Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

@Say (14.12.2013 14:57): Steam sám o sobě DRM není, jsou tam i DRM-free hry. Většina ale DRM součást steamworks používá, ano. To ale nic nemá společného se SteamOS jako takovým. Když se začnou dělat hry na ten, tak se zároveň začnou dělat i na kompletně otevřený linux jako takový. A na SteamOS pojednou i nonSteam hry, pokud budou mít linux verzi. Prostě poznámka mimo.
@Say (14.12.2013 14:57): DRM je ale záležitost Steamu ne SteamOS (a mám pocit, že to v tom Steamu ještě není nutnost, i přes něj lze dodat hry bez DRM, je to na vývojářích). Takže pokud nějaký vývojář udělá port pro SteamOS (v podstatě Debian), nic mu nebrání tu hru prodávat pro linux i jinde, bez DRM třeba na Desuře. A zahraješ si ji tak třeba na Ubuntu.
@Artran (14.12.2013 11:23): Já plně čekal že tam Gnome bude, ale i tak je dobrý to mít potvrzený. Díky tomu bych se časem windows mohl zbavit, pokud Valve zamakaj a přesvědčí developery pro SOS vyvíjet.
@Paul (14.12.2013 11:10): Mě potěšilo to Gnome (ponevadž ho teď na Archu používám). Je pravděpodobné, že se mu teď dostane ještě větší péče (více doplňků atd.) Pak jsem zvědavý na nějaké srovnávací výkonostní testy. Něco by se mělo brzy objevit na Phoronixu.
Um, keby som si od boku spravne tipol zaklad slova H3slo a oddelovac _ tak si podam sportku.
Neni problem spravit zoznam kombinacii ako zapisat slovo heslo, ale tym padom musis stejne skusat vsetky mozne kombinacie krat vsetky bezne oddelovace a znovu sa ti to neumerne pretiahne.
Je zbytocne do toho montovat milion roznych znakov.
Heslo zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz je ovela bezpecnejsie ako vsetky tie motoviny s lomitkami a kadecim.
Totizto bezne sluzby nemaju funkciu "vypis zoznam znakov z akych sa heslo sklada", takze aj ked moje heslo ziadne specialne znaky / cisla / velke znaky neobsahuje, ty to nemozes predpokladat.
Nehovoriac o tom, ze ani jedno z tych tvojich hesiel co "si okamzite pamatam" si teda veru nepamatam a musel by som sa ho vyslovene ucit naspamat. Ne kazde heslo totiz clovek pouziva denne. Ked sa niekam registrujem a nabuduce tam pachnem o rok, tak neexistuje sanca aby som si spomenul na N4dcemski/5estiprst
@GodOfTheSick (12.12.2013 23:36): Já hlavně demonstroval, že není potřeba vymýšlet prkotiny jako nuin74sdx5A1. Heslo které jsem uvedl je až moc nepohodlné pro psaní.
O co ale tady opravdu jde... Nikdo kompetentní není takový magor, aby si spustil algoritmus který bude systematicky zkoušel hesla od 0 do ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ Zkouší se podle vysloveně odborných odhadů a statistik.

T0to_H3slo_M4 je samo o sobě příliš generické. O tomto konkrétním heslu se nemá cenu bavit - průser je v tom, že tam je slovo H3slo. V tomto konkrétním případě by si takový parchant nastavil "H3slo" jako základ a algoritmus začne zkoušet dávat znaky kolem něj. Bude to mít prolomené maximálně během pár dní. Variace na "heslo" totiž skutečně jsou jedny z nejčastějších slov v heslech.
Tohle si zobecni a dostaneš představu, jakým způsobem se dají hesla uhádnout. Obecně je problém v tom, že to je jedno slovo obklopené jen pár znaky. Když se totiž trefí do fráze, kterou tvoje heslo obsahuje, efektivně tvoje heslo zredukuje na pouhých 8 znaků. Když si ještě třeba dá, že slova budou oddělena "_", bavíme se o pár hodinách času na prolomení, protože to bude jenom 6 znaků.
Nikdo nebude zkoušet prolomit jediný účet, bude jich zkoušet velké množství hromadně. Šance, že se trefí do tvojí fráze tam prostě jsou.

