Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy

akce > 1st person akce
17.09.2003 PC
18.11.2003 Xbox
26.04.2018 X360XOne
Raven Software, Vicarious Visions (Xbox verze)
Děj hry navazuje na předchozí díl Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, ale tentokráte už nehrajete za Kyla Katarna. Novým hrdinou se stává mladičký/á Jaden Korr, který/á letí na Yavin IV, aby se ucházel/a o místo Padawana/ky na tamní Akademii Jediů. Povedlo se mu/jí nevídané - bez jakéhokoliv jedijského výcviku si sestavil/a vlastní světelný meč. Na akademii je však málo mistrů, takže na jednoho mistra připadají 2 Padawani. Jaden spolu se svým kamarádem Roshem dostanou Kyla Katarna jako svého mistra. Nová republika má nový problém a tím se ukázali být uctívači Marka Ragnose, několik tisíc let mrtvého Sitha. Potkáte také starou známou Tavion z minulého dílu, která má plán, jak oživit jednoho z nejmocnějších Sithů, který kdy spatřil světlo světa.

Hra nabízí vytvoření své postavy (rasa, pohlaví), závody speederů, komba se světelným mečem, výběr meče (jedna čepel, oboustranná čepel, dva meče), nové síly a zbraně, možnost dohrát hru za Temnou i Světlou stranu Síly. Také si podle brífingu můžete vybrat, na kterou misi se zrovna vydáte.

John Mirra: Říká se, že omodovaný mulťák je stále nej hra stran soubojů na světelné meče. ;)

Slabý příběh, totálně nesympatický hl. hrdina, směšné dialogy, plus je to krátký. No tak to zní dost odpudivě! Proč tedy to hezky vypadající zelené hodnocení? Inu, všechny tyhle vyjmenované aspekty jsou zde v podstatě naprosto irelevantní. Zde záleží pouze na jediném - na té naprosto parádní a mega zábavné hratelnosti.

Tahle je hra je vlastně důvod, proč jsem se opravdu dlouhou dobu vyhýbal Kotoru, ve kterém ty souboje se světelnými meči jsou dost po vzoru Obi-wan vs Darth Vader v epizodě IV (tedy jako kdyby měli nohy zaklíněný v bahně a nemohli se ani hnout), v Jedi Academy to už je však parádní nadupaná jízda, po vzoru Darh Maul vs. Qui-gon a Obi-wan, ve které si člověk užívá záblesky světel zkřížených mečů, uspokojivý "whooom bhuum" zvuk, a i ten celkový chaos na bojišti, kdy to do sebe s nějakým sithem mlátíte hlava nehlava, jenž si náramně užíváte. Jednotlivé mise jsou zábavné, příjemně rozmanité a originální. Vládnou tomu samozřejmě zmíněné lightsaber fighty, přičemž někdy musí člověk hodně odolávat, aby schopností force grip nemrsknul s nějakým sithem do propasti či lávy. Zaprvé je to mnohem rychlejší způsob zbavení se protivníka, zadruhé je to vždycky hrozná psina. ,,You will die by my haaaa!!! ... (žbluňk) Ať už si ale vytvoříte jakéhokoliv Jadena, urážlivej blbeček to bude furt. Oproti sympaťáku Katarnovi je to fakt bída. Nicméně budete s ním jezdit na parádních kluzácích, se stresem využívat schopnost speed a přebíhat písek plný hrůzných červů, zvažovat, jestli vůbec má cenu ty debilní rancory zabíjet, a dávat si se sithy duel v odrážení plazmové střely mezi sebou, který pokaždé prohrajete. A taktéž si s ním můžete vytvořit i svůj vlastní světelný meč. No není to krása? I když říkám na rovinu - lidi, co si vytvoří žlutej nebo oranžovej meč jsou divný a nemají vkus. Sorry.

Se svou úžasnou hratelností jsou Academy krásně znovuhratelné a stále hezky zábavné. Cool a hustý saber bitky si budete užívat, přičemž se možná i přistihnete, že je někdy schválně prodlužujete jen proto, abyste z toho měli ten co nejvíc vzrušující pocit.

A kdyby sem tvůrci do nějaký fáze přidali i Williamsův track "Duel of Fates", možná bych to zvedl i na tu devadesátku.

