Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@mazar1234 (30.12.2015 20:04): Ale je to vono, tak to mi vůbec nechutnalo. Já jsem asi i alkoholovej barbar. Já vypiju všechno, i tu okenu :-D, ale vodky mi chutnají všechny stejně (špatně) a rozdíl mezi tuzemákem a drahým rumem poznám jen horko těžko.
Snad jen na tý medovině si dokážu pochutnat.
@mazar1234 (30.12.2015 15:30): Čím je daný tvůj výběr?

Moc nechápu, to že v pytli je jak vodka, tak whisky a rum. Vodce upřímně moc neholduju, ale přijde mi, že je to prostě jiný pití (i způsobem) než ta whisky a rum.

Dalmore bude asi hodně pitelnej, takže bych řekl největší sázka na jistotu. Talisker je samozřejmě klasika, ale dost specifickej, ne pro každého a třeba na mě dost pálivej.

Stařený rumy jsem si v poslední době dost oblíbil (ta komplexnost chutí...), takže bych se osobně tý Zaye vůbec nebránil. Na rumratings.com má 8/10, špatná určitě nebude...
Zrovna jsem domů přitáhl Bombay Sapphire, tak jsem zvědav, zda bude lahodnější než Beefeater, kterého mám za takové rozumné minimum.
@mazar1234 (30.12.2015 15:30): Jestli do společnosti, tak vodku, jinak Ardbeg nebo Octomore, když jsou tu ty mrazy, na takové to noční postapo rozjímání.

@mazar1234 (30.12.2015 14:08): Nemůžeš srovnávat masově vyráběné zboží se specializovaným. A navíc blended whisky neznamená automaticky špatná. To je jako tvrdit, že cuvée (ať už víno nebo čokoláda) jsou automaticky špatné.

Je hodně lidí, kterým třeba chutná Jameson/Ballantine's - a to je v pořádku, protože to je whisk(e)y vyráběná tak, aby chutnala (a prodala se) co nejvíce lidem. Naopak znám lidi, kteří po nalití staré Caol Ila do sklenky ji do sebe kopnou jako panák Jacka, otřepou se a prohlásí, že větší hnus nepili :)
@mazar1234 (30.12.2015 15:30): Rovnako ako pise leebigh - rumy nepijem, ale mozno prave kvoli tomu by som skusil tu Zayu. Pre zmenu.
A Talisker vs Dalmore: ja by som prave podla Connemary tipol, ze Talisker by ti mohol chutit. Ale na druhu stranu zalezi ci nechces skusit nieco ine.

Podla mojho aktualneho rozpolozenia a preferencii by som siel do:
1) Zaya
2) Dalmore
3) Talisker
4) nic
5) Vodka
@aoshi (30.12.2015 13:38): Je to úplne obyčajná priemerná blend Whisky ako Ballantines, Johhnie Walker (čiže mydlová voda zmiešaná so šťankami) atď... ale zrovna tá Cherry cask finish je úplne iná a oveľa chutnejšia vďaka tomu chuťovému nádychu sherry, ktoré je samo o sebe dosť dobré (hoci ženský chľast - typicky to býval nápoj paničiek z vyššej spoločenskej triedy).
IMO z celej tejto triedy "average common blended whisky/key" je Grants sherry cask finish výrazne najlepšia a keď sa človeku nechce vydrbať 30+ € za fľašu tak je to dobrá voľba.

Ale odkedy som pil Connemara tak mi už takmer žiadna Whiska nechutí a nie som už schopný takéto low-endy piť, už ani napr. Jack Daniels mi po Connemare nechutí, ale ešte ho dokážem vypiť.
Ježíš vy řešíte krávoviny... prostě to zkoukni od jedníčky do sedmičky ne? hotovo tečka konec...
@Aaron_Hill (30.12.2015 01:24): Já mám Ep 1 taky rád, ale hlavně kvůli hře Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, kterou jsem pořád mastil na PS 1 a znal jsem všechny lokace. No a pak, když jsem poprvé viděl Ep 1 a s tím i všechna ikonická místa ze hry, byl to fakt zážitek. Jo, je tam Jar Jar, ale jinak se mi to líbilo - podvodní město, Qui-Gonn, Darth Maul, shánění součástek na Tatooine, závody, souboj s Darth Maulem :) Když se otevřely vrata a poprvé zaznělo naplno Duel of the Fates, to byly pořádné zimomriavky.
Koukám, že je dnes trendy kritizovat Epizodu I. Mně osobně právě tato část otevřela dveře do světa SW. Celkem logicky. V době uvedení mi bylo deset let a ztotožnit se s postavou taktéž desetiletého hlavního protagonisty bylo jednoduché. Snad i proto se na Epizodu I. neumím dívat dospělým a kritickým pohledem jako většina z vás. Naopak, vnímám jako výpravnou, efektivní, velmi dobře obsazenou a skvělou hudbou korunovanou pohádkou z předaleké galaxie. Samozřejmě, pohádku poplatnou své době a cílené právě na mou generaci. Jar-Jarovi se smáli děti i dospělí a stejně jako M.a.t.t., beru raději jeho, než romantiku v podání Haydena Christensena z Epizody II., u které se mi dodnes trapností kroutí prsty.

