Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Fingon (30.11.2018 16:55): nejlepší bude když otevřeš bednu a podíváš se na základní desku jaké má označení (nejlépe udělej ostré foto mobilem tak aby byl vidět výrobce, typ desky a revize desky). Podle toho se dá dohledat co přesně máš. 3 roky staré PC je skoro jako nové, pokud v době koupi ta deska byla aktuální novinka na trhu pravděpodobně ji koupíš v obchodě nebo bazaru.
Teoreticky dotaz : manželce (nejspíš) odešla zakladovka. Pc je pět let staré, zakladovka byla uvedena v září 2015. Jaká je šance, že se dá sehnat ta samá nebo alespoň taková, která rozchodi ty zbylé komponenty (prostě aby se vyměnila jen ta zakladovka)?

Hardwaru nerozumím, ale myslím že to asi jen u zakladovky nezůstane a pomalu si bude muset nechat složit novou sestavu...

Edit :jde o asrock H87 Pro4
@Rapier (28.11.2018 21:57): akorat sem se k par vecem dostal , ale budu za to chtit radove 25 kc kus :) mam jednu ati x2600 :) , amd 3000 se mozna taky najde, resp . by byl k mani celej pocitac bratru asi za litr :), mam spoustu 512 ddr 1 pameti(jednogigovky si nechavam) ,... atd , ale ostravu mam dost zruky, jsem prazskej pepik
@Gordon (29.11.2018 20:03): někdo, kdo to balil, přehodil objednávky. někdo dostal lepší PC, než za jaké si zaplatil. to ostatní je cost saving a zákazníkovi, kterému je to určené, to nebude vadit.
Pěkná ukázka vyčúranosti obchodů, představte si že máte bohatší známé co tohle koupí svému pubertálnímu synkovi co ví o počítačích prd stejně jako rodiče: odkaz
@Bodkin (29.11.2018 12:58): Díky za objasnění. Koupě vpřed byla myšlena v řádu týdnu, tedy jednoho dvou měsíců :). A o nový PC mi tak ani nejde, hraji dle toho, na co počítač stačí, ale zase jsem si říkal proč se po letech nepotěšit novým strojem (a také KCD mi nejde - až - tak dobře :).
@Drolin (29.11.2018 09:40): Máš pravdu, tady jde opravdu o to jak rychle to potřebuješ a co chceš. Jen bych zvážil ještě chvíli vydržet s tou starou kartou na ty co se ukážou příští rok, protože pak můžeš dostat lepší deal, ale pokud je ta karta úplně out a ty ji hned potřebuješ, tak samozřejmě nečekej. Tohle jen reaguju na to, že chceš koupit nejdřív kartu a pak pc, když mi příjde, že udělat to naopak by pro tebe mohlo být výhodnější. Toť všo.
@Bodkin (28.11.2018 14:41): Myslíš? Já bych řekl, že ten skok bude docela velký - přeci jen ta karta má už nějaké roky.

@Toaleťák (29.11.2018 09:34): Jo jo, hraji i ty nejnovější takže zde připlatím, aby šli ve slušné kvalitě (například na mém současném PC třeba Kingdome Come, Vampyr nebo Far Cry 5 jde, ale ty trochu náročnější jako Dishonored 2 a FF 15 už mají problém - a podobné to myslím bude i u většiny her z 2019).
Po prechode na QHD som bol pripravený aj na výmenu dvojročnej GTX 1060 3GB a ona sa stále drží výborne. Najnovšia hra ktorú som hral je síce Stellaris a okrem toho len nejaké indie gamesky, ale pod 60 FPS to nepadá. Do budgetovej mašiny s 1080p monitorom by som ju pokojne strčil aj dnes.
Otázka do pranice. Nemáte prosím někdo staré AGP/PCI karty jako Voodoo 1, Voodoo 3 PCI nebo Voodoo 5, případně Nvidia Riva TNT1/TNT2 PRO/ULTRA, ATI Radeon 7000 PCI nebo 7500/8500/9500/9600/9700/9800, z ATI X1xxx řady už nemám vůbec nic, a nechtěli by jste se toho zbavit za odvoz (Ostrava a okolí)?
To se týká i zvukových karet jako SB AWE 64, apod. Beru cokoliv, i starší kusy do PCI/AGP. Funkční si nechám, nefunkční vzorně vložím do kontejneru na elektro odpad. A jednoho dne udělám možná malé veřejné muzeum GPU a zvukových karet. :)

A pokud by náhodou někdo doma měl Athlon 64 3000+ (nebo rychlejší) do socket 754 tak beru taky, bo o ten svůj jsem nedopatřením při čištění před pár lety přišel.

