Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

F.E.A.R.: Extraction Point

24.10.2006
06.11.2007
kompatibilní
76
185 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
rozšíření
Multiplayer
ano

Volné pokračování hry F.E.A.R. Po událostech z prvního dílu jste skončili ve městě a musíte se dostat na záchranný bod, odkud vás vaši kolegové vyzvednou. Čeká vás ale dlouhá cesta, přes různá parkoviště, kostely, ulice až po nemocnici. Na konci cesty však čeká překvapení.

Datadisk Extraction Point je důstojné pokračování slušně rozjeté série. Z popisu výše je jasné, že autoři trochu zapracovali na level designu a prostředí je v rámci možností různorodé. Také přibylo více hororových momentů. V jádru je to ale pořád ten starý dobrý F.E.A.R.

I když datadisk přímo navazuje na první hru, tak není součástí kánonu. Jejím oficálným pokračováním je F.E.A.R. 2: Project Origin.


Poslední diskuzní příspěvek

Potěšilo, že to začíná přesně tam, kde jednička končí. To je ale asi všechno. Už jednička je dost dlouhá na to, co nabízí. A tohle je zase úplně to samé. Když k tomu přičtu pády hry brutálně často (pomůže snížit nastavení grafiky, ale zase nechcete hrát takovou vykopávku na low), tak výsledný dojem není nic moc. Přišlo mi to na rychlo spíchnuté, navíc podle mě období 2005 - 2008 bylo období s nerychlejším a největším progresem co se týče grafiky a tam už začíná hra s identickým vizuálem pomalu ztrácet. Navíc brutálně narostla obtížnost (jo, umíral jsem. Dost). Za mě docela zbytečné natažení základní hry. A to mě čeká ještě druhý datáč. No nebudu lhát, dal jsem si mezi tím pár jiných her, ale pustím se do něj. Ale fakt už mě neláká, protože to bude předpokládám potřetí úplně to samé.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Ke hře jsem se dostal špatnou informovaností nejmenovaného e-shopu, kde mi při zájmu o koupi dílu úvodního cpali do hlavy, že samostatně úvodní díl neseženu a že pokud mám zájem, musím sáhnout po zlaté edici, která navíc obsahuje datadisk Extraction Point. Nakonec se ukázalo vše jinak, ale jisté je, že poté, co jsem byl úvodním dílem nadšen, bych po tomto datadisku nakonec přece jen sáhl sám.

Hra dobře navazuje na předchozí díl a po klidném úvodu začne opět klasická akce, která mě u této série maximálně oslovila, přestřelky mají opět pořádnou šťávu, nemluvě o přidání dalších zajímavých zbraní. Prostředí fádních kancelářských budov je občas obměňováno, takže určitá monotónnost dospěla ke zlepšení. Po stránce příběhové je zapotřebí i u tohoto dílu vzít v potaz, že v ději a především jeho logice bude mít hráč zmatek. Mně osobně tento neduh nevadil, jelikož akční stránka hry mi vše dokonale vynahradila.

A závěr? Vše by mohla shrnout jedna věta: Během následujících dnů začnu hrát další díl "Perseus Mandate". :-)

Pro: super akce, slušná grafika, lepší prostředí, nové zbraně

Proti: příběh

+30
  • PC 85
Opět parádní, atmosférou nasycená střílečka ze stále nepřekonanýma přestřelkama kdy před sebou opravdu cítíte ten pocit z dobře odvedené práce, když vystřílíte místnost plnou vojáku rotačním kulometem s odpovídajícím efektem čili nic nezůstane na svým místě a barva na zdech už nebude nikdy stejná jako před vaším příchodem :-). Takže v oblasti akce pořád vrchol.
Dalším výrazným prvkem, který se od minula zlepšil jsou hororové momenty, které jsou tentokrát nahuštěné do více míst a hlavně v nemocnici jsou mnohem víc intenzivnější.

A jako klasický datadisk přibylo pár zajímavých zbraní mezi nimiž vévodí hlavně již zmiňovaný rotačák, který se fakt povedl. Dále laserová zbraň a přísavný kulometný věžičky ve formě granátu, který jsou v některých místech dost potřebný :-)

Závěrem je nutno říct, že se od originálu nic zásadního nezhoršilo ani nezlepšilo, proto stejný hodnocení :-).

