Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Charllize (27.03.2020 15:08): Je třeba odlišovat kritiku čínské vlády od kritiky Číňanů. Pokud pak někdo kritizuje Čínu za kroky, které učinila (či neučinila) při objevení choroby, tak to stěží znamená, že trpí nenávistí k Číňanům.

Není to snad nic šokujícího. Kritizovat státní politiku skutečně nezavání tím, že někdo trpí zároveň nenávistí k celému danému národu.

Obdobně jsme tu měli i kritiku britského přístupu btw.
Britskému premiérovi vyšel pozitivní test. Zatím asi první nejvyšší vládní představitel. Jestli to nebude tím prvotním pokusem nechat vir projet celou populací...
@Zx Atari 500 (27.03.2020 12:29): Ježíš... Nebudeš přece reagovat, ne? Krom toho už se tu rozebíralo, proč jsou "biologická" a politická stránka věci propojeny. Možná se podívej na diskuzi (včetně toho, kdo do ní psal a jak se k tomu vyjadřoval). Než se necháš spustit tím, že jsem před pěti dny něco napsal i já (jakkoliv čteš asi jen to).

Upřímně moc nechápu, jak lze ty jednotlivé roviny (medicínské, sociální, politické, ekonomické) čistě oddělit. A překvapuje mě, že se tu objeví druhý člověk, kterému se to musí vysvětlovat. Vezmi rozum do hrsti. Že se ti něco zdá neznamená, že to tak je. To, co tu teď řešíš, už se přesně řešilo.
@Zx Atari 500 (27.03.2020 12:21): Vyloženě výzva k dlouhé diskuzi ta poslední věta, viď? :) Krom toho už si druhý, který by se pokoušel tu tohle moderovat bez pravomocí. Chápu, že se zase rychle stahuješ. Zase se někdy stav s dalším nesmyslem! ;)

A btw ne, nebyl to zdaleka první příspěvek, který se tu týkal Číny, odkud vir pravděpodobně pochází. A dokonce ani první, který narážel i na politickou stránku. To je jen zase tvá sněžná slepota a neschopnost se kontrolovat. ;)
@Jab (27.03.2020 12:16): Ano ano, Jab mod prekrucovani zapnut... jako vzdy :)

"Pročež si pojďme říci, kdo za tu světovou hospodářskou krizi a budoucí vlnu nezaměstnanosti vlastně může - ano je to Čína. Země, kde je možné beztrestně barbarsky vraždit a požírat vše, co se najde v přírodě. A také země, která nám touto cestou už jeden průser přinesla. Bez jakéhokoliv poučení.

To je ta skvělá země, kde zakázali medvídka Pú, páč jejich prezidenta ohrožují i analogie. Země, kde jsou schopni utlačovat a posílat do koncentráků celé etnické menšiny. A také země, kde své mládeži (a nejen jí) dělají tohle (propagace čínského sociálního systému).

Pošlete jim účtenku za světovou krizi a pak na ně uvalte sankce, dokud nevykrvácí k revoluci. A šašky, kteří obdivují, jak "organizují společnost", pošlete za nimi. S případnými uplakanými reakcemi si trhněte. ;) "

Dal se k tomu nehodlam vyjadrovat, to jen abys vedel, proc nebudu reagovat na cokoliv, co k tomu napises :)
@BUMTARATA (26.03.2020 20:44): Rozumím. Stačí se podívat do facebookové skupiny nadšených ajťáků, co teď vymýšlejkí různá datová a technologická "řešení", která nám mojí pomoci to zvládnout, stojí za nimi Patrik Zandl z Průšových 3D tiskáren.
Mladí technokraté nadhazují jedno trackovací a sledovací zařízení za druhým, včetně různých limitů na nákupy pro rodiny přes GPS, hromadné měření teploty lidí přes termokamery na veřejných prostranstvích, sledování jejich plateb pro triangulaci pohybu...příčemž by se člověk mohl vsadit skoro, že ještě před nějakou dobou byli všichni proti EET :))

