Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Toaleťák (05.02.2020 14:28): No jako podle recenzí má Zephyr pravdu, prý ten Samsung podporuje adaptive sync jen mezi 75-144, což je tak trochu na pytel. Ale vypadá to spíš na anomálii. Co jsem četl nějaký testy kolem těch LG monitorů (ať ty starší 32 VA, nebo ten nový vyhypovaný 27 IPS s 1ms odezvou), tak tam G sync funguje v plném rozsahu.
Jo ale mělo by to být od 48 určitě. Ono v praxi jsem ještě monitor s frekvencí od 75 Hz ještě neviděl.

Nejhorší jsou takové ty monitory s freesync od 48 do 75 Hz. Ono pořád to je lepší než prostých 60, ale přece jenom je v tom monitoru trochu promarněný potenciál protože LFC dělá dost, když klesnou snímky pod těch 48 v tomto případě.
@Bursoft (05.02.2020 13:59): U těch freesync monitorů je potřeba si dát pozor hlavně na to, aby maximální frekvence byla ideálně 2,5 (a minimálně 2) násobek minimální frekvence - tzn. aby monitor podporoval LFC. Třeba takový monitor s rozsahem 48 - 144 Hz to splňuje. Zephyrův 75 - 144 Hz ne.
@Bursoft (05.02.2020 13:47): To se velmi pleteš. Ty rozsahy tam prostě jsou, a rozhodně ne v plném spektru jak píšeš Ty. Já měl doma tento půjčený:
https://www.samsung.com/cz/monitors/27-s ... uxen/LC27FG73FQUXEN/

A ten má právě 75 - 144 Hz. Na tohle si dej pozor. Je to zcela normální mít rozsah od nějaké frekvence po strop co je uváděný při koupi.

Ten monitor jsem doma měsíc a půl na testování. A co proti němu mám? Barvy jsou oproti IPS znatelně horší, pozorovací úhly také. Pocitově jsem z toho monitoru neměl radost, kromě odezvy, která byla viditelně lepší. Ale vše ostatní pro mě bylo horší.

Jinak jojo, přesně z toho důvod co píšeš jsem raději koupil kvalitní IPS monitor, než mít VA či TN ale zase s rychlou odezvou. Jednoduše to není ještě tam kde to já osobně potřebuji... :-) A barevnou přesnost a kvalitu obrazu vyžaduji více než odezvu.
@Garion (05.02.2020 13:49): :D tak to jsem někde blbě pochopil, když se mluvilo o "full range support". Nicméně v souvislosti s Gsync jsem právě četl, že bývá limitované od nějakých 4x Hz až po plný rozsah, proto mě to asi zmátlo.. Pak nevím, jak se reálně dozvědět, ten range pro Gsync compatible...
@ZephyrCZ (05.02.2020 13:42): Ten rozsah je samozřejmě důležitý, ale nikdy nebývá takto úzký (resp. jsem na takový nenarazil). Pokud má člověk Radeonu a pustí freesync, tak by ten rozsah měl být plný od 1 až po 144 Hz. Nativní Gsync taky. Každopádně dnes je většina monitorů pro moje použití jenom Gsync-compatible, ale i tam je ten rozsah od nějakých 45 Hz až do 122.

Co se ti zdá na VA špatný? Ostatně VA panely mají třeba podstatně lepší kontrast, nějaký ghosting nebo pomalé přechody černé už se dnes docela vedou řešit.. Já totiž chtěl IPS, jenže se nedělá monitor, který by měl 32 palců, byl zároveň IPS, měl rozlišení a HZ, byl gsync comp. a ještě něco, co už si nevzpomenu :D

