Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Nevím co je www.skolaonline.cz, děti nemám. Mám zkušenost s Khan academy, Duolingem a podobně. To si myslím že jsou docela fajn a využitelný věci.

Řekl bych, že software asi bude ten nejmenší problém, horší je sehnat kvalitní internet, kameru, kvalitní mikrofon, vhodnou tabuli, vhodné místo a mnohdy i vhodného učitele. Učitelé nemají zkušenosti, vybavení a zázemí jako youtubeři. A dívat se na nějaký rozostřený cosi s huhňajícím pískáním... to už radši ten mail.
Odpovím Všem hromadně:

Internet má ve třetím největším městě České Republiky každý. Navíc mimo těch co mají internet od skrblíků (čti: Vodafone, ehm sám mám UPC cable=Vodafone), tak ostatní operátoři v době nouzového stavu dávají neomezený internet do mobilu zdarma (min. T-Mobile a myslím že i O2 pokud se nepletu). Uznávám, že internet je nyní krapet přetížený, takže spojení nemusí být úplně ideální.

Učitel nemusí nutně dělat Live Stream přes kameru (chápu že datový tok je náročnější). Může samozřejmě zvolit menší rozlišení kamery (podle mě stačí aby děti viděli učitele), mě by jako pracujícímu rodiči, úplně stačilo aby učitelka na prvním stupni třeba denně 1 hod sdílela plochu, byla vidět na kameře (pocit důvěry pro děti) a prostě dění na ploše komentovala přes mikrofon.

Pracuji jako IT professional v IT fa. vím jaké má MS Teams nebo MS Skype for Business omezení ale přesto mě vše přijde lepší, než zadávání nového učiva přes www.skolaonline.cz.

Rád bych aby učitelé prostě novou látku dětem přednesly. Není nic náročnějšího pro rodiče než naučit dítě novou látku, navíc rodič to třeba učí jinak než učitel a nevím jako moc to bude OK z pohledu školy (učitele). No a tak se jím snažím pomoct rozjet alespoň ty MS teams.

V práci máme experty přes MS Teams a MS Skype for Business, apod. tohle není tak úplně má parketa jako člověka co dělá consultanta/architecta na MS technologie jako: ADDS, ADFS, ADCS, Azure AD, apod. ale nějak to zvládnu. :)

Mimochodem obecně bych přístup některých zaměstnavatelů na home office poslat do prde.. Třeba moje žena je zaměstnaná v DHL a přístup místních ajtíků je tragický.
Že ji dají domů špatný wifi adaptér na USB, který se ji neustále odpojuje (co pár minut bez ohledu na přímou viditelnost na router ve stejné místnosti když jsem to otestoval), a žena tak nemohla pár dnů dělat v SAPu je samozřejmě chyba HW ale, že ji místní IT support není schopen vyřešit a ochoten vyhovět, dovézt/zakoupit nový wifi adaptér a já musím doma hledat doma náhradní řešení mě fakt štve. Na co tam ty IT ochotné balíky platí?
Nakonec jsem jej našel. Soukromý smartphone manželky + aktivoval jsem jí T-Mobile (soukromý tarif) s neomezenými daty po dobu krize + sdílení připojení internetu aby manželka mohla vůbec pracovat.
Ale tohle jí měli vysvětlit milí a ochotní ajtící v prací a ne manžel! Navíc ne každý má doma polovičku co rozumí technologiím. Plus měli pár dnů problémy s VPN (jako asi každý v těchto dnech) takže nebylo zcela jasné kde je chyba.
Prostě ve fa. pracuje banda tupců a z části také velmi neochotných šéfů a ajtíků. Místo aby důležitého uživatele supportovali jak mohli (výplaty chtějí všichni že?), tak jim háží klacky pod nohy.
A řešení stylem: tak si zajeď do práce pro 15 m UTP kabel který ti tam místí IT support nachystá mě vaří tak akorát krev v žilách. Jasně takže místo aby si zavřela dveře tak budu tahat přes celý byt UTP kabel..... bože není fa. jako fa.

