Taky jste jako děti, chtěli řídit kamion? Cestovat po světě, poznávat nové krajiny, v nádrži pašovat drogy a v nákladovém prostoru uprchlíky? Já tedy rozhodně ne. A jakékoliv hry co to umožňovali, jsem vždy přirovnával svoji kvalitou a hlavně zábavou, k simulátorům rybaření, které svého času recenzoval Rybka ve Score. Pak se něco zlomilo, nevím jestli to je věkem, nebo řvoucím dvouměsíčním dítětem za zády, ale naráz jsem dostal nutkání vypadnout ven, nechat si narůst vousy, pupek, obléct si nátělník, na hlavu nasadit umaštěnou kšiltovku a vyrazit ve svém trucku vstříc zapadajícímu slunci. A tohle všechno vám umožní tahle hra, teda alespoň doufám.
Takže od teď jsem profesionální řidič, dokonce zakládám novou dopravní společnost PávekTrans, se sídlem v Brně. Trans jako transport, ne jako transka. A začínám se rozhlížet. Na pořízení svého vlastního auta samozřejmě nemám prachy, takže přijímám zakázky, kde mi ho zapůjčí. Rajčata do Prahy, dřevo do Bratislavy, sušené mléko do Linzu. Každá společnost má takový svůj areál, kde připojujete nebo odpojujete návěsy, některé jsou větší některé menší, někde je bordel a některé mají vjezd široký 4,5 metru, což pro začínajícího řidiče představuje značný problém. Jak objevujete nové města, zjišťujete, že se je asi pět, nebo šest druhů areálů a ty se potom dokola opakují, tohle mohlo být lepší. Píšu města, ale jsou to spíše taková předměstí, na kterých se nachází vše důležité, opravny, prodejny aut, náborové kanceláře pro nové řidiče, parkoviště pro odpočinek, případně další pobočky vaší firmy, pokud ji tu zakoupíte samozřejmě. Nemůžu posoudit jak moc je to věrohodné, ale třeba při příjezdu do Bratislavy uvidíte známou restauraci UFO či jak se to jmenuje. Proto předpokládám, že něco podobného bude mít každé město. Dá se jezdit asi do osmi zemí Evropy, většina má však jen pár měst a důraz byl kladen hlavně na Německo a Anglii. Což je škoda, protože třeba do Skandinávie, na Balkán, do Španělska nebo za Putinem se nepodíváte vůbec a Itálie s Francií má jen pár destinací na severu. Možná se dočkáme v nějakém přídavku.
Vybírám Prahu, fasuju auto i s návěsem a vyrážím. V kamionu jsem párkrát seděl, nikdy jsem ho však neřídil, proto jsem zvolil automatickou převodovku, hru ovládám klasicky klávesnicí a myší se rozhlížím. Kabina je perfektní, na palubovce vám svítí, co máte zapnuté, ukazuje to spotřebu benzínu, najeté kilometry, zkrátka všechno co je v každém lepším autě. Můžete si zapnout rádio a nahrát si tam vlastní písničky. Nejdůležitější věc je ale navigace, která vás navádí, ukazuje poškození auta, chodí vám tam zprávy atd. Tu se vyplatí sledovat, protože jednou špatně zahnete a jste v prdeli, teda vlastně v Polsku. Ono se totiž na dálnici nedá otočit a musíte jet někdy až úplně do jiného města a odtud zase zpět, což je problém, páč je každá zakázka časově omezena a vy tak přicházíte o peníze. Navíc mají kamiony omezovač rychlosti (dá se stáhnout mód na zrušení), takže žádné závody se nekonají. Nutné je taky dodržování dopravních předpisů, jízda na červenou, jízda bez zapnutých světel, jízda v protisměru, srážky s jinými vozidly, to všechno je pokutováno. Okolní provoz je nastaven opravdu realisticky, měl jsem z toho trošku strach, ale ostatní auta se chovají jak ve skutečnosti, předjíždí, brzdí, když do nich narazíte tak zastaví. Člověk by nevěřil, co udělá kamion v tunelu po nárazu ze zadu.
První cesta proběhla v pohodě, jel sem většinou po dálnici, zapnutý tempomat, nohy na palubovce, prostě pohoda. Na místě vykládky nebyl žádný problém, až na jeden. Musíte s návěsem zacouvat. Jde to obejít, ale nezískáte bonusové zkušenosti. Na podvacáté se mi to podařilo a od té doby jsem se jen lepšil. Je zde možnost bankovní půjčky a vy tak můžete rozjet svoji společnost naplno s vlastními auty (Renault, Man, Scania, DAV a pár dalších) a garáží. Nakoupil jsem tedy tři auta, najal dva řidiče a už to jelo. Vylepšujete garáž, tím získáváte další místa pro nové trucky a pro nové řidiče, prostě expandujete. Navíc získáváte zkušenosti, které umožňují dostat větší, líp placené zakázky a odemknou silnější trucky v obchodech.
Spousta věcí by šla vylepšit. Udělat ten svět ještě uvěřitelnější než je, občas by kolem vás mohla projet sanitka či hasiči. Policajti by mohli zastavovat auta a dávat jim pokuty. Celnici kontrolovat náklad. Na benzinkách slečny čistit okna. Stopaři stopovat. Mohli byste si třeba koupit kur.., no to raději ne, ale na cestě je chlapům smutno zvlášť když nemaj rychlou ruku.
Mohl bych o tom psát dál a dál, ale už toho nechám. Prostě mi to sedlo, je to taková oddychová hra, ani jednou jsem se u toho nevztekal. Akorát když jsem u Mnichova převrátil cisternu s kyselinou, ve Švýcarsku zablokoval tunel dřevem a v Bratislavě sejmul osobák i se semaforem, ale to jsem udělal schválně, páč mě nechtěl nechat předjet.
A teď už nemám čas, vezu hrášek do Štětína.

