Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Zatím těch her kde ten rozdíl je znát hodně tolik není, ale existují - Control, Cyberpunk, Metro Exodus, Watch Dogs Legion, Q2 RTX, Minecraft, Deliver us the Moon, Amid Evil.

Tomb Raider je na demonstraci RT jedna z nejhorších her, jsou tam jen stíny a ty vypadají celkem dobře i rasterizovaně.
@Jab (05.05.2021 19:56): zhlédl jsem. Linus je dobrý showman, mám jeho videa rád. :) V podstatě u toho Tomb Raider bych taky nedokázal nejspíš poznat zdali je RT On nebo Off. Zrovna nedávno jsem vedl debatu s @Bursoft:  a @Paul:  ohledně RT On u Dirt 5 na konzolích kde to také není na první pohled příliš poznat. U Metro Exodus je ten rozdíl na první pohled viditelný a přímo propastný.

Už se těším až mi @Garret: ukáže Cyberpunk 77 na RTX 2070 Super abych tu hru konečně viděl na vlastní oči s RT On a RT Off. :)
Tak muj druhy monitor a zas budu muset menit, tentokra, ale na zaklade recenze tady od ASUS VG279Q Review 2021: Why It Is Not Worth Your Money (displayninja.com)

Uveril sem tomu co o nem napsali, ze je odezvou na urovni TN panelu a po 2 mesicich sem zjistil ze moje oci zustavaji viset nad objekty ktere se pohybuji ani ne tak pohybem skrz klavesnici ale pohybem mysi a je to zkratka tim ze ac ne velky tak ghosting zretelny je ac sem se snazil jej snizit i snizenim barev a kontrastu. Proste nedokazu se plne soustredit na hrani a diky neostrym prechodum pri pohybu objektu mam tendenci,resp. moje oci zustavat viset na tech objektech, jak to neni ostre. JE to otravne a boli me z toho akorat hlava.

Jenze sem narazil na zasadni problem, ze vlastne nevim jaky monitor poridit aby veskery defekt byl minimalni, samozrejme sem zacal hledat u TN panelu, ale zas nechci objetovat pro me na drihem miste podstatny aspekt a to kontrast, resp. cerna ve tme (protoze hraju jen ve tme), coz TN paneli maji nejslabsi.

Problem je ze tech recenzi konkretnich monitoru moc neni a po te recenzi od Displayninja uz si davam na podobne jine pozor, nevim jestli tak brat i to mereni Response timu podle teto stranky Response Time Of Monitors - RTINGS.com , kdyz jejich mereni je jen na nejvyssi frekvenci monitoru a pak uz jen na te nejnizsi (60hz). Plno monitoru je 240hz a je jasne ze na teto frekvenci je response time nejnizzsi a ten je mi uplne k nicemu protoze hry pojedou tak do 160hz max (bud 144 nebo 165 lock)

Ale co je paradoxni, tak to ze nakonec realne vaham na porizeni VA panelu coz je v kontextu ghostingu zdanlive nerealne, ale podle te jejich stranky je vysledky na urovni nejlepsich TN monitoru Samsung Odyssey G7 LC32G75T Review - RTINGS.com ( aspon podle toho obrazku pri 60hz vs 240hz). Jenze porad nevim jesi tomu verit ze by VA panel mel tak rychlou odezvu kvuli ktere vlastne chcu menit monitor. Z fleku bych bral TN.... jenze ten kontrast je na pi*u. Nabarvach mi nezalezi, podstatny a prvorady je hlavne ostry pohyb (response time) a kontrast, hlavne teda aby cerna byla aspon trochu cernou a ne bledesedou ve hrani v noci.

