Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Ahojte,
Neviem, či je tu nejaký jabĺčkar, ale ak predsa tak:
Prodám MacBook Pro 15 (2018 - MR932CZ/A)*, který je v záruce (zakoupen 13.6.2019). MacBook jsem zapnul za ten čas 5x a prodávam ho z důvodu nevyužívanosti.

MacBook byl vrácen do továrních nastavení.
Cena je 54 000. O ceně jsem ochoten (v rozumné míře) smlouvat.

K MacBooku přidám také stříbrný HYPER pro USB-C Hub pro MacBook Pro (neprodávám samostatně).
https://pc.bazos.cz/inzerat/110989471/prodam-macbook-pro-15-2018.php
@Rapier (23.10.2019 22:57): Mám přesně tenhle. Je asi dost rozšířený mezi streamery a youtubery. Je dobrý, hodně citlivý (možná až moc - zachytává mi i tikání hodin). Pro nejlepší kvalitu zvuku je dobré mít ho tak 30 cm od pusy.
@Kwoky (22.10.2019 23:28): tak nejlevnejsi zakladni objektivy ma canon, bo novej 50mm/1.8 je za 3tis kdezto u nikonu za 5 ,na zbazaru se daj sehnat eos 550D/600D/650D/700D i s objektivama za slusny penize , pokud uz chces nec o lepsiho tak 60D/70D , pripadne 5D mark II , jeste nez se britanie trne tak na e-infin,com se daji splasit eos 800D/80D bez dane a bez cla protoze EU prostor :)
@Kwoky (23.10.2019 10:04): asi nejlepší co můžeš udělat je pořídit si Canon EOS 200D, já mám 100D a zde se dají i se setovým objektivem dělat naprosto parádní fotky. Za rozumnou cenu dostaneš APS-C zrcadlovku malých rozměrů.

Časem si přikoupíš nějaký ten objektiv, osobně jsem na to rezignoval a fotím stále setovým.
Zkusím zareagovat ještě stručněji. :-)
* Jsou i levnější bezzrcadlovky než A7 III.
* Obrazovou kvalitu dělá velikost snímače + kvalita objektivu. Nemusí to být zrcadlovka.
* Zrcadlovka se základním objektivem f3.5 - 5.5 na tom může být za horšího světla hůř než dobrý kompakt s f2.0.
* Ostření u zrcadlovek je technicky někde úplně jinde (fázový posun), ale nové stroje s kontrastním ostřením taky už umí být velmi hbité. I mezi zrcadlovkami jsou rozdíly, zejména v počtu ostřicích bodů (neostří to kdekoliv), citlivosti těchto bodů a také v automatických programech ostření. Nicméně špičkové ostření beru jako hlavní argument pro zrcadlovku.
* Nejlepší foťák je vždycky ten, který máš v danou chvíli u sebe. Čím větší krávu máš, tím méně pravděpodobně si ji kamkoliv vezmeš.
@watchOut (23.10.2019 07:49): Pokusím se odpovědět maximálně stručně.

K nápadu pořídit lepší foťák jsem se dostal poté, co jsem viděl ukázkové fotky z bezzrcadlovky Sony A7 III. Cena je však pro mě jak z jiného vesmíru, takže jsem začal hledat cestu, jak si podobné fotky udělat levněji.

Mojí hlavní motivací je obrazová kvalita. Mám kompakt a v dobrém světle fotí velmi dobře. Ale jak slunce zapadne, už to není taková sláva (hlavně šum a horší ostření). Zrcadlovka s větším snímačem má ten limit mnohem dál. Navíc v horizontu jednoho roku plánuju koupit novější telefon, čímž pro mě kompakt přestane mít smysl.

Hlavní výhodou bezzrcadlovky jsou menší rozměry a hmotnost. To jsou ale parametry, které pro mě nejsou příliš podstatné. Jdu vyloženě po poměru cena/výkon, ostatní nechávám stranou.
Než se pustíme do nějakého bádání bych se tě rád zeptal, proč pokukuješ zrovna po zrcadlovce - je to rychlost ostření? Kvalita obrazu? Výkon v horších světelných podmínkách? Ergonomie? Výdrž baterie? Nějaké speciality typu mikro/makrofotografie? Natáčení videa?

