Navždy v mojich šlapajach

freeware
2004 PC
Rodiče vám nešťastnou náhodou zahynuli, a jelikož ještě nejste plnoletí, musíte se odebrat bydlet ke svým příbuzným, kteří se mají stát na několik následujících let vašimi opatrovníky. Jako budoucí domov vám bude sloužit tajemný rozlehlý hrad, v němž tito příbuzní bydlí. Od prvního pohledu je na něm cosi podezřelého, protože jste hned při vašem příjezdu spatřili v jedné z věží tvář dívky, o které se následně dozvídáte, že už je několik let po smrti. Vy máte za úkol se do výše zmíněné věže stůj co stůj dostat a onu záhadu vyřešit.

Hra samotná je protkána několikastránkovým textem, který se objevuje po každé její úspěšně dokončené části. Je zde minimum lokací a kratší herní dobu značně prodlužují minihry, které jsou celkem tři. Navždy v mojich šlapajach je tajemná adventura, pocházející od vývojářů ze sousedního Slovenska. O dvanáct let později vyšel druhý díl.

[přesunuto z komentářů] Takže konečne po rokoch od 2004 sa asi vyjadrim k minihram. Proste narocnost minihier stupa stym ako…

Adventurka od sousedů ze Slovenska mě zavedla na tajemný hrad neznámo kde, v jehož věži jsem spatřil již dávno mrtvou dívku, a ihned jsem začal tuto záhadu řešit. Jedná se o klasickou freeware adventuru, která patří spíše do podprůměru.

Co je však na tomto dílku výjimečné, je způsob vyprávění příběhu. Ten mi byl předkládán po částech formou několikastránkového deníku a překvapivě byl vcelku zdařilý. Lokace vypadají celkem pěkně, ale ručně dokreslené objekty celkový dojem z nich úplně zkazí. Škoda, že adventurní část včetně miniher nestojí za moc, jinak by se dalo přemýšlet o dvojce.

Pro: příběh a způsob jeho vyprávění

Proti: dokreslené objekty v lokacích, minihry, bugy

Jedna z nejhorších her, co jsem kdy hrál.

Když už se autorovi podařilo vytvořit nějakou atmosféru (a to se mu s omezenými možnostmi díky některým myšlenkám v příběhu i podařilo), tak ji totálně zabil opravdu katastrofálními minihrami. Ta první s duchem by se ještě dala překousnout. Druhá s autem už ne. U té je všechno špatně - ovládání, obtížnost, zasazení do děje... bleh! A třetí s házením puků? Nevím, nemůžu posoudit. Dostal jsem se tam dvakrát a dvakrát hra spadla. Dál jsem neměl sílu to zkoušet.

Neustálé změny hudby mě silně rušily a kolikrát se hudba ani k dané situaci nehodila. Grafika vypadá dobře díky pozadím, které autor vzal bůhví odkud. A pak tam v malování vložil aktivní prvky, což vypadá úplně šíleně. Příběh samotný má světlé momenty, ale opět je to totálně zabité způsobem vyprávění pomocí tuny textu.

S hrou jsem strávil 30 minut, z toho minimálně 15 jsem hrál to po***né auto. Ne, takhle ne. Uvidíme, jestli další díly byly o něco lepší.

Pro: Některé části příběhu, chvílemi solidní atmosféra

Proti: Katastrofálně špatné minihry, kvůli bugu nejde dohrát, odbyté aktivní prvky, spousta textu