Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Tom Clancy's H.A.W.X.

 • PC 70
Tady se někdo vzhlédl v legendárním Retaliatoru, který jsem pařil každý den po škole, než přišli rodiče, na jejich 486tce. Nemohl jsem se od toho odtrhnout. A mám na tu hru nej vzpomínky. Takže děkujeme TC za moderní zpracování. Ano, opravdu tady takový "simulátor" chyběl. Když vás nezaujme napoprvý, tak o pár let později třeba ve srovnání s WiC určitě. Musíte totiž i něco dělat, aby vás nesestřelili z oblohy. Neproletíte ani budovou, za to je instantní smrt, žádný body! Modely letadel jsou opravdu nádherný, fotorealistická grafika taky, ovládání nemám co vytknout, podle mě mají jednotlivé typy letadel i vlastnosti těch reálných (třeba těžkej Suchoj nejde nad zemí zvednout tak jako F16 a samozřejmě ovladatelnost). Je radost se tam jen tak prohánět po obloze, zapnout si pohled z dálky a cítit se jako Tom Cruise v TopGunu. Muj splněný sen.
+3

World in Conflict: Soviet Assault

 • PC 60
2017-10-30
Todle je prej strategie, ale koridorová. Tak já do toho jdu, než stáhnu RS Lockdown.
Tak todle je brutální začátek. Sicce jsem dal na začátku angličtinu, ale vztahovalo se to jen na instalaci. Asi. Menu mám celý v ruštině a pochopitelně i celou hru. Ale já do toho jdu. Nikam už moc nechvátám, většinu mám splněno a ruštinu si potřebuju procvičit. Možná se mi to i v budoucnu hodí. Určitě. Nevím, na co čekám. Azbuku umím, docela mi utkvěla v hlavě, takže to je velký plus, že přečtu slova, ale nemám žádnou slovní zásobu. Naštěstí tomu slovanskýmu jazyku rozumím.
Tvl, to je psycho. Jsem v nastavení a pohybuju se rychlostí šneka. Kdo řikal, že je ta hra jednoduchá?
2017-11-06
Je zvláštní, že vy dementi jste se zapomněli zmínit, jak dementní je tutorial. Měl jsem to teda v tý dementní ruštině, přesto nedělalo problém pohnout kurzorem doleva, doprava, pak nahoru a zase zpátky. Orientační let nad krainou jsem dal taky na první pokus. Tvl. Nehledě na to, že to ovládání kamery je zbytečně složitý (nedá se pohybouvat pouze s myší, je třeba využívat M3 pro rozhled).
To je blbost. Jako hezky se na tom simuluje utok přes Berlínskou zed (hraju prequel – soviet assault), ale jinak je to takovej náročnej spořič obrazovky. Jen klikáte na další cíle. Prohlížel jsem si spíš techniku, než že bych hrál. Pak mi to spadlo a mám splníno.

Proti: ovládání kamery

+1 +2 −1

BloodRayne

 • PC 702017-08-16
BloodRayne
Má to dobrej tutorial. Pohyby přirozený. Po těch RPG-čkách je to nádhera. Lineární děj. Kdybyste nevěděli kam jít, tak si zapnete auru… nemá to chybu. Trochu víc se dostaly ke slovu střelný zbraně, na rozdíl od dvojky, a funguje to. Jen jsem si ihned přehodil tlačítka na myši. A taky kameru. S tou puvodní převrácenou by se těžko dalo něco trefit. A vypadá to na svou době skvěle!
Tak jsem se prosekal asi do pátýho kola, zabil třetinu pohlaváru (což je na jedno brdo), zasekl se na konci jakéhosi tunelu (za což jsem vděčnej) a vypnul to. Velice pěkná hra, příjemné překvapení, ale bez potenciálu to vubec dohrát. Teda alespon pro mě. Takže dávám pochvalu, zmíním něco jako nacistický příběh, upírskou tematiku, dám 70 a nechám to mladším, co ještě nemají takové nároky na hry!

+4 +5 −1

Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide

 • PC 60
2017-08-13
Dneska jsem to poprvý pořádně rozehrál (barbarian) a vidím větší potenciál než v předešlejch fantasy. Líbí se mi konkrétně ten zpusob boje. Žádný chaotický sekání, ani souboje na tahy, tak něco mezi. Retro grafika navozuje tu správnou atmosferu, připomíná mi to hry z devadesátek. Kamera je mnohem přehlednější než v DAO – žádný problémy s ní nemám. Další hra, kde se proháněj krysy. Nezapomněli ani na vyvolávání bestií ze záhrobí, který vám ušetří dost práce. Vlastně už jen recyklují prověřený RPG obsah. Jinak nesnáším velký skupinky, takže mi ani nevadí, že jdu na vlastní pěst.
Mám journal, do kterého si opět mužu sám zapisovat (!). Ted jsem se dohodnul s demony a bojoval na jejich straně (to v RPG nepamatuju), veliký plus!

Pro: Postavy mají příjemný hlas. Výrazná hudba.

+2

Neverwinter Nights

 • PC 50
2017-08-15
Mám tři řady kouzel (Ctrl + Shift), stačí číst ty malé dialogy. Zvlášt během treninku – snažím se dostat ven. Vypadá to, že budu hrát za klerika, což je podobná postava necromanceru z Diabla. Paleta čar a kouzel je opravdu široká. Hlavně nevím, k čemu většina slouží.

Na první pohled tadle hra vypadá strašně složitě, a taky je, proto máte pod M2 tu nabídku možností. Když ale pochopíte její mechanismy, hraje se celkem dobře (si zase fandím, kde bude zakopanej pse?). Na druhou stranu lze podniknout téměř všechno jako v reálu. Už to nejsou ty chaotický bitky, kdy jen klikáte na nepřátele, ale využijete i taktiku. Od toho je tam zase pauza. Grafika je ještě hnusnější, než jste avizovali, ale mně tendle engine nevadí. Kamera nemá chybu. Je přehledná a normálně s ní otáčíte jako v TW. Prostřední tlačítko jsem moc nepoužíval, uhel je většinou dobrej. Kde nemám přehled je právě jinak dobrej DAO (co to melu).

2017-08-16
Tvl, to je hustý, vy máte určitý počet kouzel, se kterými si musíte vystačit, žádnou manu, a pak se musíte vyspat, abyste je obnovili (B).
Postavičky jsou rozpohybovaný celkem dobře, kouzla efektní, v podstatě nemám potřebu něco vytknout. Je pravda, že máte pocit, jako byste hráli něco z 90 let. Tím lépe, a to bude asi ta atmosfera.

Zkouším skrze nějaký kouzla projít dungeonem v HotU. Todle je hra na dlouhý zimní večery!

Resting – já to věděl! Mužu jít bušit demony.

Prolomil jsem kletbu a dostal se ven z tělocvičny (klerik). Za barbariana zase nevím, kam dál. Za rangera sice už umím si přivolat pomocníky, ale nemám žádnou střelnou zbran a je to tam dost hustý. Všimnul jsem si, že vlastně hraju za tři postavy, tak jak jsou rozdělený v DA. Tady jsou zaměření víceméně rozdělený do dalších padesáti podobných podskupin, ale vesměs je to všechno stejný.

Tak jsem vyrubal náměstí a začíná to bejt trochu nuda. Koncept je dobrej, atmosfera taky, ale bitky dost zaostávaj. Navíc každou chvíli se nemužu hejbat, protože jsem přetíženej – to je pěkně blbej prvek, stačilo v inventáři omezit místo.

2017-08-23

- Brusting frightener rich, wall of the district from everyone else
- Cries mostly fall on deaf ears
- One day the plague will come to them in force and they shall rerget their selffishness
- Im game for little chit-chat

Why are you on this mission of yours?

- Klerik pomoc (to je uplně jasný) mizantrop
- Ranger fame – hrdina
- Barbar (Rogue) gold and riches – odměna
- Paladin duty – povinost

Nikdy se nerozhoduju podle sebe, ale podle charakteru mojí postavy. Nevím, jesli to tak máte stejně, ale pro mě je duležitější celkový vyznění než moje pocity. Žádné vlastní totiž nemám. Pokud lidi zasáhne násilí, smrt atp, tak jim to přeju, protože vím, že nic se neděje bezduvodně. A proto si v klidu vychutnám uječený dav lidí, co sešli z cesty, nahradili své příbuzné zvířaty a ted je čeká trpkej osud. Já mezi tím shrábnu zlato a znásilním bezbranné ženy, co tady uprchlíkum otevíraly dveře!

- I desire fame above all else (co je ona, lučišnice? bard, to je jako ranger. tak to jsem se trefil)
- I want to walk path that others havent. To make my own legend rather than recount others! I want to be thrilled and awed by my life. And when I look back on it to regret nothing (to asi nepujde)
- Me too
- I know where the „normal“ path leads. Path of the expected. The path where everyone else wants you lead. Down that path lies oblivion
- No need to be so melodramatic about it
- Jé to sou super dialogy!
- Death. There are many ways to die that not leaves a corpse
- Story about my family. How I became what Im today

Tak prej dialogy jsou trapný, ale nepíšou, že postavy jsou jen do počtu. Vadí jim, že je jen jedna a nevidí jí do inventáře. Rozporuplná hra, ale na Tiscali dostala 9/10. To je podle mě až moc splněných očekávání. U mě budou ty dialogy mít zásadní vliv na konečné hodnocení, pak hratelnost stoupne o 50%, ale když jsou tak malým písmem, tak to zas nemá vliv. To abych si bral brejle! Hra zaměřená na dialogy a zapomenou na velikost písma? Jak todle mohlo projít (to už bude moje oblíbená věta)? To je nenapadlo, že někdo muže mít doma 22 monitor, když už tam mají HD rozlišení? Strašná chyba. Ukládání mezi souboji se pak jeví jako maličkost.

Implementace pravidel DnD třetí řady. Tvl, co to je? Já si ničeho nevšiml. Asi si otevřu Wikipedii!

Rozlet v kombinaci ras a povolání. Možná trochu zbytečnej, protože se dá opět zredukovat na základní warrior – rogue – magician, a koukám, že uplnou náhodou jsem si v každém díle zvolil jeden charakter.

Tvl, jděte s tím střídáním dne a noci do prdele! Bud je to moc rychlý, nebo se to nepovede. Takovou milou výjimkou je snad jen Spellforce 2, kde si toho ani nevšimnete. Tvl poslední pulrok hraju samý takový hry, kde to je. Stalker (ok), Burnout, ted fantasy počínaje Skyrim.
Lhostejní žoldáci. Co to kecá? Vy jste to taky nečetli? Kdyby jejich charaktery nestály za nic, tak bych jejich kecy asi nepřepisoval! Je faklt, že v DAO pusobí živěji, ale to protože se k vám většinou přidaj a tady máte na výběr z několika postav. Nicméně každá z nich skrývá citlivý osobní příběh.

VURHOR. To je ten samej člověk, co u jedničky zmínil DA jako příklad špatného RPG a u dvojky vyzdvyhne rozmanitost a složení postav. V soubojích je přitom (DA) jednoznačně nejlepší.
„V jedničce jsem měl občas pocit, že čtu něco ze své vlastní fantasy tvorby, když mi bylo osm.“ Tak to bych si rád přečetl.

- You will probably be bored to tears, as Im not stuff of legends yet
- Dialogy jsou výborný!

Nejhorší inventář, jakej jsem v RPG viděl. Je sice prusvitnej, ale když chci porovnat předměty nebo se o nich něco dozvědět, tak musím na věc dvakrát kliknout. Ne, dvojklikem, ale zvolit jeho vlastnosti jako někde ve Windousech! Asi chtěli zustat věrni konceptu pravého tlačítka myši sloužícího jako nabídka možností, ale vubec to v praxi nefunguje.

Není to špatná hra, akorát je strašně nudná. Bud nevíte, kam máte jít, nebo se serete s nepřáteli, který mě vůbec nebaví. Co naplat, že jich jsou desítky druhu.
Mužete si číst pozadí questu. Celý to na mě pusobí příjemným retro stylem, ale to bude asi všechno. Chybí tomu náboj. Grafika je to poslední, co by mě odradilo pokračovat. Postavičky jsou krásně rozpohybovaný. Je dobře, že připomínají modelky, ne tlustý řitopichy, na který se nedá dívat ani z dálky. I když chápu, že jste si podobný charakter museli vytvořit, abyste se necítili tak diskriminovaní. Nelineární zdlouhavej děj a tuny vedlejších questu vás dokážou spolehlivě uspat.

