Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Bursoft (03.02.2020 21:42): V podminkach viz nize mam stabilnich cca 65C s ventilatorem CPU na 40% maximalnich otacek (tedy cca 550). Na tu klidovou mrknu mozna jeste dnes, ale neslibuju (jo a mam taky 3700X).
Kolik je vůbec normální teplota v zátěži? Já jedu na starý i5 760 pretocenou na 4Ghz na tak 60-65 stupňů. To je v pohodě ne?
@Bursoft (03.02.2020 18:55): Jj, bohužel současné vykonnější procesory jsou v tomhle směru peklo. Ať 9900K nebo 3900X, jediná jistota jsou vysoké teploty :/ Resp. "výkonnější" - i 9700 a 3700 jsou vesměs to samé, z toho, co jsem vysledoval :-/
Jinak teď jsem zapnul RDR2 (4K, grafika jede na 80 stupňů - což je v pohodě) a když naběhnu do Valentine a začnu tam dělat bordel, tak jede všech 8 cores na cca 60-70% a teplota je 64.
@Gordon (03.02.2020 18:52): Mám HW info (stejný co CPU-Z) a je tam těch hodnot několik. Některý jsou stabilně kolem 40°, ale je tam jedna (kterou stejně potom měří i senzor z desky), která lítá 45-70 stupňů. Ale podle této teploty se očividně řídí větrák, kterej zrychluje a zpomaluje a je to na palici prostě.
@marwel (03.02.2020 18:45): Je to čistá instalace Widlý, nemá co dělat na pozadí. Zkusil jsem párkrát Cinebench a v podstatě přes 75 nejde, proto mi to přijde ještě divnější. Asi bych to tak neřešil, kdyby prostě nebyl slyšet ten větrák. Plus je to teda druhej CPU a druhej větrák (první jsem vracel, protože větrák byl fakt hrozně hlučnej - tento je lepší, ale i tak Silentium Spartan za 4 kila byl tišší).

@Paul (03.02.2020 18:46): Toto je na palici.. zkusím ten Ryzen master a chipset.

@Gordon (03.02.2020 18:43): Jak jsem psal, druhý kousek, chová se stejně jako první, takže pastou to není. Case je čistá.
@Bursoft (03.02.2020 18:39): Já mám zrovna teď, kdy mi větrák jede na těch 1785 otáček, 40-50 v idlu (mám otevřenej jen Firefox a pár věcí na pozadí). Mám ale otevřenej case, zavřenej by bylo znatelně víc (i když to hlavně v zátěži). Každopádně prism není nic moc chladič. Nainstaluj si chipset drivery s amd ryzen power plánem pokud ještě nemáš, i když to asi nic moc nezlepší.

Jinak to kolísání teplot v idlu v rozmezí 10 stupňů je normální. Ne, taky to nechápu.
@Bursoft (03.02.2020 18:39): To je vskutku divné, nemáš to přetaktované? Já mám 1600 a normálně z 33 vždy vyskočí na až 45 a pak to zase klesá pomalu. Je ale pravda že nemám stockový chladič ale levnou věž od silentia. Možná tak byla špatně nanešena ta pasta? Já když na ten stockový koukal, tak už byl natřený a přišlo mi, že na tom je tý pasty nějak hodně. PC máš vyčištěný od prachu, nemáš tam škraloupy prachu?