Také mám doma 2x Pentium III 1GHz Coppermine a jeden Celeron 733 do FCPGA slotu ale bohužel žádnou základní desku a chladič. Nemáte někdo funkční?

PS: nejsem sběratel a ne přeprodávám to dál na aukro apod.. :) Používám to na testy starého HW a pro hraní starých her pod starým HW abych měl feeling jako tenkrát. :)
@Gordon (28.11.2018 13:07): nesmíš si plést GTX 1060 3GB a GTX 1060 6GB, ta první nemá jen poloviční VRAM ale i méně CUDA jader a texturovacích jednotek. Proto pro variantu 3GB je více než zdatným soupeřem (bohužel s horší spotřebou ale ne zdaleka tak jako v tom druhém případě) RX 570 ve variantě 8GB válcuje v QHD a hrách vyžadujících více VRAM.
Pro tu 6GB je, jak píšeš, soupeř RX580 8GB ale bohužel s výrazně vyšší spotřebou.
@Kwoky (28.11.2018 16:05): pod tím se mohu podepsat.

Taky jsem si myslel, že nastal čas na výměnu mého obstarožního CPU i5-2400 Sandy Bridge ale tak nějak jsem zjistil, že např. u super náročného (na veškerý HW obecně) DCS World ve verzi 2.5 byl bottleneck v mém případě absence SSD disku!
Níže uvedené doporučené požadavky navíc hezky ilustrují, že v mém případě se spíše než upgrade CPU+RAM+MB vyplatí spíše investice do silnějšího GPU (zvažuji) a RAM (nezvažuji).

DCS World 2.5
Recommended system requirements (HIGH graphics settings): OS 64-bit Windows 8/10; DirectX11; CPU: Core i5+ at 3+ GHz or AMD FX / Ryzen; RAM: 16 GB (32 GB for heavy missions); Free hard disk space: 120 GB on Solid State Drive (SSD); Discrete video card NVIDIA GeForce GTX 1070 / AMD Radeon RX VEGA 56 with 8GB VRAM or better; Joystick; requires internet activation.

@Chuck (28.11.2018 15:43): už jsi svůj Káčkový CPU přetaktoval? Na kolik jsi se dostal aby to bylo stále stabilní?
Jsem teď ze srandy nechal 15 minut otevřenej balkon dokořán a sledoval jak klesá teplota Ryzenu v idlu..

klesla na 13 stupňů, hezký :)
@Chuck (28.11.2018 15:40): Jen bych zdůraznil, že upgradem CPU a RAM se ti výkon ve hrách zvedne jen NĚKDE. Ne všude, ne všude stejně. Někde nezískáš vůbec nic, jinde to bude boost jak prase. Zajímej se o to, jak tvoje vyhlédnutá hra těží z rychlejšího CPU. Abys pak nebyl zklamán.
@Chuck (28.11.2018 15:40): Ačkoliv sám mám Intely rád, v tuto chvíli bych ti doporučil Ryzen, jak už tu padlo několikrát, 2600(X) má dost výkonu a je levnější. A počkat se i tak podle mě vyplatí. Příští rok by měly vyjít nové CPU s novou výrobní technologií, kdy se z 14nm přejde na 7nm, tudíž bys teoreticky při menší žravosti měl dostat vyšší výkon. Plus je šance, že možná HW zlevní, protože teď je teda dost na špici (třeba konečně i ten Intel bude donucenej jít s cenou dolů, tak bys mohl jít do něj případně).

