Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Chuck (14.06.2022 19:14): stejně ji jako předcházející RTX 2060 Super za dva roky vyměníš. :) Ostatně až uvidíš výkon nových Nvidia a AMD tak sám usoudíš, že je důvod pro upgrade. Opravdu doporučuji větší obrazovku a lepší barvy.
Lidi mají zbytečné obavy o stárnutí grafiky. Jedu už 3 rokem s RX 5700 XT na QHD monitoru, a s výjimkou Cyberpunk 2077 kde mě v navitu klesají fps místy i těsně pod 30 s ultra detaily a musím tak volit AMD FSR v režimu Quality (téměř stejná kvalita jako nativ ale s 50-60 fps), tak hraji vše ostatní včetně náročných leteckých simulátorů v nativním QHD.
@Chuck (14.06.2022 19:14):

1) Mít monitor na stole je přežitek. Tohle a jím podobnné i na víc monitorů je totálně pohodlný a na prostor super řešení.

2) QHD je nový FHD. Proč nehraješ v 800x600? Taky to bylo dlouho kůůůl :D

3) pokud chceš zkusit co ti přinese vyšší rozlišení. Vyzkoušej si DSR. Já s to teď zkoušel právě na FHD monitoru. Je to podle mě lepší než gsync/freesync. Ten ale samozřejmě také není k zahození, ale zapomínáš na to, že není nutné mít 144 FPS. S freesync monitorem ti právě končí ta nutnost mít 60FPS, aby byl obraz plynulý. Obraz je plynulý i na 83FPS. Takže není nutné se tolik bát zastáraní HW.

4) Dělej samozřejmě jak uznáš za vhodné :D
@Chuck (14.06.2022 18:53): jo a ještě jedna věc. RTX 3060 Ti a spousty jiných grafik podporují 10bit/12bit barvy na kanál, tudíž bych si nový monitor ověřil na https://www.displayspecifications.com/ zdali podporuje min. 10 bit barvy, nejspíš je jedno zdali to budou nativních 10 bit nebo 8 bit + FRC = reálně také 10 bit. Docela škoda si kazit zážitek ze špatného barevného podání na levném monitoru, nemyslíš?

@Cobot (14.06.2022 19:05): mám jeden 27" 4K monitor, zkoušel jsem na něm hry v FHD, je to trochu máznuté (což mě štvalo), ale stačí QHD rozlišení a téměř nerozeznáš rozdíl od nativního 4K pokud se na to vysloveně nezaměříš. Nejlepší volba pro PC bude 32" QHD monitor s 10 bit barvami. Hraji na něm s RX 5700 XT jedině v nativu, protože FHD je prostě na celé obrazovce máznuté.
@Chuck (14.06.2022 19:02): Za mě je to hrozná chyba. Kup si QHD monitor. Je to něco co tvoří vizuální dojem z her. Kór když máš HW co to zvládne.


@Rapier (14.06.2022 19:04): Já bych do 4k monitoru klidně šel, ale jak dlouho na něj vydrží HW? A jak potom vypadá 1440p nebo 1080p na 4k monitoru? Neviděl jsem tak nevím, ale asi to úplně ideál nebude. Nicméně těch 1440p mi připadá u nového monitoru jako optimum.
@Chuck (14.06.2022 18:53): já se s dovolením přidám. Mít RTX 3060 Ti a nemít min. QHD velký monitor není úplně nejlepší nápad. Chápu, že chceš mít za jakýchkoliv podmínek 144Hz/fps ale jednak to s takovou grafikou v nových a budoucích hrách horko těžko splníš a kupovat si takhle malý FHD monitor je nesmyls pokud Tě netrápí nároky na prostor na stole.

Z vlastní zkušenosti: dívej se spíše po QHD 27" nebo lépe 32", a nebránil bych se ani 4K monitoru s výhledem na budoucnost.
@Chuck (14.06.2022 18:53): GSyncu byly tušim tři druhy. Většina je GSync Compatible (což je v podstatě freesync).

Ono nvidia jsou kurvy a nechaj si vše těžce zaplatit. Pak přijde AMD a udělá obvykle to samé. Udělá z toho otevřený standard, který je třeba i lepší, ale trvá jim to roky a než to prosadí uběhnou další roky. Už se to aspoň lepší no.