Další věc, která je hodně slabá, je příběh. Vubec nevím, co se děje. Jasně, do města přišla zkáza v podobě ptačí chřipky, ale nijak se mne to nedotýká. Natož aby mi to ukazovalo cestu. Mám vymlátit ruzný lokace od parazitu, ale abych věděl, s čím se mám vrátit, abych se posunul někam dál, to teda ne. Todle je pravej SANDBOX.

Hudbu jsem vypnul, poslouchám soundtrack z Gravitace (Sandra Bulock).
Mám pocit, že smyslem celý hry je prohledat všechny truhly ve městě. Už se tam toulám několik dní (hodin) a nic zásadního se nestalo. Ted mi došli i nepřátelé. Asi to podruhý a konečně ukončím.

Stále čekám nějaký zásadní zvrat!
Přepnul jsem to na nejtěžší (nejsou ty obtížnosti obrácený?), přidal krev, našel práznou lokaci (a řemdich), a dostalo to trochu spád. Nakonec jsem musel jít dum od domu, abych se někam dostal. Zachránil jsem ze spáru sorcerera dryádu (připomnělo mi to Piráty z Karibiku). A musel se už trochu rozhodovat, jak s ní naložím. Hurá!
A jsem, tam kde jsem byl před hodinou. Opuštěnej uprostřed prázdných ulic. S nudnými nezajímavými lidmi kolem sebe.

Hordes of Undertaken

Objevil jsem druhý východ z týdle díry.
- Hello rat, hello dog (jsem pán šelem – povídám si se zvířaty)
- Sračka

Pro: Nejvíc připomínalo: Final Fantasy, Blair Witch, Deus Ex

Proti: Divná hra

F.E.A.R.: Perseus Mandate

 • PC --
Konečně to dostalo trochu hororovej nádech, přesto mi tam ty monstra a duchové přijdou navíc, příběh mě totálně minul, feer je o … akci.

Hraju to na těžkou obtížnost a pohoda jahoda. Kapsy mám plný náboju, nepotřebuju ani bullet-time (na mezerníku)!

Tak beru zpět, FEAR není tak hroznej. Dohrál jsem na jeden zátah (v rozmezí asi 14dnu) originál i s oběma datadisky, a docela to odsejpalo i na těžkou obtížnost, která s bullet-timem vůbec není těžká, ale zábava. Před pár lety jsem se to snažil dohrát, proto mě to otrávilo, ale tentokrát jsem si některý sekvence dokonce rád zopakoval a ten základní díl, kterej jsem hrál nakonec, je nejlepší, už nejen kvuli tomu, že na sebe navazuje dějem a jsem schopen si zapamatovat lokace (takže dobrej level design), ale i že hned do ruky nedostanete všechny zbraně a na ty lepší kousky si musíte počkat, a tak se ke slovu dostane skvělá brokovnice, hřebíkomet a pistole, se kterejma jsou snad nejefektivnější head-shoty a mají nejlepší zvuk (vždycky jsem ho musel trochu ubrat, abych ve tři ráno nevzbudil sousedy a nevolali na linku bezpečí, že se v domě střílí)!

Ty vzkazy ze záznamníku nebo kecy vedlejsších postav jsem moc nesledoval, hlavně protože jsem to jel na full HD a titulky se nedaly číst. Nicméně zapamatoval jsem si jednu větu, která zněla jasně a čistě: They try to bury their sins, but instead planted the seeds of their doom. War is coming. I have seen it in my dreams. Fire sweeping over the earth. Bodies in the streets. Cities turned to dust. A retaliation (Afterimage). No a pak jsem zaslechl další a už to začalo dávat smysl!

Tahle hra má koule! Nevim, jak se to stalo, ale nemužu se od toho odtrhnout. Chci další a další headshoty. Závislost! Asi dost záleží, jak vám FEAR sedne, ale nabízí oproti jinejm FPSkám minimálně jeden prvek navíc, a když ovládání dostanete do ruky, tak zažijete pocit, který jsem podruhý okusil v Crysis 2, jste nezastavitelnej superman! Další hra, která mě donutila zapnout Fraps a ukládat parádní akci.

Co posrali je používání remote bomb, kdy vezmu nejdřív do ruky ten joystick místo toho, abych hodil granát a pak si detonátor libovolně zvolil (4). Vzhledem k rychlosti hry to normálně nikdy nevyužijete. Taková drobná vada na kráse jinak dokonalého ovládání. Asi si chtěli připomenout Duke Nukem nebo co.

FEARU jsem si všimnul užv době, kdy jsem přestal na PC hrát a občas ho pařil u kámoše, než si oblík, navoněl a šli jsme na pivo. Takže určitě dokáže zaujmout během chvíle.

Healy - M4 (super)
Granades select - Scroll Up/Down (dokonalý)
Zbavit se zbraně - M5 (velice šikovná klávesa, když máte rádi vše na svém místě)

Pro: Pěkný strašidla. Super zbraně. Přehlednej HUD. Povedená krev. Lezení po žebříku. Pavání. Mizerný světlo, který musíte ještě šetřit.

Proti: Remote bomb, turrety (pičovinka). Mám tam dvě tři chyby.

+6 +7 −1

F.E.A.R.: Extraction Point

 • PC --
Větší duraz na hororovou stránku. Konečně nejde jen o nějaké přeludy, ale musíte se jim bránit. Nicméně pro mě je to pořád prvek navíc, nejde mi to skoro s taktickou akční hrou dohromady. Vylepšili zaměřovač při zoomnutí. Prašné prostředí – to jako že když bouchne granát, tak nic není vidět. Jinak je to zajímavá změna, podíváte se vesměs do metra a na ulici, ale na puvodní FEAR to level designem nemá.

Ty jeho kecy nejsou špatný: "I didn't have a fear of heights until last year. And I'm 25? If these fears are innate, then why wasn't I afraid before?"

Nejvíc mi připomínalo: HL2 (komunikace vojáku), Sina (hl.postava), SOF, Kingpina (buhví proč), asi ty kanály a motion capture.

Výtečná grafika a efekty zbraní.

Nevim, co zvláštního vidíte na rotačáku, mně přišel uplně tuctovej. Aspon hned střílí, ne jako v Crysis, kde jsem ho kvuli tomu nepoužíval.

Pro: Zábavný jízdní model, který má ambice vás časem pohltit. Dá se to hrát na šipkách.

+7

Neverwinter Nights 2

 • PC 70
Tvl, to sou perly. Dvojku jsem ještě nehrál, a už se bavím natolik, že si troufnu otisknout i komentář. Myslím, že jím krásně shrnu pocity ze hry vás všech a ještě za to dostanu nějaký body!

Tuna primitivních bitek. Pečlivě vymyšlený charakter. Už dlouho jsem neviděl takový dobře promyšlený poměr, kdy rozhovorů není příliš, ale mají vrcholovou kvalitu (2 in 1). Vtipné ironické shrnutí vaší situace. Kouzlo začínajícího hrdiny. Vybavujete hrdiny slušnou a stylovou výbavou. Rád jsem svému rekovi kupoval každý nový meč či brnění a rád jsem viděl, že se projevuje na jeho vzhledu. Oproti BG2 byla radost z nové výbavy tedy ještě zvýšena. Ohromný kopec zábavy. Abyste se dostali k zlatému jádru (nejlepší komentář). V jedničce jsem měl občas pocit, že čtu něco ze své vlastní fantasy tvorby, když mi bylo osm. Vrchol skvělosti považuji Soud ve druhé kapitole, takhle upoutanej jsem dlouho nebyl. Příjemně tuhý. Neodsuzovat podle zjevu. Vzhledově fakt vypadá hnusně. Ponořit se do jeho nitra. Vím, zní to nechutně sladce, ale já to tak udělal, a jsem spokojený. Asi nejvyšším vyvrcholením je pak spoiler uprostřed hry. Propracovanost charakterů společníků. Občas se připletou do rozhovoru a kupodivu hážou argumenty, každý je docela odlišný a hádky mezi něma jsou někdy vtipné… (LOL). Ovlivňovat jejich vliv k hráči. Nulově epické. Interiéry jsou stereotypní, nulově epické. Ovšem oproti prvnímu dílu mnohem plnější (co si pod tím má člověk představit). Čtverec, kde je hráč z mapy přesunut na bod A a musí se probojovat k bodu B (a ten retard za todle dostal 18 bodu a žádný minus). Když se pak ve 2 ze 3 aktů motáte na téměř stejném místě. Jde jen o natočení kamery. (Interface) je neskutečně stupidní a necitlivý.

PS Kritický hráč najde chyby podstatně dříve, než jej hra dokáže řádné pohltit (y).
-6 +3 −9

Dungeon Siege

 • PC 60
Zmrdská, zkurvená, debilní hra, časožrout, ale ve špatném slova smyslu. Nikdy si to nedávejte na nejtěžší, protože ta hra nemá větší potenciál a jen slepě klikáte do nepřátel, který jsou tuhý až ouha. Hezky je zpracovanej inventář a další statistiky, které jsou pěkně pohromadě v jedný tabulce, nemusíte se myslim ani obtěžovat s rozdělováním bodu - ty se přičítaj automaticky podle toho, co používáte, což se mi zdá fer.

No asi to nedohraju, hra je to tak složitá, že ani nevím, jak oživit padlýho partáka, a sám na ně nestačím! Je to nuda. Na sín slávy to opravdu nevypadá, ačkoli znám horší RPG-čka. Dvojku to u mě nepřekonalo. Ta mě na chvíli dokázala zabavit. Škoda no.

Nejvíc mi připomínalo: Unreal, Drakana!

Pro: Autoheal. Čitelný dialogy.

Proti: Rozlišení, laguje mi myš. Absence quicksave.

-8 +7 −15

F1 2014

 • PC 100
Proboha, co to je za zvuk? Myslel jsem, že mám rozbitý repráky! Zajel jsem si pár známejch tratí, pustil si pro srovnání GP4, poblil se, a uznal, že to s těmi novými hry není tak špatný. Ten přechod grafiky deset let zpátky má podobný učinky jako přetížení v zatáčce. Grafika je pěkná, není přesvícená. Myslím, že se jim podařilo najít dobrý poměr mezi světlou a tmavou barvou. Na easy jsem dojel v nočním závodu v Bahrajnu druhý. Obtížnost tak akorát pro mě, abych se držel někde uprostřed startovního pole a když moc nezmatkuju, pomalu se posouval do čela závodu. Všiml jsem si, že na rovince funguje to zrychlení za jiným vozem a hned toho využíval. V tom zmatku jsem dokonce poznal, kdy mám zajet do boxu, ty nakonec našel a byla z toho po 14 kolech medaile. Taky záleží, s čím asi jedete. S India Force nebudete tak rychlí jako s Ferrari, i když to taky není na špici, což z něho dělá horkého kandidáta pro další závody, protože jsem nikdy neměl v oblibě favority. Případně je tady ještě muj obl Williams, který se už deset let drží na posledních bodovaných místech a ted i pěkně vypadá. Myslím, že ta hra má velký potenciál, že nabízí možnosti, které běžný hráč ani nevyužije, ale na svý si přijde každý. Nejlepší formule, jaký jsem zatím hrál.

No a pak jsem se dočetl, že je to optimalizovaná verze:
"Z aktuálního formulového dílu budou upřímně nadšeni pouze ti, kteří si obnovené série F1 od Codemasters všimli teprve nyní." To budu já! "Uchvátí elegantní symbiózou arkády a simulátoru" potvrzuju. Co víc bychom si my, sváteční jezdci, tak přáli?!

Pro: Grafika. Zábavný jízdní model, který má ambice vás časem pohltit. Dá se to hrát na šipkách.

Proti: Zvuk motoru, ale časem se to lepší. Zrcátka jen pro parádu.

