Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Cobot (08.09.2019 11:08):
Tak si to nech u tý Alzy i složit - budou mít záruku na celý (odzkoušený) komp a ty se nebudeš muset nervovat se skládáním a nastavováním AMD....wokna tě asi nechají nainstalovat svoje

Já jsem se do podobný ceny vešel s nadupanou i5, slušnou deskou, RAM i HDD a SSD...jen grafiku jsem koupil zalevno v bazaru.
@Cobot (08.09.2019 11:08): Zkusil jsem v rychlosti, vypadá to takto. Určitě by se dala najít levnější case, asi i RAMky o pár stovek. GTX 1060 se už blbě shání, možná lepší kouknout do bazaru. U turingů už je dost skok (asi 2 tisíce na ty nejlevnější ITX modely..).

Edit. case je zlevněná, proto je levnější varianta s tím plexi sklem než bez něj, jinak bych radši bral komplet neprůhlednou nebo s tvrzeným sklem..
Potřebuju zatím nasměrovat. Budu stavět novej komp pro znamé. Naštěstí budget je rozumnejch 15-20tis s tím, že ideálně blíž k 15tis. Monitor zatím není třeba, ale později ano a něco levnějšího do 3k asi. Respektive je požadavek na monitory dva. Takže dva výstupy na kartě jsou nutnost. Něco zkusím vybrat sám, ale už se vážně vůbec neorientuju. O komp se budu do budoucna starat, takže chci něco bezproblémového s potenciálem budoucích upgradů.

Požadavky:
Minecraft (a spravování serveru Mincraftu přes FTP, žádné lagy... ať už to znamená cokoliv...)
Hodně otevřenýh oken v Chromu
Další hry Minecraft, Trove, Apex Legends, CS:GO, Fortnite (s výkonovou rezervou + tenhle typ online her co se možná do budoucna objeví)
Nějaká editace videí na youtube (nic ultra profi)

Moje zatím hodně hrubá představa je nějaká menší skladná bedna. Nemusí být nejtišší, ale třeba ty boosty u AMD by asi vadili pokud je to to co si myslím. Když nějaký hluk tak konstatní. Určíte SSD na systém a buď druhý na ty hry a nebo jeden větší na všechno. Za tyhle peníze by se podle mě dala pořídit i rozumná dedikovaná grafika starší generace (1030, 1050, 1060..). Raději bych nvidii. U procesoru bych se ale vzhledem k té editaci videa a více jádrům nebránil AMD i když AMD komp jsem nikdy nestavěl. Ale to je asi fuk. Sytém koupím za dvě kila na netu.

Chtěl bych to koupit po komponentech, ale je požadavek to koupit na splátky. To snad u Alzy nebo u CZC jde. Doufám, tohle jsem nikdy neřešil.

Kluk hrál doposud na totálních plečkách, tak by si zasloužil něco slušnějšího. Je to směřováno na Vánoce.
@lseling (08.09.2019 09:54): no jasně CLEAR CMOS. Už jsme starej. Takhle to tenkrát bylo běžné. Přepojovali se piny na desce. Některé desky mívali BIOSy dva v případě poškození prvního se dal nahrát záložní. Ale není třeba se toho bát. BIOS prostě naběhne s hodnotama jako na začátku.
@lseling (06.09.2019 21:37): Na jedné staré základní desce mi heslo smazal CMOS reset. Pochybuji ale, že by dneska heslo UEFI ukládalo na nějakou článkem zálohovanou paměť a nejspíš to ukládá na nějakou EEPROM nebo FLASH a ještě tam bude nějaký šifrování a párování s deskou, takže přeprogramování v programátoru asi nepomůže, pokuď je ta paměť ještě vůbec přístupná jako samostaný čip a není to rovnou integrovaný do čipsetu.
@lseling (06.09.2019 21:37): To by zjistit jít nemělo. Dřív byla jediná šance přehrát nový BIOS. U UEFI nevim jak to je, ale divil bych se kdyby to bylo jinak. Možná to bude i složitější. Docela by mě to zajímalo.
Nevíte někdo jak zjistit heslo pro přístup do UEFI? Před rokem jsem tam zřejmě nějaký zadal a teď na něj nemůžu přijít. Díky za případnou pomoc.
Sice už je to hodně OT, ale jisté varování je pokud je plat popsán jen jako "zajímavé/odpovídající finanční ohodnocení". Pokud se zadavatel stydí rovnou aspoň přibližně tu částku tam napsat tak je jasné, že to nebude žádný zázrak :)
Jo, "mladý kolektiv" je samozřejmost, stejně jako "flexibilní pracovní doba" (čti "přesčasy nevadí"). Naštěstí už dost firem pochopilo, že alespoň ten kolektiv je nesmysl a neuvádějí jej. Dá se to brát jako varovné znamení.

