Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Final Fantasy

Final Fantasy Pixel Remaster, Final Fantasy 20th Anniversary

Square •  Square Enix (GBA, PSP) •  Tose Co. (PSP, PS1, GBA)
18.12.1987
1989
14.03.2003
29.11.2004
26.06.2007
05.10.2009
25.02.2010
březen 2010
01.12.2011
10.01.2012
13.06.2012
19.07.2012
28.08.2012
13.11.2013
18.12.2013
28.07.2021
19.04.2023
kompatibilní
72
15 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Final Fantasy je prvý diel legendárnej JRPG série, ktorá časom získala až kultový status. Vyznačuje sa ťahovými súbojmi a odohráva sa v bezmennom svete s tromi veľkými kontinentmi. Po ňom sa hráč pohybuje vďaka zmenšenej mape, cez ktorú môže navštevovať rôzne dungeony, mestá, či lesy, močiare alebo hory. Po svete sa hráč spočiatku pohybuje pešo, ale neskôr dostane možnosť využiť kanoe, loď, alebo vzducholoď. Final Fantasy, ako prvá hra tohto subžánru, obsahuje veľké množstvo náhodne generovaných súbojov, ktoré hlavná partia musí buď vyhrať, alebo z nich utiecť. Vo Final Fantasy sa nepoužívajú klasické Magic Points (MP), ale využíva sa osem úrovní mágie s ôsmimi kúzlami.

Final Fantasy prvýkrát vyšla ešte v roku 1987 v Japonsku pre systém FamiCom, na 1MB cartridge Postupom času bola niekoľkokrát pretvorená na viacero systémov a preto sa jej najnovší remake Final Fnatasy I 20th Anniversary edition pre PSP od pôvodnej Final Fantasy už v mnohom líši. Hra bola takisto niekoľkokrát vydaná v kolekciách spolu so svojim pokračovaním Final Fantasy II.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
  • NES --
Final Fantasy a Dragon Quest jsou dvě největší a nejznámější JRPG série. Obě hraji velmi rád, ale ani jednu nemám zkompletovanou. Do Dragon Questu jsem se pustil hezky od začátku už před pár lety a to rovnou v originální NES verzi. S Final Fantasy jsem historicky strávil více času a tak jsem dal naopak přednost nejaktuálnějšímu vydání v podobě Pixel Remasteru. První tři díly jsem nikdy nedotáhl do konce a tak jsem prvním kompletním dohráním hezky oslavil 35 let výročí od vydání. I po všech těch letech mám pro hru v podstatě jen chválu. Hra od prvního vydání samozřejmě ušla kus cesty. Hratelnost je teď rychlejší, stejně jako levelování, je k dispozici mapa a maximální level je 99 oproti původním 50. Díky těmto změnám jsou novější verze (nejen Pixel Remaster) přístupnější a snadněji do nich pronikne i hráč, který není na hry té doby zvyklý. Remaster se povedl i po grafické stránce, hra vypadá pěkně a zachovává ducha originálu.

Samotná hra přináší klasický příběh o záchraně světa a boji proti zlu, ale svět a jeho atmosféra přímo vybízí k průzkumu. Dungeony jsou hezky navržené, prostředí se mění a na nudu není ani pomyšlení. Souboje jsou řešeny klasickým tahovým stylem, každý protivník má jiné slabiny a díky družině čtyř postav s různým povoláním je zaručena slušná variabilita. Z nabízených šesti povolání jsem zvolil bojovníka, zloděje, bílého a černého mága. Parta fungovala dobře, mohu doporučit. Oproti druhému Dragon Questu, kde také ovládáte více postav, je zde vše vyřešeno lépe. Postavy od počátku zesilují spolu a odpadá tak nepříjemná starost o nováčka v pokročilé oblasti. Obtížnost je nastavena rozumě, v podstatě jen samotné finále a jedno náhodné setkání jsou problematičtější. Nakonec jsem splnil i všechny achievementy, ale poslední dva nepřátele jsem si musel najít podle návodu. Dohledat truhly není díky mapě problém. Herní doba 26 hodin, konečný level 73, poslední deset levelů díky čekání na War Machine.

Fanoušky série potěší přítomnost mnoha známých monster nebo kouzel. Během mého pomalého hraní vyšel Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin, který mám stále ještě rozehraný. Příběh obou her je provázán / převyprávěn, takže se hodí hrát je společně. S atmosférou to dělá divy a boj se stejnými monstry v povědomých lokacích má hned jinou šťávu. Oběma hrám to pomáhá, ale Stranger of Paradise z toho profituje více. Doporučuji buď paralelní hraní nebo začít původní jedničkou, obráceně narazíte zbytečně na spoilery. První díl Final Fantasy je zkrátka skvělá hra a já píšu další pět Pixel Remasterů na seznam.
+32