+2 +3 −1

Need for Speed: Porsche 2000

 • PC 60
Docela zajímavej jízdní model. Trochu mi to tím připomínalo Viper Racing a karierou Most Wanted, kde začínáte na slabších autech a další si musíte koupit nebo odemknout. Nicméně celkově je to trochu nudný ježdění. Dal jsem pár kol a nemám potřebu se k tomu vracet. Grafika taky není nic moc. Třeba takový Rally Championship, který vyšlo ve stejným roce, vypadá i dnes dobře. To bude asi všechno, co jsem k tomu chtěl napsat. Víc dojmu z hry nemám!
-1 +5 −6

Need for Speed III: Hot Pursuit

 • PC 80
Tak todle je dobrej šok. Zdálky to nevypadalo zle, ale tu palubní desku jsem málem nerozdejchal. No aspon, že tam náká je! Modely aut vypadají hrozně jakoby 2D, ale hra má pořád svý kouzlo. Policajti po vás jdou jako slepice po flusu, blokujou, naráží, pokládájí pásy s hřebíky! Vetšinou z toho vyváznete jen s domluvou, tak je to dobrý. A pamatujete si, že si mužete rozsvítit i dálková světla? Sem si s nima takhle hrál, a pak jel s nosem na volantu, protože jsem nic neviděl! Velký plus si taky zaslouží uvodní menu, který je nadmíru dobře zpracovaný, a soundtrack, jehož největší hity mám v playlistu dodnes!

Pro: Nostalgie.

Proti: Trochu prošlý.

+9 +11 −2

Need for Speed: Carbon

 • PC 60
Prej z nějakýho záhadnýho duvodu má většina lidí NFS Carbon za jeden z nejhorších dílu. Spíš z nějakýho záhadnýho záhadnýho duvodu to pár lidem přijde jako hrozně COOL hra. Když v týdle hře jedeš závod, tak máš pocit, jako bys seděl na tříkolce a odstrkoval se nohama. Tak možná proto!

Pro: Holki mezi hrama. Řízenej smyk - nová disciplína, která asi jako jediná stojí za to.

-5 +3 −8

FlatOut 2

 • PC 5
Todle asi nebude typ hry přímo pro mě, ale je dobře zpracovaná. Jízdní model lepší než v celým Rice Driveru, ale když jsem ve druhým kole podruhý za sebou trefil ten samej strom, tak jsem to vypnul.

Pro: Mužete hrát za ženu, ideální hra pro začínající transexuály

Proti: Překážky na silnici

-30 +4 −34

Burnout Paradise

 • PC 80
"prototyp genialně zábavné hry", "dělat si, co se vám zlíbí". Aha, hlavně že nudou nevím, do čeho píchnout. Žádná motivace k ježdění. Ve srovnání s NFS MW nebo Driverem je to katastrofa. Naprosto debilní jízdní model, co uspokojí jen latentní homosexuály, co venčí svý psy v parku. Možná proto tam ani není položka jak vypnout hru, aby měla nějakou hratelnost. Není divu, že tu hru dělala stejná firma, co NFS HP. "záleži čistě na tom, jak se umíte bavit vy". Nejhorší komentář, jakej jsem četl.

"Mně chybí prostý dobrý styl NFS II / Hot Pursuit... vyber si trať, auto a jedeš." Tady budu zase trochu oponovat. Na otevřeném světě není samo o sobě nic špatného. To vnímám po prvních NFS jako plus, protože je to rozhodně zábavnější, než jezdit po uzavřených tratích, a nabízí nám to další pohled na závodění. Popravdě, když jsem tu hru poprvý před pár lety spustil, myslel jsem, že jde o nový NFS, nebo že právě takhle měly vypadat už dávno předtím (MW, Underground, neznal jsem). Nicméně ježdění po městě bez žádného většího cíle je dobrý tak na chvilkový zabavení, nemusíte si moc lámat hlavu s nastavením a vyrazit na drive do ulic, ale na dlouhý zimní večery je to málo.

Pro: Hezká grafika, nablýskaný káry, destrukční model, radio, civilové vám už dokážou uhýbat

Proti: Všechno ostatní, absence fízlu

+5 +6 −1

StarCraft: Brood War

 • PC 85
Ty kráso, tak já to dohraju a ani se s vámi nepodělím o své dojmy? Chyba!

Aneb jak jsem začal nesnášet hru za Zerlingy! V roce 2015 jsem poprvý dohrál základní kampan a dokončil i kampan za Protosse v Brood Waru. O rok později jsem si řekl, že to dohraju. Pokaždý mi celá kampan zabrala jedno odpoledne, no vlastně celej den, a ted jsem na konci s nervama každou chvíli. Nedaří se mi vyrushovat nepřátelské llinie a někdy situace dopadne tak, že mě počítač totálně zlikviduje. Prostě to nestíhám, mám na stole tři myši a není mi to nic platný! Normálně to asi nedohraju, skončím v šestý misi, protože mě to nebaví! Starcraft je navrženej k ovládání malý skupinky, proto nejradši hraju za Protosse, maji silný jednotky, co něco vydrží a nemusím je stále obnovovat. Postupovat se Zergama je trochu problém. Dalších 12 jednotek mužu donutit následovat těch prvních 12, ale kdo se s tím má srát? Prostě Starcraft je skvělá, rychlá, vyvážená strategie, ale dám mu jen 80%, protože má taky spoustu skvělejch chyb. Třeba nesnáším, když někam pošlu jednotky, a ony si zkrátí cestu přes nepřátelské uzemí, a tam je v klidu odstřelují jako kachny a jim to nevadí.

2016 11-09
Tak jsem to dotáhl do osmýho kola (použil jsem těžký letectvo – 12 Guardienu, 12 Mutalisku a Ultralisky, který jinak nestavím), kde je to teprve peklo. Sice jen dva soupeři a přehledná mapa, ale vubec se s tím neserou. Nefunguje nic. Mám těžký letectvo a za minutu se po něm zapráší. Dokonce mužu využívat v omezenym množství Templáře, nejefektivnější jednotku v celý hře, ale nemám zase zdroje a to těžím naplno ze čtyř ložisek. Asi špatnej start. (Fakt mě to nebaví.) Zerlingu tam mužu poslat kolik chci, nemá to efekt. Třeba jim tu prostřední základnu vyrubu, ale už tam nepostavím vlastní, všude jsou zakopaný Lurkeři! Atomovku na ně! Je jich moc, až mě bolí ruka (to už bude u Starcraftu asi normální)!

Tak jsem ji nakonec po menší pauze dal. Zautočil jsem svojí flotilou Guardienu na tu střední základnu a obsadil ji dřív, než se vzpamatovali. V Brood Waru musíte být strašně rychlí, mít pořádný nervy a občas změnit taktiku, abyste uspěli. Musím uznat, že to konečně v singlu nabralo spád. Vždycky jsem si stěžoval, že počítač nehraje, tak tady to neplatí. Devátá mise byla taky lahudka, ale zvládnul jsem ji za hodinku. Dobře navržená. Pochopil jsem hned princip, zabrat ložiska plynu a postavit další základnu hned u Protosu, abych je dostal pod dvě vlny utoku. Zbylo mi 13 vteřin a koukám, že ještě jedna mise, snad už poslední!

No nebyla...

- United Earth Directive
- Queen Bitch of the Universe

Pro: Multiplayer

Proti: Max označ 12 jednotek

+7

Need for Speed: Hot Pursuit

 • PC 70
Tak todle je velká nuda. Upozornuju, že jsem právě dohrál Most Wanted (2005) a musím konstatovat, že ty vaše bouračky a kochání se krajinou je na tom to nejlepší. Auta dostáváte uplně zadarmo. Při „závodech“ jsem v klidu druhou rukou konzumoval bramburky a jen odklikával další výzvy. Tomu řikám adrenalin jako prase. Když jsem skončil mimo vozovku na střeše, tak si toho fízlové ani nevšimli. Jedu dál. Už sedím ve sportovním GT. Proč mám sám hřebíkovej pás, aby se smazal rozdíl s policajty? Need For Speed už není o rychlosti! To se mi snad zdá. Takhle teda né!

Todle je fakt závodění pro imbecily. To, jak jsem se s MW spletl, tady si stěžuju oprávněně. Mně hezká grafika prostě nestačí. To radši přenechám řízení někomu jinýmu a budu se dívat. Ostatně kvuli podobným hrám jsem si vybudoval k paření na PC předsudky a zustal u starejch klasik.

Jízdní model je strašnej. Všechny auta se chovají stejně. Lítají ze strany na stranu, nereagují na pohyb volantu. Kolikrát mi nezbylo nic jinýho, než před nárazem zavřít oči. Za zmínku stojí jen něco jako řízenej smyk, kdy do každý zatáčky musíte zatáhnout ruční brzdu, jinak ji na levačku neprojedete. Tratě jsou na jedno brdo, žádná výzva. Policajti stojí za starou belu. Žádnej pocit z rychlosti. Fakt nezbývá než se kochat přírodou. No nic, už se tady nebudu dál rozplývat nad nedostatky nových Hot Pursuit.

Jo a zdá se mi to krapet náročný, protože mi párkrát zahrabala mašina a trhnul se obraz. To je taky moc fajn, že mi hra automaticky nastaví nejvyšší detaily a nemužu to změnit!

Pro: Naprosto dechberoucí a atmosferický prulet stíhačky nad krajinou. Je to detail, ale potěší. Ne, dělám si srandu. Kdybyste u krajnice mohli srážet kojoty, tak to považuju za plus, ale todle je málo.

+6 +7 −1

Crysis

 • PC 80
2017-06-19
Tak todle šlo rychle. Ještě včera (dneska) jsem kompletně nastavil klávesy. Už v tom mám praxi. Ale vlastně jsem tomu obětoval první hodinu hry. Novinkou je asi Customization Menu pod M4-kou, kterou kombinuju s čísly na druhé ruce. Když používám obě hemisféry, tak dokážu rychleji změnit příslušenství na zbrani, aniž bych si zavařil mozek. Pro změnu schopností poprvý využívám Quick Menu, proto jsem si ho dal na rychle dostupný Q, a světe div se, vážně to trhnutí myší funguje. Mapa s info – jasnej Tabulátor, optika se nakonec vešla pod něj (Caps). Zase tu máme plížení, který bylo nepochopitelně pod Y. e-F tradičně rate-of-fire (jednotlivá střelba má krásnej zvuk), výklony X – C, V night vision. Vubec se nerozhoduju, jestli dám sprint pod mezerník, skok na Alt, nebo naopak. U HL2 jsem to asi přehodil kvuli ruční brzdě, tady si pedály u vozidla mužu nastavit zvlášt. Stejně jsem dal jako boost Shift, respektive to neměnil, což se nakonec ocvědčilo při řízení kluzáku, protože jsem pořád musel držet Alt, abych nešel dolu, a to bych měl jinak z ruky! Uder mám na kolečku dopředu (Crysis 2, Aliens Colonial Marines), velmi intuitivní. Tam, kde není pod uderem zároven blok (AVP 2010), se jeví uder dokonce lepší pod kolečem než pod Q. Někdy si řikám, že klávesnici s myší navrhovali na hraní her!

Co mě zaujalo: Všichni už maj na sobě ty superobleky. Prophet nejsem já, takže to pravděpodobně nepřežiju. Má to hezký animačky, takže doufám, že to v tomhle ohledu splní očekávání. Jinak grafika, tváře postav omlouvá jenom to, že je to z roku 2007. Vypadá jako lepší Far Cry, kterej mě nikdy nebavil, protože se celej odehrává v nějaký trapný džungli, a proto jsem se týdle hře i tolik vyhýbal. Přemluvila mě až recenze na Tiscali, kde psali, že závěrečná třetina připomíná atmosferou souboj s tripody z HL2.

Hraju to na super hard. Obtížnost vám nabízí milé bonusy a potěšila mě i možnost si ji snížit během hry – pak není co řešit.

To je vážně korejskej Hammer? Nevěděl jsem, jak přepnout na pozici střelce, ale je to jednoduchý – ruzný sedačky v autě jsou na číslech místo zbraní. Prostě geniální.
Vážně pomalu vybouchne celej Jeep, když střelím do kanistru s naftou? Ale vypadá to aspon efektně. Jedno utržený kolo jsem našel až vzadu v lese.

Tak jsem přejel svýho prvního Korejce (když házel granát). Co ted vyzkoušet lod? Enter the vehicle. Na tý volnosti pohybu něco je. Možná tomu dám i 80%. Dvojka mi ale přijde lepší, kde právě akce místy přerustala do tý filmový atmosféry.

