Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Ross

Ross

Rostislav • 29 let • Řidič tramvaje • Ostrava (ČR - kraj Moravskoslezský)

Komentáře

Cities: Skylines - Plazas & Promenades

 • PC 75
Máme tu další větší DLC a jak je u DLC u Cities: Skylines známo - kvalita a obsah hodně kolísá. Vyplatí se investovat peníze do tohoto DLC, nebo je to stejné fiasko jako předchozí modulární letiště?

Myšlenka na pěší zóny klidně mohla být v základní hře. Tohle rozšíření je spíše pro lidi, co si rádi hrají. Budovat jednotlivá náměstí a pěší úseky je docela zábava, možností je opravdu hodně. Hra kombinuje i možnost zavést MHD do svých zón, což je taky dobrá věc na obsluhu větších zón. Do zóny mohou jezdit i tramvaje pokud máte Cities: Skylines - Snowfall. Bohužel trolejbusy v základu chybí, ale už jsou na to módy :)
Skvělou věcí jsou vysokokapacitní budovy služeb. Od škol po IZS budovy. To s kombinací sjízdných cest/MHD zajistí skvělé vzdělání občanům a člověk nemusí stahovat modifikace. Teď si akorát nejsme jist, jestli tyto budovy vyšly i v bezplatném update nebo jsou součástí DLC.

Za mě je toto DLC mnohem lepší než předchozí. Sice opět zónujeme oblasti (už po páté!!), ale asi to jinak nejde.

Pro: DLC se zaměřuje na moderní pěší zóny, spousta nových budov a inovace hratelnosti. Kombinace prvků ze starších DLC.

Proti: Opět se zónuje, nemusí bavit každého.

+7

Tavern Master

 • PC 90
Přesně takové hry mám nejraději. Prostě si sedíte a odpočíváte u hry, ve kterých něco budujete, například město či zoo. Nebo se staráme o nějakou službu, jako je třeba nemocnice. Tady se nám naskytne možnost starat se a budovat tavernu, nebo-li středověkou hospůdku.

Nečekejte hospodu plnou alkoholiků, kteří budou dělat bordel všude okolo, jak se někdy stává ve čtvrté cenové na okraji sídliště. Tady všichni poslušně zaplatí, nic nerozbijí a ni nepoblijí a další den přijdou zas! :)
Celá správa hospůdky spočívá v nákupu jednotlivých nápojů a surovin na vaření. Zpočátku můžete svým žíznivým lidem nabízet pouze vodu, postupně si odemykáte nové nápoje jako pivko, víno, mlíko a tak dále. Jídel je také velké množství. Jsou to různé masové pokrmy, polívky nebo dezerty. Většinou 4 druhy od každého.

Po čase se dostanete i k provozování hotelu. Někteří hosté u vás přespí a zaplatí za to poměrně dost peněz. Čím lepší zařízení hotelu, tím více hvězdiček a výdělku. V hospodě to platí také. Čím lepší a luxusnější vybavení tím lepší výdělky. Navíc k vám budou chodit i vážnější hosté včetně šlechty. Tito vážení hosté jsou důležití hlavně pro body výzkumu a také pro obrovské výdělky pokud se vám podaří zajistit soukromé akce přesně pro typ těchto lidí. Každá taková akce chce speciální jídlo z kuchyně (které vyžaduje suroviny, které se musí získat pomocí rytířů - ti jdou na výpravu po světě) a také větší množství určitých nápojů.

I v této oddechové hře na nás čekají nástrahy, Největším problémem může být zpočátku oheň. Jelikož jsme ve středověku, není zde žádný poplašný systém ani rozprašovač. Na oheň platí klasický kýbl s vodou, kterým hasí vaší zaměstnanci. Dokonce je musíme ručně určit. Další nástrahou jsou zloději. Ze začátku nemáte moc peněz na strážné, takže se může stát, že zloděj ukradne plný sud těžce získaného vína. Později budou zloději chodit i po dvou až třech a váš strážný bude potřebovat patřičnou výbavu proti nim.

Hra je zpočátku dost návyková a když člověk vypne - najednou zjistí, že se setmělo. Později nastává stereotyp, ale to bývá u takových her poměrně časté. Tvůrce hry již nehodlá tuto hru nějak rozšiřovat (podle zprávy na Steamu) a chystá novou podobnou hru. Koupi mohu doporučit :)

Pro: Skvělá grafika, hudba i design hry. Originální námět na hru, zábavný koncept, vyvážená obtížnost.

Proti: Po čase stereotyp

+6

Sleeping Dogs

 • PC 90
Herní výzva 2022 - 4.  Zvířecí instinkt 

Tahle hra mě neskutečně nadchla svým příběhem. Přiznám se, že ze začátku mě tolik nebavil ale později se příběh "rozjede" a má to fakt grády. Příběh plný zákeřných zvratů a překvapení byl super.

Hong Kong působí věrohodně. Velké živé město, kde je plno vedlejších aktivit jak pro policii tak pro triádu. Hlavní postava Wei Shen je pravý akční hrdina, který přežije téměř vše. Wei je výborný mistr bojových umění , které je bohužel důležitou část hry. Boj na blízko mě tolik nebavil a často jsem musel mise opakovat. Pokud bylo někde vozidlo, radši jsem nepřátele přejížděl :) Některé mise byly hodně frustrující kvůli boji. Naopak přestřelky mi šli. Tu jsou docela primitivní a jednoduché.
Když jsme u střelby, zbraní je tak akorát. Wei je sice pravý drsňák, ale oproti kolegům z GTA neumí nosit hodně zbraní současně. Wei tak musí nosit většinou jeden samopal se kterým umí dělat řádný bordel. Kromě samopalu jsou zde i různé pistole (moc se od sebe neliší), brokovnice a granátomet. Ruční granát nebo nějaké bazuky a takové srandy hromadného ničení tady nejsou.