Kamarádovi jsem ale pomáhal s výběrem, ten tam dal zase druhou generaci a se stockem taky v pohodě...
Pro Ryzeňáky: Jaké máte teploty CPU v idle? Zrovna testuju nový 3700X a docela čumím na ty příšerný teploty, i když nic nedělám, motají se kolem 60°C, semtam vyletí až k 70°. (docela šok po 35°C na starým Intelu) a to nemluvím o 1,47 voltech přehupujících mezi jádrama. Neinstaloval jsem žádný extra software, BIOS mám nejnovější. Je třeba tam něco doinstalovávat, aby se to chovalo rozumně? Plus ten stockový chladič, na to jak je masivní, moc dobře očividně nechladí...
@pavouk2 (02.02.2020 16:43): Jsem také PC hráč, ale mě nechávají konzole chladným zcela. Nicméně, Far Cry 3 a 4 mi dávala mnou uvedená starší sestava také bez problémů (a pátý díl jede na stejném enginu, takže věřím že je to cajk). Nicméně přechod na nový HW tu hru posunul zcela jinam. Výkon je tam prostě cítit... :-)
@ZephyrCZ (02.02.2020 10:25): Právě hry co teď hraju zatím zvládají na max bez nějakých super vychytávek vše na 60fps ( shadow of tomb raider, far cry 5 apod.), ale některé už musím dávat na medium a samozřejmě nová generace konzolí zas udělá velký rozruch a PC hry budou pak mnohem náročnější takže výhledově bude upgrade nutnost i když PS5 stejně asi taky bude předmětem mého zájmu, ale FPS akce prostě hraju jedině na PC a jinde nechci.
@pavouk2 (02.02.2020 00:48): Ano, myslel jsem skutečnost, pokud by jsi měl stávající kartu a k ní vyměnil procesor. Tím jsem chtěl také říct, že nový procesor má smysl. Já měl donedávna ještě Intel Core i5 2500K @4,4 Ghz také s GTX 970... :-) Ale Kingdom Come mi vysvětlil, že je čas na upgrade.
@ZephyrCZ (01.02.2020 20:34): předpokládám, že myslíš nárůst 10-20fps se současným procesorem a novou kartou, ale pokud bych měl nový procesor a novou kartu počítám, že na full hd bude nárůst min o 50 procent. Co jsem koukal na nějaké benchmarky her je tam třeba 70fps vs 130fps ve prospěch 2070.
@marwel (01.02.2020 03:10): Když jsem si nedavno pořídil muj první placatej monitor, řikal jsem si, že i když to bude převážně na hry, jestli jsem neměl radši pořídit IPS místo TN. Do teď jsem to znal jen ze smartfounů, kde byl rozdíl TN.vs.IPS celkem průser. TN monitor, kterej teď mam je ale celkem v pohodě a co se pozorovacích úhlů týče, rozhodně jsem to čekal horší. A jsem rozhodnutej, že až dojde na výměnu, nebo pořízení další "placky", rozhodně bych chtěl vyzkoušet IPS. Jen mě trochu vyplašilo to kolem zmiňovanýho glow-efektu, to jsem nevěděl a určitě by se mi to nelíbilo. Pokud by to mělo vypadat jako na některejch obrázkách z internetu, který jsem viděl, když jsem si o tom hledal info, zůstal bych asi klidně u TN panelu i za cenu horších pozor.úhlů s tim, že když hraju, pozoruju stejně monitor z jednoho místa a podle toho si pošteluju i polohu obrazovky.
@pavouk2 (01.02.2020 20:07): Ve hrách počítej s nárůstem cca 10 - 20 fps, dle titulu. Záleží jak hra umí využívat více jader procesoru. Samotný nárůst IPC u Intelu není příliš vysoký, ale díky AMD nám hry konečně začínají využívat více jader. Osobně bych do té výměny šel. Lepší už nyní (4c vs 6c), do budoucna určitě. A ne, Tvůj procesor moc dobrý už není. 4 jádra jsou málo, pokud chceš vyšší výkony a utáhnout lepší grafiku. I když, samozřejmě někomu stále stačit mohou.
Přemýšlím o upgradu grafárny z gtx970 na nějakou poslední nvidii (RTX 2070)a zajímá mi jestli má cenu nechávat procesor i5-6600K nebo by to byl velký problém? Koukal jsem na procesory Intel Core i5-9600KF (doporučovány pro RTX2070) apod. a zaujalo mi, že cena je na eshopech podobná ne li nižší než můj současný procesor, který se stále prodává (czc, mironet apod.) Tak jestli je ten procesor pořád tak dobrý nebo je to jen divná cenová politika eshopů což je divný. Pokud je něco o pár generací novější a podle parametrů lepší tak proč to stojí stejně :-)
Tak jsem se rozhoupal a koupil si ten AOC 24GU2 monitor za 4,5 kdyz ho meli konecne zase skladem. A jako dobre, ma docela pekne barvy uz z krabice, takze neni potreba se prilis srat s kalibraci, tentokrat jsem mel stesti, zadny vyrazny backlight bleeding nebo IPS glow a tech 144Hz, byt podle me spise takovy gimmick nez vylozene revolucni vec je ok. Ale hlavne ten Freesync, ktery muj predchozi monitor nemel je vyrazne plus.

