Euro Truck Simulator

Big Rig Europe

29.08.2008

Euro Truck Simulator je mírnou evolucí série série 18 Wheels of Steel od českých SCS Software.

Ve hře se ujmete role řidiče tahače a budete brázdit stovky kilometrů silnic a dálnic mezi evropskými velkoměsty. Vaším úkolem bude samozřejmě převoz různého zboží (od mléka přes elektroniku po pesticidy) za plynulé změny počasí a střídání dne s nocí. Silnice by měly být, dle slov tvůrců, zpracovány podle reálných předloh a stejně tak kamiony, které sice nejsou licencované, ale zkušené oko jistě pozná původní vzor.

Později s vydáním update na verzi 1.2, označovaným za Gold, byla mapa hry rozšířena o území Anglie, obsahující 3 nová města. Také původní komunikace se dočkaly rozšíření o řadu menších vedlejších silnic.

Když už mám dvojku a na bundlestars si chci teď v akci koupit going east, vyplatí se mi za to euro ještě do košíku přihodit jedničku? Hádám, že asi spíš ne, když je to v podstatě stejná hra.

Po více než 130 tis. ujetých kilometrech jsem konečně splnil všechny úkoly a získal všechny hvězdičky a více není o co hrát. Ani nepamatuju, kdy jsem s hrou začal, protože hrát jí v kuse opravdu nejde. Je to vždy jen na pár večerů a pak se to omrzí a musí následovat pauza. Ta byla někdy i rok :-). Ale nakonec se vždycky vrátím a zase jezdím. Ke konci už jsem to vydržel docela dlouho, protože mě motivovalo dohrání hry. Celkově jsem u toho podle Steamu strávil 80 hodin.
Funguje to jednoduše. V jednom městě naložíte náklad a převezete ho do dalšího města. Na začátku je to celkem opruz, protože jezdíte po malé oblasti pořád dokola, dokud nevyděláte na rozřšíření do jiných států. Hra je rozdělená do pěti úrovní (od Začátečníka po Mistra) a v každé je pět úkolů. Úkoly jsou např. o odemykání dalších států, navštívení daných měst, převezení daného počtu nákladů nebo pro danou společnost samozřejmě bez nehod a podle pravidel.
Po odemčení velkých států jako je Francie a Německo, které mají na výběr tři města, už hra celkem odsýpala. Ale hrozně unavuje to, že všechny hraniční přechody jsou stejné se stejnou benzínkou a stejným místem na odpočinek. I další místa se neustále opakují. To samé se dá říci o projíždějících autech, jezdí tu jen pár typů. Navíc jich vždycky jede víc vaším směrem než naproti. A ty, co jedou v pruhu před vámi, mají tendenci nečekaně brzdit (zvláště u směrových cedulí) a to tak, že na fleku. Má to většinou za následek nehodu a tím ztrátu peněz nebo nesplnění úkolu. Zrovna tak ve městech hra s oblibou přehodi semafor na červenou kousek před vámi a když to nedobrzdíte, smůla, pokuta. Pokuty samozřejmě platíte i za to, když do vás nějaký blázen vletí a vy s tím nemůžete nic dělat.
Po grafické stránce mě hra nijak nenadchla, okolní krajina šla určitě udělat líp. Auta vypadají celkem dobře. Je možnost zvolit několik pohledů, ale použitelné pro jízdu jsou 3. Já používal nejčastěji pohled z kabiny a při nakládání a vykládání pohled za autem. Vyzkoušel jsem několik typů aut, která nejsou licencována, ale je dobře poznat, o kterou značku ve skutečnosti jde. Všechny motory mně zněly tak nějak stejně.
Přes vyjmenované nedostatky mě bavilo plnit úkoly a získávat hvězdičky. Je to simulátor řidiče kamionu a tak to taky beru, ta práce je prostě u ježdění po dálnicích pořád tam a zpátky.

Pro: hra naplňuje, co slibuje; úkoly; ježdění v Británii včetně trajektu

Proti: čím dál stejnější prvky ve hře - firmy, hraniční přechody, dálniční křižovatky, benzínky atd.

Od tohoto simulátoru jsem moc nečekal, velmi příjemně mě tedy překvapilo, jak hra hezky vypadá a dobře se řídí:

Zřejmě je hra dělána s ohledem na volant – ten samozřejmě nemám a tak jsem velmi ocenil možnost ovládat směr jízdy myší (podobně jako ve starym Flashpointu). Opravdu si nedovedu představit jak to hrát na šipkách - do toho bych skutečně nešel. Samozřejmostí je možnost manuální převodovky a běžnejch funkcí v autě - stěrače, blinkry, světla. Jediný co využívat nešlo (a jak by se to hodilo) byly zpětný zrcátka - na ty nebylo při pohledu z kabiny vidět.

