Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Euro Truck Simulator 2

19.10.2012
81
215 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Hra ETS 2 navazuje na svého předchůdce Euro Truck Simulator i na další kamioňácké hry od SCS Software. Ve hře se ujmete role řidiče kamiónu, který začíná bez zkušeností, peněz a tahače. V průběhu hry si vyděláte své první peníze, poté si koupíte vlastní tahač, založíte firmu, do které si najmete řidiče a pokusíte se být prosperující. To vše na území takřka celé střední a západní Evropy. Vlastnit můžete i svůj návěs, který lze dle libosti upravovat a lakovat tak, aby se hodil k tahači.

Hra nabízí 6 reálných licencovaných značek výrobců tahačů. Tahače je možno různě upravovat, ať už jde o změnu barvy tahače nebo o nainstalování přídavných reflektorů na střechu nebo na nárazník. Setkáme se zde dokonce i s na evropské poměry nevídanými 3 nápravovými tahači. Silniční síť je zpracována kvalitně, nechybí zde šestiproudové dálnice ani úzké okresky, kde bude opravdová výzva tato velké monstra uřídit. V každém státě najdete vlastní policii, která vás pokutuje za jízdu na červenou, překročení rychlosti nebo jízdu bez zapnutých světel v noci.

Do hry vyšla šestice rozšíření základní mapy, Euro Truck Simulator 2: Na východ! (2013), Euro Truck Simulator 2: Skandinávie (2015) a Euro Truck Simulator 2: Vive la France! (2016), Euro Truck Simulator 2: Itálie (2017), Euro Truck Simulator 2: Pobaltí (2018) a zatím poslední Euro Truck Simulator 2: Cesta k Černému moři (2019). Dále bylo vydáno mnoho tzv. paint jobů, neboli skinů, které můžete umístit na váš tahač. Mezi další DLC patří ta, která přidávají do hry nové možnosti: "Cabin Accessories" přidává do interiéru různé dekorace (závěsy, kompas, notebook ...), s vlastní fyzikou a "Wheel Tuning Pack", kde si upravíte vše okolo kol, disků, pneumatik i takových drobností jako chromované matice atd. Hra je plně modifikovatelná a existuje spousta webových stránek, které se tím zabývají.


Poslední diskuzní příspěvek

@themacs (18.02.2023 21:17): ahoj nn nepoužívám.

nedávno jsem to začal hrát. ( na starším tracku co jsem jezdil jsem navigaci na palubovce měl zaplou, takže jsem nic neřešil) ale když jsem si koupil novej, tak se automaticky ( s motorem) nezapla a když projíždím menu nastavení tak tu kolonku nemohu vůbec najít.

@themacs (18.02.2023 21:17):

