Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Zx Atari 500 (13.02.2023 14:06): Ano, UFO je to zcela nepochybně :-)

Mám ještě zvídavý dotaz (pro všechny). Co je vlastně zásadnější, přijít na klíčové otázky toho, jak vesmír funguje, nebo objevit ve vesmíru život? Klidně ať už sami za sebe nebo i z hlediska vědy jako takové, protože to sám nevím.
Proč se ptám...řešil jsem s bratrem, proč už nejsou dávno záběry z Webbova teleskopu nějakých exoplanet, ideálně u Proximy Centauri nebo Gliese (protože jsou blízko a jsou extrémně nadějné), v lednu byla snad teprve nějaká první vlaštovka. Bylo mi řečeno, že jsou tam prostě různé sloty pro různé časy a různé zájmy a holt tohle ještě na řadě nebylo. Z mého pohledu by ale měl být na ty exoplanety největší důraz. Co myslíte vy?
@Kunick (08.02.2023 17:29): Tzn. muži jsou ve vztahu spokojenější, pokud má jejich žena nižší vzdělání než oni sami? To by bylo zajímavé. :) Postřehl jsem i údaje, že lidé žijící v manželství jsou se svými osobními vztahy méně spokojeni. Ale žijí déle. :) Ta demografická data jsou kolikrát plná úsměvných protikladů. 

@Dan9K (08.02.2023 18:28): Nadržování holkám nevím, zda jsem zažil. Možná na té základce měly učitelky leckdy rychle tendenci udělat si závěr, kdo kam patří a co mu dát na vysvědčení. A průměr samotný roli nehrál. S výměnou jedné učitelky mi tak záhadně stoupla známka na vysvědčení o dva stupně (tj. na jedničku), ačkoliv známky během roku jsem měl víceméně stejné. :)

Spíše na VŠ jsem kolikrát zažil šovinismus, kdy kantor (a někdy i kantorka) úplně zbytečně až vulgárně srážel úroveň znalostí studentek proti studentům. Ačkoliv realita byla jiná. U jednoho zápočtu u celkem mladé učitelky jsme byli po dvou s jednou kamarádkou. A hodně jsem se oháněl, abych ji (kamarádku) bránil, neb nároky na tu kamarádku a na mě byly úplně jinde.

Ale viděl jsem pak na magistru zkoušku o rok či dva mladších studentek. Z fleku bych je vyrazil. Ale z hlediska zkoušejícího tam evidentně hrály roli jiné faktory než znalosti. Raději jsem se samozřejmě ve svém studiu obešel bez takové "protekce". Takže jsem rozhodně nezáviděl.

Obecně ve světle stávajících afér musím říci, že si vybavím případy, kdy některé studentky takové formy "protekce" sami vyhledávaly, aby si zjednodušily studium. Ono aby ten "systém" fungoval, tak rozhodně nestačí, když jsou na jedné straně "predátoři" a na druhé nevinné dívenky, které mají zájem jen o vzdělání. Že se ta toxická mentalita udržela třeba deset let je určitě i dílem řady studentek, které ji vydávaly za normální či ji i přímo využívaly ke svému prospěchu.
@Jab (08.02.2023 08:05): učitel strašně ovlivní po celý zbytek života to, jestli se tomu bude člověk věnovat. Já měl bohužel hrozně špatné učitelky na matematiku a fyziku a zošklivily mi to. A přitom je to něco, k čemu mám ted velice kladný vztah. Moc rád sleduji dokumenty o fyzice, vesmíru, je mi líto, že ze mě není teoretický fyzik :D Jsem absolutní blázen do statistiky a pravděpodobností. To, jak mi to ale zošklivily, způsobilo, že jsem se vlastně mnohem víc soustředil na humanitní předměty, posléže samozřejmě na umění. Moje životní dráha mohla být úplně odlišná, nebýt meger Davidové a Bubalové (ano, prozradím jejich identitu! :D)

