Hero of the Kingdom III

30.08.2018 PC
Travel through the four valleys to save the kingdom from the ancient evil.

Vybírá si osud člověka, nebo člověk osud? Strýc Brent vás od útlého věku připravoval na prostý život zálesáka, jenž si občas přilepší zajíčkem či vysokou. Naučil vás však rovněž vzít za práci, a tak v přilehlém hvozdu není kmene, který byste nedokázali poslat k zemi. Nejraději jste však stejně na čekané s korunami stromů zastřeným nebem nad hlavou a nadýchaným mechem pod nohama. Příliš velká idyla, než aby přetrvala po delší čas, že? První hrdina (2013) zachránil království před lapky, druhý (2015) zatočil s pirátstvím, zatímco třetí bude muset čelit invazi monster z útrob země. Cesta za záchranou všeho, co je vám drahé se ubírá skrze čtvero údolí... Najděte ztraceného otce a porazte pána temnot!

I třetí pokračování 2D série od slovenské tvůrčí dvojice svou izometrickou estetikou opět vzbuzuje nostalgii po hardcore RPGčkách ze 2. poloviny 90. let, prakticky však vychází co nejvíce vstříc občasným hráčům. Na každém kroku proto nabízí řadu tipů, jak řešit rozličné úkoly a nastalé situace. Autoři v souladu se vzrůstající popularitou všemožného craftování napříč herními žánry přidali stavění i opravy budov. Přesto zůstává třetí HotK klasickou hrou na hrdiny s převažujícím bojem a plněním „přines, podej“ úkolů. „Udělej“ vedle výše zmíněného budování zahrnuje také lov, rybaření, houbaření, sběr bylin a lektvary či třeba řezání dříví. Ikony činností se vznáší nad k nim určenými místy z ptačího pohledu nahlížené mapy.

leebigh: Uznávám, to může pomoct. Ale mně přeci jen vyhovovalo to chození, byl jsem schopnej se to naučit a najít pár děr na trhu, kde se dalo…

Jakožto fanoušek předchozích dílů jsem nevydržel a musel si trojku pořídit a rozehrát ihned po vydání. Bláhově jsem si myslel, že bych to mohl jako "matador" zvládnout na jeden zátah a splnit tak jednu kategorii Herní výzvy, ale to samozřejmě nevyšlo a jsem rád, že jsem to včas vzdal. Víc jak 7 hodin hrát hru v kuse už chce trénink, náladu a dostatek času a já neměl ani jedno :)

Když jsem hru tedy rozehrál, tak prvních asi 5 minut bylo vše stejné jako dřív, stejný vizuál, hrdina z nuzných poměrů, triviální úkoly typu donášky jídla apod. Po těch pár minutách však začaly vyplouvat na povrch změny. Mezi prvním a druhým dílem nebyly změny téměř žádné, tady jich bylo celkem dost, až jsem hraním nabral dojem, že už nehraju stejnou hru. Jako první mě uhodil do hlavy "respawn" takřka všeho, znovu se objevují vysbírané houby, kytky, pochytané ryby, zastřelená zvěř i pobitá monstra. Na jednu stranu tak odpadá neduh, kdy na zisk všech achievementů bylo potřeba prošmejdit a pixelhunt metodou prohledat kdejaký kout, aby se našla poslední houba, nebo schovaný sud, teď už stačí prostě jen chodit po světě a sbírat a lovit a bojovat a achievementy prostě naskáčou samy časem.

Další podstatnou změnou je neustálá potřeba lektvarů a kopců jídla a to takřka na každou akci. Shánění a výroba nejsou kdovíjak těžké, ale otravně působí neustálá nutnost na všechno klikat a to hned dvakrát, na započetí a ukončení akce (to už bylo i dříve, ale tady je to množství klikání násobně vyšší). Taky mě zaujalo, že už ani na ty nejtužší boje není potřeba najímat si vojáky a pořizovat si nějaké super zbraně, teď už hrdina zvládne zkosit králíka i pekelného démona sám a celkem v klidu (pokud je pořádně najeden :D) I příběh je dosti plytký a vleče se. Je úsměvné, že člověk zná finálního bosse už někdy od půlky hry, aby nakonec zjistil, že se s ním přímo neutká a on zhyne na nedostatek sil :D je to tvrdohlavec a nesympaťák.

Z mého komentáře se může zdát, že hra je velmi špatná, ale tak to není. Je dobrá, oproti velmi dobrým předchůdcům. Je možné, že mi nesedly změny a hráč bez znalosti jedničky a dvojky hru ocení víc. Chápu, že hru dělají jen 2 lidé, ale stejně, za 3 roky práce bych čekal něco lepšího. Pokud vznikne další díl, tak snad spíš naváže na starší díly než na tento.

Pro: roztomilé, zčásti osvědčená hratelnost

Proti: novinky rozbijí osvědčenou hratelnost, příběh, záporák