Pokud totiž vyloženě zrcadlovku nepotřebuješ, doporučil bych spíš bezzrcadlovku. Senzor to může mít stejný, ale foťák je mnohem skladnější a jednodušší.

K tvé otázce - dá se to tak říct. Objektivy sice mají stejný bajonet a jsou použitelné tam i tam, ale ty určené pro fullframe budou dražší, protože pro dosažení stejné kvality musí být větší a velký čip taky dává více vyniknout optickým nedokonalostem.
Má tu někdo zkušenosti se zrcadlovkami? Pomalu začínám pokukovat po nějakém lepším foťáku se snímačem APS-C nebo Full frame.
Zajímalo by mě, kde by se dal sehnat levně nějaký základní objektiv, kdybych si pořídil jen tělo z druhé ruky. Ceny (klidně i krátkých) objektivů mě upřímně dost děsí.

Platí obecně, že objektivy na full frame jsou dražší než na menší čipy? Nebo se to takhle nedá říct?
@Kwoky (22.10.2019 20:20): to bych ti cas od casu mohl poslat nejakej.srot :) ted tu mam nejakou atinu grafiku ale je to dlouhy jak kamion a huci to jak nejaky turbofen, klidne to za nejakej susen prodam nebo vymenim za neco sony nebo nejakou hru ps3/4/vita... Chces vedet vic? Obcas i nejaka.deska/procesor...
@Rapier (22.10.2019 19:30): Já myslím, že se 3700X delší dobu drží na stejné ceně, ne? Největší propad nastal právě u "dvojkové" řady. Ne, nestěžuji si, tomuhle se člověk občas nevyhne. Ale třeba s tou vyčkávací taktikou u GPU se dočkám chvíle, kdy RTX 2070 Super bude za necelou desítku. :-)

@Bursoft (22.10.2019 19:36): Jsem čekal, kdy tohle řekneš. :-) Jo, je pravda, že na moje současné i vyhlédnuté hry je 2600X ažaž.
@Chuck (22.10.2019 19:29): Nechci být pruďas, ale myslím, že jsem ti tehdy říkal, ať s tím chvíli počkáš a vydržíš do vydání trojkové řady ;)

Na druhou stranu to osmijádro je taková třešnička, ten tvůj 2600X bude dlouhý léta sloužit skvěle. A až bude potřeba upgradovat, tak se budeme bavit o nějakých 32 jádrech a nVidia mezitím přetočí znovu číselnou řadu, nedělal bych si z toho hlavu ;)
@marwel (22.10.2019 19:18): to neřeš, Jab se spetl, RTX 2060 Super = RTX 2070 a RX 5700 XT je rychlejší. Konkurence pro RTX 2060 Super/RTX 2070 je více méně RX 5700.
Ale samozřejmě RTX 2070 Super kterou myslel, ta má lepší výkony ve hrách ale také za vyšší cenu. To je fér.

@Bursoft (22.10.2019 19:12): jasně proč ne, drtivé většině lidí to bude stačit. Drtivá většina nehraje náročné letecké simulátory, nepotřebují high-end PC. Mě třeba na běžné hry stačí i Xbox One S. :)

@Chuck (22.10.2019 19:29): nestěžuj si prosím, co mám říkat já?! Ani nechtěj vědět co mě Ryzen 3700X stál. :) Hádám ale že svou cenu si udrží hodně dlouho.
@Jab (22.10.2019 15:24): 2060 Super je o 8-9 procent slabsi nez 5700XT (Hardware Unboxed, prumer z 41 her), takze 2070 vyhodu oproti 5700XT mit moc nebude, spis naopak. 2060 Super byla rychlejsi jen ve trech nebo ctyrech pripadech a vzhledem k tomu, ze 2070 je jen o malinko rychlejsi... 2070 Super uz je zase prilis draha, takze 5700XT, zvlaste modely jako Pulse nebo Gaming OC za nejakych neco malo pres 12 tisic jsou skvelou volbou. Tak ci onak dokud se nerozhoupu k prechodu na 1440p hrani, 1060 menit zatim nebudu.