Napadla mě ještě jedna věc, nevím, jak moc je to dnes, ale když jsem já chodil do prvního stupně, probíhalo neskutečné nadržování "holčičkám". Byli jsme z toho jako kluci fakt neštastný. Holka udělala 3 chyby, dostala klidně jedničku nebo 1-, kluk udělal 3 chyby, dostal 2- nebo trojku. Kluk to snese. Možná to byla náhoda, možná se to děje pořád a často, já nevím. Ale tohle vede k tomu, že si holky udělají ke škole kladný vztah a kluci ošklivý vztah. A je to samozřejmě skládačka do mozaiky, těch vlivů je spousta.
@Jab (08.02.2023 08:05): Ve skutecnosti je nižši vzdělanost mužů více patologická než naopak. Pomiňme důvody, ale vztahovou spokojenost výrazně koreluje s rozdílem ve vzdělání muž /žena ve prospěch muže.

Jinak souhlas.
O tolik nižší vzdělanost mužů proti ženám je stejně patologický jev, jako kdyby to bylo obráceně. Z hlediska nějaké stability ve společnosti atp. Nelze to přeci "omlouvat" tím, že "kluci jsou takoví". To se dostaneme na úroveň Ruska, kde měli muži už před válkou o deset let nižší průměr dožití. V mnoha oblastech to bylo o dekády, páč se po legiích uchlastávali k smrti.

Pokud chybí perspektiva, je třeba ji najít. Pokud chybí píle, je třeba ji vnutit. Pokud je školní diskurz nekompatibilní se způsobem, jak se mají kluci učit, tak je třeba jej přizpůsobit.

Samozřejmě chápu lecjaké problémy s udržením pozornosti. Sám jsem měl také své "vlny". Ale jak přišly semináře, nutnost prokousat se tunami knih a místo "našrocení se" vytvářet souvislosti... Šlo už pro mě vše dobře. Nicméně to je má zkušenost. Třeba má někdo jinou. Sám se postupně se zájmem vracím k předmětům, které jsem dříve považoval za španělskou vesnici. Během studia historie k biologii (tu jsem málem šel po historii ještě studovat). Poté k fyzice atp. A vše páč způsob jejich vyučování na školách je děsivý. Dnes gravitace. Příští hodina vztlaková síla. Další zrychlení... Že by to nějak souviselo a byl kolem nějaký vesmír... To fuj. Tvá perspektiva, žáku, jsou pro tento týden tyhle čtyři stránky v učebnici, které se nauč nazpaměť. :( Opravdu jen znalosti úrovně "ať se to dá otestovat".
@Bellerofontes (08.02.2023 01:30): to rozhodně má. Proto se o to taky snažím, ale dost narážím :-)

Mně ale zaujala už ta věc, že když je mužů někde více (typicky řídící funkce nebo politika), bere se to tak, že jsou za to zodpovědní muži a je to jejich diktatura (odhlédnu už od toho, že v řídících funkích je jen promile mužů, určitá specifická sorta, která nejde vztáhnout na všechny muže). A když teďka řešíme, že je mnohem více vysoškolaček, tak tu neproběhne myšlenka, že je to diktatura žen, což by se přesně zrcadlově stalo, kdyby to bylo naopak, ale automaticky nacházíme důvody jiné. Že je to kvůli tomu, že je na ně nátlak, nebo dokonce, že za to můžou znovu muži, protože máme na ženy ty a ty nároky. Ve chvíli, kdy jsou na tom ženy lépe, nekritizujeme ženy, kritizujeme muže, že jsou tak neschopní, že jsou tak líní atd. Ve chvíli, kdy jsou na tom ženy hůře, kritizujeme znovu muže, že jsou tak bezohlední a sobečtí. To je vlastně přesně ten nátlak, který zažívají muži a který je zcela přehlížen.

Až se zbavíme tady toho, tak se možná někam posunem no :-)
@Dan9K (08.02.2023 00:54): Poslední větu jsem tam dodal, aby se nikdo nečertil, že tím předtím jejich starosti končí. Jinak si myslím, že málokdo by dnes popíral, že "muži to mají obtížné taky". Spíš by se řeklo, že to mají obtížné jinak.

