Euro Truck Simulator 2

simulátor > nezařazeno *
simulátor > závodní simulátor
19.10.2012
SCS Software
Hra ETS 2 navazuje na svého předchůdce Euro Truck Simulator i na další kamioňácké hry od SCS Software. Ve hře se ujmete role řidiče kamiónu, který začíná bez zkušeností, peněz a tahače. V průběhu hry si vyděláte své první peníze, poté si koupíte vlastní tahač, založíte firmu, do které si najmete řidiče a pokusíte se být prosperující. To vše na území takřka celé střední a západní Evropy.

Hra nabízí 6 reálných licencovaných značek kamiónů. Tahače je možno všelijak upravovat, ať už jde o změnu barvy tahače nebo o nainstalování přídavných reflektorů na střechu nebo na nárazník. Setkáme se zde dokonce i s na evropské poměry nevídanými 3 nápravovými tahači. Silniční síť je zpracována kvalitně, nechybí zde šestiproudové dálnice ani úzké okresky, kde bude opravdová výzva tato velké monstra uřídit.

Do hry vyšla tři rozšíření základní mapy, Euro Truck Simulator 2: Na východ! (2013), Euro Truck Simulator 2: Skandinávie (2015) a Euro Truck Simulator 2: Vive la France! (2016). Dále bylo vydáno mnoho tzv. paint jobů, neboli skinů, které můžete umístit na váš tahač. Mezi další DLC patří ta, která přidávají do hry nové možnosti: "Cabin Accessories" přidává do interiéru různé dekorace (závěsy, kompas, notebook ...), s vlastní fyzikou a "Wheel Tuning Pack", kde si upravíte vše okolo kol, disků, pneumatik i takových drobností jako chromované matice atd. Hra je plně modifikovatelná a existuje spousta webových stránek, které se tím zabývají.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