@Bursoft (22.10.2019 19:12): X570 nepotrebujes pro 3xxx ryzeny, takze cenu platformy nema smysl brat v uvahu.
@Rapier (22.10.2019 19:01): Já bych dnes taky koupil 2700X před trojkovou řadou. Cenově se tam vytvořila fakt propast. 2700X seženeš za 4,8k, 3700x za 9k. Poměr cena/výkon hraje rozhodně pro starší kousky. I s ohledem na celou platformu (B450 vs X570).
@Gordon (22.10.2019 18:50): skvělé! Já mám příliš slabý prehistorický i5-2400 a vytápím s ním chatu! :) Bohužel netopí jako AMD FX! Být to bývat vědět v minulosti, šel bych do FX!

@Kwoky (22.10.2019 15:43): shromažďovat HW jako GPU a CPU už mě přešlo. Poté co jsem prodal Athlon II X4 a Phenom II X4 už mám jen prehistorický Sandy Bridge. :) A pár starších jednojádrových kousků.

Nesleduji trh se sestavami, nemám tušení co výrobci nabízejí ale pokud tam dávají Ryzen 3600, tak za mě za jedna s hvězdou!
Ryzen 2600 je slušný procesor, stojí výrazně méně ale zase podává výrazně menší výkony ve hrách než 3600. Na druhou stranu lidem co nehrají simulátory, MMORPG a další na CPU výkon náročné hry to asi bude jedno. Ta cena je fakt super!
Kamarád si nedávno pořídil Ryzen 2700X + B450.
@Chuck (22.10.2019 16:16): když jsem vybíral GPU hodně jsem zvažoval kolik peněz dát - zdali mě to vůbec stojí za to, co reálně využiji, co bych si tak chtěl zahrát v nejbližších létech, apod. Zvítězila zvědavost pro Ray Tracing (hlavně Quake 2 a později Cyberpunk 2077) a tak trochu (dost možná jen falešný) pocit, že s Nvidií funguje vše lépe. :)

Hodně dlouho jsem se rozhodoval mezi RTX nebo Navi a naopak jsem kompletně zavrhl GTX 1660/Ti Turing bez RT cores.

Jasně měl jsem smůlu na kus, tak mě to alespoň dokopalo dát šanci konkurenci u které jsem kdysi byl pečený vařený (zdravím ATI). Za zbytek peněz si pořídím kvalitní studiový mikrofon (vlastně dva, protože děti, zpívání, streaming, apod.), SB Audigi RX, apod.
Na tom zdali mám s RTX 2070 Super reálně ve hrách o 5-15 fps více mě už nevytrhne při 100+ FPS. :) Všechny ty RTX 2060 Super + / Navi RX 5700 + podávají v QHD skvělé výsledky.

Když mě vrátili peníze, dokonce jsem koketoval reálně s myšlenkou (zdravím Charllize) jít do PS4 Pro + GTX 1660 Ti, s tím že GPU mě bude stačit na FHD na simulátory i jiné hry, a užiji si Sony exclusive hry. Tak nějak jsem se zaměřil na GTX 1660 Ti a zjistil, že má přeci jenom znatelně vyšší výkon než GTX 1060 6GB co jsem měl.
Nicméně nakonec to dopadlo jinak a já si řekl, když už jsem dal AMD jednou prachy, dám i podruhé. :) Co bych nedal. A bylo to! Jednoduché jak facka. :)

