Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Say (31.01.2012 23:49): Nevzdávej to, zbytek fakt stojí za to. Akorát tě možná pořádně nase*e finále série, které mohlo mít úplně geniální zakončení a pointu (bum). Bohužel kvůli zakoupení dvojky se tak nestalo :(
Say: Doporučuju ještě díl vydržet. Taky jsem měl v tenhle moment menší krizi, ale pak to chytne druhej dech a jede to až do konce, i když možná v trochu jiným stylu než by člověk z premisy seriálu čekal.
Tak pilot Homelandu nebyl zlý, na další díly mrknu. Hudbou si mě chytli.

Btw, má to doufám jednu sérii.
@Sadako (23.01.2012 15:14): No, dle mě hlavní problém těch románů je fakt, že v podstatě obsahuje hned dvě Mary Sue (první je do očí bijící Lisbeth a druhý autorovo knižní alter-ego) a všechny problémy s tím související (ten nejmarkantnější je v tomto případě, že postavy jsou černobíle děleny na "dobré" a "špatné" dle vztahu k "Mary Sue"). Tomu se doufám filmová adaptace vyhne (alespoň té pěsti na oko). Jinak by to byl příjemně čtivý paperback (viz to přirovnání k chipsům - čtou se snadno).
@montana (23.01.2012 09:24): Ty titulky tam jsou hlavně na cool efekt a aby na(pro)budili diváka, a tenhle účel splňují geniálně. Jak to vrazilo na plátno s reznorovsky/zepeliňáckou vypalovačkou, moje pozornost plátnu byla věnována ze 110% :-)
Já bych tu jen chtěl pro přízemnější zmínit, že nový Archer je konečně díkybohu venku.
@montana (23.01.2012 09:24): Také je mi to trochu záhadou, ale ono se to vlastně vůbec nevylučuje. Knihy mě, přes všechnu hroznou slovní zásobu, podivné věty i dialogy, zoufale podrobné popisy nákupů v IKEA a nudného oblečení postav (o oněch vedlejších liniích, které mi přišly vážně dost nezajímavé a veskrze zbytečné, už jsem se zmínilo), bavilo číst, byla jsem zvědavá, co se stane dál a především mě zajímal osud Lisbeth. Takže ano, je to čtivé, byť ne zrovna dobře a místy příliš rozvlekle napsané.
Mě teda přijde, že Fincher v novým filmu jede sotva na půl plynu, vzhledem ke svejm předešlejm filmům. Hnusárny (že jich je) nikdy doopravdy nešokují, samotný vyšetřování je tak nějak upozaděný, vztahy mezi postavama jsou načrtnutý zkratkovitě. A ta půlhodina po skončení vyšetřování už je těžká nuda. Apostavu Anity/Harriet jsem nepochopil a to jsem četl knížku.
Nemyslim tim co, jak a proc co v tech titulcich je, ale proc tam proboha takovy titulky jsou :)

Je to fakt jak z bondovky.
@montana (23.01.2012 09:24): Úvodní titulky na počátku pro Miléniem nezasaženého člověka nedávají moc velký smysl, ale zpětně se znalostí postavy Lisbeth a její minulosti se dají číst velmi snadno.

Každopádně jsou skvělé, spolu s Enter the Void už druhá úvodní titulkovací sekvence v poslední době která mne dost nadchla - osobně mi na nich vadila jen jejich digitálnost, chybí mi nefalšovaná špína a hnus starých Reznorových videoklipů, takto ten úvod vypadá s nadsázkou skoro jak z nějaké hardcore bondovky.
Toz tak jsem konecne taky videl Fincherovu verzi a imho mnohem lepsi nez svedska. Oproti Sadako me naopak osekani svedske verze az na kost (a zmeny v deji) absolutne nesedli. Celkove nechapu, proc obe verze tak pozmenuji (zabiji) postavu Anity a dalsi veci uplne zbytecne.

Fincherova verze je rozsahlejsi, clovek bez znalosti knizky z ni pochopi o neco vic (i kdyz i tak musi tapat). Herci mi tam taky sedli mnohem vic. Ale ty uvodni titulky teda tezky wtf, absolutne nechapu co, jak, proc to je. Jako kdyby to vystrihnul z jinyho filmu :)

Z knizek jsem zatim cetl jen prvni a cast druhyho dilu a libi se mi, jak je to napsany, vcetne te vaty (Sadako: Jak to muze byt straslive napsane a soucasne ctive? :) ) V prvni knizce se sice prvnich vic jak 200 stran nic nedeje, ale cte se to dobre. Nemam nactenou miliardu thrilleru a detektivek, abych mohl delat nejaky rozbor jak je to nadhodnocovane a mejnstrymove, takze jsem spokojen :)
Sadako: A jak bys porovnala švédské filmy s novou adaptací od Finchera?
@7c (20.01.2012 23:50): Hehe. Mně ty knihy přišly především přehypované - nečekala jsem od nich proto pro jistotu lautr nic, takže jsem nakonec nebyla nikterak zhnusena, postava Lisbeth je mi sympatická a ono je to fakt čtivé, byť strašlivě napsané (vydávaly se, kvůli Larssonovu fatálnímu infarktu, prý jakési 'pracovní verse') a plné vaty. A po dočtení jsem si znovu pustila švédskou trilogii a docenila jsem ji mnohem víc než napoprvé - zejména proto, že děj autoři filmů ohlodali na kost, což bylo asi to nejlepší, co se nimi dalo udělat, ty vedlejší linie (Blomkvistovy avantýry, Karibik etc.) mi dost lezly na nervy.
V noci jsem skoukl číslo 9, povedený snímek, z filmu jsem opravdu cítil tu postapo atmoštu, pěkná animace i hudba. Myšlenka příběhu nebyla nejoriginálnější (vymyslet a postavit něco co ulehčí práci), ale jak s ní bylo naloženo nepůsobilo špatně.