Pro: trucky, rozlehlost hry, grafika, rozmanitý okolní terén, dodržování předpisů

Proti: opakující se areály, později monotónnost měst

Nejsem zrovna moc stavěný na automobilové simulátory, tudíž demo, které hra Euro Truck Simulator 2 na Steamu nabízela, bylo pro mě spíše ve stylu obyčejné testovací jízdy, na kterou zcela jistě velmi brzy zapomenu. Jenže zahrát si hru, jejíž hlavními aktéry jsou polepy nazdobená osobní auta, čtyřkolky a podobná vozítka, kde soutěžím převážně o to, kdo je rychlejší, je něco úplně jiného než nasednout do robustního nákladního tahače, připnout návěs s různým typem velkoobjemového zboží a na chvilku si připomenout a splnit dávný klukovský sen. Možná právě tento sen sehrál onu klíčovou roli, že jsem den po Štědrém dni vyměnil demo za plnou hru a od té doby ji téměř nenechal vychladnout. A proč? Šlo jen o splnění onoho klukovského snu? Nejen to.

Hra vyniká velkým příklonem k realitě, nebo alespoň já to tak vnímal. První věcí, která mi tento pocit umocňovala, je skvělá zvuková stránka, především pak autentické nazvučení samotných tahačů, z nichž každý má svůj typický brum, který zní podle subjektivního vkusu buď příjemně (za mě jednoznačně Scania Topline a Mercedes-Benz New Actros) a zakázka tak odsýpá víc než pohodově, nebo narazíte na poněkud dýchavičné motory tahačů (zejména DAF nebo Iveco), kvůli nimž se naopak těšíte, až zakázku dojedete.

Samotná volba jednotlivých zakázek, díky nimž procestujete opravdu velkou část Evropy, je nepřeberná a mezi převážené náklady patří nejčastěji např. použité plasty, pohonné hmoty, různé druhy potravin a postupně pak také i těžší a objemnější náklady, z nichž bych jmenoval třeba podvozek lokomotivy, kolový nakladač apod., u nichž se zvolený tahač solidně zapotí a nutí tak hráče vydělané peníze za jednotlivé zakázky investovat nejen do tahačů a vlastních návěsů různého druhu, ale také i do výkonnějšího motoru tahače a prioritně pak do převodovky, díky níž tahač zvládá větší a těžší náklady s větší vervou. A jakmile připojíte návěs k tahači, který na vás v místě zakázky čeká, popř. použijete vlastní, začíná cesta, během níž je všechno jako živé. Jsou to nejčastěji dálnice s poměrně hustým provozem aut, kde mj. potkáváte řadu svých „kolegů“ převážejících náklady, které vás mohou do jisté míry inspirovat při volbě budoucích zakázek, dále pak vás občas nemile překvapí objížďky kvůli dopravním nehodám či zastavení provozu z důvodu přistání vrtulníku. Jak jsem napsal, tohle všechno dělá roli profesionálního řidiče mnohem uvěřitelnější, avšak není to zcela vše. Hráč se totiž nepasuje pouze do role řidiče, nýbrž postupně i do živnostníka, který transportní firmu vlastní a zároveň také zaměstnává i další řidiče, kteří mu pomáhají díky zajímavým výdělkům firmu solidně rozvíjet a jak jsem již napsal, investovat tak do lepších a výkonnějších tahačů a do jejich různorodých vylepšení včetně nákupu návěsů na přepravu konkrétních druhů nákladů, tj. např. do cisteren, klanicových návěsů apod. Tím to ale přece jen nekončí, jelikož kvůli úspěšnosti je možné finanční zisky investovat i do nových garáží v různých koutech Evropy s nákupem dalších tahačů a návěsů pro další nové zaměstnance.