Ted jsem si s tim trochu hral, zkusil jsem neco z nainstalovanych her, treba takovy Deus Ex Human Revolution, coz je hra, ktera mi nikdy nepripadala plynula ani pri stabilnich 60+ fps na 60Hz, resp. 59Hz, kde hra ze zvlastniho duvodu pusobila preci jen o neco plynuleji nez na 60Hz. Prave ta neplynulosti hry je hlavni duvod proc jsem hru do dneska poradne nehral. Az ted, kdyz jsem to zkusil na 100+Hz uz hra konecne pusobi plynule tak, jak bych od ni ocekaval.
@Kwoky (31.01.2020 16:01): tak není se čemu divit. Nvidia byla na koni s výkonem (Pascal vs Polaris) a především efektivitou (výrazně menší spotřeba) a tak AMD muselo logicky konkurovat nižší cenou.
Teď když mají plně konkurence schopný produkt = Navi (výkon, spotřeba) odpovídá tomu také vyšší cena alá Nvidia.

Vůbec se nedivím, že Charllize propaguje tak ty konzole. Za min. peněz max. užitek. :)

BTW neříkal tady vytrvale někdo, že ceny GPU jsou +/- (při uvedení na trh v dolarech) pořád stejné ale platy rostou?
Ako je na tom vlastne Lenovo s bezpečnosťou? Prestali konečne vkladať do svojich strojov backdoory a rootkity na úrovni BIOS/UEFI, ktoré inštalovali do OS adware a čínsky bloatware bez súhlasu užívateľov? U mňa sa trvale zapísali ako výrobca, od ktorého by som notebook nechcel ani zadarmo.
@Cobot (31.01.2020 15:23): Jen drobné upozornění. Píšou "Fast Ethernet", takže 100 Mbit/s. Tedy 11MB/s. Na větší tahání dat je to v podstatě nepoužitelné. Bude lepší hledat mezi gigabitovými variantami, které jsou asi o stovku dražší.

Btw nepřijde vám aktuální nabídka grafik AMD drahá? RX 5600 XT nejlevnější za osm tisíc? Nějak mi to připadá hodně.
@Cobot (31.01.2020 15:23): Hm, na toto jsem taky ještě nenarazil, zajímavé. Pokud s tím nebudou problémy, proč ne. Sice jeden port USB po dobu připojení zabraný, ale tak z toho se svět nezboří. :c)
@Bursoft (31.01.2020 14:15): Mně streamování filmů funguje bezchybně, koukám tak, nebo děckám pouštím filmy každý druhý den a žádné sekání jsem dosud nezaznamenal (full HD). A připojování kabelu je otázka jednoho pohybu. Ale tak každý má svůj styl, to beru. :c)
@Bursoft (31.01.2020 14:15): No s tím sledováním na ntb máš samozřejmě pravdu. Ale 100% to na to bude používat.. On je taková moravská náplava na cestách, tak tu byt nevybavuje. Spíš už dojde do kina. S opravdu mobilním používáním ntb ale souhlasím. Psal jsem mu a ten kabel by ale prý raději chtěl.

Zkusím tedy na radu ubrat na procáku a kouknu po i3 - i5 i na ten Dell
@Cobot (31.01.2020 13:08): Velkej fanda filmů chce koukat na filmy na 15 palcovým displeji s shitózními repráky? Protože wireless streamování obrazu do TV je nesmysl, obraz se seká a HDMI je další kabel, který popírá mobilitu noťasu.

No nicméně si myslím, že dnešní wifiny v noťasech dají v klidu i full speed torrenty (můj pracovní Dell funguje na stejných rychlostech, jako káblem připojený desktop). Mně teda přijde mnohem větší komfort si rovnou sednou na gauč, sosnout film a pustit jej bez přesouvání a připojování/odpojování kabelu.

A na stahování filmů a net ti bude ta i3 stačit klidně těch 10 let. Rodiče doteď přežívali 8 let na nějakým mobilním Pentiu, kterej byl low end už tehdy. i3 low-end určitě není. Ale jestli na to má budget a pro ten lepší pocit chce něco lepšího, tak je to asi ok. A Leninovo bych asi nebral, spíš nějaký Dell Latitude nebo Vostro, pokud se dá něco najít ve stejné cenové relaci.
@Cobot (31.01.2020 13:08): Mám poměrně solidní notes se slušnou Wi-Fi a dobré připojení a stejně připojuji kabel, je to o něčem jiném. Psal jsi, že to bude na net a filmy, tudíž bych právě očekával požadavek na co nejrychlejší připojení. Předpokládám, že filmy nepojedou z externí mechaniky, nýbrž se budou klasicky pirátit. ;c) Takže nasosat svižně data, odpojit kabel, pohodlně se s notesem uvelebit (případně posílat obraz z ntb na velkou TV), popcorn a čumenda. :c) Přes Wi-Fi jde samozřejmě stahovat také, jen to holt nebude ten komfort. Zbytek HW bych nějak extra neřešil, na filmy dnes bohatě stačí i zcela laciné modely.
@samorost (31.01.2020 12:04): Já právě taky myslim. Ale jsem na některý věci hrozná konzerva. Koukám pro známýho po ntb a vybral si Ideapad (líbí se mu design). Čumim jak puk, že to ten konektor nemá. Ale zas si říkám, že on je typickej BFU a když mu to neřeknu, tak mu chybět ani nebude :). Ale nejsem kurva no.

