Burnout 2: Point of Impact

Burnout 2: Point of Impact Developer's Cut

03.10.2002
08.04.2003
01.05.2003

Burnout 2: Point of Impact je pokračováním předchozího titulu Burnout a v pořadí druhým dílem v kultovní sérii arkádových, závodních simulací. Vydaní hry zajistila společnost Acclaim Entertainment.

Při prvním spuštění hráč nejprve absolvuje tutoriál pod názvem Offensive Driving 101, kde se naučí formou autoškoly všechny zásadní herní mechaniky. Hlavním herním módem je pak Championship, kde se výhrami v jednotlivých závodech nebo jejich sériích odemykají nové tratě a vozidla. Samotné závody se dělí do několika typů. Prvním je klasický závod s checkpointy, dalším Face Off, tedy sprint s jedním soupeřem, dále Pursuit, kde hráč v roli policisty závodníky naopak zastavuje, a Crash, kde je úkolem způsobit co největší škodu. Dalšími módy jsou Single Race, tedy trénink jednotlivých závodů, a Time Attack pro překonávání rychlostních rekordů. Jako v dalších dílech, ani zde nechybí boost, který se získává nebezpečnými kousky, jako je jízda v protisměru či skoky.

Druhý Burnout nabízí celkem patnáct tratí, které je možno projet v obou směrech a jsou situovány do různých prostředí, jako jsou města či hory. Každá z tratí má také vlastní povětrnostní podmínky. Hudbu pro hru složil Stephen Root a dynamicky reaguje na situaci ve hře. Každá z deseti skladeb pak hraje pouze v určitém závodě. Verze pro Xbox nese podtitul Developer's Cut a obsahuje navíc přes dvacet nových vzhledů pro automobily, patnáct tratí pro mód Crash a drobné grafické úpravy. Multiplayer je rozdělen na tři módy a to Race, Crash a Pursuit.

Hm, tahle hra je koukám pěkně pod radarem. Brzo zde napíšu komentář, jedná se o výbornou závodní hru.

Burnout 2 je naprosto nedoceněná klasika, která právem, jak subjektivně tak objektivně patří mezi nejlepší závodní arkády všech dob. Musím uznat, že na starších her se mi líbí že je to především o pořádné hratelnosti - žádnej gimmick. Předně to jakým směrem se ubralo Need For Speed nebo Crew 2 s nesmyslnejma vanity efektama, a však postrádají silné jádro pokud jde o nějakej pocit z jízdy. V porovnání s nimi B2 nezestárl ani trošku.

- Můžu si max vybrat barvu auta a jde se na věc. Samozřejmě je zde dost arkádové ovládání a šílenej pocit rychlosti. Jedna věc, která mi na B2 přijde hodně nadčasová jsou stabilní snímky za sekundu - hodně Playstation 2 her trpělo tímhle (zejména moje oblíbená herní série Grand Theft Auto) a i spousta moderních her potřebuje tři tisíce updatů aby se vůbec dali hrát. Tady mám však hru, která nemá DLC, mikrotransakce, a podobný gimmicky - hru která je stabilní, na oko pěkná se skvělým soundtrackem a silně návykovou hratelností.

- Další věc, kde B2 válcuje konkurenci je systém jízdy jako takový. Ačkoliv si myslím, že se série Burnout vyvinula správným a logickým směrem; tak i Takedown, což je kult téhlé série... něco prostě chybí. A to něco je v Point Of Impact. B2 je totiž o tom držet perfektní, čistě zajeté kola a tím hra odmění hráče řetězovým Burnoutem (nitrem jinými slovy). AI i zde cheatuje, nicméně pokud hráč jezdí čistě, nebourá a do toho dost riskuje tak je odměněn nikdy nekončícím Burnoutem a totálně zdemoluje konkurenci. Nemám rád závodní hry, kde i když topím nitrem tak je AI za mnou v těsném závěsu. Burnout 2 našel fenomenální balanc a nechápu že víc závodních her nestaví na odměňování hráče větší intenzitou z rychlosti.

- Soundtrack je speciálně vytvořený pro každou trať, takže díky tomu má každej závod a každá trasa naprosto vlastní charakter. Hudba je navíc dynamická a pokud hráč má boosty, tak se dle toho přizpůsobí intenzita a energie muziky, což o to víc dělá jízdu v týhle hře návykovější. Soundtrack je 10/10 a musím zejména pochválit fenomenální bicí - zní to jako kdyby hráli na akustický bubny a je to slast pro uši.

- Zvuk aut je super na svojí dobu, auta mají i tzv backfire z výfuků a miluju jak vzdychá turbo když pustím plyn. Na arkádu má B2 fakt prvotřídní nazvučení aut a i jejich modely vypadají nádherně. Každé auto se navíc liší tím jak se řídí.

- Tratě jsou unikátní, a některé mají dynamické počasí. Takže začne sněžit či pršet. Na emulátoru hra krom pochopitelně vyblitých textur, vypadá krásně. Některé tratě mají víc dopravy, jiné více skoků a ostrých zatáček, jednou jede hráč skrz urban prostředí, pak podél dalnice a lesů za doprovodu mlhy... je toho hodně a každá trať má díky své hudbě vlastní charakter.

K závěru asi dodám to, že se to příjemně hraje, nijak to nezestárlo a jsou jenom nějaké maličkosti, které bych dokázal vytknout, nicméně i tak se jedná o fenomenální, závodní arkádovou hru která doteď patří mezi to nejlepší na trhu i přes všechny ty Forzy, NFS, Crew apod.

Pro: Jízdní model, dynamickej a unikátní soundtrack, variace tratí, návykové, výborná zvuková stránka, "Burnout systém"

Proti: Hodně krátké, nulová umělá inteligence