Sorry za mírné OT, musel jsem si ulevit. Už mlčím. :)
@Rapier (10.04.2020 00:10): Můj starší prcek se přes MS Teams občas učí, je to věc školy, resp. učitelky, no. Že by to ale bylo nějaké terno, to se říct nedá. Nevím, co si od toho slibuješ, ale je to fakt jen hodně velká nouzovka.
@Rapier (10.04.2020 00:10): By ses divil, jak to je v 21. století špatné s netem. Na univerzitě studenti mají noťasy, mobily i tablety, ale live stream je problematický a brzo Tě vytáčí když vidíš jak se lidi opakovaně logují a odpojují. Daleko líp se osvědčily kombinace krátkých připravených videí, članky k samostudiu, menší testíky aby si sami ověřili, co si z toho odnesli a psaní seminárek.
Už mě došla se školou trpělivost. Paní třídní učitelce i ředitelce jsem vysvětlil, max. ohleduplně, že v 21 století fakt není www.skolaonline.cz a email vrchol technologie a, že bych uvítal aby učitelé novou látku začali neprodleně učit skrz MS Teams.
Stejně všichni mají doma min. jeden tablet, smartphone, notebook nebo PC který (s výjimkou PC - lze relativně levně dokoupit) má automaticky přední kameru a mikrofon, tak proč by ZŠ nemohla urychleně rozjet výuku alespoň 2 hod denně nové látky online.
Školy mají software od MS zdarma, občané co platí daně také, tak kde je sakra problém?! Nejsem sice expert na Skype for Business nebo MS Teams ale neříkejte mi, že tohle je problém pro učitele zprovoznit za ty týdny co sedí děcka doma. Už po 3+ týdnech začínám ztrácet nervy.
@Shoggot (08.04.2020 14:01): Ok, díky. ;) O co mi šlo je to, že většina plicních onemocnění není reverzibilní a postupně se zhoršuje. Poškození plic opravdu není legrace a pokud vede k něčemu takovému, tak je to zlé. A chápu, že nejsme nutně ve sporu stran oněch opatření a jejich uvolňování. Ale už prostě nevěřím těm, kteří říkají, že se vše spraví "promořením" 50,60 či 70% populace. Nějaká taková čísla by už podle mého neměla být cílem a osobně věřím, že se najdou způsoby, jak udržet "promořenost" na daleko nižší úrovni, aniž by vykrvácela ekonomika. Spolehnu se prostě na současný svět a jeho možnosti.

@hanak_v_exilu (08.04.2020 14:05): Viz výše.

P. S. Samozřejmě pak je tu schopnost adaptovat se na ty nové postupy. :/
@Shoggot (08.04.2020 13:27): O tom jsem tu psal asi před týdnem, že mi ta opatření přijdou tak brutální, že se virus prakticky nešíří. Proto jsem se ptal, jaký je vlastně plán, ten ale není, jak už víme. Nicméně, četl jsem názory některých epidemiologů, že možná bude nutné opatření uvolňovat a zase zpřísňovat, dokud nebude jasná cesta ven – lék/vakcína. Asi bychom tak zachránili nejvíce lidí, co se covidu týče, ekonomické dopady by ovšem byly drtivé.
@Jab (08.04.2020 13:56): Jestli to chceš rozdělit na dva ostře ohraničené přístupy, tak nebudem mít pravdu ani jeden, nebo oba. Opatření se budou uvolňovat a počet nakažených se bude zvyšovat tak jako tak - já mám pravdu. Ale bude se zároveň pracovat na lécích a vakcíně a ta přijde dřív, než se tím nakazí 100% populace - ty máš pravdu. Abys měl pravdu jenom ty, tak bysme museli žít v tom co je, dokud se nakažlivost nesníží pod 1 a postupně nepřestanou přibývat nové případy. A abych měl pravdu jenom já, tak by muselo lidstvo rezignovat na hledání léku, výzkumu vakcíny a nových způsobů testování. Ani jedno z toho se nestane. Ani v Číně ne. Možná Singapur si to může dovolit.
@Jab (08.04.2020 13:42): Ale já si myslím, že tím promořováním se myslí právě pomalé uvolňování, rozhodně nezruší vše naráz. Tím by tu JIPku naplnili po strop nejspíš do dvou týdnů :))
Je potřeba to pomalu uvolňovat, protože ten peak přijít musí a bez něj nemá smysl to tak škrtit. To je uplně jednoduchá logika. A každé uvolnění zase přinese nějaký nárůst. Smyslem "promořování" teď je to uvolnit tak, abychom se tu navzájem nepovraždili a nechcípli v exekucích za cenu toho, že se stejně trochu naplní JIPky, což se stejně stane naprosto nevyhnutelně letos. A tak trochu doufat v imunitu, která v kombinaci s mnoha opatřeními (fakt to nezruší celé) snad pomůže to držet v určitých mezích. Bez peaku to prostě epidemiologicky nejde, nedá se svítit. Je to docela velká změna v přístupu, ale Prymulovi to může být jedno, on o politično nebojuje. Babiš a Hamáček jo, už teď nevypadají moc dobře.