edit: Nejsi v pozici, kdy bys měl 10 let starej HW a nic tam nerozjel, pořád je to dobrá sestava, která rozjede i dnešní hry, jenom už musíš dělat kompromisy nebo hrát starší pecky, na který nebyl čas.. Já doháním resty pořád :D

edit 2: Jinak pokud přes Intel nejede vlak, v tvým případě bych se vykašlal na "K" verze, když nechceš taktovat, mohl bys jít třeba do i5 8600, která je levnější. Plus ke "K" verzi CPU bys ideálně potřeboval dražší desku s čipsetem Z370, aby to mělo vůbec smysl..
Zkuste se prosím pokaždé vžít do toho člověka, který žádá o radu. Nesnažte se na to dívat svýma očima a pak toho druhého přesvědčovat, že ta vaše pravda je ta správná. V předchozích příspěvcích jsem četl celou řadu informací, na které je ale nahlíženo jen z jednoho pohledu. Psychologicky máte tendenci se utvrzovat v tom, že právě váš nákup byl nejlepší možný, i když to nemusí být pravda. Výrobci HW to vědí a pracují s tím při marketingu.
Jen malá poznámka z diskuze o upgradu mého PC po 6 letech. Co jsem tak o tom přemýšlel, není zas tolik titulů, které bych si stůj co stůj rád zahrál a tím bych pádem čekat na stále novější generace RAM, CPU apod. podle mě nemá cenu. I kdybych zvolil níže uvedený HW (je to pouze jedna z možných variant, na které každý najde svoje mínus!), myslím, že mi to vydrží na dlouho. Uvědomme si, že hrát budu rok od roku méně, že jo? :-)

- základní deska: odkaz
- CPU: odkaz
- RAM: odkaz

Netvrdím, že bych do toho šel ihned, ale tuším, že nějak z jara by to bylo poměrně reálné.
@Drolin (28.11.2018 13:35): dle testů zakladní deska zvládla i paměti na min. 3400Mhz. Ideálně uděláš když si najdeš svoje RAM (přesné označení) Seznam Podpory Pamětí, oficiálně deska podporuje DDR4 3200(O.C.), tzn. při přetaktování CPU/RAM ale nezávisle testy říkají, že zvládně i výše taktované paměti.
Díky za rady! Už mám tedy lepší představu a nejspíše v lednu sestavím.

Jen grafickou kartu možná koupím předem, abych tu částku trochu rozložil.

@Rapier (28.11.2018 13:50): Cena je stále dobrá (základovky mám tak optimálně do 3500 nastavené), takže tato bude asi favorit.

@Toaleťák (28.11.2018 13:59): Zase ne, že bych chtěl jen emulovat, takže spíš vyladěný výkon za rozumnou cenu na hraní novějších her (žádné nejvyšší detaily a 60 FPS ale nepotřebuji) a aby to vydrželo zase pár let.
Ano to je přesně ono, jen s výjimkou toho ASrocku. Ten je už nějakou dobu fakt na úrovni.

No a co se týče emulace, tak zvláště PCSX2 je dosti závislý na single thread výkonu, čili ideální by byl Intel, ale všichni víme, jak to s ním dnes je. Takže AMD, byť má single thread výkon nižší kvůli frekvenci, tak bych jej bral. Rozhodně špatně neuděláš, zvláště s rychlejšími RAMkami.

Co se týče grafiky tak o něco málo lépe si PCSX rozumí s nVidií, ale že bych kvůli tomu vzal 3GB kartu, to bych neobětoval.
@Drolin (28.11.2018 12:15): na základní desce nešetři. Zapomeň na B350 a kupuj rovnou desku s chipset, B450 (plná podpora nových Ryzen 2xxx a všech jeho features jako např. PRECISION BOOST OVERDRIVE = vyšší výkon na 1 core), zcela konkrétně tuto: GIGABYTE B450 AORUS PRO

Důvod:
nejlepší ingerovaná zvukovka na trhu (ALC1220 HD audio)
2x pasiv pro M2 SSD (obzvláště ty rychlé NVMe disky se přehřívají)
výborné chlazení napájecí kaskády = později možnost taktovat bez omezení i CPU jako Ryzen 2700X
Možnosti taktování jako u X470
Jedna z nejlepších desek pro Ryzen s čipsetem B450 v poměru cena/výbava/výkon
Značka Gygabite má přeci jen lepší zvuk než ASrock (osobně bych si ho nevybral ale nemusí být špatný), tzn. větší záruka kvality.
@Gordon (28.11.2018 13:27): Tam už by to ale asi byl rozdíl pár stovek? :)) Už nyní jsou levné. Spíš zda se nechystá něco s procesory (nové řady nebo tak), nebo nějaká jiná eventualita, co by to snížila trochu významněji. Grafiku si ale asi koupím předem, lepší bych asi ani nevyužil (třeba tu MSI GTX 1060 ARMOR 3G V1).
@Gordon (28.11.2018 13:17): No to teď nevím, jaké to je u 2xxx řady, ale s B450 fungují spolehlivě na 3200 MHz tyhle: HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200. U czc za 3333 Kč. CL16 není tak nejhorší a cena je OK.
Mimochodem jaký je to se stabilitou RAMek které nejsou deskou podporovány? Zjistil jsem že pro Ryzen 1600 je lepší Single Rank typ RAM, ale (Jen alza tenhle údaj uvádí) ty vyrábí pouze (o slušné frekvenci) Ballistix, který u mě nemá offic podporu. budou i tak fungovat? Ty co mám nyní totiž jsou 3200 MHz, ovšem jedou pouze na 2666 MHz, deska uvádí podporu pro 3200 MHz s jediným rozdílem označení RAMek, má totiž o písmenko víc (v seznamu podporovaných)