Pokud jsem se zmínil o samotných cestách, kudy hráč jezdí, nejčastěji je to opravdu dálnice, jejichž síť je nejhustší v Německu a Rakousku, naopak třeba v Litvě a Lotyšsku, kde jsem já jezdil nejraději, si je možné užít o něco více vesnic a delších táhlejších rovinek, které je tahačem s návěsem radost brázdit.

Co je ovšem ve hře doslova lahůdkou, je pro mě jednoznačně DLC s názvem Special Transport, které hru rozšiřuje o zakázky, při níž hráč převáží nadrozměrný náklad. Tady jde již o trochu větší zkoušku, jak dobře hráč zvládne roli profesionálního řidiče transportujícího náklad, který díky svým rozměrům i váze jednak nutně vyžaduje pomalejší jízdu a jednak i prověří, jak hráč zvládne průjezdy a vytočení přes užší místa, kde musí být obzvlášť obezřetný a přesný.

A nějaká negativa? Zdálo by se, že jich je podle mých řádků mizivé procento, přesto bych ale rád pár z nich přece jen vypíchl.

První se týká syndromu únavy řidiče, který se sice dá v menu hry deaktivovat a proti němuž jako takovému nemám připomínek. Spíše mi vadil fakt, že tuto únavu mohu překonat pouze odpočinkem, nebo-li spánkem řidiče, díky němuž ovšem u dané zakázky ztratím nemálo času a zejména ty urgentní pak mohou být opožděné a tím hůře odměněné. Proč to nevyřešit jednodušeji a řidiči nedopřát rychlé kafe na benzínce, které je časově zdaleka nejkratší?

Druhou a zároveň poslední negativní věc jsem zpočátku uvádět nechtěl, ale přece jen se zmíním. Tím jsou strnulé výrazy ostatních řidičů a nulová animace těchto postav, zejména pak v situacích, kdy dojde k nějaké dopravní kolizi a oni tak tupě zírají před sebe. Je mi sice jasné, že o těchto mimikách hra na rozdíl od ostatních žánrů opravdu není, ale přidat alespoň kroucení hlavou, event. klepání si na čelo by určitě potěšilo nejen mě.

Co dodat? K dnešnímu dni mám ve hře odehráno 400 hod., které pro mě nejsou zdaleka konečné, a po dosažení úrovně č. 63 je více než zřejmé, že Euro Truck Simulator 2 se stal pro mě doslova herní drogou. Hru sice určitě vystřídám i dalšími tituly, ale i po této nemalé herní době zatím všechno nasvědčuje tomu, že s ní hned tak nepřestanu.
Bomba! Oproti predchádzajúcemu dielu veľký skok vpred, čo sa týka grafiky a konečne aj hratelnosti. Aj keď som to začal hrať ešte len nedávno, predchádzajúce diely ma odradili už po pár minútach. Ovládanie je realistickejšie a dobre sa to hrá aj na klávesnici. Truck si môžete rôzne upraviť a celkovo hra ponúka pomerne veľa možnosti. Nová grafika je skvelá a už to nepôsobí tak umelo ako napríklad UKTS a grafické nastavenia sú pestré. Autori taktiež popracovali na počasí a napríklad dážď pôsobí hlavne z pohľadu z kabíny veľmi dobre. Pribudli detaily ako napríklad možnosť pozrieť sa z kabíny cez okno dozadu, čo sa dá dobre využiť pri cúvaní, ale tiež pri jazde po dialnici je to pekný pohľad :). Pri vytočení kolies sa nevrátia ihneď do pôvodnej polohy, ale otáčajú sa pomaly, čo vylepšuje riadenie trucku a pri stojacom trucku sa kolesá nevyrovnajú vôbec.

Autori vzali inovatívne prvky z všetkých ich predošlých hier a zakomponovali ich do ETS2 a samozrejme pridali aj nové a pôsobí to skvelo. Aj keď oproti klasickým 18WOS chýba napr. polícia (ale pokuty samozrejme ostali), sneh a potešili by sa aj tie americké ťahače. Hra by bola zaujímavejšia, keby tam pribudli aj nejaké zaujímavejšie návesy napr. ako boli v Extreme Trucker.

Ten čas naviac (presunutie vydania) autorom rozhodne prospel. Navyše hra obsahuje okrem iných aj slovenskú lokalizáciu, ktorá aj napriek menším gramatickým chybám poteší. Konečne kamiónový simulátor, ktorý sa oplatí zahrať.

Pro: Grafika, počasie, realistickosť

Proti: Chyby v slovenčine, po čase stereotyp

Jako skoro každý malý kluk jsem chtěl jednou řídit kamion, a když jsem si přečetl kladné recenze na ETS2, tak jsem se rozhodl, že si sen částečně splním. Hru jsem si koupil téměř hned po vydání. I přes spoustu nedodělků, a v té době ještě některých nelicencovaných kamionů (v začátku se Mercedes ještě jmenoval Majestic), jsem se opravdu příjemně bavil. V té době byl ale pouze jediný datadisk a vylepšování kamionů bylo oproti dnešnímu stavu v plenkách. Proto jsem na ETS2 na chvíli zapomněl.