@Jab (08.04.2020 13:49): To se prý takhle nedá říct. Nenasvědčuje nic tomu, že by projití koronavirem mělo být spouštěčem jakýchkoli dalších plicních onemocnění, to vůbec. Mnoho lidí bude mít pochopitelně nevyhnutelně poškozené plíce fibrilací, ale to je dost normální a budou to asi malilinko vyšší ročníky. Tedy padesátiletí maratonci si už asi jen tak maraton nezaběhnou :)) Plíce budou mít trochu zjizvené a mnoha padesátníkům a čtyřicátníkům to asi zabrání pokračovat ve vrcholovém sportu, ale nic co by člověk běžně v životě zaznamenal.
@Gordon (08.04.2020 13:45): Já to chápu. Mám pocit, že všichní píšem víceméně o tom samém. Promořování, postupné uvolňování opatření, kontrolování epidemie - všechno je to v principu jedna věc. Virus je tady, nezmizí a my s ním musíme nějak fungovat. Nemá smysl pustit stavidla, to je sebevražda. Ale nakažlivost 1,1 je prostě málo. Takhle se populace nikdy neimunizuje a vakcína je daleko. Cíl bude dosáhnout takové nakažlivosti, aby to ustály JIPky. Ale zároveň ne tak nízké, aby to neustála ekonomika.
@hanak_v_exilu (08.04.2020 13:50): Pojďme si tuhle diskuzi oba jen pamatovat. Můj pohled je takový, že k promoření populace nedojde a odborný názor půjde směrem k vědeckému a technologickému pokroku, v kterém přijde řešení. Tvůj je, že řešením bude řízené promoření.

Teď nemá smysl se dohadovat, co je lepší. To ukáže čas. Já ale tvrdím, že i odborný názor se teď kloní spíše k tomu, co píšu já. Zase až čas ale ukáže, kde nakonec skončí.
@Jab (08.04.2020 13:42): To je politika. Ve skutečnosti se v promořování bude pokračovat. Ale nebude se tomu tak říkat. Bude se tomu říkat nějakým eufemismem jako "uvolňování opatření", nebo "návrat k normálnímu životu". Výsledek bude stejný - víc nakažených za menší čas.
@Shoggot (08.04.2020 13:27): Btw zeptej se pro mě táty, zda má nějaké signály, že z pacientů na plicní ventilaci (pokud ti přežijí) se nám může do budoucna rekrutovat široká skupina s dlouhodobými (/doživotními) chronickými plicními onemocněními. To by byl totiž argument, proč ty JIPky raději zaplňovat co nejméně. ;) CHOPN je třebas nevyléčitelné a trvale se zhoršuje. Podobně rozedma plic.
@hanak_v_exilu (08.04.2020 13:30): https://www.novinky.cz/domaci/clanek/bab ... e-promoreni-40319551