Obdobný nepoměr je v sebevraždách, které rozhodněji a brutálněji (ve smyslu například zastřelení) dotahují do konce muži. Tam je ovšem prostor pro spekulaci, jestli úzkosti spjaté s maskulinním nemá potenciál rovněž řešit ženské "probuzení", když už od tebe tohle slůvko zaznělo.
@Bellerofontes (08.02.2023 00:30): ta poslední věta je za mě už teda špatně, s tím předtím souhlasím.

Mně vadí, když má zastání jen ta jedna strana. Muži to mají obtížné taky, akorát jsme na to zvyklí a možná to víc přijímáme a ještě jsme neprodělali to probuzení, které ženy prodělaly ve 20. století a trvá to dodnes.

Ve chvíli, kdy budeme k něčemu přecitlivělí a k něčemu slepí, tak to podle mě nevede k lepším zítřkům.
Tenhle poměr ve prospěch žen je na mezinárodní úrovni známá věc, pamatuju, jak se to hojně řešilo už v minulém desetiletí. Souhra faktorů. Asi se to dá shrnout pod už trochu otřepaný nátlak, kterému jsou ženy vystaveny - prostě se víc snaží, což je ostatně význam slova studium. Je to podobné nárokům na jejich těla či stárnutí. Respektive na celou jejich existenci.
@Jab (07.02.2023 20:50): obávám se, že poměrně zásadní roli hrají sociální aspekty a očekávání okolí. Mám taky hodně zkreslený vzorek "elity", protože na klavír dávaj své potomky většinou ti rodiče, co chtějí mít potomka všeobecně vzdělaného, včetně hudby. Čili většinou takoví rodiče, které také mají ono vzdělání (Kunickem zmíněná dědičnost vzdělání), čili já tam mám samý gymnazisty nebo budoucí gymnazisty a vesměs velmi inteligentní lidi, kteří jsou navíc na svém peaku logických schopností. O to těžší je pro mě se pak bavit s těma hloupejma dospělejma :D

No a u holek se tak nějak možná víc očekává, že budou ty hodňoučké a pečlivé a u kluků se víc promíjí, když ne....protože jsou to přeci kluci.
Určitě tam hrají taky roli hormony, odlišná funkčnost mozku atd. Nedokážu říct, který vliv je dominantní, ale to asi zatím nikdo (podobná věc se ostatně řeší i v USA s černochy a taky se zatím nedobrali ničeho moc kloudného, už jenom proto, že je to minové pole).

A bohužel děcka se stávají obětí očekávání svého genderu neustále, a to od učitelského sboru. Já se to snažím zcela eliminovat a doufám, že se mi to daří. Ale úplně jsem se zhrozil, když jedna (již dospělá) žákyně, kterou mám v kapele a na klavír chodí k někomu jinému, tak když odehrála jedna skladbu (asi nejtěžší aranž Pirátů z Karibiku) na koncertě, tak k ní přiběhla strašně nasraná bývalá učitelka, od které utekla k jiné, a začla jí tam jebat, jak si představuje zahrát tu skladbu takhle špatně a že tuhle skladbu nemůže hrát ženská, že to nemá prostě šťávu, to musí hrát chlap, co se do toho umí vopřít. A jela. Já tam na ní nevěřícně koukám, koukám na tu žákyni, jak je sama otřesená, že se ji to moc nepovedlo, a ještě tahle (naštěstí už bývalá kolegyně) se tam do ní takhle pouští. Tak jsem se ji pokusil utnout, co to jako říká, že to je hroznej nesmysl a proč by to nemohl hrát kdokoliv.

No ale ty chudáci žáci tohle mají furt. Kluci to samý, musí neustále plnit nějaký toxicky maskulinní požadavky na to, aby byli dostatečný chlapáci.

A když si vzpomenu na svý dětství na základce, tak to bylo stejný.

