Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Garion (06.04.2018 08:55): > mplayer -vc help | grep 265
ffhevc ffmpeg working FFmpeg HEVC / H.265 [hevc]
ffhevcvdpau ffmpeg working FFmpeg HEVC / H.265 (VDPAU) [hevc]

to by mel umet normalne ffmpeg, takze by to melo normalne fungovat

> ldd `which ffmpeg` | grep -i 265
libx265.so.151 => /usr/lib64/libx265.so.151 (0x00007fb210831000)

^^ trosku me to mate, pac je to slinkovany s tim encoding libem, ale proste ffmpeg mi rika, ze umi dekodovat h.265
imho by to h265 melo bejt v linuxu tak nejak +/- standardne

# rpm -qi libx265-151
Name : libx265-151
Version : 2.7
Release : 2.2
Architecture: x86_64
Install Date: Tue 27 Mar 2018 02:32:25 PM CEST
Group : Productivity/Multimedia/Video/Editors and Convertors
Size : 1000240
License : GPL-2.0+
Signature : RSA/SHA1, Fri 23 Mar 2018 10:26:18 PM CET, Key ID 45a1d0671abd1afb
Source RPM : x265-2.7-2.2.src.rpm
Build Date : Fri 23 Mar 2018 07:06:40 PM CET
Build Host : swkjt03
Relocations : (not relocatable)
Packager : packman@links2linux.de
Vendor : http://packman.links2linux.de
URL : https://bitbucket.org/multicoreware/x265/wiki/Home
Summary : A free H265/HEVC encoder - encoder binary
Description :
x265 is a free library for encoding next-generation H265/HEVC video
streams.
Distribution: Essentials / openSUSE_Leap_42.3
@Cobot (05.04.2018 11:12): Jak jsem psal, nastuduj si osmc a libreelec (já ani jedno nepoužívám, pi mám jen jako server, ke kterému přistupuju na dálku po síti). Pokud tam hodíš "nějaký systém" (standardní je Raspbian, což je mírně upravený Debian), tak budeš potřebovat i klávesnici a myš. A hlavně si tam budeš muset (např.) Kodi nainstalovat sám, starat se o updaty atd. A taky si pogoogli, jak je na tom s podporou h265 - všechna videa nepřehraješ, ale afaik většina 720p by jít měla a spousta 1080p taky. Ale PC, na kterém přehraješ prakticky všechno, to prostě není. (A nebo aspoň něco se slušným grafickým čipem, na kterém přehraješ minimálně všechna "normální" 1080p h265 videa.)
@valcik (05.04.2018 15:12): aha, diky za info ... ja respberry nemam a nikdy jsem se o nej nijak nezajimal, ta moje poznamka byla spise takova genericka ... co se tyce linuxu, tak ten pouzivam 20 let (kdyz vysly XP, tak uz jsem byl zaprisahlej linuxak a xp uz jsem na zeleze nemel)
@ntz (05.04.2018 12:56): Raspberry Pi nemá dedikovanú zvukovku a ani vlastný DAC, zvuk dekóduje hlavný procesor. A pri zvuku, ktorý je odosielaný cez HDMI, nemá na kvalitu vplyv ani dedikovaná zvuková karta, pretože digitálny zvukový signál sa odvádza cez výstup na video adaptéri a dekóduje sa až v cieľovom zariadení.

Ale je to jedno, pretože AP-Linux ešte stále nepodporuje procesory ARM, ako som práve zistil. Pardon, páni.
@TombSpirit (05.04.2018 09:23): ha ha co je osmc nebo libreelec vážně netušim :) Mě se to zařízení líbí. Za tu cenu je to velmi slušné i když je k tomu ještě nutné dokupovat krabičku, adaptér, klávesnici, ovladač, atd....

Pouštění z kompu mě vadí přesně z těch důvoců co popsal @Rapier (04.04.2018 22:13):. Je totální kravina mít puštěnej a "znefukčněnej" komp a čumět na TV. U mě je to navíc komplikovanější v tom, že mám komp v jiném pokoji než TV. Myslel jsem, že to vyřeším steamlinkem, ale není to ono. Jsem totiž asi neschopnej debil ale napsat něco steam controlerem je pro mě nadlickej úkol. A to ještě hodinu hledám čím to odentrovat.

