Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@BUMTARATA (18.02.2020 11:15): Vyjimka potvrzuje pravidlo. Ale v globalu ty jmena ze starsich lidi 35+ zna minimum Ja treba ty jmena PewDiePie,Ninja znam, z nejakejch clanku, od toho PDP jsem i neco videl a vim ze patri mezi topku. Lupo, Agraelus vubec netusim. A to se v hernim prostredi pohybuju, ale streamy nebo yt kanaly, jsou mi celkem volny. Asi jako vnoucci znaji nejkay topare z dechovky, country a podobne :) Az doroste tahle generace, tak pak to bude uz neco jineho.
@Timanris (18.02.2020 08:49): Tohle mě přesně zajímalo. Dík za pohled na věc. Každý má rád něco jiného a to je dobře. Jen s těmi penězi mi to přijde, že je to i pro omladinu něco jako ukazování jak kdo na to má ( mám 1 rok předplatný a poslal jsem mu 200,-, heč). Za mě to byly boty, kdo měl Nike už byl někdo.

@StriderCZ (18.02.2020 10:02): JJ to byly časy když se muselo chodit ke kámošovi na SEGU Mega Drive a koukat na jak hraje Sonica :), ještě že jsme se střídali. Pokud máš rád retro, tak asi znáš Retro Nation (tady se mi libí jak jsou kluci připraveni na mluvení o hře) ale stejně si to pustím ze záznamu a jen hry které mi něco říkají.
Rachet and Clank na PS 2 je pro mě jedna z nejlepších skákaček co jsem hrál.

@S4TW (18.02.2020 10:50): E-sport bych fakt jsem neřadil, ty lide denně trénují. Kameňákem jsi to zabil :))))

Ještě jedna otázka co říkáte na speedruny? Na YT na mě někdy vyskočí nějaký speedrun, něčeho co jsem hrál ,tak ze zvědavosti si ho pustím abych viděl jak se to má hrát. No a frajer mi ukáže, kde a jak proskočit zdí aby si zkrátil cestu... Opravdu toto je speedrun, když vlastně tu hru o přečuráš?? Co kdyby vývojáři vydali patch a o by nemohl proskakovat zdi.
@Zx Atari 500 (18.02.2020 10:19): Tak třeba Marek Eben někde říkal o PewDiePieovi vtip. Nevím teda, jestli hraje hry… Ale jinak mi to i dává smysl, děcka rodičům vypráví o youtuberech, takže ti je znají, ale hry samy hrát nemusí.
Já teď teda poslední dobou docela ujíždím na esportu, ale to řadím do úplně jiné kategorie... streamy a youtube walkthrough jsem taky nikdy moc nechápal, ale stejně tak nechápu, že je Kameňák nejnavštěvovanější film v kině u nás :-).... mě u těch streamů vadí si kazit zážitek tím, že to někdo projde za mě, navíc, když už jsem náhodou nějaký pustil, tak mě to bavilo tak 3-4 minuty...

To přirovnání ke kamarádovi a koukání přes rameno... tam to bylo spíš tím, že jsem si sám tu hru nemohl dovolit hrát, neboť jsem neměl mašinu a samozřejmě kamarád mi raději hru ukázal, než aby mě nechal zahrát.... naštěstí můj nejlepší dětský kamarád měl v baráku IT firmu se spoustou kompů, takže jsme dost často mohli hrát po LANU :-))
Já beru streamy jako návrat do starých časů, jako když jsem šel ke kamarádovi a koukal přes rameno jak hraje. Jistě, můžu si hru hrát sám pro sebe, na vlastním stroji, v klidu domova, ale někdy není špatné se kouknout na někoho jiného. Někdy to beru jako podkres k práci (místo telky, rádia). A nebo zkouknu na záznam od někoho, kdo hru doopravdy umí (PUBG).
Jinak koukám (a finančně podporuji) Rudu z Pařanského ráje. Není to dokonalý hráč, ale je to zapálený fanda a má dobrou komunitu na foru, Takže si člověk příjemně pokecá. A dělá retro, každý týden stroj času. A třeba dnes (na moji žádost) se vrací k Ratchet and Clank z PS2.
Já osobně si občas pustím jednoho youtubera/streamera a narozdíl od stradyho mě na to baví koukat, protože k tomu má super hlášky vtipy a vlastně to moc hrát neumí. Mám to jako zábavný podklad. Místo koukání na televizi nebo film. Ale peníze bych teda taky nikomu neposlala, moc to taky nepobírám a YT scénu jinak vůbec nesleduju a nějak mě nezajímá.
Jinak to posílání peněz se přirovnává třeba jako když jdeš do kina nebo na nějaké představení někam. Prostě někdo si rád za to zaplatí, i když nemusí. :)
@Garret (17.02.2020 23:24): Viem, to som len rozvinul to, čo som napísal nižšie.

