AMD fans si nekupují Intel CPU a Nvidia GPU.
Opravdu by mě zajímalo kde je s tím turbo boostem skutečně zakopaný pes. Jestli to je v sillicon lottery (a já měl jen štěstí) nebo je to tak trochu mezi klávesnicí a židlí. No offence.
To, že AMD našlo v mikrokódu chybu a opraví ji, považuji za vstřícný přístup a známku toho že si zákazníků váží . Abych byl úplně přesný, že si váží si jejich zpětné vazby a reaguje na ní nejen slovně ale něco skutečně dělá pro zlepšení situace.
Nicméně bych rád věděl kolik z těch lidí co přispělo do testu toho der8auer co postoval valcik umí rozpoznat položky v BIOSu, nasadit správně chladič CPU, apod., protože v diskuzích (CZ i zahraničních) jde často slyšet názory, že lidé neví, že je automaticky třeba v BIOSu:
Kritické volby:
1. zvolit ručně Extreme Memory Profile (X.M.P.) + fakt, že jsou k dispozici obvykle dva X.M.P. profily (1+2) a je nutné vybrat ten správný tzn. ten rychlejší garantovaný (stačí se podívat na detaily X.M.P. profilu abych rozpoznal ten správný. Pokud to uživatel neudělá, RAM běží na JEDEC standartu na pouhých 2400 Mhz (2x 1200 Mhz) což se podepíše na výkonu celého CPU.
2. Že se nachází pod Extreme Memory Profile (X.M.P.) volbou High Frequency Support (=Infinity Fabric), který má 5 dostupných voleb:
a) Auto = nastaví IF podle nastavení RAM
pozn. funguje správně pouze pokud RAM nejsou přetaktované manuálně, pak je nutné zvolit jednu z voleb níže
b) Level 1 = IF 1600 Mhz (pro RAM 3200 Mhz)
c) Level 2 = IF 1700 Mhz (pro RAM 3400 Mhz)
d) Level 3 = IF 1800 Mhz (pro RAM 3600 Mhz)
f) custom Level = IF >1800 Mhz (pro RAM rychlejší než >3600 Mhz)
Např.: pokud mám RAM 3000 Mhz a jen jsem vybral manuálně správný X.M.P profil nemusím dělat nic, by default BIOS nastaví IF na 1500 Mhz.
Pokud ale mám tytéž RAMky přetaktované manuálně na 3200 Mhz pro max. výkon je nutné vybrat Level 1 aby IF vždy běžel na frekvenci RAM = 1600 Mhz (2x 1600 Mhz = frekvence RAM 3200 Mhz). Pokud ručně nevyberete Level 1, tak IF poběží na původní nižší hodnotě 1500 Mhz!
Pozn. volba High Frequency Support se objevila až v pozdějším update BIOSu, v manuálu základní desky není vůbec popsána.
Volitelné (doporučené ale na vlastní riziko):
1. zkusit si trochu pohrát s System Memory Multiplier (děličkou RAM) za účelem zkusit přetaktovat RAM a získat tak nějaký výkon navíc.
Já se takto pouhým zvýšením děličky z default 30 na 36 dostal s RAM bez problému na 3600 Mhz.
30 = 3000 Mhz
32 = 3200 Mhz
34 = 3400 Mhz
36 = 3600 Mhz
atd.
EDIT: vždy se dělička zvyšuje v postupných krocích, ideálně se zvýší např. z 30 na 32, ověří se že systém nabootuje a zkusí se nějaké benchmarky, zátěžové testy, memory testy, apod, že to RAM zvládne.
Pokud by systém padal do BSOD nebo nebyl schopen nabootovat do OS bude pravděpodobně nutné resetovat CMOS na základní desce (tzn. nastaví se default safe values). Je to tedy skoro bez rizika. K poškození HW by nemělo dojít pokud jen zvyšujete děličku a nehrajte si s voltáží RAM.
2. Manuálně zapnou PBO (Precision Boost Overdrive) pod AMD overclocking a tím částečně obejít limity. Pomůže to především v multi-core výkonu.
Všechny tyto kroky jsou důležité pro zajištění max. výkonu nových Ryzen 3000 CPU.
RAM s nižší frekvencí a horším časováním mají vyšší latence, a to se podepisuje na celkových výkonech CPU. Navíc pokud sběrnice Infinity Fabric neběží na stejné frekvenci jako RAM tak se to také podepisuje na výkonech CPU. Proto AMD udává, že ideální je RAM do max. 3733 Mhz kdy Infinity Fabric může stále běžet na stejné frekvenci jako RAM. Nad tuto frekvenci se automaticky aktivuje dělička RAM.
PS: dnes jsem opakoval testy v Cinebench R20. 4 z 8 cores mého R7 3700X dají opakovaně v testu 4367 Mhz s možných 4400 Mhz. Mohu doložit screenshoty kde to jde vidět. Tak nevím, měl jsem štěstí na kus nebo jsem si jen vhodně pohrál s nastavením BIOSu? Fakticky jsem přetaktoval RAM na vyšší frekvenci, CPU s výjimkou PBO jsem se ani nedotkl.