Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Charllize (20.03.2020 18:14): Na cigara se v.... :) Lze to plne nahradit vapovanim... sam jsem delal skoro krabku denne a ted uz rok bez cigaret a pohoda. Dal jsem si za tu dobu tak krabku celkem, jen abych si pripomel jak je to hnusny :D Nedelam si iluze ze to vapovani taky nema nejake "vedlejsaky", ale oproti cigarum... clovek nesmrdi, nechrchla, velmi brzo to poznas i na dejchani. Pocitam ze do roka seknu i s tim vapovanim.
@Zx Atari 500 (20.03.2020 18:06): ja byl dneska od soboty poprve venku v samosce. S respiratorem. Je tu takovej kopecek k ty samosce, a dal mi dost zabrat na dychani v tom respiratoru. Mam trochu rymu a to taky nepridalo. Taky me to zarazilo odhledne toho ze jeden z pruvodnich jevu je dusnost,ale pocitam ze spis budou na vine cigara :)

Clovek by nemel podlehat hypochondr nalade, i kdyz v tomhle pripade to je raz dva.
@Zx Atari 500 (20.03.2020 17:05): tohle mi přijde relativně rozumný, slevy hodně cílí na důchodce a hrozí tak, že se srotí v jeden čas na jednom místě a odnesou si kromě levnýho salámu i něco jinýho. Bez slev se nakupování více rozprostře časově i místem, takže proč ne ;)
@Gordon (20.03.2020 14:37): Vybuch sopky je cinnost planetarniho deni. Vybuch jaderne elektrarny, potopeni tankeru atd. je diky cinnosti cloveka. Nevim, co k tomu vic dodat.

"Snad si taky nemyslíš že "příroda" je nějaký vědomí. :) "oNa NáM to dÁ SežrAt!!!§" :-D"
To si nemyslim, ale nemuzu to ani poprit. Navic ta "priroda", je jen mala cast z celku.
Jdi se optat treba Deirdre Skye, co si o tom mysli :)


A dal uz na toto tema tady nereaguju :)
@Zx Atari 500 (19.03.2020 10:18): To jestli vybuchne elektrárna nebo sopka, není v jednom ani onom nijak přirozený, tak jak si to rozdělíš ty, připomíná to takové ty fanatické kecy náboženských, kdy vůle boha ospravedlňuje vše co dělaj a proč jsou ostatní zatracení hodní. Přirozený řád, tak jak si ho ty představuješ neexistuje, je to jen debilní plkání pesimismu, kdy člověk = špatně.

Snad si taky nemyslíš že "příroda" je nějaký vědomí. :) "oNa NáM to dÁ SežrAt!!!§" :-D
@hanak_v_exilu (20.03.2020 12:45): Čína se nepropaguje přes sílu? Viděl jsi, jak tady vypadají oslavy jakéhokoliv významného výročí? Nepodvoluje se síle? Po střetu s technicky vyspělejším Západem se podvolila a od té doby trpí komplexem méněcennosti (i ve školkách dětem vtloukají do hlavy, že Čína byla v minulosti ostatními zeměmi šikanovná, ale "dnes je silná a už si na ni nikdo netroufne!"). O nějaké "takoví jako jsme my, vy nikdy nebudete" mentalitě nemůže být ani řeč. Nerada používá sílu? Stačí se podívat, jak řeší problémy na vlastním území.

S každým dalším příspěvkem je čím dál víc zřejmé, že ty nejen, že neznáš žádné Číňany, ty neznáš ani Čínu.
Schodek státního rozpočtu kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku letos překročí 100 miliard korun. ČT to řekla ministryně financí Schillerová.

Tomu snad nemuze nikdo verit, ta sekera bude mnohem, mnohem vetsi... :)
@hanak_v_exilu (20.03.2020 12:45): Ehm, samozřejmě že se propaguje přes sílu. Viz dopis Kuberovi, viz stavba letadlových lodí, viz test rakety označený jako úklid na oběžné dráze. Čína je založena na síle, jen se naučila, že je efektivnější pokud je železná pěst zabalená v sametové rukavičce. To se ostatně naučila od USA. Nicméně i to, co Čína děla se jako síla označuje - jen jako měkká síla.

Intervenci bych asi nerozebíral, nemám nastudováno a a co vím tak máš pravdu. Nicméně stavba umělých ostrovů v Jihočínském moři by šla považovat za docela hraniční.