Pro: Hratelnost, lightsaber fighty, rozmanitost a originalita misí, schopnosti

Proti: Hl. hrdina, příběh, krátkost, dialogy

Herní výzva 2019 - Adaptace

Vzpomínám si, že svého času mi Jedi Academy přišlo o něco zábavnější, než Jedi Outcast, a to navzdory tomu, že hlavní příběhová linie je jen takový apendix k předchozímu dílu a hlavní hrdina je oproti Kylovi naprosto nezajímavý (navzdory možnosti si hrdinu definovat podle svého).

Rozehrál jsem Academy po letech znovu v rámci herní výzvy a hra zestárla se ctí. Hlavní příběh hraje sice druhé housle, ale jednotlivé mise, na které vás Kyle a Luke vysílají jsou zábavné a velmi variabilní (jednou sabotujete továrnu zbytku Impéria s Antillesem, aby ji mohla obsadit republika, příště zachraňujete Huttovi zajatce před Rancorem, nebo hledáte součástky na opravu lodi v poušti, ve které každý Váš pohyb vydráždí písečného červa). Je škoda, že oproti misím jsou příběhové části trochu bez nápadu, striktně lineární, a někdy i poněkud zdlouhavé.

Jediný aspekt, který z mého pohledu nezestárl nejlépe, je souboj se světelným mečem, paradoxně jedna z mechanik, která mě kdysi bavila nejvíc. Už od Jedi Outcast se totiž série přiklonila žánrově směrem k lineární akční adventuře. U Jedi Academy je tento posun ještě výraznější a tradiční FPS pasáže tu prakticky nenajdete (snad vyjma mise, kdy přijdete o svůj meč). Souboji s mečem ale něco chybí, a teprve krátce před koncem hry mi došlo co. Nemáte možnost aktivního bloku. Ano, v roce 2003 nebyla taková mechanika běžná, ale dnes bych ji docela uvítal. Nejde o to, aby byla hra jednoduší, ale bez této možnosti jsem neměl pocit, že bych souboje skutečně ovládal. Souboje na meče jsem proto hrál spíš taktičtěji, a nepřítele pomalu porcoval (v kombinaci se silou); je to sice zábavné, ale pomalejší, a nemá to ten potřebný filmový feeling. Jenže vrhnout se po hlavě na protivníka není řešení. Jaden se brání útokům automaticky, ale i tak často skončí na zemi, ani nevíte jak. Ke konci je soubojů na meče opravdu (ale opravdu) hodně, a závěr hry je díky tomu místy až k uzoufání zdlouhavý. Někdy bylo proto nejrychlejší (a nejzábavnější) pomocí force grip odhodit nepřítele do propasti, a nepárat se s ním.

I tak mě po letech Academy opravdu bavila. Možná až překvapivě, protože jsem měl trochu obavu z „růžových brýlí“. Academy je nicméně výborně hratelná i dnes, a to i přes nemožnost souboje se světelnými meči (což byl pro mě ve své době největší tahák hry) více aktivně ovlivňovat.

Pro: Různorodé mise; možnost tvorby postavy; lehké RPG prkvy; konec za světlou i temnou stranu; souboje se světelnými meči; a samozřejmě hudba.

Proti: Slabý hlavní příběh; nezajímavá hlavní postava; hlavní příběhové mise bez nápadu; zdlouhavější závěr; souboje se světelnými meči (svým způsobem).

Jedi Academy je jedna z nejlepších her s tématikou Star Wars a dovolím si tvrdit, že i svého druhu. Už ani nevím kolikrát jsem hru dohrál na nejrůznější obtížnosti, s nejrůznějšími postavami a styly-meči. Ve své době jsem do ní byl naprostý blázen.

Vžijete se do role jednoho z Jediů, který má tu čest stát se hrdinou a spasitelem galaxie. Budete bojovat proti zlotřilím sithům, žoldákům zrádcům a vším co ještě zbylo ze starého impéria.

Soubojový systém je skvělý. Palné zbraně zde hrají až druhou ligu, tady vládnou světelné meče. Všechny ty údery, komba, skoky, akrobacie, co Váš jedi dokáže. To je opravdu poezie, no a když k tomu přidáte ještě Sílu, tak máte hru u které se nebudete nudit. Jedinou věc co bych možná vytkl, je automatický blok, který se nijak nedá kontrolovat. Nevím jestli jsem to četl tady nebo jinde, ale stačilo by dát blok pro nějakou klávesu, aby se hráč aspoň trošku snažil.

