Quake III: Arena

Quake III: Revolution

id Software •  Raster Productions (Dreamcast) •  Bullfrog Productions (PS2)
02.12.1999
24.10.2000
27.03.2001

Quake III: Arena je ultrarychlá, zdánlivě jednoduchá, FPS, která byla nepokrytě zaměřena na hru více hráčů a předložena progamingové komunitě. Singleplayer sice obsahuje, ale ten je jen "slátaninou" skirmishů v různých mapách a jako celek evokuje pocit úvodu do multiplayerové řeže.

Jednotlivá hra má vždy podobu umístění hráčů do uzavřené arény se zbraněmi, přičemž cílem je jako první dosáhnout stanoveného počtu zabití nepřátel, tzv. fragů, nebo v okamžiku uplynutí časového limitu držet jejich nejvyšší počet. Hráč, resp. bot, se respawnuje několik sekund po zabití. Jiným herním módem je Capture the Flag (CTF), který se hraje v týmech v symetrických arénách, v němž jde o donesení vlajky soupeře na výchozí pozici své vlastní. Ve hře je celkem 9 zbraní. Od kotoučové pily pro boj zblízka a samopalu v základní výbavě má hráč možnost se přes klasickou dvouhlavňovou brokovnici, raketomet, plazmové dělo a i méně známé zbraně jako granátomet a "bleskomet" dostat k efektivnímu railgunu a ultimátnímu BFG. Na výběr je i značné množství rozličných postav, např. kostlivec nebo šašek. Pestrost hry doplňují power-upy squad damage, rychlost, regenerace, neviditelnost aj. V základu je k dispozici 29 arén, z toho 4 pro mód CTF. Další jsou volně ke stažení na Internetu.

Hra je známá velkou rychlostí akce a solidním vybalancováním zbraní. Tyto prvky společně s fyzikou pohybu v herním prostředí dělají ze třetího Quaka jednu z nejhůře "ukočírovatelných" FPS vůbec, což hraje do karet progamerům. Ač se to totiž na první pohled vůbec nezdá, hra obsahuje skryté možnosti jako trickjumping (např. "raketový skok"). Quake 3 je také velmi dobře modifikovatelný (kód hry byl před časem vypuštěn jako open-source), a to nejen v rámci žánru.

Rok po vydání Quake III: Arena vyšel datadisk Team Arena. Počátkem roku 2009 pak spatřil světlo světa Quake Live, nová verze hry hratelná zdarma skrze internetový prohlížeč.

Měl bych dotaz ke hře Q3A. Během jedné mapy změním barvu týmu dvakrát nebo třikrát. Kdo nebo co mně přehazuje během hry z jednoho týmu do druhého a proč ? V CTF a jiných hrách se mi to ještě nestalo. Jo, a ještě jeden dotsz: existuje někde v podobě PDF souboru Quake 3 Console Commands ? Pište na spacekarlos@email.cz. Veselý silvestr.

Quake III je pro mě celkem srdeční titul, co se FPS týče. Přiznám se, že jej zřídka hraji v multiplayeru - vnímám jej spíše jako perfektní relaxační hru pro totální vypnutí, kdy si člověk pustí hudbu (v mém případě třeba XTRMNTR či něco od NIN), zapne nějakou mapu (ideálně CTF od Threewave; některé jsou tam skutečně parádní) a pak jen 45 min střílí a střílí... Dosud jsem neobjevil nic, co by Q3 v tomhle směru nahradilo; s různě dlouhými přestávkami jej hraji snad už 7 let.

Líbí se mi, že hra, která ve své době bodovala mj. grafikou (a stále vypadá velmi dobře, což se o mnoha novějších prohlásit nedá), není zajímavá jen jako techdemo. Co totiž obzvlášť na Areně cením, je vytříbený design. Q3A má velmi svižnou a návykovou hratelnost, vyvážený arzenál, minimum "zbytečných" pravidel (žádné zásahové zóny či alternativní módy střelby, kupříkladu) a také esteticky hodnotné grafické pojetí - goticky laděné mapy, některé dost bizarní modely atd.