Ale to už jsme se dostali od CoViDu a tedy vědy daleko. Takže dkuju za diskuzi a
uvidíme, budoucnost nás rozsoudí.
@Kunick (20.03.2020 12:23): Jenže Čína se nepropaguje přes sílu, to je evropský přístup. Obviňuješ ju z toho, co dělá Západní civilizace. Čínský přístup je "Podívejte se na nás a obdivujte nás, protože takoví jako jsme my, vy nikdy nebudete." Arogantní postoj, ale stovky let k němu měli pádný důvod. Čína obecně na sílu reaguje špatně, nepodvoluje se síle a také ji nerada sama používá. V zahraniční neintervenovala od 70. let. Čili ze stálých členů rady bezpečnosti je suverénně nejmírumilovnější. To jsou ty paradoxy nezkreslené reality. :-D
@hanak_v_exilu (20.03.2020 12:12): O těch testech je to pravda, nicméně jsou země které to přiznávají a jsou země, které to marginalizují a využíavají toho.

A to právě není pravda - oni se o tom rozhodovali daleko dříve. Viz ty politická obvinění z šíření poplašné zprávy.

Myslím, že princip propagace na sílu zůstává stejný, okolnosti pro to nejsou podstatné. Něco jako kolektivní pamět funguje přes 2-3 generace.

A právě o tom to je. Nenadáváme na číňany, stejně jako nenadávám na rusy - v obou případech nadávám na jejich vlády, které něco pokazily. Stejně tak kritizuju i u nas strany, které jsem volil, když dělají něco co považuju za chybu. A jinak v tom Vatikánu té kritiky bude požehnaně! (pun intended :D)
@Kunick (20.03.2020 11:56): Nikdo nezvládá testovat. Ne tak aby otestoval významné procento populace. Ani Island to nedává a to by mu stačilo pár set tisíc testů.

V době kdy se rozhodovali jaký postoj zaujmou už byl virus i za hranicema, takže izolace Číny okolním světem by nedávala smysl. Tak jako tak by mohli zamezit vstupu lidí a nemuseli by omezovat zboží. Z určitého hlediska by to bylo pro Čínu výhodné.

Aplikovat zážitek z šedesátých let na úplně jinou zemi, která byla notabene s tou konkrétní zemí v té době ve válce, ti fakt připadá logické? A jenom tak pro zajímavost, dá se to aplikovat i na jiné země které nám někdy v něčem pomůžou? Třeba Německo? Nebo USA?

Já žádné Číňany neznám. Super lidi se ale najdou všude. A na vládu se nadává taky všude. Ve Vatikánu možná ne.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 11:45): Samozžejmě, že je nemáme. A vláda je za to logicky a oprávněně kritizována. Zakaz testů soukromým laboratořím byl fail jak prase. Jenež u nás je na ty chyby vidět snáz a více než v číně.

Ano, zaujmout britský postoj by teoreticky mohli. Jenže tomu bránilo to, že ostatní státy zaváděly různá opatření proti číně, což jim zbrzdilo ekonomiku už před jejich vlastními opatřeními. (A mimochodem británii to spousta lidí vyčítá, a to že se najednou jejich vládá chová jinak to jen podtrhuje.)

Tady myslím pleteš kritiku toho, že jsme za několikanásoubnou cenu koupili ochrané pomůcky - a se zpozěním 2-3 týdnů (podle proklamací premiéra a m.zdravotnictví). A toho že různí představitelé a např. čínský velvyslanec toho využijí k propagaci a zlepšování PR Číny - není to jen logický odpor národa, který o "bratrské pomoci" ví svoje?

Jinak pár číňanů znám osobně a jsou to super lidi, ale většina na svoji vládu nadává daleko hůř než kdy zazní v ČR. Jen teda mezi čtyřma očimaa i to jen v zahraničí.
@Kunick (20.03.2020 11:02): Já jsem to pochopitelně četl.

U nás bude taky počet nakažených větší. Nejspíš řádově, možná o dva řády, někdo říká že až o tři. Znamená to že zatajujeme informace? Ne, prostě je nemáme.