Ty vole, ta voda! Poprvý v životě se kochám přírodou. Musím si stáhnout Crysis 3 a přetaktovat PC. Číst si, jak se jim tehdy tadle hra trhala škubala na nějakým krámu se dvěma grafikama a pouze s 2GB RAM paměti v rozlišení 1240x1024, je legrační. Mám to na Full HD a o ničem nevím. A to mám na pozadí puštěný dva filmy a jinou hru (později jsem vypnul stíny).

To je tak těžký trefit jednoho Korejce 50-kou z jedoucího člunu? Osobně jsem čekal, že ten dvojdomek s přístřeškem zbořím s takovým dělem daleko rychleji! Nebo že když najedu člunem do mola, tak se zbortí. Asi potřebuju větší kalibr/lod.
Tak to není vyloženě džungle, připomíná to spíš moji zahradu! Už chápu, proč příběh zasadili do zalesněnýho prostředí, protože tam jde krásně demonstrovat destrukční model listí.

Proč tank vydrží tři rány z raketomutu, je mi záhadou. A nezáleží, kam ho trefíte. Ostuda! Helikoptera s výsadkem se povedla. Dostal jsem je napoprvý všechny granátem a pak je ještě pokropil dávkou ze samopalu. Místy mi to připomíná i Project IGI 2 (tam v Číně).
Takhle si představuju odpalovat bomby. M1 položím, M2 přepnu joystick, M1 odpálím. Jako v OFDR!

Už jste sundali helikopteru granátometem? Divím se, že to jde. Výbuchy se taky celkem povedly.

2017-06-21
Tvl, když stojím na kamínku, tak si nelehne. Kolikrát mě takhle zabily. Jsem v chrámu a patrně se do tý hry snažili narvat uplně všechno. Patrně tendle Matrix byl základem celý hry a Korejci jen taková omáčka kolem. Moc mi to k sobě nejde, ačkoli jsem ten typ, co dává přednost sci-fi před dokumentem z National Geographic. V tom stavu beztíže to bylo vyloženě unavný. Střílet mutaci vetřelce a predátorem ve vývojovým stádiu pulce mi taky nepřišlo dvakrát zábavný. O napětí se nedalo mluvit. Těšil jsem se ven. A hlavně mi docházela munice – zbyly mi tři náboje do pistole.

Blast open the hatch, hurry! Drž hubu, ty šikmovoká štětko! Dvojku jsem neměl problém dohrát. Tady mě některý pasáže, zvláš po zvratu s mimozemštany, vyloženě serou! Je to překombinovaný. Směs všeho možnýho. Větší duraz na taktickou stránku, ubrat hi-technologií, a byl by z toho pěknej Operation Flashpoint.
Jsem to dohrál? To je celý? Kde jsou ty famozní bitvy s tripody? Vždyt jsme na ostrově neudělali ani jednoho, byl to jeden velkej utěk!
Verdikt: Rozhodně lepší než MW, ale na zadek jsem si z toho taky nesedl. Prostě celkem zábavná střílečka s poutavým příběhem a prvky stealth. Líbila se zejména uroven umělé reality, kdy šlo rozstřílet prakticky všechno, nebo využívat terén jako ukryt. Rychlost střel a jejich účinný dostřel byly přehnaně zredukovány. Vadila mi velká výdrž nepřátel, jejichž kevlar běžně spolykal pul zásobníku z kalašnikova (5,45x39) a účinný byly až zápalný střely. Velký plus má doslova revoluční zpusob, jakým jste si mohli přidat na zbran ruzné příslušenství. Samy zbraně dobře zpracované, dobrý výběr, autentickej zvuk. Výhodou emzáku v druhé polovině hry bylo, že jste se nemuseli krýt, změnili zpusob boje, a mělo to taky něco do sebe. Starship Troopers to ale ani zdaleka nepřekonalo. Myslim, že na podobný motivy vznikl i film Battleship, kterej by se taky mohl dočkat nějakého herního zpracování.

- Im marine. I walking on the water, if I have to
- If you want guarantees, buy a toaster

Myth III: The Wolf Age

 • PC 50
Tak todle mě opravdu neoslovilo. Pokud jsem dal Dragon Age 70%, tak todle nezaslouží ani polovinu. Pokud nedohraju ani demo, tak je něco špatně. Sehnal jsem si cheaty, a je to všude stejný. Marně se snažím najít nějaký klady. Hezky to vypadá na obrázcích. Možná nějakej příběh v pozadí. Líbivý ukazatele zdraví. Spousty krve, ucházející efekty, ne to už přeháním.
-2 +1 −3

Blair Witch Volume 3: The Elly Kedward Tale

 • PC 75
Moje první hra ze serie Blari Witch. Je to Hodně podobný Nocturne (Hodně s velkým H na začátku), ale herní dobou, zpracováním, level designem na něj nemá! Nicméně se autorum podařilo udržet příběh jakž takž v mezích hráčovi pozornosti, má to hlavu a patu, a sjedete to za jeden večer. Neobsahuje žádný debilní zbraně jako pušku na slony nebo krumpáč. Kdyby to mělo lepší systém ovládání, tak bych šel s hodnocením i vejš. Ale protože jsem se zasekával o překážky, padal z utesu, a někdy se na mapě vubec nenašel, tak tomu dám jen obligátních 75%.

Pro: Atmosfera.

+5

Dragon Age II

 • PC 100
2017-05-26
Tvl, 95% tomu dávaji i přes velký nedostatky. Vyrobilo to nejlepší studio současnosti (minulosti), který shodou okolností udělalo moje poslední 100% hodnocený hry(Dead Space, ME), a já to nechtěl/nechci hrát? To bych se na to podíval, už kvuli těm dialogum! Nicméně takhle daleko v demu jsem se nikdy předtím ještě nedostal, abych měl pod svojí správou několik postav. Tak to zkusím dohrát.

2017-06-02
Naprosto debilní ovládání, na který jsem si zvykal pul hodiny. Je to spíš ve stylu strategie než jsem byl zvyklej z Diabla. Druhým tlačítkem klikáte utok, abyste si nepřepínali mezi členy skupiny, když se to bydlí. Takže bytky jsou naprosto nepřehledný, všude samá animačka, zpomalovačka, hlavně že vám to ted nikde nevadí. Ksichty všichni k nerozeznání, a hlavně mi to padá.

- I feel corruption inside me (no way)
- Je to všude, jasně, dělalo to stejný studio, ale ten duvod, že do každý hry, nehledě na to, jestli to je sci-fi nebo fantasy, nacpe stejnou problematiku, není, že by mu docházely nápady, ale aby se co nejširší veřejnost dozvěděla o tom, co se kolem děje. No možná jen ti pozornější
- Vy mě opravdu fascinujete, jak si nedokážete znovu a znovu se objevující motivy apokalypsy ve hrách spojit s naší krizí
- Not much time (2011)
- We are so close (2016)
- Takže ještě jednou. Na konci věku se otevře brána do jiné dimenze (Zj. 9/11, klíč od propasti a takový kecy). Tou sem začnou proudit tisíce démonu a začnou posedat nečisté duše. Zkrátka každý, kdo si nedokázal za život vytvořit dost silný osobnostní štít, neudržel si integritu, stává se cílem jejich utoku a přichází částnečně o svou osobnost. Neví o tom. Dalo by se říct, že propadá silám temnot a slepě (doslova) následuje satana do propasti. Na todle se dá přijít i bez hraní podobných her, nebo koukání na filmy, kde to alegoricky vysvětlují. Už to, že tadle skupinka vývojářu má přehled o tom, jak věci fungují, dokáží rozlišovat mezi dobrem a zlem a podle toho nám nabízejí ruzné odpovědí, svědčí o jejich zasvěcennosti. Nejsou to už jen lidé s obyčejnými schopnostmi, mimořádným talentem. Todle jsou už zázraky ve skutečném světě. Možná nějaký středověký člověk by dnes dokázal vidět demony jasněji než vy, kteří mezi nimi běžně žijete a stáváte se součástí jejich světa

Na rozdíl od Skyrimu se mí líbí, že je výběr postav zužen na tři základní typy plus male/female. Připomíná mi to starej Blade of Darkness, kde byl navíc jenom trpaslík, ostatní postavy se krásně doplnovali. Podle těch povolání/zaměření bych taky mohl přizpusobit volbu odpovědi v dialozích. A nejsou stejný jako v ME, dementi, je tam neutrální odpověd navíc, pokud jste slepí. Jasně, že se vždycky budete rozhodovat bud pro, nebo proti. Navíc zatím nevím, jestli je tam možnost časem řešit ruzný situace bonusovými volbami.

- Whole world in a war and you need one person to put it together
- Zase nic? Vy jste vážně marný
- To je Antikrist. Přišel vás zachránit. Už ted se potýkáte s problémy, které v lepším případě zvládne vyřešit jen prej umělá inteligence, image, kterému druhá šelma vdechne život
- Jste v pěkný rejži, víc vám neřeknu

2017-08-06 (čtu si recenzi)
Hrál jsem Diablo, Spellforce, Dungeon Siege, ale DAO je uplně jinej kalibr (celkově fantasy kromě příběhu a dialogu na tom není nijak dobře) a DA2 má navíc výbornou akční stránku. Píšu výbornou, protože mě to klikání začlo bavit a tady je pohled na krev ještě lepší, než v jedničce. Takže, co víc si přát? Skvěle napsaný postavy, milion videosekvencí, tuny dialogu. My, RPG nadšenci, mezi které se pomalu také začínám řadit, si jistě přijdeme na své. Představa, že dohraju hru a strávím u ní 100 hodin, mi kdysi přišla nereálná, zvláš pokud by se jednalo o adventuru, ale nakonec je to lepší než nějaký seriál v TV!

Jak hraju jedničku, tak mám čím dál větší chut si pustit dvojku, protože ty souboje nejsou nic moc. A ruku na srdce, akční část je v každé hře zásadní! A pokud si chci od těch dialogu trochu odpočinout, uvítám pořádnou řežbu, kde nemusím moc přemejšlet, a jen slastně koukat, jak komu padá hlava a stříká krev! Jasně, hrám typu hack and slash se to nevyrovná, ale přesně takovej soubojovej systém v dobrý adventuře má bejt. Kliknu na cíl a moje postava ho přepulí. Kdysi jsem nad tím ohrnoval nos a nechápal, jak to někoho muže bavit, ale v DA je to okay.

DA2 má svý kouzlo a nesmíte dát na první dojem a hlavně musíte být hráči fantasy nebo adventur. RPG nadšenci, kteří jen ladí výzbroj, tady mužou narazit. Pro mě znamená velké překvapení na samý konec herní sezony. Nalijme si čistého vína, lepší hry už nebudou! Ve srovnání se Skyrim, což jsem jako neznalec žánru správně vyhodnotil jako další mega titul, u mě vychází vítězně právě DA. Je více zaměřený na příběh než na souboje a děj příjemně odsejpá. Ve Skyrim mužete obdivovat otevřený svět, ale v podstatě ani pořádně nevíte, kam máte jít. Přes ten duraz na detaily a volnost pohybu mu autoři zapomněli vdechnout duši! Slouží spíš jako místo, kde si stejně postižení jedinci mužou vyměnovat předměty, větší hloubku (asi) nemá (alespon jsem si nevšiml).

No a jak jsem se k DA vubec dostal? Koukal jsem na videa na youtube. Ne na ty herní, ale někdo na motivy hry složil pěknou prezentaci knihy Genesis a vyprávěl nejstarší příběh všech dob, což je taky cíl samotné hry. Nenásilně nám přiblížit, odkud pocházíme, kam směřujeme, a že se nakonee (velmi brzo) budeme muset rozhodnout, na kterou stranu se přidáme. Debílci, kteří nad tímhle mávnou rukou, si už ted vybrali, ale vy ostatní máte před sebou osudově duležitou volbu.

Tvl, já jsem napsal komentář k další hře, kterou jsem viděl jen z obrázku. No proč ne? Lepší než žádnej!

PS Ještě někomu Hawková nápadně připomínala Morrigen z jedničky, že by si dokonce myslel, že jde o jednu a tu samou postavu?