V tomhle je ale aspoň co vím freesync naprosto v pohodě funkční na nvidia kartách.

Mě asi čeká nákup monitoru někdy na podzim. A vůůůůbec se na to vybírání netěšim. Asi směřuju ke QHD na 32 palcích, protože přecházet z 24 na 27 musí být o ničem. Nicméně přednost bude mít spíš nová TV.
@Thellwin (11.06.2022 22:30): Jojo. Je pak ale potřeba, aby mi OS umožňovalo si jej vyladit zcela podle svého. Koukám na tebe iPhone! :) Zábavné, jak v posledním updatu přidali ty možnosti úpravy zamykací obrazovky, přičemž ta daleko důležitější - úvodní - zůstala beze změn.

Nova Launcher byl fajn. Používal jsem jej kdysi na tom Xiaomi Redmi Note 4. Čili jej mám i stále předplacený. ;)
@Jab (11.06.2022 22:05): Btw když v tom transparentním počasí v rozšířených nastaveních odškrtnu“ alarm fix", tak se budík zobrazuje správně.

Outlook kalendář je stále třeba nasdílet do Google kalendáře přes nějaký ten ics odkaz. Což je otrava. Ale pak mi widget tu nejbližší událost také zobrazuje.
@Jab (11.06.2022 20:54): Koukám, že se taky snažíš si to na novém telefonu nastavovat stejně jako na předchozím :)

Já se za ty roky dopracoval k tomuhle - https://i.postimg.cc/gJw4HPTp/Screenshot ... 70059bb21d01f05e.jpg

Jediné co se měnilo dokud jsem používal na ty apky mřížku 3*5 tak občas nějaká aplikace, když jsem usoudil, že jí používám často za nějakou, co jsem tolik nepotřeboval. Od chvíle, kdy jsem na současném telefonu (Realme GT Master) přešel na Nova Launcher a nastavil to na 4*5 tak už to skoro neměěním, protože tam mám všechno, co používám častěji, než jednou za čas.

Jinak co se týče volání, tak nedám dopustit na apku TruePhone a pro SMS ChompSMS. Má to možnost backupu nastavení, takže na novém phonu je restore otázka chvilky.

Jediné co mě štve, že z GP zmizela apka Fancy Widget, kterou používám na hodiny + počasí. Vyřešil jsem to extrakcí apk, akorát už není možnost stahovat skiny na hodiny a počasí. Naštěstí těch pár defaultních se dá použít.

Ještěě k tomu Realme, jsem spokojený, ale z principu mě štve, že už na začátku roku byl slíbený update na A12 a je půlka roku a A12 je někde v Indii a u nás ticho po pěšině ...
<!-- Used for easily cloning the properly namespaced rect -->
@Bursoft (11.06.2022 21:23): Jojo. Mám už to takhle navyknuté. :) Jinak se zatím v pohodě orientuji. Však je to stále Android. Ale díky, kdyžtak se ozvu. ;)

Aplikace na widget je tahle. Používám ji mnoho let a nic lepšího jsem zatím nenašel. Zobrazuje i nejbližší událost. Ale nemám to zapnuté (mám kalendář v outlooku). Btw budík Samsungu zobrazuje šejdrem. Prej mám používat jinej (dle autorů téhle aplikace). Maličkost. :)

Osobně bych ty rozdíly nepřeceňoval. Ale snad bude mít méně bugů než to ZenUI od Asusu. Tam se občas něco vyskytlo. ;)
@Jab (11.06.2022 20:54): Pro tip: Pokud voláš a SMSkuješ, tak ti stačí appka telefon - v něm je seznam kontaktů a swipováním doleva nebo doprava na kontaktu buď rovnou voláš nebo se prepneš do SMS app, to jen jak vidím ty tři ikony ve spodní liště (pokud ti to nefunguje, je potřeba to povolit v nastavení). Jinak kdybys chtěl poradit s něčím, klidně PM, troufám si říct, že Samsungy mám už dost prošláplé :)

Btw. jak se prosím jmenuje ten widget na počasí a čas?