Ruční zbraně na blízko tady také jsou a je jich kupodivu moc! Kromě různých nožů lze použít i deštník, kabelku, klíč na kolo aut, dokonce lze použít i rybu. Jen škoda, že operativně nelze použít jako zbraň cokoliv co je na zemi jako nějaké krabice (kovové) a další odpadky. Během boje lze využít i prostředí - čili různé ventilační šachty, popelnice, sporáky, výlohy, telefonní budky. Do těchto věcí lze hodit nepřítele a zmasakrovat ho. Hra je vskutku dost brutální.
Bojový souboj je pro mě dost otravný ale zároveň zajímavý. Wei se pomocí sošek učí nové bojové umění, které se hodí v praxi při plnění různých misí.
Policejní část hry mi připadá kratší ale taky velmi zajímavá.

Kromě hlavního příběhu je ve hře i hromada vedlejších misí, které se často opakují. Děláte vymahače či různé dobré skutky. Pro policii naopak musíte vyřešit často přestřelku, honičku aut a nebo hack kamer. Dalším vedlejším úkolem je sbírání tajných kufříků s bonusy, často pár peněz a oblečení. Dále je možno hledat dýmku zdraví, která zdraví dlouhodobě vylepší. Postupem hry bude hledání těchto dýmek a kufříků snazší, jelikož se objeví na minimapě.

Co bych vytkl?
Bojový systém sem psát nemůžu - ten prostě nesedne každému a co tak vidím na DH, vás bavil - moje chyba :)
Jízdní model je hrozný a těžko se na něj zvyká. Proto jsem radši na delší vzdálenosti jezdil taxíkem.

PS: Hrál jsem Definitive Edition.

Pro: Skvělý příběh, grafika i dialogy. Herní doba je tak akorát a obtížnost postupně stoupá.

Proti: Bojový systém je zdlouhavý a mě nebavil. Jízdní model, málo zbraní. Zpracování tramvají.

+18

Shift Happens

 • PC 80
 Herní výzva 2022 - 3. Ticho jako v hrobě  

Tahle hra je dobrá sranda ve dvou. Občas nervy :D Existuje něco podobného? A teď si to trošku rozepíšeme.
Hra je neskutečně roztomilá. Ty postavičky a okolí vypadají fakt pěkně. Jednotlivé lokace působí věrohodně. Začínáme v laboratoři, kde se dvoum postavičkám podaří rozbít nějaký přístroj. Začíná dlouhá cesta různými lokacemi - lesy, pouště, jeskyně. Cílem je nasbírat největší množství mincí, nejlépe najít tajnou místnost a dojít oba do cíle. Což je někdy nadlidský úkol!

Obtížnost hry postupně pomalu stoupá. Některé úseky jsme zvládli víceméně náhodou. Snaha o nasbíraní všech mincí se zdá v některých kolech nesplnitelná. Nejdůležitější je koordinace se svým spoluhráčem. Pro nás byla nejtěžší jeskyně. Kolikrát jsme fakt nevěděli jak dále ale zvládli jsme to.
Ozvučení a hudba hry jsou super. Musím ocenit i interaktivní outro - víc prozradit nemůžu :)

Pro: Příjemná plošinovka, roztomilost, obtížnost, nápad na hru, jednotlivé lokace.

Proti: Místy bugy

+9

Polda 6

 • Android 85
Dovolil jsem si si přeskočit pátý díl a po skvělém čtvrtém díle jsem se vrhnul na šestý díl. Vzpomínám si, jak se před léty nečekaně objevil.

Je vidět, že větší pauza mezi díly jen prospěla. Hra je na jiné úrovni než předchozí díly, ať už jde o grafiku nebo dabing. Autoři si vyhráli se vším - hudba, scény, kde se hráč pohybuje. Dále pak dialogy i některé vtípky byly super. Hned se o to víc těším na zatím nejnovější sedmý díl.

Délka hry je tak akorát. Obtížnost hry je celkem normální až lehká. Trošku mě mrzí, že Pankrác často sám od sebe napovídá při nějaké hádance.

Pro: Kreslená grafika scén, hudba, hvězdný dabing, Pankrác je stále trouba, humor

Proti: Občas moc jednoduché, Pankrác bohužel napovídá.

+5

Burnout Paradise

 • PC 60
Herní výzva 2022 - 5. Na vážkách  

Doteď lituji, že jsem si vybral tuto hru. Nevím jestli je to mým věkem, nebo tím, že mě původní Burnout minul? Hra mě nebavila. Vyhrát jednotlivé závody je takřka primitivní, AI je totiž doslova hloupé. A to bohužel u všech herních režimů. Ani zkratky neumí využívat a často se stává, že zkratkou jedete sami :)
Mapa světa je velká, což je super. Ale super nejsou různé neviditelné zdí (nad ploty i svodidly).

Tak a konec hejtů. Vozový park je obrovský a člověk si vybere. Jsou tam i bonusové auta třeba z Ghost Busters. Co je trošku škoda je absence nějakého náklaďáku nebo autobusu. Přece v takové hře plné destrukce je škoda, že nic takového není. Pestrá je i paleta AI vozidel typu traffic. Tam už se nějaký ten truck nebo bus objeví.

Graficky je hra pěkná. Super jsou i efekty, crash kamera, hudba i zvuky.

Osobně mě nejvíce bavily závody, kde musíte udělat co nejvíce nehod. A pak mise, kde po vás šly jiné auta a vy jste museli dojet do cíle. Ostatní závody byly slabší. Často mě bavilo i jezdit po městě a ničit. Nebo provokovat soupeře po mapě a zničit je. Tím jste získali jejich auto do sbírky. Musím ocenit velkou mapu, otevřený svět a volnost při výběrů závodů.