Prostě to okolí se nás snaží strašně determinovat.

@TombSpirit (07.02.2023 23:24): jo já jsem tě pochopil tak, že holky maj jakože větší motivaci se snažit, protože to nemají povinné, ale mají tu příležitost. Nejsem si jistý no. Myslím, že to u mladé generace roli nehraje, oni to už takhle asi neřeší. To možná u té generace, která tu příležitost začla mít, nebo pro kterou to bylo nové. Mladí to berou za samozřejmé.
@Kunick (07.02.2023 09:39): Určitě to část dělá. Ale větší část... Nevím, možná nějaká menší schopnost mužského mozku odignorovat další podněty? Nechci ale vlastně vůbec předstírat, že tomu rozumím. Jen vidím, jak se ty nůžky rozevírají. A zároveň chápu, jak moc je zkušenost vysoké školy důležitá. Ne tolik nutně pro ten obor samotný, jako spíše pro naučení se efektivně spojovat informace do souvislých celků. S prominutím základky se mohou jít se svým systém vzdělání "po lekcích" (u jazyků i třeba u fyziky či češtiny) bodnout. To jsou znalosti na to, aby se daly testovat. Ale ke skutečnému vzdělání to má straně daleko. Je to jen síto a čeká se, co se v hlavách šklebanů zvládne uchytit. Gympl/střední škola (pokud je kvalitní) už tu VŠ může suplovat. Pro většinu je ale až VŠ opravdu novým způsobem učení se, spojování souvislostí a filtrování ostatního.

Celkově mě to jako fenomén (rozdíl ve vysokoškolském vzdělání u mužů a žen) docela zajímá. A divím se, že pokaždé, když tahle roční srovnání vyjdou, tak se kolem toho netočí více vědeckých interpretací.

@Dan9K (07.02.2023 14:38): Ten rozdíl ve "vyspělosti", tam asi byl vždy. Však kolikrát je až trochu smutný rozdíl mezi schopností komunikace u třeba tříleté holky a stejně starého kluka. Pomalejší dospívání dejme tomu. Jiná hormonální hladina také (tam i hádám, že to tu schopnost udržet pozornost ovlivňuje). Ale jinak by ty rozdíly neměly být zase tak velké.
holky obecně jsou do toho studia mnohem nadšenější a asi vždycky byly. Z mých žáků, kterých mám okolo třiceti a holky kluci jsou přibližně půl na půl, tak všechny holky maj v podstatě samý jedničky ve škole, občas nějaká dvojka. Kdykoliv se jich zeptám, jak jde život, vztahují to na školu. Je to jejich život. Když se zeptám kluka, tak je mu to jedno, co má na vízo a řeší, co pařil za hru, youtube atp.
když se jich ptám, kam chtěj na školu, všechny holky už maj vymyšlenou vejšku, veterina, jazyky, výtvarná škola...jeden kluk chce bejt řezbář, ostatní neví

takže připojuji svou individuální zkušenost k ČSÚ :-)
@Jab (07.02.2023 08:54): Tak dědivost vzdělání je v ČR obrovská, takže netřeba holčicky, ale stačí být sám vysokoškolák.
Navíc, dneska je spousta oborů už vysokoškolských, např. zdravotní sestra, což mezikohortové srovnání komplikuje. Myslim, že v absolutnich číslech se počet mužských absolventů vůči počtu mužů příliš neliší, jen přibývá těch ženských.
ČSÚ vydává tyhle zajímavé statistiky. Co mě fascinuje je absolvované vysokoškolské vzdělání, kde je poměr ženy vs muži už 3:2. Studentky na magistru už tvoří 60%. To je docela Waterloo mužské vzdělanosti. Jinak řečeno, když chcete mít z ratolesti vysokoškoláka, tak si "pořiďte" holčičku.

