Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

akce > 1st person akce
28.03.2002
Raven Software
Kyle Katarn se k nám opět vrací po Dark Forces II v plné síle. V minulém díle Kyle opustil řád Jedi, vzdal se spojení se Sílou a dal Lukovi Skywalkerovi svůj světelný meč do úschovy. Nyní jsou s Jan Ors žoldáky, najímáni povětšinou Novou Republikou. Při jedné misi narazí na důlní společnost, která těží krystaly spojené se Silou. Na jedné planetě je Jan zajata a Kyle sleduje stopy jejích únosců, když narazí na temného Jediho Desanna a jeho učednici Tavion, která Jan popraví. Desann si s Kylem pohraje, ale nezabije ho a uniká pryč. Ač Kyle přísahal, že se Sílou nechce už mít nic společného, vyráží do Údolí Jediů, aby se znovu spojil se Sílou. Poté vyráží na Yavin IV, do Akademie Jedi, za Lukem Skywalkerem pro svůj meč. Kyle, hnán nenávistí a touhou po pomstě, se vydává hledat Desanna. Dozvídáme se, že Desann má plán, jak vyhladit Jedie a ovládnout Novou Republiku jednou provždy.

Hra v sobě snoubí klasickou FPS a ovládání Kyla ve třetí osobě. V prvních kolech disponujete pouze střelnými zbraněmi, poté získáte i světelný meč. I nadále využíváte zbraně, zvláště pak sniperku a hlavně těžké zbraně proti velkým obrněncům. Také můžete používat několik Sil, jejichž účinek se postupem času zesiluje. Samotná hra využívá Ravenem upravený Quake 3 engine (většina použitých technologií v Jedi Outcast byla posléze použita v Soldier of Fortune II: Double Helix).

Multiplayer obsahuje několik módů, od klasického Team Deathmatche přes Capture the Flag až po, pro Star Wars, typický mód Duel. Multiplayerové mapy jsou zasazeny do prostředí singleplayerové hry, ač strukturou jsou často velmi odlišné či úplně nové. Na modařské scéně se objevilo mnoho fanouškovských map včetně legendární Duel of the Fates (oblast závěrečné bitvy ve filmové Epizodě 1).

Série pokračovala v díle s názvem Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy.

Guldy
Guldy

Cobot: Zvazoval jsem to, ale moc se mi nechce.. Outcast jsem si moc nepamatoval a Academy vim presne, jak konci atd., takze uz bych si to…

V roce 2002 mě tato právem uznávaná hra jaksi nechytla. Sice se mi hodně líbilo, že jako jedna z mála podporovala v multiplayeru hru s boty, ale kampani jsem po prvním ostudném selhání v prvním levelu již druhou šanci nedal. Ač o rok a půl později jsem s velkou spokojeností dohrál Jedi Academy, její starší brácha mi mezi zářezy dohraných her nikdy nechyběl… Tedy až do teď. Píše se rok 2014 a já jakožto hráč stříleček ze staré školy, kterému se nedaří přijít na chuť sandboxovým FPS typu STALKER, či Far Cry 3 nemám pořádně, co hrát. Sáhnu tedy po 12 let starém restu a místy nevěřím svým očím, jak takto klasika dokáže svou hratelností zahanbit dnešní moderní hry!

První, na co si musíte zvyknout, je savovat za každým rohem. Jednak hra téměř nepodporuje checkpointy, či autosavy a jednak je docela obtížná. Tedy ne tolik, aby vás v nějakém momentu frustrovala, ale na spoustu věcí si musíte přijít metodou pokus-smrt-omyl. Je nesmírně osvěžující, že hra neztrácí čas žádnými tutorialy, vysvětlováním, jak rozeznáte tlačítko od standardní textury počítačových panelů, které silové pole vás jen zablokuje a které zabije. Nečekejte žádnou navigační šipku, mapu nebo přehnaně specifikované úkoly, které by ve svém zadání již obsahovaly polovinu řešení. Zkrátka jste rytíř Jedi, tak se pochlapte a přijďte si na to sami! Obtížnost je tedy perfektní, při několika logických zádrhelech jsem už jednou rukou chmatal po návodu, ale nakonec jsem skoro na vše dokázal přijít. Dnešním dětem vychovaným sequely Call of Duty a Battlefield by asi přišlo nefér, že např. kostka blokující vchod se ničím neliší od jiných kostek, s kterými hýbat nejde, ale stačí se nebát přemýšlet a pomocí selského rozumu a intuice na to přijdete sami.

Prvních 6 levelů (z 23) ještě nemáte k dispozici Sílu a světelný meč, v žádném případě však nelze říct, že by začátek hry byl její slabinou. Jedi Outcast funguje i jako standardní střílečka. Trefování se do pohyblivých terčů je sice dost obtížné, protože projektily všech těch laserových pušek a kuší nějakou dobu letí, ale žádný strach, neboť než vás to začne štvát, tak akorát dostanete do vínku zmíněný meč. Spolu s mečem se hra přepne do třetí osoby, takže opět u FPS her novinka zajišťující pestrost. Samotné souboje s mečem jsou především pěkné na pohled, ale co se týče ovládání, je to trochu chaos, který v 99% případů řešíte zběsilým mačkáním myšítka, dokud nejsou všichni kolem mrtví. :) Po dohrání bych možná vytknul, že hra po získání meče již neposkytne moc důvodů, proč používat cokoli jiného. Jedinou výjimkou jsou snipeři a troopeři v dálce, které je třeba trefit kuší, ale jinak ty různé granáty, raketomety a dalších pár zbraní chrlících světýlka jaksi nebyl důvod použít.

