Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Report z brněnského srazu uživatelů DH

Letošní sraz se odehrál 3-5. září v Brně. Tentokrát snad vůbec poprvé v soukromých prostorách chatičky jednoho z uživatelů Databáze her. Místo to bylo vskutku skromnější, ale atmosféra byla rodinnější a o servis a spokojenost hostů se starala dvojice pořadatelů: Deimos a Ferina lišák. 

Výsledný sraz a především pak (alespoň jak mi bylo řečeno) spokojenost uživatelů dokazuje, že i takovouto formou a způsobem lze zorganizovat bezproblémový sraz, který není pro nikoho přespříliš nákladný a pro pořadatele není rizikový. Na sraz přijela desítka stálých účastníků srazu, kteří se mezi sebou dobře znají, a opět, nepřekvapivě, několik nových tváří mezi nás snadno zapadlo. Pokud se tedy budete chtít inspirovat, tak mohu s klidným svědomím potvrdit, že si uživatele Databáze her můžete pustit přes práh svého obydlí - ostatně jen jedna jediná rozbitá sklenice to dokazuje.


Jak už jsem psal v úvodním článku, sraz bude takový, jaký si ho uděláme. @Rapier může vyprávět:

„DH sraz pro mě začal značně hekticky. V sobotu bylo krásné počasí, nicméně musel jsem nejprve hodit rodinku na chatu + vyzvednout Xbox One S, a jako schválně jsem nemohl najít slíbenou Forzu Motorsport 6. Následoval návrat domů, prohledávání knihovny s hrami s chmurnými myšlenkami, že FM6 nespustím bez DVD (ačkoliv jsme avizoval ukázku pořádné závodní hry), a s cca s hodinovým zpožděním jsem nabral Garreta v Porubě.

Cesta po dálnici byla fajn, pár dnů před cestou jsem objevil kouzlo tempomatu, asi poslední hračičku v autě, jenž jsem do té doby nepoužil. Někde v nějaké obci před Brnem jsem natankoval naftu bez biosložek, a díky tomu jsme se s Garretem ocitli v USA. Na příjezdovém a odjezdovém kruhovém objezdu byla totiž zmenšená socha Svobody. Přesně taková, jakou mají v New Yorku.

Dny před DH srazem jsem trávil přípravou retro PC (ono se to nezdá, ale zabere to nějaký čas), instalací ovladačů, her ze Steamu a zkoušením her, zkrátka laděním retro kvízu. Neměl jsem to nijak zvlášť promyšlené, šlo spíše o ukázku, co vše zvládne starý HW.“

Troufám si tvrdit, že většina uživatelů má před srazem a při cestě na něj podobné zážitky. Proto bylo namístě vytvořit zajímavý a zábavný program, abychom si nakonec zase jen potvrdili, že se vše stíhat nedá. A tak se nedostalo ani na turnaje v různých hrách (výjimkou byl turnaj v Mortal Kombat), ani na různé deskovky (kterých tu bylo více jak desítka), naproti tomu jsme ale stihli hodně jiných aktivit a návštěva baru Game Over a v něm turnaj ve hře Mortal Kombat byla jen začátek.

Video z turnaje (autor Kwoky): https://www.youtube.com/watch?v=cNqUeehOELo

Druhý den po příjezdu dalších účastníků, včetně Laurony, jsme se vydali na výlet. Tentokrát všichni o výletu věděli dostatečně dopředu. Nutno říct, že počasí nám přálo. V sobotu dopoledne nás čekal skoro pětihodinový výlet do Mariánského údolí. Takže takový malý čundr s případnou koupačkou, kde největší zážitek skýtala bobová dráha. U ní jsme se setkali s Memphisem a Simiskem. Všichni účastníci se projeli minimálně 2x, někteří i 3-4x a je to pocit, který bych srovnal s jízdou na motokárách, případně se zážitkem z prvního srazu na Laser game. Slušný adrenalin, překonávání rychlosti, jízda nahoru a pak dolů, zrychlování, brzdění. Tato forma, podobně jako tomu bylo v Nestu (výlet, hrad, adrenalin při dešti) je výborným lákadlem (nebo utajeným překvapením) a ve výsledku hodně přispívá zážitku.