Wanderbots hrávajú pokiaľ viem aj v reálnom čase, ale tak to nikdy nesledujem. No je to asi jediný kanál, ktorý občas využívam aj ako inšpiráciu na nové tituly, ktoré si zahrať, pretože hrávajú častokrát presne taký typ hier ako mám rád (ťahové rpg/stratégie, adventúry, rpg všeobecne...) a hlavne aj ich komentár k tomu býva celkom fajn a častokrát majú aspoň nejaké info k hre naštudované ohľadom inšpirácii alebo vývojárskeho pozadia a ja si tak pozriem gameplay hier, ktoré ma môžu potenciálne zaujať + častokrát vysvetlia aj herné mechaniky.
Já nevím, streamy mě nějak míjejí a beru je jako ztráta času. Občas se podívám na gamesplay, abych měl představu, o čem ta hra je (obzvlášť tady na DH, kde nejsou u her obrázky, takže kromě textu je video jediné, jak hru identifikovat). Ale sledovat někoho jiného, jak hraje? Beru, kdybych hrál nějakou střílečku či strategii a chtěl se od nich něco přiučit, ale jinak to nechápu. Když už si sednu k počítači, tak si ty hry radši sám zahraju.
@Tulareanus (17.02.2020 22:25): o těch ale ten článek nebyl. zaměřuje na streamování a posílání peněz v reálném čase.

jinak dobrého gameplay youtubera těžko hledat - a teď nemyslím, aby to hrál jako StealthGamer, ale aby tou hrou procházel tak nějak plynule a příjemně. žádné trhané pohyby, žádné hraní na gamepadu, debilní komentáře na každém kroku... někdo, kdo dokáže opravdu zajímavě hrát. rád se pak dívám, jak nějaké situace řeší někdo jiný.
@Tulareanus (17.02.2020 20:23): já to beru, přece jen už na mě nezáleží :) A už vůbec netvrdím, že kvalita bude kus od kusu. Taky se podívám na video, když tu hru někdo vyložené umí (Devil may Cry na nejtěžší obtížnost, to jsem nechápal jaké komba se ve hře dají dělat neob Hollow Knight battle arény) ale že bych koukal živě a u toho si psal s ostatními, nevím nevím :)

@Garret (17.02.2020 20:26): a že jich je :)
@Strady (17.02.2020 16:41): Podľa mňa k tomu pristupovať ako k tv alebo jednoducho k reláciam/súťažiam/prenosom. Sú youtuberi, ktorých nemôžem vystáť, ale sú aj takí, ktorí ma prekvapivo celkom bavia. Celé je to o podaní a obsahu a štylizácii. Inými slovami, buď si nájdeš tú reláciu pre seba, alebo nie.
@rikuhahl (17.02.2020 18:19): Aha tak to je jiná! Já je sbíral právě v telecích letech ale také proto, že jsem basket hrál.

@Redfield (17.02.2020 18:43): No právě, že už to drží jen stará garda a sport živě. Kdybych nemusel už bych neplatil koncesionářské poplatky (takhle to má spousta lidí kolem mě), na NBA koukám přes stream a na CZligu v hokeji koukám přes zmíněný Tipsport. Plus když všichni mladý budou koukat na youtubery. TV to bude mít brzy spočítaný.
@Strady (17.02.2020 18:02): To si nemyslím, TV tu ještě nějakej ten pátek bude, starší generace ji pořád drží. Navíc vysílací práva na sporty jsou hodně mastný, a přitom třeba NHL má vlastní předplatný, se kterým můžeš koukat na všechny zápasy.
@Strady (17.02.2020 18:02): Já začal "na starý kolena" před asi 2 lety teprv, mě to právě v devadesátkách minulo :) Jersey karty, jsou už dnes standart, dokonce jsou i kusy hokejek, rukavic, nebo puků :D Některý karty stojej majlant, takže se zaměřuju jen na základ za pár kaček, chtěl bych mít CZ/SK/FIN hráče v NHL, v každým týmu, kde hráli. Jo a Milana Hejduka co nejvíc :)
@Fatality (17.02.2020 17:02): Mě to jako kýč nepřijde, fyzicky prostě něco máš. To samé digitální hry vs fyzické hry. Mojí Steam knihovnu už nikdy nikomu neprodám ( neprodejná věc, jako mít smajlíky od YouTubera ) ale mít 1000 her fyzicky, tak alespoň na chleba by bylo.