Ke kamionům jsem se ale před 2 lety vrátil, dokoupil jsem datadisky, a od té doby si moc rád, dle toho jak čas dovolí (protože mi doma přibyly dva rušivé elementy - manželka a dítě), zasednu doma do křesla a jezdím.
Chtěl bych ETS2 ohodnotit nějak komplexně, ale vzhledem k tomu, že vývojáři opravdu pravidelně přidávají nové věci (minimálně jednou týdně je nějaká oprava/novinka), tak tento komentář nemusí být za nějaký čas aktuální.

Co se týká grafické stránky, ke kamionům nemám absolutně žádné výhrady. Jsou moc pěkně zpracované, přesně podle skutečné předlohy. Krajina se od mého prvního hraní posunula úplně někam jinam - už to není jednotvárná záležitost. Do krajiny byly zařazeny významné stavby (např. přibyly různé krajinové prvky, jako třeba lanový most za Hradcem Králové atp.) a i města už nejsou jen o dvou obydlených zatáčkách se servisem a prodejnou nových kamionů. Objevily se hotely, autobusové zastávky, někde dokonce i tramvaje a města pomalu, ale jistě začínají obcházet chodci. Pokud budou autoři ve své práci takto svižně dále pokračovat, nemohu nic namítat. Hru velmi oživily i náhodné události, za mě velké plus. Není nad to, když jedete po dálnici a projíždíte kolem vyhořelého návěsu okolo kterého již pracují hasiči, kolem autonehody nebo spadlého letadla. Příjemné je i to, že si k ježdění můžete nahrát vlastní hudbu nebo pustit rádio, kterých je teď už opravdu velké množství.

Mám ovšem i jeden, a pro mě zásadní mínus - umělá inteligence. Chápu, že něco takového není jednoduché naprogramovat, ale když vezu náklad bez nehody 2000 km a nějaký bot mi 10 km před koncem hodí myšku před kamion nebo nedá přednost, tak pochopitelně nabourám - a pak bych nejradši vystoupil a vyřešil to ručně.

Z mého pohledu je celkový dojem velmi kladný, ale jak píšu - takto vypadá hra teď. Kdo ví, co bude za rok, za dva... Doufám, že autoři budou hru takto obnovovat i nadále a nakonec ji dotáhnou k dokonalosti.

Pro: Posun vpřed, neustálý update, charakteristické prvky prodané země, velké množství různých značek kamionů,..

Proti: UI

Nejdříve jsem zkoušel hru v Demo Free. Po dvou dnech prakticky s minimem spánku si koupil pěkně ofi - originál a rozhodně toho nelituji. Autoři si s tím dali práci a dostat to zaplacené si rozhodně zaslouží. Za sebe mohu pouze konstatovat, že z počátku to mě to chytlo a fakticky se slušně nevyspal. Později sháněl kvalitní volant s velkým stupněm otáčení, abych si to "kočírování" mohl řádně užít. (Ty od F1 nedoporučuji, není to ono!) "Klacek" neboli "šaltpáku" - řadící páku -použije každý kdo po tom touží, ale dnešní tahače mají stejně většinou automaty.
Také jsem si nechtěl půjčovat od banky a tak jsem si na první velkou garáž i s novými tahači vyjezdil sám. Trochu to trvalo ale stálo to za to !
Sedí mi, že hra obsahuje pokutování přestupků i povinné přestávky, možnost nepředvídatelných událostí či nucených objížděk. Dále hra umožňuje vyřádit se na doplňcích i nátěru tahače ovšem některé vlastní nátěrové úpravy nelze přetáhnout i na návěsy.

V každém případě EuroTruck se mi líbí a pojedu dál.
Autorům díky !

Pro: Především dostatečně široká škála výběru nastavení herních možností, grafika, velmi slušný výběr tahačů, hratelnost. Lze si přidat i možnost volby ročních období A jestli vás to chytne, moc toho nenaspíte a tak alespoň nebudete muset do práce vstávat :-D

Proti: Některé nehody zaplatíte vy, aniž by jste je měli na svědomí. Nelze pojistit náklad ani tahače. Stejná či velice podobná depa a občas i ulice i když jste někde úplně jinde.

Po mnoha desítkách hodin hraní už se odvážím napsat a ohodnotit, nevím, jestli se to dá vůbec "dohrát".