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Taky jste jako děti, chtěli řídit kamion? Cestovat po světě, poznávat nové krajiny, v nádrži pašovat drogy a v nákladovém prostoru uprchlíky? Já tedy rozhodně ne. A jakékoliv hry co to umožňovali, jsem vždy přirovnával svoji kvalitou a hlavně zábavou, k simulátorům rybaření, které svého času recenzoval Rybka ve Score. Pak se něco zlomilo, nevím jestli to je věkem, nebo řvoucím dvouměsíčním dítětem za zády, ale naráz jsem dostal nutkání vypadnout ven, nechat si narůst vousy, pupek, obléct si nátělník, na hlavu nasadit umaštěnou kšiltovku a vyrazit ve svém trucku vstříc zapadajícímu slunci. A tohle všechno vám umožní tahle hra, teda alespoň doufám.
Takže od teď jsem profesionální řidič, dokonce zakládám novou dopravní společnost PávekTrans, se sídlem v Brně. Trans jako transport, ne jako transka. A začínám se rozhlížet. Na pořízení svého vlastního auta samozřejmě nemám prachy, takže přijímám zakázky, kde mi ho zapůjčí. Rajčata do Prahy, dřevo do Bratislavy, sušené mléko do Linzu. Každá společnost má takový svůj areál, kde připojujete nebo odpojujete návěsy, některé jsou větší některé menší, někde je bordel a některé mají vjezd široký 4,5 metru, což pro začínajícího řidiče představuje značný problém. Jak objevujete nové města, zjišťujete, že se je asi pět, nebo šest druhů areálů a ty se potom dokola opakují, tohle mohlo být lepší. Píšu města, ale jsou to spíše taková předměstí, na kterých se nachází vše důležité, opravny, prodejny aut, náborové kanceláře pro nové řidiče, parkoviště pro odpočinek, případně další pobočky vaší firmy, pokud ji tu zakoupíte samozřejmě. Nemůžu posoudit jak moc je to věrohodné, ale třeba při příjezdu do Bratislavy uvidíte známou restauraci UFO či jak se to jmenuje. Proto předpokládám, že něco podobného bude mít každé město. Dá se jezdit asi do osmi zemí Evropy, většina má však jen pár měst a důraz byl kladen hlavně na Německo a Anglii. Což je škoda, protože třeba do Skandinávie, na Balkán, do Španělska nebo za Putinem se nepodíváte vůbec a Itálie s Francií má jen pár destinací na severu. Možná se dočkáme v nějakém přídavku.
Vybírám Prahu, fasuju auto i s návěsem a vyrážím. V kamionu jsem párkrát seděl, nikdy jsem ho však neřídil, proto jsem zvolil automatickou převodovku, hru ovládám klasicky klávesnicí a myší se rozhlížím. Kabina je perfektní, na palubovce vám svítí, co máte zapnuté, ukazuje to spotřebu benzínu, najeté kilometry, zkrátka všechno co je v každém lepším autě. Můžete si zapnout rádio a nahrát si tam vlastní písničky. Nejdůležitější věc je ale navigace, která vás navádí, ukazuje poškození auta, chodí vám tam zprávy atd. Tu se vyplatí sledovat, protože jednou špatně zahnete a jste v prdeli, teda vlastně v Polsku. Ono se totiž na dálnici nedá otočit a musíte jet někdy až úplně do jiného města a odtud zase zpět, což je problém, páč je každá zakázka časově omezena a vy tak přicházíte o peníze. Navíc mají kamiony omezovač rychlosti (dá se stáhnout mód na zrušení), takže žádné závody se nekonají. Nutné je taky dodržování dopravních předpisů, jízda na červenou, jízda bez zapnutých světel, jízda v protisměru, srážky s jinými vozidly, to všechno je pokutováno. Okolní provoz je nastaven opravdu realisticky, měl jsem z toho trošku strach, ale ostatní auta se chovají jak ve skutečnosti, předjíždí, brzdí, když do nich narazíte tak zastaví. Člověk by nevěřil, co udělá kamion v tunelu po nárazu ze zadu.
První cesta proběhla v pohodě, jel sem většinou po dálnici, zapnutý tempomat, nohy na palubovce, prostě pohoda. Na místě vykládky nebyl žádný problém, až na jeden. Musíte s návěsem zacouvat. Jde to obejít, ale nezískáte bonusové zkušenosti. Na podvacáté se mi to podařilo a od té doby jsem se jen lepšil. Je zde možnost bankovní půjčky a vy tak můžete rozjet svoji společnost naplno s vlastními auty (Renault, Man, Scania, DAV a pár dalších) a garáží. Nakoupil jsem tedy tři auta, najal dva řidiče a už to jelo. Vylepšujete garáž, tím získáváte další místa pro nové trucky a pro nové řidiče, prostě expandujete. Navíc získáváte zkušenosti, které umožňují dostat větší, líp placené zakázky a odemknou silnější trucky v obchodech.
Spousta věcí by šla vylepšit. Udělat ten svět ještě uvěřitelnější než je, občas by kolem vás mohla projet sanitka či hasiči. Policajti by mohli zastavovat auta a dávat jim pokuty. Celnici kontrolovat náklad. Na benzinkách slečny čistit okna. Stopaři stopovat. Mohli byste si třeba koupit kur.., no to raději ne, ale na cestě je chlapům smutno zvlášť když nemaj rychlou ruku.
Mohl bych o tom psát dál a dál, ale už toho nechám. Prostě mi to sedlo, je to taková oddychová hra, ani jednou jsem se u toho nevztekal. Akorát když jsem u Mnichova převrátil cisternu s kyselinou, ve Švýcarsku zablokoval tunel dřevem a v Bratislavě sejmul osobák i se semaforem, ale to jsem udělal schválně, páč mě nechtěl nechat předjet.
A teď už nemám čas, vezu hrášek do Štětína.