Co se TN panelu tyce tak bych bral asi HP Omen 27x (ktery ma na TN panel jakz takz kontrast) ale oproti tomu VA v odkazu je to jak vyblita sracka

Nejake tipy na Co nejrychlejsi monitor s prijatelnym kontrastem (black uniformity)? Zas nechcu koupit monitor za 20 litru abych po par hodinach zjistil ze to o moc velky rozdil oproti Asus VG279q neni co se tyce ghostingu. Paradoxni je ze na jedne strance jej dokonce doporucuji jako monitor pro competetive gaming XDDD

podle teto stranky ktera se tim zabyva je jasny favorit Viewsonic XG270 jenze ten je jen se zapnutou funkci Pure XP+ ktera jde jen pokud mam vyply Freesync,coz se mi zas objetovat nechce List of Best Gaming Monitors – 120Hz, 144Hz, 240Hz, FreeSync, G-SYNC | Blur Busters

Tady to je kdo by to byl rekl ze VA panel bude konkurovat TN v dobe odezvy :D Samsung Odyssey G7 LC32G75T vs HP OMEN X 27 Side-by-Side Monitor Comparison - RTINGS.com
Když se tu bavíte o těch bateriích pro notebooku. Je fakt zajímavé ale nejvíce se kazí u Dellu, v práci téměř každý druhý koho znám má s Dell stejnou zkušenost. Až nezdravě podezřelé. Měl jsem fa. Acer, mám soukromý Acer a ačkoliv baterie v soukromém už vydrží jen hoďku tak fungují obě. Momentálně fa. HP a taky bez problému.

A malý postřeh. Když jsem cca rok a půl volal do Brna do servisního střediska Aceru na výměnu baterie, tak byla v nabídce (po cca 4+ letech od koupě), i s prací za cca 1,5k. Překvapuje mě za Asus na tohle kašle.
@AiMLEzZz (03.05.2021 08:36): Jo. Ten servis mi nedal zlou cenu. Do třech tisíc bych se měl vejít se vším všudy. Tak jim to tam donesu. Ty šroubky jsou vevnitř ohoblované i ty, na které jsem nikdy nesáhnul. Čili už z výroby, jak je šroubovali poprvé.

@RomcaT (02.05.2021 08:26): @ZephyrCZ (01.05.2021 21:42): V Asusu mě prostě odkázali dál.
originální příslušenství a náhradní díly prodává společnost SIL. Najdete je na www.sil.cz / 00420 596 253 677. Pro informace o dostupnosti a ceně dílu kontaktujte tuto společnost, prosím.

Společnost je v Ostravě. Raději to budu řešit přes servis přímo v Praze. Do té doby holt budu na náhradním notebooku. Baldurs Gate naštěstí utáhne. :)
@Jab (02.05.2021 21:45): Tyhlety šroubky na noteboocích jsou občas příšerné kvality. Na svém starém Lenovu (IdeaPad, ne ThinkPad, který je nesrovnatelně kvalitnější) jsem kdysi šroubky na zadní straně šroubovákem vyhladil (!) při prvním šroubování tak, že ty drážky na nich úplně zmizely. Jediná možnost jak se dostat dovnitř pak byla ta, že jsem šroubky musel provrtat naskrz. Taky jsem se u toho docela orosil, abych něco neudělal základovce.
Tak novou baterii jsem nesehnal. Kontaktoval jsem ten Asus a raději rovnou servis. Ještě se mi podařilo vymrvit dva ze čtyř šroubků, co tu baterii držely. Dle hesla: "Když to nejde silou, tak to půjde větší silou." :) Zajímavé, včera mi to šlo v pohodě. Ale tak doma mám citelně více opotřebovaný šroubovák. Asi to nechám jiným dřív, než šroubovákem provrtám základní desku. Notebook jinak funguje. Ze základní desky jsem baterii odpojil, což je asi základ. Vzhledem ke stěhování jsem v posledních týdnech šrouboval neuvěřitelné kvantum nábytku. A teď má sláva se šroubovákem, vlastně takřka mou insignií moci, skončila na dvou 4 mm mrdkách, které prostě ven nedostanu. :P
@ntz (02.05.2021 18:32): Jo, mně se na služebním Dellu taky nafoukla. Když jsem se techniků ptal co mám dělat, tak mi řekli, ať s tím nikde nepraštím, jinak vybuchne :D 2 týdny jsem s tím chodil a dokonce jel na služebku, než mi sehnali novou :D
@Jab (02.05.2021 17:37): jasny, ja to nemyslel tak, ze je je neobvykle menit baterii .. co mi ale prijde mene obvykle je, ze se baterka nafukuje, me se to nastesti jeste nestalo (resp. stalo se mi to na Dellu, kterej nebyl muj) a ze mas potize si tu baterku koupit - eg ze neni
@ntz (02.05.2021 17:27): Tak že po 4,5 roce musím vyměnit baterii není nic tak atypického. Notebook bez ní samozřejmě funguje. A neberu to jako "vadu". Prostě se stane. Jen jej raději nebudu plně zatěžovat, anžto tam dříve platilo, že pokud nestačil adaptér, tak vysával i baterii (aby ji posléze nabíjel, jakmile "peak" opadl). Bez baterie má prý notebook v "peaku" tendenci k restartu. Nechci to ale zkoušet. Bál bych se o ztrátu dat i kvůli tomu, že v něm mám jen SSD.
ja kupuju jen HPcka a *nikdy* mi zadne HP neodeslo ... mam vsechny, historicky od roku cca 2005, jednou jedinkrat jsem nechal menit klavenici neb jsem ji prolil pivem a jednou jsem si koupil novou baterku, pac uz byla country ...

