Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2016

Nemáte co hrát? Nebo naopak toho máte tolik, že nevíte, čím začít? Chcete pomoct s výběrem her na tento rok? A máte rádi výzvy? Samozřejmě že máte, jsme totiž na Databázi her, a každá hra je taková malá výzva. Proto tu pro vás mám Herní výzvu 2016.

Nebudu zastírat, že inspirací této akce je Čtenářská výzva 2016 webu Databáze knih. A abych nebyl lynčován jako drzý plagiátor, tak jsem oslovil Daniela Fialu, autora a provozovatele Databáze knih, s prosbou, zda by mu nevadilo, když se pokusím tento nápad okopírovat a zorganizovat zde. Dan žádná autorská práva na takovou akci nevlastní, a podobné akce se konají i jinde, takže samozřejmě souhlasil a popřál nám hodně štěstí. Takže tedy k věci.Herní výzva bude probíhat následovně. Vaším úkolem bude v průběhu roku 2016 rozehrát a dohrát deset her. Většinou se při každoročním bilancování počet dohraných her u místních uživatelů pohybuje mezi 20-30, takže deset by neměl být takový problém a mělo by zbýt dostatek místa pro vaše další herní plány. Pro splnění výzvy pak platí následující pravidla.

● Každá z těchto her musí splnit kritéria jedné z níže vypsaných kategorií. Jedna kategorie = jedna hra, takže nelze jednou hrou splnit dvě či více kategorií. Pokud hra spadá do více kategorií, je tedy nutné si vybrat, na kterou z kategorií ji použiji.
● Hraní hry byste měli zahájit až v roce 2016 (hry rozehrané v lednu, před zveřejněním článku lze samozřejmě započítat) a dokončit do 31.12.2016.
● Herní platforma je libovolná, takže i hraní na konzoli, tabletu nebo mobilu, či něčem obskurnějším se počítá a samozřejmě není nutné všech deset her odehrát na jedné platformě. Ale pokud chcete, je to na vás.
● Hry není nutné hrát ve stejném pořadí, v jakém jsou vypsány kategorie.
● Za úspěšné splnění výzvy v jednotlivých kategoriích je považováno:
- Dohrání hlavní příběhové linky (na jakoukoliv obtížnost).
- Dohrání alespoň jedné kampaně, sezóny apod., pokud je kampaní ve hře více.
- Pokud hra nemá jasný konec, považujte výzvu za splněnou po odehrání 10 hodin čisté hrací doby.

A teď už asi to nejzajímavější a to jsou vypsané kategorie her.

1. Hra, jejíž název začíná na stejné písmeno jako vaše přezdívka na DH. Kdo má nestandardní přezdívku a má problém najít hru, může ve výjimečném případě použít druhé či další použitelné písmeno své přezdívky.


2. Hra vydaná v roce 2016. Tedy hra, která na zvolené platformě vyjde od 1.1.2016 do 31.12.2016. Ale nezapomeňte, že výzvu je potřeba dokončit do 31.12.2016.


3. Jedna ze 100 nejlépe hodnocených her na DH. Jde samozřejmě o reprezentativní hodnocení (tedy to barevné), šedé hry se nezapočítávají.


4. Hra od českého vývojářského studia. Studio by tedy mělo mít své sídlo v ČR. Tedy ne indické, kde na vrátnici pracuje jeden Čech.


5. Hra dohraná za jediný den. Ano, od začátku do konce je potřeba hru začít a dohrát v jeden jediný kalendářní den.


6. Oblíbená hra vašeho dětství/mládí. Tedy to, co jste kdysi dávno hráli a máte na to fajn vzpomínky, tak si to teď dáte celé znovu.


7. Hra z vašeho nejméně oblíbeného herního žánru. Specifikaci žánru ponechávám na vás, zda se odpíchnete od primárních žánrů na DH, nebo budete specifičtější. Jde o to, zkusit dohrát hru z žánru, který bych si normálně nevybral.


8. Hra z kategorie Freeware. Hra by měla být freeware od svého vzniku. Tedy placené hry, co byly následně uvolněny jako freeware, se nepočítají. Free-to-play tituly také nebrat, mělo by jít čistě o nekomerční produkt.


9. Hra vydaná nejpozději v roce 2006 (tedy stará 10 let a více). Datum vydání by mělo respektovat vámi zvolenou platformu, takže nelze si zvolit např. konzolovku, jejíž PC verze vyšla teprve nedávno, a hrát ji na PC. Stejně tak HD remake a různé Enhanced verze (pokud nejsou staré 10 let) se nepočítají.


