Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@mrazikcomp (13.10.2020 19:08): Zpravu jsi nepochopil. Existuji desky s M.2 slotem, ktery podporuji POUZE SATA M.2 a potom existuji desky, ktere podporuji POUZE NVMe M.2, takze to, ze ma deska M.2 slot, neni v zadnem pripade garance, ze tam pojede at uz takovy nebo makovy M.2 dis. Tudiz se opravdu nestaci divat jen na pritomnost M.2, ale zejmena na to, co podporuje. Ono obecne je M.2 pouze rozhrani (neco jako PCIe nebo USB), to, ze tam neco lze fyzicky zasunout, neznamena, ze to tam i spravne pobezi (v pripadne M.2 zejmena z hlediska BIOSu, v pripade USB zejmena z hlediska ovladacu/OS).
@mrazikcomp (13.10.2020 18:56): Prosim, nesirit dezinformace. Vynatek z https://www.kingston.com/en/ssd/ssd-faq

What would happen if I connect a PCIe M.2 SSD to an SATA-only M.2 port and vice versa?

If the host system doesn’t support the PCIe protocol, the PCIe M.2 SSD will most likely not be seen by the BIOS and therefore would be incompatible with the system. Similarly, with a SATA M.2 SSD installed into a socket supporting PCIe M.2 SSDs only, the SATA M.2 SSD would not be usable.
@MCZ (13.10.2020 14:08): ono stacilo hledat 1x M.2 slot (Key M)* , kecy okolo jsou podruzny , dulezity je to M.2 - to urcuju tu patici pro tyhle rychly disky , to ze tem rychlym diskum se nadava nvme uz s nazvem patice M.2 primo nesouvisi protoze i do ty m.2 se delaji ne-nvme ssd disky :)
@Chuck (13.10.2020 08:19): Pardon, já tě nechtěl nějak zbytečně stresovat, ale opravdu jsem koukal do specifikací na oficiálních stránkách i jinde a nikde jsem NVMe neviděl; nenapadlo mě totiž hledat PCIe 3.0 x4.
Člověk by kvůli některým málem zrušil objednávku! :-( Ještě že to s tím NVMe jsem dopředu věděl.
Zde rozbor nového DIRT 5 na Xbox Series X od Digital Foundry. Nové konzole nebudou žádní PC otloukánci jako Xbox One/PS4, nejen že hra vypadá fantasticky ale navíc Xbox umí i 120Hz mód, WoW. Něco pro Garreta a spol. Škoda že má TV umí jen 100Hz.
@Chuck (12.10.2020 18:13): je to QLC, ale na hry to bude v pohodě. Jen se nediv, že se ti po instalaci vypnou dva SATA porty.

Takže budeš mít systém na SATA SSD a hry na M.2 NVMe? Zajímavé řešení. Asi proč ne.
@Chuck (12.10.2020 18:25): Nikde se tam nepíše o podpoře NVMe, což je právě to rozhraní pro vysoké rychlosti.

Jinak spíše obecně - proč zrovna Intel? Jak kvalitní SSD vyrábí oproti konkurenci?
@Rapier (12.10.2020 18:17): Tak já si první SSD na vyloženě systémové záležitosti pořídil už poměrně dávno, ovšem na hry jsem poměrně neuváženě předloni koupil ze zvyku opět HDD. No a dneska jsem se to konečně rozhodl trochu napravit. ;-)
Přátelé, chtěl jsem se jen podělit s takovou nepodstatnou maličkostí. Dneska jsem si udělal radost a místo tohoto mého HDD určeného jen na hry jsem si objednal tohle SSD. Kdybyste mi náhodou chtěli říct, že je to chyba, tak to nedělejte! :-D
@Cobot (11.10.2020 10:30): Souhlasím s @Rapier . Intel má sice delší tradici v ntb, ale aktuální mobilní Ryzeny jsou zcela v pohodě. Mám v okolí několik lidí co mají mobilní Ryzeny (generace 3000 i generace 4000) a všichni zcela bez problémů. A vzhledem k vyššímu multithread výkonu bych se v tomto konkrétním případě Intelem vůbec nezabýval. Až bude situace opačná, budu první kdo Intel doporučí, ale není to tak. Nevidím tedy důvod kupovat technologicky i výkonově horší procesor. Byť paní ten výkon nevyužije teď, do budoucna se určitě hodí.
Zrovna u 3090 se o mrdlé ceně vědělo. To nikdy neměla být karta pro normálního uživatele. Koneckonců je míněna pro 8K.
@Garret (11.10.2020 12:03): Masark! A pak že Nvidia netlačí na zvyšování cen GPU. Fakticky to dělají nepřímo (nedostatkové zboží), tím ale neříkám že by se to nestalo v případě AMD. Zcela nepochybně by byla situace obdobná.

@Cobot (11.10.2020 10:30): volil bych CPU s vyšším počtem cores. To co říká @Bursoft může být pravda ale dnes bych už toho nebál bych, přeci jenom mobilní Ryzeny jsou už nějakou dobu na trhu. Jinak souhlasím: Intel má v noteboocích delší tradici. Nikdy nevíš kdy paní začne bavit stříhat rodinná videa s vnoučaty, tak se ty +2 cores budou hodit. :)
@Cobot (11.10.2020 10:30): Jako kdybych chtěl jet stylem, že někomu něco vyberu a hlavně se o to nechci v budoucnu starat, radši bych vzal Intel, když na tom nezáleží. Přeci jen Intel má v NB delší tradici, u Ryzenu je pořád šance, že se něco posere a budeš řešit ovladače, BIOSy nebo něco.
@Cobot (10.10.2020 10:09): ve finále je to skoro jedno, rozdíl mezi mobilní GTX 1650 s GDDR6 a mobilní GTX 1650 Ti s GDDR6 je minimální, spíše záleží zdali ten lehce vyšší výkon laptop uchladí, protože TDP Ti verze může být vyšší, pokud to ovšem zvládne chlazení. Viz. odkaz

@mrazikcomp (10.10.2020 20:58): ne, proč? promiň musel jsem, to mě připomíná Olafa z Ledového Království :)
@ZephyrCZ (10.10.2020 09:50): Super díky!