Fakt nevím proč mě ta hra tolik nebavila. Prostě mi nesedla.

Pro: Grafika, hudba, množství aut, některé herní módy, velký herní svět.

Proti: Hra mě nudila a nevtáhla do sebe jako podobné tituly a to mám destruktivní závody rád. Absence těžších vozidel do závodů.

+7 +8 −1

Two Point Hospital

 • PC 80
Herní výzva 2022 - 7. Hippokratova přísaha 

Dlouhé roky jsem čekal na češtinu do této hry. Bez ní se mi to moc nechtělo hrát. Čeština vyšla letos a já mohl konečně hru začít hrát - a rovnou jí použít do letošní výzvy. O co tedy jde?

Budování nemocnice v této hře je sranda. Spousta bizarních chorob, namátkově třeba žárovka místo hlavy, šedí lidé (bez barvy), blázniví kuchaři s hrncem na hlavě. Stejně tak i léčba těchto chorob je dost komická - hrnce se pacient zbaví pomocí magnetu, žárovky se zbavíme pomocí háku.

Časem je potřeba svůj lékařský tým školit, což zlepšuje léčbu. I když je v této hře humoru dost, i zde mohou pacienti zemřít. A to většinou chybou lékaře. A to zejména když není vyškolen.
Musím ocenit i skvělé animace všech přístrojů, pacientů i lékařů. Hra se hraje skvěle! Navíc je i dobře ozvučena a jednotlivé kampaně jsou vždy s nějakým menším příběhem.

Co mi na hře vadí je asi nutnost mít v nemocnici příliš mnoho obvodních lékařů. Kolikrát nestačí ani 5-10 místností a tvoří se velké fronty. A dle mého názoru je trošku divné, že v každé nemocnici co stavíme jich je několik. Holt jejich stavba je často otravná a v pozdějších fázích hry už ani hráč nepřemýšlí nad estetikou, ale na funkčností. Jeee, tu je volné místo, tu nacpu obvoďáka. Hmm a chodba je rázem jen jeden pixel na šířku.

Pro: Nádherná grafika, hudba i doprovodné zvuky. Hra se hraje opravdu dobře, rostoucí obtížnost. Šílené nemoci a jejich léčba.

Proti: Nutnost mít hromadu stejných místností, stereotyp, DLC.

+11

Polda 4

 • Android 80
Čtvrtý Polda mě mile překvapil. Převod do částečného 3D prostředí hře prospěl a je to posun dopředu. I dneska je hra koukatelná.

Líbí se mi, že hra plynule navazuje na předchozí díl a příběh dále pokračuje. Samotný příběh je fajn, cestování časem jsem se bál, ale autoři si s tím prohráli velmi dobře. Nechybí klasické technické problémy tohoto cestování, jako je porucha stroje a nebo změna historie - kdy Pankrác změní celé dějiny.

Autoři hry si skvěle poradili i se zvuky. Různé povrchy vydávají jiný zvuk při chůzi, změna hlasu v úzkých místech a podobně. Hudební podkres se také povedl.

Hra mě bavila mnohem více než předchozí díl.

Pro: Grafický posun vpřed, ozvučení scén, hudba, příběh, zpracování cestování časem

Proti: Místy zdlouhavé

+13

Polda 3

 • Android 75
Třetí díl mi přišel strašně zdlouhavý. Hra je opravdu delší než předchozí díly a délku hry zvyšují i minihry. Musím se přiznat, že chvílemi mě hra ani tolik nebavila.

Příběh je opět docela divoký a poměrně zábavný. Jsou tu i dobré hlášky, český humor i logické hádanky. Lokací je zde celá řada, většina je pěkně zpracována. Graficky se mi tento díl líbil mnohem více než předchozí.

Nyní je čas pokračovat ve svém maratonu Polda a poprvé spustit 4. díl.

Pro: Grafika, příběh, skvělý dabing, množství prostředí a osob.

Proti: Podle mě příliš zdlouhavé, některé minihry.

+10

Foundation

 • PC 80
Tahle hra je tak kouzelná odreagovačka. Doporučuji všem, kteří mají rádi klasické středověké strategie - zde se nudit nebudete. A čím, že je ta hra tak úžasná? Kromě grafiky? Už teď v EA má poměrně dost obsahu, obsahuje komplexní simulaci vesnice, spoustu surovin na výrobu.

Po rychlém pochopení základních mechanik vás už nic nepřekvapí. Stačí postupně plnit různé úkoly, čímž získáváte poměrně dost peněz. Co mi vadilo je, že obchodovat můžete vždy se stejným sousedem, který nabízí v každé mapě stejné suroviny. A ze začátku obchodovat budete. S rostoucí vesnicí je stále složitější zajistit blaho svých obyvatel. A stává se, že utečou do jiné vesnice.

Hra nemá endgame, ani kampaň. Ani ty úkoly nemusíte plnit a stačí si jen tak stavět. Což je možná škoda. Hra končí tím, že postavíte Klášter, což je vlastně poslední budova. Cesta ke klášteru je ale samozřejmě dlouhá.

Ještě se zmíním o vojsku. Zde je to celkem primitivní. Stačí tak 15-20 vojáků a vyhrajte každou bitvu, která se odehrává mimo mapu. Vojáci odejdou, 3x porazí cizí vojsko a pak přijdou. A donesou velké množství peněz a surovin. Dokonce i nějaké blueprinty, ale mě zatím nedonesli ani jednou. Boj je jeden z úkolů, co po vás král chce.

Hodnotím hru ve verzi 1.8. Letos by měla hra dostat update 1.9 a prý se chystá konec EA. Tak uvidíme.

Pro: Nádherná grafika, hudba i doprovodné zvuky. Hra se hraje opravdu dobře, rostoucí obtížnost. Čeština už v základu.

