Black Mirror II

Posel smrti II, Black Mirror II - Reigning Evil

adventura > 3D adventura
25.09.2009 PC
Cranberry Production
Píše se rok 1993 a je to přesně dvanáct let, co se Samuel Gordon snažil zastavit prokletí svého rodu. V kůži studenta fyziky Darrena Michaelse se hráč ocitá v městečku Biddeford, kam Darren přijel na letní prázdninovou brigádu do malého fotoateliéru. Krátce po jeho příjezdu se začínají dít věci, které Darrenovi převrátí život vzhůru nohama. Znalost prvního dílu je doporučena, protože pokračování navazuje na události v původní hře a obsahuje spoustu odkazů, známých lokací a postav.

Posel Smrti 2 pokračuje ve šlépějích standardních 2D adventur s 3D postavami, obsahuje ale i některé neokoukané prvky. Tím hlavním je možnost rolovat mezi předměty v inventáři jen za pomoci kolečka myši, odpadá tak nudné vytahování předmětů z inventáře a zkoušení jejich použití. Dalším svěžím prvkem je deník, který si Darren píše a díky kterému se hráči nestane, že si nebude moci vzpomenout, co má dělat, když se ke hře vrátí po týdnu nečinnosti. K dipozici je i systém nápověd – značení aktivních předmětů na obrazovce, tipy pro hádanky, ale také možnost některé z nich úplně přeskočit. Hra obsahuje různé bonusové materiály, které se odemykají focením kontrétních věcí.

V roce 2011 vyšlo pokračování Black Mirror III, které přímo navazuje na konec dvojky.

Myslíte, že udělali schválně, jak jde v druhé kapitole úplně přeskočit část v márnici a Fullerově sklepě? Ted kvůli tomu musím hledat savy a…

V pokračování Posla Smrti jsem nikdy nedoufal a ani mi něco takového nepřicházelo na mysl, vzhledem k ukončení příběhu. Přesto ale německá Výroba Brusinek tento počin vytvořila a já se po opakovaném zdolání prvního dílu pustil do hraní.

Hned na začátku mě potěšil hlas Darrena Michaelse, který jsem byl zvyklý slýchávat 10 řad z úst Daniela Jacksona respektive Davida Prachaře v seriálu Hvězdná brána. I když se Darren nemůže Samuelovi rovnat a předčí ho snad jen ve velikosti svých kapes, nebyl mi úplně nesympatický, zvlášť když sem tam prohodil vtipnou hlášku. Nejvíce jsem se zasmál při kliknutí na počítač, kdy Darren prohlásil: „Nové Pentium už bude brzy na trhu, ale kdo by tak výkonný počítač potřeboval? Dokud mi půjdou spustit adventury od Sierry, tak nový počítač nepotřebuji.“

Co mě naopak vůbec nepotěšilo, byl Biddeford a adventuru jsem kvůli neskutečné nudě odložil před koncem druhé kapitoly téměř na půl roku k ledu. Ještě, že jsem se nakonec k hraní vrátil, protože se začátkem kapitoly třetí se děj přesouvá do vesničky Willow Creek a později také do Walesu, kde se konečně začíná dít něco pořádného.

Díky starým známým lokacím v novém kabátě, kdy se ze sanatoria stal hotel vedený bývalým vetešníkem Murrayem, veprostřed vesnice je jarmark a zámek tetičky z Walesu pomalu chátrá, dostává i druhý díl temný nádech, který si poté drží až do konce. Zamrzí snad jen jiný hlas všech původních postav, které přežili vraždění před dvanácti lety.

Co se naopak vůbec nezměnilo, je hrad Black Mirror, který je stejně hororový, jako dříve. I když na něm lze projít jen pár lokací, nenudil jsem se ani chviličku a atmosféru ještě dokresloval kurzor myši, jehož vzhled lze v nastavení přepnout na ten z prvního dílu.

Jako v každé adventuře se i zde vyskytuje pár nelogických úkonů (přivázání stříbrné lžičky nití na schody), ale na převážnou většinu lze přijít logickým uvažováním. Celkově se dá říci, že Black Mirror 2 důstojně pokračuje ve šlépějích svého předchůdce, ale nikdy ho nepřekoná.

Pro: dabing Darrena, vtipné hlášky, staré lokace v novém kabátě, Hrad Black Mirror, hudba

Proti: Biddeford, trapné hlášky, dabing ostatních postav

Obstojné pokračování, sice bez atmosféry a kvalitního dabingu, ale zvědavost z rozuzlení příběhu mě hnala dál.

