Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2016

Nemáte co hrát? Nebo naopak toho máte tolik, že nevíte, čím začít? Chcete pomoct s výběrem her na tento rok? A máte rádi výzvy? Samozřejmě že máte, jsme totiž na Databázi her, a každá hra je taková malá výzva. Proto tu pro vás mám Herní výzvu 2016.

Nebudu zastírat, že inspirací této akce je Čtenářská výzva 2016 webu Databáze knih. A abych nebyl lynčován jako drzý plagiátor, tak jsem oslovil Daniela Fialu, autora a provozovatele Databáze knih, s prosbou, zda by mu nevadilo, když se pokusím tento nápad okopírovat a zorganizovat zde. Dan žádná autorská práva na takovou akci nevlastní, a podobné akce se konají i jinde, takže samozřejmě souhlasil a popřál nám hodně štěstí. Takže tedy k věci.Herní výzva bude probíhat následovně. Vaším úkolem bude v průběhu roku 2016 rozehrát a dohrát deset her. Většinou se při každoročním bilancování počet dohraných her u místních uživatelů pohybuje mezi 20-30, takže deset by neměl být takový problém a mělo by zbýt dostatek místa pro vaše další herní plány. Pro splnění výzvy pak platí následující pravidla.

● Každá z těchto her musí splnit kritéria jedné z níže vypsaných kategorií. Jedna kategorie = jedna hra, takže nelze jednou hrou splnit dvě či více kategorií. Pokud hra spadá do více kategorií, je tedy nutné si vybrat, na kterou z kategorií ji použiji.
● Hraní hry byste měli zahájit až v roce 2016 (hry rozehrané v lednu, před zveřejněním článku lze samozřejmě započítat) a dokončit do 31.12.2016.
● Herní platforma je libovolná, takže i hraní na konzoli, tabletu nebo mobilu, či něčem obskurnějším se počítá a samozřejmě není nutné všech deset her odehrát na jedné platformě. Ale pokud chcete, je to na vás.
● Hry není nutné hrát ve stejném pořadí, v jakém jsou vypsány kategorie.
● Za úspěšné splnění výzvy v jednotlivých kategoriích je považováno:
- Dohrání hlavní příběhové linky (na jakoukoliv obtížnost).
- Dohrání alespoň jedné kampaně, sezóny apod., pokud je kampaní ve hře více.
- Pokud hra nemá jasný konec, považujte výzvu za splněnou po odehrání 10 hodin čisté hrací doby.

A teď už asi to nejzajímavější a to jsou vypsané kategorie her.

1. Hra, jejíž název začíná na stejné písmeno jako vaše přezdívka na DH. Kdo má nestandardní přezdívku a má problém najít hru, může ve výjimečném případě použít druhé či další použitelné písmeno své přezdívky.


2. Hra vydaná v roce 2016. Tedy hra, která na zvolené platformě vyjde od 1.1.2016 do 31.12.2016. Ale nezapomeňte, že výzvu je potřeba dokončit do 31.12.2016.


3. Jedna ze 100 nejlépe hodnocených her na DH. Jde samozřejmě o reprezentativní hodnocení (tedy to barevné), šedé hry se nezapočítávají.


4. Hra od českého vývojářského studia. Studio by tedy mělo mít své sídlo v ČR. Tedy ne indické, kde na vrátnici pracuje jeden Čech.


5. Hra dohraná za jediný den. Ano, od začátku do konce je potřeba hru začít a dohrát v jeden jediný kalendářní den.


6. Oblíbená hra vašeho dětství/mládí. Tedy to, co jste kdysi dávno hráli a máte na to fajn vzpomínky, tak si to teď dáte celé znovu.


7. Hra z vašeho nejméně oblíbeného herního žánru. Specifikaci žánru ponechávám na vás, zda se odpíchnete od primárních žánrů na DH, nebo budete specifičtější. Jde o to, zkusit dohrát hru z žánru, který bych si normálně nevybral.