10. Hra, která je u daného vývojářského studia jejich prvotinou. Tedy první vydaná hra daného studia, měl by to být skutečně ten nejstarší kousek těchto vývojářů. U pouze přejmenovaných studií, by bylo čistější hrát tedy první hru, kterou dané studio vydalo pod původním názvem.No a co za to? Dobrý pocit, dámy a pánové. Nikdo plnění vaší výzvy hlídat ani kontrolovat nebude. Je jen na vás, jak obtížnou cestu si zvolíte, jak dlouhé či krátké hry si vyberete a jak féroví budete sami k sobě.

Přeji všem příjemnou zábavu. A samozřejmě se nebojte o své dojmy, plány, vítězství či prohry podělit jak v diskuzi pod článkem, tak v diskuzích obecných, až článek zapadne v propadlišti dějin.

Crash
Pozn. Memphis: Pokud se průběh výzvy rozhodnete veřejně reportovat ve vašem uživatelském profilu, napište do diskuze pod článkem zmínku o jejím přijetí - ty nejaktivnější z vás na konci roku odměníme DH body a možná i něčím navíc. :) Bude-li o výzvu zájem, můžeme pro její evidenci na příští rok připravit nějaké systémovější řešení, podobně jako mají na Databázi knih. Přeji spoustu zábavy při plnění!

EDIT (15. 1. 2016): Pokud se rozhodnete výzvu přijmout, zaregistrujte se do speciálního dokumentu, kde budou evidováni všichni účastníci - stačí připsat svou přezdívku a odkaz na profil na konec seznamu:Zároveň si výzvu můžete modifikovat (a ztížit) dvěma způsoby:

Hard mod: "Kromě bodu č. 6 se bude jednat o hry, které jsem doposud nedohrál."
Comment mod: "Ke každé dohrané hře v rámci výzvy napíšu komentář."

EDIT (16. 3. 2016): Upřesnění pravidel od Crashe: http://dbher.cz/bp5311 a http://dbher.cz/bp5532

Diskuze ke článku

A je to tady! Dnes, 22.1 v 23:17 jsem dohráním Giants pokořil Herní výzvu 2016. Info:

1. Hra, jejíž název začíná na stejné písmeno jako vaše přezdívka na DH
Dark Echo - Dohráno 06.01.2016 - 65%
Zajímavý koncept, ale šlo by z toho vytáhnout mnohem více, škoda no.

2. Hra vydaná v roce 2016.
Oxenfree - Dohráno 19.01.2016 - 80%
Herní mechanismy sice moc ne, ale příběhově propracované (a +5% jsem dal za ARG)

3. Jedna ze 100 nejlépe hodnocených her na DH.
Ori and the Blind Forest - Dohráno 18.01.2016 - 85%
Zlatá střední cesta, aktuální 50. nejlépe hodnocená hra na DH

4. Hra od českého vývojářského studia.
BLACKHOLE - Dohráno 15.1.2016 - 85%
Překonalo mé očekávání, nejlepší level design, co jsem v poslední době viděl.

5. Hra dohraná za jediný den.
The Plan - Dohráno 10.01.2016 - 30%
Pár minut držení šipky nahoru a bylo hotovo :D

6. Oblíbená hra vašeho dětství/mládí.
Dizzy: Prince of the Yolkfolk - Dohráno 11.1.2016 - 75%
Jedna z prvních her, co si pamatuji, že jsem jako malý škvrně na naší vymakané 486tce hrál :)

7. Hra z vašeho nejméně oblíbeného herního žánru.
Football Manager 2011 - Dohráno 19.1.2016 - 50%
Určitě to není špatná hra, ale pro mě to byl nejhorší zážitek mého herního života.

8. Hra z kategorie Freeware.
You Have to Win the Game - Dohráno 02.01.2016 - 75%
Příjemná old school-like hra, zdarma na Steamu.

9. Hra vydaná nejpozději v roce 2006
The Ship - Dohráno 08.01.2016 - 80%
Splněno jako hra s nejasným koncem, 10+ hodin, pak bohužel stejně přestalo bavit.

10. Hra, která je u daného vývojářského studia jejich prvotinou.
Giants: Citizen Kabuto - Dohráno 21.01.2016 - 75%
První hra od Planet Moon Studios, a docela sranda.

