Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Tak jsem právě přestal být scalper a rozbalil, zapojil a ve finále i odzkoušel svou první PlayStation.

Upřímně, tak jak se mi design nelíbí (na živo jsem viděl poprvé na DH srazu), nakonec to není tak hrozné. Ačkoliv kvádr u XSX je prostě tak nějak od přírody hezčí. :) Na druhou stranu PS5 je užší, takže se snadněji vsune do mezery mezi TV a nábytkem, neboť je téměř úzká jako XOS nebo XSS. Subjektivně bych řekl, že PS5 je o něco lehčí než XSX, docela tichá, dokonce i mechanika je poměrně tichá.
Jestli to chápu dobře tak Sony používá nějaký Linux/Unix systém. Trochu jiná filozofie než u Microsoftu, zvyknou se na to dá, chvílí jsem hledal kde vypnout předčítání textu, kde se nastavují 30 bit barvy (Full Colors), apod. Sony to mají tak trochu udělané pro netechnické lidi.

K úplné spokojenosti mě již schází jen pořádná 4TV s HDR a Gran Turismo 7. :)

Možná dotaz, Sony controller se nabíjí jen když je zapnutá konzole, že ano? Jak to nabíjíte? Během hraní? Jak poznám, že je ovladač úplně nabitý? Dají se nějak sdílet hry s kamarádem jak to umožňuje Xbox? Třeba, že by mě nasdílel plný DriveClub? :)
@Garret (26.10.2021 22:26): hele, ja ten prvni prispevek koncipoval dost obecne, ale presne jak jsem tusil, hned nasledovaly poucky o tom ze si mam spis dat pozor jak tam tu pastu davam a cele zakoncene tvym isopropylem. Kdybych chtel vedet jak se dava pasta nebo cim to mam cistit tak to napisu. Bohuzel jsem diky tomu byl nucen to cele rozvest do netusenych detailu, coz jsem vubec nemel v umyslu. Ale jsem nakonec rad ze jste mi nejak tak hromadne potvrdily ze zaschla pasta nemuze nic vaznyho zpusobit, za to diky a stacilo :D
@AiMLEzZz (26.10.2021 21:42): Jasne, me ani o teplotu neslo, spis o ty zbytky kolem az nejak po case ztvrdnou. Ale vzasade me taky nenapada nic co by se stat mohlo. Jedine snad ze by pri dalsi vymene pasty ten ztvrdly kus mimo pri odlepeni sebou vzal i nejakeho toho brouka co jsou tam kolem. I kdyz co mam zkusenost tak ta sediva pasta nejak netvrdne, spis se z ni stane takova tuha zvejkacka, i kdyz to je treba po peti letech.
@Charllize (26.10.2021 20:29): Na Gamer Nexus s tímhle nedávno dělali pokusy s různými typy nátěrů - hodně málo, tak moc, že to přetíká, různé tvary nátěru atp. A zjistili, že to nemá prakticky na nic vliv. Rozdíl teplot byl 0,7 °C. Že by se něco odlomilo a něco poškodilo, to už mi přijde stejně pravděpodobné, že se ti tam něco dostane zvenčí ventilátorem...
@Charllize (26.10.2021 21:00): Nemyslím si, že to může něco poškodit. Takto, jak to máš na té fotce, vypadal procesor v mým služebním noťasu, když jsem z něj sundal heatsink, očividně ani v Dellu (resp. nějaké čínské montovně) to nevadilo. Hlavně ono se to blbě stírá z těch miniaturních brouků. Takže jsem to tak nechal, rozetřel novou pastu jenom po čipu a zpátky zadekloval a minimálně mi nic neshořelo za půl roku :D
@Charllize (26.10.2021 21:00): Pokud tam nedavas vodivou a neni sance, aby to vletelo do ventilatoru, myslim si, ze to technicky nevadi (ony ty soucastky neco vydrzi a hmotnost toho pripadneho ulomku bude miziva). Ale je to strasny a sam bych to takhle z ruky nepustil.
@Garion (26.10.2021 20:55): Jeste jsem ti tam neco doplnil nize..a pridavam obrazek pasty z vyroby, abys vedel co mam na mysli.
https://i.imgur.com/gsAdYiM.jpeg