8. Hra z kategorie Freeware. Hra by měla být freeware od svého vzniku. Tedy placené hry, co byly následně uvolněny jako freeware, se nepočítají. Free-to-play tituly také nebrat, mělo by jít čistě o nekomerční produkt.


9. Hra vydaná nejpozději v roce 2006 (tedy stará 10 let a více). Datum vydání by mělo respektovat vámi zvolenou platformu, takže nelze si zvolit např. konzolovku, jejíž PC verze vyšla teprve nedávno, a hrát ji na PC. Stejně tak HD remake a různé Enhanced verze (pokud nejsou staré 10 let) se nepočítají.


10. Hra, která je u daného vývojářského studia jejich prvotinou. Tedy první vydaná hra daného studia, měl by to být skutečně ten nejstarší kousek těchto vývojářů. U pouze přejmenovaných studií, by bylo čistější hrát tedy první hru, kterou dané studio vydalo pod původním názvem.No a co za to? Dobrý pocit, dámy a pánové. Nikdo plnění vaší výzvy hlídat ani kontrolovat nebude. Je jen na vás, jak obtížnou cestu si zvolíte, jak dlouhé či krátké hry si vyberete a jak féroví budete sami k sobě.

Přeji všem příjemnou zábavu. A samozřejmě se nebojte o své dojmy, plány, vítězství či prohry podělit jak v diskuzi pod článkem, tak v diskuzích obecných, až článek zapadne v propadlišti dějin.

Crash
Pozn. Memphis: Pokud se průběh výzvy rozhodnete veřejně reportovat ve vašem uživatelském profilu, napište do diskuze pod článkem zmínku o jejím přijetí - ty nejaktivnější z vás na konci roku odměníme DH body a možná i něčím navíc. :) Bude-li o výzvu zájem, můžeme pro její evidenci na příští rok připravit nějaké systémovější řešení, podobně jako mají na Databázi knih. Přeji spoustu zábavy při plnění!

EDIT (15. 1. 2016): Pokud se rozhodnete výzvu přijmout, zaregistrujte se do speciálního dokumentu, kde budou evidováni všichni účastníci - stačí připsat svou přezdívku a odkaz na profil na konec seznamu:Zároveň si výzvu můžete modifikovat (a ztížit) dvěma způsoby:

Hard mod: "Kromě bodu č. 6 se bude jednat o hry, které jsem doposud nedohrál."
Comment mod: "Ke každé dohrané hře v rámci výzvy napíšu komentář."

EDIT (16. 3. 2016): Upřesnění pravidel od Crashe: http://dbher.cz/bp5311 a http://dbher.cz/bp5532

Diskuze ke článku

@marwel (12.01.2016 14:39): Pozor ty sportovní hry mají většinou nějaký mód sezóny a jak je v článku uvedeno, a v diskuzi několikrát zmíněno, tak v tom případě je za dohrání považováno odehrání celé sezóny. Ale můžeš si dát minimální obtížnost a minimální dobu zápasů a skončit beznadějně poslední. To je OK. :)
Docela zajimava vyzva. Docela uz vim, co bych si tak v danych kategoriich zahral. Jedine ten nejmene oblibeny zanr... to budou asi sporty, ale ty se dohrat vetsinou nedaji, takze tech deset hodin. Jo a hru z roku 2016. No, to bude muset byt nejaka indie zalezitost s primitivni grafikou. Zadnou triackovou hru nerozjedu. :-p

1. To bych mohl konecne dohrat Maxe Payna 2.
3. Planescape nebo System Shock 2, na ty se uz dlouho chystam.
4. Chameleona mam vysoko na zebricku restu.
6. Hmm... Mozna Gothic. Jagged Alliance 2 jsem take nikdy nedohral. Tady toho je hodne na vyber.
8. To jsem chtel zahrat freeware verzi Spelunky, ale nevim, zda bych to dokazal dohrat.
9. Thief Deadly Shadows bych konecne rad dohral.
10. Oddworld Abe's Oddysee, tady je to celkem jasne.