Na tom konkrétním inzerátu z Třebíče mě každopádně pobavila nabídka služebního notebooku coby benefitu, když to vlastně znamená "V pohotovosti 24/7". A jako třešnička na závěr je vyžadován motivační dopis. :-)

Ale jako až tolik zlomyslně se nevysmívám, i když si teda nemyslím, že to bude zrovna snadná práce - takového ajťáka si představuju jako člověka, co musí umět od každého něco (a ne vždycky málo) a peníze tomu určitě neodpovídají.
Každopádně jsem to nechtěl zesměšňovat, ale opravdu na tu práci upozornit. Pokud někdo hledá stabilní místo, na kterém se moc nenadře, nejspíš to bude dobrá volba.
Jste někdo registorvaný na https://www.cnews.cz/hardware/ ? Kdysi jsem tam měl účet, v dobách extrahardware.cz ale nyní ať dělám cokoliv se nemohu zaregistrovat. Jakýkoliv nick to vyhodnotí jako již existující, což je podle mě blbost, zkoušel jsem hodně kombinací.
Mohl by někdo z Vás prosím napsat adminům že nefunguje registrace? Když jsem zkoušel zadat svůj starý account z 2014 tak opět zadaná email adresa neexistuje.
Potřebuji vybrat mobil, teď mám už skoro čtvrtým rokem Xiaomi Redmi Pro a chtěl bych koupit nový, protože 1) už mě štve, jak špatně natáčí video, 2) mu chybí pár českých LTE frekvencí někde v lese si moc neškrtnu kromě éčka a 3) mi včera podruhé v životě spadl mobil z ruky a přímo na kočičí hlavy displayem dolů. :D

Na něco jsem koukal a došel jsem k závěru, že je to všechno dneska už jenom placka s displayem a podle specifikací mi je skoro jedno, co koupím. Takže bych spíš dal na nějaký doporučení. Hry na tom nehraju a velikostně to taky o moc větší, než mám, nechci, protože nejsem ženská s kabelkou. Potřebuju jenom něco, co slušně fotí/natáčí a podívám se s tím na internet mimo domov, plus bych chtěl asi taky díru na jack. Strop tak 6-7 litrů. Pokud možno, aby to nemělo skleněný záda, protože mi to připadá jako totální kokotina (jo luxusní feeling, ale první co udělám, tak to dám radši do plastovýho pouzdra za dvě stovky, tak by byl lepší rovnou plastovej mobil, abych kryt nemusel kupovat :D)
Najhoršie dopadli high-end modely, pri R5 3600 podľa spomínaného videjka boostovalo približne 50% predaných kusov správne.
@Rapier (05.09.2019 11:06): Jo, XMP musíš zvolit vždycky, z toho taky nejsem nadšenej, ale to vychází z toho, že levnější DDR mají vždy stejný base clock, ať koupíš 3000, 3200 nebo 3600 (a asi i dál).
@Bursoft (05.09.2019 10:53): jasně souhlas. Já jsem hračička. :)
Pozor: na druhou stranu i u Intelu musíš min. ručně zvolit X.M.P. profile a vybrat ten správný pokud se nepletu.