Že hra nenabízí žádnou hodnotu "navíc" (smysl SP kampaně mi docela uniká), bych jí určitě nevyčítal, protože u takovéhle hry by to bylo spíš na škodu. Jediný výraznější zápor bych viděl v poměrně malém množství původního obsahu, kdy tvůrci tak nějak spoléhali na to, že o většinu se postarají hráči (a taky že jo). V každém případě, jako odpočinková záležitost je to vynikající.
Q3A, zkratka, která mne připoutala na dlouhé hodiny, dny, týdny i měsíce ke kompu. V době vyjití třetího Quaka jsem považoval on-lie hraní za úplně zbytečnou věc. Svůj názor jsem razantně změnil a konečně začal i na hraní používat věc zvanou myš.

Ze začátku jsem hrával jenom s boty a nějak neuvažoval nad tím, která zbraň je silnější/slabší, jakou použít taktiku apod. Později jsem sui uvědomil, že každá vyžaduje trochu jiný způsob hraní, plus že znalost prostředí není úplně k zahození. Rozmístění pover-upů, střeliva a lékárniček občas hraje docela zásadní roli. Někteří boti jsou přesnější někteří ne a využívají hrubou sílu.

Několik map jsem si vyloženě oblíbil, několik zbraní taky a na druhou stranu mě některé zbraně a některé arény vyloženě štvaly. BFG velkou spotřebou/malým množstvím nábojů, než jsem se naučil používat railgun, tak uplynulo dost vody v řece. Mapy s několika patry a chodbami jsem proklínal, naopak jsem časem zjistil, že jsou nejzábavnější.

Jednotlivé modely postav jsou vynikající a vybere si snad každý...ikdyž,osobně upředňostňuju u avatara ženské pohlaví a tam se tvůrci moc nevařádili. Nakonec mi zůstal použitelný jenom ženský Doom. Věřím ale, že tohle je jenom drobná piha na kráse. Nadabování odpovídá vizuální stránce.

Graficky taky nemám Q3A co vyčíst. V době vyjití to byla takřka špička, měl jsem dokonce problémy ho rozchodit na vyšším rozlišení než 800x600, ale po mírném upgrade hra šlapala nádherně. Efektů, z dnešního pohledu, moc nebylo, ale i ty se povedly.

Třetí Quake zůstává i nadále stálým okupantem mého disku a kdykoli mám špatnou náladu a potřebuju se bezhlavě vyřádit a něco zmasakrovat, tak pomáhá víc, než jakékoli prášky.

Pro: zbraně, hlášky, možnost nekonečného opakování singleplayeru + mulťák, atd.

Proti: určitá nevyváženost map, botů a zbraní

Quake III Arena, nádherná grafická revoluce a neúprosná multiplayerová evoluce. U této hry jsem strávil neuvěřitelné množství času a dokonce většina z něj byla jen hraní s boty! Internet jsem neměl a tak jsem si musel vystačit s počítačovými protivníky, kteří však díky široké škále obtížností pokryli mé potřeby ve všech herních stádiích a bavili mě víc, než 90% jiných akčních her disponujících plnohodnotnou singleplayerovou kampaní. Obrovská síla Quake III spočívá v jeho rychlosti a neutuchající akčnosti. Ve Quake III se nesmíte ani na vteřinu zastavit, musíte neustále uhýbat, skákat, učit se mířit za běhu a letu. Navíc na čím lepší úrovni se hra hraje, tím více se do ni zakomponovávají strategické elementy. Příkazem v konzoli si zobrazíte herní čas a odpočítáváte si vteřiny, po kterých se znovu na mapě objeví klíčové itemy a powerupy. Sledovat profesionální hráče 1v1 je pak skutečnou lahůdkou. Mapy jsou strategicky rozdělené na oblasti s armory, healthy a klíčovými zbraněmi, hráči znají timingy všech potřebných itemů, a tak na řadu přichází i úmyslné rozhození timingu soupeře tím, že určitý item třeba schválně nevezmou hned, ale pozdrží jeho respawm o několik vteřin.