Momentálně koukám po tomto:
https://www.alza.cz/32-lg-32gk650f-d5468390.htm
Třeba u HW unboxed, který dělá docela dobré recenze monitorů, je to pořád super koupě..
@Bursoft (05.02.2020 11:26): Frekvence a rozlišení je jedna věc, technologie panelu druhá. Mám doma teď půjčený QLED 1080p 144 Hz monitor od Samsungu a i když ty Hz jsou tam znát, tak kvalita obrazu je oproti mému IPS Dell UltraSharp fakticky znatelně nižší. Ve výsledku jsem se vrátil k tomu Dellu. Ty Hz mě hodně lákali, ale měl jsem možnost vyzkoušet herní monitor opravdu dlouhodobě formou zápůjčky a po víkendu ho vracím. 1440p a 60 Hz je sice v odezvě horší, ne všude je to ale na první pohled patrné. Další věc je ta, že u těch monitorů se musíš vejít do nějakého rozsahu který podporují pro synchronizaci obrazu, například 75 - 144 Hz. Jakmile Ti to spadne pod tuto hranu, přestává to fungovat a nastupují berličky aby se Ti udržel dojem z hraní. A ona není sranda držet stabilně 100+ fps u každé hry.
Za mě tedy určitě FreeSync/GSync jo, ale ještě si počkám a budu dál hledat nejenom toto, ale zároveń kvalitní panel. Protože to co předvádí VA panely (o TN nemluvě) je fakt z hlediska kvality krok zpět který nechci udělat.
@Cobot (05.02.2020 11:40): Já záměrně nekoukám na 4k, protože na to už je třeba se pohybovat okolo 1/2080 Ti, takže nejen, že koupíš drahej monitor, ale aby sis ho užil, tak bude potřebovat grafárnu za skoro 40k.. To si nechám na příští kompl za 7 let :D
@Bursoft (05.02.2020 11:26): jj FHD. S tím, že k tomu kompu byl připojenej i nějakej starej monitor co běžel na 60Hz, takže se dalo přejíždět ve windows kurzorem z jednoho na druhej a i takhle mimo hru to bylo znát.. Věřim tomu, že jak si na to člověk jednou zvykne cesta zpět už nebude.

Pro mě je důležitý od novýho kompu dostat i něco viditelnýho ne jenom výkon. Takže vim, že budu řešit i monitor. Dilema tak stálo 4k a nebo gsync. Oboje dohromady finančně neutáhnu, když budu chtít maximální kvalitu. Ale 1440p by mohl bejt rozumnej kompromis. Ono stejnak se zdá, že 2560 × 1440 z těch novejch rozlišení dominuje.
@Cobot (05.02.2020 10:31): Zkoušel jsi na FHD? Já právě očumuju 1440p na 144 Hz. Ale ještě jsem to vlastně nikde neviděl (jak rozlišení, tak frekvenci) a úplně na blind to taky nechci kupovat.

Blbý je, že moc nevím kde se na to podívat. 3 dny nazpět jsem byl v Brně v Alze showroomu a myslel jsem, že tam bude hromada noťasů a monitorů a vypadá to jak pobočka O2. Jen samej telefon..
Tak jsem včera poprvý na vlastní oči viděl a zkusil 144Hz v CS:GO a jako jo. Trochu mě uklidnilo, že to není must have fíčura, protože jsem se bál, že jak to uvidim, tak se k se k 60Hz nebudu chtít vracet, ale to by zřejmě přišlo až s tím, když bych u toho seděl dýl. Nicméně ta vyšší plynulost je opravdu znatelná a jako jo chci to. Blbý tedy je, že chci i vyšší rozlišení.
@Vynex (04.02.2020 21:32): Ja mam Seasonic ve verzi 650W. Rozhodl jsem se pro nej kvuli rozmerum, je o neco kratsi nez bezne zdroje, tudiz snazsi prace s kabely a nakonec jsem za tu volbu byl vdecny protoze cable management je pro me vylozeny peklo. :) Funguje spolehlive a neni hlucny. Je semi pasivni, ale funkci vypinani ventilatoru zaplou stejne nemam, zrovna u zdroje tomu moc neverim. Jistota je jistota. :)
@Vynex (04.02.2020 21:32): Cena a počet kabelů, hlavně SATA (i když pro lidi s méně disky je tohle asi jedno). Kvalitativně bych odhadl, že budou dobré oba (vzal bych Corsair, ale spíš proto, že už ho mám).
Rád bych si nechal poradit do kterého zdroje z těchto dvou je lepší jít ?

Corsair RMx Series RM750x (v.2018) - 750W

nebo

Seasonic Focus Plus Gold - 750W

Nemůžu se rozhodnout a i když jsem pročetl recenze tak furt nevím ke, kterému se přiklonit. Za případné rady mockrát děkuji :)
@Bursoft (04.02.2020 17:42): tam ji tam nejspíš máš. Verze AMD AGESA je uvedena obvykle v popisu k BIOSu.

AMD Generic Encapsulated Software Architecture (AGESA), is a procedure library developed by Advanced Micro Devices (AMD), used to perform the Platform Initialization (PI) on mainboards using their AMD64 architecture. As part of the BIOS of such mainboards, AGESA is responsible for the initialization of the processor cores, memory, and the HyperTransport controller.

