Hero of the Kingdom

Hrdina království

20.12.2012

Poté, co otec odjede do města a váš domov zachvátí plameny, se z poklidného farmářského života stává dobrodružná cesta za záchranou otce, který je ohrožován zákeřnými bandity. Záhy ovšem zjistíte, že celá země má mnohem větší starosti, než jsou banditi, a krom otcovy záchrany je potřeba se vypořádat i s temnou hrozbou pro celé království.

Hero of the Kingdom je již šestý počin slovenského vývojářského studia Lonely Troops a míchá prvky adventury a RPG. Sází především na casual hratelnost a příběh. Ten je klasickou pohádkou o dobru a zlu, zasazenou do fantasy středověku.

HERNÍ VÝZVA 2017 - Kategorie č. 4 - Nad Tatrou sa blýska!

Slovenská nezávislá casual hříčka Hero of the Kingdom se stala na Databázi her velice populárním titulem. Když jsem tak opakovaně studoval hodnocení, komentáře i dojmy z hraní od uživatelů, neváhal jsem a do Herní výzvy původně plánované akční tituly od Cauldronu odložil ad acta a pustil jsem se do hraní této adventury.

Pokud bychom hledali na hře originální prvky, tak naše pátrání bude neúspěšné. Tuctový a tisíckrát viděný příběh, popisující hledání uneseného otce a navazující záchranu království před zlým mágem, kovaný hráč ohodnotí unaveným zívnutím. Avšak hra nabízí překvapivou směsici adventury říznuté špetkou obchodního taktizování s prvky hidden object hry.

Hra se odehrává na zcela statických obrazovkách s titěrnou a poměrně propracovanou grafikou plnou detailů. Zpočátku se příběhová linka vine zcela lineárně a připomíná facebookové RPG klikačky blahé paměti. Namažte si šlachy, klikání bude vaší hlavní náplní. Každá postava po vás něco žádá, a tak si mnohdy připadáte jako kurýr PPL. Nebo Maxipes Fík ve známém příběhu, kdy se stává mistrem světa ve skoku pro něco. Ale po absolvování několika prvních lokací nastává změna.

Příběh se začíná větvit do více směrů, úkolů přibývá a záhy zjistíte, že k jejich plnění potřebujete neuvěřitelné množství věcí - nářadí, zbraně, námezdní pomocníky, vojáky, lektvary, jídlo. A taky, že obsah vašeho míšku se zlaťáky na všechny požadované úkony nedostačuje. Nastupuje tak péče o vaše finance, strategický sběr surovin a obchodování a směňování s mnoha hospodáři. Obchodníků je tolik, že jsem měl mnohdy problémy, zapamatovat si, kde se příslušný prodejce s požadovanými komoditami nachází. Naštěstí se dá mezi oblastmi rychle přenášet pomocí mapy. Pomohl jsem si nakonec chytrým trikem s obilím, mlýnem a následným prodejem pečiva, což zajišťuje prakticky neomezený zdroj zlaťáků, pokud jste v nouzi.

Při hraní jsou potřeba bystré oči. Všude jsou roztroušeny skryté houbičky, bylinky, krabice s poklady, na březích nacházíme raky, vše se dá prodat nebo vyměnit a získat cenné zlatáky. A také achievementy, které za ostrý zrak a nalezené předměty získáte jako ocenění vašeho snažení. Takže příznivce hidden object her bude spokojen také. Občas se dostanete do křížku s divou zvěří nebo se utkáte v soubojích. Jediné co potřebujete, je mít požadované zdroje, finance nebo potřebné mužstvo, takže příznivce akčních her si souboje rozhodně neužije.

Hero of the Kingdom tak není vůbec obtížná, jedná se opravdu o casual “pohodovku” s jednoduchou, ale pěknou grafikou a intuitivním rozhraním i ovládáním. K mému překvapení mě upoutala, přitáhla a udržela bez přítomnosti nudy. Snaha o nalezení všech předmětů docílila podle Steamu herní dobu 10 hodin, i když příběh se dá zvládnout za poloviční čas. I tak jsem neuspěl a pár beden a houbiček zůstalo někde skryto.

