@hanak_v_exilu (10.08.2022 22:03): O tomhle právě ty klasické FPS byly, ne? :) Pro lidi, kteří to nemusí vznikly vesměs dvě odnože - koridorové FPS (CoD) a arénové (Painkiller, Doom 2016). Kam zařadit Serious Sam netuším - to je skoro samostatný žánr.
Za me ma JO mnohem lepsi singplayer nez JA. V JA jsem ale zas stravil mnohem vic casu hranim multiplayeru, byl jsem i v klanu a tak podobne, dost jsem to tehdy prozival :) To byly supr casy.
@Malignus (11.08.2022 12:45): Já souhlasím s headem, ale zároveň plně rozumím té frustraci, kdy půl hodiny běháš po levelu a snažíš se najít nějaké tlačítko, nebo šachtu. Nejvíc nasírací pak je, když je to na očích.
@H34D (11.08.2022 10:36): Ale ať si klidně hledá, ale nemělo by to zdržovat od akce. Je rozdíl mezi tím když se dostaneš k vratům na kartu, pro kterou se musíš vrátit do té nepřáteli zamořené oblasti, nebo jestli v pohodě vymlátíš celý dosavadní level, a pak zjištíš, že s těma vratama před sebou prostě nehneš, protože jsi NĚKDY NĚKDE nezmáčkl tlačítko. Když se to děje level co level, tak je to prostě špatně.
@hanak_v_exilu (10.08.2022 22:03): Mě teda vždycky trochu zvedá ze židle, když někdo tvrdí, jaká by hra nebo celý žánr měla/neměla být. To jsou jen tvá subjektivní přání, očekávání, zvyky... Já myslím, že FPS už od doby Wolfa 3D byly vždy trochu spojena s hledáním. Některá více, některá méně. Zapadá to i do těch herních světů - aby hráč měl pocit, že prochází nějakým "světem" nemůže jen každou vteřinu střílet, ale musí občas i koukat, chodit a něco hledat.
@Dan9K (10.08.2022 21:54): Já vlastně nějakou dobu Academy ani nepovažoval ze nějaký pokračování :)
A samozřejmě obří komplexni úrovně jsou pro mne taky jasne plus. Člověk díky tomu měl pocit ze se pohybuje v nějakém velkém SW světě a dávalo to tomu hloubku.
Ja to hrál prvně na původním xboxu kde to tenkrát na mne pusobilo děsně AAA a byl jsem z toho celej pryč :)

@hanak_v_exilu (10.08.2022 22:03): To sis určitě užil Descent :)
@Dan9K (10.08.2022 21:54): Obecně nemám rád když v FPS vystřílím level, a pak bloudím a hledám jak ho opustit. O tom FPS být nemají. Tohle se má dít v RPG. Uznávám že často je to moje chyba, protože jsem schopný se ztratit i v DOOMovi, ale stejně. Tady to občas bylo přes čáru.

Srovnávání se nevyhneš. Kdybych hrál první Outcast, tak srovnávám Academy s ním. Ty hry jsou si moc podobné, než abych opominul, že vypadají jen jako hra a její fajnovější datadisk.
@Charllize (10.08.2022 21:52): to mě právě na tom tehdy nejvíc zklamalo, jednak, že není příběh, a taky, že k tomu člověk přijde hned, navíc tam není ztotožnění s postavou, protože si člověk může vybrat co chce a je to jen o tom vžum no :-)
V Jedi Outcast ten meč přijde za odměnu. Plus ten level design byl fajn a výzva.

