Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Rapier (28.04.2021 21:35): Tezko rict no, zalezi na tom, zda mas rad akcni adventury, protoze vetsina PS exkluzivit jsou prave toho zanru. Ja osobne je rad mam, urcite je pro me treba Spiderman vic system seller nez Forza u Xboxu (kdyby tedy byla exkluzivni).
@Charllize (28.04.2021 14:19): Máš pravdu, já osobně taky nikam nespěchám. PS4 Pro zatím funguje na 100% (opět jsem ji po pár měsících kompletně rozebral, odprášil a přepastoval, takže i v zátěži ani nehlesne) a nových her čistě na PS5 je zatím jen poskrovnu. Na druhé straně bych PS5 za běžných nákupních podmínek koupil okamžitě, jelikož doma časem tak nějak vyvstala potřeba další kompatibilní konzole. Navíc mě trochu děsí, že pokud by mi PS4 odešla, nevím, co bych v tu chvíli dělal. Koupit PS4 slim, která se jako jediná ještě vyrábí a dá se běžně sehnat? Navíc za cenu, za kterou se ještě nedávno prodávala Pro verze? Nebo s rizikem a de facto bez záruky koupit od překupníků předraženou PS5? Nebo vzít kdovíjaké pochybné bazarové Pro? Nevím, toto mě lehce zneklidňuje. Je to opravdu nebývalá situace, kdy Sony zařízla stávající generaci (taky nechápu, proč ponechali „slimku” a zrušili „pročko”, očekával bych spíše opak) ve chvíli, kdy nová ještě ani není pořádně dostupná. Toto opravdu dosud nepamatuji. Jasně, pokud bude konzole doma šlapat, nemám problém a v klidu si počkám, opravdu není kam spěchat. Pokud ovšem fungovat bude. Mám tu úvodní řadu z roku 2016 a po více než čtyřech letech se může přihodit cokoli.

A ovladače, to nechápu už vůbec, co má zase znamenat toto? PS4 gamepad s poštovným za více než 1.800 Kč? Cože? Nikdy jsem za něj (vždy nový) neplatil více než tisícovku a poslední jsem kupoval na 975 Kč v balení s krabicovkou „Gran Turismo Sport”. Navíc ten nový našlapaný DualSense jsem viděl onehdá v OKAY za 1.450 Kč. Co si o tom myslet? Masakr...

No nic, Sony prý ve druhém čtvrtletí uspokojuje zájemce o PS5 v Číně a v druhé polovině roku se má situace u nás údajně výrazně zlepšit. Tak budu tedy doufat. Zatím se budu modlit, ať se naše stávající herní mašinka nepodělá a ovladač, či náhradní díly pořídím u kluků černovlasých (než se začne platit DPH a výpalné poště).
@marwel (28.04.2021 16:27): mám předobjednáno 8.3 tak to jsem zvědav kdy dorazí. :) Ale stejně nevím zdali do ní reálně půjdu. Leda že by se stal zázrak a vyšlo tam ještě v této generaci Gran Turismo 7, tedy plnohodnotné offline pokračování GT série.

O tu konzoli je hrozný zájem ale já si nejsem vůbec jistý zdali mě ty exkluzivní tituly o kterých se tak básní vůbec budou bavit. Nedávno mě kámoš říkal: Xbox kupuji causal hráči, opravdoví hráči kupují PS. Nevím no.
Vávra třeba ve svých pravidelných reportech pro papírový Level zrovna dvakrát z PS exkluzivních titulů nadšený není a většinu z nich pravidelně strhá.

S těmi tituly to mám podobné. Jen Rally a další auta mám obvykle na PC i konzoli, normálně na PC kupuji hlavně staré hry a ty novější mám paradoxně na konzoli.

Raději bych byl kdyby byly dostupné grafické karty za rozumné ceny.



@mrazikcomp (28.04.2021 04:18): to je právě ten problém. Kdo na tu paletu má (hrubý odhad kolegy okolo 1+ mil. Kč) ten to kupuje a pak rozprodává za těch 30-50 tis ks. V Ostravě u Marka, respektive v průmyslové zóně jsou pronajaté celé haly pro těžení! Investoři zešíleli a nejen oni.
Známy, virtuální pilot, má 2 rigy s tatíkem v jednom 4x RX 570 a v druhém 4x GTX 1070 a čistý zisk 10k měsíčně. Pokud tohle někdo nezarazí tak ta bublina nesplaskne. Na jednu stranu EU mele totální nesmysly o omezení dieslu apod. a na druhou stranu nemají páky jak zarazit tohle šílenství. Nikomu nevadí že elektřina se nějak vyrábí a často to není vůbec eco.