Včera jsme to dlouze diskutovali v hospodě. Ten poměr se převrátil logicky v posledních dekádách. Ale že to v posledních letech bude až takový rozdíl...
@TombSpirit (04.02.2023 09:36): Možná to někdy opravdu udělám, i když právě teď mám seznam knih na přečtení hodně narvaný :)

Nene, nestal, ale přišel mi jednou dobou opravdu hodně fanatický. Ale už je to delší doba, tak se možná zase zklidnil (nebo to byl prostě od něj marketingový tah, těžko říct).
@Gordon (04.02.2023 11:21): oni v tom mají sami Jehovisti trochu zmatek...

Měl jsem k nim poměrně dost blízko, neb jsem učil svědkyni na klavír, a ona mi říkala úplně jiné informace než její otec pak,se kterým jsem se setkal, aby upřesnil právě zrovna tu evoluci hlavně. Ona mi říkala to, co bych očekával, a sice de facto kreacionismus (včetně stáří světa okolo 6 tisíc let). Její táta to asi umí už líp hrát na okolí, tak říkal, že nejsou s evolucí ve sporu a že se to doplňuje a že uznávají vědecký přístup.

To potvrzuji, jehohovisti jsou podle mě unikátní v tom, že přistupují jakoby vědecky k něčemu, co je od základu blud, takže jim je vlastně vědecký přístup docela blízký, akorát ho utopili v něčem, co nedává žádný smysl a jsou pak v rozporu s logikou a i světem. Ale v jejich vnímání to mají logicky i vědecky podložené, všemu, čemu věří.
Největším odporem vůči evoluci jsem se setkal s obsahem letáčků od jehovistů, co k nám chodily a vždy tam byla stránka s nějakým zvířetem se super schopností, jejím popisem a pak otázka "opravdu myslíte že toto je dílem náhody?". :)
Jen v rychlosti: Mně je jasný, že po přečtení knížky hned nepoletím na nedělní mši, to ne. Jen jsem myslel, jestli někdo neřekne něco jako "no, pár věcí je tam zajímavých..." To i v tom Jak se dělá evoluce je část o tom, co ještě nevíme (a že to nevíme hlavně proto, že to nikoho moc nezajímá, tak se do toho neinvestuje).

Dawkins mi přišel, že se už časem sám stal tím, proti čemu tak vehementně brojí...
Popíračů evoluce u nás bude podle mě více než se zdá. Zatím je to ve fázi, kdy se to ti lidé bojí přiznat, protože by byli v brutální menšině (něco jako na začátku války se taky zdálo, že jsme všichni za jedno).
Pár takových znám a jsou v mém velmi blízkém okolí. A jedním z důvodů, proč o tom lidi nemluví, může být fakt, že například u těch, které znám, je důvodem pro popření vlastně hluboce zakořeněný rasismus a speciesismus.
@John Mirra (03.02.2023 20:48): Tohle tu fakt nemá smysl. "Intelligent design" je kravina pro balíky z Alabamy. Čeští křesťané většinou srazili s evolucí paty a nějak se s ní nepřou. Na to tu máme všelijaké ezo královny, které jsou na tom inteligencí asi stejně jako ti balíci z Alabamy. Sobecký gen imho také fajn (možná jen pak ty memy jsou maličko úsměvně mechanistické). Červená královna také. Z těch českých to "Jak se dělá evoluce". Byť si myslím, že se zábavnost té knihy lehce přeceňuje, páč je česká (hop, hop, hop).

Btw také doporučuji jít u evoluce ad hoc k tomu, co tě zaujme. Najdeš někde novinový článek, koukneš na wiki... Téma tě zaujme a pak si najdeš pár studií v angličtině. Takhle to většinou baví mě. On i ten Dawkins se opakuje a jako jeden z "jezdců ateismu" zbytečně odvádí svou pozornost do ne zcela produktivních oblastí.
Četl někdo toto? Je to rozumná knížka, nebo křesťanská propaganda (vzhledem k tomu, že to vydává Křesťanský nakladatel :D)?