Pro: Draci

Proti: Chaotický systém klikání

-1 +5 −6

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

 • PC 75
2017-03-28
CHERNOBYL
Todle je mnohem lepší. Tak zaprvý, proč odvážej mrtvý stalkery ze zony? Zadruhý, kdo by se staral o polomrtvýho stalkera a ještě mu dával rady do začátku? Možná ho tak okrad. Říkáte hustčí atmosfera? To nebude ten správný výraz. Spíš filmová. Já nevim, já si přijdu, jako bych to hrál obráceně. Jednička je uplně jiná a grafika se zas tolik nezměnila, je jen o trochu barevnější. Při chuzi se houpete jako stará bába, máte problém se trefit, ale pocit ze střelby už připomíná kvalitní FPS-ko, vyplatí se už zapnout výklony. Stylem přestřelek mi to připomíní No One Lives Forever (což si musím někdy zahrát). Proč, proč otočili inventář? Abychom v tom měli bordel? Aspon se vám předměty štosují pod kurzor, když už nic. Někdo tady žadoní o další lékárničku. Sám jich mám málo, tak mu dám ránu z milosti. Tak, jsou tady všichni mrtvý. Misi jsem splnil sám. Todle je mnohem lepší. Bedna jde rozstřelit. To předtím nešlo! Se uzdravuju sám? Když běžím, tak se konečně houpe zbran. Baterka je taky lepší. Celý to pusobí otevřenějším dojmem. Je legrační, jak někteří stalkeři mají na sobě Addidasky a tepláky se třema pruhama. Tady někde bude i nákupní centrum. If you wanna pass, must pay. If you have no money, get outta here and dont try sneak thruu. Nemám rád, když mi někdo řekne NE. Za pět minut byla cesta volná… Pejsánci jsou tady nějací plaší, už mám na svědomí čtyři. Dokonce je mužu prošacovat. Chytnu akorát vzteklinu. Fuj, ty musej smrdět. Těch plotu jsem si předtím vubec nevšiml. To nemužu přelízt nebo přestřihat? Přestřelky super! Už mužu střílet rychlopalebně. Akorát se mi zvedá hlavěn, ale to je naprosto v pořádku! S Kalachem je taky radost střílet (Jak to mohli tak dokurvit?). Tak už to mám, troufaj si jen ve smečce! Proti samopalu stejně nic nezmužou. Je radost ty bestie střílet. Když běží rovně proti vám, tak to mám nejradši, než je nahánět přes pul mapy! To se mi zdá nebo ten čokl po zásahu pajdá? Když ho trefíte do hlavy, tak udělá krásnou roznožku. … Lehni!
Přestřelky už připomínají klasické FPS-ko. Grafika je řekl bych dokonce lepší. Noci jsou tady opravdu slabší.
Nově jsem si dal mapu pod Q, protože k podvěsnýmu granátometu se skoro nedostanu a stejně se ted hodí víc do řady vedle zbraní, a už si to s inventářem (Tab) tolik nepletu.
- vedle inventáře (standardně Tab)
2017-03-29
Takhle rychle MP5-ku nepřebíjím ani já! A to jsem se jí hodněkrát napřebíjel! Tak jo, nová oblíbená disciplína, přinesl ohon zmutovanýho psa. No problem. Jsou tady taky kočky? Přijde mi to nefer lovit jenom některý zvířata. Mají snad výjimku? Je snad pes nebo prase v něčem horší?
Ted jsem přišel na to
Líbí se mi, jak je po bitce doráží. To je uplně novej originální prvek! Ted jsem si všimnul, že zbran mužu přetáhnout double-clickem. Ted se dokonce mužu po smrti kolem sebe rozhlídnout. To mi předtím taky vadilo, že jsem si nemohl zkontrolovat, odkud to přišlo.
Tak todle je pecka. Už mi to nepřipomíná Project IGI jenom rozlohou, ale i stylem plížení mezi vojáky. Rozhodně se tady střílí dost, ale k cíli vede několik cest. Mužete si vybrat, jestli obejdete hlídku, počkáte si do tmy, nebo jako já vezmete tábor čelním utokem. Na ruzných místech jsou zakopané cennosti, ale většinou se kolem hemží vojíci a tak dostat se k nim není vůbec lehké. Vadí mi, že každý vydrží zásobník z Kalašnikova a trefit hlavu na větší vzdálenost je zázrak. Každopádně to má už něco do sebe.
Tolik světla v pul desátý? Krásná apokalyptická obloha. Unload! Tvl, ono to jde vybít! Tak to nemá chybu. Abych jenom nechválil, tak to spamování banditu mě taky pěkně sere. Navíc ve tmě vás vidí asi tak stejně jako ve dne. Na piču. Na černobylskou zonu je tu moc živo!
Pokud není dostatek 9L náboju, tak je zbytečný, abys tahal dvou a pul kilovou MP5-ku, a vemeš si jenom Walthera, že jo. V opačným případě je zbytečný Walther.
Pokud by byl všude dostatek 9L náboju, tak si vystačíš jen s MP5-kou.
Pokud by byl všude dostatek 9L náboju, tak je zbytečný Walther.
Nevim, o co se snažili s tím nižším posedem. Je to blbost. S odtahováním mrtvol si ale poradili výborně – jednoduchou kombinací kláves.
Perfektní je, jak rozdělili mapu na uzemí s ruznou výzbrojí, výstrojí a municí. Takhle se i první kousky dostanou znovu ke slovu, když vás pošlou plnit úkol zpátky, protože bez náboju si tam dlouho nezastřílíte. To se jim fakt povedlo. Nevadí mi ani ty ukoly na čas. Má to něco do sebe. Stejně jako když si chcete zkrátit cestu přes les. Většinou je to časová ztráta i munice.
Laboratoř je jako luxusní! Zpracování inventáře (když pominu ty strany) je taky zdařilé. Na zbran si mužete připevnit takřka cokoli jako v reálu od tlumiče, přes optiku, granátomet až po zásobníky s ruznou municí. Zásobníky jdou vybít a dokonce se celková hnostnost odčítá od vystřelených náboju. Klobouk dolu. Přitom to všechno funguje a nijak zásadně nebrzdí hru.
Tak mě napadlo, že sestřelím pštrosa a málem mi spadnul na hlavu. Jako v reálu!
- Well I have said, what I had to say. Now you talk
2017-04-03
Out of laboratory, back to currier.
Yantar.
Granátomet na trojku. Jednička jako záložní zbran je dostupnější při ustupu. Pak mi vyhovuje i posloupnost utočná puška – podvěsný granátomet/etc. Stejně tady bych to měl mít zvlášt, protože to není vyloženě vyhrazené místo pro granátomet jako zbran, ale switch. Jenže to bych musel mít volné místo. Čtyři zustává nuž a pět nějaký šroubky. Optika je zvlášt.
2017-04-04
Yantar. Bažiny.
Konečně jsem se naučil s sebou tahat jenom jednu zbran od každýho typu! Např M4 (podle dostupnosti munice)/pumpa/9mm pistole. A nic víc.
Už mě to spíš sere než baví. Je to moc dlouhý, což by u lepší hry nebyl problém. Právě akce je nudná. Prostředí ožralu od ohýnku mě taky neláká, nejradši bych je tam sejmul všechny, zvláš ty debily, co pořád opakujou jednu frázi dokola, nebo vám stojí v cestě.
Neustálý doplnování mnice a třídění materiálu je otravný. Přestal jsem vnímat rozdíl mezi nocí a dnem.
Proč pořád natahuje závěr? To si nevšimli, jak to zdržuje hru? Zvláš když je nabitá. Hlavně že si hrajou na detaily a to hlavní poserou. Pripyat vypadá dobře. Socha Lenina, nebo alespon to, co z ní zbylo, mi učarovala. Příznačný rok 1917, mimochodem na podzim bude mít Velká říjnová revoluce výročí, tak doufám, že s vlaječkama (nebo i bez nich) vyrazíte do ulic a nebudete sedět doma u počítače!
Komu že konec přišel nudnej?
2017-04-05
I want to be rich. Konec. Hurá! Závěrečné poselství a mužu to odinstalovat. A to jsem si myslel, že to nedohraju, protože mě to už začínalo otravovat. Nicméně Pripjat se povedl. Nakonec tomu dám solidních 80.
Stalker je zvláštní, udržuje si svou atmosferu a má řekl bych s blížícím se závěrem tendenci gradovat. Když nebudete plnit všechny pitomosti, co po vás ostatní chtějí, tak se tam i za pár dní dostanete. Nejlepší lokace jsou v podzemí, na zemi zase otravují roztomilá zvířátka, který je radost kosit u silnice. Dalo by se to tak hrát jako samostatná hra. Bohužel přestřelky s vojáky jsou pořád na předpotopní urovni a mužou bavit jen malý haranty, co nic jinýho nikdy nezkusili.
Tak co mi tahle hra nejvíc připomíná, tak jen namátkou – Tresspassera, Carnivores, už trochu mín OFP, Project IGI (hlavně druhej díl), a když jsme u těch otevřenejch terénu, tak nic se nevyrovná OFDR, tam byste se s vaším orientálním smyslem ztratili.

Pro: Ted mě nic nenapadá.

Proti: Ta tma se nepovedla. Časem rozdíl mezi dnem a nocí přestanete vnímat.

Aliens: Colonial Marines

 • PC 80
2017-01-10
To jsou čuráci, dali tam skiny ke zbranim, a na 1911, když už pominu to, že je to pětačtyřicítka, dali nějaký tři maskování a žádnej bi-tone.
Kapacita 40. Normální pulzní puška používá beznábojnicové střelivo, proto se tam vejde 100 ks. Na druhou stranu je tak rychlé, že je to jako bys vyprázdnil právě 40-ti rannej zásobník. Tady to v tom nejduložitějším ohledu uplně posrali. Vystřelíš ránu a zní to jako dávka. Proč? Navíc není rozdíl mezi zvukem smart-gunu a pulzní puškou. Pulzní puška a Smart-gun mají bejt dva naprosto užasný zvuky, ale odlišný.
Tlumič – a popis – reduces speed of proppelled gases. Pokud není na střelný prach, tak v hlavni žádné plyny nehoří. Jděte se vysrat, takové nelogičnosti hned v uvodu, to by se Tomu Clancymu nestalo!
Nekrytá muška, se poseru. Ty skyny jsou ubohý. Kdo je vymýšlel? Jinak v menu se člověk orientuje dobře.
Nevypadá to tak špatně. Už vím, proč se na hru tak nadává, efekty stojej za hovno, ale já na ně tolik nedám.
Projev zbraní dobrý! Konečně mám na alieny brokovnici. A samostatný granáty! Dal jsem si to na hard, at to stojí za to, kdž je to prej krátký.
JAK MU MASÍRUJE SRDCE PŘES TEN KRUNÝŘ!
Nastavení je výborný i ve hře. Začíná se mi to líbit. Čekal jsem sračku a ted jsem v jednom z Ridlyho filmu!
Detaktor pohybu nemá chybu. Detektor pohybu mě začíná srát, ještě že jde vypnout!
Krev vypadá taky věrohodně. Sliz taky.
Mužu za sebou zavírat dveře, bezva.
No to kecáte, todle se vám nelíbí? První kontakt byl uplně libovej! Trefil ho někdo pistolí?
Z toho radaru se podělám.
Ty vole já ho zabil pistolí, málem jsem se z něho posral, vždyt je výbornej a skvěle vrčí! V tý místnosti na vás mohl vyskočit odevšad a je hrozně tmavá. A jsou rychlí jak svině!
Ted na nás naběhla smečka a mám co dělat, abych udržel healy v modrym. Ještě jeden škrábanec, odražená kulka, a je po mně. Čekal jsem pomalejší rozjezd!
Frajer za mnou zavařil dveře, přes sklo jsem ještě alienovi ustřelil hlavu… jako ve filmu!