@Shoggot (08.04.2020 13:27): Já si samozřejmě uvědomuji, že ty jednotlivé přístupy nemají ostré hranice. Ale osobně beru za řešení jen pomalé uvolňování omezení právě a toliko z ekonomických důvodů. A to s tím, že si přiznáme, že promořování nedává velký smysl. Nějak k němu bude docházet, ale nemělo by být cílem opatření. V současné době si troufám tvrdit, že je čas na optimismus. A tedy i optimistická řešení v tom smyslu, že máme možnosti, jak přijít s plošnými léky, které zmírní průběh a dobu onemocnění dávno před budoucím všespásným lékem/vakcínou. Tohle by zase byla má sázka. Vycházím samozřejmě i ze své rodiny, kde by při "promořování" mohli někteří zemřít. A nevěřím, že existují opatření, která budou schopna ohrožené skupiny spolehlivě bránit. Resp. jsem o takových ještě neslyšel.
@Jab (08.04.2020 12:59): Ne nechtěl. Z těch tří je totiž Prymula ten nejopatrnější. Vždycky tlačil na co nejpřísnější opatření, proto taky začal hodně lidem lézt krkem. Mu je nějaká ekonomika víceméně u řiti. Jeho starost je tahle epidemie, politiku řeší Babiš. Novináři nepochopili nic. A nebo je jim to prostě jedno.

@Gordon (08.04.2020 12:56): Myslím že kdyby někdo měl odpověď na tuhle otázku, tak by vlády reagovaly mnohem jistěji. Protilátky si člověk tvoří. Jestli to nestačí, tak můžeme karanténu rozpustit, protože by to nepřešlo nikdy.
@Jab (08.04.2020 12:43): Je to proto, aby nepohřbili ekonomiku a protože jednoduše tahle opatření nemohou prostě jet dlouho. Jednoduše to prostě nejde.

Jde opravdu o to, že je to sázka a jde o razantní změnu přístupu, protože zkrátka nepřišel tolik očekáváný peak. V tomhle se pochopitelně novináři nemýlí vůbec, nehledě na to, co někomu v hlavě říká jeho patologická nenávist k řemeslu. Sám Prymula o tom mluví jako k změně a změna to je.
Čekalo se, že přijde peak a on nepřišel. Jaký smysl má držet tak přísná opatření, když JIPky zejí prázdnotou, peak stejně nevyhnutelně přijde a lidi vykrvácí ekonomicky ještě předtím, než peak přijde? Žádný. Podle otce je to docela logické. Vakcína prostě nejspíš letos nebude, léky pomohou těm na JIPce a jestli se křivka tak moc zplošťuje až nakonec nedojde k peaku, tak nemá smysl lidi půlrok držet drakonicky doma. Protože vir nezmizí do té doby.

Problém s promořením je zcela jinde a to v tom, že nikdo přesně neví jak to udělat. Doslova nikdo neví, co s tou křivkou udělá a s jakou populací třeba otevření škol. To je doslova nemožné říct. Musí udělat nějaké kroky a nějaké modely.

Že jsou Hamáček a Babiš proti je čistá politika, nemá to nic společného s virem nebo obavou o budoucnost lidí.
@hanak_v_exilu (08.04.2020 12:53): No a? Prymula chtěl ta stavidla teď otevírat podstatně rychleji a promořovat. V současné době si myslím, že jde o kravinu. A "promořování" bych dělal v co nejmenší míře. Nemělo by to podle mého být preferované řešení.

Stejná, nestejná. Primula a Vojtěch měli jiný názor než ostatní členové vlády. Novináři to tedy postihli dobře a imho i pochopitelně.
@Shoggot (08.04.2020 12:25): Asi tak. Prymula říkal že kdyby byla vakcína na obzoru, tak by to klidně držel několik měsíců na stejné úrovni. Ale není, takže zbývá jen postupné získání imunity.

