Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@AiMLEzZz (05.09.2021 20:49): Podepíšu se pod to, co psal @Paul: . Argumentovat hraním na mobilu je liché, hraní na mobilu je ergonomické peklo. O tom, že tam je spíše hromada odpadu a pár dobrých her, ani nemluvě.

Jinak, AAA současné hry na Steam Decku rozjedeš zcela bez problémů, musíš brát v potaz, že tam je poměrně nízké rozlišení displeje, díky tomu výkon nebude špatný. Ale ano, do budoucna to na AAA tituly nebude. Ale kvůli tomu si ani lidé Steam Deck nekupují. Tady je obrovská výhoda právě v tom, že při pohybu si bereš svojí Steam knihovnu s sebou v kompaktním balení, které bez problému k hraní použiješ i na cestách. A připojení k monitoru dává v takovém případě určitě smysl. Lidi, kteří se pohybují mezi více byty, nebo často cestují, Steam Deck ocení myslím velmi pozitivně.

Osobně třeba nehraji pouze současnou produkci, ale také se rád vracím ke starším hrám. Ten seznam titulů, které hrát chci, ale nehrál jsem je, se neustále rozrůstá. A takto se k nim dostanu na cestách, což dosud nebylo možné, jelikož notebook nebyl řešení, právě kvůli (ne)skladnosti a mobil kvůli nepoužitelnosti...
@AiMLEzZz (05.09.2021 20:49): na AAA hry to (zatím) stačí a tipl bych že pár let stačit bude a hrát na mobilu mě nebaví, nejsou tam hry co bych chtěl hrát a nemá to pohodlný/plnohodnotný controls.

Jinak s tebou souhlasím v tom, že taky chci mít plnohodnotný zážitek v co nejlepší kvalitě. Proto taky hraju 25 let na PC. Ale PC si sebou mimo byt nevezmu a občas se zachce zahrát i mimo. A pak je spousta her, kde ta nejlepší kvalita (výkon PC, velká TV) zas není tolik potřeba, třeba u top down RPGček nebo strategií.
@ZephyrCZ (05.09.2021 13:21): Jasně, je to nejlepší ve své třídě, ale ta třída je prostě divný weird spot, který si ze všeho bere to nejhorší. Ale já myslím, že už jsme si to tady všechno řekli a nikomu neberu, jestli mu to vyhovuje. Jen mi přijde, že 1) na AAA hry to nestačí a stačit nebude a s tak malým displayem to je třetinový zážitek; připojení k větší obrazovce vzhledem k výkonu nic moc neřeší, 2) hry, které má smysl hrát plnohodnotně na takovémhle displayi, si obvykle zahraješ i na mobilu, 3) na sofistikovanější hry stavěné na handheld zařízení je to zase overkill. Dokážu si představit nějakou množinu her, pro které to dává smysl - starší hry, které to utáhne po připojení na větší obrazovku - ale to zas zvládne i foremnější notebook s nějakou novější integrovanou GPU. Tady je výhoda akorát v tom, že to má rovnou dobře vyřešené ovládání.

Ale je to o tom, co člověk od hraní chce. Já pokud nemůžu mít plnohodnotný zážitek v co nejlepší kvalitě, tak radši nehraju. K horší kvalitě bych přistoupil, jen kdybych neměl jinou možnost. Nicméně jak říkám, pokud to někomu dává smysl, tak mu to rozhodně neberu.
@Paul (05.09.2021 11:58)

@ZephyrCZ (05.09.2021 13:21):

@marwel (05.09.2021 16:29)
diky za reakce. Ja se v hardwaru uz vubec nevyznam, ale koukal jsem na par recenzi a to zarizeni me zaujalo. Uvazuju bud o xboxu, nebo o tomto. Mam v planu koupit neco noveho v podstate sz vyjde Starfield. Libilo se mi, ze je to prenosne a pritom to lze snadno napojit na monitor. Dejte pak vedet az to budete mit. Ja momentalne asi nemam sanci potkat nekoho kdo to bude mit (vsichni predpokladam cekaji frontu). Jedine co me odrazovalo je flash pamet u toho zakladniho modelu a mala kapacita. Ka bych totiz vyuzil poloprenosne zarizeni. Nepotrebuju vylozene hrat v ruce ale pohybuju se mezi 3 domacnostmi kde bych to krasne napojil na monitor.
@Rapier (05.09.2021 10:09): dlss a fidelity fx jsou mirene na odlehceni zateze ve 4k, max jeste ve 1440p. Pri 720p rozliseni steamdecku je to nepouzitelne. Raytracing je ale na takto male obrazovce zbytecny tak jako tak. To jedine v pripade pripojeni sd k monitoru, ale vykon tam bude tak max na 1080p a tam dlss take nepouzijes.