A tak nějak se mi v hlavě rozležel i ten Radeon Image Sharpering (RIS). Letecké simulátory které hraji jsou momentálně jen DX11, tam to nejde použít ale časem půjde, ne že ne. Až to předělají na DX12 engine/Vulkan a na tom se už usilovně pracuje.
Cyberpunk 2077 jsem i jako velký cyberpunk fanoušek vzdal a to jsem tak rád četl knihy s tímto tématem a pak dodnes nedám dopustit na tolní RPG Shadowrun. Stejně si to reálně zahraji tak za 5+ let, teprve nyní se pomalu dostávám k Witcher 2/3.
No a vlastně když AMD ten RIS tak dobře fičí a Safír to má vymakané přes utilitu, tak si říkám, za pár let vyjde DX12 hra, dám to generovat v FHD, zvětším to na QHD a 60+ FPS to jistí. :)


A pak ten Ray Tracing:
Dave James
11 days ago
AMD’s had DirectX Raytracing code in GPU drivers since July this year odkaz

Oct 11
AMD has announced recently that it will be introducing a plethora of new driver features come December, as part of the company's annual major driver release for the holidays.
odkaz
@Charllize (22.10.2019 12:10): neviděl jsem ten edit. Mě přijde že to na tom videu běží normálně jak ostatní hry, nevim. Ale každopádně je to irelevantní, youtube stejně zobrazuje jen 60fps bez vsyncu bez ohledu na to jak ta hra běží.
@Paul (22.10.2019 11:54): ale to ma i u tech ostatnich her ne? A ty bezej o poznani lip. vsak sem psal ze to asi bude problem AC.

Kdyz jsme u toho me tohle jemny lagovani nektery hry delaji i z VSyncem na PC. Treba Fallout 4, tam sem to musel resit krkolomnym zpusobem, aby hra bezela borderless window, vnutit ji vyplej vsync a pres nvidia inspectora dat lock na 60 fps. Pak to bylo plynuly. Na konzoli sice 30 fps ale plynuly dokonale.
me ten obraz neprijde plynulej ani u jednoho procesoru, obvzlast u toho AC na zacatku. Sice hafo FPS, ale ta plynulost obrazu nic moc. (asi jsem zhyckanej z konzoli:)
proste to tak podivne laguje jakoby.

I kdyz ted koukam ze u tech ostatnich ukazek to je o dost lepsi, tak to mozna bude problem AC.
@Gordon (21.10.2019 22:24): Nikde nepíšu že by to mělo být zvláštní, ale test je to zajímavej, vidět takhle ten pokrok v reálnejch moderních hrách. Taky je to předzvěst skoku ze současnejch konzolí na nextgen.
Tak som si dnes upgradol RAM, tie zľavové akcie sú zlo, 16GB v auguste som si teraz dokúpil 16-to-32 rovnaké DDR4 pičky zo cca 150€ alebo tak na 115€... ostáva už len GPU.
@Bursoft (21.10.2019 17:21): no tak nejak to je, vim ze tam kde bezeli xp a 2000 sli bez problemu spoustet emm386 a ruzny pomocnici pro rozsirenou pamet (u her ktery nepotrebovali ramku ale rozsirenou pamet) u vyssich konfiguraci jsem uz dos osobne nikdy nezkousel. A jeste mam zkusenost s tim ze kdyz se pustil dos nez naběhl windows (95/98) tak nejela zvukovka kdezto kdyz nabehl windows a pak jsi skocil do dosu tak to bezelo. Pokusy s dosem jsem ale vzdal celkem brzy, byl jsem fanda novych technologii a vzdycky jsem se snazil.mit posledni windows, takze v dobe kdy vsichchni rikali ze win 95 jsou nej a prisli memphis ze budou nahovno, ze xp sou nahovno zenejlepsi sou 98cky, tak ja razil xp, v dobe kdy sli visty tak jsem mel.uz prvni buildy (longhorn) a zkousel winfs, a kazdej v ty dobe mel xpcka atd, to.samy.u 7micek.a desitek, nikdy jsem se toho nestitil i kdyz s tim obcas byli problemy... Obcas i nedavno se v obchodech mihl notebook ktery mel freedos :) takže dos asi bude běhat porad :)
@MCZ (21.10.2019 17:31): Pravda, dražší varianta (sedm stovek by se dalo přežít) to oproti AR5 je, ale řekl bych, že ta větší velikost se Ti celkově i do budoucna může hodit.