Dagon: by H. P. Lovecraft

24.09.2021

freeware

Jedná se o interaktivní převyprávění stejnojmenné krátké povídky hororového spisovatele H.P. Lovecrafta. Příběh pojednává o muži závislém na morfiu a na pokraji šílenství, líčícímu své střetnutí s kosmickými hrůzami. Po útěku z lodi během světové války uvázne se svým člunem na mělčině, která se ukáže být vyvrženým mořským dnem ukrývajícím hrůzné tajemství.

Herní prvky jsou omezeny na minimum - hra se skládá z několika scének, v nichž si hráč vyslechne vyprávěče a poté má možnost se v omezené míře rozhlédnou po okolí. Následně se klikem na příslušný předmět posune na další scénu, přičemž na většině obrazovek se nacházejí i nepovinné střípky informací, díky nimž si lze přečíst fakta a zajímavosti ohledně autora, okolnosti kolem vzniku povídky i jejího dopadu na kulturu. Hra je plně nadabovaná a herní doba se pohybuje okolo 30 minut.

Vysloveně jen vizuální ztvárnění povídky Dagon od H. P. Lovecrafta. Nic víc, nic míň. Vlastně jediný herní prvek (nepočítáme-li odklikávání textu / rozhlížení se po prostředí) je hledání zajímavostí o životě Lovecrafta.

Hru jsem dohrál za hodinu, ale jenom proto, že jsem chtěl najít všechny zajímavosti hned na první dohrání, tak jsem usilovněji šmátral. Ale myslím, že jsem měl během hraní jednu kuřpauzu, takže se to dá zvládnout i pod hodinu. :)

Může se zdát, že tuhle "ne-hru" hodnotím nějak moc vysoko. Je to spíš ze subjektivních důvodů, ale i přesto nějaká malá bezvýznamná plus tady najdeme. Jako třeba to, že hra je zadarmo. Dokonce opravdu má tu správnou Lovecraftovskou atmosféru, takže bezvýznamné plus se stane významným, pokud jste fandové. Dabér s pochmurným hlasem se taky snažil. A celkově se mi to zdá jen jako takový projekt od fandy pro fandy, což mi přijde sympatické. Po "dohrání" jsem totiž hned měl chuť si přečíst mojí oblíbenou Barvu z Kosmu. :)

Pro: Atmosféra, zajímavosti o životě H. P. Lovecrafta

Proti: Krátké, nehraje se to

Jednohubka, která zpracovává ranou povídku Dagon. Tato hra není adventurou, ba ani walking simulatorem. Prostě odklikáváte text, sledujete obraz a jediná interaktivita je možnost se rozhlížet a objevit tak z bodů nějakou informaci z Lovecraftova díla/života či posun dál. Hlavní silou je zde obraz a text.

Samotná povídka je jedna z nejkratších, myslím že v knihách má do deseti stran. Narozdíl od některé pozdější tvorby tak útočí přímo na solar a ukazuje sílu Lovecraftova vyprávění. Doporučuji klidně jako první povídku autora, protože nemusíte znát celý Cthulhu Mythos, abyste ji docenili.

Zpracování je povedené, zároveň si to přeci jen umím představit ještě o kousek vyšperkovanější. Například mi přišly některé obrazovky navíc, hudba/zvuky mohly atmosféru navazovat ještě o něco víc. Co musím naopak pochválit je 3D vizuální zpracování a velmi povedené namluvení. Doporučuji hrát s ovládačem, ať máte o jeden smysl navíc.

Hra mi zabrala přibližně 45 minut.

Pro: vizuál, namluvení, podpora ovladače

Proti: obrazovky navíc, zvuky mohly být ještě lepší

Atmosferická interaktívna záležitosť, verne adaptujúca dnes už klasickú poviedku majstra hororu, H. P. Lovecrafta. Aj napriek svojej krátkosti a absencii výraznejších gameplayových prvkov dokáže vtiahnuť a zabaviť. Veľkou devízou sú ukryté tajomstvá, ktoré nám bližšie predstavujú niektoré zo spoločensko-filozofických názorov tohto amerického spisovateľa, kontext vzniku poviedky Dagon, či pozoruhodné zaujímavosti z jeho súkromného života, vždy uvádzajúc konkrétne zdroje. Ak k tomu pripočítame fakt, že pôvodný titul je celý zdarma, nevidím dôvod na to, aby som túto vydarenú jednohubku neodporučil všetkým fanúšikom Lovecraftovho diela.

Pro: Verné zachytenie poviedky Dagon, atmosféra a zaujímavosti o živote H. P. Lovecrafta

Proti: Absencia herných prvkov, krátkosť

Interaktivní povídka s několika málo 3D obrazovkami, na kterých se můžete rozhlížet, ale nikoli pohybovat. Interakce je minimální - sem tam na obrazovce najdete "tajnou" runu, která vám zobrazí několik zajímavostí ze světa a díla H.P. Lovecrafta. Ke konci se proklikáte během max. jedné hodiny. Hlavní hru si můžete prodloužit ještě dvojicí DLC. Základní hra je zdarma. Jinak jde prostě o převyprávění povídky docela dobrým vypravěčem. Atmosféra a ozvučení je celkově fajn a tak pokud povídku třeba vůbec neznáte, je tohle dobrý způsob jak si ji dohnat.