Druhou věcí, které si na Quake III nejvíce cením je systému trickjumpingu. Sám jsem se jej částečně naučil až po více než 2 letech intenzivního hraní a samozřejmě stále jej neumím dokonale. V čem spočívá? Základem je strafe jump, tzn. při skoku zmáčknete také jednu strafovací (úkrok) klávesu. Výsledkem není skok kamsi do strany, směr vašeho letu se nemění, ovšem pokud tohle budete opakovat stylem: běžíte stále dopředu a před dopadem na zem zmáčknete skok znova (tzv. bunny hopping) nabíráte tím rychlost. Díky tomu bude každý váš následující skok o něco delší. Dalším krokem k úspěšnému trickjumpingu je zvládnutí circle jumpu. Ten spočívá v tom, že se postavíte bokem k překážce, kterou chcete přeskočit, rozběhnete se a těsně před skokem se „blíže nespecifikovaným“ způsobem otočíte o 90 stupňů požadovaným směrem, vyskočíte se souběžným podržením strafovací klávesy (úkrok) a jaksi doskočíte dál. :) V objevování právě těchto specifických pohybů a vychytávek spočívá krása Quake III. Ze hry se stává dlouhodobá záležitost, je stále co zlepšovat a to Quake staví vysoko nad všechny Unrealy, či jiné (rádoby) konkurence tehdejší i dnešní doby.
Další hra, ke které mě pojí silná nostalgie. Hlavní důvod je, že až v Quakovi 3 jsem se naučil ovládat FPSka pomocí myši. Zní to neuvěřitelně, ale až po tomhle mě napadlo: Proč jsem nemohl zaměřit toho mozkokraba z Half-Lifu.

Na Quake 3 jsem se tenkrát hodně těšil. Sehnal jsem si ho jako úplnou novinku. Ve své době měla hra samozřejmě bezkonkurenční grafiku, která je ke všemu hodně svižná. Tenhle engine je zatím asi největší úspěch ID. Hlavně, je skvěle optimalizovaný. Hra je velmi brutální. Není víc uspokojující, než to do chumlu našít raketometem, a s pocitem dobře vykonané práce proběhnout krvavou mlhou do dalšího boje. Hra je i špičkově ozvučená.

V porovnání s konkurencí Unreala Tournamentu, má Quake hodně rozmanitý výběr charakterů. Kde každá postava má svou charakteristickou podobu a minulost. Trochu mi vadilo, že hra neobsahuje zásahové zóny. Alespoň headshot by to chtělo. I když je to hra zaměřená na multiplayer, kde souboj s boty funguje jako takový seznamovací trénink. Nebylo by od věci do hry vymyslet nějaký slušný děj. Myslím, že by to mohlo být dobré zpestření.

Zbraně jsou výborné, s trochou tréninku se dá zabíjet se všemi. Žádná netvoří takovou tu trapnou počáteční, nepoužitelnou kulisu. Nejvíc se mi ale líbilo nové pojetí BFG. S tím se dá napáchat solidní paseka. Quake III je sice hra, na kterou občas vzpomínám, ale sám jsem to dotáhl tak na střední obtížnost. Pokaždé, když jsem to zkusil v multiplayeru, tak jsem dostal na prdel. Vřele jí proto přenechám hráčům, co mají více trpělivosti a nadšení pro věc.

Pro: grafika, zvuky, zbraně, hodně rychlá, krvavá řežba

Proti: chybí zásahové zóny a nějaký ten děj

Quake III Arena, mě nejdříve zarazil tím, že je to zase úplně něco jiného, než byly předchozí díly. Po několika hodinách hry a rychlého zavržení zdejšího single-playeru, jsem se vrhnul na "Mulťák" a zjistil kde jsou primární kvality této hry.

Třetí díl vzal nejkvalitnější a nejúspěšnější stránku předchozí hry, a definoval ji pro celou hru. Jak už jsme uvedl, single-player mě neudržel dlouho. Mapy jsou sice povedené, nepřítel na nejtěžší obtížnosti dokáže zatopit, ale je to jen umělé pobíhání kde stále uplatňujete již zaběhlé postupy.

Hra více hráčů je už někde jinde. Vždy platí, že hra proti živému hráči je nevypočitatelná. Co teprve, když jednotlivé mapy obsahují dostatečné množství prvků, se kterými lze průběh ještě více zvrátit. O kterých je ale potřeba vědět a být rychlý, protože ostatní po nich půjdou také. Hráč se tak už jenom přizpůsobuje, nemůže taktizovat, musí jen střílet a snažit se přežít - což je to, o čem tyto hry jsou.

Quake III je na svou dobu luxusní záležitostí, která dokázala zabavit na celé dny, aniž by si člověk uvědomil že má jít do školy.... .
Single-player je tu poněkud zbytečný, protože kdo by si kupoval primárně Multi-playerovou hru, když nemá připojení na internet a zvláště když taková hra je docela strohá.
Sice trochu zamrzí, že tu už není žádná příběhová linie, žádná kampaň ale i tak 75%

Pro: Hra více hráčů na kterou se nezapomíná

Proti: Singl-pl. tam nemusel vůbec být. Absence jakékoli kampaně