Shield je moc drahej a takový zařízení asi ani nechci. To už bych asi raději koupil velkou konzoli.
@Cobot (04.04.2018 21:39): Nejnovější rpi spoustu h265 videí přehraje a je možné, že časem to bude ještě lepší. Ale není to úplně pro bfu (i když nahrát na kartu osmc nebo libreelec by nemělo být těžké) a všechno ti to stejně nepřehraje. Zvlášť u videí v lepší kvalitě / vyšším rozlišení je h265 oproti h264 mnohem menší. S krabičkou, adaptérem a paměťovou kartou jsi cenově nad 1500 Kč. Pokud chceš něco, co budě úplně jednoduché a blbuvzdorné a přehraje prakticky vše, tak určitě Nvidii Shield. Jo, je dražší.

Jinak náhodou jsem si všiml, že teď je starší S7 za 8 tisíc (a S7 Edge za 9 tisíc) - 11 / 12 tisíc a cashback 3 t. Pořád slušný telefon, jen škoda, že za rok pravděpodobně končí veškeré aktualizace.
@Paul (04.04.2018 12:10): taky mám doma stolní PC propojené HDMI kabelem s TV. :) Nicméně vidím to trochu jinak. Jednak k PC potřebuješ v případě Xbox One S ovladačů 2x bluetooth + Windows 10 abys měl bezdrátové připojení nebo 2x dlouhý 2-3 m USB kabel.
Fakticky Ti musí běžet stolní PC (s vyššími nároky na elektřinu) které je obvykle hlučnější než konzole a blokuješ tak PC. Pokud hru pustíš pod svým profilem tak těžko si k PC sedne manželka a pustí si tam video nebo tak něco. Jakmile přepne profil máš po hře a obecně jakmile něco začne na PC dělat tak to ihned poznáš.
U té konzole mám 2x bezdrátové spojení, nemusím pracně přepínat TV jako hlavní monitor nebo zrcadlit hlavní obrazovku a řešit jiné technické problémy tohoto typu (záleží na hře) a fakticky zapínám jen konzoli a TV. Stolní PC je vypnuté nebo volné k práci. :) Nikde Ti také nepřekáží žádný USB kabel o který můžeš nechtěně zakopnout, apod.
O možnosti vzít konzoli s ovladači + HDMI kabelem do batohu (snadná přenositelnost) jako notebook a zajít ke kolegovi z práce si zahrát Forzu Motorsport 6/7 na split screenu ani nemluvím (tak co dnes Franto, dáme zase ten Pražský okruh nebo Nürburgring? Trénoval jsi?). Ale to už odbíhám od tématu. Tady mala odbočka je super, že Microsoft podporuje cross platform multiplayer, takže ať už Gear of Wars nebo tu Forzu Motorsport 7/Forzu Horizont 3 si zahraješ proti kolegům na PC. A čert to vem, že mají volanty, i na ovladači se dá vyhrát! :)

EDIT: teď mě napadla hříšná myšlenka se definitivně zbavit stolního PC a pořídit si k TV mini ITX/micro ATX s AMD Ryzen 2400G a integrovanou Vegou 8, do kterého bych časem dal nějakou solidní ale menší dedikovanou GPU. Na stole bych měl jen LCD monitor, bezdrátovou myš a klávesnici, pod stolem více místa, méně kabelů. :) No jen fantazíruji. :)
Začínám vážně uvažovat o RASPBERRY Pi 3 Model B+. Hlavní důvod je udělat ze své hloupé televize chytrou televizi. Převážně na přehrávání filmů a občas you tube. Ve specifikacích jsem narazil, že neumí H265. Vůbec tohle nesleduju, ale kdysi jsem četl, že to bude zásadní kodek jako byl H264. Jak moc to vadí?