Taky jste jako děti, chtěli řídit kamion? Cestovat po světě, poznávat nové krajiny, v nádrži pašovat drogy a v nákladovém prostoru uprchlíky? Já tedy rozhodně ne. A jakékoliv hry co to umožňovali, jsem vždy přirovnával svoji kvalitou a hlavně zábavou, k simulátorům rybaření, které svého času recenzoval Rybka ve Score. Pak se něco zlomilo, nevím jestli to je věkem, nebo řvoucím dvouměsíčním dítětem za zády, ale naráz jsem dostal nutkání vypadnout ven, nechat si narůst vousy, pupek, obléct si nátělník, na hlavu nasadit umaštěnou kšiltovku a vyrazit ve svém trucku vstříc zapadajícímu slunci. A tohle všechno vám umožní tahle hra, teda alespoň doufám.
Takže od teď jsem profesionální řidič, dokonce zakládám novou dopravní společnost PávekTrans, se sídlem v Brně. Trans jako transport, ne jako transka. A začínám se rozhlížet. Na pořízení svého vlastního auta samozřejmě nemám prachy, takže přijímám zakázky, kde mi ho zapůjčí. Rajčata do Prahy, dřevo do Bratislavy, sušené mléko do Linzu. Každá společnost má takový svůj areál, kde připojujete nebo odpojujete návěsy, některé jsou větší některé menší, někde je bordel a některé mají vjezd široký 4,5 metru, což pro začínajícího řidiče představuje značný problém. Jak objevujete nové města, zjišťujete, že se je asi pět, nebo šest druhů areálů a ty se potom dokola opakují, tohle mohlo být lepší. Píšu města, ale jsou to spíše taková předměstí, na kterých se nachází vše důležité, opravny, prodejny aut, náborové kanceláře pro nové řidiče, parkoviště pro odpočinek, případně další pobočky vaší firmy, pokud ji tu zakoupíte samozřejmě. Nemůžu posoudit jak moc je to věrohodné, ale třeba při příjezdu do Bratislavy uvidíte známou restauraci UFO či jak se to jmenuje. Proto předpokládám, že něco podobného bude mít každé město. Dá se jezdit asi do osmi zemí Evropy, většina má však jen pár měst a důraz byl kladen hlavně na Německo a Anglii. Což je škoda, protože třeba do Skandinávie, na Balkán, do Španělska nebo za Putinem se nepodíváte vůbec a Itálie s Francií má jen pár destinací na severu. Možná se dočkáme v nějakém přídavku.
Vybírám Prahu, fasuju auto i s návěsem a vyrážím. V kamionu jsem párkrát seděl, nikdy jsem ho však neřídil, proto jsem zvolil automatickou převodovku, hru ovládám klasicky klávesnicí a myší se rozhlížím. Kabina je perfektní, na palubovce vám svítí, co máte zapnuté, ukazuje to spotřebu benzínu, najeté kilometry, zkrátka všechno co je v každém lepším autě. Můžete si zapnout rádio a nahrát si tam vlastní písničky. Nejdůležitější věc je ale navigace, která vás navádí, ukazuje poškození auta, chodí vám tam zprávy atd. Tu se vyplatí sledovat, protože jednou špatně zahnete a jste v prdeli, teda vlastně v Polsku. Ono se totiž na dálnici nedá otočit a musíte jet někdy až úplně do jiného města a odtud zase zpět, což je problém, páč je každá zakázka časově omezena a vy tak přicházíte o peníze. Navíc mají kamiony omezovač rychlosti (dá se stáhnout mód na zrušení), takže žádné závody se nekonají. Nutné je taky dodržování dopravních předpisů, jízda na červenou, jízda bez zapnutých světel, jízda v protisměru, srážky s jinými vozidly, to všechno je pokutováno. Okolní provoz je nastaven opravdu realisticky, měl jsem z toho trošku strach, ale ostatní auta se chovají jak ve skutečnosti, předjíždí, brzdí, když do nich narazíte tak zastaví. Člověk by nevěřil, co udělá kamion v tunelu po nárazu ze zadu.
První cesta proběhla v pohodě, jel sem většinou po dálnici, zapnutý tempomat, nohy na palubovce, prostě pohoda. Na místě vykládky nebyl žádný problém, až na jeden. Musíte s návěsem zacouvat. Jde to obejít, ale nezískáte bonusové zkušenosti. Na podvacáté se mi to podařilo a od té doby jsem se jen lepšil. Je zde možnost bankovní půjčky a vy tak můžete rozjet svoji společnost naplno s vlastními auty (Renault, Man, Scania, DAV a pár dalších) a garáží. Nakoupil jsem tedy tři auta, najal dva řidiče a už to jelo. Vylepšujete garáž, tím získáváte další místa pro nové trucky a pro nové řidiče, prostě expandujete. Navíc získáváte zkušenosti, které umožňují dostat větší, líp placené zakázky a odemknou silnější trucky v obchodech.
Spousta věcí by šla vylepšit. Udělat ten svět ještě uvěřitelnější než je, občas by kolem vás mohla projet sanitka či hasiči. Policajti by mohli zastavovat auta a dávat jim pokuty. Celnici kontrolovat náklad. Na benzinkách slečny čistit okna. Stopaři stopovat. Mohli byste si třeba koupit kur.., no to raději ne, ale na cestě je chlapům smutno zvlášť když nemaj rychlou ruku.
Mohl bych o tom psát dál a dál, ale už toho nechám. Prostě mi to sedlo, je to taková oddychová hra, ani jednou jsem se u toho nevztekal. Akorát když jsem u Mnichova převrátil cisternu s kyselinou, ve Švýcarsku zablokoval tunel dřevem a v Bratislavě sejmul osobák i se semaforem, ale to jsem udělal schválně, páč mě nechtěl nechat předjet.
A teď už nemám čas, vezu hrášek do Štětína.