Kdysi jsem četl Jak se dělá evoluce (Štorch, Mihulka, Zrzavý) a to mi přišlo skvělé, ale dneska už si z toho moc nepamatuju...
@Dan9K (01.02.2023 00:30): Topeni a tepla voda naopak musi byt separatni okruhy. Topeni potrebuje relativne "konstantni" tlak (minus zmeny tlaku v dusledku zmeny teploty vody), aby byl vykon kotle co nejefektivneji vyuzit a zaroven to nekde neprasklo. Pokud by to bylo spojene s teplou vodou, tlak by tam skakal nahoru a dolu. A budou jiste i jine duvody :)

Bude za tim nizky prutok/tlak (pokud mas tedy kotel rozumne blizko, tedy rekneme stejna/sousedni mistnost). Proste dlouho trva, nez se vytlaci ta studena voda v trubkach. Jestli mas nizky tlak i studene vody, opravdu s tim asi mnoho neudelas.
@Pluto (31.01.2023 21:17)
@Garion (31.01.2023 22:40)
@Strady (31.01.2023 23:48): díky za odpovědi!

moje čísla jsou jinak taková, že po přesně 30 sekundách to přestane být ledový a po 47 sekundách jsem na cílové teplotě. A jak tomu nerozumím, tak mi přijde divný, že je to stejně dlouho bez ohledu na to, jestli mi jede topení nebo ne. Čekal bych, že by na to mohla být nějaká společná vanička a ono asi ne :-)

Průtok mám právě dost nízký, ale s tím asi nic neudělám. Jinak samozřejmě takováhle čísla jsou po 2 hodinách nepoužívání. Když bych to šel pustit ted, tak začne teplá dřív.

Bidet teda používám kdyžtak až potom, ne předtím :D A tam to občas z nějakýho důvodu trvá i minutu a je bezvadný desetkrát zkusit, jeslti je to už ok a 9 krát zjistit, že ne, že pořád je to ledový jak prase :-)
@Dan9K (31.01.2023 20:56): Jak píše Garion, máme kotel v koupel a hned po zapnutí vody teče tepla, ne horká, horká do pár sekund tedy 2sec. To je pár, ne? :D Jo a bidet ti doporučím vlažnou, je to lepší. Kaštánky půjdu líp dolů :DDD
Mám zásadní anketní otázku :-)

Kolik sekund vám trvá, než začne téct teplá voda z kouhoutku?

Já jsa zmlsán teplárnami, kde je to skoro hned, si nedokážu zvyknout na kotel, ale kotel už jsem v životě měl a tohle trvá ještě dýl, že už si skoro myslím, že to není normální

a úplně nejhorší je to u sprchovýho bidetu :D
@SilentWolf (15.01.2023 08:42): Líbí se mi jak předpokládáš ze jsem si dosud nevšiml ze v profilu jsou dostupné platformy na které hra vysla :)
Ale už bych to neřešil, mne se to proste nelíbí. A dokážu to pochopit jen u her co vyšli na víc platforem ve stejný den, jelikož DH nedokáže pojmout víc coveru. Ale proč má třeba FF7 bezpohlavni/PC obal když jako první vysla na ps1 nepochopím. Kdyby někdo u Dooma dal ps1 obal to by bylo řevu :)
Je to cele jen další spiknutí pc hráčů proti konzolim které se kamufluje za úmysl jednotného vzhledu,toho ze vadí proužek a ze to někomu nesedí velikosti v poličce :D Historická akuratnost nula nula hovno..
@Charllize (14.01.2023 22:59): naštěstí budou mít databázi, která je věčná, a kde bude vše detailně zaznamenáno, a to i bez proužků na obalech.

A jo, sere mě že Spidey Morales má na mojí poličce konzolovej proužek když nemám konzolovou verzi .p
Zaznamenali jste volby z pohledu AI? Zdá, se, že správné výsledky dokázala umělá inteligence odhadnout už po sečtení cca 10 %. Kdy se dočkáme AI co bude přidávat hry na DH? Nebo AI napsaný komentář? Nebo už tu takový je? Rozhodně budou lepší než mnohé napsané uživateli :D