I když se na ně celý svět soustředil, furt mohli přijmout Britskou strategii. Odpovídalo by to postupu "mlčet, umlčovat a dělat jako by šlo jen o chřipečku". Jenže kupodivu světu vadí, že Čína chránila obyvatele za cenu recese své ekonomiky. Británii naopak nikdo nevyčítá, že natvrdo počítá s desítkama tisíc úmrtí. Někteří lidi by Číně vyčítali i že vynalezla papír, protože se na něj přece dají psát škaredé věci. Podívej se na reakce na dovoz zdravotnického materiálu z Číny? Radost, nebo nejdebože vděčnost? Ne, zahořklost, odsuzování a vyhlížení doby, kdy to těm Číňanům zase vytmavíme. Podle mě je takové chování k zblití. Takovou tupou nenávist jsem nikdy nepochopil, ať už byla ke komukoliv.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 10:50): Zkus se podívat co se ví o tom co se vědělo. Zdůrazňuju VĚDĚLO. A ber to tak, že jde o zemi kde pokud už se něco ví, tak to na pozadí je totálně prohnilé. Jinak se podívej hlavně na 12. a pak 29. prosinec - aby byl vidět ten přístup oficiálních míst, ikdyž lidé si ymslí něco jiného.

Jinak nevím jestli jsi zaznamenal, ale když se z Wutanu začali evakuovat evropští občane. Tak na palubě bylo nakažených několik procent. Jeden epidemiolog se vyjádřil, že není nejmenších pochyb. že to je poměrně reprezentativní vzorek a v té oblasti to bude velmi podobné. čína tehdy přiznávala desítky tisíc připadů maximálně.

A růst si omezili až ve chvíli, kdy se na ně celý svět soustředil - to byla jen eliminace špatného PR.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 10:34): Nechápu, na co reaguješ. Neřekl jsem, že opatření Číny by byla neefektivní, stejně tak jsem se tady ani jednou nezmínil o ostatních státech. Je rozdíl být nepatřičně připravený, když vím, co se na mě řítí, a tajit informace, když vznikne situace, která by mohla ohrozit zdraví nejen místní populace.

@hanak_v_exilu (20.03.2020 10:50): Opravdu si přečti něco o čínském zpravodajství a o tom, jak se tady řeší takové problémy. Víc už ti k tomu nemám co říct.
@Kunick (20.03.2020 10:35): Jo, jenže jaké měli informace. "Jakýsi doktor tvrdí, že objevil novou nemoc. Požaduje karanténu celé provincie, a plošné testy." - "Aha a jak se provevuje" - "Mírně zvýšená teplota, kašel, rýma." - "To se posral, ne?" - "Někdo prý může dostat zápal plic." - "No tak takoví lidi půjdou do nemocnice. Co tam máte dál?" Vždyť takhle lidi u nás uvažovali ještě v březnu. Než zjistili jak velké procento lidí bude muset jít do nemocnice, tak bylo pozdě. Během dvou týdnů postavili dvě nové.
Já se nezastávám tamního režimu, ale to že byli ochotní ohrozit ekonomický růst, o něhož se opírá legitimita vlády komunistické strany, jenom proto aby ochránili co nejvíc lidí, tak ukazuje, že kdyby to mohli zastavit v zárodku, tak to sakra udělají, protože ekonomické škody by byly mizivé. Očividně nemohli.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 10:04): máš pravdu v tom,že nejde zacjitit hend prvního pacienta - jenže ten je zatím dohledaný minimálně v listopadu a vzhledek tomu, že neměl kontakty na další nemocné, tak ani on není pacient 0. Ale furt se bavíme o tom,že pokud přiznají problém na konci prosince a začnou ho řešit na konci ledna...

Jinak co se tíře toho, že čína má mít manuál - příležitostí jak se poučit měla spoustu jen za posledních 15 let: SARS, ptačí chřipka, prasečí chřipka, teĎ CoVId ...

@hanak_v_exilu (20.03.2020 09:32): tohle je selhání úředníků. Tyhle zásoby se mají obměňovat postupně. A pokud mbylo podezření na ztrátu učinnosti, měly být např ve 2/3 své expirační doby odprodány. A navíc 400 mega jsou, se týče podobného sortimentu, drobné.