V prvé řadě je mi ta hra strašně sympatická, je svá. Je to trochu jak Transport Tycoon z pohledu první osoby. Je to super relax, občas stres, občas adrenalin, trochu i RPG a obchodní strategie. Rádio, jízdní model, i ta grafika, všechno fajn. Jenomže u téhle hry je strašně moc ale, a nedokážu tato ale tak zkousnout jako vy všichni ostatní, i přesto, že je hra česká a mělo by se hlásit vlastenectví.

V prvé řadě je prostředí strašná nuda. Můžete namítat, že Evropa je hrozně jednotvárná, ale není! To jenom v téhle hře se vyskytují ta nejnudnější místa Evropy! Výjimkou budiž Alpy a sem tam nějaké pobřeží. Něco už spravila DLC, ale stejnak, jaké osvěžení by byl jih, palmy, pláže, případně krutý sever (dlc Skandinávie bych si musel ještě dokoupit, mám jen Go East zatím).

Dále jsou to města, neskutečně odfláklá, jediné, co je připomíná, je pár dominant na horizontu, kam se stejně nikdy nemůžete přes neviditelnou zeď dostat. Neříkám, že to má být všechno v poměru 1:1 s realitou, ale prostě nějaké základní styčné body měst tam být mohly. Tohle jsou fakt jen dvě zatáčky, kde je pár firem, garáž, hotel a tím to hasne, jedno město jako druhé.

A když už to teda takhle odfkláknu, tak tam dám těch měst víc, ne? Některá města typu Plzeň nebo Mladá Boleslav už tam de facto jsou, jenom se k nim nedostanete.

Naopak oceňuji, že různé dálnice a silnice jsou v rámci možností docela dobré, ty styčné body, které si člověk pamatuje z reálu, jakž takž obsahují a je to fajn.

Další neskutečnou zhovadilostí je AI a neférový systém pokut. Beru, že jsou řidiči debilové, ale nemělo by to být programově, prostě by neměli vyjíždět do levého pruhu, když jsem tam zrovna já a ještě abych za to dostal já pokutu. To prostě není fér. Takhle po většinou času jezdím v odstavném pruhu, protože tam je daleko větší jistota. Tam jsem ale zase blízko připojovacím pruhům a to je problém. Řidiči vjíždějící z připojovacího pruhu prostě přednost nedávají a jedou a je jim všechno jedno. Pokutu samozřejmě dostanu já.

Pak tu jsou věci, které nejsou přímo chybami, ale mohlo by to být lepší. V momentě, kdy už je moje firma soběstačná, ocenil bych možnost už sám nejezdit a firmu jenom managovat. Pak by mohly být i větší možnosti v tom managementu; přesně určovat, kam a co mají zaměstnanci dovážet.

Světelná signalizace je absolutně neseřízená, totálně nahodilá, dokonce víc, než v reálu.

Dále by tu mohli být chodci přes cestu, zvěř, policie a samozřejmě možnost prorazit za těžkou pokutu mýtnou bránu! Ono by to bylo levnější, než do ní ve stovce narazit a pak platit 2 miliony za opravu.

Takže všechno tohle způsobuje, že stereotyp přijde daleko dřív, než by mohl. I tak mě to bavilo hodně asi třicet hodin, pak deset hodin mě to bavilo trochu a sere mě to až teď, takže vlastně dobrý. Ale ještě jedna věc, z lomu se skoro nedá vyjet!

Pro: herní činnost jako taková, je to pěkné, jízdní model, tunning, management

Proti: milion míst chybí, jednotvárné prostředí, směšná města, nesnesitelná AI, neférovost pokut, žrout času

Tak toto je vážne hra, ako žiadna iná. Samozrejme by sa našli chyby - dopravné značenie by mohlo byť lepšie urobené, GPS by sa tiež mohla prispôsobovať - napr. zoomovať v meste, aby ste neprešvihli odbočku, umelá inteligencia sa vo väčšine sporných prípadov zachová špatne...
Na druhú stranu je to ale veľmi pokojná hra a skvelé odreagovanie. Navyše, pokiaľ si chcete pustiť hudbu, počúvať audioknihu alebo sa napr. učiť cudzí jazyk z audio nahráviek, ale nechce sa vám pri tom "len tak sedieť a nič nerobiť", ETS2 je ideálna záležitosť.
Hra vám dovoľuje vytvoriť si vlastnú sieť kamiónovej prepravy, čo je v podstate zbytočné, pretože sa to nedá nijak extra ovládať. Takisto by sa dalo vytknúť celkom chodobne spracované mestá - o tých menších väčšinou platí, že majú rozlohu jednej svetelnej križovatky.

Ale ako som povedal, výtky sú zbytočné. Toto je hra, v ktorej nejde o body, o prachy ani o rýchlosť (keďže kamióny majú rýchlostný limit nastavený na 90). Ak si to chcete skomplikovať, skočte si zajazdiť do anglicka a skúsiť si volant na opačnej strane. Ale okrem toho ETS neponúka žiadne veľké výzvy. Len pokojné vozenie nákladu po celej Európe v peknej grafike a v slabom zvukovom prevedení. Ale je to super vec.