A jo jde mi hlavne o konzole, prijde mi ze ty podminky jsou tam krapet jine nez u PC. Jde mi hlavne o to, ze kdyz to tam zustane jako na obrazku vyse jestli to vadi nebo ne. Jinak ja pastu do konzole daval mockrat, trosku resim mensi hadku s kolegou ktery ma za to kdyz to tak dela Sony je to jedno :)
@Charllize (26.10.2021 20:51): Ja bych spis zacal tim, ze ji tam prestanes davat tolik - neni normalni, ze ti "vytece ven" nebo "ukapne vedle". Kdyz ji tam budes davat "akorat", staci pote proste vyndat chladic, vyndat CPU a vycistit - a nic se nikam nezavlece a nemusis nic resit.
@Garion (26.10.2021 20:43): Myslim nevodivou. Vodivou bych si nikam netroufnul asi ani dat. Ale jde mi spis o okoli patice. Je tam kolikrat plno soucastek a spoju a stava se kdyz tam clovek tu pastu dava ukapne mu nekam bokem a podobne a blbe se to cisti. Nebo se stane ze se musi hned z nejakeho duvodu dat chladic pryc a ta pasta co tam byla nove dana zase ocistit a pri tom se zavlece do ruznych mikro zdirek, mezi soucastky a podobne. ja se to vzdycky snazim pedantsky cistit, ale zajima me jestli to nedelam zbytecne a neni to trochu jedno.

pro priklad PS4 procesor. Je tam kolem plno soucastek a ty se obvykle zaserou pastou, z nejake casti. Byva to zasrane kolikrat i primo z vyroby.
https://static.tweaktown.com/news/5/5/55 ... heres-proof_full.jpg
@Charllize (26.10.2021 20:29): Nektere pasty jsou elektricky vodive, takze tam bych si daval velky pozor. Ze by se odlomila a neco na deske mechanicky poskodila, to se mi moc nezda (predpokladam, ze ji tam je navic tak gram nebo dva). Mozna pokud by zapadla do nejakeho ventilatoru, mohla by udelat nejakou mechanickou neplechu.
Mam takovy dotaz. Kdyz se dava nova teplovodiva pasta na procesor jak moc vadi kdyz v okoli patice zustanou zbytky pasty po pritlaku, pripadne zbytky pasty od minula. Ja se to snazim minimalizovat jak to jen jde. Muzou ty zbytky pasty zapricinit nejaky problem v pozdejsi dobe? Jako ze treba ztvrdne a nejakou vybraci se odlomi a vezme sebou kus spoje z desky nebo nejakou mini soucastku? A tak podobne. Nebo co si myslite.
A ok, je to trosku debilni dotaz a nejsem z pouste :D
@marwel (26.10.2021 15:50): Díky, je to nějaký generic Genius. Deadzone ve hře mám úplně na nule, takže to asi bude prostě spíš shitovější ovladač. Jen jsem chtěl vědět, jestli je to normální :).
@AiMLEzZz (26.10.2021 15:27): Jsou mezi nimi rozdily. Nevim, jaky pouzivas. Ja mam zkusenost s Xbox One ovladacem, Dualshockem 4 a Dualsensem a ani jeden z nich zadnou deadzone nema. Deadzone se da pak vetsinou stelovat jeste primo ve hre. Nejdriv se mrkni, jestli nema hra ve vychozim nastaveni nejakou tu deadzone nastavenou. S Forzou mam zkusenost jen s Motorsport 7 a tam zadna deadzone nastavena nebyla pokud si to dobre pamatuji. Pokud neni a stale nejakou citis, mrkni jestli vyrobce ovladace nema nejaky software pro upravu.
Chtěl jsem se zeptat lidí, kteří častěji hrají na ovladači. Je mezi nimi velký rozdíl? Nejde mi teď o spolehlivost nebo pohodlnost užívání, spíš o kvalitu / citlivost vstupu. Po letech super casual závodění na klávesnici jsem se rozhodl naučit závodit ve Forze na gamepadu, ale zdá se mi, že jeden ze sticků má hrozně velký deadzone, takže se mi strašně špatně zatáčí. V nastavení mám inner deadzone nastavenou na nulu, ale stejně mám pocit, že prvních pár milimetrů páčka nic nedělá, takže je pro mě občas fakt těžké odhadnout, jak moc ji zmáčknout. A právě nevím, jestli jsem jenom lempl a neumím s tím, nebo je to ovladačem.
@Jab (25.10.2021 18:18): Ta podpora je fajn. Doufám, že mi alespoň ty 3 roky vydrží. :-) Na Zenfone jsem se koukal, ale tak vysokou cenu za telefon si už zkrátka nedovedu obhájit.
Nu, tak jsem si musel koupit nový telefon a ten výběr byl fakt bída. Hodně mě zklamal Fairphone 4 - je ještě mnohem větší a těžší než ostatní pádla, co jsou na trhu, přitom má menší uhlopříčku; telefon, co váží skoro čtvrtkilo opravdu nechci mít dlouho. Podle ohlasů nejsem jediný komu to vadí (plus si ještě lidé stěžovali na absenci 3.5 jacku, což je u modulárního telefonu opravdu zvláštní opomenutí).