Jsem zcela na 100% přesvědčen o tom že něco je špatně v mikrokódu AGESA (ačkoliv já nejsem AMD engineer jako je odborník OBR na PC Tuningu, jen obyčejný amatér), protože kdyby mě běžel BUS Speed v OS na rovných 100,1 Mhz (jak říká BIOS a jak občas ukazují i utility ve Windows) tak s multiplikátorem 44,00 mám rovných 4400 Mhz se SMT off (tedy jen 8 cores CPU). Proč to nefunguje s SMT on mě jasné není.

Očekávám tedy nový AGESA (opravený) mikrokód a BIOS, který to doufám zafixuje. Budu to reportovat na AMD i Gigabyte. :)

Sice mě to trochu sere, protože i z Alzou a Gigabyte jsem musel řešit 20 Eur do steam peněženky - reklamace na několik dnů a telefonátů. Nejprve jim nefungoval správně formulář na Gigabyte, pak zase špatné kódy z Alza.cz. Pak mě konečně poslali kód na 20 Eur, který pro změnu nešel uplatnit na steamu ale po support ticketu na gigabyte.com mě odkázali na CZ marketing Gigabyte, a ten mě konečně poslal 2x 10 Euro validní Steam kódy na peněženku. Uff. Masakr, co člověk musí udělat proto aby se domohl svých práv. :)

@valcik (05.09.2019 10:26): vypadá to tak.
@Rapier (05.09.2019 10:17): Jasně, ale kolik lidí toto reálně dělá? Když si koupím nový HW, tak to chci jen poskládat dohromady, pustit a těšit se z uvedených parametrů. Ne každej má chuť se s tím takto štelovat.. Taková strategie udělej si sám se mi nelíbí..
@Rapier (05.09.2019 10:17): Ja si myslím, že hodnota bus clock detegovaná v oboch programoch je nameraná a teda správna, údaj o násobiči (44x100) mi pripadá ako pevný reťazec načítaný rovno z firmware.
@valcik (05.09.2019 09:09): jj, výborná utilita! To víš zlaté československé ručičky. :)

Tak jsem to přeměřil v Cinebench R15, povypínal jsem vše co se dalo včetně Windows Defender a mám stejné výsledky. U mě ale HW info i CPU-Z detekuje Bus Clock jen na 99,80 Mhz (místo 100,1 Mhz v BIOSu) to vysvětluje proč mám jen 4392,2 Mhz s SMT off a ne 4400Mhz. Multiplier totiž ukazoval v HW info/CPU-Z 44,00 x 100 Mhz Bus speed by dalo rovných 4400 Mhz.
Nevím zdali tohle měří HW info správně nebo ne.

@Bursoft (05.09.2019 10:04): já jen zkouším co lze z toho bezpečně vyždímat. Ve výsledky mezi SMT on (4367 Mhz) a SMT off (4392,2 Mhz) nevidím moc velký rozdíl. Abys mě nepochopil špatně, já také chci 4400 Mhz vidět živě v HW info, takže jsem také nespokojený AMD zákazník. Ne že ne!

Podle mě to je v AGESA mikrokódu. Něco tam musí být špatně, škoda že jsem to nezměřil s původní AGESA/BIOS. Někde bych měl mít zálohu ale nechce se mi znovu flashnout BIOS a opakovat testy.
@Rapier (04.09.2019 22:21): No mě fascinuje, jak moc se musí člověk hrabat v BIOSu, aby ten CPU fungoval, jak měl. Sorry, ale pokud toto není nastavený automaticky, tak je na celé té platformě něco špatně. Přece si nekoupím CPU, který má deklarovaný nějaký boost, ale dostáhnu ho tím, že se 2 hodiny rejpu v BIOSu a zkouším, co který zaklikávátko a roletka dělá...
@Rapier (05.09.2019 08:43): Mne sa najviac ráta, že tam AMD výslovne odporúča slovenskú monitorovaciu utilitku hwinfo namiesto svojho Ryzen Master. Martin Malík z Malaciek lepší než celá programátorská sekcia AMD? Náš klub výpočtovej techniky z Dubovského ulice odchoval slušnú várku nadšencov. :-)
@Rapier (05.09.2019 07:53): Jednopercentný rozdiel vo výkone nie je zas až taká odchýlka, hádam že sa to pri rôznych modeloch procesorov bude líšiť. AMD z nejakého dôvodu odporúčalo starší Cinebench R15 btw, maník to vysvetľuje vo videu v čase 3:18, ale presný dôvod tam neuviedol.
@Kwoky (04.09.2019 23:04):
@valcik (05.09.2019 07:39):
Podle mého názoru je problém firmware. Vyzkoušel jsem SMT off + PBO-Auto (default) nebo PBO-Enabled a výsledkem je že 4 cores z 8 boostujou na 4392,2 Mhz. Všiml jsem si že s PBO-Enabled paradoxně klesá single thread výkon ale zase stoupá multi thread výkon.