Pro: opět skvělé přestřelky, mise v nemocnici, atmosféra

Proti: chudé venkovní prostředí

+30
  • PC 85
Výborný přídavek, který přímo navazuje na příběh původní hry a o malý kousek jej posunuje. A to je právě kámen úrazu. V době, kdy tento datadisk vyšel by mě hodně vadilo, že jsem se po dohrání zase tak mnoho nedozvěděl, ale jelikož vím, že je v přípravě již třetí díl, tak by od vývojářů bylo špatné prozrazovat více než je obsaženo zde. Klady této hry jsou téměř totožné z původním kouskem, zůstala zachována skvělá atmosféra i ty tzv. baf scény, ruku v ruce spojené se zvuky a nejednou ve mně zamrazilo (hlavně ve 2 v noci), se mně líbily a byly dobře načasované, po grafické stránce to bylo taky bez námitek. Jako ve správném datadisku přibilo pár novinek. Hlavně nepřátelé a souboje s obrněnci, které jsem si více užil, nové zbraně (luxusní rotačák a laser rifle) a nový předmět v podobě kulometných věžiček u granátového inventáře. Taktéž, alespoň podle mě přibyl nový pohyb při otvírání dveří.

Jak jsem psal dříve, záporem pro někoho může být ne mnoho objasňující příběh a tak trochu s tím souhlasím. A ještě dodám cca poloviční délka, větší příklon k akčnější formě, leč výborné a v jedné části neschopnost vylézt z vody, i když to mohlo být chybou mezi klávesnicí a židlí.

Pro: atmosféra, grafika, přestřelky, nový nepřátelé

Proti: délka, příběh

+28
  • PC 85
Skvělé pokračování. Všechno, co tak nějak mohlo být vylepšeno, tak tu je. Prostředí se tu mění. Už se to celé neodehrává skoro ve stejné budově. Co mi vadilo na původní hře, tedy dlouhé pasáže bez střílení, tu jsou také docela eliminovány. Hra má snad ještě bombastičtější hudbu.

Nové zbraně jsou skvělé. Nový nepřátelé taky. Konečně Vás tu hra tak nějak nutí využívat všechny zbraně. Hra je akčnější. Předvede pár skoro až epických bitek. Hlavně bitka s obr mechy stojí zato. Rotačák. Přesně zbraň, která tu chyběla. Pálit s ním v plné ráži do obrněného protivníka a koukat jak od něj lítají jiskry je skvělý pocit. Porcování laserem řadové panáky taky není k zahození.

Co se ale vylepšilo nejvíc je atmosféra. Konečně pořádný horor. Šílené halucinace, noční můry. Řezničtí démoni. Alma se tu činí a ukazuje zlo v nejčistší podobě. Tak neni to až zas tak úplně hustý, že bych se bál jít dál. Na střílečku ale více než solidní. Autoři přesně vycítili, kde bylo potřeba přitlačit na pilu. Jen škoda, že je to jen krátký datadisk.

Všichni tu nadávají na příběh. Myslím si, že neni špatný. Přináší totiž jednoduché a srozumitelné poselství. Všechno je v prdeli. Žádná spása nebude. Smrt dřív nebo později stejně přijde, a žádný kecy nebo činy na tom nic nezmění. Neměli jste dopustit, aby byla Alma vypuštěna. Tím se Váš osud zpečetil

Pro: atmosféra, skvělá muzika, akčnější, nové zbraně, nové prostředí, nový nepřátelé, skvělé bitky

Proti: jen krátký datadisk

+24
  • PC 70
První datadisk dějově navazuje přímo na původní hru, která skončila cliffhangerem. Už to tak dává dobrou motivaci ho spustit. Autoři se zjevně poučili a jednotlivá prostředí při průchodu hrou jsou značně rozmanitější. Z nějakého důvodu mi však celkově výborná a hutná atmosféra původní hry v datadisku přišla mnohem řidší.

Může to být způsobeno snad tím, že už jsem věděl, co čekat, a že datadisk se zásadními novinkami či zvraty nepřichází. Snad za to může i level design, který v mnoha částech připomínal čtverečkové multiplayerové mapy, kde je vždy hráčovým úkolem zlikvidovat velkou přesilu nepřátel před postupem zase do dalšího čtverečku, kde se to samé opakuje. Menší koridorovost je tu z tohoto pohledu tedy spíše na škodu.

V datadisku mi na rozdíl od původní hry nešlo nastavit rozlišení 2560x1440, musel jsem tedy přes ini soubor. Hra mi navíc padala při načítání některých nových levelů s hláškou "disconnected from server" - pomohlo jen snížení grafických detailů před načítáním nového levelu a jejich vrácení zpět po načtení, což jsou neduhy, které původní hra nemá.

To nejlepší na fearu - tedy svižné a nápadité přestřelky v datadisku jako když najdete. Přibylo i pár svěžích novinek v podobě nových zbraní a nepřátel. Škoda jen, že dějově datadisk takřka nikam neposunuje.

Pro: audiovizuální zpracování, rozmanitější lokace, pocit ze střelby, svižnost akce, AI nepřátel

Proti: nelogičnosti v příběhu, technické potíže, slabší atmosféra

+18