Hledáte-li příjemné relaxační ukrácení dlouhé chvíle jednoduchou adventurou, Hero of the Kingdom je jasná volba.

Pro: Pěkná grafika, komplexní obchodní řetězce, adekvátní relaxační obtížnost

Proti: Špatně viditelné předměty ke sbírání, až příliš statické obrazovky, neoriginální story

Bez mučení přiznávám, že před Výzvou jsem ani netušil, že tahle slovenská hra existuje. A byla by to škoda. Protože ne vždy mám sílu a chuť lámat si u her hlavu, či prsty (nebo oboje; viz letošní DH Masters).
Tahle hra je totiž upřímná stejně jako její hlavní hrdina - si na nic si nehraje: Jednoduchý příběh, jednoduchá hratelnost, líbivá grafika. A dobrý pocit u závěrečných titulků, zlo bylo potrestáno, potřebným bylo pomoženo, a život už bude jen krásný... pokud se nerozhodnete splnit všechny achievementy.
Ale o tom až příště. Teď zhasnout a spát. Dobrou noc...

Herní výzva 2017, kat. 4

Pro: Příjemná jednohubka s chytlavou hratelností

Proti: Občas se příliš draží žánrových klišé

Herná výzva 2017 - "Nad Tatrou sa blýska!"

Pri výbere hry do tejto kategórie som mal veľký problém. Ale usmialo sa na mňa štastie a na Steame sa objavila v zľave táto hra za niekoľko centov. Hero of the Kingdom je vlastne moja prvá dohraná hra od Slovenských autorov.

Príbeh je veľmi zaujímavý a vyvíja sa krok po kroku. Ide v ňom o to ako sa z mladého farmára postupom času stane kráľovský hrdina. Popri príbehu môžte robiť aj vedľajšie misie. Na každú misiu sú potrebné suroviny, ktoré sa dajú získať rôznymi spôsobmi. Najväčší problém s nedostatkom surovín som mal v poslednej misii. Vtedy som už musel predať takmer všetky nepotrebné suroviny, ktoré som u seba mal. Celý príbeh ma vtiahol do svojho rozprávania hneď od začiatku a nepustil ma až do konca. Hru som dohral na jeden záťah behom 3 hodín.

2D grafika mi vôbec neprekážala a k tejto hre pasovala. Soundtrack, ktorý ma sprevádzal celou hrou bol fantastický a vedel by som ho počúvať dookola. Mapa bola veľká tak akurát a na cestovanie dlhšími trasami sa dalo použiť rýchle cestovanie.

Mňa osobne potešilo, že aj u nás na Slovensku vznikajú takéto skvelé hry, a žeHero of the Kingdom je jednou z nich.

Pro: Príbeh, misie, grafika, soundtrack, mapa,....

Popisek na Steamu mi sliboval největší dobrodružství mého života. Jedno z mých největších dobrodružství je noční cesta v připitém stavu z Letňan na Anděla, kdy jsem se mimo jiné svezl s dvěma neznámými chlapíky autem a byla to tak podezřele dlouhá jízda, že jsem už držel kliku dveří, že vyskočím za jízdy a uteču, dostal málem po hubě v zamčeném baru s holýma lebkama, snídal s bezdomovcem svíčkovou a zažil nejdelší hodinu hrůzy, kdy mi nešly vybrat peníze z bankomatu a nemohl jsem si po těch peripetiích ani cálnout autobus domů. Teda dost odvážný popisek! :) A to když jsem nakonec opravdu vše překonal a dojel do Českých Budějovic, na nádraží unaveně klesl do sedačky MHD a po půl hodině stanul před svým domovem, zjistil jsem, že jsem si nechal v Praze klíče.