Pro: Hra, ktorá vás nenúti niečo dobiť, zničiť, dobehnúť alebo dohrať, grafika

Proti: AI, zvuky, niektoré časti mapy

Kamióny mě nikdy moc nebavily, ačkoliv mám otce řidiče traku, ale i tak!V Euro Truck Simulator2 (dále jen ETS2) je něco zajímavého, něco co mě bavilo, ale vždyť je to jen hra!

Měl jsem tu možnost řídit kamión či truck. Ale ve hře nikdy!
Proto jsem zkusil tuhle hru, zajímalo mě, jak se to líší od reality a neliší!

Začnu jako prachobyčejný řidit u firmy Tradeaux, mám ale už založenou vlastní firmu Phenom Cargo LTD. - reklama zdarma :D. Ano a právě se snažím ji rozjet ve velkém.
Po dlouhém hraní ji už mám v obrovském rozvoji, 3 pobočky(Milano, Praha, Paris), 20 řidičů, 20 trucků a 10 mega na kontě! Nemohl bych být ale šéf, protože je to hodně starostí, a věřte, že 10 milionů je málo. Nyní rozšiřuji ještě pobočku v Miláně. Bohužel, jsem v dluzích a dlužím skoro 50 miliónů.

O mé firmě už víte. Teď ale mám nový kamión(je to truck, ale nazývejme to snadněji).
Vyjedu z garáže a hurá hledat někde nějakou firmu co potřebuje něco odvézt, přijedu tam a po cestě potkám hodně dementních řidičů. 13 nehod za jednu cestu ve vzdálenost 124km je opravdu mnoho nemyslíte?

Řidiči jsou opravdu vlezlí, někdy jejich inteligence nepřesahuje ani mrtvého kapra.
Stojím si na červené v Praze, přede mnou Fábia a kamión DAF. Je zelená, než se DAF bez přívěsu rozjede, už je oranžová a né aby jel dál, ale zastaví a já jen popojedu. To samé se děje, když ,má oranžovou, ale už stojí a nejede dál! Ano, na oranžovou by se mělo správně stát, ale když to už dojedete a červená bude za vámi, tak by to neměli strážci zákona ani pokutovat!
Jedeme dál. Mám přednost, ale auto klidně vjede do cesty a pak je nehoda, nebo mě předjíždí když nemá, tak ho za trest vytlačím ze silnice :D.

Ale tahle hra se dá využít i jako dobrý adrenalin. Je noc a mlha, prší, jedu rychle po silnici a přede mnou auto, předjedu ho na plné čáře a v do protisměru nevidí, ale jedu a nenechám se odradit, najednou vjede další auto do protisměru, ve zlomku sekundy zahnu na trávu a přejedu ho přes trávu a pleštím to do osobáku v zatáčce, protože ho spatřím na poslední chvíli.

Města nejsou až tak rozmanitá, navíc v Česku jsou jen 2 a jelikož je to od českých tvůrců, čekal bych asi největší rozmanitost měst právě v naší domovině. Chybí Olomouc, Plzeň, České Budějovice, Karlovy Vary, Ostrava, Hradec Králové. Všechno bych rád navštvíl, asi jim zaplatili Němci za jejich propagandu státu!!!

Je to dost dobré. Ba dokonce máte GPS a můžete si pustit rádio jak České tak celoevropské. Využíval jsem to realisticky, na českém území mi hrála Evropa 2 nebo Frekvence1, ve Francii Rádio Metal v Anglii něco anglického atd.. Paráda, byl jsem spokojen s rádiem. Navíc je to v přítomném čase a jede to z netu, takže ještě větší paráda!

Společností není zrovna moc, jen pár, ale spravuje to aktualizace, kterou si musím neustále stahovat, proč to nenacpali do jedné hry nebo nevydají nějaký velký patch nebo v podobě DLC!? Navíc to i blbne a pak se hra víc seká. Stále to aktualizovat je nuda.

Zvedám úrovně a otevírám lepší možnosti, ale to je taky nuda, jezdím s harapákem a pak tunit?! To mi připomína Need for Speed. Ne, tohle je na mě moc složitý způsob!

Ale co mě nejmíň překvapilo byla malá rozmanitost měst a státu. Jelikož je to EURO TRUCK SIMULÁTOR, tak je tam jen pár států, nevím proč tam nedali víc měst, s takovou se brzy dostaví stereotyp. Klidně by mi nevadila ani Moskva na dlouhé hodiny ježdění nebo Oslo,Stockholm, Helsinky,Tallin, Riga atd.. Moc měst tu není teda. Na druhý díl teda nic moc.

