Save the Date

2013

freeware

Save the Date je na první pohled jednoduchý vizuální román o rande s dívkou jménem Felicia. Můžete s ní vyrazit do restaurace a vykládat si s ní o běžných věcech, jako je rodina či jídlo. Avšak z ničeho nic, Felicia záhy umírá nějakou naprosto absurdní smrtí (restauraci pohltí mořská obluda, dovnitř vtrhnou ninjové, dojde k výbuchu plynu atd.). Hráč má pak možnost zažít celý večer znova, avšak dopředu již ví, co se Felicii může stát a může se tomu pokusit zabránit.

Čím však tato hra vyniká, je její nečekaný metafyzický přesah a pátrání po odpovědích na zajímavé otázky o podstatě příběhu a především po tom, jak je možno hru porazit a dosáhnout dobrého konce. A co je to vůbec ten dobrý konec?

@Tarhiel (30.11.2015 18:22): dík za příklady. Já bych třeba srovnal filmy 2001: Vesmírná Odyssea a z poslední doby Interstellar. Konec prvního filmu byl dost filosoficky a metafyzicky laděný, ale nebylo to nepochopitelné, respektive zůstal tam prostor pro tajemno, pro různé interpretace apod. a přitom z toho měl divák takový ucelený dojem. U Interstellaru byl nápad taky dobrý, jenže konec byl až moc okatý, všechno vysvětlené do nejmenšího detailu, happy end apod. to mi trochu zkazilo radost, protože jinak atmosféra parádní. Prostě stačilo trochu ubrat a nechat něco na fantazii... to je teda alespoň můj názor.

Osobně mám za to, že ze všeho nejvíc tenhle excelentní, černým humorem sršící, vizuální román doplatí na svůj název. Před tím, než jsem se do hry pustil, jsem o ní četl několik článků, kde se autoři zaklínali, kdo ví jak to není výborná hra, ne-li hra roku, nicméně přesto, že jsem měl spoustu příležitostí si ji zahrát, zvlášť když je zdarma, jsem na nic více než půl roku od stáhnutí ani nesáhl. Konec konců, ruku na srdce, nevím jak vám, ale mně hry o randění jako by vždycky našeptávaly, že bych ten čas měl trávit někde jinde. Stejně tak nejspíš nejsem jediný, kdo se podobné výtvory trochu stydí hrát i sám před sebou.

Avšak chyba lávky! Save the Date je sice na první pohled o chození na rande, jenže vcelku brzo vyjde najevo, že nějaká virtuální romantika a vztahy tu budou hrát spíše druhé housle. A to i přesto, že hlavní, a vlastně de facto jediná, postava Felicii je napsaná vcelku sympaticky a dokonce ani u řečí o banalitách jsem se s ní nenudil. Mnohem zajímavější je však sledovat, jakým tragickým a bizarním způsobem zahyne tahle chuděra tentokrát, a hledání způsobu, jak tomu zabránit. Hra vám totiž po každé smrti dá možnost začít od znova, jako by se nic nestalo, nicméně vy (ať už jako hráč či jako herní postava) už víte, co se kde stane, a máte možnost do osudu oné nešťastnice zasáhnout. Ze všeho nejlepší je pak zkoumat, jak daleko až lze zajít a po několika (desítkách) neúspěšných pokusů se celá situace stočí k něčemu, co mi možná nevyrazilo dech, ale přinejmenším mě to uvrhlo do stavu nebývalého nadšení a stavu hlubokého zamyšlení ještě hodiny po skončení.

Co se teda vlastně stane, to vám prozradit samozřejmě nemůžu, ale jsem si téměř jistý, že pokud nad věcmi rádi přemýšlíte a hry vás zajímají víc, než kam jen sahá současný mainstream, pak budete podobně extatičtí, jako já. Zabere vám to asi jen hodinku a půl, je to zdarma a bude to potravou pro vaši duši :).

Pro: jeden z nejinteligentnějších dialogů v dosavadní historii her; nečekaný vývoj celé situace; černý humor

Proti: pochybný název

Souhlasím s AiMLEzZz, že název je dost dvojsmyslný, i když ve své podstatě vyjadřuje pointu hry.

