Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Paul (04.01.2017 20:34): San Junipero je dobré, ale stylem se to dost vymyká oproti ostatním dílům, což mi úplně nesedlo. Nejlepší ze třetí série mi přišel asi Nosedive, hodně zajímavý koncept, který by nemusel být až tak vzdálenou budoucností.

A vánoční speciál je taky super, narazil jsem na něho náhodou zrovna okolo Vánoc.
@Paul (04.01.2017 20:34): Piaty diel je suverénne najslabší z celej série, takže robíš dobre. :) Ale štvorke by sa tak či tak nevyrovnal. Našťastie, šestka je zase skvelá.

San Junipero je fantastické hlavne tom, že sa nesnaží zobrazovať budúcnosť, kde technológie negatívne zasahujú do ľudského života, ale poukázať na tú pozitívnejšiu stránku a hrá ďaleko viac na emócie. Navyše stojí na vynikajúcom nápade a ten povznášajúci záver, ktorý pritom ani nie je klasickým happyendom, je číra dokonalosť.
@7c (04.01.2017 12:37): Je pravda, že si z celé knihy pamatuji jen dvě věci. Šíleně dlouhé popisky prostředí a bitka na náměstí, kde borec vytáhl kosu a pustil se s ní do jezdectva... To bylo značně... zapamatováníhodné.
@Redfield (03.01.2017 21:12): no fanda, spíše jsem byl fanda už moc fantasy ani sci-fi nečtu ale díky za tip. Třeba na to jednou dojde, já se spíše chystám na klasiky jako Tři Mušketýři nebo Hrbáč nebo Zvoník u matky boží, apod. :)
@Rapier (03.01.2017 20:39): Tak to vřele doporučuji jeho tvorbu zkusit. Sám ho stavím nad Gibsona a osobně neznám nikoho, kdo by to měl naopak. Minimálně Snow Crash (Sníh) je absolutní povinnost, pokud jsi fanda kyberpunku.
@Tarhiel (03.01.2017 01:56): jj jenže já si nejprve přečtu obě povídkové knihy o zaklínači, pak ten 5 dílný román a nakonec tu Bouřkovou sezonu abych to měl hezky čerstvě. A pak bych mohl zahrát Zaklínače 1/2 a zakoupit i tu 3. :)
@Redfield (03.01.2017 00:08): upřímně nikdy jsem o něm neslyšel ale já nečetl zdaleka vše z kyberpunku. Doma mám mimo Neuromancera už jen Hardware od Waltera Jon Williamse, což je taky kyberpunková klasika. Četl jsem většinu knih od Gibsona, pak 3 knihy jako pokračování filmu Blade Runner a ještě také 3 knihy které byly spíše detektivky v kyberpankovém světě.
Black Mirror Playtest taky paráda. Dan Trachtenberg prostě umí, to vím už od jeho Portal fan kraťasu, je supr že teď točí velký věci. "Would you kindly open the door" :)
Úpadek anglické vraždy: Eseje III.

Sebrané eseje pravdoláskařského levičáka George Orwella už ve třetím svazku mi zatím chyběly. Vzhledem k tomu, že pozítří vychází už svazek čtvrtý, je to docela rest. Tuším, že jeho dílo tak už bude v češtině vydáno snad komplet.
@Rapier (02.01.2017 20:26): Som rád, že si sa zapojil :)
A spomenul si niekoľko klasík, ktoré by som mal dohnať (Neuromancer, Enderova hra)

"PS: Bouřkovou sezónu vlastním ale dosud jsem ji nečetl. Stydím se!"
Tak skús, myslím, že nebudeš sklamaný :)

VIdíš, dokelu, na J.M.Trosku som úplne zabudol! - ako malý som do neho strašne chcel trilógiu o kapitánovi Nemovi, lebo nám na ne nejaké slečny prišli robiť reklamu na školu.

Až o mnoho rokov neskôr som ju kompletku kúpil za pár šupov v antikvariáte v Leopoldove.
Doteraz som ju nečítal, ale už je doma v poličke :)
Teď koukám na Nosedive z Black Mirror (neuvěřitelně creepy) a ten českej Kutil Tim je tak roztomilej random :))
@Rapier (02.01.2017 20:26): Kdysi jsem si vždycky přál narazit na nějakou další čtivou (ač "krmnou") fantasy sérii, ale časem jsem už přišel na to, že ji člověk stejně dříve či později (vlastně spíš hodně rychle) dočte a přijde ještě větší hlad po další - a časem je v situaci, kdy už prostě žádná "další" není a jediná možnost (kromě přestat se o žánr zajímat) je naučit se cizí jazyky (nebo - marně - doufat v překlad). Naštěstí je život tak krátký a omezený, že je pořád spousta možností, co dělat (třeba dalších 300 hodin v Revelations, muhahaha).