SteamDeck je pro herni nadsence jako sekundarni platforma ke hrani prevazne backlog her a mensich her na cestach. Dle meho je to jako koncept skvele. Ja toho moc nenacestuji, takze se mi to prilis nevyplati, ale prijde mi to fajn.

Zda budou hry vyladene primo na to, tak to bude vec samotnych vyvojaru. Nepochybuji, ze nekteri si s nastavenim svych her pro SD pohraji, kdyz uz jen proto, aby jim to zvysilo viditelnost na Steamu (Valve urcite prida nejaky steamdeck optimized filtr na Steamu).
@Feidias (03.09.2021 21:35): Názor na SteamDeck mám podobný jako @Paul: , i proto jsme si ho oba objednali. To co píše @AiMLEzZz: je nesmysl, protože sice ano, není to HW aby Ti to za dva roky rozjelo AAA hru na Ultra, ale přesně jak píše @Paul: , ve své třídě nemá konkurenci, rozjedeš tam díky otevřenosti systému defacto cokoliv a mít podobný HW v handheld mašince je skvělé - dosud tu něco za stejné peníze, se stejnými možnostmi jednoduše nebylo... Za mě tedy palec nahoru a těším se, až dorazí domů... :)
@Feidias (03.09.2021 21:35): ve svojí produktový kategorii (handheld) nemá konkurenci. Resp. má, ale ta konkurence je buď výrazně pomalejší a dvakrát až třikrát dražší a s horší výbavou a podporou (Aya Neo, GPD Win), nebo je jen o kousek levnější, a přitom cca čtyřikrát pomalejší a méně pohodlný (Switch).
Určitě bych nečekal že na tom za pět let bude někdo hrát AAA graficky nadupaný hry. Jenže nevychází jen ty, a pak je tu ta otevřenost a kompatibilita s několika dekádami her a platforem.
@Feidias (03.09.2021 21:35): zastaralé to rozhodně není.

Z mého pohledu HW nadšence: CPU je "jen" Zen 2 = Ryzen 3000 series, což je sice pravda už 2 roky stará řada AMD CPU, ale výkonu má stále na rozdávání. Nemám strach, že by CPU bylo brzdou v následujících 2 letech. Mám Zen 2 v Xbox Series X (přirovnal bych to k R7 3700 bez X), ale i v PC (R7 3700X),a rozhodně nemám pocit, že je zastaralé CPU, ačkoliv je na trhu Ryzen 5000 series. :)

Pokud vím tak DDR5 RAM a RDNA 2.0 v CPU (APU) si běžný user zatím nekoupí. Až příští rok (nejdříve) by AMD mělo vydat APU, přesněji řečeno Ryzen CPU (pravděpodobně Zen 3, tedy Ryzen 5000 series) s RDNA 2.0 moderní integrovanou grafikou (HW podpora Ray Tracing, současná generace RX 6000 GPU).

Když vezmu, že to je první přenosná konzole podporující reálně RT, tak za mě palce hore. Jistě lze namítnou, že výkon na RT nebude stačit, ale je tu relativně nově AMD Fidelity FX (obdoba DLSS), která pomalu ale jistě začíná být implementována na Xbox Series hry (první vlaštovka je Myst). Na PC už je, a Steam je de facto PC.
Jaký tu máte názor na Steam Deck? Zajímalo by mě jak rychle to bude stárnout. Jestli na tom poběží dobře nové hry třeba 2 roky po zakoupení. Nikde toto totiž nezaznělo, jestli budou hry vyladěné přímo na to, nebo bude každý rok nový model a ten starší už bude pokulhávat.
@Charllize (03.09.2021 19:32): zatraceně. Každopádně díky, dobré vědět. :)