Vidíš to je dobrý tip, mohl bych to nastavit v BIOSU ale mě ta Auros utilita drží nastavení po rebootu.
@Rapier (04.02.2020 17:34): Nevím, co je agesa. Mám tam prostě poslední BIOS a víc neřeším. Jinak já ty větráky nastavil v BIOSu. Zjistil jsem totiž, že MSI soft si to nastavení pamatuje jenom do rebootu, musel bych to ručně po každým resrartu loadovat, tak jsem si to víceméně nastavil v BIOSu a funguje to dobře. Možná tam přidám nějaký mezikrok, přece jen 70 stupňů a 30% otáček může být málo už v zátěži.
@Bursoft (04.02.2020 16:51): nádhera, já to vyřešil tak, že jsem si v Auros Smart Fan Advanced nastavil Silent Profile. Do cca 50 °C drží 43% otáček max., a pak strmě stoupá. Je to lepší než Standard profile kde se ventilátor neustále roztáčí. Jinak pokud chceš s AMD Ryzen 3700X vyždímat max. výkonu je nutnost mít na desce poslední AGESA (teprve tehdy se ty volby objeví v BIOSu) + odkaz.

Ten procesor je absolutně nevyužitý, jsem ještě neviděl letecký simulátor který by byl pro 3700X výzvou. :) Užij si to!
add. Ryzen nonsense peaking: Schéma napájení od AMD trošku asi uklidnilo to houpání hodnot, už tak extrémní hodnoty nepadají. V kombinaci s vlastní křivkou je v klidu i ten chladič (nastavil jsem mu 30-64 °C valí maximálně na 30% - cca 850 otáček, 64-70 °C 30-40% otáček a dál potom 70-80 stupňů 40-100% otáček). S peakováním teplot to neudělalo vůbec nic (ve smyslu, že se CPU nezačal zahřívat víc), tudíž hlasitě tleskám AMD za příkladnou garážovou montovačku na jejich již třetí generaci CPU a jdu si konečně taky ten HW užít v nějaké pařbě :)
@Toaleťák (04.02.2020 14:41): to byl právě omyl. Pak jsem to zjisti a vyměnil už za disk s nNVMe. Ten rozdíl v rychlosti je extrémní. I když při běžném používání to asi poznat není.

To se asi pozná hlavně u renderingu videa nebo kdy se zápisuje velký množství dat, kde to pak už šetří čas.
A ještě jak to chápu já, tak pokud se nepoužije disk s NVMe rozhhraním, tak je blbost cpát to do M.2. Protože pokud se nepletu, tak sdd bez NVMe rozhraní (M.2 SATA) má stejnou rychlost jako na když se dá normálně na kabel od SATA) . Takže si člověk akorád znefunkční dva SATA konektory (resp. jeden, když se do druhýho zapojí disk). Každopádně třeba u B450 je škoda každýho SATA portu, když je jich jen šest.

Já právě kupoval Crucial MX500 a cpal ho do M.2 což je blbost. Jedině snad kvůli místu když se staví nějaké mini PC.
@MCZ (04.02.2020 13:56): Jo, v základu, když zapojíš disk do m2 slotu, tak si zrušíš 2x SATA (typicky označované jako 5 a 6), resp. u většiny desek si můžeš v BIOSu navolit, jestli chceš používat m2 nebo (XOR) 2x SATA. U desek s propracovanějším BIOSem dokonce můžeš zapnout m2 v režimu 2x a nechat povolené oba SATA. V případě, že má deska 2x m2 slot a chceš osadit oba, tak pak většinou si omezíš, kromě omezení uvedených výše, jeden z velkých PCI-E 3.0 x16 slotů na x8 slot.
@MCZ (04.02.2020 13:56): Tajemství je ukryto ve vlastnostech čipsetu, resp. v blokovém schématu základní desky. Věnoval jsem se tomu celkem nedávno na streamu: odkaz.