Ono je to pro jednu starší pani co chtěla novej notebook na webový hry a takový to domácí použití. Deteď má něco jako intel celeron nebo nevim. Já jí doporučil parametry, který dodržela, ale překvapila mě s tím Ryzenem a nevim proč vybrala notebook s dedikovanou grafikou. Nemám sílu jí to rozmlouzvat a ani to dělat nebudu. Ale vnuci až budou na navštěvě ten výkon třeba ocení :)
@Cobot (10.10.2020 09:03): Záleží na co ten ntb bude sloužit. Na hry určitě brát Intel verzi. GeForce 1650 Ti má oproti GeForce 1650 více CUDA jednotek (o třetinu více), má lehce vyšší takty a má větší paměťovou propustnost (192-bit vs 128-bit). Výkonově je tak Ti verze v průměru až o desítky procent výkonnější. Tady je volba jasná. Rozdíl mezi AMD Ryzen 5 4600H a Intel Core i-5 10300 je podstatně lepší multivláknový výkon Ryzenu, který umí být o třetinu až polovinu rychlejší, především v renderovacích aplikacích, stříhání videa apod. V single thread výkonu je lehce výkonnější Intel, ale rozdíl je minimální.
Notebook spíše určený na práci a na občasné hraní bych tedy bral ten se silnějším Ryzenem a slabší GeForce 1650.
Notebook spíše určený na hry a méně na práci bych tedy bral ten se slabším Core i-5 a se silnější GeForce 1650 Ti.
@Sasakr (08.10.2020 23:09): Zatim tam nic v podobne cenove kategorii neni, resp. nebude az vyjdou. Ted bych pockal na vydani, mrknul, jak na tom bude 5600X v hernich testech vzhledem k polovicni cache a nizsim taktum oproti predvadenemu 5900X a pak se rozhodl, zda nekoupit B550 a 3600 s tim, ze treba nekdy pristi rok nebo prespristi neupgradovat na vyssi model. Ale pokud to s tim upgradem vylozene nehori, asi bych pockal, zda pristi rok AMD neuvede 5600. Byt pocitam, ze i ten bude o 50 (v tom lepsim pripade treba jen o 30) dolaru drazsi nez 3600 pri uvedeni.
Který z těhle dvou ntb? Oba jsou podle mě stejné. Je to buď i5 10300H nebo Ryzen 4600H. Dvě jádra u Ryzenu navíc nebudou koncovým uživatelem nikdy využity. Nevím jak funguje přepínaní grafik intel/nvidia a AMD/AMD. Ono ani tahle funce nebude asi nikdy využita. Jde mi jen o to nemuset řešit případné problémy.

Osobně docela nechápu proč je ten ryzen o litr levnější, když má ten notebook navíc Windows. Já myslel že ty nové Ryzeny jsou pecka. I podle benchmarku vypadá asi líp nž ten i5 10300H. Což je mimochodem Comet Lake. Tedy končící generace resp souběžná s Ice Lake. Navíc notebook šel do pordeje v srpnu... Samé otázky... :) Spíš se tak nahlas podivuju.

https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-gaming ... YEAEYASACEgL_XfD_BwE

https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-gaming ... YEAEYASACEgL_XfD_BwE
@Charllize (09.10.2020 20:24): To zni trochu krypticky, v tomto ma asi Xbox dalsi trochu navrch, ale je to super. Protoze predstava koupe PSka v budoucnu me dost laka. A kdyz jsem ho nikdy nemel, zpetna kompatibilita je pro me samozrejme super. A taky myslim pro majitele PS4, protoze prece jenom, jak dlouho ty stroje vydrzi funkcni? :)
Hry z PS4 na PS5. Převážná většina z 4000+ her z konzole PlayStation 4 bude hratelná na konzoli PlayStation 5
Vybrané hry budou těžit z funkce Game Boost, díky čemuž budou moci běžet s plynulejším frameratem
Ačkoliv většina PS4 her bude hratelná na PS5, tak některé jejich funkce nemusejí být dostupné. Některé mohou vykazovat i chyby či neobvyklé chování
Před zakoupením dodatečného obsahu do PS4 her na PS5 zkuste hry nejprve hrát, abyste zjistili, jak jste s jejich chodem spokojeni.
Pro hraní PS VR her je nutné mít headset PlayStation VR, kamerku a adaptér pro kamerku (bude dostupný zdarma).
@Dunemaster (09.10.2020 10:24): Tyhle generický noname krabičky co mají nějakej D/A převodník z HDMI na cokoliv stojí na aliexpressu, ebay, banggood, amazon, atd pár dolarů. Tady si teda na tom pečou dost velkou marži. Když trošku pohledáš amazon nebo banggood, tak to možná najdeš i v nějakým evropským skladě a nebudeš muset čekat měsíc než to dorazí z Číny. ;)