Pro: trucky, rozlehlost hry, grafika, rozmanitý okolní terén, dodržování předpisů

Proti: opakující se areály, později monotónnost měst

Bomba! Oproti predchádzajúcemu dielu veľký skok vpred, čo sa týka grafiky a konečne aj hratelnosti. Aj keď som to začal hrať ešte len nedávno, predchádzajúce diely ma odradili už po pár minútach. Ovládanie je realistickejšie a dobre sa to hrá aj na klávesnici. Truck si môžete rôzne upraviť a celkovo hra ponúka pomerne veľa možnosti. Nová grafika je skvelá a už to nepôsobí tak umelo ako napríklad UKTS a grafické nastavenia sú pestré. Autori taktiež popracovali na počasí a napríklad dážď pôsobí hlavne z pohľadu z kabíny veľmi dobre. Pribudli detaily ako napríklad možnosť pozrieť sa z kabíny cez okno dozadu, čo sa dá dobre využiť pri cúvaní, ale tiež pri jazde po dialnici je to pekný pohľad :). Pri vytočení kolies sa nevrátia ihneď do pôvodnej polohy, ale otáčajú sa pomaly, čo vylepšuje riadenie trucku a pri stojacom trucku sa kolesá nevyrovnajú vôbec.

Autori vzali inovatívne prvky z všetkých ich predošlých hier a zakomponovali ich do ETS2 a samozrejme pridali aj nové a pôsobí to skvelo. Aj keď oproti klasickým 18WOS chýba napr. polícia (ale pokuty samozrejme ostali), sneh a potešili by sa aj tie americké ťahače. Hra by bola zaujímavejšia, keby tam pribudli aj nejaké zaujímavejšie návesy napr. ako boli v Extreme Trucker.

Ten čas naviac (presunutie vydania) autorom rozhodne prospel. Navyše hra obsahuje okrem iných aj slovenskú lokalizáciu, ktorá aj napriek menším gramatickým chybám poteší. Konečne kamiónový simulátor, ktorý sa oplatí zahrať.

Pro: Grafika, počasie, realistickosť

Proti: Chyby v slovenčine, po čase stereotyp

Po mnoha desítkách hodin hraní už se odvážím napsat a ohodnotit, nevím, jestli se to dá vůbec "dohrát".

V prvé řadě je mi ta hra strašně sympatická, je svá. Je to trochu jak Transport Tycoon z pohledu první osoby. Je to super relax, občas stres, občas adrenalin, trochu i RPG a obchodní strategie. Rádio, jízdní model, i ta grafika, všechno fajn. Jenomže u téhle hry je strašně moc ale, a nedokážu tato ale tak zkousnout jako vy všichni ostatní, i přesto, že je hra česká a mělo by se hlásit vlastenectví.

V prvé řadě je prostředí strašná nuda. Můžete namítat, že Evropa je hrozně jednotvárná, ale není! To jenom v téhle hře se vyskytují ta nejnudnější místa Evropy! Výjimkou budiž Alpy a sem tam nějaké pobřeží. Něco už spravila DLC, ale stejnak, jaké osvěžení by byl jih, palmy, pláže, případně krutý sever (dlc Skandinávie bych si musel ještě dokoupit, mám jen Go East zatím).

Dále jsou to města, neskutečně odfláklá, jediné, co je připomíná, je pár dominant na horizontu, kam se stejně nikdy nemůžete přes neviditelnou zeď dostat. Neříkám, že to má být všechno v poměru 1:1 s realitou, ale prostě nějaké základní styčné body měst tam být mohly. Tohle jsou fakt jen dvě zatáčky, kde je pár firem, garáž, hotel a tím to hasne, jedno město jako druhé.

A když už to teda takhle odfkláknu, tak tam dám těch měst víc, ne? Některá města typu Plzeň nebo Mladá Boleslav už tam de facto jsou, jenom se k nim nedostanete.

Naopak oceňuji, že různé dálnice a silnice jsou v rámci možností docela dobré, ty styčné body, které si člověk pamatuje z reálu, jakž takž obsahují a je to fajn.

Další neskutečnou zhovadilostí je AI a neférový systém pokut. Beru, že jsou řidiči debilové, ale nemělo by to být programově, prostě by neměli vyjíždět do levého pruhu, když jsem tam zrovna já a ještě abych za to dostal já pokutu. To prostě není fér. Takhle po většinou času jezdím v odstavném pruhu, protože tam je daleko větší jistota. Tam jsem ale zase blízko připojovacím pruhům a to je problém. Řidiči vjíždějící z připojovacího pruhu prostě přednost nedávají a jedou a je jim všechno jedno. Pokutu samozřejmě dostanu já.