Jasně, jde o "výjímečná opatření", která zcela jistě padnou a zahodí se v momentu, kdy nebudou třeba (hahaha!), ale znalost a dovednosti s nimi spjaté zůstanou. Už pro jiné účely.
Pointa je však jasná asi a je podobná tomu, co říká @Bellerofontes (26.03.2020 19:10): o mikrobech a povrchu a Agambeovi. Co jednou výjímečný stav přivede na svět, to se už nikdy nevrátí zcela zpět. Na mysli vyvstanou pasáže z klasického amerického románu Nazí a mrtví od Normana Mailera, kde o tomhle mluví onen plukovník se svým mladým důstojníkem.

Tohle vše bude součástí minimálně (!) trvalé změny paradigmat, natož života jaký vedeme a jak ho organizujeme.
@rikuhahl (27.03.2020 11:09): cca dva tejdny z5 jsem tu psal, ze modi tu v ramci specificke situace v Mordoru, primhurujou v tematu ocka, coz je fajn. I tak se tu vsichni, tak nejak kontrolovali :) Prvni, kdo tu rozjel tvrdou politiku s flame potencialem byl Jab :) Muselo ho strasne zklamat, ze se nikdo na tu jeho vejicku nechyt.... :D
@rikuhahl (27.03.2020 11:09): Já to chápu, bylo to z mé strany jen takové drobné povzdechnutí. ;c) Osobně se už o současnou situaci ohledně nákazy přestávám zajímat, co se má stát, stane se i bez mého přičinění.
@samorost (27.03.2020 08:32): máš pravdu, ale doba si holt teď vybírá prakticky jen jedno aktuální téma. Nicméně na můj vkus se tu už hodně zabrušuje do tematiky, která s koronavirem už moc nesouvisí a to jsem samozřejmě velkým příznivcem humanitních věd. Přesto bych uvítal zas trochu příklonu k přírodním vědám, ať tu nemusí případně docházet k nějakému mazání, nebo napomínání (což zatím nebylo potřeba, ale pomalinku to tam může směřovat). Hezkou karanténu a omezení pohybu všem ;)
@Jab (27.03.2020 08:25): Popravdě jsem měl na mysli i jiné věci, nicméně jsem tak nějak obecně od této sekce očekával spíše technická témata, než filosofická. Ovšem, v jádru máš samozřejmě pravdu, to nepopírám.
@Bellerofontes (26.03.2020 19:10): ad Bratton: napadá mě analogický příklad a to měštští vegetariáni. Ač rozumově tuší, jak se získává maso, které jsou zvilkí vidět jen jako surovinu v obchodech, pak si nepřipouští, že jde o živé tvory. A když jsou pak konfrontováni s realitou porážky, vyvolá to u nich odpor. Pokud však člověk vidí celý proces a péči o zvířata (pomineme manufaktury na maso, kde jsou podmínky otřesné) pak přistupuje k masu jako surovině s něčím jako pokorou. Srovnatelně, se všichni o mikrobech učíme, ale přímá konfrontace je něco, co většinová společnost nikdy nezažije..
@Shoggot (26.03.2020 15:47): Hmm, možná jen z těch formulací typu much more fragile [daily] life cítím větší očekávání, než které bych tomu měl přisuzovat, nevím. Asi také bude hodně záležet, jak to celé vlastně dopadne a jaký bude finální verdikt, třeba budeme konstatovat, že to v konečném součtu nebylo tak zlé a rychle na to zapomeneme, nebo to zanechá šrámy jak válka, nechci předjímat. Ale je pravda, že globální lockdown jsme tu ještě neměli, třebaže tyto hrozby tu jsou s námi odpradávna. Když to posílí demokracii, tak budu jedině rád.

We'll see…

@Bellerofontes (26.03.2020 19:10): Promiň, Foucaultovy pasáže o moru jsem nečetl. :))
@BUMTARATA (26.03.2020 15:07): Žižekovo tvrzení se ale nezdá až tak naivní, když sám říkáš, že tě takové přijetí ordonance vyděsilo a zaskočilo zároveň. A proč vlastně? Na to si musíš odpovědět nějak sám. Naproti tomu mně připadá, co mám echo od lidí, kteří tou dobou byli ve Francii, že bojkot a protesty trvaly takřka až do chvil, kdy už by v nich pokračovat bylo absurdní.