@Chuck (03.09.2021 18:43): záleží na scénáři. Bez internetu se dá žít, ale pokud jsi s 3 dětmi třeba 14 dní na chatě na Home Office přes prázdniny, tak se těžko bez internetu obejdeš. Když je hezky, ale ne moc vedro děcka pošleš ven. Když je hnusně, nebo naopak moc vedro tak ti venku moc dlouho nevydrží. Samozřejmě děcka si pohrají pokud jich je tam více, ale ... holt jiná doba.
@Rapier (03.09.2021 15:03): Ale jo, chata může být solidní vysavač dat, zvlášť jestli na ni jezdíš pravidelně a hodláš tam internet používat často a v plné výši jako doma na Wi-Fi, včetně sledování videí a dokonce i použití Windows Update, se kterým bych teda určitě počkal domů, kde má většina Wi-Fi. Pak sice trochu vyvstává otázka, jestli by se člověk neměl pokoušet ten čas na chatě věnovat jiné činnosti než sezením u netu, bez kterého se evidentně už spousta lidí neobejde a balík dat je pro ně životně důležitý. Ale to už zacházím trochu jinam, i když.... :-) Každý tyhle věci má asi trochu jinak, já mimo dosah Wi-Fi videa neprohlížím a počkám si na doma, nebo až budu v práci, kde Wi-Fi v obou případech je. Já teda mám jen 1 GB dat měsíčně a které jsem ještě nikdy nespotřeboval, nebo v úplně nejhorším případě použiju datovou SIM kartu. Kupříkladu nedávno jsem trávil 3 dny mimo Wi-Fi a data využíval na pár zpráv na Messengeru na WhatsAppu, přečetl si Novinky apod. a celý víkend mě přišel na pár MB. A ano, na film jsme koukali, jenže ten jsem si stáhl dopředu. :-)
Mám jen sto minut a sto sms (které ale stejně nespotřebuji - nadto se nevyužité převádí) a k tomu ale deset giga dat. Platím měsíčně 344 korun (před "firemní slevou" údajně 1364 korun), což je imho fajn cena. Bohužel pokud vypotřebuji data, tak mně je vypnout úplně. Žádné FUP sníženou rychlostí. Dá se samozřejmě data dokoupit, ale cena je velmi nevýhodná. Mám ale záložní SIMku, kterou jsem dostal zadara, s pár stovkami kreditu. Takže tu využiji pokud bych data vyčerpal a potřeboval se nutně připojit.

Tarif je, jak už to bývá, neveřejný. Což je velká škoda. Páč imho nějaké takové ceny už by byly pro mnoho lidí úplně snesitelné. Je to opravdu duální svět telefonních dat. Pokud nemáte přes svou práci (atp.) přístup k levnějšímu tarifu, tak platíte nesmyslné částky. Veřejné nabídky operátorů jsou hrůzné. U jejich gigových či dvougigových tarifů skřípu zubama, když čtu, jak jsou prý "ideální na youtube". Ani ve 144p bych s tím videa raději nepřehrával.

Jinak ale vždy doporučuji pohledat u zaměstnavatele svého i příbuzných, zda firemní tarify nemá. Popřípadě i pro členy rodiny má "firemní tarif" i Junák (skaut). Tak jestli tam máte děti, tak tohle je také cesta. Je dost možné, že i třeba Sokol či Turisťák mají také něco podobného. Zkuste pohledat.
@Jab (03.09.2021 09:53): ach so ;o))) tak to je jiná

@Gordon (03.09.2021 15:15): jako ano, na nějaké psaní s kamošema mi určitě WhatsApp a mesik stačí. Ale pracovně se bez neomezeného volání neobejdu. S architekty volám i hodinu a denně volám do nějaké instituce nebo po klientech. Samozřejmě jako OSVČ si vše caluju sama ;o)

