Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Ou shit toto snad nie je pravda, vesiam pradlo a ze co kazdych 30 sekund prileti alebo odleti spod stolicky na balkone osa - 1 2, plan znie, ze si pockam na vecer a potom sa zahram na Saddama Husajna.

Ma niekto skusenosti s likvidaciou? Nejaky lepsi napad? Plamenometne riesenia radsej nie, je to drevena stolicka, vystriekat prudom vody nie je to na balkone v bytovke....
@temporary account (06.08.2019 15:36): Tuším tam nespomenuli skladovanie vo forme tepelnej energie. Vtedy sa nadbytočná elektrina vyrobená v solárnych paneloch využíva na zahrievanie roztavenej nitrátovej soli a teplo neskôr slúži na výrobu vodnej pary pre pohon turbín generátorov.
Ešte by som tu dodal k tej solárnej energii, problém je na dvoch úrovniach - prvá úroveň je neefektívny zber energie pre vlnovú dĺžku a voltáž: https://science.howstuffworks.com/environmental/energy/solar-cell4.htm

- druhá úroveň už vychádza zo skladovania solárnej energie, kde tiež ide o vlnovú dĺžku a (nielen) termodynamických vlastností fotónu. https://greentumble.com/why-are-solar-panels-inefficient/

A keby to niekoho až moc zaujímalo. :) https://www.researchgate.net/publication ... osses_in_solar_cells
@Gordon (06.08.2019 15:09): Solárna energia má tú vlastnosť, že je obrovský výkyv medzi množstvo vyrobenej energie, ktorú reálne využívaš (chod budovy, napr. elektrická sieť - osvetlenie, klíma atď..) a energie, ktorú nevyužiješ, čiže iba skladuješ oproti iným druhom energii. A áno, solárne batérie sa ti veľmi rýchlo samovybíjajú oproti iným druhom energie. Nehovorím, že je to slepá vetva, ale momentálne je to stále veľmi neefektívne skladovať a zmysel to má len ak tú energiu priamo pri vytváraní zároveň spotrebúvaš.
@Kunick (06.08.2019 15:12): Tak já nevím, Biobaterie jsou v plenkách a superkapacitátory v nedohlednu, diskuze snad byla o tom, že se ty obnovitelné a nestálé zdroje energie musí taky nějak skladovat, Tesla je jedna z mála co se to snaží nějak posouvat a najednou je i to špatně, protože je to overpowered. :-D

Já teda nevím, co je za problém, ménně surovin za větší množství uskladněné energie není super?
@Kunick (06.08.2019 14:52): Však říkám, akronym... :) Ale jsem rad, že nás více říká "druhak". V mém okolí to používá dost lidí. Ale v některých regionech je to, zdá se, zapovězeno. Před lety mi to jedna kamarádka vyčítala, že jsem ji tímhle slovem infikoval, načež ve své rodné Moravě čelila posměchu od ostatních domorodců. :)
@Jab (06.08.2019 14:18): tak v tom to jméno jednak vidět není a druhak ho tam umístili jiní. Ale linie je to odolná, kontaminuje kde co a občas je s ní celkem sranda :D

@Steve (06.08.2019 12:45): Tam si nejsem tím pokrokem moc jistý. Suroviny jsou limitní, ten koncept je poměrně zastaralý. Co se týče skladovánní energie, tak jako daleko nadějnější vidím biobaterie.
Stran toho umisťování svého jména... Občas je to kontraproduktivní. Určitě by mě netěšila myšlenka, že moje případná rakovina (s chytlavým akronymem) mě přežije a bude se jí skvěle dařit. Jako jo, jsou to stále naše buňky. Schopné si prodlužovat telomery a tedy se nekonečně dělit. A odmítající rigidní "společenská pravidla" (např. buněčnou sebevraždu při vlastním poškození). Ale také jsou z těch stejných důvodů hnusné, nezodpovědné a nikdo je nemá rád. Kór když tolik rády cestují a poznávají nová místa (metastáze).
@Steve (06.08.2019 12:45): Ono i to zabíjaní ptáků nebude úplně reálný problém. Elektrické auta sice nejsou čisté, ale jejich emise i uhlíková stopa z výroby je celkově o něco málo menší, než u spalovacího motoru, ikdyby ta energie šla čistě z uhlí, obří elektrárna bude mít možná větší učinnost, než ten spalovací motor.

@Coldplaz (06.08.2019 12:15): Olovo v solárkách je asi jejich nejmenší problém.

@valcik (06.08.2019 13:00): + by ty reaktory měli být mobilní.
Pri jadre fandím projektom ako je TerraPower, ktoré vyvíjajú reaktor schopný využiť nahromadené vyhoreté palivo zo starších reaktorov.

@Steve (06.08.2019 12:45): Prímorské krajiny už stavajú veterné elektrárne mimo pobrežia - offshore wind farms.
@Kunick (06.08.2019 12:10): S prudkým rozvojem velkokapacitních baterií se myslím některé nedostatky vyřeší.

@Coldplaz (06.08.2019 12:15): Se stavbou na úrodných půdách to bude problém spíš solárních, než větrných. Že jsou elektro auta ekologičtější nemusí nutně znamenat, že jsou úplně čistá. To snad chápeš. Samozřejmě se ten efekt ztrácí, pokud se ta elektřina nevyrábí čistě.
@Kunick (06.08.2019 12:10): No spaľovanie uhlia nie je riešenie a treba hľadať alternatívy, ale napríklad tie veterné elektrárne sú nákladné, stavajú sa na úrodných pôdach a zabíjajú vtákov. Do solárnych panelov sa pridávajú veci ako olovo. A to je pravda, investorom sa nechce investovať do dlhodobých efektívnych plánov, hneď si spomínam na náš prípad v Mochovciach.