Takže kdybych měl z fleku vymyslet dobré heslo, bylo by to třeba "N4dcemski/5estiprst". Základem nelogická fráze, čísla, 2x hrubka, nestandardní oddělovač a vymyšlené slovo. Heslo si zapamatuješ hned a jde snadno napsat do deseti vteřin. U obou slov je nulová šance, že by je někdo zkoušel dávat jako základ hesla. Neexistuje rozumný důvod proč si dávat cokoliv jednoduššího. Je sice pravda, že skrz prolomení hesla se dneska málokdy účty kradou (nebo spíš v malém množství), což ale není důvod k tomu, abychom si hesla dávali jednodušší.
@Mount (12.12.2013 22:01): Tak to vím taky, ale bavíme se o prolamování hesel. A prostě je úplně zbytečné mít šíleně složité heslo jako je T0to_H3slo_M4_Koul3_Az_P0_Kolen4, k jehož prolomení je potřeba několik tisíc let. Bohatě stačí jeho necelá polovina, tedy T0to_H3slo_M4, kde na prolomení je potřeba přes 100 let a bezpečné je úplně stejně...zvlášť když dostat se na něčí účet, lze i bez nutnosti znalosti hesla...
@GodOfTheSick (12.12.2013 09:20): Kradení účtů pomocí prolamování hesla dělají jenom žabaři, nebo někdo, kdo opravdu potřebuje se dostat na tvůj konkrétní účet. Ti, kteří se snaží prolamovat hesla, se zpravidla snaží prolomit nikoliv tvůj účet, ale bezpečnostní systém celého serveru. Svým způsobem, špatná hesla mohou ohrozit nejen daného uživatele, ale vlastně i celou službu. Samozřejmě jsou nesčetná bezpečnostní opatření, která tomu zabraňují, ale nikdy nic není 100%.
Když vytváříš heslo, je potřeba vymyslet něco nelogického a hlavně náhodně vymyšleného. Když totiž někdo začne prolamovat hesla, nejprve si zjistí, jaké pravidla pro hesla má daná služba a vyloučí tak všechny hesla, která uživatel nesmí použít. Následně pak začne zkoušet vytvořenou databází "logických hesel" - na toto si některé skupiny vytvářejí statistiky (proto nikomu nikdy neříkejte ani svoje staré heslo, které už nepoužíváš). Nikdy ale nezkouší prolomit účet jediného uživatele - prolamují mnoho uživatelů současně. A rozhodně to nedělají tak, že vlezou na přihlašovací obrazovku a zkouší se na někoho přihlásit.


Heslo, které jsem zmínil, je prostě dobré heslo. Říkat si, že "takovou bezpečnost potřebuje jen někdo kdo se věnuje nelegální činnosti" je více než bláhové. Na internetu nejsou jenom náhodní jedinci, kteří jen tak zkouší prolomit něčí účty. Jsou zde skupiny, které si tímto způsobem vydělávají peníze celý život.
@LIUWIL (12.12.2013 04:34): Zloději účtů mají vytvořené programy na prolamovaní jednoduchých hesel jako je - heslo, 123456, abcde, atd. Počítají s tím, že mezi tisíci/miliony účtů se vždycky několik podobných najde. Zkoušet prolamovat složitější hesla je pro ně zbytečná ztráta času. Zvlášť když by u jednoho účtu mohly zakysnout na několik měsíců/let a výsledek stejně žádný. Heslo, které jsi uvedl je vhodné pouze v případě, že se věnuješ nelegální činnosti a jednoho dne si pro tebe přijde FBI :-)
Prasárny jsem nemyslel (jen) jako porno, ale vyloženě každou podežrelou, prasácky smontovanou stránku. Tímto se omlouvám za nedorozumění.
@Bodkin (11.12.2013 22:19): Ze zkušenosti, která teda není nijak hluboká, ti můžu říct, že v těch prásárnách máš minimální šanci něco chytit, protože majitel těch prasáren chce, aby ses tam vracel a vydělával mu peníze za reklamy.
Když někdo chce něco někam nastražit, dělá to chytře, zlomyslně a připravené tak, aby sis toho pokud možno ani nevšiml.
Proto taky nesnáším když lidi používají služby pro zkracování linků, protože z nich nikdy dopředu nepoznáš, kam se dostaneš.

Na počítačovou veteš je jednoduchý lék - jednou ročně čistá instalace Windows + důkladná kontrola všech disků pro data, následovaná vymazáním všeho, co nepoužíváte. Nejlepší je prostě naformátovat komplet všechny disky.

Jinak i na internetu je potřeba dodržovat nějakou tu bezpečnost. Na Facebook a podobné kraviny doporučuji mít zvlášť email. Je naprosto nezbytné, aby heslo na email nebylo shodné ani s jedním dalším účtem, který k emailu směruje. Některé služby jsou totiž ochotné lidem vydat heslo pouze na základě podání celého vašeho jména, emailu a ještě nějaké informace, kterou lze snadno zjistit. Když pak zjistí heslo, bude ho okamžitě zkoušet na váš email, protože pokud má někdo přístup k vašemu emailu, má přístup absolutně ke všem dalším účtům, díky funkci "zapomenuté heslo", kdy vám na email přijde link pro obnovení heslo.
Pokud máte více emailů, je dobré u každého emailu dělat, že ten druhý neexistuje a v žádném případě nedávat stejné heslo.
Osobně taky sportuji změnu osobního emailu jednou za pět let a samozřejmě různá hesla pro různé účty (stačí třeba čtyři různá hesla a střídat je mezi jednotlivými účty - samozřejmě, jak už jsem řekl, email musím mít své vlastní heslo).
Jinak jako hesla je nejlepší mít dané něco ve stylu "T0to_H3slo_M4_Koul3_Az_P0_Kolen4". Zkrátka zcela náhodné, lehce zapamatovatelné (už teď si to pamatujete), ale velmi dlouhé fráze, kde některé samohlásky budou nahrazeny čísly. Ne však všechny (ani bych to s nima moc nepřeháněl - hůř se vám to pak píše). Úkolem je prostě vytvořit dlouhé heslo, u kterého bude minimální šance náhodného uhodnutí a které by násilím prolomit trvalo několik let. Doporučuji dělat hesla bez mezer. Mezery sice někde berou, ale můžou s tím být problémy a hlavně vám to pak dělá bordel, když někde mezery být nemůžou.