Proti: Opakující se úkoly, postavením klášteru už není moc co dělat. Maximálně optimalizovat svou vesničku.

+13

Polda 2

 • PC 65
 • Android 70
Polda 2 je zvláštní díl. Oproti předchůdci mě ani tolik nebavil, ale poctivě jsem to dohrál. Samozřejmě jsem musel použít občas nápovědu. Na rozdíl od jedničky je tady víc logických úkolů místo nesmyslů z prvního dílu.

Jednotlivé lokace jsou ucházející, ale kouzlo maloměsta je pryč. Teď máme nějaké náhodné město, které nic moc nepřipomíná. Je zde pokus i o živé prostředí - nějaký ten provoz v pozadí.

Příběh je lehce zvrácený, kdy se Mattel mstí za to, že o jeho hračky není zájem.  
Délka hry je tak akorát, obtížnost také. Hráno a dohráno na mobilu, kde se hra hrála velmi dobře.

Pro: Povedená hra, která se skvěle hraje na mobilu. Hvězdný dabing, humor a narážky na české i zahraniční hvězdy a osobnosti. Divný příběh a český humor. Postavy, hlášky.

Proti: Nevím, oproti jedničce to není ono :) Grafické zpracování prostředí.

+11

Earn to Die 2

 • Android 70
Klasika ze SuperHry, která se časem dostala i na mobil. Na zabití času ideální. Je to klasická hra, která po dohrání zmizí z mobilu a z mysli na vždy.

Hra je poměrně zábavná, aspoň ze začátku. Postupně děláte stále to samé, takže na chvilkove hraní to stačí.

Můžu pochválit fajn grafiku, skvělou hudbu, množství zombie a výběr aut + jeho všemožné vylepšení.

Pro: Jednoduchá hříčka na zabití času a zombie. Množství aut a fajn muzika

Proti: Stále dokola

+6

Cities: Skylines - Airports

 • PC 60
Opět slabší DLC, které přináší opět další zónování a to letiště. Nyní je možné modulárně stavět letiště dle svých představ. Můžete stavět tři vzhledově odlišné typy (moderní, staré) a také je mezi sebou kombinovat. Vlastní letecká společnost funguje asi jako, když vlastníte nějaký fotbalový klub ve Stadion DLC. Lze si vybrat barvu a avatar.

Co napsat více? Opravdu je potřeba modulární letiště u hry typu Cities: Skylines, SimCity? Vždyť tu bohatě stačí plácnout herní letiště a mám klid.

Pro: Sám nevím

Proti: Zbytečné předražené DLC, které zabaví při prvním použití. Pak ale zůstanete používat původní letiště.

+9 +10 −1

RollerCoaster Tycoon Classic

 • PC 95
 • Android 95
RCT je zpět! Tentokrát na mobilu. Na mobilu se hra hraje velmi dobře, jsou tam upravené nějaké věci aby hraní bylo komfortní. Ale my si rozebereme pc verzi.

Vyplatí se pořídit pc verzi? Dneska za pár korun určitě ano. Hra je neskutečně návyková i po letech. Nechybí nic z kouzla této téměř dokonalé hry. Dokonce i tady lze najít nějaké novinky.

Jako první co vás zaujme je úvodní obrazovka. Vypadá jinak, parky jsou rozdělené podle kategorií. Parky tvoří mix z obou dílů i přídavky. Hned nejznámější první park lze stavět i s "novými" atrakcemi z druhého dílu.

Obtížnost hry mi připadá menší než u původní hry. Tu se dá vydělat peníze docela dobře, lidem tolik nevadí vysoké ceny. Kdo ví, možná se mi to jen zdá. Nově je možnost platit vstup na atrakce nebo do parku. Obojí dohromady tady není. Čili je tady model placení z druhého dílu.

Co se týče novinek, všichni ocení možnost zrychlit čas. To oprevdu chybělo v původních hrách. Další novinkou je i větší zoom, což může pomoci u nějaké stavby.

Pro: Legenda je zpět, téměř dokonalá hra je ještě vylepšená o zrychlení času.

Proti: Vývojáři mohli přidat nějaké nové atrakce, případně stánky, dekorace atd.

+11

Gas Station Simulator

 • PC 80
 Herní výzva 2022 - 8. Rodina nadevše

Já vím, je to netradiční hra na tuto kategorii, ale opravdu jsem nechtěl hrát nějakou velkou příběhovou hru. A na tuto hru jsem byl hodně zvědavý. 

Tato hra má obrovský spád ze začátku, že nevíte co dřív. Velmi rychle si člověk odemyká různé služby své pumpy. Kromě tankování to je servis vozidel, prodej zboží, myčka nebo doplňování zboží. Většina je formou menší minihry. Navíc k tomu jsou i minihry, které s pumpou nesouvisí - RC autíčko, házení odpadu do popelnice (a překonat vlastní rekord), krmení krokodýla, minigolf. Je tu toho tolik, že bez zaměstnanců se nedá vše stíhat. Na vše dohlíží váš mafiánský strýc, který se na vás přijde podívat.

Po hektickém začátku, který uteče jako voda najednou přijde stereotyp. S prvními zaměstnanci najednou máte více času na jiné aktivity. Nakonec zjistíte, že nejvýnosnější je servis a myčka a pendlujete hlavně mezi tím. Do toho musíte objednat zboží, zajistit tlak v nádrži na myčku, uklízet stanici či toalety. A to furt není všechno. Raz za čas se objeví písečná bouře a její následky musíte uklízet z cest. Jinak se auta zaseknou. Tady je taková srandička, že vlastním smetákem můžete auta doslova odmést. Nesmím zapomenout i na mládežníka, který chodí a čmárá na zdi vaší vysněné stanice.