Pak tu jsou věci, které nejsou přímo chybami, ale mohlo by to být lepší. V momentě, kdy už je moje firma soběstačná, ocenil bych možnost už sám nejezdit a firmu jenom managovat. Pak by mohly být i větší možnosti v tom managementu; přesně určovat, kam a co mají zaměstnanci dovážet.

Světelná signalizace je absolutně neseřízená, totálně nahodilá, dokonce víc, než v reálu.

Dále by tu mohli být chodci přes cestu, zvěř, policie a samozřejmě možnost prorazit za těžkou pokutu mýtnou bránu! Ono by to bylo levnější, než do ní ve stovce narazit a pak platit 2 miliony za opravu.

Takže všechno tohle způsobuje, že stereotyp přijde daleko dřív, než by mohl. I tak mě to bavilo hodně asi třicet hodin, pak deset hodin mě to bavilo trochu a sere mě to až teď, takže vlastně dobrý. Ale ještě jedna věc, z lomu se skoro nedá vyjet!

Pro: herní činnost jako taková, je to pěkné, jízdní model, tunning, management

Proti: milion míst chybí, jednotvárné prostředí, směšná města, nesnesitelná AI, neférovost pokut, žrout času

Tak toto je vážne hra, ako žiadna iná. Samozrejme by sa našli chyby - dopravné značenie by mohlo byť lepšie urobené, GPS by sa tiež mohla prispôsobovať - napr. zoomovať v meste, aby ste neprešvihli odbočku, umelá inteligencia sa vo väčšine sporných prípadov zachová špatne...
Na druhú stranu je to ale veľmi pokojná hra a skvelé odreagovanie. Navyše, pokiaľ si chcete pustiť hudbu, počúvať audioknihu alebo sa napr. učiť cudzí jazyk z audio nahráviek, ale nechce sa vám pri tom "len tak sedieť a nič nerobiť", ETS2 je ideálna záležitosť.
Hra vám dovoľuje vytvoriť si vlastnú sieť kamiónovej prepravy, čo je v podstate zbytočné, pretože sa to nedá nijak extra ovládať. Takisto by sa dalo vytknúť celkom chodobne spracované mestá - o tých menších väčšinou platí, že majú rozlohu jednej svetelnej križovatky.

Ale ako som povedal, výtky sú zbytočné. Toto je hra, v ktorej nejde o body, o prachy ani o rýchlosť (keďže kamióny majú rýchlostný limit nastavený na 90). Ak si to chcete skomplikovať, skočte si zajazdiť do anglicka a skúsiť si volant na opačnej strane. Ale okrem toho ETS neponúka žiadne veľké výzvy. Len pokojné vozenie nákladu po celej Európe v peknej grafike a v slabom zvukovom prevedení. Ale je to super vec.

Pro: Hra, ktorá vás nenúti niečo dobiť, zničiť, dobehnúť alebo dohrať, grafika

Proti: AI, zvuky, niektoré časti mapy

Kamióny mě nikdy moc nebavily, ačkoliv mám otce řidiče traku, ale i tak!V Euro Truck Simulator2 (dále jen ETS2) je něco zajímavého, něco co mě bavilo, ale vždyť je to jen hra!

Měl jsem tu možnost řídit kamión či truck. Ale ve hře nikdy!
Proto jsem zkusil tuhle hru, zajímalo mě, jak se to líší od reality a neliší!

Začnu jako prachobyčejný řidit u firmy Tradeaux, mám ale už založenou vlastní firmu Phenom Cargo LTD. - reklama zdarma :D. Ano a právě se snažím ji rozjet ve velkém.
Po dlouhém hraní ji už mám v obrovském rozvoji, 3 pobočky(Milano, Praha, Paris), 20 řidičů, 20 trucků a 10 mega na kontě! Nemohl bych být ale šéf, protože je to hodně starostí, a věřte, že 10 milionů je málo. Nyní rozšiřuji ještě pobočku v Miláně. Bohužel, jsem v dluzích a dlužím skoro 50 miliónů.

