Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Navždy v mojich šlapajach

  • PC 40
Adventurka od sousedů ze Slovenska mě zavedla na tajemný hrad neznámo kde, v jehož věži jsem spatřil již dávno mrtvou dívku, a ihned jsem začal tuto záhadu řešit. Jedná se o klasickou freeware adventuru, která patří spíše do podprůměru.

Co je však na tomto dílku výjimečné, je způsob vyprávění příběhu. Ten mi byl předkládán po částech formou několikastránkového deníku a překvapivě byl vcelku zdařilý. Lokace vypadají celkem pěkně, ale ručně dokreslené objekty celkový dojem z nich úplně zkazí. Škoda, že adventurní část včetně miniher nestojí za moc, jinak by se dalo přemýšlet o dvojce.

Pro: příběh a způsob jeho vyprávění

Proti: dokreslené objekty v lokacích, minihry, bugy

+9

Dr. Bohuš

  • PC 50
Když jsem jednou hledal freeware adventuru, kterou bych si mohl zahrát, narazil jsem na Dr. Bohuše. Zaujal mě už samotný název, který mi připomněl hlavního hrdinu z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, a tak jsem se hned pustil do hraní.

Coby doktor Bohuš jsem měl zastavit šíření záhadné nemoci, na jejíž následky už zemřelo několik milionů lidí. Doma jsem si tedy vzal smotané lano, které má každý normální člověk u dveří do koupelny, prohlédl si fotku mé nastávající a vyrazil na ostrov, na němž se má nacházet údajný lék.

Zobrazení hry je takové prazvláštní a všechny postavy (včetně Bohuše) vypadají, jako by se vznášely několik centimetrů nad zemí. Nesedělo mi ani zakončení celé cesty, které mělo být asi vtipné, ale mě takové určitě nepřišlo.

Pro: příběh, komiksové intro a outro

Proti: nelogické prvky, zobrazení, zakončení

+8

Honzova dobrodružství: Epizoda 1

  • PC 30
První epizoda Honzových dobrodružství, která měla být počátečním dílem plánované série, je klasickou freeware point and click adventurou. Nejde však o nic, co bych někomu někdy doporučil k zahrání.

Honza, jež dosahuje asi poloviční velikosti ostatních postav, na něž jsem ve hře narazil, ztratí mobil a koupí si nový. To je ve zkratce asi hlavní zápletka celé hry, protože pátrání po zlodějích je směšné a vyřešené asi za stejnou dobu, jako záležitost s mobilem. Není prostě o co stát a příště se poohlédnu jinde.

Pro: místy humor

Proti: hratelnost, příběh, herní doba

+8

Little Girl in Underland

  • PC 30
Alenku v říši divů moc nemusím a nic na tom nezměnila ani freeware parodie s názvem Little Girl in Underland. Jde spíše o arkádu ovládanou myší, než o adventuru, a i když mě hra moc nezaujala, na konec jsem se dostal na můj vkus až příliš brzy.

Stejně jako v předloze jsem i zde potkal spoustu prapodivných stvoření v čele s mluvícím kocourem v botách. S většinou z nich jsem si chvilku pokecal, a pak je, s výjimkou hlavního bosse, buď rozsekal mečem, umlátil palicí nebo uházel kostkami. Podruhé už se s tímto kouskem prosekávat rozhodně nebudu.

Pro: ovládání

Proti: parodie na Alenku, prapodivná stvoření, krátké

+5

Raketka

  • PC 30
Raketka je arkáda s jednoduchou hratelností, která mě zaujala natolik, že jsem ji dohrál na jeden zátah. Nejedná se o dlouhou záležitost, grafika vypadá jak narychlo načrtlá v Malování, ale nějakým zázrakem to funguje.

Sběr ovoce, likvidace překážek a hlídání hladiny paliva jsou atributy, které jsou v Raketce zpracovány dobře. Hratelnost však shazují bugy v letové fázi, kde jsem občas narazil do neviditelné bariéry nebo nefungovalo správně ovládání. Nebýt těchto neduhů, byl by to ideální kousek na ukrácení dlouhé chvíle.