Následoval příjezd Garreta a Rapiera, který mě rád doplní:

„Po příjezdu a vřelém uvítání následovala hojná hostina u Deimose na zahradě, bylo fajn vidět na živo spoluhráče z Quake Live, samozřejmě i ty ostatní, které člověk zná jen dle nicku na DH. Pro mě jako řidiče bohužel tak trochu bez lahodného pivního moku (až na jednu skleničku k masu). Poté příprava prostoru pro PC, kdy Deimos zapůjčil svůj ultra-wide monitor a místo na herním stole.

Vůbec u Deimose mě fascinovala sbírka nejrůznějších časopisů Level, Score, Gamestar, a mraky her na CD/DVD a v krabicích. Úplně jsem si zavzpomínal na své mladší roky. Žena by mě s tím vyhodila.

Následoval první kvíz od Kwokyho. Tam jsem těžce pohořel a nasbíral myslím celé 4 body. Zato Garret, ten je nezmar, ten snad hrál úplně vše, co vyšlo a vyjde. Znal snad každou hru, a tak zcela zaslouženě vyhrál kvíz.

Poté přišla řada na mě. Než se tak stalo, chvíli jsem zápasil abych protáhl obyčejné kuchyňské gumičky přes mřížku vzadu a uchytil provizorně větrák z CPU Intel Celeron do role chladiče, jenž vytahuje horký vzduch ze skříně ven. To úplně fascinovalo Viktora, který doslova „zíral“, jak mi to nejde. A u toho obdivoval staré PC.

Kvíz jsem neměl nijak zvlášť připravený, spočíval více méně v tom, předvést, co zvládne následující retro HW sestava: MB MSI Neo Platinum (nForce 4 chipset, socket 939), CPU AMD Athlon 64 3700 + 2,2@2,4 GHz 1MB L2 cache (většina Athlonů té doby měla max. 512Kb L2 cache), RAM 4x 512 DDR 440 MHz (lehce taktované RAM, normálně mohly běžet na default 500 MHz, ale bez taktování CPU), zvuk SB Live! 5+1 Digital (OEM verze od Dell, peklo rozchodit drivers), SATA I HDD 7200 ot./m Samsung a ATA 100 HDD 7200 ot./m od WD, GPU ATI HD 4670 512MB GDDDR3 pasivně chlazená (bez aktivního chladiče z AMD stock, který na ní nyní mám pro snížení teploty přichycený 2 kuchyňskými gumičkami). Suma sumárum, CPU single core z roku 2005, GPU z roku 2007.

Ve kvízu se objevily následující zařazené hry: The Witcher 1 Enhanced Edition (2007), Crysis (2007), ArmA: Armed Assault (2006), Half-Life 2 (2004), The Elder Scrolls V: Skyrim (2011), Far Cry (2004), Fallout: New Vegas (2010), Bioshock 2 (2010) – původně měl být ukázaný Bioshock 1 (2007), ale ačkoliv to ráno před cestou běžel v pohodě, na místě nešel spustit. Steam urputně trval na tom, že hra není instalována, ačkoliv byla.

Všechny hry běžely v rozlišení 1280 x 1024 (4:3 obraz), vysokých nebo max. detailech včetně vyhlazování a anizotropního vyhlazování. Neměl jsem to nijak promyšlené, zkrátka diváci zavzpomínali a odhadovali, zdali hra dokáže na takovéto sestavě běžet okolo +/- 30 fps. Asi nejvíce překvapilo přítomné, že PC zvládne náročnou Arma I (pokud si vzpomínám, nikdo nevěřil, že to rozumně poběží). Zlatým hřebem kvízu byla prostá otázka: But can it run Crysis? Odpověd byla: Yes, it can. Jelikož rozdíly v bodech byly těsné, u Crysis rozhodovalo o vítězství v kvízu, kdo přesně určí FPS. Byl to nakonec Kunick, kdo vyhrál, ale jelikož daroval cenu do kvízu, tak kvíz vyhrál opět Garret!