Z těch řeší o Grant's whisky se mi udělalo skoro zle (i když skleničky v dárkovém balení jsou u Grant's rafinované), naštěstí Ježíšek přinesl Glenfiddich 12 yo, která vše zlé umí zažehnat :)
Teď mám v tom jakýsi chaos, asi to bude tou Grant´s Cask Edition :-)
Ano, špatně jsem to napsal, dějově od jedničky, i když byla natočená později. Tak to bude.

Mě nová trilogie zkazila tu původní. Celkově mi ale přijde, že má SW nepromyšlený scénář a spoustu logických děr (za to může hlavně nová trilogie) a že Lucas je především dobrý producent a rozhodně ne scénárista a režisér. Co mi přišlo naprosto úžasné je technická (triková) kvalita původní trilogie, která je podle mě lepší než v nové trilogii (viděl jsem nejaktuálnější remastery ve Full HD, ale po každé epizodě jsem koukal na srovnávací videa na YT s originální verzí).

Jako nejlepší díl považuju Ep 5 a nejhorší samozřejmě Ep 1. Kdybych celé SW neviděl poprvé tenhle rok, ale někdy před 10 lety, tak bych to asi žral a byl megafanboy protože nostalgie.
@leebigh (29.12.2015 22:34): Jak říká Fatality, klasika - jak to bylo natočeno: 4,5,6,1,2,3. A případně pak ten seriál, ale ten jsem neviděl. Nejsem kdovíjakej hardcore fanda Star Wars, ale mám tu vcelku sérii rád a všechny díly mi kvalitativně přijdou zhruba stejné.
@M.a.t.t. (29.12.2015 23:06): Jasne ze ked mas komplet seriu tak ides porade. A z isteho uhlu pohladu je to aj dobre, po priserne nudnej debiline ep1 (ctrl-c+ctrl-v Ben Hura je podla teba vrchol akcie) a Maul? si robis prdel, ved cely film su len chujoviny ako ho ukazuju ako nic nerobi a cely film je tam vlastne uplne onicom postava..... LOL.

Ep2 je aspon pomerne zabavny akcny film z prostredia SW takze ako akcny film je OK.

Ep3 je prekvapivo dobre.

No a potom je jasne ze dejovo postupne nadvezujuce 4-5-6 si pozries v poradi 4-5-6. Ako inac by si to pozeral ze ano, bez predchadzajucej znalosti.

Ovsem to nic nemeni na fakte, ze najlepsi dojem z filmov SW ziskas pri pozreti v poradi 4-5-2-3-6 (cize vynechat meganudnu sracku ep1).
To vaše poradie dáva zmysel z pohľadu fanúšikov, ale ak má niekto doma DVD so všetkými dielmi, dáva zmysel, že ich napozerá všetky (A okrem toho, jednotka má Maula a klzáky)
@Bodkin (29.12.2015 22:53): Jj to dava zmysel, urcite ignoracia 1 je zaklad (totalna mega-uber-nudna kokotina a hlupa strata casu).
4-5 naserviruje o com to je, potom 2-3 priblizi historiu a zakonci to 6. Z hladiska pragmatickosti je to najlepsie poradie s tym suhlasim.
@leebigh (29.12.2015 22:34): Staré epizódy (4-6) sú originálna trilógia, novšie (1-3) prequelová. Ale osobne odporúčam ísť na to klasicky, aj kvôli trikovej stránke, ktorá je v starých epizódach predsa len zastaralá. Poradie 1-6 by som volil iba u mladších divákov, ktorých by staršie epizódy predsa len mohli odradiť, ale to tvoj prípad nebude.

