Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Burnout Paradise

Burnout Paradise: The Ultimate Box, Burnout Paradise Remastered

Criterion Games •  Stellar Entertainment Software (PS4, XOne, Switch)
22.01.2008
05.02.2009
16.03.2018
19.06.2020
kompatibilní
77
248 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Po úspěšných hrách Burnout, Burnout 2: Point of Impact, Burnout 3: Takedown a Burnout Revenge přichází Burnout Paradise, přesunující sérii Burnout z prostředí klasických okruhových závodů do otevřeného světa.

Hra již od začátku nabízí volný pohyb po více jak 30 kilometrech čtverečních města Paradise City. To více než obyčejné město připomíná spíše obrovské dopravní hřiště, kde si každý hráč najde něco pro sebe. Na každé ze 120 křižovatek čeká jeden z pěti druhů závodů - Race, Road Rage, Burning Route, Stunt Run nebo Marked Man. Nechybí ani oblíbený Crash mod (zde jako Show mod), který zde ale není nijak bodován a je přítomen jen tak "do počtu". Necelá sedmdesátka vozidel se ve hře dělí do 3 tříd - kaskadérská, závodní a agresivní, jež se liší použitím boostu. Samozřejmostí je on-line multiplayer pro osm hráčů, do kterého se dá přepnout pomocí jediného tlačítka.

Verze The Ultimate Box (se kterou hra debutovala na PC) a Remastered (pro PC, PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch) obsahují všechny vydané DLC Cagney, Bikes a Party, které přináší nové tratě, herní módy, vozidla, motorky a off-line multiplayerový Party Mode. PC verze se také dočkala podpory DirectX 10 a vylepšeného grafického zpracování.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Burnout Paradise je prototyp genialně zábavné hry. Klobouk dolů před Criterionem, že dokázel z v mých očích tak pitomé série, udělat takto geniální hru. Předchozí díly z PS2 mě vůbec nebavily a zavodění mě tam přišlo šíleně nepřehledné a příliš o náhodě.

Tohle je ale iné kafe. Naprosto.
Hráč je nekopromisně vhozen do Paradise City se slovy "Dělej si co chceš" a amatérským řidičákem pro padavky. Stojí před ním s otevřenou náručí 30 kilometrů čtverečních dopravního hřiště, kde si může dělat co se mu jen zlíbí. Samozřejmě vše co se týče závodění... Ze začátku jsem byl naprosto ohromen vším okolo. Těch možností, co bych mohl dělat, kam bych mohl jet... nevěděl sem kde začít dřív.
Samotných závodních módů není moc, ale nezapomínejte, že pokaždé si můžete jet kudy a jak chcete. Vůbec se nemusíte spoléhat na GPS, které vám ukazuje "svoji" nejbližší cestu. Můžete si najít vlastní. Nemluvě o Stunt Runu, kde je čistě na vás, kde a jak si potřebné body naskáčete. V Burnoutu Paradise není žádné vedení za ručičku, kde vás hra nutí zajet ten a ten závod. Jezděte si co je libo. Klidně se můžete vykašlat na klasické závody v šílené rychlosti a čistě si jen hopsat ve Stunt Runu nebo drtit soupeře v Road Rage. Nikdo vás v této hře do ničeho nenutí. A to je na ní tak skvělé.

Jak vás Burnout bude bavit záleži čistě na tom, jak se VY umíte bavit.

Nehledejte žádné reálné závody, žádné podrobné statistiky. Dokonce ani tabulku jezdců po dojetí závodu tady nenajdete. Prostě jste vyhráli nebo se jděte vycpat. Jedeme dál.

Multiplayer je další kapitola. Přes jednoduché rozhraní dáte vědět kamarádovy, že by jste si chtěli zahrát a šup, kamarád se zjevuje na mapě. Žádné loadingy, dlouhé připojování, hledání serveru. Nic. Jednoduše zůstávate tam kde jste stáli a kamárad tam, kde zrovna na mapě byl. Poté můžete plánovat svoje vlastní závody, hrát si na kočku a myš a tuny dalších věci. Hlavně plnit tzv. Freeburn disciplíny, kterých je celkem asi 400 (disciplíny se liší podle počtu připojených hračů). Hráči dostanou úkol (časově omezený nebo neomezený) jako třeba nadriftovat 1000 metrů, zaparkovat smykem, vzájemně se přeskočit, podskočit, nadskočit :) atd. atd. atd. ... fantazii se meze nekladou... a obtížnosti také ne :)

Burnoutu se nedá nic vyčíst ani po technické stránce. Výborně optimalizovaný engine, který i dnes vypadá při střídání dne a noci fantasticky. Parádní model poškození, který byl sice překonán v GRIDu, ale pořád vypadá nehorázně dobře a dovoluje jízdu s naprostým vrakem (doslova).
Povedený soundtrack složený jak z klasických rockových (a sem tam bohužel i popových) vypalovaček, tak i stařičkých songů z prvních Burnoutů a hlavně... operní klasiky!!! :)