Dnes neplatí kdo neskáče není Čech ale kdo netěží není Čech! Takže aby bylo jasno já Čech nejsem ačkoliv mám jednu z nejlepších GPU na těžbu doma.
@TombSpirit (28.04.2021 17:22): No nevim. Pred mesice jsem cetl, ze konzoli dostali kupujici z poloviny Zari, vcera jsem cetl, ze ti, co objednavali koncem Zari. :) Ale nevime, jakym zpusobem jsou jim kusy dodavany. Treba se jim dari nekde vyziskat par kusu sem tam, ale pak treba dojde vetsi dodavka v jeden den se kterou jsou schopni vykryt treba mesic predobjednavek atd. Stale je ale PS5 pro me pomerne neatraktivni kus HW. Starsi multiplatformove hry ktere mam na PC bych si na ni znovu stejne nekoupil, noveho nic poradneho zatim nevychazi, exkluzivit je jen par a updatu starsich her pro PS5 je stale jako safranu.
Jak uz jsem tu zminoval drive, Alza momentalne vyrisuje objednavky ze Zari lonskeho roku, takze pokud ji predobjednate ted, mozna se ji dockate na Vanoce. O tolik lepsi nez s grafikami to s dostupnosti neni. Jen je vyhoda, ze si ji muzete predobjednat a to za MSRP a az na Vas prijde rada, tak ji dostanete. Tenhle luxus u grafickych karet bohuzel neni.
@samorost (27.04.2021 23:44): On ten nedostatek PS5 není jen kvůli stávající situaci. Proste o tu konzoli je enormní zájem. Prodali 7.8 milionu kusů, což je víc než za stejne období u ps4. Takže je docela možné ze by ta konzole nebyla k dostání ani kdyby bylo jinak vše při starém. 
Chce to klid, čím déle člověk s koupi počká tím lépe. Lepší revize konzole, více her, lepší cena.
@Gordon (28.04.2021 06:36): To by sice bylo pěkné, ale dokud čipy fyzicky vyrábí jedna firma, tak je to stejně jedno. Plus nVidia a AMD tu možnost navýšit výrobní kapacitu měli, ale neudělali to, protože tenhle boom nejspíš relativně brzo zase přejde a co pak s tím nadbytkem čipů?
Bylo by hezké, kdyby nynější nedostatek dal vzniknout nové firmě, která by rychle zaplnila trhlinu v trhu.
@Charllize (27.04.2021 22:21): Viděl jsem už několik žhavých odkazů na PS5 v Polsku a přestože jsem na ně kouknul prakticky okamžitě, byly už mrtvé, resp. konzole nedostupné. Chce to mít opravdu velkou dávku štěstí. Nicméně máš pravdu, MS i Sony nemají důvod otálet a určitě dělají, co je v jejich silách. Přeci jen je to kšeft, který je živí a čím déle jsou zájemci bez konzolí, tím pro ně hůř. Jednak je riziko, že potenciální zákazník přejde k dostupné konkurenci, navíc jim utíkají peníze (PS Plus/Xbox Live Gold, hry, doplňky, periferie atd.). Každopádně, ať tak, či tak, současnou situaci na poli herního HW dosud nepamatuji, toto vážně nemá obdoby.
@Rapier (27.04.2021 22:14): Tak neboj, oni to na ty konzole dělat začnou až to na PC nikdo nebude moct hrát:)


@samorost (27.04.2021 22:13): Normálně dostupné nejsou, ale když chceš tak ji do týdne sezenes. Třeba z Polska a tak. A i když za ni někde das 20k tak to je pořad nic oproti PC grafikam. A počítám ze do Vánoc budou normálně dostupné. Ale jinak jo, veze se to na stejne lodi, jen ty konzole mají lepší vyhlídky, přeci jen těžit se na nich nedá a Sony i MS si to pohlídají aby to mezi lidi dostaly.
@Charllize (27.04.2021 21:53): to už se reálně děje. Dnes jsem v Porubě koupil prakticky nepoužívaný odkaz za sympatických 1,2 tis. a ten člověk jej měl k Xbox One X, a už mi rovnou říkal že má i PC ale kašle na to aby platil za GPU ty šílené sumy co chtějí scalpeři, takže si rovnou předobjednal Xbox Series X. A takových lidí je v mém okolí hodně.

