Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@RomcaT (21.02.2020 20:54): @Garion (21.02.2020 21:12): JJ, taky jsem koukal. U těch koz by to bylo podivné. Ani by to nedávalo smysl. Žralok je proti tomu prvohorní zvířátko, je tu s námi dlouho a tudíž si ty mechanismy mohl vyvinout. Prý má lepší imunitní systém - ale ten článek, co jsem o tom četl, se týkal bílých žraloků - což je velké zviřátko a větší tělo, více buněk a tedy bez dodatečných mechanismů ochrany vyšší šance na rakovinu. Co vím, tak ty dodatečné mechanismy ochrany mají i sloni a velryby aj. A také nějaká ta podzemní africká krysa, co vypadá jak krtkopotkan z Falloutu. Určitě i další zvířátka v přírodě si ale své cesty našla. Jak říkám... Většinou to budou spíše nějaká větší. Nebo ta, která to nějak upotřebí v rámci evoluce. Tyhle podzemní krysy žijí dlouho (tuším třicet let) a tudíž tu dodatečnou ochranu také potřebují. Ono zase tolik krys africkým podzemím nepobíhá, takže ten čas asi potřebují, než narazí na tunel jiné (v té době svolné) krysy. :)

Jinak pro lidi platí, že se s naší dlouhověkostí nepočítalo a dodatečné ochrany byly zbytečným luxusem. Rakovina byla ještě na počátku devatenáctého století raritní choroba. I na začátku dvacátého na ni umíralo jen pár procent lidí. Ale s rychle se zvyšujícím věkem dožití je to najednou druhá nejčastější příčina úmrtí. To stejné se týká třebas myší ve volné přírodě. Žijí tam maximálně rok, než je něco sežere. V zajetí se najednou dožijí dva a více roků a náhle se tak objevují rakoviny, na které v podstatě v přírodě nenarazíš.

P. S. Link na tu krysu - https://en.wikipedia.org/wiki/Naked_mole-rat
A je to fakt ta z Fallouta. :)
@Jab (21.02.2020 12:37): to je zajímavé. Snad se jim to povede. My jsme s bratrancem nedávno vedli taky zajímavou diskuzi, že kozí mléko, by mělo být jakousi ochranou proti rakovině. Že koza a žralok jsou živočichové u kterých nejsou nádory. On mi o tom říkal, protože mají kozí farmu. Tak uvidíme jestli jim to bude fungovat, protože kozí mléko a výrobky z něj konzumují denně.

Mě to přijde trochu sci-fi, ale v návaznosti na ten článek co jsi poslal se mi to vybavilo a napadlo mě, že možná opravdu zrovna koza a žralok mají ve větší míře těchto buněk. Kdo ví
https://www.cardiff.ac.uk/news/view/1749 ... ersal-cancer-therapy

Tohle byl v poslední době hodně zajímavý objev. Četl jsem pak i ten primární článek (ne že bych všemu v něm rozuměl) a co jsem pochopil, tak tuhle buňku prostě opravdu našli v těle normálního dárce při výzkumu reakce na nějaké tuším bakterie. Otázka tak i je, kolik z nás je v těle má (tzn. zda část lidstva nemá díky nim vyšší resistenci na nádorová onemocnění). Novinové články se soustředí na univerzálnost ve smyslu méně zatěžující léčby na velkou část nádorů (plus imho trochu nadhodnocují možnou úspěšnost takové léčby). Tomu jsem moc nerozuměl. Přišlo mi, že by se spíše mohly stát základem "očkování" (než léčby již diagnostikovaných nádorů), které by mohlo efektivně likvidovat nové poškozené (potenciálně rakovinné) buňky. A ne je nechat množit a mutovat a tím jim dát prostor k nalezení imunity na tuhle léčbu. Samozřejmě tuhle úlohu (nalezení vadných buněk) si náš imunitní systém běžně plní. Ale tyhle by v tom mohly být účinnější.