Rytmická hudba.
Fakt jsem neměl v umyslu tomu dát moc jen kvuli tomu, že je to moje oblíbená serie, na youtube to vypadalo, že máte pravdu, že se to fakt nepovedlo, ale hraje se to skvěle, má to atmosferu! Později se objeví nudnější pasáže, kvuli kterým strhnu, ale jinak příjemné překvapení.
Během přebíjení mužu změnit zbran. Zdá se, že mysleli na všechno. Je to náhodou propracovaná hra. Místy se grafika muže jevit zastarale, ale není to nic hrozného. Líbí se mi HUD a ukazatel, zda-li mi svítí baterka.. Ukazatel zdraví převzali z AVP, kde jste se na druhou stranu nemohli ani skrčit.
Pamatuji se, že tudle hru odsuzovalo hodně lidí, i na internetu, ale je pravda, že šlo většinou o bezduchý, jednoduchý tupce jedince, kteří chtějí k obědu kaviár a k večeři jelena, přitom nic pořádnýho nejedli.
Tady jich je jako much! Už mě zabili.
Ukládání pozic přes checkpointy, což je ideální pro udržení napětí.
Nastavení ovládání
Tab – detektor, Q – blok, Scroll – Sekundární mod, M4 – granát
Duležitá je myš, primární střelba a zaměřování je jasný, ale granátomet si nezapomente dát na kolečko dopředu! Zpátky mužou bejt granáty, když nemáte boční tlačítko, nebo jen na M3.
Jak hezky syčí, potvory! Na jakou jsou obtížnost jste to hráli, že jste byli tak odolný a alieni líný lemry? Než se rozkoukám, tak ji mám za krkem!
No tak mizej, a co má bejt? Představte si, že hrajete nějakou hrzně kul hru z devadesátek.
Ta brokovnice je lepší. Počkat si, až přiběhnout, a pak to zmáčknout. Náboje ubývaj docela rychle.
Co kecáte, ta mrcha se normálně schovává za překážkama a vyčkává. Málokdy běží přímo.
Tvl, on nezavřel dveře! Se posral, ne? Je hezké, že u jejich otevírání/rozvařování vás klidně zaskočí. Není vše jenom na vás!
Ted tomu trochu nerozumím, vrátili jsme se na svou lod a už je celá zamořená? Kdo natáčel to líhnutí? Todle bude ještě zajímavý!
Opakuju delší checkpointy, zatím mi to nevadí. Příště si to dám na post-human warrior!
2017-03-24
Q – detektor
Scroll Up – melee (v podstatě rychlý utok na myši jako v Crysis)
M4 – sekundární střelba (Scroll se nedá u plamenometu použít) je to jistota
G – granát (do ruky)
Já vás nechápu. Co se vám na tom zase nezdá? Jako asi to nebude ta nejlepší hra na světě, ale dokonale se jim podařilo vystihnout tu atmosferu z filmu. Tentokrát jsem čekal propadák. Vážně jsem těm vašim komentářum uvěřil, zvlášt poté, co jsem shlédl pár videí na youtube, a je to skvělá hra! Hraju na těžkou a musím si dávat hodně pozor, aby mě nesežrali! Lezou po stěnách, jsou zákeřný, schovávaj se, někdy i bleskově zautočí, ustřelujete jim končetiny a do toho krásně syčí… Co víc byste od alienu chtěli?
Skvěle zpracovaný zbraně, konečně je mužu likvidovat zblízka pumpou. Pistoli s nekonečnem náboju si mohli odpustit, ale zase nemá chybu. Ostatní fekty nejsou buhví co, ale nemusím je srovnávat s Crysis.
Nevim, co jsem stáhnul za verzi, ale grafika vypadá solidně – jako na obrázcích. Zvuky jsou na tom asi nejlíp. Věrně kopírují originál (ty filmový). Baterka baterka vydává asi tolik světla jako … , detektor konečně detekuje pohyb vetřelce uvidíte až v pohybu.
- Ignore that sound like a question and move your ass, grunt!
- Tvl, to je dobrý! Má to i svuj vlastní příběh, dementi! Repliky zustali stejný. Mně osobně se všechny ty nový zbraně líbí, jako by se tady někdo pořádně vyřádil. Plamenomet pod utočknou puškou. Granátomety s automatickými brokovnicemi. Několik druhu pistolí. Krásný, až zrak přechází! Ještě si je mužete tunnit, třeba samolepkou ve tvaru psí tlapky.
Uznávám, že hra je místy těžkopádná, připomíná zase to retro, ale mně se líbí. Nepíšu baví, ale líbí, protože se spíš kochám, než hraju. Ty střihy, když vám někdo ustřelí/ukousne hlavu… a bere se vážně, až je to legrační. Nejvíc si mě získal ten týpek, co se pokoušel o masáž srdce přes pancíř. Že vy jste nikdy neměli alieny rádi, co jste pěli tu chválu? Fanoušek musí bejt nadšenej! Už jen čekám, kdy se někdo z vás ozve, kdo to je Ripleyová.
2017-04-12
Nejdříve film, potom hra (která by tě mohla zklamat/unavit). Film tě spíš naladí. Film spíš naladí tu správnou atmosferu.
- Cook the grenade before throwing (stará dobrá hra)
-
Naprosto výborně je tady zpracovaná střelba z pistole. Nebudu to popisovat, vyzkoušejste si to sami. Mužete střílet rychleji, když si počkáte na správný okamžik, až se vrátí závěr zpátky. Líbí se mi ty nový komixový zbraně, kombinace utočný pušky a plamenometu. Ruzný upgrady ala Crysis. Nenásilně. Chybí mi výklony v souboji s vojáky. To, že mám všechny dostupný zbraně u sebe mi strašně, ale strašně vyhovuje (zapamatujte si to)! Zvlášt když předtím jsem hrál Stalkera a nedokázal se rozhodnout, kterou pušku nechám ležet na zemi. Nechci tady rozebírat Stalker, Stalker je jiná hra, ale já si nechci hrát na realitu, chci si pořádně zastřílet! Přitom realističnost byla částečně zachována, protože zároven mužu používat jenom dvě a pistoli. Me gusta.
Dobře je řešeno doplnovaní healu a brnění. Zatímco s životy si musíte vystačit od začátku, helmy a ruzné chrániče nalézáte postupem hry. Někdy jsou i pěkně schovaný, tak se vyplatí prolejzat každý tmavý kout. A nejlepší jsou ty ukazatele. Hned víte, od čeho leží zásobník na zemi.
Grafika je trochu rozmazaná i na vysoký detail, nicméně navozuje filmovou atmosferu. Radost se tam jen tak procházet.
A hele, sedím v nákladním robotovi. To byl muj sen! Jen nevím, proč dementi otočili ruce.
Faceguhheři jsou rychlí jako svině.

Takový psycho! Todle vás nezvedlo ze židle? Pořád jsem čekal nějakou sračku – a zase se vrátím ke Stalkerovi, kde procházíte hnízdem Bloodsuckeru, a to je taková parodie na strach. Tady si opravdu nedovolím … Jdu potichu jako myšla. Hned jako první mě zaujali mrtví alieni. Bylo na tom něco podezřelýho a zachvíli mi došlo, že je to schválně, aby jeden z nich nebyl tak docela tuhej. Výsledek, dámy a pánové, daleko předčil očekávání. Takže já jen s klidem kvituju vaši snahu každou dobrou hru na motivy vetřelce stáhnout na vaši uroven. Má to pozitivní efekt!
Vetřelce je radost střílet! Nejlépe pak pumpou, s tou mám nejvíc ověřených zásahu. Jsou rychlejší a zákařnější než v AVP, nepusobí sice tak ultra živě nebo nasraně (agresivně), ale kolikrát máte s nimi plno práce. Jeden vydrží i několik zásahu z pulzní pušky, dokonce vás muže i zabít, když se netrefíte vůbec. Dalším pozitivem jsou ultra-realistické zvuky, které známe z filmu. Všechno je ozvučeno naprosto přesně a máte pocit, že se nacházíte v aliením univerzu. Na planetu přistáváte 17 dní po ztracení kontaktu s jednotkou, je skvělé srovnávat detaily ze hry s těmi filmovými, když to sjíždíte po sobě.
2017-04-13
Teda nevim, co jste hráli, ale vetřelec vás muže pěkně chytbout a ukousnout vám hlavu pěkně zblízka. V puvodním AVP jsem měl teda vyšší životnost!
To si děláte prdel! Znělo to jako nějaká velká bestie, tak jsem čekal střih, že vyrazí dveře, a přitom byly v místnosti jen dva vetřelci, kteří si mě samozřejmě dvakrát pos sobě dali. Líbí se mi, jak vás srazí až na zem, kde ji od sebe se štěstím odkopnete – to je nejlepší script, jaký jsem zatím ve hře viděl. Zabít je není vůbec lehké. Rozpozná te je až na poslední chvíli, a pokud máte dlašího za zády, tak je konec!
- Oh my God. Not exactly your God
Hicks vstal z mrtvých. Dlouhý příběh, jasný. Ani to nechci vědět. Ještě Newt. Ripleyovou bych asi nerozdejchal.
Co to je za bestii? Aha, chcet to jen tu správnou zbran. Líbí se mi, že detektor ukazuje i zadání ukolu. Je věrohodně zpracovanej, ostatně jako všechno. Když se na něm objeví signál, není to jen šum, ale mužete si být jisti, že ve vedlejší místnosti, nebo nad váma, se skrývá potvora a vyčkává, až k ní přijdete blíž. Opravdu je to užitečná věc. Už vás jen nerozčiluje neustálý pípání, jako tomu bylo v prvních dílech AVP.
Tvl, to je hustý, ona je střílí ze vzduchu. Jako nebudu to hrát hned celý znovu, ale tydle bitky si rád zopakuju.
Ty podvěsný brokovnice a granátomety s jinym označením jsou stejný, jen asi od jinýho výrobce.
Plamenomen se docela povedl, ale na vetřelce je k hovnu. Plamenomet je dobrej leda tak na ty vejce, jinak je k hovnu. Ani se mi nezdá, že by vetřelce větší dávka uškvařila jako v puvodním AVP.
Tady není nic vidět. Ne, že by tady nebylo dost světla, ale všechno je hnědý, vetřelci, stěny, facehuggeři, většinou je rozpoznáte až na ksichtu. Tvl, Dead Space byla procházka ružovým sadem.


Celá hra pusobí trochu těžkopádně, ale hraje se skvěle. Napětí se jim zde podařilo vytvořit lepší než ve slavném AVP 2010, nicméně jako hra jeho kvalit nedosahuje. V každém případě tady chyběla herní variace na filmovou dvojku a další bych klidně uvítal.
-1 +3 −4