Garret se vůbec musel cítit jako imperátor z Dune. Veni, vidi, vici. Přišel jsem, viděl jsem a zvítězil jsem. Zkrátka Ostrava se nezapře.“

Také jsme stihli zahrát „papírky“ a jak doplňuje Kunick: „Tradiční Pojmenuj-namaluj-pojmenuj, které jsem si musel přes rozpaky unavených účastníků nevybíravě prosadit.“ Já dodám, že dnes již klasická hra, která se hraje na každém srazu. Hráčům se rozdá stejný počet papírků (na základě počtu účastníků). Každý si na horní papírek napíše libovolnou hru a pošle svůj balíček papírků sousedovi vlevo. Ten si přečte název hry, dá se předpokládat, že jej bude znát (a pokud ne, o to větší to bude sranda). Papírek umístí dospodu a na horní prázdný list nakreslí zmíněnou hru. Může to být i symbol, postava, motiv z té hry. Cílem je, aby soused nalevo, podle jeho výtvoru poznal, o jakou hru se jedná. Pokud neumíte úplně dobře kreslit, nevadí, o to větší výzva to je. Tento postup se opakuje, dokud neprojde každý balíček všem rukama a poté si každý veřejně svůj balíček projde (ukáže ostatním) a pokud ze hry, kterou na začátku napsal, je tatáž hra, tak je to úspěch. Často se však, podobně jako u tiché pošty, doberete k úplně jiné hře. Pak je to o to větší zábava zjišťovat, kde se stala chyba a kdo váš výtvor přetvořil v něco jiného.

Novinkou však kromě výše zmíněné návštěvy „herního“ baru byla forma srazu, který byl víc v přírodě a víc venku než uvnitř. Byla to také zábava, ta na nás čekala především odpoledne a večer. Grilování, posezení u ohně, povídání, vyprávění vtipů (ten s babičkou vede), kvízy a srandičky. Nechyběla ani spousta her na herní konzole. Především na PS5, ale také Nintendo Switch, Xbox One a trochu ve stínu těchto by se dalo hrát na PS3 a X360. Ne, že by to bylo tentokrát nutné a také z toho nikdy nechceme dělat LAN party, ale při více lidech by se více televizí hodilo. Prostě jeden monitor a jedna televize pro pět konzolí je málo. Ale obešli jsme se, poradili si a u hraní se prostřídali. 

Rapier to opět pozitivně doplňuje:

„Nakonec se vytáhly konzole a začalo se hrát. Cestou tam mě naštěstí došlo, že Forza Motorsport 6 bude, protože jsem ji naštěstí svého času, ačkoliv koupenou, dostal v rámci členství GOLD zdarma, takže hra nakonec šla spustit i bez placky. Zaujala jak Kwokyho, tak Viktora.

Mě naopak lákalo vyzkoušet haptiku na PS5 ovladači. Díky Deimosovi jsem měl nakonec tu čest a všude vyzdvihovanou haptiku vyzkoušet osobně. Je to fajn věc, už chápu, proč se Phil Spencer nechal slyšet, že by ji rád viděl u Xboxu. Ten pocit, když mačkáte spoušť (trigger) a ona klade odpor je nepopsatelný. To se musí zažít.

V pokročilé noční hodině okolo 1 AM jsme to museli zabalit a jet domů. Díky všem přítomným (i těm, co nás opustili před kvízy), a především díky organizátorovi za super sraz.

PS: A ještě jednou poděkování za starší a nakonec funkční HD 4850 1GB GDDR3 (pasivně chlazená), kterou jsem objevil na skříní a po krátké dohodě zakoupil. Ideální do retro sestavy s AMD Phenom II X4 945/955. Zvláště nyní.“


Pro mě, jako pořadatele srazu, byla krásným zážitkem Falagarova rodinka a přítomní nejmladší účastníci srazu (3 měsíce je myslím celorepublikový rekord) a sobotní návštěva Memphise a Simiska, se kterými to byla fakt „jízda“. 

Právě @Kunick to vše vystihl přesně, můžete si přečíst také jeho příspěvek:

"Sraz byl jako vždy parádní a krátký. I tak byl ale plný zážitků a skvělých momentů. Od dobrodružné výpravy z Prahy na konec světa (čti Brno) a ještě dál. Přes obligátní přivítání něčím silnějším, výpravou do baru plného arkádových automatů, kde Victor objevil svůj povzbuzovač sebevědomí (a donutil nás na něm hrát turnaj v MK3). Po výlet za krásami Líšně a snahy dosáhnout co nejvyšší rychlosti na bobové dráze, několik testů, které nejen pobavily, ale i poučily. Zkrátka, bylo super vás všechny zase (nebo v případě Ostravské skvadry KONEČNĚ!) vidět a těším se na další sraz. A velká výtka slovenským uživatelům - nebylo pořádně s kým pít a tak se toho musel ujmout Fatality... a ten nemá na domácí výrobky natrénováno. Takže příště prosím DORAZIT!!"