Chyb ve hře je málo, aspoň tedy jsem je nenašel, možná občas trhání obrazu, ale nemám výkonné PC, takže jsem musel hrát i na menší detaily, protože HW nároky jsou vysoké.

Verdikt:
Začátky nenudí, je to párada, ale když stále jezdíte na ta samá místa a vozíte to samé, tak vás to přejde! Hodnocení navíc hodně klesá do podprůměru, za hodně velké chyby!
Tak či tak se jedná o zajímavý titul.
70% díky hodně chybám napsaných v PROTI! Normálně bych tomu udělil 90%

Pro: grafika, možnost vést vlastní firmu, značky náklaďáků, využít i jako akční hru, rádia.

Proti: moc náročný engine, málá rozmanitost měst, málo států,demence řidičů, málo společností, nutnost aktualizovat pro větší rozmanitost hry!

Kamioňácký simulátor z české dílny. Tato hra má čím překvapit. Především rozlehlostí, počtem měst i rozmanitostí nákladů. Máte možnost vlastnit firmu, najímat řidiče nebo si například vyzkoušet jízdu v levém jízdním pruhu v Anglii. Hra nabízí obrovské možnosti nastavení všeho možného. Od klasického nastavení grafiky a zvuku až po intenzitu brzd a změnu počasí. K ježdění z města do města si můžete zapnout nějaké internetové radio nebo vlastní hudbu z počítače.

Ve výsledku se jedná o velice dobrý simulátor. Je spousta věcí, která by mohla být doplněna, ale i bez nich jde o perfektní zážitek na několik hodin.

Pro: Grafika, rozlehlost, možnosti nastavení

Proti: Chybí konkurence firem

Potřeboval jsem hru, u které můžu vypnout, nerušeně poslouchat hudbu a zkrátka se hodit do pohody. A přesně to mi poskytl ETS 2.

Už na první pohled je vidět, že vývojáři si s hrou dali opravdu záležet, odstranili dementní systém odemykaní zemí z jedničky, přidali licence, spoustu měst a samozřejmě vylepšili grafiku. To vše je na hře citelně znát. I přesto, že se jedná o hru celkem monotónní, při prvním spuštění jsem odjel snad 15 zakázek v kuse a pořád jsem neměl dost. Hra totiž pořád nabídne něco nového. Jelikož je ve hře spousta měst (pokud máte všechna DLC a ještě neoficiální obsah) je toho zde spousty k objevování a každá cesta může být tím pádem jiná. Při každé cestě narazíte vždy na krásy okolí, krásné budovy, statky a samožřejmě na okolní dopravu. A když chcete prozkoumat opravdu celou Evropu, po cestě vás vždy překvapí něco nového.

Jak už jsem nakousl, po technologické stránce je hra na dobré úrovni. Kromě umělé inteligence, která občas trochu vázne, ale o té až později. Grafika hry je na velice dobré úrovni. Krásně vymodelované okolí, města se verze od verze zlepšují a zpracování trucků je rovněž naprosto luxusní. Není nic lepšího, než si během západu slunce vyfotit svůj nablýskaný vytuněný truck někde na odpočívadle, nebo rovnou při cestě.

Bohužel umělá inteligence je jedním ze dvou hlavních záporů hry. Je ale zase na druhou stranu faktem, že umělá inteligence se opravdu verze od verze zlepšuje. Od poslední verze 1.3, co jsem hrál dlouho zpátky, se AI vylepšila o poznání. Pořád ale AI udělá naprostou kravinu, občas jsem se divil, co ten osobák na dálnici provádí.

Druhým záporem hry je podle mě pomalý rozjezd. Přecijenom než si vyděláte nějakých 100 000 éček na váš první truck, zabere to nějaký čas. Ale pokud se přes toto přenesete, čeká na vás opravdu velká zábava. Máte už vlastní zaměstnance, firma se rozrůstá, vyděláváte velké peníze a celkově je hra o moc zábavnější.

ETS 2 je skvělý titul. U hry si vydechnete, občas ten chill a pohodičku pokazí nějaká stresová situace, ty ale rozhodně nepřebijí těch několik desítek hodin strávených na cestách s pohonem v podobě country muziky.

Pro: grafika, opravdu rozsáhlé možnosti vylepšování trucků, prostě pohodová hra

Proti: občas AI, pomalejší rozjezd

Hra je velmi pěkná a od svých přechůdců je to velký krok vpřed. Hra je postavená na novém Engine, znamý z Scania Truck Driving Simulator. Jen je ještě o něco vylepšený.

Hra má svojí vlastní ekonomiku, ziskaváte peníze i zkušenosti. Díky určitým zkušenostem lze získat dovednosti. Jako například vozit větší, těžší náklady. Delší trasy, nebo křehké, nebo nebezpečné náklady. Samozřejmě, že za převoz takových nákladů máte body i penízky navíc.