Pro: trucky, rozlehlost hry, grafika, rozmanitý okolní terén, dodržování předpisů

Proti: opakující se areály, později monotónnost měst

+42 +43 −1
  • PC 80
Bomba! Oproti predchádzajúcemu dielu veľký skok vpred, čo sa týka grafiky a konečne aj hratelnosti. Aj keď som to začal hrať ešte len nedávno, predchádzajúce diely ma odradili už po pár minútach. Ovládanie je realistickejšie a dobre sa to hrá aj na klávesnici. Truck si môžete rôzne upraviť a celkovo hra ponúka pomerne veľa možnosti. Nová grafika je skvelá a už to nepôsobí tak umelo ako napríklad UKTS a grafické nastavenia sú pestré. Autori taktiež popracovali na počasí a napríklad dážď pôsobí hlavne z pohľadu z kabíny veľmi dobre. Pribudli detaily ako napríklad možnosť pozrieť sa z kabíny cez okno dozadu, čo sa dá dobre využiť pri cúvaní, ale tiež pri jazde po dialnici je to pekný pohľad :). Pri vytočení kolies sa nevrátia ihneď do pôvodnej polohy, ale otáčajú sa pomaly, čo vylepšuje riadenie trucku a pri stojacom trucku sa kolesá nevyrovnajú vôbec.

Autori vzali inovatívne prvky z všetkých ich predošlých hier a zakomponovali ich do ETS2 a samozrejme pridali aj nové a pôsobí to skvelo. Aj keď oproti klasickým 18WOS chýba napr. polícia (ale pokuty samozrejme ostali), sneh a potešili by sa aj tie americké ťahače. Hra by bola zaujímavejšia, keby tam pribudli aj nejaké zaujímavejšie návesy napr. ako boli v Extreme Trucker.

Ten čas naviac (presunutie vydania) autorom rozhodne prospel. Navyše hra obsahuje okrem iných aj slovenskú lokalizáciu, ktorá aj napriek menším gramatickým chybám poteší. Konečne kamiónový simulátor, ktorý sa oplatí zahrať.

Pro: Grafika, počasie, realistickosť

Proti: Chyby v slovenčine, po čase stereotyp

+26 +27 −1
  • PC 85
Jako skoro každý malý kluk jsem chtěl jednou řídit kamion, a když jsem si přečetl kladné recenze na ETS2, tak jsem se rozhodl, že si sen částečně splním. Hru jsem si koupil téměř hned po vydání. I přes spoustu nedodělků, a v té době ještě některých nelicencovaných kamionů (v začátku se Mercedes ještě jmenoval Majestic), jsem se opravdu příjemně bavil. V té době byl ale pouze jediný datadisk a vylepšování kamionů bylo oproti dnešnímu stavu v plenkách. Proto jsem na ETS2 na chvíli zapomněl.