Dneska stahuju filmy co maj třeba 8-15GB. Kvalita je super, ale v kompu kodeky neřešim protože mi přehraje všechno. Nerad bych narazil na problém když se kompu "zbavím" a nechám to právě jen na RASPBERRY.
@Paul (04.04.2018 12:10): Přesně, dělám to tak pokaždé, když jedu na gamepadech. Natáhneme s dcerou gamepady od PC a jedeme co hrdlo ráčí na TV (Rayman, Lego, auta, Minecraft i GTA)
@kuler91 (03.04.2018 21:13): ja jsem spis strasne zmlsanej a kdyz me na hre neco zacne srat, tak ji proste malokdy dohraju ... litam pomerne hodne po svete, takze mam cas rekneme typicky 19..24pm, ale moc toho taky nenasmazim ... ted jsem byl napriklad 3 vecery v madarsku a smahnul jsem asi 2 hodiny lehkyho restovani aliena a pak pro uklidneni HoMM3 .. doma nesmahnu skoro vubec, obcas vecer po 10te, kdyz jdou vsichni spat ...

ted naposled jsem smahnul celyho wolfa, kterej me fakt bavil ... v soucasny dobe nemam co, mam rozehrany alien isolation, ale jsem desne vydesenej z toho k0kota takze z toho nemam vubec radost ... taky mam koupeny KCD, ale to jsem jeste ani nenainstaloval ... cekam, az na to budu mit neco jako weekend v kuse a klidu jen pro sebe ..
Podle mě je fajn mít slušné PC + PS4 zároveň ... Pokud bych šetřil každou korunu, tak bych měl asi jen obyč PS4 za pár šupů a i tak bych neměl pocit, že o něco přicházím ... Pro mě těch 30 fps na konzolích není žádný problém.
Každopádně PC mám necelé 2 metry od TV, takže pokud se nejedná o FPSku hru, tak tu s chutí házím na TV přes HDMI a je jasné, že těch 60 fps je příjemnějšíc...
Jinak sedět u PC mě samo o sobě taky moc už nebere ...
@Rapier (03.04.2018 19:33): Mám to podobném kalsické hraní na NTB (potažmo PC) mně prakticky vůbec nebaví. Koupil jsem si Xbox, protože mi více vyhovuje křeslo, gamepad a velká telka.
K nové konzoli jsem si sice koupil velká RPG poslední doby, včetně KC:D, ale momentálně mně více baví blbosti typu Bards gold, Super Luckys tale. Rime, The Witness. Z větších her jsem rozjel Conan Exiles, těším se na super duper grafiku v Minecraftu, vyzkoušel jsem Sea of thieves.... prostě hraji úplně jiné žánry, než které jsem původně očekával...


Tak samozřejmě, ať si koupi každý co chce. :) Já si třeba koupil GTX 1060 6GB a zjistil jsem, že ji vůbec nepoužívám (tomu se říká dobře investovat penize). Po práci v IT mám totiž velký problém zase sedět u PC. Posledni 1,5 roku jsem hrál na notebooku nebo konzoli. :) Ale může mě hřát pocit, že ji mám, tu GPU pochopitelně. Kdybych si ale za její cenu tenkrát koupil PS 4 Slim s 2 ovladači za těch 6,5 tis. tak dnes hraji Tlou, Uncharted, apod. na TV jen v FHD, jen v 30 fps ale raději než u PC. :)
Her jsem nakoupil spousty ale chuť je hrát mě nějak chybí. Dokonce i milované letecké simulátory mě teď méně baví (protože vyžadují moře času studia a pak tréninku, než přijde na samotné hraní) a nemohu se dokopat začít je znovu pořádně hrát. Tak si říkám, sakra na co vlastně chci kupovat nové stolní PC?! Budu muset nad tím hodně popřemýšlet.
@Walome (03.04.2018 19:06): Což je přesně stále trochu argument proti konzoli, že k ní stejně nějaký počítač/notebook máš. Při cenách hardwaru je ale konzole dnes víceméně lepší volba. Pokud klesnou ceny karet v příštích letech, tak to uherská porota třebas ještě zvrátí.

Zatím jsem uvedené dilema řešil herním notebookem a později nákupem periferií (monitor, klávesnice). Necelé dva roky s 1070 zatím bez problému. Stále jde o high end kartu, byť asi do cca třech měsíců přijde nová řada (a záhy se objeví i v prodeji). Samozřejmě je otázka, co s tím notebookem budu dejme tomu za pět let dělat. Tedy pokud bude vůbec ještě fungovat. Argumentem proti konzolím pro mě vždy bylo, že na nich nejde Planescape atp. (teď třebas Tyranny a donedávna Pillars of Eternity). Ale pokud by notebook fungoval, tak místo "počítače" či nového notebooku asi zvolím tu konzoli a notebook bude dál sloužit na cestování. Na chaty se osvědčil báječně (i repráky má solidní, takže cca zvládne ozvučit místnost nějakým youtube playlistem).