Mimo to se určité části postovaného textu tady čtou převážně rigidně. Shoggot to popisuje dobře, vzhledem k tématu se ale nabízí pro lepší ilustraci uvést, co říká v článku citovaný Bratton: jakmile jednou nahlédneme mikroby mikroskopem, už nikdy se nepodíváme na žádný povrh stejně. S tím budou mít mnozí chuť se také přít, i když je celkem zřejmé, co se tím myslí.
Příliš nepobírám, jak poslední příspěvky ještě souvisí s vědou a technikou...
Levicoví intelektuálové mají obecně problém s hygienickými návyky a sami se o sebe nedokáží postarat. Spíš bych se obával, jestli se nezačnou množit mezi zkrachovalýma živnostníkama, to byl teprve průšvih.
@BUMTARATA (26.03.2020 15:07): On spíš myslí, že se ne svět k větší ohleduplnosti, ale k většímu strachu. Respektive bude to mít podobné dopady, jako mělo 11. září na letecké cestování, svět od doby války s terorismem není stejný, fungují jisté mechanismy od té doby, vznikly nové diskurzy a paradigmata, od kterých se nemůžeš odtrhnout i kdybys chtěl a terorismus se vlastně tím stal jakýmsi globálním koloritem, se kterým se neustále počítá v každém rozhodnutí.
On tím podle mě myslí, že tohle globální biopanické paradigma vstoupí na scénu každodenního uvažování velmi podobně, byť se samozřejmými rozdíly, jako "war against the terror". A přestože dnes i ty největší zastánci války proti teroru vidí situaci daleko střízlivěji a podoba tohoto mecheche a podpora mezi lidmi jsou už někde úplně jinde než před dvaceti lety, zcela jistě se shodneme na tom, že svět a naše smýšlení o něm to nenávratně změnilo.
Spíš než o nekýchání půjde o instituciální změny, které se promítnou do nějaké paradigmatické změny myšlení. To už šlo vidět podle mě před měsícem a něco.

Co bude do budoucna co se týče zvládnutí koronaviru samotného, nikdo neví, je to velmi těžko říct. Upřímně závidím lidem, kteří mají tak velké sebevědomí bez jakéhokoli relevantního vzdělání, že už tuší, jak to bude za rok.
K hrozbě.

Agamben vycházel více méně z toho, co bylo v ten moment dostupné, a tak hrozbu MOŽNÁ podcenil, píšu možná, protože si myslím, že potrvá minimálně rok, než budeme mít nějaká smysluplná data.

Netroufám si posoudit (ale musí to být předmětem debaty), jestli stávající opatření jsou nutná (např. hysterii kolem roušek zhola nerozumím), chci věřit, že do jisté míry snad jsou. Ovšem na vypjaté reakce lidí mám stejný názor jako Žižek; přijdou mi směšné (Vávra si oholil celou škebli, aby si mohl nasadit masku), vlastně mě popouzí, jak urputně se lidé snaží „přežít“. Říkám si, jak bych se na ně mohl spolehnout v OPRAVDU vážné situaci??

@Shoggot (25.03.2020 21:34): „Ostatně, právě jsme si z pohledu státu vyzkoušeli, že to utáhnutí z důvodu bioetické paniky jde pozoruhodně rychle, se souhlasem občanů.“

Ohromuje mě, s jakou lehkostí byla daná opatření zaváděna. Lidé se zjevně opravdu bojí a jsou ochotní vzdát se snad čehokoliv (nebo prostě jen akceptují, že je to na omezenou dobu?), což mě upřímně zneklidňuje významně více než koronavirus.


K Žižekovi.

The catch is that, even when life eventually returns to normal, it will not be the same normal we were used to before the outbreak: things we were used to as part of our daily life will no longer be taken for granted; we’ll have to learn to live a much more fragile life with constant threats lurking just behind the corner.