Je libo smažený nebo dušený stormtrooper? Ale vlastně proč ho zabíjet? Stačí ho na krátkou chvíli předělat na Vaši stranu, ať tu špinavou práci udělá za Vás, no a když už se ten nebožák po čase vrátí k sobě, tak mu vemte zbraň, doveďte se zdviženýma rukama ke skále, udělejte si nějaký moudrý proslov a shodtě ho dolů... Je zde tolik možností jak ničit své nepřátele, že tahle hra nejde dohrát jen jednou.

Mise jsou hodně různorodé, což je dobře, jednou jenom zdrhaté, pak se prosékávate nepřáteli jindy přijdete i o samotný meč nebo přijde i velký zmutovaný rancor atd. Přiznám se, že jsem příběh moc nevnímal, ke konci však začal gradovat a stál za to! A pro zarputilé příznivce Temné strany je tu i jejich konec.

Multiplayer je zde skvostný. Prožijete zde legendární souboje... Má to však své mouchy. Většina serverů je pouze "na meče" bez Síly. Stane se, že Vás soupeř začne škrtit a házet s Vámi po obrazovce tak, že ani nevíte kde jste, tak Vás to dlouho bavit nebude. Poté je zde naprostá přehnanost těžkého stylu jednoho meče, kdy opravdu stačí jedna rána a protivník je mrtvý. Tady se to moc nedoladilo, což je škoda.

Jedi Academy musím zařadit ke svým top hrám, co jsem kdy hrál a nedám na ni dopustit. Zub času se na ní sice začíná podepisovat, ale tak už to bývá. Toto dílo, spolu s KOTORem, je skutečná povinnost pro všechny Star Wars geeky.

Pro: Souboje, Různorodost misí, Muliplayer, znovuhratelnost

Proti: Pár chybek

Spolu se sérií Knights of the Old Republic v mých očích neexistují lepší Star Wars hry. Pro všechny fanoušky bojování se světelným mečem je tohle ten nejvhodnější kandidát. Ačkoliv mi přijde předešlý Jedi Outcast o trošku lepší, zde je zase hromada novinek v podobě tvorby vlastní postavy, vybírání si schopností, vlastních mečů, a dokonce i výběr ze dvou různých konců. Hru jsem taky pár let hrál jako člen klanu v MP kláních.

Jedi Academy nabízí velké množství úrovní, mezi kterými si můžete v určitých chvílích volně vybírat. Každá má však délku zhruba deseti minut a lokace to taky mnohdy nejsou zajímavé, krom jistých vykopávek a závěrečného Korribanu se do mála misí rád vracím. Spíš tam je dost opruz misí (s tím si však hra může podat ruce s Jedi Outcast).

Vybral jsem si hru do výzvy na obtížnost Jedi Master a prosvištěl jsem jí stejné jako vždycky předtím – kolem 5-6hodin. Což je škoda, protože souboje se světelnými meči nejsou nikde jinde zpracovány lépe a mám podezření, že ani nebudou. Meč dělá přesně to, co po něm chcete. Když nepřítele zabijete v efektivní zpomalovací animačce, tak jeho smrt cítíte už dávno předtím. Víte, kdy tnete do živého, protože to je v tu chvíli váš záměr. Z nepřátel létají jiskry, končetiny upadávají, umírajícího můžete efektivně odkopnout, při přetlačování můžete nepřítele efektivně zabít jedním pohybem, můžete useknout wampovi ruku jako Luke ve filmech, můžete odseknout skůtru předek a nepřítel se pak v rotaci rozbije o skálu, meč jde kdykoliv schovat a znovu vytasit, jeho hod ovládáte myší, blesky dodnes nikdo neudělal lépe, a to ani ve hře, která byla na schopnostech založena! – prostě hromada guilty pleasure momentů. Každý ze tří (šesti) typů mečů (jeden a tři možné styly, dva, tyč) odemyká nová komba, ale nejsou to komba ve stylu drcení jednoho tlačítka a sledování co vaše postava udělá. Ne, vy sami musíte své údery směřovat tam, kam chcete. Když máte tyč a například seknete za pomoci SD tak musíte vědět, že můžete pokračovat efektivní vrtulí, stačí jen pustit S. Proto myslím, že podobného systému se už nikdy nedočkáme.

Příběh je průměrný. Rozhodně hru lze doporučit jen pro ten soubojový systém – na vše ostatní jsou tu RPG Knights of the Old Republic 1 a 2. Líbilo se mi ale, že vás mistr sprdne, pokud si volíte jen schopnosti z temné strany síly a naopak pochválí, pokud neexperimentujete s elektřinou a škrcením.