Na druhou stranu konzole není pro každého, někdo hraje RTS/Turn base strategie, nebo letecké simulátory a tohle prostě na Xbox Series/PS5 nenajdeš. Ačkoliv tedy zrovna Flight Simulator 2020 na Xbox Series vyjde v létě. Jenže tohle je výjimka, bohužel.
Jak píše Cobot, jasná provokace od Alzy. Ještě nějaký čas je třeba tyto nálady a frustrace živit a možná pak mnoha lidem bude připadat dvacet tisíc za kartu nižší střední třídy jako výhra v loterii. ;c)

@Charllize (27.04.2021 21:53): Tak ono ani s konzolemi to momentálně není žádná výhra. PS4 Pro se už nevyrábí a nová prakticky nikde není k mání a PS5 zase ještě nikde seriózně není k dostání. Z ovladačů na PS4 se stává těžká rarita a za 17 stovek je koupí jedině hodně slaboduchý občan. Celý svět bere ztečí „Alíka” (tedy my Češi samozřejmě ne, my jsme zásadoví...) a ten má díky tomu naprosto rekordní tržby. :c)
Tak je otázka jestli to někdo opravdu koupil. To že to tam je a zmizí to může být jen trolling od alzy.
Dávejte sem screeny, takto to hned někdo koupí a já nevím, jak moc je to blázen :D
To je šílenost ty ceny .... bych skoro i přemýšlel o střelení 3080, stejně nic nevychází.
@Kwoky (26.04.2021 20:10): to by mě zajímalo také, i když já bych raději paletičku s RX 6800 XT. :)
Bohužel se obávám že to bude majlant, netuším kolik grafik se vejde na paletu ale zkusím se zeptat pro zajímavost. Teď už ale chápu jak se scalpeři a těžaři dostávají ke grafikám. Stačí být jen bohatý.

Jestli byl někdo ochoten koupit 2 roky starého radeóna za 100 tis, tak je to hodně špatné. Přemýšlím za jak dlouho se ti cena vrátí když budeš těžit.
@Zx Atari 500 (26.04.2021 19:42): kolega z práce jel včera pro RTX 3060 Zotac Gaming směr Havířov. Porušil snad všechny dopravní předpisy co existují. Důvod? Na Marketplace po přihlášení k FB na něj vykoukl čerstvý inzerát prodám za 8 tis!!!! Okamžitě borce bombardoval, málem se tam virtuálně s dalším porvali, borec řekl kdo bude dřív u mě, má ji. Nemohl tomu uvěřit dokud ji nedržel v ruce. Důvod prodeje? Návštěva exekutora....

A když se tak koukám za kolik se vydražil čerstvě Xbox One S 1TB s jedním ovladačem, 4300 Kč na aukro.
Asi si dám inzerát na prodej One S.....teď už chápu jak mohl kamarád za pouhé dva dny prodat PS4 Slim za 6999Kč.
I když vezmu v úvahu že v té bedně je 1TB disk a vlastně to celé umí hry....no možná bych si to raději měl nechat.

Ten kolega výše má známosti ve velkoskladu, říkal není problém když chceš grafiku. DO 14 dnů dodám paletu RTX 3060 ale musíš vzít celou paletu. Ve velkoskladu za 9 tis kus.



EDIT: boha jeho on tu RX 5700 XT někdo vážně koupil! Mám obavu že tohle jen tak neskončí. Dost možná ani za rok nebudou grafiky.
@Karasman (26.04.2021 09:08): díky moc!

@Garion (26.04.2021 09:21): no ideálně aby poznal že se soubor jmenuje stejně ale s jiným datumem tak se přepíše a soubory kde se nic nezměnilo nebude přepisovat. Tak to dělám normálně s externím pevným diskem. Ale to není tak důležité, pokud mu půjde nějak nastavit jaké složky má zálohovat a které nemusí (třeba si tam nastavím jakou práci konkrétně chci zálohovat a jaké soubory fotek měním a ty chci zálohovat), ostatní by zůstávali nezměněné.

Přednastavitelnou dobu zálohování si představuji třeba každou středu ve tři ráno pustit zálohu. Notebook bych nechala zapnutý, to není problém.

Mezi PC kolaborovat nechci, jde o zálohu mojí práce a manželovo práce. Možná že manžel by využil, zazálohovat pracovní věci v práci (nejsem si ale teď jistá jestli v práci chytne stejnou wifi jako máme doma - kancelář je v jednom domě jako byt) a stažení práce do pc doma. Ale myslim, že tam to zkolabuje na té wifině.