Vzal jsem si k srdci radu z komentáře leebigha, namazal šlachy a šel na to. Ale stejně mě bolely, i když mi hra zabrala necelé čtyři hodiny. V podstatě jen klikáte a ne, není to tak roztomilé jako u Botaniculy. Příběh je velmi jednoduchý, nenadchne, ale ani neurazí. Brnkací hudba Vám i za tu krátkou dobu stihne brnkat leda na nervy a při hledání houbiček a vajíček a bedýnek a zlatých vajíček a perliček jsem ji musel dost stáhnout. V mokřadech byla dobrá, ale jinak nic moc. Chtěl bych vidět DuDua, jak by se dobrovolně mučil jejím posloucháním.

Mechanika hry je celkem zábavná. Protože je hodně krátká, nestihlo mě začít nudit procházení světem a klikáním akcí. Dokonce jsem si i v práci přes den chvíli počítal, kde je nejvýhodnější spánek, kolik se vyplatí čeho kde koupit a kde naopak prodat a vydělat na tom. Ke konci už jsem měl strašně moc peněz, to je ale klasická věc u tohoto typu her.

Trochu bylo ze začátku psycho pamatovat si, co který obchodník nabízí, protože jich je tu požehnaně. A ke konci jsem naopak pořád nevěděl, kde jinde nakoupit léčivé lektvary, než u léčitele za jídlo. Jenže jídlo nemám, všechno prodávám a mořit se s chlebem, klik klik, bolela mě ruka jak když mi bylo šestnáct (placený smích, aplaus, Simon mačká zlatý čudlík). Tak jsem si dal tu práci a prošel poctivě celou mapu, abych zjistil jiný způsob. Dá se - za pytel nějakých kytek. Jenže ty jsem už všechny vytěžil a prodal za goldy! Hledám dál a tady ten úplně poslední obchodník prodává ty pytle kytek. Takže se to dalo. Vlastně mi dochází, že s tím chlebem by to bylo míň kliknutí..

Hru můžu doporučit, ale s výhradami. Hra je tak krátká, že Vám rychle uteče a pokud na hry nekladete nějak velké nároky, určitě Vás na pár hodin zabaví. Je jednoduchá a vcelku i přátelská na pochopení, k čemuž pomáhá i česká lokalizace.

Pro: krátké, obchodování, koncept

Proti: hudba, klikačka, skryté objekty

Hero of the Kingdom je příjemná relaxační hra. Připomněla mi starší éru her, kdy hráč procházel světem a většina událostí se řešila skrz textové rozhovory a akce. Dostaneme zde pěkný svět, ve 2D grafice doprovázený poklidným soundtrackem.

Nejdůležitější je splnit úkoly pro co nejvíce NPC a získat slávu, díky ní pak lze u učitelů vylepšit schopnosti a to jsou lov, bylinkářství, rybolov. Každá vyšší úroveň otevírá ve světě novou činnost a odhaluje v lokacích nové věci co byly před hráčem skryty. Např. díky zlepšení stopařských schopností naleznete ztracené předměty ostatních lidí, při zlepšení rybolovu se dají pak hledat perly, díky alchymii vytvářet jedy atd...

Hra vlastně nestojí ani tak moc na soubojích jak to často bývá ve hrách, zde je nejdůležitější najít co nejvíce surovin, jídla, předmětů. Pak obchodem vydělat peníze, které se obratem nacpou do věcí které jsou potřeba pro další postup dál. Za peníze si najmete dělníky kteří Vám pomohou spravit most a dostat se dál. Chcete vyrazit lovit zvěř, je potřeba koupit luk a šípy. Systém ekonomiky a potřeby vydělávat peníze je zde solidně propracovaný a funkční.

Autoři na malé ploše představili spoustu zajímavých míst a úkolů. Je zkrátka radost pohledět na pěkné město, malebnou rybářskou vesnici nebo zapomenutý háj. Hra zkrátka hráči nehází žádné klacky pod nohy, příjemně plyne a je až s podivem jak se na tak jednoduché relaxační hře, dá klidně vytuhnout přes 5 hodin s cílem získat, udělat a prozkoumat vše co Hero of the Kingdom nabízí.