Aliens vs Predator

 • PC 100
2017-01-00
Hraju to na nightmare. Ta hra je neuvěřitelně dobře zpracovaná. Od menu po samotný gameplay. Je to radost hrát.
Jeden vision mode. Dokonalý, jako ve filmu. Todle je jedna z mála her, které se podařilo převést z filmového plátna na monitor. Jako další si třeba uvedme Starship Troopers, kde je atmosfera skoro identická. Dobře zpracovali skákání. Ted se mužete ladně pohybovat po stromech jako opravdový predator (v singlu preferuju hru za Marináka, ale v multiplayeru jsem postrach okolí). Vetřelci jsou tady správně spíše za takovou obtížnóu havět, která má šanci jen ve velkém počtu. Ty naskriptovaný sekvence, kdy jim lámu kosti, miluju! A kdyby ne, tak je mužu přeskočit. Vlastně se jedná o taktickej prvek, tak jak byste si představovali, že by vás na kombo měl počítač upozornit jinak než klávesou?
Bože, já jsem v sedmým nebi. A vy jste trochu náročný, vám povim. Osobně si nedovedu představit lépe zpracovaný AVP. Todle je král! Rebelionu se to opět povedlo. Asi to musejí být opravdový nadšenci, když i po tak dlouhé době si dali záležet na svém titulu.
Sprint – Space
Walk – Ctrl
Jump – Shift (jako minule)
Cloak na přebíjení (R). Ten silnější utok jsem popravdě moc nevyužíval nikdy. Je příliš pomalý, aby byl na agilní vetřelce efektivní, i když někdy prorazit jejich blok je fuška. Vešel se mi tentokrát pod M4.
Vysávání energie z ruzných zařízení je nejlepší zpusob doplnování energie, s jakým jsme se ve hře za predátora mohli setkat. Logicky nemužu sbírat generátory jako lékárničky (kde by se tam asi vzaly). A ve dvojce to byla naprostá katastrofa, protože jste nedělali zas nic jinýho. V klidu se dá ted projít celá kampan stylem boje zblízka a využíváte více prvku stealth. Na každej typ protivníka se hodí jiná zbran, ale není nad to jim urvat hlavy i s páteří ven z těla.
Oštěpem zabiješ na první ránu cokoli, ale je pomalý, musíš se trefit, takže jen na statický cíle nebo hodně zblízka. Disk je super, sám se vrací. Na první pohled nic moc zbran, ale pomuže vám přímej zásah zneškodní i … Kanon je dobrej a efektní, ale po pár ranách je bez energie. Dá se využívat ke srážení nepřátel a pak je dodělat kombem. Taktické miny (M3), bud se aktivují samy, nebo jim mužete pomoct. Nejlepší je ovšem s nimi trefit cíl přímo.
23h hotovo Noble kampan.
Marine
Sem to řikal, že na ně potřebuju pořádnou armádní výzbroj. S predátorem jsou vetřelci pěkně tuhý. Zblízka vás klidně udělají dva, když nebudete opatrní. Je fakt, že za marináka vydržíte taky dost a vetřelec by měl změnit taktiku a už neblokovat, jen se do vás pustit, ale zase je to zajímavej prvek. Mně se to boxování s ním celkem líbí, když ho mužu sklepnout na podlahu a tam dorazit. Rozjezd není špatný, kolonie je nejlépe zpracovaná z univerza vetřelcu, je celkem rozlehlá, mužete v ní pátrat po PDA a ostatcích jejích členu, což jsem kdysi v roce 2012 nedělal, ale ten nikam nechvátám. Je dobře, že se lokace prolínají, alespon si je zapamatujete. Kamarádka Tequilla má hezkej zadek i ve výstroji a ženskej prvek opět potěší (dokonce si spolu střihnete i part). Má to dobrý hlášky: Jsme v klubu, asi jsme vzbudili sousedy. Give them hell, rookie. Dont relax, marine, got…
Tvl, proč jsem už předtím neměl světlici na kolečku dopředu, když mi chybělo postranní tlačítko?
Jaktože nevidím náboje! Oni mi zmizely, mám je jen na pušce! Já tudle hru žeru. Je možný, že jsem to minule nehrál na hard? To není muj styl. S pulzní puškou padaj jak hrušky. Jen krátký dávky, aby se dostalo na všechny. Todle je hrozně pohodová hra. Žádný zkurvený psycho jako v jedničce, kde jste hodinu trnuli v rohu a kolem se spamovali vetřelci.
Tak je ze mě general. Předtím jsem dokola opakoval jeden checkpoint a asi to mělo i vliv na hodnocení. Je to bomba, nestíháš vubec kontrolovat stav zbraně, najednou máš prázdnej zásobník a nezbývá ti nic jinýho než utíkat! 0.50h
Podruhý souboj s predátorem byl legendární! Kdybych neměl přebito, tak ho na poseldní náboj neudolám. A nečekal jsem, až zahájí odpočet. Come on, mother-fucker!
- Na zemi je rychlej a ztratí se. Mezi životem a smrtí. Na třetí pokus to vzdal.
- Takže v singlu za Marináka má nějaký silový ochranný pole?
2017-01-26
Na jakou obtížnost jsem to hrál? Tolik facehuggeru jsem na xichtě neměl ani v jedničce! Ted dokonce lezou po stěnách a není jenoduchý je zapálit. V hnízdě to byl doslova horor! Že je vetřelec líná lemra? Tak to jste asi hráli jinou hru. Je fakt, že už nelítá 20m, ale předtím jsem dal i čtyři na jeden zásobník. Ted jsem rád, když vubec chcípne! Není kam mířit. Místo hlavy mají meloun plnej kyseliny, do těla to zase nemá učinek. Jeden je ještě zábava, ale dva dokážou už pěkně rozpumpovat srdíčko. Všimli jste si, jak se schovávají ve tmě? Dokud na něj neposvítíte baterkou, tak se ani nehne! Dokonce mají tendenci vás obíhat. Takže pokud je řeč o nějalý umělý inteligenci, tak todle je její ideální příklad! Z androidu se staly robocopové, co po vás střílejí i bez hlav a udu. Preatorian zase svou velikostí připomíná královnu, projít přes něj je peklo. A jak hezky syčí, potvora!
Zbraní je dohromady pět, když nepočítám pistolku a granátomet. Každá je jiná a pokaždý skvěle zpracovaná. Smartgun se třeba někomu nelíbil, ale podle mě nemá chybu. Spoušt je v zadní části (podle originálu), zásobník „jen“ na 150 náboju, ale tak akorát, abyste s ním odrazili smečku alienu. Nemá takovou kadenci ani zvuk, na který jsme zvyklí, ale nic mu to na vážnosti neubralo. Řekl bych, že je to verze s větším kalibrem. Naprosto užasná je brokovnice, se kterou jste maximálně efektivní. Dvě rány současně zblízka řeší všechny vaše starosti. Na jeden zásobník dokážete zneškodnit až osm ještěru! Hodí se i na jinak tuhé androidy. Sniper je na jednu ránu jistota. S plamenometem se pořádně vyřádíte, po chvíli jdou ještěrky do kolen a máte vyhráno. A z pohledu třetího vypadá fakt efektně a má slušnej dosah. Pulzní puška si zachovala všechny svoje rysy a je to nejpoužívanější zbran ve hře. Budete s ní spát, budete se o ní starat, budete se k ní modlit a možná vám ušetří nějakej ten restart!
2017-02-04
KAŽDÁ MISE JE TOTÁLNÍ NÁŘEZ. Ted jsem vkročil na záklandu WY a bitky s androidy a zároven alieny nemají chybu. Nemluvě o záchranné misi předtím, kde jsem zachránil partačku z alieního hnízda, která mi na konci dá víc než pusu. Ted to jdeme z ní dostat, ale musíme se prostřílet na chirurgii. Prostě pecka. Navíc to není nesympatická držka, na kterou se nedá dívat.
- Building better worlds
- Our succes creates your well

Na první pozici
- Pulse Rifle/Shotgun (konvenční)
Druhá pozice
- Sniper/plamenomet (spec)

IT GOES BOTH WAYS

Proti: Nelze se přikrčit, což občas vadí.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

 • PC 70
Co to je za grafiku z roku raz dva? Na druhou stranu mi to od prvního pohledu připomíná Project IGI, takže dobrý. Tvl, tady jich je, těch stalkeru. A hned na mě míří! Jak se to skládá? Radši mu jednu vyšiju mezi oči, než zazmatkuje. Hele, támhle je druhej, radši se podívám do nastavení.

F – Rate Of Fire
G – Change Ammunition (podobný hezky k sobě)
Q – granátomet, když tady není mlácení (není na myši – jako samostatná zbran)
Tab – bágl
Caps – mapa
Sprint – už znáte, že dávám u FPS jedině na Space a Alt – poskoky
V – Night Vision
Baterka se mi tentokrát vešla AŽ pod M4.
Fakt si nemužu přepnout toggle Sprint ani Crouch (jako vždycky pod Shift – nechápu, jak to někdo muže rvát pod méně dostupný Ctrl, když je to tak zásadní pohyb)?
Pod Ctrl mám většinou chuzi, kdybyste nevěděli. Jak si doplnuju zdraví???

Tak jsem vystřelil do vzduchu a nikdo se ani nelekl. Hned to ztrácí na atmosféře.
Hele, začalo pršet. Asi zmoknu. Mám ručník?
FMJ steel penetrator ineffective against armour (to má logiku). With good stopping power. Asi mysleli stop effect. Proč všechny hry kromě těch od Tommy Clancyho musejí dělat naprostí analfabeti v oblastí zbraní a střeliva? To i ten Mass Effect byl k realitě blíž. Stopping power je zjednodušeně síla, kterou je náboj schopen odrovnat živý cíl. Stop efekt je rychlost, jakou se střela brzdí v cíli (poměr rychlosti, hmotnosti a pruřezového zatížení). Prakticky je to to samý. Kam mám jít? Směr Crash Side. To je nějak daleko! Pěšky? Se zbláznili, na to nemám celej den!

EMISSION APPROACHING. Tak jsem si aspon střelil divočáka. Stačila krátká dávka a skácel se k zemi. Na tudle obtížnost jsem čekal spíš jatka, že budu šetřit každej náboj. No nic, snad se to zlepší. Co je to emise? Proč mě nikdo nevaroval dřív? Kam se mám ted s tím kancem schovat. Ted se mi to celý seklo. Program X-Ray 1.6 přestal fungovat. Hezká anomálie. Má to cenu znovu pouštět? Jestli se mi to neuložilo, tak jsem v xxxxxx. Ted jsem střelil nějakýho vlka. Na poslední chvíli jsem přetáhl zbran z inventáře a vypáčil nějaký dveře. Jsem v bezpečí před bouří. Tak jsem dostal milion ukolu, a ani jeden nemám zájem plnit. Jdu se porozhlídnout po okolí a odstřelit pár prašivejch psu. Todle je hrozná hra po akční stránce. Z jakýho že je to roku? Graficky někde za prvním Flashpointem, akcí na urovni nějaký béčkový střílečky z devadesátek. Na co jsem si kupoval tu brokovnici, když stačí sejmout bandity. Nuda, šed a zase nuda. Ta hra má zajímavej příběh, ale podle mě strašně nevyužitej potenciál. Todle Rusové neumí. Líp jim jdou přímočaré střílečky (Instinct, Necrovision). Mě to zkrátka nedokázalo zaujmout a jsem celkem rád, než abych musel dopodrobna prozkoumávat další svět, i když má jen 30km v pruměru. Nepatřím do něj.

Herní doba cca 1h. Tady se stmívá? Přijdu si jako zálesák. Brrr. Nic pro mě! Z lesa chci být před setměním doma! Ne nocovat někde na lehátku ve srubu a vařit si čaj. Chci akci, dobývat, ničit, znásilnovat!

Tak nakonec jsem dal pod e-F výběr munice, protože to není žáná taktika a je jedno, jestli máte zapnutý semi/full auto, a pod G-é tradičně granáty. Lišta 1 – 4 jsou ty obvazy, zbraně pod X, C, vyklánění je tady zbytečný. Už jsem se naučil ukládat zbran, takže pod M3 mám šrouby.

Není to tak hrozný. Dal jsem tomu ještě šanci, a těch 70% si to zaslouží. Výjdete ven, napadnou vás mutanti. Když se jim nevyhnete, ztratíte munici. Naopak jim mužete pomoct dodělat ostatní stalkery a pak je obrat. Moc se s tím neseru. Stačí, když se ke mně někdo otočí zády a má kulku v hlavě. Pořád si stojím za svým, že po akční stránce je to mizerný a po vizuální až komický, ale mě ten retro styl nikdy nevadil. Po RPG stránce je to v pořádku, nutí vás to šmelit a opravovat, po adventurní žádná sláva. Velký plus je otevřený prostor a nahodilost, se kterou se před vašima očima odehrávají bizardní situace. Takový na pohodu, když nemáte co dělat. Ze zbraní jsem si oblíbil pumpu a ten ukrajinskej sráč na 9x18 Makarov.

Pro: Střídání ročních období.

-4 +10 −14

Call of Duty: Modern Warfare 2

 • PC 70
Válka je zábava.

Už jsem se zmínil, že jsem dohrál MW2? NE? To bych asi měl! Bylo to na chlup stejný jako jednička, ale horší! Nejvíc času jsem strávil na střelnici, kde jsem v počáteční euforii překonával sám sebe. Zbytek hry byla už brnkačka, zmáknul jsem to za jediný odpoledne. Nejvíc mi v hlavě utkvěla ruská věznice, to si možná někdy zopakuju, ale žádný velký momenty ve stylu opuštěnýho Pripjatu se nekonaly. Boj na americký pudě byl nuda, nicméně mě zaujalo, jak trefně posadili příběh do brzké budoucnosti. Z toho mě ještě ted běhá mráz po zádech, ale spíš nedočkavostí... Západní mocnosti v dnešní době představují obávaný Babylon, který zanikne rukou krále ze severu, který má a použije ničivou zbran (hádejte) – EMP. Všichni to ted ví, ačkoli nechodí v neděli do kostela a paří hry. Ještě zajímavější je, co si o tom myslí největší strateg dneška, vy naprogramovaný existence.

Our young have been trained well for the last decade or so on combat console games, it was interesting to see the new Call of Duty Modern Warfare 3 game, which mirrors exactly what is to come in the near future with its predictive programming.