Nicméně osobně mám proti "počítačům" už odpor a řadu (osm?) let funguji bez něj. Periferie mám nakoupené a snad vydrží, tak bych mohl za těch pět let investovat třebas třicítku do herního děla (fps bych místo v Hz poztrácel v QHD grafice). Ale prostě nechci. :) Navíc kdo ví, co bude za pět let...
@Bursoft (03.04.2018 17:54): jo to me brzdilo taky. Koupil jsem PS4 a dobre jsem udelal, dohral jsem tam asi 3 hry za rok a pul. A za prachy na herni pc jsem si koupil “pracovni” notebook, ktery pouzivam denne.

Je to o prioritach. Zase je pravda, ze ja bych dneska uz u pc nechtel sedet u neceho co nejede v 60fps a chtel bych monitor za 30k a tak dale. Takze jsem si rekl bud vse nebo nic a zvolil jsem si nic :D

Dokud na tom bezi Deus ex, jsem spokojen! A dokonce me napadla i natolik kacirska myslenka, ze se snad stolaku jednou zbavim uplne.

@Chuck (03.04.2018 18:19): To určitě nebude, sedím u PC 6-8 hodin denně, takže si těma hrama už extra nepridavam. Zvlášť teď, jak je lepší a lepší počasí. Ale máš pravdu v tom, že min ty novější hry bych hned začal kupovat.
Eh tak já jsem na šesti asi za rok a půl. Tedy se mi s 1070 jen trochu zlepšila statistika. Na druhou stranu hry to jsou často dlouhé a datadisky/DLC jsem nepočítal. Čili asi je to "zlepšení" lepší, než se zdá.
@Bursoft (03.04.2018 17:54): Vloni, než jsem se odhodlal ke koupi grafiky, jsem řešil úplně stejný problém. Můj počet dohraných her ročně totiž rapidně klesal, tudíž jsem si říkal, jestli při takové statistice má cenu jít do GTX 1060 (6 GB) a ne třeba lacinější a relativně vyhovující GTX 1050 (4 GB). Nakonec jsem rád, že jsem zvolil tu první variantu, a to hlavně kvůli tomu, že najednou mi počet her, které si můžu bez obav zahrát, poměrně výrazně stoupl. A tohle třeba klidně může být i Tvůj případ. ;-)
Nvm, proč se tu tolik řeší, jestli to má nebo nemá smysl. Pokud si to může dotyčný dovolit a je si vědomej situace, tak prosím. Sám uvažuju nad predraženou 1060. Jediný co mě brzdí je fakt, že za rok dohraju tak jednu dvě hry a v zásobě mám hromadu starších her, co si chci zahrát nebo zopakovat.
@Charllize (03.04.2018 15:46): já Tě podpořím. V dnešních cenách GPU má smysl APU Ryzen 2200G (ekvivalent i3-8100 Coffe Lake), lépe 2400G(ekvivalent i5-8400 Coffe Lake) a používat výkonnou integrovamou Vegu s tím, že později za normální cenu si dokoupím AMD, Nvidia dedikovanou GPU a CPU v obou případech nebude brzdou.
Nebo Xbox One X, PS4 Pro. Na hraní strategií a dungeonu stačí bohatě 4 roky starý notebook s GF 840M.
GPU bych si koupil max. GTX 1050Ti nebo RX 560 ale i ty jsou předražené.

PS: upřímně mě stačí na hraní i Xbox One S. Dej vědět kdy bude PS 4 Slim s 2 ovladači do 6 tis.
Ja myslim ze je cas aby vsichni nakoupily konzole a tim se uzavrela kapitola hernich pc.
Stejne ty vykonny stroje kvuli dvoum nebo trem exkluzivnim AAA hram rocne nemaj zadnej smysl . A na ten indie balast staci mobil nebo tablet. Teda pokud nekdo neni zastancem rozdelanych early access her. Tomu se pak pc muze hodit.