@rikuhahl (17.02.2020 17:33): Palec za to, že stále sbíráš. Nedávno jsem viděl kartičku kde byl basketbalista i kus jeho dresu :)

@Redfield (17.02.2020 17:39): Peníze v tom budou nehorázný. Například TV prý drží při životě pouze Live sportovní přenosy, jinak by šla do kopru.
@Strady (17.02.2020 16:41): Stále něco fyzicky máš, ale když mezi tím není nic hodnotnýho, cenu to má jen pro tebe – a někdo jinej v tom může vidět úplně stejně vyhozený peníze, jako když to někdo pošle nějakýmu obličeji na monitoru (a ano, taky mám ještě doma u rodičů kartiček stovečku nebo dvě).

To přirovnání ke sportu mi přijde trochu mimo (sport vs esport už je jiná diskuze), ale jinak je to podobný, jako kdyby chtěl kluk podpis nějakýho herce (kvalitu hraného obsahu stranou). A v závislosti na ročníku a zájmu pro kluka může být Rosický nějaká nezajímavá fosílie, zatímco youtubera dobře zná...

Jak říká Fatality, zkrátka typ zábavy. Peníze se v tom točí velký, ale v porovnání s fotbalem jsou to pořád drobáky.
@Strady (17.02.2020 16:41): jelikož hokejový kartičky sbírám, tak je to super. Jako samozřejmě, je to zbytečnost, ale to je v jádru jakýkoliv sbírání (i mince, známky, hry,...). Ale má to nějakou hodnotu aspoň, emocionální ale v důsledku i finanční, kdyby bylo nejhůř.
Youtubovej a streamovej svět jde však mimo mě. Taky to moc nechápu, protože z herních videí sleduju tak několikaminutový gameplaye, když se rozhoduju, jestli mě bude hra bavit (samozřejmě ty bez komentáře a přidaný hudby). Holt lidi narozený v 20. století nejsou cílovka :)

Edit: Jo, streamy vlastně sleduju, ale jen Kwokyho DH Masters :) Hned jsem ve svých očích omládnul :D
Zdravím,
po přečtení článku o Youtuberech na bonuswebu, jsem dost přemýšlel jak to vlastně je.
Jelikož už už jsem starý kmet, tak přirovnání ke kupování kartiček, mě výstižně trefilo ale stále fyzicky něco máš. (do dnes mám Michael Jordana ze speciální série v plastovém obalu, cena předtím cca 40$ dnes 1$ :) )
Nebo sledování Youtubera/ twichaře je prý stejný jako sledovat v TV sport. Jo a ne. Pokud člověk kouká na profi E-sport, tak asi jo ale sledování někoho kdo normálně projde hru jako každý jiný, tak asi ne.
Chápu, že generace je zase někde jinde (dobře to popsal můj kamarád, když svého kluka vzal na fotbal na Letnou, kde byla autogramiáda a místo podpisu Rosického, chtěl mladý podpis nějakého YTbera, kde byla největší fronta), že E-sport i YTbeři je a bude velký business. Stejně mi to přijde trochu divný.
Zajímal by mě na Váš názor na věc.
Možná to tu někdo zmiňoval... Hardkernel udělal novou konzoli ODROID GO Advance. 12. února začaly prodeje, už je vyprodáno, nicméně na českém RPishop.cz stále pár kusů je: https://rpishop.cz/retrogaming/2386-odroid-go-advance.html

Momentálně podporované emulátory:
32x
arcade
atari2600
atari5200
atari7800
atari800
atarilynx
atarixegs
coleco
cps1
cps2
cps3
famicom
fds
gamegear
gb
gba
gbc
handy
intellivision
mame
mastersystem
megadrive
msx
msx2
n64
n64dd
neogeo
nes
ngp
ngpc
pc98
pcengine
pcenginecd
pcfx
psp
pspminis
psx
scummvm
segacd
sfc
sg1000
snes
snesmsu1
sufami
supergrafx
virtualboy
wonderswan
wonderswancolor
x1


Kdo jste frčeli na starých konzolích, určitě doporučuji. Vzhledem OpenSource OS jsou téměř neomezené možnosti emulací snad všech konzolí, které HW zvládne (od Atari po PSP). I DOSBOX hry by měly bez problému jet - takový The Elder Scrolls II: Daggerfall nebo Might & Magic série na portable konzoli s analogovými tlačítky se na cestování hodí=)