Pro: jednoduchá hratelnost

Proti: krátké, bugy

+10

Logic Puzzle 3D

  • PC 40
Logic Puzzle 3D je klasickou logickou hrou, ve které jde o to, složit z určitého počtu dílků jeden z předem daných obrázků. Jednotlivé dílky zde však nemají výkroje či výstupky, pasující do dalších částí, ale jsou všechny čtvercové a obrázek se skládá pomocí posunu dílků na jediné prázdné místo. Tento hlavolam mi šel vždycky daleko hůře než klasická skládačka.

Nejlehčí mi přišlo prase, protože zasahuje téměř do všech dílků i při zvolení nejvyšší obtížnosti se čtyřiadvaceti částmi. Naopak za nejtěžší považuji pštrosa (nebo co to je za ptáka), který zabírá pouze nepatrnou část celého obrázku, a na nejtěžší obtížnost je tak na většině dílků stejnobarevné pozadí. Toto poslední puzzle bych tak nahradil něčím, co by se lépe skládalo.

Pro: první pětice obrázků

Proti: poslední obrázek, systém skládání

+6

BecherMan

  • PC 55
V této klasické arkádě viděné shora jsem v roli neohroženého BecherMana doručoval Becherovku dychtivým zaměstnancům, kteří dlouhé šichty řešili popíjením tohoto známého moku. Musel jsem se přitom vyhýbat vedoucím pracovníkům, a především pak otravné ochrance, jinak jsem byl lapen a Becherovka nebyla doručena.

Některá kola pro mě byla opravdu velkým oříškem a chtěl jsem se na hru vykašlat, ale nakonec se mi podařilo dokončit všech deset úrovní. Pomohli mi v tom i bonusy ve formě teleportů či životů navíc, bez kterých bych se nejspíše neobešel. Uvítal bych delší herní dobu, protože konec přišel na můj vkus příliš brzy.

Pro: doručování Becherovky, ochranka, bonusy

Proti: pár těžkých kol, krátké

+8

Hra o přežití

  • PC 40
Filmů ze série Saw jsem viděl celkem šest (a stále se točí nové), ale po třetím díle to bylo už spíše ze setrvačnosti, protože mám rád filmové, knižní a herní série pokud možno dokoukané, dočtené a dohrané. K freeware adventuře podle filmové předlohy jsem se dostal více méně náhoně a kdyby se tak nestalo, vůbec by to nevadilo.

3D zpracování není nic extra, ovládání nefunguje úplně tak, jak by mělo a celkově se tento titul nepovedl. Na poli freeware her existuje určitě hodně kousků, které stojí za to si zahrát, ale Hra o přežití mezi ně nepatří.

Pro: dá se to jakž takž hrát

Proti: 3D zpracování, ovládání

+6

A bit of Fujitsu

  • PC 60
A bit of Fujitsu je netradiční adventura ze světa jedniček a nul, ve které jsem se jedné specifické Jedničky ujal a vydal se s ní nitrem notebooku na cestu za zjištěním smyslu své existence.

Na freeware poměry hra disponuje slušným dabingem i kvalitním programátorským humorem. Cestou jsem narazil na další jedničky, ale i a nuly či paměť RAM, až jsem se dostal k vševědoucímu Fujitsu, který mi odpověděl na hledanou otázku.

Jedná se jednoduchou hříčku, která sice nezabaví na moc dlouho, ale svůj účel podle mě plní dobře. Pokud hledáte zábavu na pár minut, mohu vám A bit of Fujitsu vřele doporučit.

Pro: Jednička, dabing, humor

Proti: krátké

+9

Točna

  • PC 50
Točna je klascká point and click adventura, která se účastnila jednoho z ročníků soutěže Becherovka Game. V roli Denise Bílka jsem se tu snažil vyřešit vraždu, která se stala nedaleko mého domu. Ve hře se vyskytuje prazvláštní čeština, avšak místo toho, aby mě pobavila a přesvědčila o mentální zaostalosti hlavního hrdiny, tak mě spíše otravovala.

Ručně kreslená grafika nevypadá vůbec špatně a celkově hra pěkně odsýpá. Jak to ale u většiny freeware adventur bývá, herní doba se pohybuje v řádech desítek minut, a tak jsem se pomalu ani nerozkoukal a už byl konec.