Jinak CG k Samsungu, může mě semtam srát, ale už několikrát jsem se přesvědčil, že je to nejvychytanější Android současnosti.
Nemožnost změnit tvar ikon je vlastnost Androidu 12 a ne přímo Samsungu? Já chtěl nejdříve obvinit přímo Samsung, který k tomu ikony a další věci prodává ve svém storu (čili motivaci by měl), ale pak jsem viděl nějaký článek, že za to možná nemůže. Zvláštní, že v Zenfonu 8 s tím problém nebyl, přestože také měl Android 12. Anyway A52s je celkem pádlo proti tomu Zenfonu. Fajn je slot na paměťovky (mám 128 GB ještě z té Nokie 8), méně otravný průstřel a asi lepší oleofobní vrstva než měl Zenfone 8. To S View pouzdro je celkem zajímavá vyfikundace, byť asi dlouho nevydrží. A jeden slíbený major update OS navíc proti vlajkovému Zenfonu se šikne.

Lehce trudná je naopak absence podpory aptX HD (tedy ne že bych se tu chystal využít), HDR (to je ale u mobilu obecně docela gimmick), odemykání obličejem by mohlo být o něco rychlejší (u Zenfonu 8 bylo bleskové). O setinu sekundy pomalejší je i otevírání aplikací. Ale musel jsem k tomu vidět video. Při běžném používání je to neznatelné (pokud člověk nespouští nějakou náročnou hru tedy). One UI ikony by mohly také být hezčí. Ale tohle se dalo vyřešit.

Musím ještě k telefonu vybrat nový wallpaper, ale jinak je vše už nastavené (pořadí screenshotů obrazovky je Nokia 8, Zenfone 8 a nakonec ten Samsung A52s).
@Chuck (07.06.2022 08:23): Taky ASUS, 3070. A také vesměs spokojenost, větrák je buď vypnutý nebo běží na cca 1000 otáček. Teploty nižší než CPU :( Nicméně když vypnu FPS limit a karta je vytížená na max, tak se větrák roztočí docela hlasitě. Takže pro "high FPS" hraní vidím jako hlavní limitaci hlasitost ventilátorů grafiky...