v praci mam v poslednich letech jen Delly, mel jsem cca 5 takovejch tech business class dellu (cena ~50k) a muzu rict, ze HPcka mi pripadaj lepsi .. della bych si nekoupil ..
@RomcaT (02.05.2021 08:26): Napíšu. ;)

Jináč věrnost žádné značce bych nedoporučoval. Jakkoliv Asusy často mají slušný poměr cena/výkon. A jakkoliv jsem Asus notebooků měl také nejvíce. Monitor mám ale Dell, myš Razer, podložku Steelseries, klávesnici Logitech, sluchátka Audio-Technica, zvukovku Dragonfly... Jsem prototyp hardwarového nevěrníka. :)

@ZephyrCZ (01.05.2021 21:42): Nenašel jsem ani neorigo, krom nějakého šmejdu z Číny. A upřímně nechci to ani zkoušet. Není to notebook za deset tisíc.
@Jab (01.05.2021 17:57): od jisté doby kupují jen Asus notebooky, nemůžu si je vynachválit. S baterií jsem nikdy problém neměla, takže tuhle zkušenost nemám, nicméně já být tebou kouknu na Aliexpress jestli nenajdeš něco příhodného..ale možná že servis příjemně překvapí. Už se mi stalo vícekrát, že jsem psala přímo výrobci, že bych si chtěla koupit nějaký díl, co nejde jinak sehnat a někdy mi to dokonce poslali zadarmo (baterii zadarmo asi neposlou, mě posílali nějaké drobnosti do inhalačního přístroje třeba).

Tak pak napiš co ti odepsali
@Jab (01.05.2021 17:57):  Sháněl jsem pro syna baterii do Thinkpadu od Lenova také po cca 5 letech a překvapivě jsem originální baterii nemohl nikde koupit, včetně kontaktování servisu. Nakonec to vyřešila neoriginální baterie a notebook šlape na baterii jako dříve.

Dej pak vědět, jak jsi u Asusu pochodil. Tohle je dobré vědět, jak se k tomu výrobce staví po letech a jestli dokáže své zákazníky supportovat.
Po půl roce jsem čistil vnitřek notebooku a koukám baterie pěkně přifouklá. A samozřejmě nikde v prodeji, ačkoliv notebook mám jen tak 4,5 roku. A v prodeji je notebook jen o pár měsíců déle. Krása. Napsal jsem přímo na Asus, když mají servis, tak mají i náhradní díly. Snad mi ji pošlou a nebudou mě nutit do servisu. Nebo ke koupi nového. Ale to je level Apple. To snad Asus nedělá. :) Má někdo s Asusem takhle zkušenost, že mu baterii bez problémů prodali?