Jednoduše řečeno. Burnout Paradise byl pro mě jedno z největších překvapení roku a spolu s GRIDem jedna z nejlepších, ne-li nejlepší závodní hra za posledních 5-6 let. Nelze nedoporučit.
+19 +22 −3
  • PC 80
NFS série hnije v pekle, Flatouty už dohráli všichni arkádoví závodníci čtyřikrát tam i zpátky a tudíž je ani chystaný remake vůbec nezajímá, a tak není s podivem že je Burnout Paradise ze současných her tím nejzajímavějším arkádovým závoděním jaké se na PC dá najít. Není to ale ani trochu nezasloužené, protože je vážně skvělé... a vlastně jediné co mi subjektivně vadilo byla "až moc velká" arkádovost - žádná kontinuální kampaň s NFSkovým pseudopříběhem, žádné závody na uzavřených tratích které by bylo potřeba aspoň trochu řidičsky vypilovat... prostě jen sedněte do auta a jezděte si do zblbnutí po městě. Což je ale v rámci žánru super.

Důležité je že ježdění je maximálně zábavné, destrukce maximálně destruktivní (i když... doslova přepůlit žádné auto bohužel nejde) a město je opravdu velké a opravdu hodně propracované, se spoustou skrytých cest, skoků, zničitelných bilboardů a další havěti, přičemž za všechno co v něm uděláte a vyzkoušíte přijde odměna v podobě nějaké té vytuněné káry. Takže motivace k ježdění je určitě docela velká, nehledě na samotný postup ve hře se získáváním lepších řidičáků (= lepší a auta a přituhující obtížnost) a ze hry se tak stává solidní vrah na volný čas, já osobně jsem tedy k Burnoutu utíkal možná až moc často.

Na odreagování je tedy tato arkáda vynikající a kdo si rád čas od času zablbne s autíčky které na reálno fysiku zvysoka kašlou, nemůže s Burnoutem udělat chybu. 80%

Pro: hratelnost, hudba, model poškození, dobře zpracované město, nízké hw nároky i přes velmi slušnou grafiku

Proti: jen na odreagování, po pár hodinách vkuse je tedy vcelku stereotypní

+15
  • PC 80
Po delší době závodní hra, ke které jsem se dostal.

První dojmy byly veskrze pozitivní - hra totiž celkem slušně baví i bez závodění, obyčejným ježděním po městě a radostí z rychlosti. Tomu docela pomáhá i mohutný a kvalitní soundtrack. Závody si lze vybrat podle preferencí, získávání nových aut je obzvlášť zábavné.

Jak jsem se ale prokousal přes několik prvních řidičáků, dostavil se neodbytný pocit stereotypu. Člověk jezdí pořád stejné tratě po pořád stejných úsecích (jakkoli je celý svět otevřený, nemá moc smysl experimentovat). Navíc začne docela přituhovat a víc než jeden karambol vás už obvykle odřízne od vítězství. Prakticky vzato buď se vám v závodě daří, nebo ne. Trochu mi takhle schází napínavost při závodech, ačkoliv bych lhal, kdybych tvrdil, že tam vůbec žádná není. Každopádně tohle všechno mělo za následek to, že jsem se na to po nějakých cca 50 závodech vysral. Prostě mi už hra neměla co nabídnout.

Ještě dodám, že ve hře je několik závodních módů, které se dají rozdělit do třech kategorií - závody, destrukce a kaskadérské kousky. K závodní části jsem se už vyjádřil a kaskadéřina mě minula zcela. Destrukce je tu ale zpracována perfektně, patrně jsem nikde jinde neviděl lepší bouračky a je vážně radost se na ně v Burnout Paradise dívat.

Co ale i tohle (ale především samotné závody) nakonec pro mě asi zabilo, je nesmírná arkádovitost všeho. Celé se to ovládá až příliš snadno. Zatímco v začátcích je to dost možná jeden z důvodů, proč hra tolik baví, později rychlá a na ovládání nenáročná jízda omrzí a začne to prostě vadit.

Celkově vzato jsou to pro mě pořád nejlepší závody od dob NFSU2. Při soustavném hraní, to asi po několika (nemálo) hodinách začne být trochu nuda, ale pro příležitostné závodění je tahle hra jako dělaná. Vlastně podle PR keců asi JE na tohle dělaná.
+14
  • PC 100
První věta která mě těsně po dohrání téhle pecky napadla byla: Tak takhle se mají dělat hry. Nebo minimálně ty závodní.