Grafika ujde a města, který v recenzích všichni haněj, mi přijdou v pohodě – nejsou velký, aby člověk neoprostál hodinu na křižovatkách a přitom skoro všechny jdou navzájem rozeznat (Praha – žižkovská věž, Vatikán v Římě atp.) Chválím taky celkem inteligentní řidiče (když hodím blinkr zpomalí a pustí mě do výjezdovýho pruhu!)

Zatím samá chvála, co na tom teda neštimuje?

Pořád to stejný – tak a je to venku – náplň hry stále stejná, dálnice i trasy pořád stejný, auta pořád stejný, benzínek jsou dva druhy a jsou všude stejný, každý hranice vypadaj stejně, lišej se jen nápisem dané země. Nájezdů na dálníci jsou dva nebo tři druhy, za chvíli zjitíme, že se silnice liší jen nápisama na směrovejch tabulích. Ten stereotyp začne být za chvíli ubíjející. Nic kromě vidiny pár éček vás nenutí těšit se na štreku Varšava – Miláno. Žádný náhodný eventy, bouračky, objížďky, cokoli co by stereotyp oddálilo, nic.

Dále absence rádia – radějc bych poslouchal dokola 4 hodinovou empétrojku, než jen monotónní zvuk motoru.

V neposlední řadě bych uvítal možnost vystoupit z vozu a třeba potkat člověka. Svět sestavený pouze z aut a silnic působí neživě a sterilně.

Celkově ale nadprůměrnej simulátor – už pro to, že jsem se (snad) naučil couvat s vozíkem (přívěsem) a taky proto, že jsem poznal co je to sviňskej mikrospánek – snad mě to už nepotká v reálnym provozu :)

Kdo chce zkusit řídít truck, tahle hra mu to umožní v ucházející kvalitě, nic víc ale nečekejte.

65%

Pro: Reálnost, provoz, grafika, super model řízení

Proti: Stále stejné, prostředí sterilní a bez lidí, opakování objektů (benzínky, nájezdy), absence motivace hrát dále

Euro Truck Simulator se dá shrnout takto: Dost velká bída. Líbilo se mi dodržování předpisů, bez licence trucků se obejdu, málo měst mi taky zas až tak nevadí, ale co jsem nepřekousl byla expandace. Musíte si našetřit určitý počet peněz abyste si odemkli zemi. Jenže já byl rád že jsem vůbec doručil náklad a neumřel jsem při tom nudou. Nakonec jsem se nadech a na jednu zemi jsem si našetřil. A za druhé jedete furt po dálnici. Ve druhém díle byly i silnice první třídy, tam to byla sranda. Grafika je průměrná, ale uvnitř v kabině to vypadá celkem přijatelně. Takže první Euro Truck hodnotím padesátkou. Nenadchnulo mě to.

Pro: dodržování předpisů, prvních 30 minut se to dá hrát, pár drobností

Proti: absence chodců (ve dvojce napraveno) stereotyp, ježdění furt po dálnici, expandace

Euro Truck Simulator působí jako velmi slušná odnoš zaběhlé kamioňácké série 18 Wheels of Steel. Zprvu totiž vdechnete docela hodně novinek, ať už slušná grafika, pestrý výběr trucků, výběr města atp. Vše opravdu působí tak hezky, jak působit má.

Po prvních pár minutách se rozkoukáte a už si vezete svůj první náklad napříč Evropou. Samozřejmě jako správní vlastenci určitě jako výchozí město zvolíte Českou republiku a takový náklad, který se musí dovést do sousedního Německa je fajn, kdyby ... Po cestě totiž zjistíte, že Česká republika, je vlastně jen Praha s pár dálnicemi a to je tak všechno.

Ano, města nejsou tak zpracována, jak by mohla být. Pár silniček, městečko a das ist alles. Popravdě tohle bude asi první hořká pilulka, kterou natěšený řidič spolkne. Avšak nenaklopte náklaďák do první rokle, hra sice nanabízí, to co slibovala, ale její hraní je i tak zábavné. Postupem času se Vám otevírají další evropská města a hraní tak nabírá na pestrosti. Kromě toho, že se vše odehrává na imaginární Evropě, hra jako by vypadla z oka 18 WoS. Takže je Euro Truck Simulator zatím tím nejkvalitnějším simulátorem náklaďáků.

Pro: hezky vylepšená grafika, trucky, úprava trucku,

Proti: města jsou prapodivná, časem docela stereotypní,