Jinak z "normální" literatury je zajímavé čtení The Middle Parts Of Fortune (Frederic Manning) - zájemci o válečnou literaturu už nejspíš znají (první světová válka).

Nebo (něco lehčího) - On Stranger Tides (Tim Powers) - chtěl jsem nějakou žánrovou literaturu, a nakonec je to zase piráto-fantasy mix. Alespoň je z toho cítit Monkey Island.

@Memphis (02.01.2017 15:39): Jednodušší jsou bany, řekl bych (mluvím z vlastní zkušenosti - mazání je dost otravná a nevděčná činnost).
@Tarhiel (02.01.2017 02:01): skvělá diskuze! Vážně!

Za sebe, fantasy ani sci-fi už prakticky nečtu ale doma mám jen následující knihy z fantasy tématiky (fantasy mě nikdy moc nebralo, já byl vždy spíše na sci-fi a techniku), které mě opravdu zaujaly ve své době kdy jsem je četl poprvé a jsem ochoten si je přečíst i dnes po 20 létech:

Na prvním místě mám samozřejmě Tolkiena, nikdo lepší totiž není. :) A to přesně v tomto pořadí:
1. Hobbit
2. Pán Prstenů trilogie
3. Nedokončené příběhy
4. List od Nimrala a jiné příběhy (obzvláště oblíbený je Kovář z velké Lesné)
5. Sillmalirion

Jako druhý fantasy autor co stojí za to v mém osobní žebříčku je pochopitelně Andrzej Sapkowski a tady musím za sebe říct, že v pořadí:
1. obě povídkové knihy o Zaklínači.
2. 5 dílný román o Zaklínači

PS: Bouřkovou sezónu vlastním ale dosud jsem ji nečetl. Stydím se!

Jako třetího nejlepšího autora mám na listu fantasy R.E.Howarda a to speciálně v pořadí:
1. Hodina Draka
2. všechny ostatní povídky, bohužel je tomu už řada let co jsem to četl v Ikárii a pak v knize, takže nedokáži ohodnotit.

na čestném 4 místě mám Margaret Weis a Tracy Hickmana a jejich sérii:
1. Draci Podzimního Soumraku
2. Draci Zimní Noci
3. Draci Jarního Úsvitu
Tedy onu první trilogii kterou jsem četl v dobách kdy jsem hrál Dračí Doupě. Nutno dodat, že příběh rozhodně není podle Dungeon and Dragons ale odehrává se v jejich světě. Velmi kvalitní.


Co se týče Sci-fi tam mám naprosto jasno:
Na prvním místě musím dát (promiň Duno) Enderovu hru od Orsona Scotta Card, vůbec se nedivím, že ho to přes noc (doslova) katapultovalo do síně slávy Sci-fi, to byla pecka. Totální pecka.

Na druhém místě pochopitelně Duna, byť slovo džihád, svatá válka a ekologie nejsou úplně mé oblíbené témata (když nad tím tam přemýšlím tak Fremenii byli pěkní fanatici ve jménu svaté války ochotni vyhladit kohokoliv, no ne že by jiní v knize na tom byli o moc lépe....ehm), všudypřítomné intriky a pochopitelně Lynchův film udělaly z knihy modlu co si budeme nalhávat.

Na třetím místě nemohu volit jinak než famózního Neuromancera od Williama Gibsona. Obecně jsem fanda do Cyberpanku, těch knih od Gibsona se mi líbí více.

Na čtvrtém místě samozřejmě A.C. CLarka a jeho Vesmírnou Oddyseu 2001/2010.

Na čestném pátém místě ale mám dodnes v srdci našeho autora J.M.Trosku a Kapitána Nema, Smrtící Pistole a Zápas s nebem.


PS: dceři jsem koupil 2 první díly nádherně ilustrovaného Harryho Pottera, takže se chystám, že s velkým odstupem od vydaní si to konečně přečtu.

@player (02.01.2017 18:58): Nevím, fuxoft byl vcelku uchvácen, co si vzpomínám. A podle mých kriterií, že ideální předloha pro dobrý film je špatná předloha, by to nemuselo být špatné .-)
Chystám se o víkendu jít na film Assassin Creed. Zatím ten film nemá moc pozitivních ohlasů ale já i kámoši co na to se mnou jdou jsme tuhle sérii hráli velmi rádi. Tak uvidíme jestli budeme spíše překvapení nebo zklamaní. Ale filmy podle počítačových her nebývají moc kvalitní. Vyjímkou je snad Warcraft. Ten byl dobrý.