A ted zpátky ke hře. 95? 95?? Jak týdle kravině, kterou spolknu za jedno odpoledne, která má hnusný detaily a nepřináší nic nového, někdo muže dát 95!!! Leda sebestředný kretén! Ne, sebestředný kretén jsem já. Měl jsem na mysli spíš nějakýho retarda, co chodil do zvláštní a složitější hry mu dělají problém. Kdybych si tak ted mohl na nějakýho vzpomenout, abych vám dal příklad.

- Heres the man hiding in the SHADOW and we bring him to the light
- These are pussycats compare to those in Pripjat
- Only easy day was yesterday
- On the record. History is writen by winers. Need one super-lie and rivers of blood

Pro: dohráno za jedno odpoledne (mohlo to bejt i kratší).

+4 +7 −3

Crysis 2

 • PC 15
Nejlépe vypadající hra poslední doby, aha, hlavně že se mi nehejbe! Možná je to tou ruštinou, co tam mám. Nechápu to, vypadá to uplně stejně jako AVP, který šlo na kancelářským stroji. Prostě grafiku uplně dokurvili, ani se mi v tom světle nelíbí. Asi pujdu s hodnocením hodně dolu.

Přečetl jsem si to po sobě, a není to tak hrozný, tak vám to sem házím v syrový formě. Jinak by to světlo vašich obrazovek ani nespatřilo. Crysis je určitě hra, která komentář zaslouží.

2016-11-10
Be fast
Be strong
Be invisible

2016-11-23
A ted se mám jako posrat, jo? O kolik let starší GRAW (zvlášt 2 z roku 2007) je mnohem detailnější, jak v objektech, tak v terénu. Zvuky ujdou, ale ty zbraně neznám – jsou to hybridy již existujících pistolí a pušek, a když má skutečný název, tak neodpovídá předloze. Hudební doprovod je návykový. Muzika vás sejme na první ránu...

Unik do světa virtuální reality, jako kdyby ta naše byla skutečná!

Je to něco na zpusob MW (jen mín scriptu) a predátora z AVP. Příšerně přehipovaná hra. Vlastně jsem nic nečekal, a tak mě ani tolik nezklamala. Po MW2 mi nabízí hezký srovnání s napul koridorovou, napul taktickou řežbou. Přináší nějaký nový prvky do hry, jako je nakukování za překážky pomocí stejného tlačítka, kterého používáte pro zoom. Skluz už znám z výše jmenovaného GRAW.

Asi nebudu hru ani nábožensky uctívat a vylepovat si plakáty s jejím logem u sebe v pokojíčku (stejně tam mám pořád Predátora). Začátek mě hrozně otrávil, ale jinak se to dá po malých dávkách dohrát. Hrál jsem to na 1360, aby se mi to nesekalo, s podporou DX 11. U FPS by mi stačilo i 1024, kdybych neměl tak obrovskej monitor (21). Vážně je v nastavení grafiky nejnižší rozlišení HIGH? Všem doporučuju vypnout motion blur, aby se to hejbalo, pak je to normálně náročná hra, dokonce i líp vypadá. Těšil jsem se na emzáky, abych je mohl porovnat s těma z Half-Life, a docela ušli. Nemáte pocit, že na vás utočí brouci z Klendathu, ale Skarjové z Pali. Ještě mi hra trochu svým podáním připomínala Human Revoltuon, to asi ten nano-oblek a ruzný vychytávky nebo hlas z intercommu. Vlastně mi to připomnělo i nedávno shlédnuteho Iron-mana (hroznej kreten). Mám radši hrdiny, kteří využívají svých přirozených schopností než nano-technologie. Ty mají totiž své schopnosti od Boha, nikoli od Satana, kterej nás tímdle svinstvem krmí! Pokusí se zničit Boží dílo, narušit přirozenej řád, což se mu dnes už povedlo a je neuvěřitelný sledovat, jak se tento dávný odkaz naplnuje. Dokonce někteří z těch, které jsem považoval za lidi s nadhledem větším než mám sám (zdravím tě Gordone), jeho svodum podlehli a naprosto slepě jdou v jeho stopách. Nicméně to už bych odbíhal od tématu FPS. Implantovat čip si muže nechat jen odpadlík od víry (kreten) a nano-oblek je pouze mezistupen, který k němu vede. Proboha, zastavte mě! Změnit si valstní DNA znamená zbavit se nároku na Boží království, věčný život, který vám v této formě Satan bude nabízet tady na Zemi! O co se snažím, pokud nejste zapsáni v Knize života, tak vás stejně nepřesvědčím.

Hráno na VETERAN v pohodě, a to si nemyslim, že jsem buhvíjak dobrej v FPS. Možná jsem zocelenej ze SWATu, kde se počítá každej zásah a pak následuje restart, takže si dávám bacha, ale že bych se plížil, to se zas říct nedá! Hra má dobrý efekty a fyzikální model, každá rozbitá výloha potěší. Inteligence nepřátel ujde. Nikdy jsem ji nijak nerozpoznal, nepřátelé mi přišli dost chytrý už v roce 1998, když se za mnou rozeběhli poté, co si mě všimli. Tady mě nevidí ani na metr, když nevypnu oblek! Prostě trochu jiný pravidla boje. Připomíná mi to i Starcraft, kde se mění taktika podle toho, co nepřítel používá za jednotky.

V přestřelkách mi to nejvíc připomíná FEAR, jen namísto zpomalení času máte k dispozici větší výdrž. Nejvíc si mě získaly ruzný možnosti nastavení pušky, i to, jak se s tím vypořádali. Super! Mám jen pár výtek. Když mám náboj v komoře, nemuže se odčítat jako první... Ten laser je akorát na efekt. Většinou se dá použít jen v kombinaci s NV (což tady není). Když vystřelím v režimu AUTO jednu ránu, má to zvukovej projev dávky.

2016-11-26
Dost v tom obleku vydržíte, ale stejně tak nepřítel, proto se mojí nejoblíbenější zbraní rychle stal těžkej kulomet, kterej jsem vždycky někde utrhl a pak zahodil, až když byl prázdnej. Granáty mohly dát pod jedno stisknutí klávesy, stejně tak ty miny a odpalovat je E-čkem. Ne proto, že by byla hra buhvíjak rychlá, ale střílí na vás několik debilu najednou a odevšad a každá vteřina by se hodila. Hraje se to jinak než Half-Life. Velká škoda, že nevyužili potenciálu robo-alienu a platí na ně stejný zbraně jako na lidi. V tom byl první Deus Ex moc dobrej a já mám tydle kombinovaný akce radši než obyčejný střílení.

Crysis má lepší i horší momenty. Někdy se to rozjede, že si klidně rádi zopakujete souboj, jindy na mě dýchá nuda a stereotyp. V ničem přímo není originální. Je to směs ruzných her a filmu z žánru sci-fi. Nový je pro mě jen systém výměny ruzného příslušenství na zbrani. Je jednoduchý a přehledný. Přitom si mužete složit zbran dle svých představ, ale mohli je dát na samostatné pozice, měl jsem se v tom trochu problém orientovat. Např 1, 2 primární, sekundární zbran, 3 pistole a 4 raketomet. Ruzný granáty na samostatný klávesy. Nebo 1 primální zbran, 2 pistole. Podvěsná výzbroj pak muže být pod tou samou klávesou (1) a Rate-of-Fire stranou. Trochu mě to mátlo, když jsem tím stejným tlačítkem přehazoval zbraně! U emzáku zase chyběly zásahový zony. Bylo jedno, kam je trefíte, nakonec se jim rozprskla hlava (možná to bylo jediný slabý místo). Ale líbilo se mi, jak odletovala po zásahu zed.

S těma statistikama se mi začíná dostávat pod kuži – vidím, že jsem se zlepšil ve střelbě o jedno pocento, protože od poloviny preferuju novější SCAR s lištou. Mám ted (když jsem to objevil) přes 500 mrtvejch, z toho 250 headshotu (jako snažim se trefovat na palici, ale občas vyprázdním i zásobník do zdi…).

Připomínalo mi:

- Modern Warfare (přestřelky)
- Half-life (vojáci vs emzáci)
- Gears Of War (emzáky)
- Deus Ex (nanotechnologie)
- FEAR (stylem superman)
- Predátora z AVP

Dohráno za dva dny.

2017 01-07
Hraju dál...

- 863 Kills
- 412 headshotu
- Přesnost 43,07%


Pro: hudební doprovod, vysoká znovuhratelnost

Proti: grafika

-22 +7 −29

F.E.A.R.

 • PC 90
Tak ve srovnání s HL2, kterej vyšel o rok dřív, je to krok zpět. HL byl potom v tomto směru revoluční, popravdě jsem myslel, že ty hry vyšly obráceně, minimálně to tak na mě pusobilo, přesto je FEAR nezapomenutelnou akcí, která vás ale někde v polovině začne nudit, protože se neustále opakuje totéž a ani bullet-time nedokáže zastavit blížící se nudu. Rozhodně na něm není nic strašidelnýho. Nepamatuji si jedinej moment, kdy bych se klepal strachy, v podstatě mi ta holka přijde navíc. Ale akce dobrá, určitě áčková, dobře zpracovaná hra, která nepadá a přizpusobí se vaší mašině. Granáty jsem si nastavil pod řadu G, V, B, protože je neberete do ruky (jsou to spíš předměty) a pod 4, 5, 6 jsou mimo dosah. Hážu M3, to je jasný (na myši dokážu rychleji a přesněji zamířit). Zbraně jsou super, zvláš pistole, další zher, kde musíte cvakat každej výstřel - tak to mám rád!

Change Granades - Tab
Bullet-time - Space
Jump - Alternative
Heals - Ctrl
Mele - Q

Pro: luxusní přechod z bullet-timeu!

Proti: stereotyp

+8 +14 −6

Penumbra: Black Plague

 • PC 90
Začínám mít pro tydle hororový aventury (alespon nějaký) slabost. Pomalý tempo mi vyhovuje, musím zapojit kromě ručiček i hlavičku, tydle moderní hry nám dovolují řešit ukoly v podstatě jako v reálu, plus sem tam si něco přidat/ubrat. Penumbru jsem si přidal k objednávce za 30Kč (něco mi řikalo, že bych to měl mít doma v krabici) a nakonec z ní stala hra roku! Grafika je uplně mnamozní, když jsem ji rozchodil, ale největší problémy mi dělaly základy herních mechanismu. Z tý první demo místnosti jsem se dostal docela rychle, ale pak jsem musel použít yoztube, abych nalil do transformátoru limonádu. Používat fyziku a votvírat třeba dveře newtonovým čtvrtym zákonem, mi taky chvíli zabralo. Manipulace s předměty je tady vyřešená naprosto revolučně. Prostě předmět chytnete a přenesete/hodíte na místo, kde vám vyhovuje. Proč to dělat složitější. Zbytek je čirá logika. Upřímně, asi bych nikdy nepřišel na to, že musím nejdřív desinfikovat jehlu, než do ní natáhnu jinej sajrajt, ale jsem v adventurách novej! Jako největší boss jsem se cejtil, když jsem si přečetl číslo dveří a pak je odemknul přes počítačovej terminál pomocí diskety, nebo srovnal vjecy v místnosti podle vobrázku na zdi! No a dál nevim, protože jsem na začátku (v dalšim kole), ale chci se podělit o svoje dojmy, protože to budu hrát zase na Vánoce. Taky jsem objevil bubáka (s baterkou), teda spíš on mě, a už jsem se necejtil tak sám.

Pro: nic

Proti: všechno

+8 +11 −3

Second Sight

 • PC 80
Já jsem tomu dal druhou šanci a dohrál to na jeden zátah. Trochu mi to připomnělo nedávno viděného Pana Dokonalého, když jsem po každym zastřelenym členovi ochranky sanatoria musel 5 minut uklidnovat tu vystresovanou holku! Na míření bych vytknul, že střed kurzoru byl stejně modrej jako ten zbytek, ale jinak to byla jedna z prvních her, kde jste se mohli krýt za překážky, hackovat terminály a pomocí zvláštních schopností likvidovat nepřátele (zbraně skoro nebyly třeba, i když headshot je headshot)! Ještě ted si vybavuju některý ty chytrý hádanky, utěk z blázince(...) nebo infiltraci posledních komplexu. Přímo filmová atmosféra!
+3