Na hře jde vidět, že ji tvořili Poláci. Ve hře totiž nechybí polské národní auto Maluch. Což je vtipný easter egg, když se hra odehrává v americké poušti :)

Hra má menší bugy, hlavně grafické - objekty skrz sebe, dále bagr Rudy (který je zápor této hry) a občasné pády hry.
Bagr je ve hře asi nejotravnější věc. Je neskutečně pomalý, má obrovskou spotřebu a pomocí něj se uklízí písek z cest okolo pumpy. Takže ho musíte používat. A nejde ani vylepšit.

Pro: Opravdu rychlý spád hry, množství aktivit, potenciál hry, grafická stránka

Proti: Pády hry, bagr Rudy, po čase stereotyp

+15

Circus Charlie

 • NES 65
Jedna z nejtěžších her z dětství. Asi mě ukamenujete, hru jsem hrál na legendárních žlutých kazetách z tržnice.

Některé levely mi prostě nešly. Každopádně hudba ze hry, její hratelnost je super. Jednotlivé levely jsou opravdu těžké.

Pro: Nostalgie, zvuk, hudba

Proti: Extrémně těžké i po letech

+8

Plants vs. Zombies

 • PC 90
 • Android 95
Při pracovní nudě jsem znovu rozehrál PvZ na mobilu. Hra je stále chytlavá i po letech, to samé ta hudba, stupňující se obtížnost, no prostě slast. Zapnout si to raz za čas je skvělé. Bohužel nevýhoda této hry je stereotyp.

Android verzi hodnotím o 5% více. Na tom mobilu se to hraje dobře, je to možná i pohodlnější než počítač :) A přitom nikdo nepřijde o žádné featury ze hry, když hraje na mobilu. Grafika, hudba i obtížnost je úplně stejná. A jde to hrát i offline na mobilu.

Pro: Stupňující obtížnost, grafika, zvuky a hudba, na mobilu lze hrát offline.

Proti: Stereotyp

+13

Mafia II

 • PC 85
Mám pocit, že 10 let zpět jsem tu komentář měl. Kam se poděl netuším :(

Pokračování úspěšné hry Mafia: The City of Lost Heaven přišlo po velké době. Vzpomínám si, že jsem hru hrál dříve než první díl. A také jsem si ji občas zahrál mezi datem vydání až dodnes.
Příběh této hry je famosní. Opět tu máme filmový příběh, který vlastně hrajeme. Jednotlivé postavy jsou skvělé. Kluci dělají různé problémy a za to je většinou krutý trest.

Grafika je opravdu krásná i po letech. Ty efekty destrukce při té přestřelce mám dodnes před očima. Taky musím pochválit atmosféru. V zimním období je taková správně depresivní, v létě je naopak pozitivní. Do toho ty neonové reklamy, dobové auta a rádio. Tohle se opravdu povedlo!

Co se mi na hře nelíbilo bylo vězení a hlavně to, že hra působí nedodělaně. Což se vlastně brzy potvrdí. Tady je mi i trochu líto, že tvůrci Mafia 2: DE tu hru nedokončili tak, jak měla být. Místo toho vyšel modernější port, kde jsou horší stromy a déšť v tunelu...

Pro: Příběh, grafika, efekty, atmosféra, propracovaná zima, mise

Proti: Nedodělaná hra

+21

Tukoni

 • PC 95
Hru jsem zkusil na základě komentáře od Schu. A můžu souhlasit, hra je opravdu krásná a roztomilá. Potěší skvělá kreslená grafika.
Příběh asi nemá cenu řešit, prostě se tvor Tukoni vydal na cestu lesem plným nástrah, ale i jiných zvířecích kamarádů. Hra je opravdu rychlovka a není těžké ji dohrát do 20 minut i se všemi Achivimenty.

Na krátké zabití času, třeba o přestávce během hokeje je to ideální :)

Pro: Celkový dojem ze hry, její nevinnost a roztomilost. Ozvučení

Proti: Krátké

+7 +8 −1

Cities: Skylines - Sunset Harbor

 • PC 70
U tohohle DLC se nemůžu zbavit dojmu, že je vařeno z vody. Připadá mi, že jsou zde věci na které se zapomnělo/nestihly se. Aby jste mě dobře pochopili - obsah datadisku je skvělý.
Rozšíření metra, terminály i trolejbusy mohly být z fleku v Cities: Skylines - Mass Transit.
Rybolov mohl být klidně v Cities: Skylines - Industries

Co se týče funkcí nových věcí, nemůžu si stěžovat. Doprava funguje jak má, dokonce i trolejbusy poctivě sledují trolej a umí se pod ní i vychýlit. Za to obrovská pochvala.
U rybiček to už není taková sláva. Připadají mi takové nemastné, neslané. Chybí tu motivace otevírat další "pobočky". A i ten systém je jiný - tentokrát musíte nalovit určité množství ryb pro další odemčení. A jsou tu jen dvě zařízení, které chce ryby. Nic by se jim nestalo, kdyby to nějak s Industries propojili - třeba výroba konzerv by mohla chtít i kovy, či nějaké továrny, které by také chtěly ryby. Třeba potravinářský závod.

Co opravdu můžu pochválit je, že je tu konečně vypusť kanalizace do terénu. Nyní už není potřeba znečišťovat vodu. To člověk ocení v mapách kde není žádná voda, nebo je jí sakra málo na to, aby se znečišťovala. Jsou tu i eko výpusti, což oceníte pokud nechcete tolik znečisťovat půdu.

Někoho může zamrzet absence nových scénářů a pouze jedna unikátní budova. Jsem zvědavý co bude dále. Nové DLC zatím oznámeno nebylo. Minulý týden vyšly dvě DLC typu Content Creator, což není oficiální tvorba.

Pro: Novinky, které toto DLC přináší

Proti: Celé to vypadá jako vaření z vody, z toho co zbylo a nedostalo se to do jiných DLC.