Tohle slýchám často. Svět se změní. Nemůžu si pomoct, ta představa mi přijde naivní. Jsem přesvědčen, že až tohle odezní, tak po sobě budeme většinově kýchat stejnou měrou, kterou jsme po sobě kýchali doteď, a žít své „bezstarostné“ životy, jako jsme je žili doteď. Ale hádám, že tohle ukáže až čas.

Depression (it’s too late, we’re doomed…), and, finally, Acceptance: we are dealing with a serious threat and we’ll have to change our entire way of life!

Zajímavé převrácení schématu Kübler-Rossové na hlavu. Acceptance se ale přeci vyznačuje smířením s prohrou, nikoliv nakopnutím ke změně! O tom psal Orwell, když kritizoval Millera – my tu prohru nesmíme akceptovat!

Plus, as Owen Jones noted, the climate crisis kills many more people around the world than coronavirus, but there is no panic about this…

Možná i proto mě koronavirus zase tolik netrápí. Nevidím ale z toho cestu ven, „inkubační doba“ zde představuje roky, „symptomy“ jsou nejasné, nedával bych nám příliš mnoho šancí, spíš to budeme řešit za pochodu, jako všechno, než že bychom tomu snad předešli. Vždyť ta hrozící katastrofa je tak neuvěřitelná, že jí ve skutečnosti nikdo nevěří.
@Shoggot (25.03.2020 21:34): Však ano. Nejde o jeho výslovné odmítnutí.

Jen proti tomu, co uvádíš na konci, drobné připomenutí: Jean-Luc Nancy, jedna z odpovědí na Agambenův text, prodělal před desítkami let transplantaci srdce. A jak říká - Giorgio je vynikající přítel i myslitel, bezesporu citlivá osobnost, ale zároveň jediný člověk, který mi tu operaci rozmlouval. Kdybych ho poslechl, byl bych mrtvý.

Rozumím, proč to udělal - Nancyho celá existence byla po operaci zanesena do nové matriky a sestávala z neustálých kontrol a návštěv nemocnice. Až do konce života je závislý na jejich pomoci. Ale vypadá to, že nakonec je především rád naživu. Ve světle toho je pochopitelně obtížné souhlasit s tím, že bychom se od něčeho takového měli v teorii oprostit.
@Bellerofontes (25.03.2020 21:20): Já si myslím, že Agambeho toerie je jen potřeba řádně propracovat, jeho jádro není vůbec špatné a není vůbec vedle. Ostatně, ten Agambeho článek před měsícem byl dost jednoduchý a krátký, což mě docela překvapilo.
V tomhle souhlasím se Žižekem, že stát a proud globálního kapitálu v tuhle dobu nejsou proti sobě jdoucí entity, jde o vzájemnou garanci, zjednodušeně symbiózu a utužování řetězů není v zájmu státu, pokud to naruší globální kapitál, tudíž nejde o společný stratagem. Proto ale potřebujeme větší teorii. Podle mě je spíše otázka, co přijde po téhle krizi, ostatně, právě jsme si z pohledu státu vyzkoušeli, že to utáhnutí z důvodu bioetické paniky jde pozoruhodně rychle, se souhlasem občanů.

Pokud globální kapitál najde způsob jak se snoubit i s tímhle (a že nejspíš najde, jako našel vždy), není nemyslitelné, aby to bylo, jak Agambe v podstatě říká. A nepodsouval bych mu uplně, že podceňuje objektivní riziko té hrozby, to je vedlejší a člověk by se od toho měl odprostit v té teorii, což Agambe dělá.
@Shoggot (25.03.2020 18:46): Naopak tam vyjadřuje pochybnost, zda tohle nevyžaduje nějaký nuancovanější přístup. Což je otázka, kterou je dobré si položit, zvlášť když oba jmenovaní dnes slaví nekritický návrat.