@hanak_v_exilu (20.03.2020 10:34): Ale to vubec není podstata. Podstata je, že Čína to posrala a teď se tváří jako zachránce světa. Jinak na to hodnotit, jak to kdo zvládá je ještě příliš brzy - uvidíme za rok. Jinak že to posrala Italie o tom, žádná ale to stále nevyviňuje čínu z toho, že to mohla zastavit sama a neudělala to. Navzdory tomu, že podle Tvého názoru reagovala rychle a pružně... Větší blbost už prohlásil jen Falmer, když řekl že za komunistů by se to zvládlo líp.
@special_plan (20.03.2020 10:23): Fajn. Které země zareagovaly tak jak by podle tebe měla zareagovat Čína? Tchaj-wan ano, HongKong, to je skoro to samé. Singapur. A nějaká další? Korea je spíš plichta, Japonsko to taky jeden čas nedávalo. A to k nim nákaza došla později, takže se měli čas připravit. Všichni ostatní dopadli hůř a probíhá to tam hůř. Případně se tam tváří, že jsou v pohodě. Takže to asi tak jednoduché nebude. Logiku "Děláme to blbě, protože to posrala Čína" odmítám. Ta je dobrá pro předškolní děcka.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 10:04): Měli příležitost šíření zpomalit, neudělali to. Efektivně zareagovali na situaci, kterou pomohli sami vytvořit. Kdyby byli od začátku transparentní, nemuselo to dosáhnout takové vážnosti.

Doporučuji přečíst si něco o tom, jak funguje čínské zpravodajství a jak (ne)prezentují zprávy, které by nějakým způsobem mohly vrhat špatné světlo na Čínu nebo její vládu.
Ty informace měli ještě včas. Mohli to řešit už v prosinci a byla by z toho jen malá epizodka. Ono se to tu píše dokola. Capslock ti nepomůže. Stále jen opakuješ zjevný nesmysl.
@special_plan (20.03.2020 09:45): Jenže ty informace měli POZDĚ. Vždyť to pořád opakuju. Už když přišel ten vědec s informací, že existuje nový virus, bylo pozdě. Protože i kdyby vyšetřil rovnou pacienta 0, tak by to znamenalo, že ten člověk už minimálně čtyři dny, nejspíš víc, roznášel virus v desetimiliónovém městě. Virus na který se nedá rychle testovat, má příznaky nachlazení a je extrémně nakažlivý. Nezastavíš ho. Proto se nedá zastavit rýma nebo chřipka, ale dá se zastavit ebola nebo marburg.

Můžeš si o Čínské vládě myslet co chceš, ale zareagovala podivuhodně pružně a efektivně. Vždyť karanténa šla tak rychle, že za pár dní už nemělo smysl počítat milióny, ale spíš procenta celkové lidské populace. Nikdo v Evropě takové reakce schopný nebyl.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 08:48): Vláda jeden den ve zprávách situaci zlehčovala, aby pak druhý den odstřihla Wuhan od zbytku světa. Měli dostatek informací na to, aby informovali o preventivních opatřeních a doporučeních pro občany. Nic takového se nestalo. Tady se bavíme o zemi, která několik měsíců tajila skutečnou závažnost situace, když propukl SARS, a tím zbytečně ohrozila zdraví svých občanů. To samé se stalo i teď, jen to pod pokličkou nešlo držet tak dlouho.
@Kunick (20.03.2020 09:12): Jenže stejnou situaci měla i Čína. Když si uvědomili co se děje, tak už se virus kontrolovat nedal. Právě kvůli té úžasné nakažlivosti, mírným nebo prakticky žádným příznakům u velké většiny lidí, nebo díky tomu, že virus přežívá i mimo člověka, bylo jasné, že tohle neuhlídáš. Jenže znovu, tohle zjistit trvá nějaký čas. Jo, kdyby byla inkubační doba 24 hodin a po nich VŠEM zežloutlo bělmo, tak to uhlídáš. Ale hledej v miliónovém městě někoho, kdo občas lehce zakašle a má teplotu 37,3. A nebo ještě hůř, hledej někoho kdo za 14 dní občas lehce zakašle a bude mít teplotu 37,3. Vždyť si vem jak dlouho trvalo, než bylo možné testovat v řádu hodin a dní. Mně připadá, že většina lidí si představuje situaci Číny jako kdyby dostala manuál, pečlivě ho pročetla, pak ho spálila a rozhodla se problém ignorovat a svědky umlčet. Jenže ve skutečnosti připomínaly její možnosti spíš trychtýř. Na začátku šlo dělat cokoliv, každý radil všecko možné, ale nikdo nevěděl nic jistě. Na získání přesných informací potřebovali čas, ale mezitím spadli trychtýřem trochu níž a jejich manévrovací prostor se tím zužoval. Když už věděli dost, zbývaly jim jenom dvě možnosti. Nedělat nic, nebo celoplošná karantnéna. To je klasický průběh krize. Dá se to aplikovat i na migrační, ekonomickou a většinu dalších.