Hra je spíše jednodušší, některé hádanky jsem udělal omylem, jiné byly zase trapně jednoduché. Kvituji kombinování předmětů pomocí kolečka myši a deník! Skvělý nápad.

Graficky povedené, videa by mohly být delší a kvalitnější (na outro jsem se musel podívat dvakrát, abych se ujistil, že mi ani jedna z těch deseti vteřin neunikla), hudba je moc pěkná. Oproti tomu český dabing je svou kvalitou pod pod podrážkami pod bot pod povrchem pod zemským. Je až neuvěřitelné, že dabérka s nejafektovanějším hlasem EVER dostane hned čtyři role! Když jsem zaslechl Batese, Victorii nebo Mordreda, málem jsem se zadusil smíchy. Kromě toho výslovnost anglických slov je příšerná (to je nikdo nekontroluje?).

Hlavní postava má neustálou potřebu komentovat každou hovadinu, předměty je potřeba někdy i 3x prozkoumat, abych je mohl použít (tlačítko, hm - asi otevírá tyhle dveře, hm - zkusím ho zmáčknout, hm - no vida, dveře se otevřely). Nastrkat si do kapes žebřík, figurínu v životní velikosti nebo dokonce několikametrovou požární hadici, to se taky jen tak nevidí.

Během hraní jsem se nudil jen výjimečně, rozhodně se nejedná o špatnou adventuru, ale některé věci nejsou dotažené do konce, příběh má (stejně jako první díl) spoustu děr a některé momenty se dějí dost předvídatelně nebo se sakra velkou náhodou. Na mé konečné hodnocení nemá dabing vliv, protože se jedná o složku hry, na které se samotní autoři přímo nepodíleli. Přesto je pro mě celá hra spíše zklamání.

**/5
Úvod druhého dílu Posla smrti byl pro mě takový rozpačitý. Jako jít na rande s holkou, jejíž jste znal sestru a ta byla skvělá, ale tahle holka je taková... jiná. Je sice hezčí, ale trochu ji chybí charisma. Má pěknou postavu i šaty, ale nepříliš hluboké oči. Snaží se být vtipná, ale moc ji to nejde. A tak doufáte, že se to časem zlomí a po troše vína ji přijdete na chuť... Aspoň, kdyby v té vinárně nehrála tak příšerná hudba!

Postupem času, tj. po několika úvodních kapitolách si řeknete, že na lásku už to sice nevypadá, ale mohlo by z toho být alespoň docela fajn kamarádství. Třeba není nutné srovnávat s její starší sestrou. Vezměme realitu takovou, jaká je - tahle holka je jiná a jako takovou je třeba ji brát. Třeba bude i tak stát za to...

Ke konci je už jasné, že to láska nebude a nejste si jisti, zda stojíte aspoň o to kamaradství. Naděje, že vás holka něčím překvapí, pohasla. Posloucháte ji už jen napůl ucha a začínáte se těšit, až rande skončí. Byl to takový nemastný, neslaný večer bez toho správného kouzla.

Druhý den už jen matně vzpomínáte, s kým jste to vlastně byli. Průměrná holka, která vás nalákala na vzpomínku na svou starší, charismatickou sestru. Ale tahle byla jen jedna z mnoha, nezajímavá a ke konci už celkem otravná. Nakonec se z očekávaného rande stala pouhá schůzka z povinnosti. Dáváte si kafe, koukáte z okna a doufáte, že to do třetice bude lepší. Už jen kvůli jedné staré známé...

---------------
Posel Smrti 2 je v nejlepším případě průměrná adventura, která má štěstí, že aspoň trochu zrcadlí odlesk své nesrovnatelně lepší přechůdkyně. Dolů ji sráží katastrofální dabing, plochý příběh a tutoriální obtížnost. Tam, kde vám jiné adventury jemně naznačí směr a vás čeká klikaté a zábavné objevování správné cesty, vám Posel Smrti 2 nakreslí fosforeskující úsečku a pak vás pro jistotu ještě kopne do zadku, abyste se nemuseli namáhat ani s chůzí. Zklamání.

Pro: Snad jen, že je to adventura.

Proti: Tragický dabing, nevhodná hudba, tutoriální obtížnost, plochý příběh, nelogičnosti, chybí tomu drajv

Že má Posel smrti pokračování jsem zjistil vlastně dost pozdě (tak 7 let po vydání), protože mi vůbec nepřišlo na mysl, že by se toho mohlo chopit zahraniční studio. A teprve před pár měsíci jsem si všiml, že to vlastně nemusí být vůbec špatné, což mi nepřišlo na mysl už vůbec.