Předpokládám, že ten co mi poslal Karasman by tyhle věci měl umět?
@RomcaT (26.04.2021 08:33): Myslim si, ze vysledne reseni muze zalezet na tom, jak definujes "připíší nová data" (jen nove soubory? co kdyz se nejake smazou? co kdyz se udela v souboru zmena?), jak si predstavujes "prednastavenou dobu na zalohovani" (bude se probouzet PC? rucne nebo automaticky?) pripadne zda jde opravdu jen o zalohu (vsechno se tam nejak kopiruje a potom to tam lezi) nebo bys chtela mezi jednotlivymi PC kolaborovat (tedy vstat od PC1, prejit k PC2 a tam pokracovat v praci, treba o 10 minut pozdeji).
@Jab (24.04.2021 15:38): ořezané tužky do špičky a vždy na svém místě...to je můj pracovní stůl ;o))) ve skříni zvládnu mít vše naházené na jednu hromadu ale pracovní stůl musí být oáza čistoty a řádu...a ne nemám žádnou psychickou poruchu ;o))) teda nevím o ní.

MCZ i Jab by nám mohli svůj pracovní stůl vyfotit, protože když si o tom píšete, tak jsem na to fakt zvědavá u obou ;o)
Ahoj, potrebuji poradit. Ráda bych pořídila síťový disk na ukládání práce a fotek. Představuji si to tak, že někde šikovně ukrytý bude disk, s dostatkem místa. Na počítači si nastavím nějakou určitou dobu kdy se mi zálohují určitá data (pracovní věci a fotky třeba) s tím že se na disku jen připíší nová data...a takto bych to ráda měla na 3 PC zároveň. Ale i na dvou by to stačilo. Tedy na dvou PC které budou na stejné WiFi jako ten disk. Nejsem si jistá jestli si to nepredstavuji jako Hurvínek válku. Taky bych chtěla mít možnost se na ten disk kdykoliv připojit a případně si z něj něco stáhnout. Nebo ideálně si přes něj v PC nějaký dokument přímo otevřít?

Co by jste mi doporučili, jakou mašinku aby to fungovalo alespoň podobně a chvíli to vydrželo?

Teď takto fungují s externím diskem a je to už dost otrava. Mám na něm 1TB a zatím to stačí, ale kdyby bylo více zlobit se nebudu. Plus otázka zní jestli to zmaknu celé uvést do provozu sama ;o)))

Děkuji
@Jab (24.04.2021 15:38): Tak ten "příplatek" za bonusovou technologii máš u všeho. Viz třeba právě cena za GB u HDD vs SSD, byť wireless není tolik esenciální. Ale je pak už zkrátka těžké jít zpátky. I ta bezdrátová sluchátka jsou hodně super, protože odpadlo čachrování s kabelem, kterého jsem si užil až až a jak jsem tu už jednou zmiňoval, jacky u telefonů imo stojí stejně za starou bačkoru, protože mi u různých značek snad vždycky odešly ještě před skončením záruky.

Jinak teda s Xbox controllerem jsem vyjma prvotního párování neměl problém - a to používám 3rd party Bluetooth dongle. Jakmile obojí zapnu, připojí se během pár sekund. Možná zkus upgrade firmware ovladače (příp. Bluetooth), pokud jsi to už teda neudělal - a pokud to vlastně chceš řešit.

PS: Netrefil jsi absolutně žádné z těch klišé. :-)

@Thellwin (24.04.2021 17:05): Jojo, vím. Proto taky jednou za čas kontroluju Host Writes. A i ten cca rok a půl starý 1 TB Crucial má díky těm optimalizacím (ukládání často zapisovaných souborů na HDD) zapsáno necelých 2 TB, takže myslím hodně v pohodě. Jen teda doufám, že z jiného důvodu než opotřebení SSD neodcházejí. :-) Uvidíme, jak to půjde, až přejdu na SSD only. Napadlo mě pro prohlížeč a práci použít jeden z těch starších menších SSD, co tu mám, jen mám obavy, že se u nich právě nedá zjistit, kolik dat bylo zapsáno.
Lidi chtějí hrát, nedávno jsem tu dával pobídku na PS4 PRO za 5,8 tis (0,5 roku záruka) z něhož se nakonec vyklubal PS4 Slim. Neuvěříte, já také ne dokud jsem dnes neviděl. Kamarád to prodal za pouhé 2 dny za aukro. Dal cenu 6999 Kč, kup teď. :)
@MCZ (24.04.2021 14:54): Ja mam SSD v PS4. Coz asi neni zrovna dobry priklad. Ale mozna je zajimave ze PS4 zapisuje na ten disk parkticky nonstop, jelikoz automaticky nahrava to co zrovna hrajes a nekde hluboko v diskuzi o hardwaru jsem tenkrat spocital jak dlouho ten disk vydrzi pri jeho hodnote zivotnosti 240 TBW. Bylo to tolik ze mne to zaclo byt jedno, pac v te dobe uz bude PS6, i kdyby vydrzel pulku :)