V rámci tarifu pro 4 osoby máme 10 GB a nějak si to dělíme a využíváme to docela dost, na již zmíněné chatě nejvíce.
Upřímně? Ochotný není asi nikdo, ale ne vždy jde použít WhatsApp, apod. To je možná fajn pro studenty. S úřady, bankami, apod. se před tyhle messengery nedomluvíš, a ne všude je wi-fi víme?
Není nad kreditní simku. :) Upřímně mě udivuje, že jste ochotni platit takové perdy v době, kdy si všichni píšou výhradně messengerem.
Musím říct, že u nás mobilní služby nejsou zrovna levné. Manželka + tchýně + 2 starší děti mají u T-Mobile tarify, každý neomezené volání + SMS, děti 8GB dat každé, manželka jen 1,5 nebo 2GB ale dalších 10GB co si může nechat nebo přidělit komukoliv ve skupině. O víkendu jsem cenu srazil z 1250 na rovných 1050 Kč/měsíc (za 3 osoby: manželku a 2 studenty). Děcka mají studentské slevy (max. co šly, za tarif platí myslím 325 Kč za osobu) a díky skupině s maminkou to vyjde jak to vyjde, viz hromadné slevy. Ale stačí abych jedno číslo dal pryč a cena zůstane nebo se naopak zvýší.

Za ty roky co makám v IT mě fa. už cca 10 let platí mobilní telefony a hlavně tarify. O2, neomezené volání, SMS, 20GB dat by jinak stálo majlant. No zrovinka dnes se na mě usmívá zatím neotevřená krabice s novým fa. Samsung S21 5G. Když vidím za kolik jej má naše fa. a za kolik jej koupí jednotlivec, tak si říkám, že to má fa. opravdu fajn cenu.

Už ani nepočítám kolik peněz jsem rodině ušetřil díky tomuto fajn fa. benefitu. Když si vzpomenu kolik manželka utratila za 10 let jen za svůj T-Mobile tarif, kdysi to nebylo za 550 s daty a neomezeným voláním, však víte ... raději se neohlížet zpět.

@Chuck (03.09.2021 12:54): 16GB? Stačí být na chatě kde nemáš nic víc než LTE, pár stažených her ze Steamu, Windows Update - upgrade na poslední verzi OS, trochu surfovat a nebude Ti stačit ani těch 20GB. Něco taky vezme navigace v aute, čtení webu, apod. Nebo stačí pracovat z chaty, data letí a letí...
@Chuck (03.09.2021 12:54): nevím doteď jsem měl 2GB a většinou jsem spotřeboval něco přes 1GB. Ale je fakt, že s větším množstvím dat člověk začne víc využívat video obsah. Mám to od pondelka a 0,7GB už je fuč.
@Paul (02.09.2021 20:02): dostal jsem ho k paušálu co platím za 4.499, - . Furt jsem přemýšlel jestli koupit něco drahého nebo ne, ale nakonec jsem si řekl, že za tyhle prachy je mi to jedno. Já potřeboval telefon hlavně kvůli podélanymu nabíjecí u konektoru na my starý Nokii. Jinak jsem novej telefon ani moc nechtěl. Ale teď jsem rád. Jen teda přehodit se že starýho do novýho telefonu když to chce mít člověk od nuly... To je porod.
A pak, že HW lidi neseznamuje. :)