Do té doby mám btw možnost vyzkoušet, jak to půjde bez baterie. Asi moc dobře ne. Z hlavy vím, že si to občas bralo energii i z ní i při zapojení do zásuvky. Aby se tak překlenuly úseky s vyšší spotřebou. Nic atypického na notebook s grafikou samozřejmě. Nadto jsem si i všímal, že na baterii už vydrží jen podivně krátce. Každopádně při těch dnešních cenách musí ještě pár let vydržet. Pascal 1070 v tom notebooku má teď cenu zlata. :)
@ntz (30.04.2021 21:04): Tady jde o to ze ceny hardwaru obecně kvůli různým faktorům šli strmě nahoru a dle toho co píšeš, ti to asi uniklo, tak proto se tu lidi diví ze se divis ze par let starý notas neslevnil.
@ntz (30.04.2021 21:04): Pokud jsou to lidi co nemají problém za to zaplatit, tak je to ok. Horší je, když někdo nabyde pocit, že člověka baví vrtat s v cizích rozbitých PC, případně dělat konzultanta jen za děkuju :)
@Gordon (30.04.2021 16:10): mas pravdu .. cely zivot bojuju s nerealistickejma ocekavanima :D ... lidi ocekavaji, ze umim prinutit tiskarny co netisknou tisknout, ze umim donutit viry prchnout z cizich pocitacu, ze se umim dostat do ruznych uctu se zapomenutejma heslama, ze rozumim problematice mobilnich telefonu a jejich ko-operace s pocitacema a v neposledni rade, ze dokazu poradit stran vyberu a nakupu ruzneho hardware, cen a soucasnych trendu ...
jaktoze ty pitomy notasy vubec nezlevnujou ... cekal jsem, ze cena notasu s 1660Ti spadne, ona je ale furt 2 roky stejna ... to uz se snad vyplati priplatit nejakej baksis navic a jit do 2070 ...
@samorost (30.04.2021 00:17): právě proto jsem si vyžádal foto dokladu a konzole. Mě to také docela překvapilo. Manželka mého kamaráda netušila že má doma PS 4 Slim místo PS4 Pro, údajně ji to sehnal nějaký její kamarád s tím že to je pročko. Podívala se na bazoš, aukro, apod. a s obratem to ještě v záruce prodala vážně za těch neuvěřitelných 7k. To nevymyslíš.

Odkaz byl na bazarovou PS4 Pro na marketplace v Ostravě za dobrou cenu (6,5k). Tak už je asi prodána. :)
@Rapier (29.04.2021 07:55): HOTAS sice pravda mám, ale doma nehraji sám. Mladšího kluka více zajímá Fortnite, Rocket League, Minecraft a podobné záležitosti, staršímu právě učarovala Subnautica. Navíc ani pro mě není Sturmovik hlavní herní téma, spíše doplněk pro zpestření. Tudíž, konzole u nás doma hraje prim a na tom se v brzké době nejspíš nic nezmění.

@Charllize (29.04.2021 09:43): Ano, také předpokládám, že za zrušením výroby PS4 Pro stojí právě uvolnění linek pro PS5, alespoň tak se obecně spekuluje. To by také byl, vzhledem k zájmu o novou konzoli a její zpětné kompatibilitě se staršími herními tituly, naprosto logický krok. Bohužel se zásoby dosluhující PS4 Pro vyprodaly neuvěřitelně rychle, takže teď nemá Sony na trhu prakticky nic rozumného. A to je hodně hloupé.