Ale jako zábavné, že se tahle buňka imunitního systému našla vlastně "náhodou" a do budoucna by mohla zlevnit šíleně drahou zaměřenou léčbu (není třeba upravovat buňku pro každého zvlášť). Druhů nádorů jsou mraky, i v samotném nádoru je mnoho velmi odlišných buněk (tzn. univerzální lék pro většinu z nich není a nebude) a najednou bum ho a nalezne se (již existující) buňka imunitního systému, která by mohla platit na velkou část z nich.

Vše je tedy ve stádiu výzkumu. Nerozumí ani přesně mechanismu, jak tyhle buňky fungují (vědí, jak a přes co se na rakovinné buňky napojí, ale už ne na přesný mechanismus samotné "diagnostiky" přes tohle spojení). Mají to otestováno jen na myších (s lidskými buňkami ovšem). A testy "na lidech" jsou tak pravděpodobně roky daleko (a nemusí účinnost samozřejmě potvrdit). Ale na pohled je to nejzajímavější objev za posledních několik let.

Asi dost z nás má v rodině nádorová onemocnění (v té mé je to naprostý "top", na co blízcí příbuzní v obou větvích umírají - dokonce bohužel i aktuálně), tak jsem to přelouskal a dal i sem, abyste věděli, že možná v příštích letech bude šetrnější (než klasické "kobercové" bombardování v podobě mnoha druhů chemoterapií) léčba široce dostupná (většina "zaměřených terapií - tzn. likvidujících pouze buňky nádoru a nikoliv obecně buňky rychle se množící - je šíleně drahá a funguje jen na malou část pacientů). Čímž neříkám, že přišel čas zvednout dávku cigaret na tři krabičky denně. ;)

P. S. Nebo třeba jednou bude to očkování. ;)
@Zx Atari 500 (01.02.2020 00:05): no já to nejsem, ale spolupracovala jsem s panem co měl firmu na měření emisí, imisí a dřív byl ředitel životního prostředí v Klatovech. Takže kdybys něco potřeboval mohu předat kontakt..
Cirou nahodou, nenachazi se tu nekdo, jehoz profese se pohybuje kolem znecisteni ovzdusi, emise-imise, vzduchotechnika?
@AlieN (28.01.2020 21:17): To nie je úplne pravda, lebo aspoň teda "by the book" sa hmyz pre konzumáciu ľuďmi nemôže kŕmiť/živiť tým čím sa môže hmyz pre zvieratá. Sú na to aj predpisy a zákony.
Vy tady děláte z červíků bůhvíco, měl jste někdo možnost alespoň otevřít plechovku švédského surströmming?
@Dan9K (29.01.2020 03:00): plesňové syry zbožňujem :)

Pre mňa je základ, že sa na tie "veci" pozerám pragmaticky. Je to niečo, čo má nejaké chemické zloženie, stránka pôvodu alebo vizuálna stránka je v podstate prekonanie naučených a zažitých stereotypov. Tie veci nie sú jedovaté.
@Dan9K (29.01.2020 02:28): ! :D Tresne,svestky,blumy a podobne peckoviny.... nikdy to nejim cele a vzdycky to nejdriv rozevru, zda li tam neni nejake "maso" :D Mam treba rad sproty...jenze tam nekdy bejvaj takove ty kulicky, asi jikry nebo co. Z toho mi natahuje. Takze hezky kazdou rybku rozevrit, vyndat vse, z ceho se mi zveda zaludek a taprv pak to muzu jist :) Kaviar jsem dal do pusy jednou v zivote jako malej a poblil se z toho.. jikry s mlicim to jsem nastesti ani do ust nikdy nedal.

Obecne vnitrnosti nejim. Ale je vyjimka potvrzujici pravidlo a to jsou veprova jatra :D Zviratka zatim jim, ale nevyzaduju to a dokazal bych se bez toho obejit. Ale rozhodne bych to nenahradil nikdy hmyzem. To radsi bejt vegetarian a prdet po lusteninach nonstop :)
@Tulareanus (29.01.2020 02:48): no, nebo je třeba i cibetková káva že...

vlastně každý plísňový sýr je nechutná záležitost, když se to tak vezme. A kdybychom měli dokonalý zrak, nebo se všechny ty breberky zvětšily, tak se z toho úplně zblázníme, co všechno vdechneme každým nádechem, co všechno sníme na tom jídle, co leze všude okolo nás. Radši nemyslet.
@Dan9K (29.01.2020 02:28): Tak to by si si asi nepochutil na syre Casu Marzu, kde súčasť receptúry je to, že v ňom žijú a následne serú larvy a výsledok tomu dodá tú špecifickú chuť. Ja som ten syr mal, ale dal som prednosť s variantou, kde sú tie larvy mŕtve. Tak ako napísal Alien, protiví sa mi jesť živočíchy živé.