Ve zkratce - čipset má X linek, které mohou být vyhrazené pro konkrétní zařízení nebo mohou být sdílené mezi více zařízení. U sdílených si může/musí uživatel vybrat, co chce zapojit. Nejde zapojit všechna zařízení najednou.
@MCZ (04.02.2020 13:56): Pro upresneni "neco" se stane neaktivni (muzou to byt SATA, muzou to byt PCIE, mozna i neco jineho (snad ne)). X470 a X570 tim, zda se, netrpi (respektive takovou desku jsem zatim nevidel). Po duvodu jsem asi jeste nikdy nepatral, nebylo to pro me tak dulezite, ale tipnul bych si, ze to bude mit souvislost s pocty (PCIE) linek respektive interfacu z chipsetu.
Zdravím. Je mi jasné, že se to tady už asi řešilo, ale mohl by mi (ještě jednou...) někdo prosím vysvětlit, jak je to s deskama pro AMD? Pochopil jsem, že spousta z nich má divné pravidlo, že při zapojení M.2 disku se dva SATA konektory stanou neaktivní. Co je to za nesmysl? Platí to jen pro chipset B450 anebo i další?
Každopádně ale to default nastavení, kdy větrák furt zrychluje zpomaluje, je neskutečně dementní. Být BFU a nic o tom nevědět, tak z toho zešílím.
@Bursoft (03.02.2020 23:35): Tak to uplne chapu. Ja to mam aktualne nastaveno zhruba na 30-70C 30-40% a potom 70-100C 40-100%, pricemz minimalni zmenu teploty pro zmenu rychlosti ventilatoru mam na 4C. Pri te zakladni krivce "stupen=procento" me to roztaceni take stvalo. Ted uz s tim problem, zda se, nemam. Jeste jsem na tom hodiny nehral, takze to nevim, jak bude vypadat, ale ten ctvrthodinovy non-stop benchmark se behem nekolika minut vysplhal nekam kolem 65C a potom tam asi deset minut zustal, takze doufam, ze to pri hrani horsi nebude a udrzim se stabilne pod temi 40% bez vykyvu.
@Garion (03.02.2020 23:06): Sice to zní jako "zabalit nesmysl do cool marketing feature", ale ok, aspoň vím, že u toho osmijádra se ty teploty hýbají podstatně výš, než u starých Intelů, když referenci budu brát Tebe a Paula.. ale pořád mi tam nejede "až" těch 70° (ač je to sekundový peak, tak je to prostě divný.. anebo chyba měření, jinak si to neumím vysvětlit). Dneska se mi už nechce, ale ještě ozkouším ty AMD power plans a přinejhorším ještě víc upravím křivku ventilátoru.

Mně v podstatě nejde až tak o ty teploty, limitní bývají kolem 90-100°, spíš mi jde o to roztáčení větráku, který i po úpravě křivky pořád boostí a zpomaluje skrz právě teploty..
@Bursoft (03.02.2020 22:30): V rychlosti (10 minut) jsem na to mrknul a mimo zatez (i kdyz definice je tezka, i tak vetsinou alespon jedno jadro jelo na cca 5% a ta "zatez" se prehazovala mezi jadry) mi teploty obvykle skakaly mezi 40-50C, naprosto vyjimecne (cti jednou) jsem videl 38C a 55C. Ohledne napeti je situace podobna, obvykle 0.9xxV, obcas 1.4xxV a asi dvakrat jsem videl 0.5xxV.

EDIT: Doplnil jsem nize i zdroj (plus dalsi vynatek). Je to "oficialni" vyjadreni od inzenyra z AMD (no dobre, "technical marketing", ale co jsem tak od nej cetl, ma to vetsinou hlavu a patu).

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cb ... s_for_3rd_gen_ryzen/

To help ease your mind further, here is an extract from Robert Hallock's post who is an AMD Technical Engineer who works with the community a lot:

It is perfectly okay if your CPU is periodically using 1.4-1.5V to achieve boost frequencies, and you should see dips into sub-1.0V as the CPU goes into idle. These dips may be brief, and that's okay. Load voltages of around 1.2-1.3V are perfectly okay also. This is the processor working as expected. Ryzen is a highly dynamic system, with up to 1000 voltage and clockspeed changes every second. You will see a lot of bouncing around as you work with your system.

...

Please note that it is totally normal for your Ryzen to use voltages in a range of 0.200V - 1.500V -- this is the factory operating range of the CPU. It is also totally normal for the temperature to cycle through 10°C swings as boost comes on and off. You will always see these characteristics, as they're intended, so do not be surprised to see such values. :)
@Bursoft (03.02.2020 18:39): je to v klidu. Stále mám originál AMD CPU stock chladič na R7 3700X a teploty ve W10 s asi +/- 150 otevřenými záložky v Opeře mě skáčou mezi 40-50. Profil mám standard.

Chtělo by to holt lepší chlazení na CPU. Časem koupím odkaz