Modely vozidel jsou skvělé. Sice trošku zamrzí, že chybí licence na některých vozech, ale to se přežije :) Existují jisté mody na netu. Navíc SCS prý jedná na dalších licencích pro kamiony. Modely ostatních vozů jsou na dobré úrovni. Potěší aji SPZ. Když jede v anglii, většina lidí má anglickou SPZ a volant napravo. Když jedete v Česku, mají vozy českou SPZ, atp.

Mapa je celkem rozlehlá, sice chybí pár státu a dokonce moje Ostravěnka, ale rozsah ve Velké Britanii je zajimavý, to mě překvapilo.

Co mě u hry mrzí je, že se objevuje časem stereotyp. Ale co by ste u takové hry chtěli?

Vše ostatní zmínil Gumeny :)

PS: V té krásné grafice by bylo super se projet takový Petterbitem (americký tahač) a přes čumák sledovat tu kvalitu stínů, odrazů, odlesků a světel :) Doufám, že jej nějaký modelář udělá. Není nadto se po Evropě vozit v americkém tahači s nejlépe českou spz, no ne? :)

Pro: Tahače, spz, grafika, zvuky, velikost světa. Světelné efekty, nasvícení i stíny. Živá města. Ekonomické zpracovaní hry.

Proti: Divn zpracovaná železnice, po čase stereotyp.

Spíše Deutsche Truck Simulator 2. Velice mi tam chyběla větší interakce s ostatními řidiči (nešlo ani podrobnější zadávání zakázek všechno řídí UI a ani žádné radiové spojení jako v Haulinu) a mohli tam snad dát víc zemí poláci neměli ani hlavní město a milovníci simulátorů slovinci a chorvati nic!

Pro: Grafika, Hratelnost

Proti: Ty detaily mě ubíjej!

Kdysi (zhruba 2009) jsem hrával ETS 1, a asi po 2 hodinách mě přemohl stereotyp a s hraním sem přestal. Ale asi před rokem jsem si všiml že má vyjít ETS 2 a ty obrázky z vývoje mi nadchly hlavně ta grafika...

Hru jsem samozřejmě co nejrychleji chtěl a taky se tak stalo. Měl sem jí už asi 4 dny po vydání. Když hru spustíte působí robustním dojmem. Máte zde plochu, velmi dobře zpracovaný přehled, atd... A také hned začnete, při první opravdu krátké jízdě se naučíte základům ovládání. Dále už si jezdíte jak chcete. Na začátku však nemáte tahač a tak musíte jezdit pouze firemními. Peníze postupně přibývají ale bohužel trochu i stereotyp. Je to proto že autoři sice krásně zpracovali okolí dálnic a hlavně okresek ale odstranili oproti minulému dílu pyrenejský poloostrov a vlastně všechno co "je na jihu" a až na Slovensko žádný nový stát nepřidali takže žádnou exotiku nečekejte.

Grafika je krásná ale jak je řečeno výše je celkem nevyužitá. Také bych uvítal možná nějakou divokou zvěř (srny, atd... - mohlo by to také běhat přes okresky :D)

Pro: grafika, celkem rozlehlá mapa

tuto hru jsem si začal užívat teprve po tom co jsem doma vyhrabal volant z řadící pákou, ... možnost nastavení "sekvenční převodovky" dodává této hře u úplně jiný rozměr, s možností řadit ve městě se mi teprve naskytla ta správná "truckovská" atmosféra.
Ahoj,

tak za
1) Euro Truck Simulator 2 je jedna z nejlepších simulačních her vůbec
2) ten kdo má i multiplayer, tak o to je větší zábava
3) i když se najde v multiplayeru taky nějaká blbec

ale teď k věci, už od listopadu 2015 nemohu si najmout ani jednoho řidiče, mám jich 250-260, garáží 53
další problém je ten, že mi platí pouze 13 zaměstnanců ( mám jich jak už jsem psal 250-260
Abych předešel nějakým nejapným poznámkám, žádné hekravské kódy, nic takového jsem nikam nezadával a ani neupravoval v adresáři, hraji prostě 100% čistě

Děkuji za odpověď

Pro: Nenapadá mě co bych měl napsat, je to prostě boží hra

Proti: Boti, vybržďují a nedávají přednost

-5 +5 −10
Nebudu tu zozepisovat to, co je již dávno sepsáno předchozími příspěvky. Soustředím se u této hry pouze na pro a proti.

Pro: Grafika, Dobré na procvičování solničního provozu

Proti: Nekompletní města, Na dálnicích jsou pravé průběžné pruhy zároveň připojovacími pruhy a odbočovacími pruhy, Simulace neprobíhá v reálném čase. Brno-Ostrava Ostrava-Bratislava Bratislava-Ostrava za méně, než hodinu

-9 +4 −13