@Karasman (02.09.2021 22:07): dík, kdybys viděl jak zasviněnou sem tu bednu i grafiku dostal...cca 2-3 hod ručního čištění a výsledek jsi viděl na foto. Akorát mě štve jak mě odešla ta krásná socket 939 deska od @Kunick: nedávno. Taková škoda! Ale přálo mě štěstí a sotva 2 týdny poté u mě přistála tahle nová sestavička. :)
Co říkáte na to, že Alza zavedla ceny za 1ks, případně více ks u některých položek + nyní se platí dalších 39Kč i když je zboží skladem na konkrétní pobočce? Samozřejmě výjimkou mají v Praze, respektive jedna prodejna.
Chtěl jsem tam koupit prodlužovací kabel MOLEX viz. odkaz , ale přešla mě s 39 Kč navíc docela chuť. Pokud tam někdo má nakup za pár tisíc, chápu že to neřeší.
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem našel stejné zboží u TS Bohemia a vzal rovnou dva ks. Viz. odkaz Nejen, že mají výrazně lepší cenu, ale dokonce i slevu. :)
Akorát rozdíl oproti Alza tam je, u Alza bych si už dnes kabely vyzvedl (mají je na prodejně), u TS Bohemia čekám už celý den a půl na dodání (vzal jsem poslední 2 ks skladem). No snad to stihnou v TS Bohemia do Soboty. :)
Takovou prkotinu neseženete na počkání ani u dvojky na trhu. Ach jo. To jsme to dopracovali, ve třetím největším městě v ČR má kabel jen Alza skladem (za supr vysokou cenu), a vsadím že když tam půjdu bez objednávky osobně tak mě stejně těch 39Kč beztak naúčtují a ještě si hezky počkám.
@Cobot (02.09.2021 19:22): Rozdíl by neměl být malý. Tak cca 50% to je. V Antutu i více. Obecně se zvyšování výkonu s každou generací ale zpomalilo. Ale tohle se ví. Mezi Nokií 8 a Zenfonem 8 btw také nepozoruji rozdíl v rychlosti. Tedy při přímém porovnání ano, ale bez toho opravdu půl sekundy při otvírání aplikace neřeším.
Mimochodem koupil jsem si ten Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Vzal jsem si ho dokonce na splátky takže mě stal 129,- Kč (+23x190). V životě jsem na splátky nic neměl ale nic navíc nezaplatim a u tmobilu jsem stejnak dvacet let, takže proč ne a takhle mě to neboli vůbec. Navíc jsem k tomu dostal 16GB dát.

Telefon se zdá být OK a proti Nokii 7 plus jsem si asi polepšil. Každopádně co mě zarazilo je asi velmi malý rozdíl ve výkonu mezi snapdragonem 660 a 732g. To je to fakt u novýho telefonu takový malý výkonnostní rozdíl? Takže 732g asi stojí dost za hovno co? Ale telefon se mi zdá svižnej. Tak nevim
@Kwoky (02.09.2021 15:38): jj, kdo zaváhá nežere. :) Před nějakou dobou jsem tu dával odkaz na EVGA GTX 1650 Super za "pouhých" 7,4k, ale v ceně byl EVGA Gold 500 nebo 600W zdroj za 1,5k. Než jsem se rozhoupal bylo vykoupeno. :)

Prognóza říká, že ani v roce 2022 to nebude lepší. Nezbývá než doufat, že jednou to lepší bude. Jak z hlediska dostupnosti, tak koncové ceny, ačkoliv v tom druhém bodě se obávám, poté co všichni oznámili zdražení, že ceny už nikdy nebudou jaké byly.
nevite jak je mozne ze amazon.de prodava 2 verze stejneho monitoru lisici se frekvenci (180 vs 240hz), kdy na obou odkazech je skutecne i jina cena? Na oficialnim webu Asusu sem nasel pouze 180hz variantu. Nikde jinde nez na amazonu sem 240hz veriantu nenasel. To ma byt jako podvod?

ASUS XG349C 86.36 cm 34 Inch WLED/IPS 3440x1440 21:9 400cd/m2 1ms Black: Amazon.de: Computer & Accessories

Amazon.com: ASUS ROG Strix 34” Ultra-wide Gaming Monitor (XG349C) - UWQHD (3440 x 1440), 180Hz, 1ms, Extreme Low Motion Blur Sync, 135% sRGB, G-Sync Compatible, DisplayHDR 400, Eye Care, USB-C, DisplayPort, HDMI
Díky moc za návrhy. Hele nejde o extra výkon. O výkon grafiky vůbec nejde. Ty managery asi moc výkonu nepotřebuji. Tu bonusovou FIFu možná utáhne integrovaná. Moje představa je pracovní, relativne odolny notebook. Třináct palců maximum. Přenositelnost je zásadní. Nemusí to mít dolby atmos ani HDR. Kluk na tom bude koukat na TV, udělá úkol do školy, koukne na fotky nebo net, pustí film nebo muziku a zahraje ty manažery a možná tu FIFu. Pak to hodí do baglu a poběží na tréning.

Já právě myslím, že víc peněz v tomhle ntb by měla stát konstrukce šasi než samotný HW. Teda takhle napsaný je to asi blábol ale jako že d letitejsi je konstrukce než extra výkon. Já myslím že jakékoliv i starší i5 musí stačit. Tak to myslím.