Oficiálně tedy považuji herní výzvu za splněnou, nezávazně (spíš for fun) se pokusím splnit i Super-Hardcore mode (Splň herní výzvu každý měsíc), v profilu už mám přibližný nástřel na únor :D
Inak tie dokončené hry čo mám v profile sú len prvotné, v priebehu roka sa určite ešte k tým kategóriám dostanem a hry zmením, aby to naozaj neboli len párminútové hry ako je Samorost, čo veľmi teda výzva nebola, ale nebyť Herní výzvy tak by som sa k tomu tak skoro nedostal :)
Když je řeč o těch modifikacích, kdyby někdo chtěl vyloženě slovenskou modifikaci do výzvy, tak mi dneska v mailu přistál megaWAD pro Doom II ze slovenské produkce od začínajícího doomera Klokiho38 - Operation Portalus :-)
Ke stažení zde
takže to vypadá že Fallout 1.5: Resurrection přesunu z kolonky freeware do kolonky česká hra :D
@leebigh (21.01.2016 16:04): ten můj hejt nebyl zaměřenej přímo na tebe ;) zrovna tvoje Doomovská verze výzvy mi přijde super ;) ale nesouhlasím s tím, že se modifikace dá považovat za hru, i když hru mění do základu, furt je to jen modifikace ;)
@ugraugra (21.01.2016 15:11): Bad Mojo som si v rubrice doporučujeme nevšimol, pravdepodobne som sem v tom čase chodil menej. Spomenul som si na to cez stránku adventure gamers, kde som na to videl pochvalnú recenziu.
@Walome (21.01.2016 14:38): No to je přesně ten problematický případ, ona totiž nevychází z principů ona to je skoro dokonalá, resp. vylepšená kopie. Takže i když to principiálně splňuje tak to jde totálně proti duchu výzvy této kategorie. Vyber něco jiného. :)
Platí OpenTTDjako freeware? Hra sice vychází z principů konkrétní placené hry (co jsem tak pochopil), ale byla vydána jako freeware.
Upřesnění pravidel č. 2

Upřesnění pravidel č. 1 najdete v tomto příspěvku!

Obecně
Hry naplánované pro jednotlivé kategorie je možné v průběhu roku změnit, pokud zjistíte že vám z jakéhokoliv důvodu naplánovaná hra nevyhovuje. Dokonce není potřeba ani dopředu váš plán zveřejňovat, pokud se nechcete účastnit reportování (viz Memphisova poznámka v závěru článku).

Datadisky a rozšíření jsou pro všechny kategorie povoleny (samozřejmě pokud splňují podmínky dané kategorie), ale mělo by jít o datadisky, které obsahují nějakou kampaň, nebo novou příběhovou linku, tedy dají se nějak rozumně dohrát. DLC typu brnění pro koně, tři nové zbraně a domeček pro panenky fakt do výzvy nebrat. :)

U epizodických her stačí, aby jen jedna epizoda splňovala podmínky vybrané kategorie a celá série je samozřejmě akceptována pro tuto kategorii. Stále platí že preferujeme dohrání celé série, zvláště pokud epizody mají kratší herní dobu.

Kategorie 4 - česká hra
Připouští se i česká modifikace, nicméně měla by to být modifikace totální, ne jen nějaká kravinka. Osobně preferuji abyste vybírali plnohodnotnou českou hru. Tato možnost je tu spíš pro specifické plány jako je např. "Leebighův Doom playlist".

Kategorie 6 - Oblíbená hra dětství
Tato kategorie nespadá do Hard modu, tzn. že i když se účastníte Hard modu (hraji jen nedohrané hry), zde můžete hrát hru, kterou jste v minulosti dohráli. Ale nic vám nebrání, abyste i zde hráli oblíbenou hru, kterou jste v dětství ovšem nedohráli, naopak je toto přesně ta příležitost k jejímu dohrání.

Remaky jsou zde v pohodě přípustné, pokud totálně nemění hru. Účelem je vyvolat nostalgii a zavzpomínat si na to jaké to bylo, když jsem to hrál a i porovnat své vzpomínky s tím, jak se mi to hraje dneska. Pokud toto remake umožňuje, přestože třeba obsahuje drobné odlišnosti od originálu, není v tom problém.

Kategorie 8 - Freeware
Nekomerční modifikace jsou přípustné, nicméně v takovém případě by modifikace měla hru měnit totálně nebo velmi výrazně, ne tedy žádné mody pouze zlepšující grafiku hry. Jde o to aby za váš herní zážitek byla zodpovědná ta nekomerční parta nadšenců vývojářů a ne to původní komerční studio co vydalo originál hru, nad kterou ta modifikace běží. Osobně ale preferuji, abyste spíše vybírali čistý nekomerční freeware.

Kategorie 10 - Prvotina vývojářského studia
Za prvotinu vývojáře považujeme první hru BEZ OHLEDU NA PLATFORMU, takže pokud vývojář vydal nějaké hry např. na osmibity, Amigu, nebo třeba nějaké konzole a teprve pak se objevila první hra na PC, nelze tuto PC hru považovat za prvotinu a použít jí do této kategorie. Nicméně emulátory se připouští, takže je možné hrát skutečnou prvotinu z jiné platformy na PC s použitím emulátoru.

