Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

19.04.1999
září 1999
16.01.2024

Phantom Menace je akčnou adventúrou kopírujúcou viacmenej celý príbeh rovnomennej filmovej Star Wars epizódy. V 3D perspektíve z pohľadu tretej osoby a v simultánnom ovládani klávesnicou a myšou sa postupne zhostíme niekoľkých postáv, menovite Qui-Gon Jinn, Obi Wan Kenobi, Amidala a kapitán Panaka. Základný princíp hry kombinuje boj so zdolávaním prekážok či už logického alebo pohybového typu. V niektorých fázach hry nechýba ani klasické poslíčkovanie a vedenie rozhovorov s rôznymi postavami.

Chcel by som si to z nostalgie zahrať, dá sa to niekde na nete nájsť? Zatiaľ sa mi podarilo vyhľadať len demo a okresanú verziu bez zvuku.

EDIT: Tak už netreba, pošťastilo sa :D.

Klasická filmová rychlokvaška, která nepřinesla absolutně nic nového. Na druhou stranu, ani se od ní nic takového nečekalo. Zábavné filmové pasáže střídá nudná a frustrující nastavovaná kaše. Zkrátka - hra podle filmu. Bez vlastního nápadu, bez nějaké větší interaktivity, přísně lineární a nepříliš zábavná. Kdysi jsem po tomto titulu opravdu prahnul, ale to jsem znal jen demo a bylo mi 10 let. Z toho vyplývá, že je hra vhodná především pro mladší hráče znuděné nekonečným hraním Lego Star Wars.

Pro: hra podle filmu

Proti: hra podle filmu :)

Čo na tom, že bola hra strašne hranatá/kockatá už vo svojej dobe, mala príšerný leveldesign, hnusné textúry a občas sa dalo niekde (ne)pekne padnúť a umrieť. Mal som dvanásť, bolo to Star Wars, dali sa odrážať laserové strely svetelným mečom (!!) a porcovať (nielen) droidi na malé kúsky za sprievodu hlasného buuum/aaaaah. Síce len desať levelov, ale za rôzne postavy (I keď Amidala a Panaka sú nudní) a hlavne ten takmer výlučne adventúrny v Mos Espa s tuším troma možnými postupmi dokončenia, ma ako malého špunta potešil. Do toho všetkého hrala epická hudba Johna Williamsa a tak i s odstupom času napriek mnohým nedostatkom klasického herného prívesku k filmu, prevládajú pozitívne nostalgické pocity.

Pro: epická hudba z filmu, Obi-wan a Qui-gon, porcovanie svetelnými mečmi, Mos Espa

Proti: grafika, textúry, dĺžka, leveldesign, Amidala a Panaka