Na závěr bych chtěl všem zúčastněným poděkovat za skvělé zážitky, velkou zábavu a bezproblémový průběh. V článku najdete odkaz na fotky od Kwokyho a také odkaz na video (rozhovor) od Victora s Kwokym o tomto srazu, kde bylo vše krásně řečeno, včetně komentování fotek a různých situací. Těším(e) se příště a štafetu přebírá… (Ostrava, Zlín, Slovensko, Nest, dycky Most – ne nutně v tomto pořadí.)

Odkaz na fotky od Kwokyho: https://www.zonerama.com/kwoky/Album/7601057

Foto report od Victora: https://www.youtube.com/watch?v=HmahCsvj ... izzhI9peFbCOmxe50dOA

Deimos

Diskuze ke článku

Mohu k tomu všemu říct jen jednu jedinou věc. 1280×1024 není 4:3, ale 5:4. Ještě větší čtverec, než jsme čekali.
@Ross (07.11.2021 22:01): Nehrát nic neznamená. Já v Kwokyho kvízu hrál asi 3 hry a stejně jsem skončil těsně pod stupni vítězů. A naopak, jeden nejmenovaný jich hrál určitě většinu a test mu stejně nevyšel. Důležité je být ochotný hrát kreslící hru :D
@Ross (07.11.2021 22:01): Hele, v pohodě. Srazů už byla hromada, těch různých kvízů bylo už na desítky a takovej Deimos měl ze všech dohromady asi tři a půl bodu a taky ho to neodradilo...
Že bych konečně taky došel na nějaký ten sraz? Jenže já moc ty hry, co jsou zmíněné v kvízu, ani neznám :D respektive jsem je nehrál.
Já jsem roky srazový outsider, ale většinu účastníků jsem na fotce pořád poznal :).
@Jumas (07.10.2021 17:11): Máš dobrý postřeh. Jinak ten borec uprostřed je Roman, je to spolužák z vejšky a na srazu byl pomáhat s organizací a taky jako host. Den poté s námi byl Michal z Prahy. Oba dobře zapadli mezi ostatní :)
<span class="reply">Bezva report! Na fotku s kšiltovkama si nějak nevzpomínám :/ na zimní sraz bych přijela asi zase jen na den ale jen když to nebude 5 hodin cesty...
Super report, moc nás s Romčou mrzí, že se nám termín nehodil, ale příště už to určitě vyjde. Jinak by se hodil popis, kdo je kdo. Nevím, kdo je v těch slunečních brýlích na první fotce, a pak taky ten prostřední na téhle fotce. Slečna v oranžovém tričku je předpokládám Deimosova přítelkyně.

@Garret (07.10.2021 12:45): Co byla ta výhra? Nikde se o ní nepíše a ani na fotkách jsem jí nezaznamenal.
díky za report. rád jsem vás poznal! Kunickem poskytnutou výhru (Nintendo) jsem daroval, udělalo velkou radost malému budoucímu uživateli jiného uživatele DH ;-)
Pěkný sraz, mrzí mě, že jsem zrovna nebyl doma, abych dojel, přece jen to mám kousek :) Snad mi příští sraz vyjde.

@Victor (06.10.2021 19:41): Klidně bych jel, poslední bruntální sraz byl pecka.
@Kunick (06.10.2021 19:06):  Díky za pochvalu! Jsem rád, že se forma a kombinace reportů líbí.

@Rapier (06.10.2021 22:44): Přesně tak, Deimos dal do článku vše co měl k dispozici. Bohužel jsme byli jen tři přispěvatelé. Na druhou stranu, článek obsahuje vše a Victorův report s Kwokym to krásně doplňuje a rozšiřuje. Je tedy možné, že by se text opakoval. I proto jsem zvolil jinou formu "zápisu".

@Victor (06.10.2021 19:41): A já budu jeden z těch co rád přijede i na zimní sraz.
Pěkné shrnutí! A super využití reportů. Jen teda je smutné, že se nedostalo i na popisy ostatních.

Každopádně jsem vás všechny strašně rád viděl a odpadlíci se snad ukáží příště!