Docela mazec mít XY konzolí v jednom, levném zařízení s analogovými tlačítky. Díky těm tlačítkům jsem emulátorům na smartphonech nikdy nepřišel na kloub.
@Paul (16.02.2020 14:01): konečně Fallout na lepším enginu? :D :D

Jinak já se těším, že by tam nějaký nadšenec mohl udělat třeba pořádnou Lovecraftovinu, protože ta platforma vybízí k tomu dělat nějaké takové krátké hříčky.. jako třeba Dagon. A nebo Sny v čarodějnickém domě, ale asi nevěřím ve schopnosti editoru rozbít geometrii. :D
@Paul (16.02.2020 14:56): Nad tímhle jsem včera taky přemýšlel ... nějak si to neumím představit .. :) Docela geniální záležitost, ale je to asi pro hračičky co mají spoustu času.
Každopádně fakt klobouk dolů, jak před vývojáři, tak i před hráči co jsou schopni tohle udělat.
@pipboy (16.02.2020 14:53): Prostě jak s dualshockem vymodelujou všechny ty modely, udělaj textury, hudbu, interface..přijde mi to fascinující. Předpokládám že to časem Sony vydá na PS5 a možná i PC.
Tak jsem měl čas vyzkoušet pořádně ten geforce now. Po úvodním nadšení přišlo trošku vystřízlivění, protože jsem si uvědomil, že některé hry jsou spustitelné jen na konkrétním klientovi. Například KCD můžete hrát jen když ho máte na steamu, ne když ho máte na epicu (zatím). Některé hry můžete hrát ať je máte tam nebo tam (Metro Exodus) a tak dále. Takže i na tohle je potřeba brát zřetel (plus je tam samozřejmě zatím jen pár her).

Nicméně jsem včera zkusil Company of Heroes. Jasně, je to 14 let stará hra, ale novější moc nemám (a doufám, že se tam objeví dvojka). Včera jsem hrál tři hodiny na kabelu a cajk, ale co mě překvapilo, že jsem dnes zkoušel wifi a taky dobrý. Hra jde pořád plynule, jen je občas rozkostičkovaná když se někam rychle pohnete (prostě jak netflix když hapruje net). Připojení mám toto. Na kabelu je to samozřejmě trochu lepší a stabilnější. Jo a hraju na ultra detaily.

Samozřejmě by mě zajímalo jak to bere novou hru (třeba to metro) ale vlastně samotná služba neslibuje žádný "zázraky", jakože PCMR tohle stačit nebude, ale pro kažuály je to skoro ideální. Samozřejmě si každej musí říct, jestli se mu to vyplatí finančně - jasně, nejsou to zatím ani dvě kila za měsíc, ale třeba pro mě je to tak na hraně, když dohraju 3-4 hry ročně. Ale obecně ten poplatek je zatím nízkej.

A taky je otázka jak to bude s licencema, hádám, že tam ty hry nebudou věčně a představa, že budu mít rozehranou nějakou hru a náhle už nebude k dispozici, není nic moc. Ale netuším, jestli tohle vůbec hrozí.
@Paul (09.02.2020 23:30): asi bych dal takto (1 - 10):

MGS 5: Phantom Pain
The Talos Principle
StarCraft 2: Wings of Liberty
Stardew Valley
Slay the Spire
Batman: Arkham City
Brothers: A Tale of Two Sons
Heavy Rain
God of War 3
Deus Ex: Human Revolution
@Paul (09.02.2020 23:30):

neni to 10 a za poradi taky ruku do ohne nedam, ale... toz asi treba takhle:

Fallout: New Vegas
Dark Souls
Grand Theft Auto V
Red Dead Redemption
Journey
Kingdom Come: Deliverance
Everybody's Golf (2012)
Deus Ex: Human Revolution
X-COM: Enemy Within
Demon Gaze
Zero Escape: Virtue's Last Reward
World of Tanks
Dirt Rally
@Tulareanus (10.02.2020 22:57): Multiplayer a Difficulty achievementy jsou zlo. Když se splní nejtěžší obtížností, tak ještě dejme tomu, když to tedy na tu obtížnost není nehratelné. Ale když je třeba hru dohrát na všechny tři, čtyři,..., tak je to hrůza. Ještě chápu achievementy třeba v Dishonored, kde lze získat nějaké jen tichým způsobem anebo naopak Rambo stylem. Tam se ta hratelnost bude značně lišit a určitě má smysl si takovéto hry projít vícekrát, ale to jsou výjimky.