Kanonické seriály sú dva: The Clone Wars so 6 sériami (Nepliesť so starším a krátkym Clone Wars) a novší Rebels.
@mazar1234 (29.12.2015 22:25): Ono to není chronologicky ??? Dostali jsme pod stromeček aktuální kolekci DVD se všemi předchozími 6 epizodami a já bych tedy začal od jedničky, neznaje kvality jednotlivých epizod. Synkovi jsem koupil ještě jakýsi animovaný seriál , čert aby se v tom vyznal.
Já nevím, ale já jakožto neznalec Star Wars světa a filmových i jiných sérií jsem byl spokojen. Teď mě asi čeká postupné shlédnutí Star Wars filmů na DVD, abych to universum poznal :-)
Synek spokojen nebyl - sepsal na svůj Facebook obsáhlý elaborát :-)

Tak, tady máte tu moji slibovanou recenzi na sedmou epizodu Star Wars, která má podtitul Síla se Probouzí. Ze začátku musím říct, že tato recenze bude obsahovat SPOILERY, takže pokud jste neviděli film, tak tuto recenzi nečtěte (a to myslím opravdu vážně, nedělám si srandu). Pochopili jste ? Děkuji, takže můžeme začít. Začnu tím, jaký jsem měl pocit z filmu. Celý začátek a střed filmu byl výborný a dobře jsem si ho užíval, ale konec byl jedním velkým zklamáním a musím říct, že byl hodně (HODNĚ!!!) špatný. Ke špatným věcem se vrhnu až na konci, teď začnu s věcmi, které se mi líbily. Líbili se mi hlavní hrdinové, kteří to zahráli dobře a nebyli špatní. Zatímco Finn je sympatický stormtrooper, který se potom přidá na dobrou stranu, Rey je zase něco jako sběratelka věcí, které pak dává nějakému mimozemšťanovi a ten mimozemšťan ji potom za ty věci dá přísady na vytvoření jídla. Je super, že to herci zahráli u těchto dvou hlavních hrdinů dobře a že ty hrdiny si hodně oblíbíte. BB-8 splnil má očekávání. Je vtipný a roztomilý zároveň. Navíc, jelikož tam byli (a také budou) droidi C-3PO a R2-D2, tak to může znamenat to, že si všichni tři droidi budou rozumět a budou si pomáhat. Han Solo (hraný výborným Harrisonem Fordem) byl s Chewbackou výborný. A nejenom, že byl Chewbacka více vtipný a že Han Solo byl s Chewiem výborný, ale také ho daboval ten dobrý dabér Jiří Štěpnička (i když tedy nevím, jestli to byl on, mám malý pocit, že ho daboval Pavel Soukup, ale to tu teď nebudu rozebírat). Samozřejmě, Millenium Falcon nebyl špatný a bitvy, ve kterých byl Falcon, byly dobré. Pilot Poe Dameron byl výborný a ani jsem nečekal, že to bude jedna z hlavních postav. Myslel jsem si, že to bude jenom menší postava, která tam potom zemře. Navíc, také je nadabován super daberém se skvělým hlasem (tento dabér tuším daboval i lva Alexe v Madagaskaru). Kylo Ren byl super, ale jenom ze začátku. Ano, jenom ze začátku. Potom řeknu proč. Planety byly také celkem dobré. Někomu může vadit to, že se ty planety jmenují trochu jinak (např. Jakku) a jsou nové, ale v podstatě jsou inspirovány podle Tatooinu, Hothu a podle dalších známých planetách. No a teď je čas na nejlepší část a to na část, kde mám říct mínusy filmu. Někteří si teď říkají, co má tento film za mínusy. Má na konci (a v některých dalších částech) velké mínusy, které kazí zážitky z filmu. Začnu nejdříve mluvit o konci samotném. Konec byl hodně špatný a uspěchaný kvůli událostem, které se tam staly. Proč jenom někdo mohl vytvořit tak hloupý nápad se zabitím Hana Sola a kdo mohl vytvořit tak nesmyslný a hloupý souboj se Světelnými Meči. Smrt Hana Sola je sama o sobě špatná z několika důvodů. Jednak teď neuvidíme černý Millenium Falcon (viz. komiksy a knihy Star Wars, kde se mluví o smrti Chewbaccy), ničí to celý EU (Expanded Universe, který byl tvořen převážně z knížek a komiksů, které doplňují vesmír Star Wars) a je špatné a hloupé zabít jednu z nejlepších postav ze Star Wars. Podle mě tohle bylo uděláno, aby byl Han Solo ještě více ztrapněn. Han byl ztrapněn dvakrát a to ve vylepšené scéně v Epizodě 4, kde vystřelil proti Greedovi druhý (původně vystřelil první) a teď je ztrapněn v Epizodě 7 díky tomu, že tak hloupě zemře (navíc, je to promarněný potenciál do Epizody 8, kde by se Luke s tím Hanem setkal). Teoreticky je možná ztrapněn i díky tomu, že byl proměněn do Carbonitu. Celkově prostě špatný nápad. A teď ten souboj se světelnými meči. Celá bitva tu buď nemusela být a nebo by byla trochu pozměněná. Já kdybych dělal tu scénu, tak bych tam nedával hodně věci. Nebyla by tam scéna, kde je Finn zraněn (a on by vůbec nebyl zraněn a měl by pořád dobrou kondici), nebyla by tam scéna, kde by vyhrála proti Renovi Rey, ale kde by vyhrál Ren proti Rey. Když už mluvíme o Kylo Renovi, tak mi na něm vadily dvě věci. Zaprvé: Příšerný herec (horšího herce jsem snad ještě neviděl a mimochodem nechápu, proč se odmaskoval tak brzo) a za druhé: Jak je možné, že temný bojovník, který měl výcvik by mohl být poražen holkou, která ani nemá výcvik a která ani ještě neovládá nějaké Jediovské schopnosti. To jsem vůbec nepochopil. Další problém mám s Kapitánkou Phasmou. Tady působí spíše jako Boba Fett, což znamená, že vypadá cool, ale za celý film nám neukáže moc dobrých věcí (spíše nám neukáže nic). (Pro informaci, tu věc ohledně Kapitánky Phasmy říkal recenzent jménem Medojed, který na svůj kanál dal nějaká videa ke Star Wars). Tohle mě hodně zamrzelo, protože už před premiérou to byla jedna z postav, která byla oblíbená u fanoušků a v hračkářstvích byly její figurky. No a teď když je film, tak nám neukáže nic. Doufám, že v Epizodě 8 nám ukáže víc. Teď tu je nejvíce známý problém a to je ten, že to je zkopírovaný děj Epizody 4. Jelikož se báli, že by to pokazili, tak okopírovali děj Nové Naděje a dali ho do nového kabátu. Tohle jsem si uvědomil až po konci filmu a poté, co jsem se koukl na videa recenzentů, kteří recenzovali Epizodu 7. Tohle mi moc nevadilo, ale mohli vymyslet něco více originálního (a jak už říkal recenzent Jorssk, tohle není inspirace od Staré Trilogie Star Wars). Trošku větší problém je ten, že tento film ničí celý EU (Expanded Universe) Star Wars. Má to několik důvodů, ale jelikož už je tato recenze tak dlouhá jako dvoukilometrová stonožka, tak bych vás tu nechtěl nudit a o EU tu podrobněji mluvit nebudu (o EU bych když tak mluvil někdy jindy). Co si o Epizodě 7 myslím celkově ? Není to film, který by překonal Starou Trilogii a (možná) Epizodu 3, ale je to film, který by překonal Epizodu 1 a 2 a byl by tak skoro na stejné úrovni. Epizoda 7 je ze začátku výborná a je super a řekl bych, že lepší začátek v Star Wars snad nikdy nebyl, ale konec je příšerný a kazí celkový zážitek z filmu a má tam hodně nesmyslných a uspěchaných scén. Celkově dávám novým Star Wars 6,5/10 (a to jsem byl ještě na ten film hodný, kdybych byl zlý, tak bych tomu dal tak 5/10). Doufám, že se vám má recenze líbila a pokud chcete, abych se někdy znovu rozepsal o Star Wars, tak to klidně udělám. A pokud chcete, tak mi do komentářů napište, na co byste chtěli , abych ohledně Star Wars napsal článek. Děkuji, že jste si tuto recenzi přečetli a že souhlasíte s (nějakými) mými názory.
Přeji hezký zbytek dne a prozatím na viděnou.
P.S. : May the force Be With You !
P.S.S. : Nevím, jestli bych měl scénáristu za ten konec zabít :-)
P.S.S.S. : Všichni ze Staré Trilogie, kteří se objevili v Epizodě 7, tak byli super :-)

@Gordon (29.12.2015 21:42): Ja si skôr myslim, je to úplne naopak :D V dvojke naviac jeho postava trpela aj tou nie veľmi dobre napísanou romantickou linkou, pričom Christensen fakt nie je tak dobrý, ani charizmatický herec, aby to uhral. Ale v trojke, kde zmenil účes mi fakt nevadil :)
@Bodkin (29.12.2015 21:32): Ok, v tom prípade súhlasím. Proti Lukovi som v starých SW nemal vôbec nič, ale je pravda, že Han bol o dosť lepší. V novej trilógii som v prvej epizóde Anakina nebral za hlavnú postavu, skôr Obi Wana - v druhej epizóde nestál za veľa a v tretej som ho zobral na milosť, aj keď o nejakých vyložených sympatiách sa hovoriť nedalo.