Pro: kreslená grafika, herní tempo, nějaký ten vtípek

Proti: prazvláštní čeština, krátké

+8

Gromada

  • PC 5
To byl zase jednou nákup v Levných knihách. Mezi tunami krabic se hrou Club Football 2005, která vyšla asi ve dvaceti různých verzích, orientovaných na některý z předních fotbalových klubů, jsem narazil na ruskou tankovou arkádu s názvem Gromada. Hra stála asi dvacku, tak jsem ji vzal s tím, že i kdyby to nebyl žádný zázrak, zas tolik netratím.

Gromada však nestojí ani za tu dvacku. Vypadá hůř, jak nespočet freeware titulů, ovládání taky nestojí za moc a příběh je úplně o ničem. I přes tyto skutečnosti jsem dal hře šanci a strávil u ní asi tři hodiny. Úplně zbytečné tři hodiny, které jsem mohl využít daleko lépe shlédnutím nějakého filmu, čtením knížky, zahráním jiné hry nebo úplně nějak jinak.

Vůbec nechápu, proč se u nás hra distribuovala a lituji toho, kdo měl na starosti českou lokalizaci, protože zaobírat se tímto paskvilem opravdu nemá cenu.

Pro: nic takového jsem ještě nehrál

Proti: vzhled, nepřátelé, ovládání, příběh, prostě vše

+8

Odcizená láhev

  • PC 55
Jak je zvykem u herních titulů, jež se zúčastnily některého ročníku Becherovka Game, příběhová linka se točí kolem známé karlovarské lihoviny a ani Odcizená láhev není výjimkou. Někdo ukradl láhev Becherovky s receptem na její přípravu a já jsem musel vypátrat, kdo to byl a láhev dostat zpět.

Adventurní část je na freeware poměry vcelku dobře zpracovaná, ale nejvíce jsem se bavil u miniher. Rukpal v hospodě, a především pak bludiště v jeskyni bylo vůbec tím nejlepším, co hra nabízí.

Odcizená láhev je jedním z těch kvalitnějších titulů, jež se účastnily soutěže Becherovka Game a dala by se přirovnat třeba k Nukleárnímu Karlovi.

Pro: celkové zpracování, Rukpal, bludiště

Proti: krátké

+9

Brána do budoucnosti

  • PC 60
Brána do budoucnosti je na freeware poměry vcelku vydařená adventurka se zajímavým vzhledem lokací i postav a neotřelým příběhem. Jako Ota Demnice jsem po dědovi zdědil stroj času a nevyzkoušet jeho funkčnost by mi samozřejmě zvědavost nedovolila.

Lokací jsem prošel celkem dost, ale nebylo v nich moc co dělat, a tak jsem se po ne moc dlouhé době dostal až na konec. Většina činností se dá logicky odvodit, takže žádný zákys nenastal, ale uvítal bych, kdyby hra byla o něco delší.

Pro: lokace, příběh, logika prováděných činností

Proti: krátké

+10

Cyklon 2

  • PC 50
Leteckých simulátorů jsem mnoho nehrál a když, tak šlo spíše jen o freeware letecké arkády typu Plane Arcade či Rocket Racer Championship. S pilotováním vrtulníků jsem se však setkal snad jen v sérii GTA a právě v obou Cyklonech.

Zde je vše samozřejmě značně zjednodušeno a celá záchrana přeživších je viděna shora. Další záchranářské vrtulníky mi spíše překážely, než že by mi pomáhali s nešťastníky a rychlost spotřeby paliva mi také mou práci neulehčilo.

Celkově se mi druhý Cyklon zdál o něco těžší, než jeho předchůdce, ale jinak šlo o velmi podobnou hru. Na zkrácení dlouhé chvíle je Cyklon 2 dobrý, ale když budu chtít něco delšího, budu se muset ve freeware vodách poohlédnout po něčem jiném.

Pro: jednoduché, na chvíli zabaví

Proti: ostatní vrtulníky, krátké

+10

Meisterjäger XXL

  • PC 50
Meisterjäger XXL kráčí ve šlépějích svého vzoru jménem Moorhuhn, akorát jsem se zde místo střílení slepic pustil do lovu divokých prasat. Plusem je určitě přítomnost jiných druhů divoké zvěře, jakož i dalších bonusových předmětů, po jejichž zásahu naskakovalo mé skóre daleko rychleji.