@Bursoft (31.01.2020 12:25): no právě taky mě to napadá, že to vůbec zapojovat nebude.

On si vybral horší verzi Ideapadu, tak jsem mu vybral ten samej ale lepší (s comet lake a IPS). Je velkej fanda filmů a chce aby to bylo moderní. Aktuálně jede na desktopu s Windows XP a ipadu :)

Ještě by byla alternativa Thinkbook s i5

A overkill je schválně protože to bude mít deset let. Zas na každou korunu nekouká. Dal limit těch 20k



@Rapier (31.01.2020 12:03): pro sebe a za půl roku bych určite o mobilním R4000 uvažval. Ale bude až za dýl. A jak jsme psal hry na tom běžet nikdy nebudou.
@Cobot (31.01.2020 11:50): Pokud máš dobrou WiFinu, tak bych kabel neřešil. Ani si nepamatuju, kdy jsem naposledy zapojoval NB na kábl.

Jestli se má kupovat brzo, tak bych s 4xxx řadou nepočítal, i mobilní 3xxx přišly dost pozdě, ačkoliv těch 4th gen mobilní Ryzeny jsou prý peckový.

Každopádně pokud to má být jen net a filmy, tak koukáš na docela overkill, hledal bych nějakou levnou i3 s 8 GB RAMkou (ideálně rozšířitelnou). Nedávno jsem kupoval rodičům i3-8145U a pro běžný užívání je to naprostá pohoda (má turbo boost, takže se umí přetaktovat hezky).
@Cobot (31.01.2020 11:50): záleží jakou máš potřebu kupovat. Mě přijde výkon Ryzen 3000 tak dobrý, že i kdyby hned bylo IPC lepší o 10-15% u Ryzenu 4000 nebudu o tom ani uvažovat, a to ani v případě že bude kompatible s X570 chipsetem.
Je v pohodě nemít u ntb RJ45? (ideapad)

Ŕešim notebook. Použití jen filmy a net. Žádný hry. Přemejšlim jestli Core i7-10510U nebo stačí i5-10210U. Kombinace s SSD. Má smysl koukat po Ice Lake?

Má smysl čekat na mobilní Ryzen 4000? Kdy se daj reálně čekat? I když asi je to zbytečný i kdyby byl lepší. Kupovat se to má brzo.
@Gordon (27.01.2020 20:06): takhle ve widlích si můžeš jako hlavní výstup zvolit HDMI a poslat tak přes jakýkoliv software zvuk na TV ale pokud chceš mít zvuk na TV a stále dostupný ve Windows zvuk primárního zařízení na repro, tak prostě musíš použít buď jiný software jako např. VLC který umí vybrat výstup nebo dokonce i na stejné integrované zvukovce lze poslat něco jiného do repro a do výstupu ve předu ale opět musíš na ten sekundární výstup použít VLC, apod.
@Kwoky (27.01.2020 19:21): Má TV má sice šitozní repro, ale zajímalo by mě to kombo se studio repro, čistě ze zvědavosti.

Přijde mi divné že to widle neumí a musí se to řešit přes softvér.
@Kwoky (27.01.2020 19:21): Ja jsem to takhle kdysi mival do sluchatek a repro najednou. Nemusel jsem resit, na cem chci zvuk mit, proste jsem jen odlozil sluchatka a pustil repro nebo naopak. Nektere, obzvlaste starsi, hry si pri spusteni nactou, jaky je aktualni vystup, a na pozdejsi zmenu uz nereaguji. Takze se mi stavalo, ze jsem spustil hru a zjistil jsem, ze mi to hraje tam, kam nechci, a abych to prehodil, musel jsem hru vypnout a zase zapnout. Coz me stvalo :) A to ani nemluvim o tom, kdyz se potreba zmenila v pulce hrani (nekdo prisel a chtel koukat/hrat taky).
@Gordon (27.01.2020 19:13): mě třeba Realtek ALC 1220VB umí poslat něco jiného do zadního výstupu na repro, a něco jiného do předního výstup na sluchátka ale zase je o tom aby to tam poslal nějaký software. Samotné W10 to nezvládnou nebo o tom nevím.