Inak surové mi napríklad nevadia - okrem klasickej holandskej pochúťky s jemne nahnitou rybou (slabšia verzia Surstrumingu), ktorá mi veľmi chutila som mal aj surové krevety, škeble alebo aj celú malú chobotnicu. :)
@Gordon (29.01.2020 01:28): na to skutečně umělé maso se těším a doufám, že to bude co nejdřív.

Než jsem přestal jíst zvířátka, tak jsem měl rád ty mořský věci, jako krevety a tak, ale taky mi přišlo vždycky vlastně nechutný, jak je to i s těma hovnama (pokud už to teda není zmražený a vybraný v sáčku v Bille, ale hezky kompletní kreveta se vším všudy). Stejnej problém mám s třešněma, kde jsou červy. I když člověk toho červa dá pryč, tak tam celou dobu sral a je to nechutný že jo :-)
Já jedl červy na Junktownu, nemám pocit že za to něco chtěli platit, no možná jsem jim tam hodil pár zátek. Smažené na pánvi a nebylo to špatné - problém s tím nijak zvlášť nemám, hnusili by se mi jen v případě že bych je měl jíst ještě živé a hýbající se, to bych asi nedal, pokud by mě vyloženě nenutily okolnosti.

Škorpiona jednou kamarádka dovezla z mexika zalitého v lízátku... inu, weird, but why not.
Mě můj ultra-hipsterský bratr jednou nabízel smažené cvrčky, s úsměvem jsem odmítnul a jen sledoval, jako to baští, jak čipsy.

Zaprvé se mi hnusí, za druhé mě ještě víc odpuzuje představa, že třeba s tím sežeru i jejich vnitřnosti, komplet, jakože i střeva... Za třetí mi přijde trochu neetické jíst tak malého tvora, ano sice je jeho mozeček tak zaostalý, že nejspíš ani nemá schopnost přemýšlet a řídí se jen instinktem, i tak mi ale přijde normálnější si dát hovězí z obří krávy, která nasytí sto lidí. Hmyz bych jedl jen v případě, že by nastalo stoleté sucho, byla tu poušť, padla vláda a já bych byl nucen před smrtí jíst červi z rozkládající se mrtvoly, hezky po mad maxovsku.

Jako mnohem větší terno mi přijde to uměle vypěstované maso ve skumavkách za pomoci kmenových buněk, a protestanti za zvířecí práva nebudou mít co žrát... :) (teda vlastně budou, hambáč z laboratoře.)
Co jsem naposledy četl, tak už to má prý i nějakou chuť!
Červíky a cvrčky som jedol v Thajsku, napriek tomu, že to bola v podstate turistická atrakcia, to bolo extra lacné (cenu si už nepamätám presne, ale cca 100g mohlo byť do 2€). Škorpión, ktorého som jedol už bol následne drahší (cca 4€), ale to beriem, že je tiež v podstate len "akože cool" a preto to toľko stálo.
Je vám doufám jasné že při výrobě v množství, v jakém se vyrábí hovězí maso, budou oproti němu za zlomek ceny? Prostě proto že je jejich výroba (ehm, chov) jednodušší a nenáročnější.

@Zx Atari 500 (28.01.2020 19:55): Tu cenu jsi vzal kde? Z cen za porce na té akci? Červi se běžně prodávají jako krmivo pro zvířata, není velký důvod proč pro lidi by to při běžné spotřebě mělo stát víc.
@Gordon (24.01.2020 19:30): To je spíš nedostatečnou hygienou než počtem obyvatel.

Nám tu (Tianjin) dnes až do odvolání zavřeli posilovny, bazény a jiná sportoviště. A jsem zvědavý, co bude následovat, pokud se situace zhorší.