Propravdě doufám, že se telefony časem budou opět zmenšovat nebo alespoň zlehčovat.

Každopádně nakonec mi jako nejlepší volba (do rozumné ceny cca 10 000 Kč) přišel Galaxy A52s 5G. Zatím jako spokojený (až teda na tu velikost a všechno to nastavování a migraci dat - půlku stejně člověk musí udělat sám). Když už nic jiného, tak by měl dobře fotit.

A 5G se dá využít i v Praze, což je fajn už jen vzhledem k tomu, že mám neomezená data.
@Chuck (24.10.2021 19:12): už jenom kvůli grafice to za těch 6k prodáš úplně v pohodě. Když lidi jsou schopni koupit PS4 Slim za 8k. :) GPU nejsou lidi jsou zoufalí. Tohle je za hubičku. Vsadím se, že to koupí někdo kdo vyhodí zbytek a nechá si GPU.
@Garion (24.10.2021 18:37): Jasný, jde mi jen o hrubý odhad, nechci Tě pasovat do role soudního znalce. :-) Na GPU záruka ještě minimálně půl roku je, takže kdybych se dostal na nějakých těch 5 - 6k za celou sestavu, byl bych spokojený ažaž.
@Garret (24.10.2021 18:40): To uspavani způsobuje ještě jednu věc. A to bobtnani složky other na hdd. Tam si konzole odkládá různe věci, zejména tam jdou downloady před rozbalenim a další věci co se tyce stahování ale ukládá to tam i informace o stavu konzole a podobne. Stává se ze ta složka naroste do obludnych rozměru, klidně i 100gb a zbavit se toho není úplně jednoduchá věc. Kolikrát pomůže jen komplet wipe hdd. Samo safe mode sám o sobě žádnou mega velikost neudělá ale proste na to má vliv taky.
@Rapier (24.10.2021 18:34): Pokud chces QHD (1440p) rozliseni a cenu zhruba jako ten, co odkazujes,, podival bych se treba na https://www.alza.cz/27-benq-ex2780q-d5773893.htm

@Chuck (24.10.2021 18:36): Myslim si, ze pokud muzes na tu GK poskytnout jeste nejakou zaruku/fakturu a das cele komplet, mohlo by to byt prodejne za 7000-8000. Ale ber to jen jako odhad, opravdu to neni moje parketa. Pokud to das za 5000, myslim si, ze to bude do tydne pryc.
@Garion (24.10.2021 18:18): Jo, ta grafika, kterou jsem osobně nekupoval, je z toho všeho nejnovější, konkrétně cca rok stará a vyšla kolem necelých 5k. No....nechce se mi to po těch letech odkládat na půdu, říkal jsem si, že bych za to všechno mohl dostat třeba nějakých 5k(?).