Po Alter Egu je to pro mě druhá adventura za sebou bez návodu. Tady dokonce bez jediného záseku. Dají se adventury naučit? Nebo jsou tyhle tak strašně jednoduché? Asi obojí a asi bych si měl zase po delší době zahrát nějakou z 90. let, ať mě ten optimismus přejde.

Nesouhlasím zcela se třemi věcmi, co se tu kritizují. Že špatný úvod, nesympatický hrdina a špatný dabing. Úvod v Biddefordu mě vlastně bavil úplně nejvíc. Tam se objevovaly jen drobné střípky souvislostí s jedničkou a tyhle drobnosti mě bavily. Navíc prostředí bylo neokoukané a moc fajn. Už v úvodních dvou kapitolách mně bohužel došly téměř všechny budoucí jakože zvraty a odhalení. (všechny až na jedno , a sice, že Angelina je sestra). Přišlo mi to ale tak jasné, že jsem měl skoro pocit, že to na tom ani nestojí.

Postava Darrena mi přišla hrozně dobrá. Fakt nechápu, co je s ní špatně. Asi proto, že jsem taky arogantní a drzý postpuberťák. Naopak já bych v některých situacích byl asi ještě mnohem arogantnější a drzejší (viz scéna drben na poště v Biddefordu).

Dabing mi přišel OK, hlas Davida Prachaře mám moc rád (ano, také Daniel Jackson), zbytek jsou hlasy neznámé, ale v pohodě. Samozřejmě, že jedničce se v tomto ohledu nic nevyrovná (tam byla dabérská extratřída) a navrátivší se postavy bohužel mluví jinak. Velká škoda, protože v době tvorby tohoto dabingu všichni ti úžasní dabéři z jedničky ještě žili a dnes v podstatě skoro všichni už ne. Vyloženě průšvih je pro mě snad jen Victorie, a to nejenom dabingem, ale i vizuálem viz komentáře mattesaka a hellhouse99. Ale v podstatě buďme rádi, že dabing vůbec vznikl.

Co se mi nelíbilo byla možnost dodatečné nápovědy a možnost přeskočit hlavolamy. Tohle ať si strkají do hidden object her a ne sem. Motivace patlat se s hlavolamy pak v podstatě chybí. Stejně jsem je dal, ale je to asi jakoby vám cestovní kancelář nabídla za stejnou cenu buď dvoudenní dopravu autobusem, nebo okamžitý přesun do letoviska. Bez toho prvního si člověk toho cíle ani neváží a to druhé nedává smysl, ale když vám to nabídnou, je to až moc lákavé pokušení.

Mrzelo mě taky dost krátké zakončení, které ve mně nenechalo dobrý dojem, ale věřím, že to bude rozpracováno v trojce, kterou záhy kupuji.

Všiml jsem si, že jsem vlastně moc nevysvětlil, proč dávám tak vysoké hodnocení; no prostě visel jsem na každém slově, příběh mě pohltil, grafika je skvělá, mělo to spád a oceňuji, jak citlivě s původní látkou pracovali zahraniční tvůrci. Čekal bych, že nebude kámen na kameni a ono všechno sedí.
Posel smrti 2 už bohužel nedosahuje kvalit prvního dílu. První nedostatek vidím v pomalém rozjezdu. (Naštěstí od druhé kapitoly začne přituhovat a ve zbylých kapitolách se dočkáme stejné porce napětí jako v jedničce.) Dalším nedostatkem je dabing a některé dialogy. Velmi otravný mi pak připadal protivný hlavní hrdina, který se často choval a mluvil jako namyšlenej trouba. Plusy zase vidím v úžasné grafice, skvělé hudbě a hlavně poutavém příběhu, který zajímavě rozvíjí díl první. Také některé staré lokace z nových úhlů mě potěšily. Zajímavou novinkou je možnost přeskočit některé hádanky, což rozhodně nebyl špatný nápad. Další novinkou je že si náš hrdina vede deník, ve kterém má zapsané různé poznámky a všechny úkoly. I přes drobné vady na kráse považuji Posla smrti 2 za povedenou Adventuru, která rozhodně nedělá prvnímu dílu ostudu.

Pro: Hudba, příběh, atmosféra, staré a nové lokace.

Proti: dabing, pomalý rozjezd.