Mne tiež pripadá smiešne keď ľudia hovoria, že autá na elektrinu sú ekologickejšie ako autá na benzín, keď tú elektrinu tiež treba odniekiaľ brať, keby trendy eko hipsteri chceli byť naozaj ekologickí, tak by všade cestovali len električkou a autobusom.
@Coldplaz (06.08.2019 11:55): pleteš několik rozdílných věci dohromady. Obnovitelné zdroje, pokud je k nim přistupováno s rozvahou samozřejmě ekologické jsou. Nizká učinnost je obecně problém - i spalovací motor ma myslím jen přes 30%. Co se týče nerovnoměrného rozložení - ale to je přece problém i klasických zdrojů - el. je produkována i v době, kdy je pro ni méně využití - jen jsme se s tím naučili vypořádávat. Obecně jde ale o to, že ukládání energie je krajně neefektivní. Nicméně nic nebrání přesunout energeticky nejnáročnější produkce do míst, kde bude energie nadbytek. A co se týče jádra, tak souhlasím. Je to správná cesta - jeho jediná nevýhoda je dlouhodobost investice a tedy neatraktivnost pro dnešní business, který je orientován na rychlý zisk.
Myslíte si, že obnoviteľné zdroje sú podvod? Môžu sa na prvý pohľad zdať ekologické, ale majú mnoho problémov ako nízku účinnosť. Podľa mňa je najlepším riešením jadrová energia aj napriek riskom.
@Gordon (06.08.2019 09:06): jj, to druhé jsem měl na mysli. Ale mohl bych to i vytrolit a publikovat si někde na blogísku článek o "Stevově záření" a hotovo :D A pak je tu samozřejmě Gordonův syndrom - potřeba odpovědět v každé diskuzi :P
@Steve (05.08.2019 23:15): Stačí být astronomen, inženýrem, nebo vědcem. Pojmenovávat po sobě pak můžeš jak nic, třeba takové nepotrvrzené hawkingovo záření...

Mimochodem, myslím, že je i možnost si po sobě nechat pojmenovat hvězdu nebo exoplanetu za peníze, podpoříš tím astronomi a zas tak drahé to není. Nebo pojmenovat po někom, jako dátek,
@rikuhahl (05.08.2019 23:12): a nebo umřít ;) pak by po tobě mohli pojmenovat třeba patogen :D Už vidím jak se budou stašit děti za sto let: "Když si nepřestanete štourat v nose, dostanete Rukuhahla a upadnou vám prstíky"

@Tulareanus (05.08.2019 23:02): jo celkem hezky vystihnuto. Takhle jsem to myslel

a jak by řekl Gordie: "Point, game, match"
@rikuhahl (05.08.2019 23:12): No Gordon ti tady nabízí možnost pojmenovat po sobě nějakej šutr na Marsu (y). Jinak samozřejmě nám a dalším generacím zbývají v podstatě jen hvězdy, planety, komety atd. Těch je ale nekonečně mnoho (a zas taková dřina si něco pojmenovat zase není :D ).
Jj, no co máme dneska říkat my, když už je na Zemi všechno objeveno, co by se tak mohlo jmenovat po mně? Někdo se holt umí narodit :D
@Tulareanus (05.08.2019 23:02): no však jo, ale špatnej timing objevitele odsoudil k zapomnění a jedinej Tasman má aspoň svůj ostrov. Historie je občas nespravedlivá. Takovej Magalhaes taky je znám jako první člověk, co obeplul svět a přitom zemřel už v půli cesty a jen shodou okolností jedna z jeho lodí doplula zas do Evropy. Zápis do historie je holt i trochu o štěstí :) Tim ale nijak nesnižuji zásluhy všech průkopníků ;)
@rikuhahl (05.08.2019 22:57): James Cook až zmapoval východné pobrežie. Pred ním tam už bolo niekoľko holanďanov. No ťažko povedať, že kto z nich je ten oficiálny objaviteľ, lebo napr. holanďan Tasman objavil Tasmániu, ale pristál aj na pobreží Austrálie a bolo to pred Cookom.
@Gordon (05.08.2019 22:29): a po čem si myslíš pídí historikové? Pokud se nepletu tak nejstarší česky psaný text je o tom jak dva týpci darovali nějaký majetek kostelu nebo klašteru nebo tak něco.

Prostě strašně podceňuješ náhodnost toho, jak se předávají některé informace. Stejně jako Guttenberg nebyl jediný kdo pišel s ideou knihtisku (a to ikdyž se budeme bavit jen o Evropě). Podobně ani Edisson nevynalezl žárovku. Kdo dnes zná stavitele pyramid v mexiku? Ostatně ikdyž zůstaneme v Praze - dnes máme polovinu města pojmenovanou po Karlu 4. Ale před 100-150 lety, se většina věcí jmenovala jinak - universita, most i náměstí.

Mimochodem když jsme u toho, kdo podle tebe objevil Australii? A dáš to z hlavy?
@Gordon (05.08.2019 22:23): neptám se kolik jich je v knížkách. Ptám se kolik jich znáš ty.

Pokud bychom brali knižky, pak stačí že máme profil zde, na FB atd. a pokud nedojde k zasadnní katastrofě - která by ale nejšpíš zničila i jinézáznamy, pak jsme zvěčnění ;)