@hanak_v_exilu (10.08.2022 21:53): co máš proti šíleně zamotaným dlouhým levelům? :-)
Já jakoby chápu, že to srovnáváš s Academy, je to jasný...já bych se tomu asi snažil co nejvíc vyhnout, protože prostě Adacemy v té době vůbec neexistovalo, a abych se tomuhle vyhnul, tak taky dělám úpně šíleně nesmyslné systémy v tom, co hraju, abych právě nehrál dřív něco, co navazuje na něco staršího, abych právě byl "objektivní" :D
@Dan9K (10.08.2022 21:35): To je možné že to pojmenování mělo nějakou logiku. Jenže když jem do toho skočil zpětně, tak mi to nedávalo smysl vůbec. Vcelku jde ale o prd. Jen mě mrzelo, že jsem se u Academy těšil na dvojku, ale pak jsem se vracel k jedničce.
Vždyť právě píšu že Outcast znatelně horší není. Academy mě bavilo víc, protože je dotaženěnější a nejsou tam ty šíleně dlouhé zamotané levely, ale Outcast má své vlastní kvality. Kdybych si měl vybrat kterou hru hrát znovu, tak to bude Outcast.
@Dan9K (10.08.2022 21:35): Mne se Academy taky moc nelíbila a jak už napsal 7c šlo tam jen o ty LS a podle mne hlavně o multiplayer.
mne se na JK 2 prave dost líbilo ze neprudi s tema mecema hned od začátku a je to normální fps. Ale chápu ze plno lidi to vžumání s tema LS zbožňuje a v academy je mají brzy.
@Dan9K (10.08.2022 21:35): Tak v JK2 byl stravitelný příběh (a mapy), Academy byla spíš jen sbírka arén s příběhem otřesným i v kontextu SW Episode 1+. Ale v Academy byl vylepšený boj s LS a Force obecně, takže v tomhle směru je ne přímo lepší, ale vylepšená.
@hanak_v_exilu (komentář): ohledně těch dílů je to jednoduché, Dark Forces je prostě Dark Forces, ale Dark Forces 2 je zároveň Jedi Knight 1, to Dark Forces tam podle mě napsali kvůli kontinuitě, aby se to líp prodávalo, ale reálně je první díl série Jedi Knight ten z roku 1997.
Jinak komentář pěkný, ale plusko bohužel nedám, nelíbí se mi tam to srovnání s Academy. Já to totiž hrál tak jak to vycházelo a Academy pokládám za horší, resp. méně novátorské, resp. vůbec. Jedi Knight 2 bylo zjevení tehdy a Academy ho pak jen dojí :-) V tom komentu příliš ční to, že seš k Jedi Knight 2 trochu nefér :-)
No prostřední kluk teď dost hraje pokračování, o kterém jsem psal, že mě moc neoslovilo. Nahrál do toho jakýsi "movie duels" overhaul a je to úplně jinde - čepele fakt blokují, kombinuje různý kopy a údery pěstí, jedna rána usekne ruce...docela hardcore. Takže komunita vlastně využila updatovanýho enginu, který umožňuje víc kombinací všeho možnýho a udělala do toho spoustu úprav, herních módů a světů pro SW nerdy...

Ale jako samotatná hra je JKII top a demolevel jsem taky miloval...vlastně jsem tenkrát na PC týdny neměl nic jinýho. Při vyšší obtížnosti byli myslím 2 reborni v hangáru a ten jejich akrobatický styl boje s metáním hvězd mě uchvácel. Taky se mi líbily odrazy na zrcadlové podlaze hangáru a celé to dobře šlapalo na mojí grafice s pasivem.
Namlsali jste mě, ale i když jsem ho překvapivě našel ke stažení hned, tak spustit na desítkách nejde.
Hrál někdo to demo? (viz nejnovější zajímavost) Já ho hrál jako první (snad bylo v nějakém LEVEL CD) a totálně mě odvařilo... ten krásně jednoduchý a přirozený boj světelným mečem, to, jak zanechával otisky na zdích (aspoň chvilku) a ten pocit, když jsem zjistil, že na těžší obtížnosti se na konci ti Reborni objeví dva...

Uaaaaa!
Co se týče pokračování, kluci ho mají dostkrát dohrané, sám jsem zkusil pár levelů.
Pro mě to vůbec nemělo atmosféru JKII....a nepřátelé mi přišli jako ubožáci. Takoví trapáčtí rytíři/kominíci z Renu :D
A oboustranné lightsabers jsou klikací chaos. Asi skvělé, že to pokračování existuje...no nechám si to asi do důchodu (jsem dost let tak ve třetině).
Ta hra jde namástrovat :). Neříkám, že pak už nejsou žabičky v teplákovce otravné, ale jde to proběhnout i na nejtěžší.