"Agamben is describing an important aspect of the functioning of state control in ongoing epidemics. But there are questions that remain open: why would state power be interested in promoting such a panic, which is accompanied by distrust in state power (“they are helpless, they are not doing enough…”) and which disturbs the smooth reproduction of capital? Is it really in the interest of capital and state power to trigger a global economic crisis in order to reinvigorate their reign? Are the clear signs that not just ordinary people, but also state power itself is in panic, fully aware of not being able to control the situation – are these signs really just a stratagem?

Agamben’s reaction is the extreme form of a widespread Leftist stance of reading the “exaggerated panic” caused by the spread of the virus as a mixture of power exercise of social control and elements of outright racism (“blame nature or China”). However, such a social interpretation doesn’t make the reality of the threat disappear."
Má famílie, to je opravdu banda degenů, přijde teta "nemáte nějaký roušky"? Nakráčí do bytu, pracky si neumyje. "Lidi to chytaj, ikdyž si mejou ruce" *facepalm* Všichni jsou posraný jak Václavský náměstí, ale na to v jednom kuse porušujou co se dá. Napadá corona i mozeček? Ne, rodinka je jen prostě debilní :D
@Shoggot (25.03.2020 18:54): (byť teda šlo o chloroquine phosphate, což není léčivo chloroquine, je jen otázkou času, než se vystrašení a zoufalí lidé motivováni nadšenými novináři, kteří o tom mluví jako o zázračném léku a zásadně nikdy neuvádí rizika užívání, vedlejší účinky a další věci, začnou po tomhle léku pídit, vyžadovat ho a nesprávně užívat a nevyhnutelně umírat)
@AlieN (25.03.2020 18:35): Statistiky jsou i matoucí, taky když lidé poměřují počet mrtvých s počtem nakažených v ten den. Úmrtnost ale odráží počet případů, který byl před několika dny nebo před týdnem.

Jinak, důsledek šíření zpráv o tom, že chloroquine v antimalarikách jsou "zázračným lékem". Dokonce jsem tady před tím varoval skrze slova mého otce, který u chloroquine dvou pacientům podal, žádný zázračný lék to není, jeho použití je velmi nebezpečné.
@Bellerofontes (25.03.2020 17:05): Vidíš, já to Žižekovo ani nečetl, už jsem trochu unavený, ale to si znova přečtu, Agambena mám rád, jeho kritika v podstatě neomezené státní moci při vyhlašování "výjímečných stavů" je podle mě aktuální vlastně nejvíc od "války proti terorismu", nedivil bych se, kdyby se tenhle jeho koncept navázal na bioetickou paniku, která suspenduje globální demokracii.

A Foucaltovo Dohlížet a trestat jsem četl naposledy na fakultě. Zrovna v těchto časech asi lepší oprášit.

To si snad teď i toho Žižeka přečtu zas :))
@Charllize (25.03.2020 16:59): "10 uzdravenych a 5 mrtvych nnei moc prizniva"
Však to je taky nesmysl, porovnávat můžeš až s odstupem několika týdnů, kdy se za uzdravené prohlásí všichni ti, co se nakazili ve stejné době jako ti co už zemřeli.
@valcik (25.03.2020 11:18): Vynikající článek, budu ho šířit dále. Máš moje poděkování. Vykládáte to s Jabem hrozně simplicistně, musí se to číst na pozadí Foucaultových pasáží o moru a Agambenova vyjádření, na něž to reaguje.
V cine jim to zase nejak zacina gradovat. Hmm. Vypada to ze dokud nebude nejaky lek ktery to omezi tak to lepsi nebude.
kdyz bych byl skarohlid tak ta bilance u nas 10 uzdravenych a 5 mrtvych nnei moc prizniva..

A anglli zemrela holka co ji bylo 21, zadne jine potize nemela, kazdy si musi davat extremni pozor.

Vcera sem uvazoval ze zacnu na 4 hodiny denne chodit do prace, ono stejne nakonec nic jineho nezbyde, ten vir tu bude pekne dlouho. Achjo. mam z toho pocit jako kdyz jsme na vojne hazeli ostry granaty. Vsechno je zabezpecene, klidne chodte do prace, jen obcas hrozi ze to nekomu urve obe ruce a hlavu :)