+7

Test Dopravního značení

 • PC 25
Nudná hra, která procvičí postřeh o něco lépe než testy z autoškoly. Divím se, že taková hra je vůbec na DH.
Ona to vlastně snad není ani hra. Hráno asi 5 minut, za tu dobu se mi opakovaly asi čtyři obrázky dokola.

Pro: Zajímavý nápad

Proti: Krátké, technické zpracování (hru je nutno pořád zapínat)

+11

Cities: Skylines - Campus

 • PC 70
Pěkné DLC, které je možná zbytečné. Vytváření zón je opět zpět, tentokrát zóna kampusu. Jednotlivé druhy škol jsou sice fajn, ale opravdu nevím jestli to má zásadní vliv na město. Nikdy se mi nepodařilo celý systém dokončit.
Zájem lidí o kampus prudce klesá i když se mu daří. Jak finančně tak studijními výsledky či přitažlivostí. I úprava vyhlášky moc nepomáhá. Musím se tomu ještě věnovat.

Kdo nemá náhodou DLC stadionu - nemusí zoufat. Zde je jich několik a jejich funkce je skoro stejná. Lze nastavit barvu dresu, jméno týmu a výsledky hýbou s městem. Buď bude smutné nebo šťastné. Na stadiony proudí mraky lidí, takže je dobré je budovat u větších přestupních terminálů nebo dálnic.

To je tak vše co zde napsat. Celkově jde spíše o slabší DLC, které přidá kampusy. Doporučuji k němu i kampusové domečky, které jsou ve zvláštním DLC navíc - nechápu! Mohlo to být dohromady.

Jako výtku musím napsat i absenci nových scénářů.

Pro: Kampusy, vzhled budov, nové možnosti do hry, pár hodin navíc. Stadiony, nový systém vzdělání

Proti: Opět systém zón, za mě slabší DLC

+10

Cities: Skylines - Industries

 • PC 95
Další ze super DLC pro tuto hru, které se rozhodně vyplatí.
Rozšíření průmyslu na jednotlivé druhy, suroviny a výchozí produkty je úžasné. Export výrobků vydělává velké finance a opravdu se hodí se na průmysl zaměřit. Také lze výrobky prodávat v komerčních zónách.

Součástí hry je několik unikátních továren, kde se vyrábí unikátní zboží, které je vysoce ceněno. Například elektronika, auta, nábytek, ale i třeba pečivo nebo džusy. Nevýhodou takových průmyslových staveb je doprava. Ta v rámci zásobování jednotlivých provozů je opravdu silná. Doprava vám dokáže ucpat celé město a vyplatí se na to myslet. Nejlépe stavět průmysl někde u dálnic nebo periferii a spojit to vlaky. Novinkou jsou i nákladní letadla pro ještě lepší import a export.

Na podobném principu funguje i pošta. Také vydělává dost peněz a také zaseká dopravu až to není hezké. Každopádně se vyplatí do toho investovat.

Co se týče samotného DLC, nejsem si jist, jestli stavby továren mají vliv na poptávku po průmyslu.

Pro: Skvělé DLC, které přinese spoustu hodin navíc, nákladní letadla, vzhled továren a jejich funkce. Krásné výdělky a celkový systém výroby. Skoro takový Tycoon :)

Proti: Neúnosná dopravní situace, základní suroviny se bohužel rychle vyčerpají.

+10

Mafia: Definitive Edition

 • PC 85
Hra se objevila jako blesk z čistého nebe. Všichni jsme s napětím čekali co z toho bude. Já jsem se rozhodl trošku počkat a hrát hru později, po nějakém tom opravném patchi a dobře jsem udělal - například zmizel kosočtverec při klasické obtížnosti. Na klasickou obtížnost jsem dohrál celý příběh. I jízdu se snažím, ale ta je pekelně těžká. Mnohé úkoly jsou těžší než příběh.

První co mě oslovilo je grafika a atmosféra města, potažmo herního světa. Lidé si na ulici povídají, je zde velký provoz, lidé využívají i MHD a celkově je město krásné. Autoři si s městem krásně prohráli. Dívat se na město z venkova, kdy kouří komíny a jde vidět ten život, je skvělé. Kolikrát jsem se při hraní jen kochal.

Další důležitou věcí je samozřejmě příběh. Příběh, který známe snad všichni. Zde byl lehce rozšířen, upraven a vůbec mi to nevadilo. Některé otazníky z původní hry byly zde vyjasněny. Jsem rád, že některé postavy měli více prostoru. Bohužel protiklad tohoto bylo, že některé postavy kompletně chybí, nebo měli méně prostoru. Dabink se výborný. Já jsem rád za původní obsazení postav, jsem rád, že se to u většiny povedlo. Nový hlas Salieriho je taky výborný.

Co se týče samotného hraní, osobně jsem se zasekl u závodu a Výletu do přírody. Ale vidím, že vás je tu většina :)
Jednotlivé mise jsou fajné. Musím ocenit možnost krytí. Taky oceňuji, že si může člověk i Vinnyho vzít libovolné zbraně před misí. Takový GTA styl, ale nevadilo to ničemu. GTA styl je i u policie - systém hvězdiček. Člověk by čekal, že při páté po vás půjde i ten obrněný transportér, jako ekvivalent k tanku u GTA a ono nic. Policii se dá poměrně lehce ujet, což je mínus.

Vozidla jsou propracována a řízení je občas těžkopádné. Počet vozidel je taky skvělý. Co bych vynechal je možnost jezdit s autem z Mafia III. Další výtku mám na tramvaje a nadzemku. Nelze je použít ani po posledním upgrade. A jelikož se objevili zprávy, že se chystá Mafia IV, tak pochybuji, že nějaký upgrade pro M1:DE ještě bude.
MHD lze použít pouze při jízdě, kdy vás u zastávky portne přímo na dvůr Salieriho baru.