Samozřejmostí byly i objekty, jež mi po zásahu celkové skóre snížily, ale po několika hrách jsem se naučil, které to jsou a jejich zásahu se vyhýbal. Myslím si, že se Meisterjäger XXL může prvním dílům Moorhuhnu směle rovnat a určitě jde o zajímavou variantu na "Zastřel si svého".

Pro: divoká prasata, další druhy divoké zvěře, bonusové předměty

Proti: nezabaví na dlouho

+7

Virtuelle Pinguin Jagd

  • PC 30
Virtuelle Pinguin Jagd je dalším z nekonečné řady klonů legendárního Moorhuhnu. Namísto slepic jsem zde měl za úkol postřílet co nejvíce tučňáků, což by se v reálném světě asi dělat nemělo. Jelikož se střílí pod vodou, tak byla brokovnice nahrazena harpunou a stejně jako v Moorhuhnu jsem měl k dispozici nekonečné množství střeliva.

Celkové zpracování je otřesné, chybí jakékoli bonusy za sestřelování specifických předmětů, a tak nemá cenu se k tomuto titulu někdy více vracet.

Pro: střílení tučňáků, harpuna

Proti: celkové zpracování, chybí bonusy

+7

Satisfaction

  • PC 50
V Satisfaction jde především o zisk vlajky a její udržení, případně získání zpět. Vyhrává hráč s více zisky po vypršení časového limitu, případně po dosažení určitého počtu zisků vlajky. Mohl jsem si zvolit prostředí, typ a barvu auta a nadávku pro prohrávajícího, a to nejde v každé hře.

Na pár minut mě hra zabavila, ale už se k ní určitě nikdy nevrátím.

Pro: boj o vlajku, různé typy aut, nadávky

Proti: po chvíli přestane bavit

+7

Puddle Jumper

  • PC 50
Puddle Jumper je skákačka, ve které jsem měl za úkol s jakousi raketkou na pružince zdolat čtveřici levelů s postupně narůstající obtížností a přitom posbírat alespoň 80 % všech mincí, které po nich byly rozesety. První level s označením Easy byl ještě vcelku hratelný, ale ostatní tři (Medium, Hard a především pak Ultra heavy duty) byly opravdu obtížné a stálo mě hodně nervů je dokončit.

Zatím poslední hra od Nextcorp Software mě moc neoslovila. Stále se však těším na zajímavou předělávku titulu Dostihy 3000 Deluxe s názvem Kurtizány, kde se místo koní obchoduje s lehkými děvami. Pomalu už ale přestávám věřit, že tato verze deskovky "Dostihy a sázky" někdy vyjde.

Pro: raketka na pružince, měnící se prostředí, nepřátelé

Proti: obtížnost je nastavena opravdu vysoko

+5

Sentinels

  • PC 55
Sentinels je klasická ostřelovací hra na tahy, kde jsem dostal k dispozici dělo, abych jeho pomocí zlikvidoval další tři oponenty. Čtyři různá prostředí jsou fajn a i ovládání není vůbec špatné, ale kvůli třetímu rozměru je hra bohužel značně nepřehledná.

Vyzkoušel jsem si jen hru proti počítači, který měl vcelku navrch, pokud bych ale hrál s živým protivníkem, trvalo by podle mě dlouho, než bychom se zničili. Pokud budu mít někdy v budoucnu chuť na dělové bitvy, sáhnu spíše po mém oblíbeném Cannon Hill.

Pro: ostřelování protivníků, prostředí, ovládání

Proti: kvůli třetímu rozměru nepřehledné

+7

Becher Game 2004

  • PC 55
Skládat puzzle mě baví a tohle je jedna z her, která mi umožnila si tuto činnost vyzkoušet i ve virtuálním světě. Jde o klasické skládání různě vyříznutých dílků z obrázků s Becherovkovou tématikou.

Oproti konkurenci nenabízí nic navíc, a tak po složení obou obrázků nemá smysl se někdy v budoucnu ke hře vracet.

Pro: puzzle, dvojice obrázků

Proti: zabaví jen na chvilku

+6