Hrál jsem to v singlu celé jen jednou a na tu druhou nejtežší, když jsem hru nainstaloval při stěhování se z koleje. Bylo to tenkrát dost hektický, měl jsem na to tři večery, během kterých jsem to prošel a ještírka Dessana na konci posekal. Neznal jsem žádný vychytávky, ani jsem na konci nečerpal z toho pramene síly (který dost na Dessana pomáhá).
Sranda je, že jsem pak spěchal na poslední prázdniny projektovat ke známýmu do Němec, kde jsem si objednával novou sportovní šavli, protože ta stará byla po jednom střetu košema dost zdeformovaná a navíc měla zlomenou čepel. V internetovým obchodě nešlo ovlivnit, zda přijde modrý nebo červený polstrování, tak jsem o sobě při čekání na dodávku dost přemýšlel... :)
Mám na ty tři večery/noci hraní úžasný vzpomínky, hlavně na ty první reborny. Skvělá atmosféra a oni jsou fakt super nepřátelé. Já to tedy hrál poté, co jsem si vyzkoušel to úžasné demo, které mě fakt nadchlo. V plné hře mi pak TNT2 moc nestíhala bažiny s shadowtroopery (opacity textury zeleně a tak), ale šlo to projít.
Když měli moji kluci už věk na notebook, tak jedna z prvních věcí na něm byl JKII. Hned jim to šlo a ten prostřední to pak prošel záhy na nejtěžší s tím, že si taky vytvářel "handicap". Jak měl čas se tam vyblbnout a vyzkoušet si různý vychytávky, zapínal si save z posledního levelu a šikanoval Dessana různými způsoby a závazky. Vše bez cheatů.
Když ale pak vlezete na MP, je to jiná polívčička, jeden rychle vystřízliví z vlastních "schopností", jsou tam samý skripteři... Já tedy netvrdím, že to někdo po těch letech nemůže mít ještě řádově víc v malíku, ale před pár roky jsme se takhle někam připojili a fakt se to nedalo. Ukopou vás, když chtějí nebo na obrazovce udělají takový bordel, že se na to nedá koukat. Jsem se pak s jedním zakecal na chatu....po čase se mi svěřil, že mají takovou utilitku zvyšující citlivost k odrazu a saltu dozadu....takže se dokáží odrazit i od takových pidi překážek jako jsou jednotlivé schody. Kdoví co vše používají. Jediný snesitelný mi přišly boje na výzvu (bez síly).
Já občas měl tu touhu si to zahrát. Ale kouknu na gameplay a ne. Věřím v lepší příběh. Ale hratelností je to Jedi Academy na míle vzdálené.
@Radecker (28.12.2020 20:42): Zkus si pohrát se zorným polem (field of view) - pro hry postavené na Quake 3 enginu k tomu slouží příkaz /cg_fov. Standard je 90 jako 90 stupňů, když začneš přidávat docílíš efekt rybího oka, takže bych poradil spíš zkusit ubrat na 80. A pak taky můžeš zkusit snížit sensitivitu myši, aby byl pohyb pomalejší. K tomu si dovolím předpokládat, že ten obří 27 monitor nemáš dostatečně daleko od očí, takže ho zkus posunout.
@Radecker (29.12.2020 00:11): Tak s tím nepomůžu. :-D Ale to s tím ztrácením se celkem ztotožňuji, na začátku, ještě než se hráč dostane k lightsaberu, tak tam byly dva zákysy, kde jsem se vždy zasekl a nevěděl najít cestu dál.
Já mám Outcast už asi měsíc rozehraný (hraju to poprvé) a mám s tím velký problém - hra se mi líbí i přesto, že často nevím kam jít, ale nejspíš to nebudu schopen nikdy dohrát, protože se mi u ní prostě dělá nevolno :-) Asi nějaká zvláštní kombinace grafiky, kamery, pohybu a 27 palcového monitoru pro mě vytváří smrtící koktejl. Teď hraju Black Mesu a v pohodě, Doom Eternal taky v pohodě, u Outcasta je mi ale fakt na zvracení tak po půl hodině hraní. Nemáte s tím někdo zkušenost, případně nějaký tip? :)
Tak jsem rozehral zase po letech, tentokrat na Switch. Uvodni levely designem jsou chude, ale je to super navrat do dob starsich dilu. Ta imperialni sed s temi zvuky a hudbou ma neco do sebe. Jenze je to tedy dost tezke, nepratel je fakt hodne. A je to delsi, nez to byt muselo.