@Rapier (29.04.2021 18:39): Nevím, kam ten odkaz vede, nějak mi nefunguje. Pokud měl směrovat na nějaké bazarové „pročko”, tam jsem docela skeptik. Víme oba, jak to dopadlo třeba s tvým kámošem. ;c) Z pár hodin hrané PS4 Pro (prý jen Horizon Zero Dawn a pak ležák) ještě v záruce (která je kupci stejně v podstatě k ničemu, ale tak alespoň pro ten pocit...) za 5,8K, se nakonec vyklubala „slimka”, o kterou jsem zájem neměl, navíc s nejistou cenou. A to šel obchod přes tebe, tedy pro mě s alespoň nějakou zárukou, že si zde nebudeš chtít dělat ostudu. U zcela cizího člověka je záruka veškerá žádná, kór u konzole, kde je možné leccos. Psal jsem ještě na další dva kousky z blízkého okolí, jakmile jsem ale zmínil osobní odběr, už mi nikdo ani neodpověděl. Tím jsem téma bazarové konzole uzavřel a čekám pokorně na PS5, samozřejmě z obchodu, já použité věci kupuji obecně hodně nerad a vždy jen v nouzi nejvyšší, ale to je už můj problém.
Někdo nějakej tip na monitor na hraní? Min 30", 2560 x 1440, 120Hz. Cca 10-12k. Čumím do toho celej den a nějak nevim co vybrat...
@Rapier (29.04.2021 07:55): Tak Spiderman byl jen priklad. Ostatne je to stale jedna z exkluzivit na ps, kterou jsem nehral. :) Kdyz se ti libi Lara, tak by te mohlo bavit Uncharted. Skode, ze se zrovna Naughty Dog prilis nemaji k ps5 updatum. Necekal bych tak od Uncharted 4 60 fps mod nejak brzo, pokud vubec.
@mrazikcomp (29.04.2021 11:27): Prodat krypto je triviální, zvlášť ty nejpopulárnější. Akorát by se z toho měly odvézt daně a mít nějaké "doklady", pokud ti přijde na účet několik set tisíc, tak banku dost možná bude zajímat, odkud jsou.
@Rapier (28.04.2021 21:35):  mozna bych mel cloveka co by ten melounek na paletu mel a zaroven je to nekdo kdo vubec v pocitacich nejede cili by ho to vubec nenapadlo, proto me zajima jak by ten prodej palety byl reseny , jaky jsou zaruky , pak to muzu tomu cloveku navrhnut, pokud tu paletu budem mit kde skladovat aby se na neslitly nekaly zivly ze sirokyho okoli , koukam ze to vychazi asi na 111 krabic grafik , to by se dalo rozprodat :)
@Rapier (28.04.2021 21:35):  to mi trosku koliduje s vykonem a cenou riguu na bazaru - tam treba capek prdaval rig, asi za 90k , mel utoho napsano nejakej denni vytezek v $ a kdyz sem to spocital tak vyslo ze nejdriv by to 10 let splacelo sebe a pak by to teprv zacalo vydelavat a to byl rig se 6 kartama tusim , plus ten kamosuv mesicni vydelek 10k - znamena to ze kazdy mesic to co vytezi hned vymeni za real penize ? ja doma taky susim pocitace odhadem za 12-15k , ale dokud se mi je nepovede prodat tak ty penize v ruce nemam nemam , cili on ma teoreticky btc nebo eth v hodnte 10k mesicne , ale dokud t nevymeni za eura neb koruny tak nema nic , protoze v albertu tim nezaplati
@TombSpirit (29.04.2021 10:13): Tak samozřejmě jsem čekal ze se hned vyloupne někdo kdo to bude dementovat. :)
Jo, videa jsem viděl, ale dokud si to nezkusim sám tak zůstanu u toho ze předchozí xboxy se rozebírali hůř a budu počítat s nejhorším :)
Když už se tady řeší chlazení konzolí tak přemýšlím jak budu čistit Xbox One S a hlavně Xbox Series X později. Už to někdo zkoušel rozebrat?

@samorost (29.04.2021 02:25): máš písíčko ne? :) A k tomu nový HOTAS, takže věřím že máš o zábavu postaráno. V takovém Sturmoviku se zabavíš na stovky hodin.

PS4 Pro za normální peníze nekoupíš, obzvláště když se v bazaru prodá PS4 Slim za 7 tis a Xbox One S za 4-4,5 tis.

@marwel (29.04.2021 06:20): zrovna ten Spiderman mě vůbec neláká. Obecně se mi líbí Lara Croft, zkoušel jsem hrát starší díly a docela mě to chytlo, tak snad by se mi líbily i ty akční PS adventury.