Burnout už před několika lety vychvaloval můj kamarád a dokonce jsem si ho u něj i kraťoulince zkoušel zahrát ale z nepochopitelného důvodu mě nijak zvlášť neoslovil. Ne že by na hře vyloženě bylo něco špatně ale přišlo mi tenkrát třeba strašně divný ovládat auto jinak než na šipkách :) Později když jsem od stejného kamaráda kupoval několik krabicovek byl mezi nimi právě i Paradise. A je opravdu škoda že jsem si na něj neudělal čas dříve protože nelituji ani vteřiny kterou jsem s ním strávil a ani teď po dohrání a 12 hodinách odehraného času nemám té neuvěřitelné nálože rychlosti dost.

Absolutně první věc která mě zaujala je perfektní optimalizace a luxusní grafický kabát titulu. I když jsem hru hrál na slabším, stolním pc jela vždycky krásně plynule a pochopitelně i bez jakéhokoliv zaškubnutí. FPS jsem tedy přímo neměřil ale pocitově byly pohyby hladší než mouka ;) Samotná vizuální stránka mě pak také příjemně překvapila a opět se jednalo o jednu z nejlepších her v tomto ohledu kterou jsem kdy hrál. Nejvíc si autoři pochopitelně vyhrály s auty a tak se na nich dají obdivovat nejen zajímavě tvarované karoserie ale i detaily interiéru, motoru, kol nebo různé lakování. A když jsem se nějakou čirou náhodou přimotal k nehodě čtyř aut se svodidly :D tak i nejlepší model poškození nebo rovnou odrovnání auta jaký jsem měl možnost ve virtuálním světě spatřit. Plechy se kroutí, sklo rozbité na malinkaté kousíčky se rozlétává do všech směrů, počet kol se dělí dvěma a kdyby to nebylo o první místo v závodě dalo by se říct že je to skoro až jako nějaké umělecké dílo. Obrovské uznání ale zaslouží tvůrci i za propracované okolí ať už se jedná o typické městské části nebo horskou krajinu a chvílemi jsem měl dokonce pocit jakoby to vše opravdu bylo skutečné. Jediné co mi trochu chybělo je rozmanitější počasí. Kromě slunečna a mlhy která ovšem byla hustá jako mlíko bych uvítal i déšť a hlavně noc ale při všech možnostech co hra nabízí by to byl skutečně jen datail pro zpovykané hráče :)

Hezká grafika je sice fajn ale alespoň pro mě je u hry důležitější hratelnost a zábava čehož se mi tu od obojího dostalo víc než do sytosti. Ovládání aut je popravdě trochu nezvyklé když plyn přidáváte klávesou A, brzdíte Y a šipky do stran jsem musel přehodit na jiné klávesy protože se jinak nedalo zatáčet s nitrem. Po krátké chvilce jsem si ale zvyknul a nakonec musím uznat že je to velmi originální řešení podtrhující jistou výjimečnost tohoto počinu. Po pár zatáčkách se mi také začalo líbit chování vozů které je jako vlastně všechno tady podřízeno zábavě a i když se každé auto chová trochu jinak vždy se dá poměrně snadno uřídit. A i když se to někdy nepovede je to stejně jedno protože se většinou sklouzne po svodidlech nebo zdi a zase uhání dál. Ne že by hra byla kdovíjak snadná a i zde se nedá vyhnout hořkosti porážky ale až na pár opravdových výjimek to nikdy není frustrující ale spíš se pak těšíte jak to zkusíte znovu a tentokrát už to určitě vyjde. Dlouho jsem přemýšlel čím to je že je Burnout Paradise tak moc zábavný a pak mi došlo že právě touhle neskutečnou rychlostí která z něj každým kouskem srší. Závody nejsou ve formě nudného objíždění okruhu pořád dokola ale formou sprintu mezi bodem A a B ve stylu jeďte si kudy chcete hlavně dojeďte první. Nová auta se získávají jejich naháněním po mapě a následným rozšmelcováním o nejbližší překážku. Prostě se stoupající rychlostí úměrně stoupá i úroveň zábavy. Několikrát jsem se i přistihl u toho jak se jen tak bezcílně proháním krajinou čistě jen pro ten pocit adrenalinu z rychlosti. Vše bylo někdy dokonce tak rychlé že nestihla zpomalit ani zpomalená kamera :D Kromě závodů je tu ale i zběsilá jízda kde bez konkrétního cíle ničíte své protivníky jen z čisté agresivity a pro fanoušky všelijakých triků jsou tu i kaskadérské jízdy které mě osobně bavily asi nejvíc. Jen ke konci už byly dost těžké a tak jsem se víc věnoval závodům které jsem na začátku trochu upozadil. BP je prostě něco jako FlatOut 2 kde nejde jen o závodění ale i o různé skopičiny které můžete s autem dělat a cesty lemované billboardy připravenými k proražení a všelijaké skokánky k tomu pak doslova vybízí. Perfektní je také zasazení hry do otevřeného světa který je tak akorát velký aby jste v něm měli skutečně pocit svobody ale zase ne moc aby jste se v něm neustále ztrácely. I když zapamatovat si některé jeho části mi trvalo skoro až do konce. Určité křižovatky hlavně ve městě pak byly dost těžké na projetí v těch opravdu nejvyšších rychlostech a hra mi někdy za horizontem poslala "civilní" náklaďák rovnou před nos ale ve finále to není nic zásadního co by nějak kazilo požitek z hraní.