K té zbytečné připravenosti na krize které nikdy nepřijdou
https://www.lidovky.cz/noviny/stat-spali ... 223543_ln_noviny_ele

Zbytek toho cos napsal, není reakce na to co jsem napsal já.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 08:48): Tak teď trochu zavádíš. To co říká Anglie platí pro sytuaci kdy se jedná o etablované onemocnění tzn. onemocnění které se tak rozšířilo, že už nikdy se ho na zeměkouli nezbavíme (pokud teda nevyvineme dokonalou vakcínu což je tohohle typu uplně nepředpokládám) V případě že je ohnisko v jedné jediné oblasti, tak se lze karanténou účinně bránit. Prostě vir potřebuje hostitele jinak po nějaké době ve vnějším prostředí zaniká (není živý a tak nemůže umřít). Tedy stačí počkat až se v oblasti vyvine imunita, vir vychcípá a pokud se za 10 let zase přenese z nějakch zvířat, pak už to bude daleko snažší protože jej budeme mít prozkoumaný.

Chřipce je to velmi podobné - hlavně tím jak snadno a jakým způsobem se šíří. Projevy jsou však bližší třeba zápalu plic. Tohle všechno jsou informace, které jsou známé. Stačí si přečíst vyjádření nějakého odborníka, který umí popularizovat.

Zatím největší PR si na tom dělají politici: jak babiš - zvládám všechno, tak Johnson - projdeme tím spolu, budeme trpět ale vyjdeme z toho silnější; tak Si tin pching - čína zachranuje svět... Jinak teď leakli informace, podle kterých před jeho příjezdem do Wuchanu razantně omezili počet testovaných, aby tak snížili počet nových případů...

A k tomu, že zásoby proti sars byly zbytečné ... nebyly, prostě se použili jako běžné prostředky. Navíc i tak byl SARS mega průser - tam nás zachránilo, že jeho příznaky byly tak težké, že se snadno daly monitorovat.
@special_plan (20.03.2020 08:29): To není zastávání se režimu. To za prvé. A za druhé, ne neměla. Nemá je nikdo ani dneska. Británie na základě stejně kusých informací například věří, že se proti tomu bojovat nedá a všichni její obyvatelé si tím musí projít. Německo říká plus mínus to samé. Vždyť nikdo ani netuší, jestli si nakažení lidé vybudují imunitu. Tak mi řekni, kdo má pravdu? Řekni mi natvrdo, jestli je to něco co prostě přejde, zdravotnictví si s tím poradí a ti co umřou by umřeli stejně na chřipku, nebo infarkt, nebo o dva měsíce později sešlostí věkem. Zkrátka jestli je to jenom chřipka s dobrým PR. A nebo, jestli je to něco, kvůli čemu musíš izolovat celé části země a rozjet mašinérii kontrol, dezinfekcí, represí a prožít si následnou ekonomickou krizi. Ani dneska to nevíš. A to je konec března. Předpoklad, že tohle všechno někdo věděl už loni v prosinci, je iluze. A ten doktor. Jo, měl pravdu. Jenže stejně jak se říká, že ekonomové předpověděli osm z předchozích dvou krizí, tak doktoři vidí potenciální epidemie úplně všude, ale ty prostě nepřicházejí. Jenže si je pak nikdo nepamatuje, protože takové falešné proroky nikdo zpětně nedohledává. Zbytečně nakoupené zásoby proti SARS a prasečí chřipce jsou tuším dost výmluvné.
@hanak_v_exilu (20.03.2020 06:49): "Ty to bereš jako kdyby Čínská vláda měla už od prvního dne naprosto přesné informace a rozhodla se, že to nějak okecá. Jenže tak to není."