Rovnou bych btw upgradoval na 16 GB, už i já pociťuji v některých hrách že to nestačí.

A jak tak pozoruji tak kupovat RAMky do nové desky je vždycky tak trochu lotérka, protože revizní číslo nikde na shopech nejde zjistit, nechápu.
@Kwoky (28.11.2018 12:04): To je dobrá sestava.

@Drolin (28.11.2018 12:15): Strop 20 000 si můžeš dovolit místo desky s SSD na SATA dovolit desku s M.2 slotem a do něj M.2 SSD (+ tu lepší zvukovku) Jediný co by tě ale mělo zajímat u nové desky je především čip set tedy asi na Ryzen AM4+. (nejlepší poměr Výkon/cena)

Nebo naopak investovat do lepší grafiky, RX 570 určitě není špatná, ale lepší než 1060 opravdu není. Ekvivalentem pro 1060 je RX 580, tam se to ale pak liší hru od hry, některá hra jede líp na AMD jiná zas na GF.
@Drolin (28.11.2018 12:15): Co se týče desky, tak taková vyvážená, stabilní, s dobrým chlazením VRM, 2 sloty na M2 -> ASRock Fatal1ty B450 GAMING K4. Pokud by sis 500 Kč připlatil, tak s lepším zvukovým kodekem, poctivými audio výstupy a s pasivem na M2 v případě využití pak toto třeba: GIGABYTE B450 AORUS PRO.
@Toaleťák (28.11.2018 12:01): Díky, u desek se vůbec nevyznám a nevím dle čeho vybírat.

Tam tedy budu muset více kouknout. Jinak zatím jsem tedy na (13 500),

MSI RX 570 ARMOR 8G OC
HyperX FURY Black 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz
AMD RYZEN 5 2600 @ 3.4GHz
Kingston Flash SSD 240GB A400 SATA3 2.5 SSD (7mm height)

@Kwoky (28.11.2018 12:04): Kolem 20 000, bude záležet na odměnách v práci :)). Ale raději méně než více (že bych třeba stavil za 30 000), jelikož až tolik nové hry nehraji abych řešil počet FPS a výkon v nejmodernějších FPSkách.
@Drolin (28.11.2018 11:41): Co se týče procesoru, tak R5 2600 je celkem jasná volba, přece jenom 6 jader se hodí výhledově a vlastně už i dnes někdy. Akorát to chce asi tak 16GB RAM alespoň na 3000 MHz, ideálně na 3200. Výhoda té 2600 bez X je, že pokud nehodláš taktovat, tak to nebude mít ani nijak vysokou spotřebu, tak ti stačí v pohodě nějaká levná B450 deska. U těch B450 mě akorát štve, že moc nemají SPDIF, ale když jej nevyužiješ, není co řešit :-).
@Rapier (28.11.2018 10:52): Díky. RX 570 8GB mám zatím také nejvýše, a k CPU asi rovnou i základní desku (možná i celé PC), takže by to neměl být problém. Zatím mi to vychází na některý Ryzen (AMD RYZEN 5 2400G nebo AMD RYZEN 5 2600), ale pokud je něco lepší na trhu, nechám se inspirovat.

PC mám: AMD A8-6600K, Asus F2A55, Kingston 2x4GB RAM, WD 1TB, Fortron FSP600, R9 270X

Skoro pět let (sestaveno začátek 2014) to jede dobře, ale novější hry jako Final Fantasy XV nebo Dishonored 2 to již neutáhne.