Jo, je to pomerne prijemna motivace se na ty resty konecne vrhnout.
Přijímám výzvu. První nához už zveřejněn na profilu. Enjoy všem a dobře se bavte! :)
@Crash (12.01.2016 09:13): Ok, tak tedy jako devítku dám Far Cry 1 s neoficiálním patchem 1.505 :) Tento patch je od tvůrce Add-On modu a nijak grafiku nemění, jen přidává Quick Save do menu a možná řeší i další věci, ale jde spíše o mod. Protože klasické příběhové mody na takto patchnuté/modnuté verzi nejedou. Osobně ověřeno. A v tom případě si FC dám minimálně na Veterána, třetí obtížnost není moc obtížná.

@Fatality (12.01.2016 10:34): Co vím, tak ty HD textury pro Thief 3 a Deus Ex 2 byly venku v roce 2006, takže bys těch deset let dal akorát.

Ještě musím vybrat, co za letošní hru/mod. Dishonored 2 není moc jistej, navíc by musel být v CZ. Ale naložím si klidně nějakej mega mod, co letos vyjde.
@Fatality (12.01.2016 10:16): Upřímně u té devítky bych se na jakékoliv grafické mody vykašlal a dal si hru tak jak byla stvořena. I s tím efektem "ty voe to je hnusný...", protože i o tom to hraní starých her může být. Ty mody jsem tam nechal spíš z důvodu těch starých příběhových modifikací, jako je třeba Half-Life: Ground-Zero, nebo nějaké Quake 1 mody, Doom wady apod. Ale to je můj osobní názor.
@Fatality (12.01.2016 10:06): Co ja vim, pise tam o tom pan John P., tak predpokladam, ze kdyby to mel vydat az za dva roky, nepsal by o tom. Kazdopadne v tom tvem pise "Well - basically, this is the three older texture packs (Cumulative, Community, and BlumenKohl's) put into one, single installer that is compatible with European game versions."

Takze si sezen ty tri stare a mas hotovo.
@Crash (12.01.2016 09:38): Karma je bitch :-D (ale nemusela by být tak rychlá). Pověřím tedy svého mluvčího pana Kozáčka, aby tu modifikaci našel, protože jsem si jist, pane vyzyvateli, a já to musím vědět přesně, že jsem o této modifikaci četl již v roce 2006. A pokud se nenajde, bude to jen proto, že hledal nedostatečně a poté se skutečně omluvím a rozhodnu se pro jinou hru, která bude splňovat Vaše zadání.
@Crash (12.01.2016 09:13): ulala, v tom pripade menim:

5) Infernal, ktery jsem kdysi davno chtel speedrunovat, ale vyprdl jsem se na to z toho duvodu, ze jsem nenasel dost zkracovaku. Nicmene i tak, a i se svou deravou pameti, bych veril tomu, ze do dvou hodin bych to takhle s odstupem dohrat zvladl. Hernajs, to bych snad mohl i natocit. :D
@Crash (12.01.2016 09:13): Hmm, tak mám dotaz k bodu 9. Chtěl jsem hrát Deus Ex: Invisible War s John's P Texture packem, jenže se mi moc nedaří najít, v jakém roce byl vydán. Obnovené linky jsou z 2013, nejpozdější, co jsem našel, je na filefrontu z roku 2007, ale je možné, že je starší (ale stejně tak je možné, že ne). Co ty na to?
@Crash (12.01.2016 08:18): Chm, o tomto webu jsem ani nevedel. Nicmene z toho popisu to chapu tak, ze by porad slo o emulaci. Takze to si snad dovedu osefovat nejak sam. Akorat ten preklad bych jeste rad. No uvidi se, nejak se to poda.