Ještě jedna poznámka k obtížnosti. I kdy jsem si vše nastavil tak, abych měl nejvíce hardcore hru, i bez navigace, přesto tam byly různí pomocníci. Ať už jde o rampy proti policii, ukazatele kam hodím granát/molotov, nebo které dveře jsou zrovna aktivní. Nebo zbraně, které leží na zemi si můžu vzít (problikávají).

Pro: Obtížnost, grafika a celková atmosféra města, počet vozidel, volná jízda zůstala. Příběh, dabink, krytí při střelbě

Proti: GTA styl hvězdiček u policie, nemožnost používat MHD jako v původní hře. Různé ukazatelé i při nejvíce hardcore obtížnosti.

+13

Cities: Skylines - Parklife

 • PC 80
Na úvod napíšu, že bez tohoto DLC se člověk obejde. Jde opravdu jen o tvorbu různých parků. Pro někoho to může být až otravné (ale kdo by si to koupil, že jo?); pro někoho to naopak může být zábava. Tvorba parků je jednoduchá záležitost a dá se tam fakt vyhrát.

Představovat jednotlivé parky je asi zbytečné. Mě osobně zaujalo nejvíce zoo a pouť. Odemykání dalších a dalších budov je totožné. Park musí splnit požadavek zábavy a návštěvnost. Trošku zamrzí, že těch věcí, co lze postavit je dost málo. A při posledním odemčení dostane člověk pouze jednu budovu. Do parku pak můžete dát i nekonečně mnoho tzv. props. Ale bohužel nemají žádnou funkci, což je u stánků, altánů a dalších věcí škoda. Nemá to vliv ani na návštěvnost, ani na zábavu. Lidi s tím nemají žádnou interakci. Je to jen pro potěšení oka.

Po parku můžete dělat i turistické stezky. Nevím no, moc se to nepovedlo. A jako nové MHD slouží i turistický autobus, který může jezdit po různých atrakcích. Takže je dobré propojit jednotlivé parky, ale i unikátní budovy na jednu výletní linku a lidé mohou cestovat. Vlastně to funguje na stejném principu jako legendární zamyšlená lanovka v Ostravě mezi Zoo a Dolní oblastí Vítkovic :D Kterou následně nahradil doubledecker, který také jezdí po této unikátní lince ve hře. Na workshopu se dá stáhnout pro tuto linku i turistický vláček, který je pro české krajany bližší.

Pro: Možnost budovat parkové oblasti, které mají velký vliv na město. Rozmanitost parků, vzhled budov a cest.

Proti: Řekl bych, že jednotlivých staveb do parků je málo. Mohlo toho být více, ale znáte to. Tady se spoléhá na moddery. Podivná turistická stezka.

+7

Cities: Skylines - Green Cities

 • PC 70
Po úžasných DLC přichází Green Cities, které je opravdu zklamáním. Zbytečné DLC, jehož prvky mohla nést hra od začátku. Nebo by stačily mody.

Nové ekologické části města, ať už komerční nebo rezidenční vypadají pěkně. Nové budovy jsou hezké, vypadají dost moderně a skutečně jsou soběstačné. A to je tak vše. Dalším zajímavým prvkem jsou ekologické výpusti kanalizace. Sice neznečistí vodu tolik, ale mají menší výkon, takže jich je potřeba několik. Můžu pochválit i možnost recyklace a nějaké zajímavé čisté elektrárny, které mají skvělý výkon.

Mapy a scénáře jsou fajn. Scénáře se zaměřují na ekologii a nejsou ani těžké.

Pro: Nové typy budov, recyklace, možnost mít EKO města, nebo čtvrtě

Proti: Dle mého názoru je toto DLC zbytečné. Ale vše se vším souvisí a pokud má člověk všechny DLC, ocení čištění vody kvůli rybolovu.

+11

Cities: Skylines - Mass Transit

 • PC 90
Lanovky, vzducholodě a monorail! Cože? To je další zajímavé DLC pro Cities. A nejen to. Dokonce jsou ve hře nově i trajekty a kompletní rozšíření správy MHD, které vyšlo i v normální hře. Čili bez potřeby tohoto DLC.

Tohle DLC je přesně pro ty, kteří mají rádi dopravu. Nové prvky dopravy město hodně oživí. Nejvíce se povedl monorail. Vyhne se zácpám, může jezdit kamkoliv po mapě. Ve hře jsou i nové přestupní terminály, například vlak - monorail - metro. Což je hodně dobré pro turistiku.

Další fajn věc je několik nových unikátních budov s dopravní tématikou. A také nové scénáře. Další skvělá věc je, že vaše vzducholodě mohou vzdělávat občany. Na jejich boku lze přehrávat vzdělávací prezentace místo reklam. A je to zadarmo a lidé to ještě chválí a vzdělává.

Tohle DLC opravdu doporučuji. Rozšíří to možnosti města a kdo si rád hraje s celkovým městem, rozhodně tohle pomůže. Do každé části města lze zavést jinou dopravu. Lidem přestupy nevadí.

A co by se dalo vytknout? Ze začátku mě trošku mrzelo, že tam nejsou trolejbusy a nějaké vylepšení tramvají. Ale jak je známo u této hry - na vylepšení tramvají jsou luxusní módy a trolejbusy holt přišly později. Ale k tomu se dostaneme v pištím komentáři u správného datadisku.