Ke kamionům jsem se ale před 2 lety vrátil, dokoupil jsem datadisky, a od té doby si moc rád, dle toho jak čas dovolí (protože mi doma přibyly dva rušivé elementy - manželka a dítě), zasednu doma do křesla a jezdím.
Chtěl bych ETS2 ohodnotit nějak komplexně, ale vzhledem k tomu, že vývojáři opravdu pravidelně přidávají nové věci (minimálně jednou týdně je nějaká oprava/novinka), tak tento komentář nemusí být za nějaký čas aktuální.

Co se týká grafické stránky, ke kamionům nemám absolutně žádné výhrady. Jsou moc pěkně zpracované, přesně podle skutečné předlohy. Krajina se od mého prvního hraní posunula úplně někam jinam - už to není jednotvárná záležitost. Do krajiny byly zařazeny významné stavby (např. přibyly různé krajinové prvky, jako třeba lanový most za Hradcem Králové atp.) a i města už nejsou jen o dvou obydlených zatáčkách se servisem a prodejnou nových kamionů. Objevily se hotely, autobusové zastávky, někde dokonce i tramvaje a města pomalu, ale jistě začínají obcházet chodci. Pokud budou autoři ve své práci takto svižně dále pokračovat, nemohu nic namítat. Hru velmi oživily i náhodné události, za mě velké plus. Není nad to, když jedete po dálnici a projíždíte kolem vyhořelého návěsu okolo kterého již pracují hasiči, kolem autonehody nebo spadlého letadla. Příjemné je i to, že si k ježdění můžete nahrát vlastní hudbu nebo pustit rádio, kterých je teď už opravdu velké množství.

Mám ovšem i jeden, a pro mě zásadní mínus - umělá inteligence. Chápu, že něco takového není jednoduché naprogramovat, ale když vezu náklad bez nehody 2000 km a nějaký bot mi 10 km před koncem hodí myšku před kamion nebo nedá přednost, tak pochopitelně nabourám - a pak bych nejradši vystoupil a vyřešil to ručně.

Z mého pohledu je celkový dojem velmi kladný, ale jak píšu - takto vypadá hra teď. Kdo ví, co bude za rok, za dva... Doufám, že autoři budou hru takto obnovovat i nadále a nakonec ji dotáhnou k dokonalosti.

Pro: Posun vpřed, neustálý update, charakteristické prvky prodané země, velké množství různých značek kamionů,..

Proti: UI

+24 +25 −1
  • PC 90
Nejdříve jsem zkoušel hru v Demo Free. Po dvou dnech prakticky s minimem spánku si koupil pěkně ofi - originál a rozhodně toho nelituji. Autoři si s tím dali práci a dostat to zaplacené si rozhodně zaslouží. Za sebe mohu pouze konstatovat, že z počátku to mě to chytlo a fakticky se slušně nevyspal. Později sháněl kvalitní volant s velkým stupněm otáčení, abych si to "kočírování" mohl řádně užít. (Ty od F1 nedoporučuji, není to ono!) "Klacek" neboli "šaltpáku" - řadící páku -použije každý kdo po tom touží, ale dnešní tahače mají stejně většinou automaty.
Také jsem si nechtěl půjčovat od banky a tak jsem si na první velkou garáž i s novými tahači vyjezdil sám. Trochu to trvalo ale stálo to za to !
Sedí mi, že hra obsahuje pokutování přestupků i povinné přestávky, možnost nepředvídatelných událostí či nucených objížděk. Dále hra umožňuje vyřádit se na doplňcích i nátěru tahače ovšem některé vlastní nátěrové úpravy nelze přetáhnout i na návěsy.

V každém případě EuroTruck se mi líbí a pojedu dál.
Autorům díky !

Pro: Především dostatečně široká škála výběru nastavení herních možností, grafika, velmi slušný výběr tahačů, hratelnost. Lze si přidat i možnost volby ročních období A jestli vás to chytne, moc toho nenaspíte a tak alespoň nebudete muset do práce vstávat :-D

Proti: Některé nehody zaplatíte vy, aniž by jste je měli na svědomí. Nelze pojistit náklad ani tahače. Stejná či velice podobná depa a občas i ulice i když jste někde úplně jinde.