SMT off + PBO-Auto (default)
SMT off + PBO-Enabled

Kwoky: nastavení RAM vliv na boost skutečně nemá, to jen PBO. Šlo mi o to, že řada lidí neví co správě nastavit pro max. bezpečný výkon.
@Rapier (04.09.2019 22:21): Metodiku testovania vysvetlil vo videu od druhej minúty. Konzultoval ju priamo s AMD, dostal od nich pokyny ktoré featurky má z testov vyradiť a aj to, ktoré programy má použiť pri syntetických testoch. V čase 2:40 na základe toho vysvetlil, že testy od užívateľov s aktivovaným PBO musel vyradiť, pretože podľa AMD pri niektorých procesoroch PBO maximálny boost nezvyšuje, ale naopak znižuje.
AMD fans si nekupují Intel CPU a Nvidia GPU.

Opravdu by mě zajímalo kde je s tím turbo boostem skutečně zakopaný pes. Jestli to je v sillicon lottery (a já měl jen štěstí) nebo je to tak trochu mezi klávesnicí a židlí. No offence.
To, že AMD našlo v mikrokódu chybu a opraví ji, považuji za vstřícný přístup a známku toho že si zákazníků váží . Abych byl úplně přesný, že si váží si jejich zpětné vazby a reaguje na ní nejen slovně ale něco skutečně dělá pro zlepšení situace.

Nicméně bych rád věděl kolik z těch lidí co přispělo do testu toho der8auer co postoval valcik umí rozpoznat položky v BIOSu, nasadit správně chladič CPU, apod., protože v diskuzích (CZ i zahraničních) jde často slyšet názory, že lidé neví, že je automaticky třeba v BIOSu:

Kritické volby:
1. zvolit ručně Extreme Memory Profile (X.M.P.) + fakt, že jsou k dispozici obvykle dva X.M.P. profily (1+2) a je nutné vybrat ten správný tzn. ten rychlejší garantovaný (stačí se podívat na detaily X.M.P. profilu abych rozpoznal ten správný. Pokud to uživatel neudělá, RAM běží na JEDEC standartu na pouhých 2400 Mhz (2x 1200 Mhz) což se podepíše na výkonu celého CPU.

2. Že se nachází pod Extreme Memory Profile (X.M.P.) volbou High Frequency Support (=Infinity Fabric), který má 5 dostupných voleb:
a) Auto = nastaví IF podle nastavení RAM
pozn. funguje správně pouze pokud RAM nejsou přetaktované manuálně, pak je nutné zvolit jednu z voleb níže
b) Level 1 = IF 1600 Mhz (pro RAM 3200 Mhz)
c) Level 2 = IF 1700 Mhz (pro RAM 3400 Mhz)
d) Level 3 = IF 1800 Mhz (pro RAM 3600 Mhz)
f) custom Level = IF >1800 Mhz (pro RAM rychlejší než >3600 Mhz)

Např.: pokud mám RAM 3000 Mhz a jen jsem vybral manuálně správný X.M.P profil nemusím dělat nic, by default BIOS nastaví IF na 1500 Mhz.
Pokud ale mám tytéž RAMky přetaktované manuálně na 3200 Mhz pro max. výkon je nutné vybrat Level 1 aby IF vždy běžel na frekvenci RAM = 1600 Mhz (2x 1600 Mhz = frekvence RAM 3200 Mhz). Pokud ručně nevyberete Level 1, tak IF poběží na původní nižší hodnotě 1500 Mhz!