Nezbývá než vyhlížet Fallen Order a doufat, že se této hře alespoň trošku přiblíží. Protože na to, jak je dané téma populární, vznikají poslední dobou vážně katastrofální hry a nejlepší způsob, jak si daný svět vychutnat je zřejmě přesedlat k deskovým hrám. Snad se to brzo změní a dočkáme se ještě něčeho podobného.

Pro: Soubojový systém, tvorba postavy a meče

Proti: Délka hry, nehezké lokace

Tak a celá série je za mnou. Jedi Academy vyšla rok po Jedi Outcast a podle toho to vypadá. Je to spíše takový datadisk, kde se v podstatě nic nezměnilo, až na pár maličkostí v hratelnosti.

Začnu tedy opět klasicky příběhem. V něm se objevují kultisti uctívající pět tisíc let mrtvého Sitha Marka Ragnose, kteří vysávají všude po vesmíru temnou Sílu a chystají se ho probudit. Kupodivu s nimi spolupracuje i všelijaká sebranka, hojně "vyrobených" Jedi z minule a samozřejmě zbytky Impéria. Je to tentokrát slabší, protože jméno záporáka se dovíte až skoro na konci a mění si hrdina. Kyle Katarn je Jedi Master a tím i pouze NPC a celá akce je na genderově neutrální Jaden (já si z ní udělal pěknou blondýnku). Kromě pár pěkný zvratů v přiklánění se na temnou stranu Síly (hra má dva konce) to není nic moc, zejména konec s duchem jak z televizní pohádky je k smíchu

Co se teda změnilo? V podstatě skoro nic. Nepřátelé jsou stejní, jen o fous tupější a pomalejší. Imperiálové už mě nepřišli tak nebezpeční jak v předchozím díle (a nebo se to lépe ovládalo, těžko říct). Co mě ale spolehlivě rozzuří jsou nesmrtelní nepřátelé, na což narazíte ve hře hned čtyřikrát. Grafika je o fous hezčí, ale víceméně stejná, stejné zůstaly i zbraně. Veliký plus je že už se dá hra dohrát z 99% klasickou Jedi cestou. Zmizeli snipeři, hustě rozeseté věžičky, granátníci na plošinách a tak můžete většinu hry projet s mečem a Silou.

Síla se dočkala nepatrné změny. Ty neutrální se upgradují automaticky po dohrání epizody až do úrovně tři, ty Světlé/Temné si zlepšujete po každém kole jednou hvězdičkou. Jinak fungují stejně až na Force Push/Pull u kterých přišlo že autoři razantně omezili dosah.

Naopak souboje s meči se povedly. Jaden se umí o něco lépe trefit než Kyle a hlavně má v zásobě pár komb. A po druhé epizodě dostanete možnost upgradu na světelnou tyč (nezkoušel jsem) nebo dvojici mečů. A to je teprve paráda - komba, skoky, brutální mečové mlýnky a soupeři kteří nemají šanci - konečně jsem si připal jako stroj na zabíjení, teda ehm Jedi :) A hlavně je to parádní světelná podívaná, plná barviček, záblesků, paprsků, jiskření, zkrátka jo pro tohle mám slabost.

A co se moc povedlo jsou kola. V každé ze tří epizod máte 5 řekněme výplňových misí a pak 2-3 příběhové. Především z kol zmizela veškerá složitost, hledání cesty dál a zoufalé přemýšlení na (ne)logickými zákysy. A za druhé tvůrci popustili uzdu fantazii a tak se každé kolo odehrává úplně jinde a děláte něco trošku jiného. Budete deaktivovat bomby či naopak něco vyhazovat do vzduchu, na pouštní planetě hledat součástky do lodi a utíkat před červem ala Duna, zachraňovat vězně před příšerou, utíkat před obřím monstrem, závodit na speederech, označovat cíle pro X-Wing, zastavovat nezastavitelný vlak či být lovnou zvěří. A pokud to bude zrovna klasická mise, potkáte Wedge Antillese či Chewieho a podíváte se na spoustu známých planet.

Takže jsem opět spokojený. Sice zmizel hlavní hrdina a příběh je slabší, ale vše vynahrazují parádní mise a především doladěný soubojový systém.

Pro: Souboje s meči jsou lepší, parádně vymyšlené mise, zmizela složitost kol

Proti: Slabší příběh, nezajímavá hrdinka, je to v podstatě totéž co Jedi Outcast