Strix a TUF jsou myslím zrovna u 3060/3070 dost podobné, liší se jen cenou a Strix je "overkill" (ve smyslu naddimenzované parametry, které v praxi ani čip není schopný využít :). Tedy "nice to have", ale cena/výkon je na straně TUF.
Tak, Asus a Datart peníze za Zenfone 8 vrátily. Jde se nakupovat nový telefoun. ;)
@7c (19.05.2022 19:44): A Ty už jsi něco pořídil, nebo se jen rozkoukáváš? Já jen, že ses tu zmínil o Asusu. Já totiž nakonec vrátil ve dvoutýdenní lhůtě kvůli pískajícímu větráku tuhle MSI a pořídil za ni tenhle Asus . A zdá se, že jsem udělal dobře. Jednak je i s těmi třemi větráky opravdu velmi tichý, jednak má přímo na samotné kartě přepínací tlačítko "Silence" a "Performance", s čímž jsem se nikdy nesetkal, a můžeš si pomocí prográmku GPU Tweek II zapnout OC mód. A co by stálo za zmínku, jsou teploty, o kterých ses minule zmiňoval. Ty se pohybovaly po několikahodinovém hraní i pod 50 st. C a to kluk hrál Shadow of the Tomb Raider se všemi dostupnými nVidia fičurami a já hned po něm Detroit: Become Human. Já jsem zvažoval i verzi Rog Strix, ale jednak byla asi o 3k dražší, ale hlavně nebyla k mání.
@Kwoky (05.06.2022 19:37): Díky Kwoky, dal už je na tv jen USB a HDMI (kvůli spojení fotek na telefonu se mi tam už nevešly). Je ten převodnik možný pořídit nějak rozumně třeba na Alze nebo tak? V audiu se opravdu nevyznám...
@Aaron_Hill (05.06.2022 19:17): Z toho, co je na obrázku, tak jedině přes koaxiál v TV (všechno ostatní jsou vstupy). Ten bude nejspíš digitální, zatímco cinche na reproduktoru jsou analogové. Bez aktivního převodníku se tedy nejspíš neobejdeš.
@Rapier (03.06.2022 20:30): Už jsi zde podobná pojednání párkrát zveřejňoval, takže budeme jen mlátit prázdnou slámu. Osobně to vnímám jinak a nemyslím si, že by konzole PS5 měla nějaký problém s hrami a už vůbec ne obrovský. Problém spíše nastává, pokud máš od nějakého produktu zcela jiná očekávání, než jaká je dávno dobře známá realita. Už dříve jsem projevil jistý podiv nad tím, že sis PS5 vůbec pořídil, protože v podstatě celou dobu jsi zde tuto konzoli hanil a vychvaloval Xbox. Navíc jsi i dopředu věděl, jaké exkluzivity PS5 především nabízí. No vidíš a pro mě byly právě Sony exkluzivity jedním z důvodů, proč jsem si svého času PS4 Pro koupil a proč pokračuji i jejím nástupcem. Navíc jsem si z PS5 učinil de facto hlavní herní stroj, takže dnes už vůbec nehledím, zda je něco exkluzivní titul, či multiplatformní. Grafiku tato konzole poskytuje naprosto skvělou a ve spojení s velkou TV jde o naprosto dechberoucí zážitek. A obsluha je natolik jednoduchá a bezproblémová, že nemám nejmenší důvody utrácet násobky za o něco výkonnější a z pohledu především mých dětí, mnohem komplikovanější a méně stabilní PC. Počítač (resp. notes) mám samozřejmě taky, používám ho ovšem především pracovně, na internet a čas od času na hry, které na PS nejsou. Ale každý to máme jinak, což je naproto v pořádku, takže v poklidu používej, co máš v oblibě, je ovšem dost hloupé si stěžovat na vařič, že jen vaří a nepere prádlo. A pak si navíc přesto ten vařič na to prádlo pořídit... ;c)
@Cobot (04.06.2022 11:18): Nad volbou konzole jsem několikrát uvažoval, ale vždycky to skončilo s tím, že část "mých" her jsou PC exkluzivity, takže konzole nemají smysl. Je několik exkluzivit, které bych chtěl, ale časem se třeba dočkáme, navíc na konzoli jsou stejně v hrozném technickém stavu (Bloodborne), takže ani konzole by to nevyřešila.

Ale mít místnost s TV, tak už asi taky mám PS5.

Ad Rapier - tohle se mi vyloženě vybavilo v paměti :)
Pro mě to bylo tak, že PS jsem si koupil proto, že 90% toho co je na xbox bylo na PC, takže kombinace PC a PS, abych mohl hrát většinu věcí, byla pro mě logická. S tím jak PS zaříná dávat hry na PC se to možná změní a PS si nekoupím, protože se mi nelíbí a šasová exkluzivita mi nevadí. Ale uvidíme jak to bude.

Jinak nějaký herní HW do obýváku už budu chtít vždy. Ať už to bude PS nebo Xbox.

Jinak bych tohle debatou nezaplevolavl Hardware sekci.
“ Tohle není konzole pro hráče, ale pro fanoušky Playstation co na značce vyrostli a mají slabost pro rubačky alá GOW, akční adventure filmové hry alá TLOU, Uncharted, The Order 1866, Detroid: Become Human. atd. a hardcore fantasy rubačky alias souls hry alá Bloodborne, Deamon's Souls a Returnal ( poslední je světlá sci-fi výjimka a dost možná i nejlepší PS5 hra vůbec ), pár dokonalých sci-fi RPG alá Horizon 1/2 (to jsou s Returnalem jediné tituly co mě skutečně zaujaly) a pár podivností alá The Last Guardian (rozpačité dojmy), apod.”