@leebigh (12.01.2016 08:32): Prave ze LEGO hry, z tech co jsem zkousel, byly docela dost fun, protoze gejmplejove na nich nic vyhradne detskeho nebylo, a jejich humor se mi taky libil. Evidentne byly nadesignovany tak, aby si je mohl jaks taks uzit i dospelak. Vylozene detskou hru si predstavuju presne naopak - pri jejich tvorbe se nikdo netrapil s tim, jestli to bude apelovat i trochu starsimu publiku, protoze se od sameho zacatku jelo exklusivne na ty nejmensi - takze barvicky, tutununu picicarny, a gameplay v podstate nicotny. Treba prave ta lonska Barbinovska Zachrana Stenatek je dobrym prikladem prave takoveho designu. LEGO, pohadky/hry podle dobrych pohadek, aspol. jsou tim padem z obliga, to bych podvadel. :)

@Walome (12.01.2016 08:36): A taaak. Mam dojem, ze vim presne, o kterych dverich mluvis. Chjo, je ta predstava, ze hraju hru, ve ktere narazim na zavrene dvere, ke kterym se mozna budu muset/chtit vracet pozdeji...mmm, asi zacnu nekterou z tech starsich zalezitosti. :)
Upřesnění pravidel

Kat. 1. - Co se týká členů v názvu hry a to ve všech jazycích (The, A, Der, Die, Das, Le, La, apod.) je možné ho ignorovat ale i brát v potaz. Akceptovány jsou oba přístupy. Takže např. Tulareanus i Walome mohou hrát (The) Witcher, a dokonce ho může hrát i třeba Zoltan, protože jsou akceptovány i oficiální alternativní názvy, takže Z jako Zaklínač. :)

Uživatelé, jejichž nick začíná číslovkou, si mohou vybrat kromě her jejichž název začíná stejnou číslovkou i hry, které začínají slovem vyjadřujícím stejnou číslovku a to ve všech jazycích a samozřejmě platí i výše uvedené pravidlo o možnosti ignorování členu. Takže např. uživatel 90210 si může vybírat nejenom hry, začínající na číslovku 9, ale i hry začínající na slovo Nine, Devět, Neun, Neuf, apod. a dokonce i číslovky řadové tedy Niner, Devátý, atd. A samozřejmě i oficiální alternativní názvy her jsou akceptovány.

Kat. 4. - Vývojářským studiem je samozřejmě myšlen i jeden jediný vývojář soukromník, či amatér. Každopádně upozorňuji že se jedná o ČESKÉ HRY (tedy ne slovenské ... schovávám si je na příští rok).

Kat. 5. - Kromě krátkých her hraných normálně jsou akceptovány samozřejmě i speedruny her dlouhých bez i s využitím herních glitchů , je to nakonec zavedená a zajímavá herní odnož, a navíc poměrně náročná, takže proč ne.

Kat. 6 - Oblíbená hra neznamená nutně ta nejoblíbenější. Měla by to být ale hra, kterou jste v minulosti hráli nějakou delší dobu, tedy ne jen chvilku někde u kamaráda. Není nutné, abyste hru měli v minulosti dohranou. Naopak je to příležitost dohrát konečně něco z dětství. Modifikace jsou přípustné, ale neměly by totálně měnit hru, vůči tomu, co jste v dětství hráli. Cílem je probudit nostalgii a připomenout si jaká ta hra vlastně byla a třeba i konfrontovat své vzpomínky na hru s realitou.

Kat. 9 - Zde by se měla skutečně hrát hra starší 10ti let a to včetně její grafické podoby. Modifikace se připouští, ale i ta by měla být starší 10ti let. Hraní staré hry s byť jen omlazenou grafikou, je mimo mantinely této výzvy. Grafika je důležitá součást herního zážitku, a cílem této výzvy je pohled do minulosti pokud možno se vším všudy. Stejně tak remaky nebo různé ofic. HD verze, pokud jsou mladší 10ti let se nepočítají. Výjimkou jsou oficiální patche, pokud byly ke hře vydány, ty mohou být mladší a stejně tak samozřejmě emulátor, pokud je ke hraní potřeba.