Vývojáři v Criterion udělali jednoduše neskutečně skvělou závodní hru a to i díky tomu že nešetřily na žádném jejím aspektu. Je zde tak na výběr velké množství různých typů aut dále dokonce i motorky a věřím že i dost povedený multiplayer přestože jsem ho nezkoušel. Samostatnou kapitolou je pak soundtrack který obsahuje kvalitní rockové vypalovačky i nějakou tu nakopávající elektroniku a když do nejbláznivějších závodů začala hrát klasika od Amadea Mozarta bylo v tom až cosi magického. Kdo se navíc dívá pozorně neuniknou mu ani názvy ulic odkazující na filmy či další slavné rockové skladby. Vůbec rozdělení mapy na jednotlivé ulice a navigace mezi nimi je další originální nápad na který můžou být v Criterion právem hrdí. Super je také prodloužení herní doby díky nacházení zkratek, rozbíjení reklamních poutačů a tak i když jsem hru již dohrál určitě jsem se ve městě Paradise City nezastavil naposled protože ani ty zbývající neodjeté závody se sami nevyhrajou :)

Název titulu opravdu sedí a Burnout Paradise je skutečným rájem pro všechny vyznavače her s automobily v hlavní roli, ať už to znamená cokoliv. Hru bych ale doporučil nejen fanouškům závodů ale každému kdo se alespoň trochu může nazývat hráčem a má rád kvalitní hry. Tahle je totiž bez přehánění vrcholem žánru a ačkoli nemám rád velkohubá prohlášení musím říct že pro mě je to (malinký kousíček před FlatOut 2) nejlepší závodní hra všech dob.
+14
  • PC 80
K Burnout Paradise jsem se dostala celkem náhodou, a to, když byl součástí mnou zakoupeného akčního balíčku od Steamu. Nejdříve jsem z té hry nebyla vůbec nadšená, jelikož mi po prvním zapnutí přišla složitá (až extra moc). Pak jsem však smashnula několik zátaras a billboardů, zajela první road rage a úspěšně jsem knockoutovala svých prvních 5 aut a už jsem začínala být pomalinku závislá. Po třech dnech jsem se zděsila, jelikož už mám čerstvě vyježděnou burnout licenci a splněných přes půlku achievementů :-O.
Nebudu tu popisovat princip hry, jelikož to už udělalo dost hráčů přede mnou, ale ráda bych vyzdvihla multiplayer. Nejsem typ člověka, co by si užíval hry přes síť, ale tohle je naprosto jiný kalibr. Když nepočítám žádné složitosti, připojování, loadingy, tak multiplayer v Burnout Paradise vůbec není o "závodění", ale o plnění různých challengů: srazte 10 billboardů, přeskočte se navzájem na rampě, setkejte se na střeše Country clubu... a všechno v různých provedeních, ať už to jsou úkoly typu showtime, time running nebo stunt. A snad nehrozí žádná nuda, jelikož jich je skoro 500 (a to jsou ještě modifikované pro počet aktuálně hrajících hráčů!) Nutno podotknout, že po vypnutí se hra automaticky uloží, takže v jejich plnění můžete pokračovat kdykoliv jindy a nemusíte začínat od nuly.

Co bych ale extra ráda vytkla vývojářům hry, je absence "skip" tlačítka, které bych opravdu hodně uvítala, abych nemusela půl minuty koukat na to, jak se mi vybouralo auto nebo pět minut trávit v junk yardu, než mi z nebe napadají všechna auta a já u každého mohla kliknout na tlačítko "continue". To samé platí při oznamování DJ o nové licenci či nových aut. Takhle to zní zřejmě docela banálně, ale po sečtení to šíleně zdržuje hraní.

Každopádně, pokud nejste fanouškem závodních her, vůbec se nebojte zapnout Burnout Paradise, protože tohle je unikátní hra, která ve svém odvětví senzačně vybočuje. A převážně ten multiplayer! :-)

Pro: design, soundtrack (!), multiplayer, otevřený svět (opravdu naprostá volnost), velice propracované výzvy a achievementy

Proti: není zde tlačítko přeskočit "filmové" sekvence, pro získání elitní licence musíte přetrpět opravdu velký stereotyp ohledně závodů (ve hře je pouze cca 8 záchytných bodů, kam v závodech musíte dojet, střídá se jen startovací pozice)

+13