PS maju radi ludia ktori maju radi PS exkluzivne hry. Ano, z toho PS tazi uz davno. To nie je ziadna novinka ani skandalozne odhalenie.
@Rapier (03.06.2022 20:30): Tohle je samozřejmě 100% subjektivní :) Protože pokud ti nevyhovují PS5 exluzivity a obecně nemáš rád JP hry, tak je samozřejmě nesmysl si PS5 pořizovat (to není žádná věda ani "hejt" na konzoli). Resp. pokud by to bylo myšleno obecně, tak je tu porovnání výkonu v multiplatformních hrách a potom cena/výkon předplatných na PSN/Xbox.

Jen když to formuluješ takhle obecně, tak to je jak přijít do sparťanské hospody a začít "Znáte tuhle písničku, chlapi? "Spartáááá, Spartáááá..."). Nebo objednat si v restauraci houbovou polévku a pak ji vracet z toho důvodu, že tam je moc hub a já je nemám rád .-)
@Rapier (03.06.2022 20:30): Nevím, kde tedy dedukuješ mé pohnůtky, ovšem já na PS nikdy rezignovat nemohl, když jsem ho ani nikdy nevlastnil. Důvod, proč jsem se začal pohybovat v high-endu je jednoduše ten, že si to mohu dovolit a chci být co nejméně omezován. Kromě toho konzole pro mě nikdy nebyla alternativa, protože na nich nejde hrát to co mě baví a raději budu vlastnit multi-centrum na všechno, než to mít různě roztahané.
@samorost (01.06.2022 08:58): obrovský problém Playstation 5 není HW (ten je naopak velmi povedený) ale fakt, že na něj nejsou hry které by stálo za to hrát! :(
Jistě dalo by se argumentovat, že konkurence Xbox Series také nemá žádné tituly, nemá až na výjimky, jenže tam si lze např. zapnout konzoli v developerském módu a užívat si např. hry z PS1 a PS2, a nebo hrát hry z programu zpětné kompatibility, a že jich je! A pozor! Ne, že bych si nemohl Splinter Cell nebo TES Oblivion zahrát na PC - právě naopak, ale těžko na 55" 4k OLED TV, rozhodně ne bez investice do bezdrátové myši a klávesnice + kvalitního HDMI kabelu + dost možná i lepší GPU než mám nyní.

Upřímně je to má první a nejspíš i poslední PS konzole.

Tohle není konzole pro hráče, ale pro fanoušky Playstation co na značce vyrostli a mají slabost pro rubačky alá GOW, akční adventure filmové hry alá TLOU, Uncharted, The Order 1866, Detroid: Become Human. atd. a hardcore fantasy rubačky alias souls hry alá Bloodborne, Deamon's Souls a Returnal (poslední je světlá sci-fi výjimka a dost možná i nejlepší PS5 hra vůbec), pár dokonalých sci-fi RPG alá Horizon 1/2 (to jsou s Returnalem jediné tituly co mě skutečně zaujaly) a pár podivností alá The Last Guardian (rozpačité dojmy), apod.
Kolem PS se vybudoval za ty roky v CZ/SK luzích a hájích jakýsi kult, mohutně podporovaný herními redaktory z CZ/SK. Upřímně? Neprávem.

Aniž bych chtěl rozpoutat nějaký flame war nebo nějak hejtit Playstation (neber si to osobně) tak to je přesně důvod proč @TombSpirit: říká přece si to nekoupím pro pár her a na druhou stranu proč @Bursoft: argumentuje: kdyby jen pro těch pár her... :) Pravda je někde uprostřed a vysloveně záleží zdali ti sednou žánry tak specifické pro Playstation.
Abych to dokončil. To je také důvod proč @Paul: raději investoval s @Gordon: do pořádné GPU a díky tomu, že poslední dobou vychází stejně jako u Microsoftu řada exkluzivních titulů z PS na PC, prostě na PS rezignovali. A ve finále nejspíš udělali velmi dobře.
@TombSpirit (01.06.2022 12:40): to sice jo, ale proč není aspoň ta možnost koupit si třeba 10 portu. Na co mít dvě krabičky. Já bych jich třeba užil pět. Protože potřebuju připojit čtyři zařízení a jeden port mám zadelanej tím že ten druhej router používám v bridge módu a vede do něj kabel z jinyho routeru.

Ale možná to jde řešit jinak. Na sítě jsem levej a byl jsem tenkrát rád, že jsem to rozchodil.