Star Wars: Knights of the Old Republic

19.11.2003
BioWare
Hra se odehrává 4000 let před dějem klasické filmové ságy Star Wars. Republika byla oslabena ve válce s Mandaloriany a teď přichází nová hrozba, navrátivší se rytíři Jedi, Revan a Malak, se odvrátili k Temné straně Síly. Revan byl sice poražen, moci se však ujal Malak a pokračuje tak v útoku na planety Vnějšího okraje se svou nekonečnou Sithskou armádou. Vaše postava se probouzí na republikové lodi Endar Spire, která je napadena Sithy. V záchranném modulu se dostanete na planetu Taris, kde musíte nalézt důležitou rytířku Jedi, Bastilu Shan. Po útěku z Tarisu se pak vydáváte napříč galaxií v malém plavidle zvaném Ebon Hawk a postupně nacházíte členy své družiny i informace nezbytné k porážení Darth Malaka. Vstoupíte do řádu rytířů Jedi, ovšem při konečném zúčtování se budete muset rozhodnout, která strana Síly je vám skutečně bližší.

Toto RPG je založeno na dialozích s obyvateli jednotlivých planet, ale i důležitými rozhovory s členy vaší party, které rozvíjí vaše vztahy s nimi. Vývoj postav probíhá v rámci pravidel d20, kdy se při postupu na nové úrovně učí různým specializacím či používání Síly. Hra obsahuje několik miniher, jako závody kluzáků, karetní hru pazaak a další...

V roce 2005 vyšlo pokračování Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

Guldy
Guldy

Ok, narazil jsem na nekolik problemu a vsechno postupne vyresil (alespon co se tyce spusteni hry :D). W7 64 bit (orig os i hra) Hra se…

Osobně světu Star Wars příliš neholduji, ale jeho provedení ve hře Knights of the Old Republic se mi zalíbilo. Děj posunutý o čtyři tisíce let před filmovou sérii pro mě znamená skvělou zprávu, že s jejím příběhem není KOTOR nijak spjat. Díky tomu, že si hra na rozdíl od filmu může dovolit pronikat více do hloubky (a tato hra tak skutečně činí), předvádí KOTOR svět Star Wars bez věcí, které mi na něm vždy tak vadily nebo jim konečně dává nějaký smysl.
Jedná se o perfektní RPG-čko nabízející plnými hrstmi vše, co má taková hra mít. Úžasný příběh, hromady propracovaných dialogů, postavy nepostrádající vlastní charakter, různé možnosti řešení úkolů, ...
A kromě spousty dalšího pro mě KOTOR vyniká nejlepším role playingem za zápornou postavu ze všech her. Průchod celou hrou za temnou stranu je působivý. Škála možností se neomezuje na obvyklé zabíjení a hrabání peněz, ale nabízí i skutky důmyslné manipulace a zlé samy pro sebe, kdy jsem se s chutí zřeknul finanční odměny, abych se pobavil nad další sviňárnou, kterou mi hra umožnila provést. Jednou do takové míry, že i mně(!) lehce zatrnulo.

Prostě nádherná, NÁDHERNÁ hra, silné postavy, hutný příběh a jeden z mých nejsilnějších herních zážitků..

Co dodat - všechno už určitě bylo zmíněno okolo. Já zmíním, že Kotor byl jedna z mála her, kde příběh nebyl jen epicky podaný, ale sám za něco stál (od té doby si nepamatuju, že by ho nějaká hra překonala - Bioware už bohužel určitě ne), Kotor přišel první s "planetovým" systémem, který dával smysl a byl dobře zpracovaný (já osobně jim ten level scaling sežral i s navijákem a došlo mi to až po dohrání). Možnost navštívit staré známé světy (Tatooine) byla doplněna impozantními novými (Manaan). RPG prvky byly celkem jednoduché a srozumitelné, souboje sice snadné, ale krásně rozanimované, dávaly možnost použití spousty schopností a na konci se člověk díky nabušené postavě skutečně cítil jako mocný Jedi. Přidejte mezihry, které hráči dávali další motivaci se snažit, makat, dokud nedojedu ten poslední závod na Manaanu a nestanu se šampionem.:) A celkově prostě ta radost z objevování.

A ATMOSFÉRA? Totální - přemístil jsem se do světa Star Wars. Dodnes vzpomínám, že mi občas stačilo jen tak stát a...třeba koukat jak zpoza futuristických budov odlétají transportní lodě ze starportu na Tarisu směrem k ohnivé obloze (v té době bombastický pohled) nebo jen sledovat vlnění trávy na loukách Dantooinu za pobrnkávání příjemné hudby - nemluvě o tom, když zazní krásné teskné téma Dvou sluncí při animaci přistání tamtéž...a už jsem tekl po zemi...

Bioware tady prostě dokázali vzít oblíbený a slavný vesmír a udělat precizní dílo, které předčí skoro vše, co v něm kdy bylo vytvořeno.

Pro: děj, atmosféra, charaktery, možnosti volby, spousta úkolů, rozmanité planety, minihry, Star Wars

Proti: konzoloidní interface (überstrašný inventář...ale stejně mi to nevadilo)

Takto má vypadat hra. Absolutně brilantní vtažení do příběhu, atmosféra na každém kroku doslova dechberoucí, krásná muzika, skvělý příběh, propracované vedlejší postavy, vynikající gameplay, volnost a nelinearita, která je zvládnuta na jedničku s hvězdičkou.