U hledání prvotiny neřešte, zda konkrétní vývojář, dříve pracoval u nějakého jiného herního studia. Zas tak hardcore nebudeme. Takže v případě, kdy se takový vývojář osamostatnil, je jeho prvotinou samozřejmě hra, kterou vydal jako první pod svým jménem, nebo pod jménem svého nového studia. V článku zmíněně "přejmenovávání" se týká spíše těch případů, kdy k žádné faktické změně nedošlo, jen se studio z nějakého důvodu přejmenovalo (např. změna s.r.o. na akciovku apod.). Znovu připomínám, že účelem této výzvy je i seznámení se s historií vámi vybraného vývojáře. :)

Za prvotinu je samozřejmě považována i hra vývojáře, který vydal jen jednu jedinou hru.
No práve som maximálne nadšený, že táto Herná výzva 2016 vznikla. Fakt veľké díky. Inak by som sa k niektorým hrám tak skoro a možno vôbec ani nedostal a určite to tu tak majú aj iní. Práve som totiž dohral Bad Mojo a nebyť výzvy, asi by som sa k tej hre už v živote nedostal a bola to pecka! :)
ty fotbal manažery jsou sebe-trýzeň pro toho, komu to nic neříká. osobně jsem zvolil spíše menší zlo. v popisu se píše "Jde o to, zkusit dohrát hru z žánru, který bych si normálně nevybral" a normálně bych si já osobně nevybral dungeon. nikdy jsem žádný nedohrál a hrál jen chvilku pár kousků, ale nebavily mě. jinak ze sportovního žánru se dají vybrat i nějaké simulátory.
@ugraugra (19.01.2016 13:09): Snad nečekáš, že někdo z nás si za 1-2 tisíce koupí hru, kterou vlastně nechce hrát??? Pokud správně koukám, cena FM16 pod 30€ ještě neklesla ani ve slevách. A když už jsme u toho hodnocení, tak pokud mám dvě podobné takto komplexní hry, z nichž jedna obsahuje herní mód pro začátečníky a druhá ne, tak logicky jako začátečník je asi nebudu hodnotit stejně, ale tu co obsahuje takový mód ohodnotím více a tu druhou méně. Tím samozřejmě dopředu nenaznačuji, jaké to hodnocení bude, a určitě tomu nenapařím nulu po pěti minutách. Ale nevidím důvod, proč by měla být jakákoliv hra "ochraňována" tím, že jí můžou hodnotit jen staří harcovníci, kteří mají tento herní systém v malíku.

@rikuhahl (19.01.2016 11:25): Však můžete hrát FM16 (ono to tu není přidané?), kde je herní mod Touch, kterej je šikovně osekanej oproti classic modu tak, aby se v tom začátečníci neztratili a přitom to nebyl takovej shit jako FM Mobile.
Když to tady čtu, tak mi ta 7) stejně přijde jako špatnej nápad. Ted tu bude 10 lidí hrát Football manager (což je výborná hra) a jen protože k tomuhle typu hry nemají vztah, tak tomu napálí nízké hodnocení a stáhnou průměr % někam dolů, což si chudinka hra nezaslouží. Možná by se tam měla dopsat poznámka "hrajte to, ale proboha nehodnoťte to" :D
@Memphis (19.01.2016 09:18): CSM je míň komplexní, ale o to víc přístupnější masám ;) stačí nakupovat mladý hráče (zlepšujou se jen do 26 let) a starý prodat, jinak v cca 35 letech odcházej do důchodu a ty z nich nemáš skoro žádnej peníz. Jo a nakupuj v český, slovenský, polský a podobnejch ligách, zápaďácky ligy maj moc drahý hráče ;) Football Manager je fakt pro fajnšmekry, já to vzdal potom, co jsem v přáteláku dostal s Hradcem 3:0 od Týniště nad Orlicí :)
@Fatality (18.01.2016 12:45): Fuj, myslím že pro mě bude dostatečný mor dohrát vůbec ten jeden Football Manager :D Ale ten jsem si dal proto, že nemám rád sportovní hry obecně, a stejnou měrou nemám rád i simulátory, takže bych měl pak na výběr i jiné hry. Anebo ještě lekačky, přemýšlel jsem i, že bych si zahrál třeba Five Nights at Freddy's, ale to by zas asi nebyla taková výzva..

EDIT: Rozehrál jsem ten Football Manager 2011, dosavadní myšlenky:
1.hodina hraní: http://cathyreisenwitz.com/wp-content/uploads/2016/01/no.jpg
2.hodina hraní: Eutanazie by měla být legální.
3.hodina hraní: Pro jistotu příjímám Ježíše Krista jako svého spasitele, protože už si dokážu představit, jaké by mohlo být mé ztvárnění pekla.
4.hodina hraní: Chvilku jsem si říkal, že to není až tak špatné, ale pak mě porazil Jablonec 5:1, a zase mě to jen s*re.
5.hodina hraní: A už mě to jen nudí a snažím se to odklikat co nejrychleji, ať to mám za sebou.