Pro: Nové možnosti dopravy, rozšíření správy dopravy, unikátní budovy s dopravní tématikou

Proti: Mohlo být více druhů dopravy

+13

Cities: Skylines - Natural Disasters

 • PC 100
Rozhodl jsem se napsat komentáře ke všem DLC Cities: Skylines. Kdysi dávno jsem začal a po pěti letech pauzy pokračuji :D

Vzpomínáte na první dojmy a recenze u základní hry? Několik recenzentů, moderátorů a bůh ví jakých povolání psalo jako zápor (nebo jen neutrální bod), že chybí katastrofy!
Tvůrci si to vzali k srdci a vyrobili několik zajímavých katastrof a celý systém ochrany města, čímž jdou dost do hloubky oproti Simcity. A také byly nově přidány scénáře a jejich Workshop podpora. Což je velké + pro ty, kteří mají rádi výzvu a stavět jentak města je nebaví.

Co se týče samotných katastrof, ty jsou zpracovány fakt skvěle. A dost realisticky. Například při zemětřesení může vzniknout i trhlina v půdě. V tornádu lze vidět letící objekty (zdravím SimCity 3000, kde to bylo poprvé použito).
Co může někoho zamrzet je, že chybí nějaké katastrofy způsobené člověkem. Třeba jaderná havarie (postrach u všech Simcity), nebo pád letadla (ano, kvůli roku 2001 se to už do takových her nedává). Také bych ocenil, aby vítr ve hře uměl roznést znečištění. To by byla teprve sranda.

Bunkry jsou fajn, ale abych řekl pravdu jsou asi zbytečné. Nikdy se mi nepodařilo zachránit úplně všechny. Jsou dost nevzhledné a škoda, že se bunkry nebudují nějak automaticky v budovách (viz komunistické kryty Civilní obrany, které vznikaly na každém sídlišti). Velká nevýhoda bunkrů je, že při jejich aktivitě kompletně přijdete o zisky. A to globálně celé město. Kdyby šlo nastavit spuštění konkrétních bunkrů v konkrétní čtvrti, kde hrozí nebezpečí, bylo by lépe. Třeba propad půdy je jen na jednom místě, tak samo meteor. Neohrozí celé město.

Následné řešení katastrof je docela výzva. Co nejrychleji opravit veškeré komunikace, aby mohly vyjet všechny záchranné systémy.
Po každé katastrofě je k dispozici tabulka, kde je seznam obětí, poškozených budov, cest, atd. Docela by mě zajímalo k čemu je ten krizový štáb. Oni dokážou najít v troskách přeživší, ale jsou to skutečně přeživší? Změní se číslo úmrtí v tabulce? Těžko říct, jestli to má na to vliv, nebo to je jen na oko.

Tohle je v pořadí první velké DLC, které má opravdu cenu pořizovat. Pokud vám chyběly katastrofy. Pokud ne, nemá cenu se o něj zajímat.

Pro: Katastrofy, scénáře, vizuál katastrof i jejich počet. Nové mapy a možnosti.

Proti: Mohly být i jiné druhy katastrof, zvláštní chování bunrků

+11

Fall Guys: Ultimate Knockout

 • PC 95
Hru jsem začal hrát až letos. Dávno po tom, co opadl zájem, který byl u hry v srpnu. Během třetí sezóny jsem začal a nelituji. Hraje se to fakt dobře.

Takešiho hrad jsem měl rád. Tahle hra je v podstatě to samé. Nevzpomínám si, že by někdy byla podobná hra jako Takešiho hrad. Běh s fazolkou je sranda a vyhrát chce každý. Ve hře je velké množství různých zábavných kol. Některé jsou fakt jednoduché a některé stupidní.

Ze všeho nejhorší jsou týmové hry. Většinou jsem v týmu bandy dementů a to se rovná prohře. Dostat se do finále je věc umu, ale také náhody. V současnosti hru už všichni umí a noví hráči mají nevýhodu. Hra se však učí velmi rychle a dostat se až do finále není těžké. Mnohem těžší je vyhrát.

Musím ocenit i velké možnosti obleků a skinů pro fazolku. Celá hra je tvořena s notnou dávkou roztomilosti a je to znát na každém kroku. Hra je silně návyková a zároveň frustrující.
Člověk se u této hry umí fakt rozčílit.

Hraji to na ovladači, ale u kol typu "Hex-a-Gone" je to asi velká nevýhoda.

Pro: Návyková, roztomilá hra. Grafika, ozvučení, autoři na hře stále pracují (nové mapy a sezony). Počet a rozmanitost kol.

Proti: Velmi frustrující, po čase stereotypní.

+13

Rocket League

 • PC 90
První setkání s touto hrou bylo na kouladačce, kdy jsme to hráli na PS4. Moc mě to nenadchlo, abych se přiznal. Ani mi to nešlo.

Po několika letech od památné akce jsem si pořídil Epic Games a na každé jeho stránce v tom klientu (i webu) otravovali s Rocket League. Tož si říkám, je to zdarma, zkusit to? Vyhrabal jsem svůj XBox ovladač a zapl to. A hrál to až dlouho do noci. Až taková návyková hra to je. Hlavně, když se její hraní prokládá pivem.

Ale i bez něj je to velká sranda. Vyhrát není těžké. Některé kola, jako basketbal nebo hokej už jsou velká výzva.

Musím pochválit i nekonečné možnosti úpravy autíčka, ať už se jedná o barvu, nebo exkluzivní balíčky laků, efektů, kol a dalších nesmyslů, které jsou pro potěchu oka. Na chování autíčka to nemá žádný vliv.

Velké + si odnáší hra i za to, že nejsou potřeba reálné peníze ke hraní. Ve hře není nutné kupovat vůbec nic, žádný jejich Rocket Pass není potřeba. Většinou jde jen o tuning auta, který nemá vliv na hru.

Co vytknout? Možná, že při hraní chybí nějaká ingame hudba.

Pro: Velký výběr vozidel, včetně rozsáhlého tuningu. Spousta herních modů a stadionů. Návykové.

Proti: Chybí herní hudba

+14