Vláda informace měla, a nejednala, resp. jednala tak, že umlčovala svědky.
@special_plan (20.03.2020 00:02): Ech, cože? Náš ministr zdravotnictví celou dobu propagoval, že koronavirem je zbytečné se zabývat, že hlavním problémem chřipka. Zakázal nemocnicím kupovat respirátory a doteď se snažil zabránít testování koronaviru. Nejedlý tady na začátku března po návštěvě Číny běhal po hospodách jako by se nechumelilo. Proto si myslím, že u nás jsou reálná čísla taky úplně jiná a můžeme si s Čínou minimálně podat ruce. Dodatečně teď dochází k drakonickým opatřením, které jsou ale mnohdy kontraproduktivní (prakticky zákaz procházek a sportování venku).
@hanak_v_exilu (19.03.2020 23:48): Udivuje mě tvá potřeba zastávat se režimu, který je celosvětově nejznámější svou kontrolou informací (cenzurou, lhaním, propagandou). Na začátku ledna už všichni v Číně věděli, že se objevil nový virus podobný SARS. První opatření se objevila až o 3 týdny později. Mezitím se virus roznesl po celé zemi. A ne, nikdo tady neříkal, že je to jen chřipečka.
Ono asi nelze polemizovat s tím, že to Čína neskutečně podělala. .Jako dobrý argument je možné poukázat na stávající celosvětovou pandemii. Kdyby neumlčeli onoho lékaře (který nakonec na nemoc ve svých zasloužilých pětatřiceti zemřel) a další odborné hlasy, tak z toho mohl být daleko menší problém.
@Kunick (19.03.2020 23:17): Ty to bereš jako kdyby Čínská vláda měla už od prvního dne naprosto přesné informace a rozhodla se, že to nějak okecá. Jenže tak to není. Netušili jak moc je to nakažlivé, jak moc je to smrtelné, jak dlouho by museli držet karanténu. O tom všem se debatuje ještě i dnes. A pochopitelně i tam určitě byly hlasy že je to jenom chřipečka, že je lepší si tím projít a nepoložit si ekonomiku. Pak se rozhodli jak se rozhodli a zareagovali neskutečně efektivně. Evropa měla víc informací, větší zdroje, mohla se inspirovat a stejně to podcenila.
@hanak_v_exilu (19.03.2020 23:11): jenže o tom viru byly zprávy už z poloviny prosince. A typka z Wutanu soudili za šíření poplašné zprávy. Proto taky všichni v číně o tom viru referovali pomocí tehdy populárního seriálu černobyl. Tam vláda taky zatloukala dokud nemusela přiznat pravdu.

Jinak co se děje daleko ve vnitrozemí v zapadlých častech nevíme. Ostatně je vysoká parvděpodobnost, že třeba do Íranu to zavlekl čínský muslim.

Jinak tady odkaz, jak to mohla čína zarazit v zárodku.
@Kwoky (19.03.2020 21:48): Pocet umrti se muze velmi rychle zmenit vzhledem k prubehu onemocneni. Pry ma onemocneni az tri faze - nachlazeni, nasleduje uleva, chripka, nasleduje uleva, oboustranny zapal plic ktery muze prejit az do kompletniho selhani dychaci soustavy. Vypada to tedy, ze ty obdobi ulevy jsou dusledkem slabe az zadne imunitni odpovedi a vedou tak ke komplikacim. Cinsti vedci pry zaznamenali zmenu chovani viru. Ted jsou pry priznaky slabsi nez ktere byly u pacientu v Cine a to tak casto vede k podceneni onemocneni a jeho dalsiho sireni. Pozitivni by melo byt, ze pry jedinci s mirnejsim prubehem maji v tele mene viru a jsou tak mene nakazlivi. Krom toho asi mene kaslou a kychaji, coz na to ma prirozene take vliv.
@Kunick (19.03.2020 22:49): Všude to nebylo. Reálně byla postižená jedna provincie. Třeba v Pekingu bylo míň nakažených, než u nás. A opatření stejná jako ve Wu-Hanu. To je mimochodem za situace, když nevíš co se děje, nemáš čas na přípravu a celá země cestuje kvůli oslavě nového roku, hodně slušný výkon.
@hanak_v_exilu (19.03.2020 22:33): jenže až ve chvíli, kdy to bylo všude. To už jinak než drakonicky zasáhnout nemůžeš. Myslím, že většina Evropy to zvládá napohodu. Za rok za 2 si vybudujem imunitu. Teď jde jen o to nezahltit zdravotnický systém, protože to je to co by nás poslalo do kopru ...viz Italie.
@Charllize (19.03.2020 22:07): Šak taky Čína zavedla měření teploty při vstupu do budov, plošnou dezinfekci společenských prostor, tvrdou izolace nakažených. Žádný Evropský stát se k těmhle nařízením ani nepřiblížil. My patříme k těm nejvíc důsledným a i tak to byla až do včerejška jen taková hra na opatření.