Kat. 10. - Vývojářským studiem je samozřejmě myšlen i jeden jediný vývojář soukromník či amatér. U přejmenovaných studií by se měla hrát prvotina vydaná pod původním jménem studia.

Obecně:
Připomínám že výzvu lze v jednotlivých kategoriích považovat za splněnou pokud: a) dohrajete hlavní příběhovou linku na jakoukoliv obtížnost nebo b) dohrajete alespoň jednu kampaň, sezónu apod. nebo c) pokud hra nemá v singlu žádný určitelný konec, stačí odehrát alespoň 10 hodin čisté hrací doby.

Nastavení obtížnosti hry, popř. délky zápasů, závodů, apod. je plně na vás, stejně tak konečné umístění v sezóně není důležité, klidně všechno prohrajte, a nebo si stanovte vyšší cíl, zase je to na vás.

Použití cheatů a různých herních podvůdků absolutně neřeším a je to jen na vás. Když vás to baví, tak si to užijte. Někde to může být potřeba kvůli nějakému bugu, takže fakt to nechávám na každém z vás.

Kromě kategorie č. 8 je jedno jestli budete hrát placené hry, či freeware.

U epizodických her je sice každá epizoda považována za samostatnou hru, ale u těch kratších epizod doporučuji spíše hrát celou sérii. Vyhnete se tak nejapným posměškům svých kolegů. :)

Jinak se samozřejmě ptejte dál, pokud není něco jasné. :)
@HolyMeatball (12.01.2016 07:39): no čas dohrání se všema cancama +- 30 hodin což je na mě dost :) a včera jsem v první lokaci o třech chodbách strávil hodiny a narazil na jedny dveře, který se mi nepodařilo otevřít a youtubeři si jich ani nevšimli... takže zatím mě to baví.
@HolyMeatball (12.01.2016 07:39): Sakra s tím King's Field si mě hecnul. Kdysi to převedli na PC včetně anglického překladu. Tady je ještě o tom web, ale downloady bohužel nefungují. Někde se mi to ale určitě válí na disku. Asi před pěti lety jsem to zkoušel, normálně to chodilo, ale daleko jsem se nedostal a pak to zapadlo v propadlišti dějin.
@Walome (11.01.2016 22:16): Tak Arx Fatalis nikterak příliš velké není, to by mohlo být ýzy. :)

Můj dosavadní, absolutně nekonkrétní plán:

1. Jade Empire/Jagged Alliance .. a nebo si to ulehčím s Jurassic Park: The Game
2. Tady to nebude žádná věda, buď Dragon's Dogma: Dark Arisen, nebo Dark Souls III, nebo Blood and Wine, nebo Bombshell, nebo novej Tomb Raider...
3. Nejvíc šancí dávám The Talos Principle nebo Ori and the Blind Forest. Možná se hecnu a povede se Albion.
4. Jestli výjde ta Vávrovina v nějaké rozumné podobě, tak snad to. Jinak BLACKHOLE, případně toho novýho Poldu.
5. Byl by to cheat, kdybych takhle na jedno posezení zahrál hru, kterou jsem v minulosti speedrunoval? :D Jinak asi zkusím The Last Express.
6. Teoreticky plním právě teď s Max Payne. Ale myslím, že to vemu o level dál a střihnu si Heart Of Darkness
7. Normálně bych to viděl na nějaké MMO nebo nějaký letecký simulátor, ale vpravdě u obou bych bezesporu levou zadní vydržel 10 hodin a víc. Ten profilový koláč fakt nelže a vyloženě dětské hry jsou to, co nesnáším nejvíc (a vlastnímu děcku bych většinu z těchle hrůz nedal ani za trest). Docela mě láká nějaká ta Barbínovina, věřím tomu, že to bude rychle za mnou, a aspoň z kraje bych se u toho snad mohl i dobře zasmát. The Barbie Diaries: High School Mystery?
8. Iji
9. Největší výběr a přitom mám nejvíc potíží si vybrat...snad Chameleon, kterého jsem sice krátce ozkoušel už minulý rok, ale opravdu začínat budu až letos.
10. Abych to neměl moc snadné, tak bych to viděl na prvotinu From SoftwareKing's Field, na kterého si brousím zuby už hooodně dlouho. Avšak pouze za předpokladu, že to bez potíží rozemuluju. Kdyby to neklaplo, zkusím něco ještě možná těžšího, a sice úspěšně dohrát Die by the Sword. D:
Ohledně té sedmičky klidně prubnu zase Cestu do Indie :) Ale tenkrát mě hra fakt bavila, měla jednoduchou hratelnost a tak. I když sem ji koupil kvůli logu Microinds, což byl ale jen vydavatel :)