Pozn. volba High Frequency Support se objevila až v pozdějším update BIOSu, v manuálu základní desky není vůbec popsána.

Volitelné (doporučené ale na vlastní riziko):
1. zkusit si trochu pohrát s System Memory Multiplier (děličkou RAM) za účelem zkusit přetaktovat RAM a získat tak nějaký výkon navíc.
Já se takto pouhým zvýšením děličky z default 30 na 36 dostal s RAM bez problému na 3600 Mhz.
30 = 3000 Mhz
32 = 3200 Mhz
34 = 3400 Mhz
36 = 3600 Mhz
atd.

EDIT: vždy se dělička zvyšuje v postupných krocích, ideálně se zvýší např. z 30 na 32, ověří se že systém nabootuje a zkusí se nějaké benchmarky, zátěžové testy, memory testy, apod, že to RAM zvládne.
Pokud by systém padal do BSOD nebo nebyl schopen nabootovat do OS bude pravděpodobně nutné resetovat CMOS na základní desce (tzn. nastaví se default safe values). Je to tedy skoro bez rizika. K poškození HW by nemělo dojít pokud jen zvyšujete děličku a nehrajte si s voltáží RAM.

2. Manuálně zapnou PBO (Precision Boost Overdrive) pod AMD overclocking a tím částečně obejít limity. Pomůže to především v multi-core výkonu.

Všechny tyto kroky jsou důležité pro zajištění max. výkonu nových Ryzen 3000 CPU.
RAM s nižší frekvencí a horším časováním mají vyšší latence, a to se podepisuje na celkových výkonech CPU. Navíc pokud sběrnice Infinity Fabric neběží na stejné frekvenci jako RAM tak se to také podepisuje na výkonech CPU. Proto AMD udává, že ideální je RAM do max. 3733 Mhz kdy Infinity Fabric může stále běžet na stejné frekvenci jako RAM. Nad tuto frekvenci se automaticky aktivuje dělička RAM.

PS: dnes jsem opakoval testy v Cinebench R20. 4 z 8 cores mého R7 3700X dají opakovaně v testu 4367 Mhz s možných 4400 Mhz. Mohu doložit screenshoty kde to jde vidět. Tak nevím, měl jsem štěstí na kus nebo jsem si jen vhodně pohrál s nastavením BIOSu? Fakticky jsem přetaktoval RAM na vyšší frekvenci, CPU s výjimkou PBO jsem se ani nedotkl.
Hlavne sa jedná o chybu, o ktorej AMD vedelo ešte pred uvedením procesora. Sťažnosti sa objavili okamžite po uvedení do predaja, AMD vzápätí potvrdilo že jadrá procesorov boli testované iba na dosiahnutie základnej frekvencie a upravilo klamlivé reklamné informácie na svojej hlavnej stránke. Medzitým si ale high-end modely nakúpili tisícky zákazníkov a podľa prieskumu tohto maníka dosahuje u 3900X deklarovaný boost menej ako 6% predaných kusov:
https://www.youtube.com/watch?v=DgSoZAdk_E8
AMD svojho zákazníka normálne vykúpalo, žiadna úcta. :-)
@Kwoky (04.09.2019 12:57): určitě nepopírám, že by to nebyl dobrý přístup. jen jsem se snažil pochopit, jak Rapier přišel na to, že si AMD váží zákazníků... tohle je přece normální oprava chyby procesoru.
AMD oznámeník nespokojeností zákazníků ohledně boostu nových Ryzenů. Tento přístup se mi líbí, jde vidět že u AMD si zákazníků váží.