Nejsem příliš velký hráč RPGček, ale tohle bych si zahrál vždycky.

Pro: příběh, grafika, muzika, atmosféra, vedlejší postavy, gameplay, nelinearita

Proti: velký kulový - tahle hra proti nemá

KotOR se pyšní jedním z mála opravdu dobrých herních příběhů. Postupné zasvěcování do Řádu Jedi a odkrývání vlastní minulosti tvoří psychologické pozadí ústřednímu dramatu, v němž musí hlavní hrdina znova promyslet otázku, která způsobila současný galaktický rozvrat a kolem níž se celá hra točí, totiž jestli bylo vyslání Rytířů Jedi na pomoc hraničním světům ve válce proti Mandalorianům správné, nebo nikoli. Hráč cestuje galaxii, prozkoumává výtečně navržené světy a setkává se se zástupci různých stran konfliktu, kteří mají na situaci svůj vlastní názor, logický, ale pořád omezený úhlem pohledu té jedné strany. Jednoznačné odpovědi k dispozici nejsou.

Svět Star Wars je zde temnější a nejednoznačnější než v Lucasově hexalogii, přesto má mnoho úkolů žel jen dvě krajní řešení, která neskýtají možnost pro vlastní cestu, o to cennější je ovšem několik výjimek, u nichž dochází i k zmatení pojmů Dobra a Zla, které jsou nejen těžko určitelné, ale morálně správné rozhodnutí může Dobrou stranu i poškodit. Každopádně kromě klasických výplňových questů jsou zde úkoly náležející ke špičce RPG žánru.

Přes svou hloubku je KotOR stále spíš akčním RPG a podstatnou roli v něm hrají souboje, jež ovšem představují jeho hlavní nedostatek. Jednotlivá povolání jsou nevyvážená, souboje primitivní, AI zúčastněných chabá a jejich množství občas ubíjející. Systém d20 má potenciál, hra jej však důkladně nevyužívá a jelikož jsou zde souboje důležité, jejich nepropracovanost vynikne o to víc.

Pro: příběh; lokace; herní svět

Proti: souboje; přílišná černobílost; místy ovládání

Dohánění restů je přesně to, co si v dnešní době se svým aktuálním počítačovým vybavením mohu dovolit. No a tak jsem neváhal a pustil se do hry, která se mi ostudně vyhýbala dlouhé roky. A to i přesto, že Star Wars mám rád a vesmír mě taktéž ve hrách dost přitahuje.

Samozřejmě jsem si nekladl žádné grafické nároky, protože jinak bych hru nejspíš ani nezapnul a následně jsem jí tedy zapnul, abych se nechal pohltit velice dobrým příběhem, perfektním RPG zpracováním a jednoduše řečeno...skvělým nápadem, který měl svoje silné, ale i slabé stránky.

Abych to upřesnil. Během první hodiny hraní jsem pochopil, že tohle nebude hra na pár hodin. RPG systém hlavní postavy, ale i různých přicmrndávačů byl velice objemný. Na druhou stranu dost nepřehledný. Největší problém vidím v inventáři, který mě vysloveně rozčiloval. Byl nejenom nepřehledný, ale také mi ve hře přišel absolutně zbytečný. Přiznám se, že byly momenty, kdy mi vysloveně vadilo se v něm hrabat a tak jsem se ho snažil stranit, co to jenom šlo. A šlo to!

Na druhou stranu se mi hrozně zalíbil nápad cestování z jedné planety na druhou, kde každá si na Vás připravila nějaké příběhy, postavy, prostředí. Mělo to nápad, ale myslím si, že poslední planetu bych klidně i v rámci délky celé hry klidně vynechal. Každopádně tam byla a já musím tvůrcům dát za pravdu, že i přesto dokázala být naprosto odlišná od všech ostatních a tudíž originální.

Dobré je také to, že Vy sám se můžete rozhodnout k jaké straně se přikloníte. Zda-li ke světlé nebo k temné straně a to samozřejmě za Vás budou rozhodovat zvolené odpovědi v rozhovorech, proto je tedy třeba každou postavu řádně sledovat a dávat pozor na to, jak reagujete a na co odpovídáte.

Tahle hra není ale jenom přímočaře akční RPG. Zahrál jsem si, a moc rád, Pazaak, který jsem ze začátku nechápal a jakmile jsem ho pochopil, okamžitě mě pohltil. Také si tu člověk ale zalítá v kluzácích a i když je to závod vcelku primitivní na ovládání, je to pořád příjemné zpestření celé hry.

Naprosto chápu celkové hodnocení této hry. Osobně nicméně musím říct, že v posledních hodinách hraní už jsem tak nějak chtěl konec. To je ale subjektivní pocit, který se mi děje snad u každé hry, které se za krátkou dobu přejím. Na druhou stranu jsem si s touhle hrou užil docela dlouhý čas a musím říct, že nebyl promarněný. No, a to je, myslím si, to nejdůležitější. Misi tedy tato hra u mě splnila na slušných 80 procent.

Pro: Prostředí, planety, postavy, pazaak, nejednotvárnost, zvolení světlé a temné strany

Proti: Zbytečně natahované, inventář