A po dohrání téhle hry jsem si fakt chtěl něco dalšího ze stejného soudku zahrát, jenže bez netu jsem neměl co. To bylo v létě 2004.
@Isair (11.01.2016 23:32): No jo, ale stejně je to asi 50 her, a z toho dvě dlouhý série, který mě nic neříkaj, takže nic moc výběr. Ale teď jsem koukal na číselný hry a takovej 90210 má na výběr jen z osmi her :)
@Isair (11.01.2016 21:32): Ja osobne by som akceptoval akukolvek "oficialne vytvorenu" hru, byt by to bolo one-man-programming. Ono absolutne drviva existujucich hier (nepocitam milion greenlight sraciek s predajom 1 kopia za rok vytvorenych 1 clovekom) je vytvor "studia", skor by som tipol ze je to narychlo zle zvolena formulacia, ale Crash je boss, ktory to definitivne zadefinuje.
Ale mohlo by to zbytocne eliminovat niektore hry, napr. konkretne Papers som si do zoznamu zaradil aj ja.
Ještě takový možná pitomý dotaz, pokud název hry začíná na člen The - třeba The Lost Episodes of Doom - počítat jako název The nebo Lost ? V knihovně Na Steamu se třeba člen nepočítá. Podstatné zejména pro první bod Výzvy.
Též se zkusím zůčastnit, ale jelikož jsem i v knížní výzvě a mám toho letos v plánu dohnat opravdu hodně, nejsem si jistý zdali to stihnu :D
@Crash (11.01.2016 21:18): Crash to trefil.

Jde mi jen o to, že ve výzvě se mluví o "studiu", Papers, Please vytvořil jediný člověk, který jej vydává pod svým jménem (a není v současnosti součástí nějakého vývojářského "studia"), v čemž by sice teoreticky neměl být problém, ale chtěl jsem se ujistit.

@Isair (11.01.2016 21:03): Čert Crash sice neví, o jaký hře mluvíš, ale vzhledem k tomu, že poslední si hodnotil Papers Please, tak v tom nevidím problém. Nezávislý vývojář je taky vývojář. ;)
@Crash (11.01.2016 20:48):
@Garion (11.01.2016 20:38): Jo, vždyť já to tak pochopil, holt mám nejmilejší vzpomínky na Golden Axe, Prince of Persia a Dangerous Dave in the Haunted Mansion :D

Sedmička je taky luxus, to aby mi Drolin poradil nějaký vizuální román, který pochopím i s angličtinou, která zvládá maximálně GTA5 a Sleeping Dogs :D

Mno, ještě uvidím, nemám moc čas, hraju jen o víkendech, takže možná nějak neformálně pár výzev zkusím :D
Koukám, že jsem dnes taky splnil bod 10, aniž bych věděl, že něco plním:).

I když "studia" je asi silné slovo, když hru vytvořil jeden člověk, čili čert (nebo možná Crash) ví, jestli se to dá započítat.

A devítku už mám taky splněnou, koukám.