Jagged Alliance

strategie > tahová strategie *
1994 PC
05.05.2009 DS
, (DS verze)
První díl série tahových strategií od Sir-Techu vyšel už v roce 1994. Hra se odehrávala na ostrově Metavira, na kterém byl v roce 1952 proveden test nukleárních zbraní. Díky tomu zdejší stromy produkují unikátní látku potřebnou k výrobě revolučních léků. Ostrov je ale pod nadvládou krutého diktátora jménem Santino a hráčův úkol je od něj ostrov osvobodit. Celé území je rozděleno na teritoria, která hráč postupně ovládá, cvičí domorodce v domobraně a stále zlepšuje své rekruty.

Jagged Alliance je tahová strategie podobná třeba X-COMu, ale z pohledu kolmo dolů. Hra, obsahovala spousty zbraní a možností jak zaútočit. Vojáky bojující pod vaší kontrolou jste si mohli najímat z rozsáhlé databáze kandidátů, z níž každý byl vhodný na něco jiného. Někdo uměl dobře mířit, jiný léčil, zvládal práci s výbušninami či uměl opravovat nebo modifikovat zbraně. Možností byla spousta a k cíli jste mohli použít skutečně spoustu cest.

Podruhe dohrano po vic jak deseti letech. Tentokrat uz s prstem v nose, spickovou vybavou a kompletnim silnym tymem. Oproti predchozimu hrani…

Geniálna turn-based stratégia s fanfaróznym */cough dabingom. Hallelujah tomu kto navrhoval jednotlivých žoldnierov a vdýchol im jedinečné vlasnosti vrátane ich niekedy podivných psychických rozpoložení. Nikdy nezabudnem na pološialeného Reubana či maniakálneho Skitza. Tých rozličných osobností je niečo cez 60, každý s vyše päťdesiatimi rôznymi frázami, ktorými komentujú jednotlivé situácie. A ten dabing, pre lásku božiu, ten dabing je nezabudnutelný.

Ešte dodnes mi ostala krabica s tučným 200 stranovým manuálom. Hru som prešiel minimálne 5 krát. Jednotka sa mi vždy hrala o niečo lepšie ako dvojka najmä kvôli väčšej intuitívnosti celého systému. Mám na mysli intuitívnosť strategického plánovania na mape, ktorá zahrňuje zadávanie úloh žoldnierom, najímanie milície, a riešenie financií. Každý komu sa aspoň čiastočne pozdávala dvojka, by mal skusíť jednotku - nie je problém ju rozbehať na čomkolvek v DosBoxe.
Tato hra je velmi super. Tuto hru jsem hrál ještě jako capart. V této hře máte vojáky a ti mají pistole a pušky a střílí se navzájem, což je velmi v této hře zajímavé. Sbíráte v ní nějaké stromy a za ty stromy máte peníze, které jsou velmi důležité v této hře. Kupujete si za ně vojáky a zbraně a neprůstřelná vesta. V této hře jsou také dělníci. Ty také můžete střílet, ale je lepší dělníky nestřílet, protože pak dělají dřepy vedle stromů a za to máte peníze. Začínate pravo dole a musíte se dostat vlevo nahoře, což je v této hře velice těžké a trvá to i několik dnů. Co říci závěrem? Tato je hra je fakt super, moc jsem si užil hraní této hry a je také dost těžká.

Pro: úplně všechno

Proti: je stará