+20
  • PC 60
Po mnoha desítkách hodin hraní už se odvážím napsat a ohodnotit, nevím, jestli se to dá vůbec "dohrát".

V prvé řadě je mi ta hra strašně sympatická, je svá. Je to trochu jak Transport Tycoon z pohledu první osoby. Je to super relax, občas stres, občas adrenalin, trochu i RPG a obchodní strategie. Rádio, jízdní model, i ta grafika, všechno fajn. Jenomže u téhle hry je strašně moc ale, a nedokážu tato ale tak zkousnout jako vy všichni ostatní, i přesto, že je hra česká a mělo by se hlásit vlastenectví.

V prvé řadě je prostředí strašná nuda. Můžete namítat, že Evropa je hrozně jednotvárná, ale není! To jenom v téhle hře se vyskytují ta nejnudnější místa Evropy! Výjimkou budiž Alpy a sem tam nějaké pobřeží. Něco už spravila DLC, ale stejnak, jaké osvěžení by byl jih, palmy, pláže, případně krutý sever (dlc Skandinávie bych si musel ještě dokoupit, mám jen Go East zatím).

Dále jsou to města, neskutečně odfláklá, jediné, co je připomíná, je pár dominant na horizontu, kam se stejně nikdy nemůžete přes neviditelnou zeď dostat. Neříkám, že to má být všechno v poměru 1:1 s realitou, ale prostě nějaké základní styčné body měst tam být mohly. Tohle jsou fakt jen dvě zatáčky, kde je pár firem, garáž, hotel a tím to hasne, jedno město jako druhé.

A když už to teda takhle odfkláknu, tak tam dám těch měst víc, ne? Některá města typu Plzeň nebo Mladá Boleslav už tam de facto jsou, jenom se k nim nedostanete.

Naopak oceňuji, že různé dálnice a silnice jsou v rámci možností docela dobré, ty styčné body, které si člověk pamatuje z reálu, jakž takž obsahují a je to fajn.

Další neskutečnou zhovadilostí je AI a neférový systém pokut. Beru, že jsou řidiči debilové, ale nemělo by to být programově, prostě by neměli vyjíždět do levého pruhu, když jsem tam zrovna já a ještě abych za to dostal já pokutu. To prostě není fér. Takhle po většinou času jezdím v odstavném pruhu, protože tam je daleko větší jistota. Tam jsem ale zase blízko připojovacím pruhům a to je problém. Řidiči vjíždějící z připojovacího pruhu prostě přednost nedávají a jedou a je jim všechno jedno. Pokutu samozřejmě dostanu já.

Pak tu jsou věci, které nejsou přímo chybami, ale mohlo by to být lepší. V momentě, kdy už je moje firma soběstačná, ocenil bych možnost už sám nejezdit a firmu jenom managovat. Pak by mohly být i větší možnosti v tom managementu; přesně určovat, kam a co mají zaměstnanci dovážet.

Světelná signalizace je absolutně neseřízená, totálně nahodilá, dokonce víc, než v reálu.

Dále by tu mohli být chodci přes cestu, zvěř, policie a samozřejmě možnost prorazit za těžkou pokutu mýtnou bránu! Ono by to bylo levnější, než do ní ve stovce narazit a pak platit 2 miliony za opravu.

Takže všechno tohle způsobuje, že stereotyp přijde daleko dřív, než by mohl. I tak mě to bavilo hodně asi třicet hodin, pak deset hodin mě to bavilo trochu a sere mě to až teď, takže vlastně dobrý. Ale ještě jedna věc, z lomu se skoro nedá vyjet!

Pro: herní činnost jako taková, je to pěkné, jízdní model, tunning, management

Proti: milion míst chybí, jednotvárné prostředí, směšná města, nesnesitelná AI, neférovost pokut, žrout času

+18