Taky je dobré se zdráhat dávat své osobní informace na internet. Facebook a podobné považuji za naprostou katastrofu co se narušování soukromí týče. Nedovedete si ani představit, jak phisherům facebook a podobné služby usnadňují život.
Své celé jméno neuvádím ani v osobním emailu. Své telefonní číslo dávám jenom tam, kde to je bezpodmínečně nutné. Rozhodně ho nikam nedávat jako "bezpečnostní opatření". Mobil lze ztratit snáz než zapomenout heslo. V žádném případě taky nepoužívat bezpečnostní otázky typu "jak se jmenovala matka za svobodna". Jak už jsem řekl, tyto věci jdou snadno zjisti díky facebooku. To, že jste ty informace tam nedali vy neznamená, že je tam nedal někdo koho znáte.

Může to všechno pro někoho znít velmi paranoidně, zvlášť pro lidi, kteří jsou na facebook zvyklí dávat každou hodinu svého života, ale toto by měl být základ pobytu na internetu.
Hmm, osobně se mi nejvíce osvědčil Malwarebytes anti-malware (což už jsem zde asi párkrát zmiňoval), na takový občasný sken ideální. Na rezidentní štít používám stále ten MSE a ještě tu mám pro sichr spybot (pasivní ochrana + občasný sken), u nějž jsem si zrovna nedávno všiml verze 2.2, který má nově třebas i sken proti rootkitům (do té doby jsem používal zastaralý 1.6.2, na který však stále vycházely updaty... nechápu, proč neupozornily na existenci nové verze).

Ale samozřejmě jak bylo zmíněno, nejlepší antivirová ochrana je neklikat na vše co spatřím:)
@FildasCZ (11.12.2013 23:10): Tak 3 antiviry je fakt bestiální. :-) I když si myslím, že už při instalaci druhého antiviru by Tě to dál nemělo pustit, jelikož to detekuje přítomnost toho prvního.
@Chuck (11.12.2013 23:05): No ja schvalne rozklikal asi 50 stranek porna ruznych picovin apd a proste zadna znamka niceho.Staci kliknout na neznamej odkaz z fb emailu a uz se clovek veze..

Napr jednou se mi porad zapinal net a nacitala se okna u takovou zlutou vcelou.Jindy pri otevreni obrazku mi nenabhli os.

A takove to normalni vytizeni Procesoru apd se mi take stalo, ale vetsinou na xp..
Pamatuju, ze jsem mel 3 druhy antiviru na vse mozne zkratka jeden hlavni 2x vedlejsi no a pak nenabehli os.. :D

Clovek nesmi proste vsemu verit.
@Bodkin (11.12.2013 22:19): To je jisté, že ani tady se to s tou bezmeznou důvěrou nesmí přehánět. Na druhou stranu je tu jeden velký mýtus, že veškerá havěť se dá výhradně chytit prohlížením prasáren.
Rozhodující je uživatel a tam nepomůže ani svěcená voda.
Dneska jsem řešil zavirovaný notebook své drahé polovičky, poté co klikla na fingovaný phishing mail z české pošty.
Zítra mě čeká kompletní čištění...
@MCZ (11.12.2013 21:57): Je jasné, že stoprocentně PC neochrání žádný druh antiviru, ale leccos přece jen zmůže. A co jsem měl tak možnost za poslední cca 2 roky vysledovat, odhadem tak minimálně 80% lidí z těch, kterým se do kompu vloudil nejznámější Ramsonware, neměli antivir žádný. Jen nevím, v čem spočívá Tebou zmiňovaná nebezpečnost. Samozřejmě, že víc než jeden antivir je nesmysl.
Já právě používám Avast, tak si říkám že všude jen slyším že jen Eset ale přijde mi to zbytečná investice.
@Jack_Dark (11.12.2013 15:14): ve free verzích jsou podle mě srovnatelný: Avast, Avira nebo AVG. Co se týká detekce sviňáků, tak co jsem četl nějaký test (ale už si nevzpomenu kde), tak nejlíp z nich vyšla Avira...

V placených se bohužel neorientuji.
Co doporučujete za antivirák? Teď tu řeším co dat na pracovní PC. Jelikož to vypadá že tam nějaká mrcha je.