Příběh je na FPS hru poměrně slušný, chápu správně, že plynule navazuje na SW: Dark Forces II (které jsem nehrál), proti vám stojí nějaký ten pořádný zlosyn, který vás žene kupředu a dočkáte se i jednoho zajímavého zvratu (nikoli zvratku). Herní doba se vyšplhá až na nějakých 20 hodin, ale to bude asi dost individuální vzhledem ke zvolené obtížnosti a vzhledem k tomu, jak moc budete bloudit.

Technickou stránku hry jsem si nechal na konec. Ani po celých 12 letech nelze říct, že by hra byla ošklivá nebo že by svými technickými aspekty jakkoli omezovala hratelnost. Quake 3 engine je zde výborně využit, zejména souboje s meči vypadají skvěle, kamera v pohledu z třetí osoby nikdy neselhává a občas po zabití jiných Jedi vám dokonce předvede pěknou otočku ve slow motionu kolem smrtícího úderu. Taky vzpomínám, že už kdysi se mi líbilo, že meč na zdech zanechává rýhu. :) Prostředí je různorodé, design je po většinu času pestrý a i když je dost hranatý, dívá se na něj pěkně. Je sice fakt, že prostory bývají trošku prázdnější než v „konkurenčních“ akcích typu RTCW či Max Payne, ale to nejspíš proto, že se předpokládá, že budete používat oddálenější pohled z třetí osoby, a tedy že se nebudete tolik věnovat detailům, což je vlastně pravda…

HW: Minimum: 400 MHZ CPU, 64 MB RAM, 16 MB VGA / Doporučeno: 700 MHZ CPU, 192 MB RAM, GF 2 MX

Pro mě TOP 3 hra.Vynikající příběh,převyšuje snad jen KOTOR.Pokud nejste SW fanousci odečtěte si 5%.Souboj se světelným mečem je kapitola sama o sobě a s použitím sil proti Rebornům je to nezapomenutelný zážitek.Většině lidem se nezamlouval začátek bez meče.Mě se to libí,páč je to součást příběhu a konečně si můžete ošahat E-11tku :o).Plnění zkoušek na Akademii je úžasné,stejně jako filmové sekvence,Doomgiver,souboje bok po boku s Lukem,prostě tadle hra má své kouzlo.Samozřejmě poslední část na Yavinu IV a souboj s Desannem je mistrovsky udělána.Hudba je jako vždy skvělá.Grafika na tu dobu taky solidní.Azbytek dopisu zitra:D

Pro: Příběh,,meč,hudba,hratelnost a vše ostatní :o)

Proti: cože?

Tak tohle je hra mého dětství, i dnes se k ní rád vracím. Parádní šermířské souboje, grafika, story, některé bugy a zákysy mi i po letech vhání slzu do oka. A také pro mě na vždy nepřekonatelný level design.

Pro: levely, souboje, grafika, příběh

Proti: "logické" puzzle bez návodu snad nikdo nedal :D

Naprosto souhlasím s níže uvedenými nedostatky hry v AlieNově postu. Nicméně hru jsem prostě musel hrát a dohrát poté, co jsem zkusil výtečné demo (hrál jsem ho snad 20x i roky potom), které nabídlo naprosto ikonickou a archetypální zkušenost rytíře Jedi - vy, bezedná propast a na jejím kraji dva stormtroopeři. Ať žije force push, muhahaha:D. Popř.si vzpomínám, jak můj v té době 13letý bratr oddělil nebohému stormtrooperovi část horní končetiny lightsaberem, načež vykřikl "ty vole, já mu usek ruku, to je hustý!!!"

Ach ach, ty vzpomínky:). Zatlačuji ještě jednou slzu dojetí, znovu opakuji souhlas s tím, co napsal AlieN (frustrace, nelogičnost, nevidítelní snipeři, metoda pokus-omyl atd.), ale hra, která je ze světa Star Wars, nabízí výše uvedené a kromě toho samozřejmě i výborné souboje na meče, kvalitní příběh, multiplayer...ode mě nemůže dostat níž. Brilantní.

Kéž by vyšel další díl (Force Unleashed zkoušet nehodlám).

Pro: Síla, meč, souboje, příběh, Star Wars

Proti: Nepříliš logický design levelů, často frustrace s obtížnosti

SW: Outcast je první star wars hra kterou si vybavuji a jedna z mých prvních her které jsem hrál po netu. Začátek byl sice divný, neměli jste sílu, meč, bylo to stereotypní (nepřátelé, nezajímavé prostředí, nuda), jakmile jsem ale získal meč bylo to hned o nečem jiném. Oproti multiplayeru jsou souboje v singlu líp zpracované, lépe se dělají komba a celkově to líp vypadá. První mise co si vybavuji s mečem byla skutečně skvělá, přišli jste do hospůdky a najednou byli všichni proti vám. To byl masakr!

Dál hra pokračovala ve stejném duchu, to znamená boj proti klonům či jiným vojákům a občas nějáky ten sith či na konce levelu bos. Většinu času jste sami, jen v závěrečné misi jdete s více lidmi (dokud se je sithům nepodaří zabít :D). Zbraně se díky světelnému meči dostali do pozadí, přesto tam nebyli zbytečně a často jsem je využíval.

Multiplayer jsem hrál asi stejnou dobu jako mi trvala sing kampaň, boužel tu byly pouze obyčejné módy jako DM, TDM, CTF... (v druhém díle je i výtený mód Assault který zde chybí). Grafikcá a zvuková stránka je výborná, o hudbě určitě nikdo nepochyboval, grafika je také velmi dobrá.

Pro: grafika, hudba, příběh, světelný meč a zpracování soubojů, některé zvlášť povedené mise

Proti: multiplayer neobsahuje assault, začátek hry