Ne, že bych se až tak zuby nehty bránil romantickým slaďárnám (pokud mají aspoň trochu nějakou myšlenku), ale v tomhle případě jsem si automaticky představil spíš něco ve smyslu nekonečných slovních přestřelek a salv rádoby sofistikovaných balících hlášek a nakonec sladká odměna ve formě fotky (polo)nahé krasotinky, kterou jsem s velkým úsilím sbalil. Samozřejmě jsem nemohl být víc mimo.

Výsledek je překvapující. Hra se, dle slov autora, zabývá především tématem "Vyprávění příběhu a role hráče v něm." Je toho ovšem víc. Kromě už poměrně ohraného tématu "Změnitelnost osudu" je zde pro mě podstatně zajímavější téma, kterým je lidské EGO.

Ze začátku máme za to, že pointou hry je uchránit Felicii před smrtí a zabránit totálnímu fiasku. Nejprve to vnímáme čistě logicky, je to prostě úkol hry a basta. Koneckonců hra se jmenuje Save the Date, no ne? Postupně ale empiricky zjišťujeme, že smrt Felicie nastává v bezprostřední souvislosti s rande s námi. Náhoda?

V hlavě nám začne vrtat pochybnost... Má to tak skutečně být? Co se nám autor snaží říci? Pokud zde je nějaký šťastný konec, kde Felicie neumře, jsme my vůbec jeho součástí? Ta myšlenka se nám pochopitelně ani trochu nezamlouvá, protože my si přece taky zasloužíme štěstí, no ne?

V každém bodě hry je tu samozřejmě možnost na rande nejít a tím dosáhnout jediného "happy endu". Felicie si najde někoho jiného a je s ním šťastná. Ale co my? Pro nás to tak úplně happy end není, že? A tak se pouštíme do vznešeného úkolu "zachránit dámu v nesnázích"... jenže děláme to pro ni nebo pro sebe?

Tuhle palčivou otázku sama Felicie několikrát nakousne. Všimněte si, že pokaždé když se Vás zeptá, kolikrát jste ji viděli zemřít, číslo neustále vzrůstá. A to jen proto, že si nedokážeme přiznat pravdu. Díky tomu se motáme v začarovaném kruhu utrpení a lpění na něčem. Po vyčerpání všech možností je zde ale patrné jakési smíření se situací a uznání, že je to asi nejlepší možné řešení.

Hra je zpracováním jednoduchá, což jen krátce podotýkám, forma zde opravdu není příliš důležitá. Proto se prosím nenechte odradit názvem a vyzkoušejte si to. :)

Pro: Příběh, témata k zamyšlení

Proti: proč pořád kritizovat?

Save the Date se na první pohled tváří jako klasická vizuální novela, ale po pár minutách hraní vám začne být jasné, že je za tím něco víc.

Prvotní náplní hry je jít na rande s jednou dívkou ( Felicia ). V tento moment vám hra umožní se rozhodnout, kam ji vzít a posléze, jak budete reagovat na určité okolnosti, které se v těchto místech dějí. Vašimi rozhodnutími může hra dojít do bodu, kdy vaše postava společně s Felícií zemře a tím začne spirála událostí, které v lepším případě budete muset předvídat.. v tom horším hra začíná od znovu a vy budete muset promyslet, které rozhodnutí bylo špatné a jak ho příště předejít.

Z mého textu je zřejmé, že nechci zabýhat úplně do detailů a je to z hodně dobrého důvodu. O této hře jde říct hodně, ale bohužel se spoilery, které by mohli pak zkazit požitek ze hry.

Ať už máte pár her v tomto žánru za sebou a nebo s ním začínáte, můžete si být jisti, že tato hra vám přinese víc než běžná vizuální novela. Dohrání s více průchody zabere kolem hodiny a příjemným bonusem pro vás může být fakt, že hra je free.

Pro: přesah, dialogy, příběh jako takový