O mé firmě už víte. Teď ale mám nový kamión(je to truck, ale nazývejme to snadněji).
Vyjedu z garáže a hurá hledat někde nějakou firmu co potřebuje něco odvézt, přijedu tam a po cestě potkám hodně dementních řidičů. 13 nehod za jednu cestu ve vzdálenost 124km je opravdu mnoho nemyslíte?

Řidiči jsou opravdu vlezlí, někdy jejich inteligence nepřesahuje ani mrtvého kapra.
Stojím si na červené v Praze, přede mnou Fábia a kamión DAF. Je zelená, než se DAF bez přívěsu rozjede, už je oranžová a né aby jel dál, ale zastaví a já jen popojedu. To samé se děje, když ,má oranžovou, ale už stojí a nejede dál! Ano, na oranžovou by se mělo správně stát, ale když to už dojedete a červená bude za vámi, tak by to neměli strážci zákona ani pokutovat!
Jedeme dál. Mám přednost, ale auto klidně vjede do cesty a pak je nehoda, nebo mě předjíždí když nemá, tak ho za trest vytlačím ze silnice :D.

Ale tahle hra se dá využít i jako dobrý adrenalin. Je noc a mlha, prší, jedu rychle po silnici a přede mnou auto, předjedu ho na plné čáře a v do protisměru nevidí, ale jedu a nenechám se odradit, najednou vjede další auto do protisměru, ve zlomku sekundy zahnu na trávu a přejedu ho přes trávu a pleštím to do osobáku v zatáčce, protože ho spatřím na poslední chvíli.

Města nejsou až tak rozmanitá, navíc v Česku jsou jen 2 a jelikož je to od českých tvůrců, čekal bych asi největší rozmanitost měst právě v naší domovině. Chybí Olomouc, Plzeň, České Budějovice, Karlovy Vary, Ostrava, Hradec Králové. Všechno bych rád navštvíl, asi jim zaplatili Němci za jejich propagandu státu!!!

Je to dost dobré. Ba dokonce máte GPS a můžete si pustit rádio jak České tak celoevropské. Využíval jsem to realisticky, na českém území mi hrála Evropa 2 nebo Frekvence1, ve Francii Rádio Metal v Anglii něco anglického atd.. Paráda, byl jsem spokojen s rádiem. Navíc je to v přítomném čase a jede to z netu, takže ještě větší paráda!

Společností není zrovna moc, jen pár, ale spravuje to aktualizace, kterou si musím neustále stahovat, proč to nenacpali do jedné hry nebo nevydají nějaký velký patch nebo v podobě DLC!? Navíc to i blbne a pak se hra víc seká. Stále to aktualizovat je nuda.

Zvedám úrovně a otevírám lepší možnosti, ale to je taky nuda, jezdím s harapákem a pak tunit?! To mi připomína Need for Speed. Ne, tohle je na mě moc složitý způsob!

Ale co mě nejmíň překvapilo byla malá rozmanitost měst a státu. Jelikož je to EURO TRUCK SIMULÁTOR, tak je tam jen pár států, nevím proč tam nedali víc měst, s takovou se brzy dostaví stereotyp. Klidně by mi nevadila ani Moskva na dlouhé hodiny ježdění nebo Oslo,Stockholm, Helsinky,Tallin, Riga atd.. Moc měst tu není teda. Na druhý díl teda nic moc.

Chyb ve hře je málo, aspoň tedy jsem je nenašel, možná občas trhání obrazu, ale nemám výkonné PC, takže jsem musel hrát i na menší detaily, protože HW nároky jsou vysoké.

Verdikt:
Začátky nenudí, je to párada, ale když stále jezdíte na ta samá místa a vozíte to samé, tak vás to přejde! Hodnocení navíc hodně klesá do podprůměru, za hodně velké chyby!
Tak či tak se jedná o zajímavý titul.
70% díky hodně chybám napsaných v PROTI! Normálně bych tomu udělil 90%

Pro: grafika, možnost vést vlastní firmu, značky náklaďáků, využít i jako akční hru, rádia.

Proti: moc náročný engine, málá rozmanitost měst, málo států,demence řidičů, málo společností, nutnost aktualizovat pro větší rozmanitost hry!