@Jab (08.04.2020 12:43): Vždyť s tou chytrou karantnénou přišel tým kolem Babiše kde je i Prymula. Týden se testuje v Brně a okolí. Do další fáze má jít Praha a ještě snad Ústí nad Labem tuším? Nikdo na to nerezignuje. Ale jakmile povolíš opatření, tak prostě nevyhnutelně onemocní víc lidí a rychleji než dnes. A chytrá karanténa je povolování opatření. To že si novináři vytvořili virtuální realitu, aby měli o čem psát ještě neznamená, že se politika mění. Nemění. Je furt stejná.
@Shoggot (08.04.2020 12:25): Mně přijde zajímavé, že to "promořování" kolikrát počítá s tím, že úmrtnost v populaci by byla až v jednotkách procent. Ale to je úmrtnost na úrovni "moderní války" a nemá daleko k číslům z druhé světové. Je opravdu tohle cesta a jsou si dotyční jistí, že to v posledku nenaruší jednotlivé oblasti (vč. ekonomiky) více?

Mně přijde nyní lepší ta opatření uvolňovat jen velmi pomalu a to díky řešením, která současná doba nabízí (viz ona chytrá karanténa). A to zároveň s tím, že nám globalizovaná světová společnost umožní bezprecedentně rychlé objevy (nejen medicínské), které budou schopny pandemii vyřešit nebo alespoň rozložit do delšího období (s mírnějšími projevy). Například onen lék z Japonska, který zkrátí přítomnost viru v organismu, která je teď šíleně dlouhá (mimochodem bude i u nás). To je ohromná věc a je jedno, že sám přímo není oním všelékem. Jsme opravdu ochotni na tohle rezignovat a přivítat ona "válečná čísla"?

Osobně už na promořování nevěřím. Když se na ta čísla podívám, tak je to nesmysl a šílený statistický cynismus. Žijeme ve 21. století. Holt se musíme spolehnout na to, že nás z toho vyseká globální vědecká komunita (v ní má globalizace i pozitivní aspekty). A ne že se vydáme s pár ploty do rukou "přírody". To už se fakt rovnou můžeme jít modlit.
@Jab (08.04.2020 08:23): Musí jít trochu dopředu směrem k peaku, protože ten musí přijít a přitom nepřichází. K promořování ve skutečnosti takhle dojít nemůže, protože se vrcholu neblížíme, opatření jsou hrozně tvrdá. Vir totiž nezmizí a nemá smysl takhle dlouho držet lidi doma, protože sice se tak se tak nedostáváme k peaku, ale ekonomicky krvácíme a JIPky jsou dost prázdné. Nevíme jak to přesně s imunitou je. Ale je to teď nejlepší sázka.

Podařilo se nám asi zastavit to nejhorší, jako že nebudeme ASI jako Itálie nebo UK (zdravíme Borise "Herd Immunity" Johnsona), takže co říká Prymula spíš dává smysl. Jde o zásadní změnu, protože s tím jak to bylo doteď není peak v dohledu, což je prostě blbě.

Není promořování jako promořování a není zploštění křivky jako zploštění křivky. Za ledabylé rozhazování těchto pojmů by měl být tvrdý gulag.