Priznam se bez muceni, ze jsem si dal god mode az po scenu se “zabitim” Jan. A ted uz si to jdu uzit na stopro.

Nemam to odskrtle jako dohrane, protoze jsem dost levelu tehdy preskakoval, tak uvidime, nakolik mi co bude zname. :)
Přiznám se, že ty původní levely bez světelného meče jsem vlastně pokaždé přeskakoval... hrozně hrozně hrozně moc mě nebavily :( :D
Tu ženskou verzi Jadena mluví Jennifer Hale. Takže dabing je dobrý.
@Red (06.03.2017 23:54): Ženskej Jaden (jakékoliv rasy) je ještě docela v pohodě, za chlapa je to horší. Celkově ta postava v podstatě nemá žádný charakter, má banální dialogy a ještě k tomu je směšně urážlivá. Díky bohu, že kvůli té skvělé hratelnosti se tyhle věci dají v klidu ignorovat. :D
Na Akademii se někdy po splnění výzvy chystám a ten hrdina tam mě kvůli tvému popisu irituje už teď. Tak dík:D
@Vurhor (komentář): No.. ta s prominutím zajebaná díra ve skále v předposledním levelu.. tehdy nebyly všechny ty internety běžné a cestu dál jsem objevil víceméně náhodou. :D
@Cobot (16.01.2017 10:57): Zvazoval jsem to, ale moc se mi nechce.. Outcast jsem si moc nepamatoval a Academy vim presne, jak konci atd., takze uz bych si to tolik uz neuzil..

(outcast i academy jsem pred xx lety dohral, stejne jako kotory atd. (3-4x v ty dobe))

Btw. tech sejvu jsem mel behem hrani tolik, ze mi nekde za pulkou hry uz neslo savovat a musel jsem to promazat.. a to se mi pak stalo jeste jednou.. docela lol
@John Mirra (12.01.2017 20:52): Vsak Bespin je easy, myslel jsem to jinak; rikam ze ted jsem na nem, takze co popisuju se vztahuje na to pred tim :) Nar Shaddaa a levely pred.. jak rikas ty

@SilentWolf (12.01.2017 20:55): souboje a strileni mi zrovna prijdou docela lehky, parkrat jsem taky sem tam zhebl, ale das jeden dva loady a ty snipery nebo nerealny hazece granatu das :D .. ale musis savovat no. A to hodne. To je od dnesnich her jiny. Ja savuju hodne i jenom postupem pres ty plosiny atd. Pak si jdes dal.. spadnes.. a da te to neprijatelne daleko zpatky. Takze hra o savovani..
@Guldy (12.01.2017 20:46): Jo jo člověk odvykne. Tady jsem taky měl záseky, hrál jsem asi před půl rokem poprvé:)

A teď jsem zkusil shadow warriora a už na první úrovni bezradnej kde je klíč či tlačítko. Škoda že ani záseky nejsou takový jako tenkrát, když víš že na youtube to určitě je:)

@Guldy (12.01.2017 20:46): taky ted hraju a pocet manualnich savů se blizi u k cislu za ktere se clovek stydi. A to je obtiznost jedi. A ta hra ma taky jednu zajimavou vlastnost - level od levelu nenavidim vic. Tunely na Kejimu to zacina. Naar Shadaa a sniperi. Bespin. Pak myslim doomsgiver. Pak les. A navic je to tak paradne nastavene ze clovek nikdy uplne neodlozi strelne zbrane. Protoze bez nich umre.

Ta hra je tak tezka, ale diky tomu skoro dokonala. Jedi Academy tohle kouzlo ztratilo.