V Manchesteru je to podle otce už "apokalyptické". JIPka má už úplně plnou kapacitu a to ještě není peak. Ale to se čekalo.
@Jab (08.04.2020 08:23): Promořování byl plán od dne jedna, protože tahle nemoc se zatím nedá zastavit, jenom zpomalit. A tak jak ji zpomalujeme dneska, nám z ekonomiky za pár měsíců nic nezbude. Nevím, proč to novináři berou jako nějakou novinkou. Celou dobu se mluví o zpološťování křivky.
@hanak_v_exilu (08.04.2020 08:02): Imho je to v souladu s tím nynějším přístupem, kdy se opatření budou uvolňovat dalece pomaleji, dojde k využití techniky ke sledování "cesty" nakažených (a jejich následné izolaci - spolu s jejich kontakty) a budeme se spoléhat na to, že tímhle zpomalením dáme čas objevu případné účinnosti současných léků i budoucí vakcíny. A dalších případných vymožeností. Tzn. od "promoření" celé populace (krom rizikových skupin, které by musely být přísně izolovány) jsme se dostali k tomu, že dalece menší část obyvatel bude nakažena a u zbytku se bude čekat na lék/vakcínu. Tím zpomalením promoření se dáváme čas i otestování současných léků a jejich účinnosti. Ta chytrá karanténa bude pokus, jak alespoň něco uvolnit s tím, že nakažení dalších bude stále cca pod kontrolou.
@Jab (08.04.2020 06:44): Hm, takže místo promoření navrhuje promoření kterému bude říkat jinak, a má nový recept který je stejný jako starý recept který už se týden testuje na Jižní Moravě? Tomuhle se dneska říká "expert"?
Když jsem tu nedávno psal, že mi není jasné, o co se vlastně snažíme, dostalo se mi dnes k mému překvapení odpovědi přímo od šéfa krizového výboru: Jediný, kdo má plán, je ten virus. Nechtějte po nás plán s postupnými cíli. Až se křivka zlomí, budeme moci říci, že to nejhorší máme za sebou a že můžeme jít dál.

Tak teď tomu konečně rozumím a jsem úplně klidný.
Btw je docela zajímavé, jak tady neustále přibývají a ubývají ti zemřelí do padesáti let (koukám na to už asi tři čtyři dny, jak to tam mění). Skoro to připomíná ten vtip s počty pacientů v Severní Koreji. :) Moc mi ale není jasné, kde se přesně ta změna bere. Zda prostě nějaký mladší pacient zemře a na základě pitvy se jej pak rozhodnou vyřadit (jako tu sestru předtím). Asi to tak bude.
@Jab (07.04.2020 09:11): moc tomu neholduji, ale co jsem tak pochytila, tak buď dělají test sterem z dutiny ústní a tam pak právě se zkoumá RNA, nebo je test kde se odebere kapka krve z prstu (jako když si diabetik měří hladinu cukru) a tam se zkoumají IgM nebo IgG protilátky viru. Ty testy na protilátky se podle mě časem budou normálně prodávat v lékárnách atd, až se rozhodne o tom, že se mají lidé plosneji testovat. U tohoto typu testu se zjistí probíhající nebo již proběhla nemoc. U toho stěru z úst nevím jestli to odhalí i již proběhlé onemocnění. Ale řekla bych, že by to mělo jít.
@Garion (07.04.2020 09:00): Protilátky hledají ty čínské rychlostesty. Ty o kterých v Ostravě tvrdili že nefunují, protože nečetli příbalový leták. Proto taky fungují až po několika dnech - tělo musí začít bojovat.
@Jab (07.04.2020 07:11): Ja si myslim, ze aktualni testy netestuji protilatky v tele, ale jen pritomnost viru, ne? Takze osoby, ktere to uz prodelaly, to neodhali. Testy na protilatky jsou, myslim, nekde aktualne v priprave.
@Jab (06.04.2020 22:22): Vždyť už promořujeme. Od začátku se mluvilo o tom, že tohle nezastavíme a musíme hlavně zplošťovat křivku. Prymula to říkal od dne 1. To že se novináři zbláznili a udělali z promořování sprosté slovo neznamená že politika je jiná. Rozdíl je, že to děláme opačně než Británie. Nejdřív omezíme šíření na minimum, nachystáme kapacity, nasbíráme informace a potom začnem pomalu uvolňovat opatření. Oni to nechali živelně rozběhnout a pak narychlo utahovali šrouby aby minimalizovali škody. Takže žádný konflikt není, promořování bude. Jen se tak tomu nebude říkat, protože by média začala hystericky řvát a lidi taky.